Jump to content

Poco F6/F6 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 3/8/2024 at 2:31 ΜΜ, CRISPAF77 said:

Το δοκίμασα χθές με 5G, όλο δεδομένα και  ελαχιστα WI-FI,το κλασικό 2ωρο gaming και μου έδωσε 05:30 ώρες SOT με υπόλοιπο 20%.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την παράθεση τών στοιχείων..Το Nord 3 με τέτοια χρήση σίγουρα θα έπρεπε να είχε μπει για φόρτιση εδώ καί τουλάχιστον 1 ώρα πριν μην πω καί παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο δε βλέπω να έρχονται εκδόσεις, European στην 1.03 είμαστε 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2024 at 10:33 ΠΜ, CoyoteD said:

Στο αυτόματο δε βλέπω να έρχονται εκδόσεις, European στην 1.03 είμαστε 

Σε μένα μόλις του άλλαξα region σε Αυστρία μου εμφανίστηκε αμέσως και εδώ και 20 μέρες είμαι με την EEA 1.0.5.0

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2024 at 12:43 ΠΜ, tiniakos said:

Τι φωτογραφικό κομμάτι είστε ευχαριστημένοι; 

Έχω ξακλειδωσει τη συσκευή και φοράει Lineage Os. Έχω βάλει gcam και υπάρχει τεράστια διάφορα με την stock camera και εξερετικο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους παιδιά! Έχω ένα realme gt2 και σκέφτομαι να μεταπηδησω σε Poco F6, το οποίο το έχω βρει στα 300 ευρώ από πλαίσιο( μεταχειρισμένο) Αξίζει πιστεύετε η μετάβαση? Γενικά με το realme είμαι πολυ ευχαριστημένος. Αξίζει λέτε να κάνω την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Μετά από δύο συσκευές redmi note, το 8pro και το 10pro, είπα να κάνω την υπέρβαση και παρήγγειλα το poco f6 12/512 titanium, στην τιμή των 340€ με αποφορολόγηση.

Θα το παραλάβω την επόμενη βδομάδα και πιστεύω να μην μετανιώσω γι'αυτή την επιλογή μου..

Θα τα πούμε πάλι...

 

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.. ευτυχείς κάτοχος poco f6 pro 256 από aliexpress στα 376 ευρώ εδώ και 10 μέρες δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος από τη συσκευή αξίζει κάθε ευρώ της.. μία ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει υπάρχει καμία εφαρμογή που να δείχνει το screen on time από την τελευταία φόρτιση γιατί από τη βλέπω η xiaomi την έχει βγάλει αυτήν την λειτουργία;;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και 4 μέρες στα χέρια μου (poco f6, 12/512) και είμαι υπερευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Πρώτη μέρα το έστησα και πλήρη φόρτιση.

Την επόμενη μέρα, όλη μέρα το επεξεργαζόμουνα με δεδομένα email, διαδίκτυο, κοινωνική δικτύωση και ομιλία με ακουστικά Bluetooth κλπ και το βράδυ είχα 20% μπαταρία.

Μέχρι στιγμής, κανένα κουσούρι... 😉🙏

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι, εφόσον είναι νε κλειδωμένη στην τσέπη μου, όταν το βγάζω, είναι ή ενεργοποιημένη η κάμερα, ή η εγγραφή οθόνης. Μερικές φορές μου λέει η γυναίκα μου, ότι την έπαιρνα τηλέφωνο και δεν απαντούσα.

Και όλα αυτά κλειδωμένο στην τσέπη μου.

Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και πως λύνεται;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά για την σημερινή ημέρα.

Πως αφαιρούνται τα εικονίδια κάμερας και ταπετσαρίας καρουζέλ, από την οθόνη κλειδώματος;

Ίσως φταίει αυτό, στο ότι ενώ το έχω στην τσέπη μου κλειδωμένο, αυτό κάνει τα "τρελά"
του...

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω την λειτουργία macro στην κάμερα και δεν μπορώ.

Στο redminote 10 pro που είχα, το έβρισκα στην λειτουργία φωτογραφία >περισσότερα >macro

Στο f6 που την βρίσκω;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το f6 δεν έχει τέτοιο φακό, οπότε λογικό να μην τον βρίσκεις. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2024 at 9:15 ΠΜ, diamantis_69 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά για την σημερινή ημέρα.

Πως αφαιρούνται τα εικονίδια κάμερας και ταπετσαρίας καρουζέλ, από την οθόνη κλειδώματος;

Ίσως φταίει αυτό, στο ότι ενώ το έχω στην τσέπη μου κλειδωμένο, αυτό κάνει τα "τρελά"
του...

Τελικά βρήκα τι έφταιγε.

Απενεργοποίησα το διπλό ταπ για φωτισμό και σβήσιμο οθόνης

8 ώρες πριν, chios said:

Από ότι βλέπω το f6 δεν έχει τέτοιο φακό, οπότε λογικό να μην τον βρίσκεις. 

https://youtube.com/shorts/UoHKmzQ9-Nw?si=WDNe_TcueCRarsS4

Είδα το παραπάνω βίντεο και σκαλίζοντας το κινητό, βρήκα πως γίνεται η φωτογράφηση macro.

Κάμερα>φωτογραφία και στην οθόνη έχει τους αριθμούς 0.6 1Χ 2

Άμα πατήσετε πάνω στο 2 θα εμφανιστεί μια ημικυκλική διαβάθμιση.

Σέρνοντας δεξιά ή αριστερά, θα δείτε που ακριβώς είναι η κατάλληλη θέση για φωτογράφιση macro...

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα, ότι όταν έχω το κινητό στην τσέπη και δέχομαι κλήσεις, καθώς το πιάνω για να το βγάλω να μιλήσω, απορρίπτεται η κλήση, χωρίς καν να πατάω κάποιο μπουτον.

Έχει κανείς ιδέα, τι μπορεί να είναι και τι πρέπει να ρυθμιστεί;

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2024 at 12:34 ΜΜ, diamantis_69 said:

Παρατήρησα, ότι όταν έχω το κινητό στην τσέπη και δέχομαι κλήσεις, καθώς το πιάνω για να το βγάλω να μιλήσω, απορρίπτεται η κλήση, χωρίς καν να πατάω κάποιο μπουτον.

Έχει κανείς ιδέα, τι μπορεί να είναι και τι πρέπει να ρυθμιστεί;

Εκτός απο αυτό που παραθέτω, ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι μια χάνει μια βρίσκει το σήμα gps στους χάρτες.

Μου γράφει αναζήτηση gps ή αναζήτηση θέσης, ενώ η τοποθεσία είναι πάντα ενεργοποιημένη.

Και στους Google maps και στον  Sygic και στο HereWeGo, το ίδιο πρόβλημα.

Μου βγάζει την διαδρομή, κατόπιν κολλάει και ξαφνικά μετά συνεχίζει η πλοήγηση και ου το καθεξής.

Τι να φταίει;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το θέμα με το gps.

Μετά από επικοινωνία με την info Quest, μου είπαν για πρώτη λύση :

Ρυθμίσεις >σχετικά με το τηλέφωνο > πάτημα στο HyperOS> μετά πάτημα στις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά > λήψη τελευταίου πακέτου και επανεκκίνηση.

Ευτυχώς που διορθώθηκε το πρόβλημα, με αυτό τον τρόπο, γιατί μετά πηγαίναμε για αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.

Ααα και ένα τιπ : αποσύνδεση από xiaomi λογαριασμό... 😉

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Τελικά λύθηκε το θέμα με το gps.

Μετά από επικοινωνία με την info Quest, μου είπαν για πρώτη λύση :

Ρυθμίσεις >σχετικά με το τηλέφωνο > πάτημα στο HyperOS> μετά πάτημα στις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά > λήψη τελευταίου πακέτου και επανεκκίνηση.

Ευτυχώς που διορθώθηκε το πρόβλημα, με αυτό τον τρόπο, γιατί μετά πηγαίναμε για αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.

Ααα και ένα τιπ : αποσύνδεση από xiaomi λογαριασμό... 😉

Αυτοί σου είπαν να κάνεις αποσύνδεση από Xiaomi λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, n2700177 said:

Αυτοί σου είπαν να κάνεις αποσύνδεση από Xiaomi λογαριασμό;

Μου είπαν σαν πρώτη φάση αυτό που ανέφερα παραπάνω,δηλαδή πέρασμα πάλι του τελευταία πακέτου και επανεκκίνηση...

Σε περίπτωση που δεν διορθώνονταν, το επόμενο βήμα ήταν να κάνω επαναφορά και αποσύνδεση από λογαριασμό xiaomi.

Εγώ προαιρετικά, έκανα αποσύνδεση από τον xiaomi λογαριασμό μου και στο πρώτο βήμα..

Ετσι κι αλλιώς όλα τα δεδομένα συγχρονίζονται με τον λογαριασμό Google...😉

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2024 at 5:59 ΜΜ, mixalis123 said:

Καλησπέρα σέ όλους!

Σήμερα παρέλαβα το Poco f6 pro έκανα σεταρισμα,και όταν πήγα να εγκαταστήσο την sim δεν την βλέπει καθόλου το κντ,την έχω δοκιμάσει και από τής δύο πλευρές.

Τι μπορεί να φταίει?

 

On 30/6/2024 at 11:22 ΜΜ, SAKIS1980 said:

Ξεκλείδωσε και περάστηκε η xiaomieu rom.
Επιτέλους δεν υπάρχει google στη συσκευή.
Έλεγα να της κάνω antutu να δω που θα φτάσει, η εμπειρία μου λέει κάπου στο 1.800.000, αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία γιατί ήδη βλέπω την διαφορά.
Η συσκευή, που από τη μάνα της έχει την ονομασία REDMI TURBO 3, έκανε εγκατάσταση 1,3 gb εφαρμογές από το playstore(που υπάρχει κανονικά μέσα) και παρέμεινε κρύα. Ενδεικτικά θα σας πω ότι 18 εφαρμογές προεγκατεστημένες με τη μαμά ROM πλέον δεν υπάρχουν και τις αφαίρεσα και από τον λογαριασμό μου google. Yπάρχει πλέον και διάταξη αρχικής οθόνης 6x7 (πόσο μου είχε λήψει).
Θα επανέλθω παιδιά.

 

 

 

On 5/7/2024 at 1:50 ΜΜ, samantas5855 said:

Ηρθε και σε μενα

Ρε παιδιά εσείς πως κάνατε unlock το F6; Πάω από τα Developer Settings τρώω πόρτα με "couldn't add, please go to mi community to apply for authorisation", ψάχνω reddit λένε βάλε το Xiaomi Community από APK, το βάζω τρώω ξανά πόρτα με "pplication limit quota reached, you have to wait until it reset at 0:00 AM" και διαβάζω πρέπει να το κάνεις στις 00:00 ώρα Κίνας.

 

On 5/7/2024 at 8:15 ΜΜ, samantas5855 said:

Να γραψω λιγο για το unlock, αρχικα θα χρειαστειτε Mi Account πανω απο 30 ημερων που δεν εχει ξεκλειδωσει αλλη συσκευη προσφατα (υπαρχει οριο 3 το χρονο και 1 το μηνα νομιζω). Πρεπει επισης να εχετε sim με δεδομενα μεσα.

Αν δεν εχετε δηλωσει email πρεπει να βαλετε ενα, πρεπει επισης να εχετε προσβαση στον τηλεφωνικο αριθμο του account καθως εκει θα σταλει 2FA sms. Εαν δεν εχετε προσβαση μπορειτε να τον αλλαξατε αν ειστε συνδεμενοι στο account απο το https://account.xiaomi.com

Απο τις ρυθμισεις > προσθετες ρυθμισεις > συντομευσεις χειρονομιας > εκκινηση βοηθου google > ανενεργη για να μπορουμε να κανουμε επανεκκινηση

Ρυθμισεις > σχετικα με το τηλεφωνο > εκδοση λειτουργικου συστηματος > παταμε παρατεταμενα μεχρι να παρουμε προσβαση στα dev settings

Ρυθμισεις > προσθετες ρυθμισεις > επιλογες προγραμματιστων > ξεκλειδωμα OEM > το ανοιγουμε

Κατεβαζουμε και εγκαθιστιστουμε το πιο προσφατο Xiaomi Commumity apk απο το https://new.c.mi.com/global/post/693711

Το ανοιγουμε και συνδεομαστε με το Mi Account και μολις παει 7 ακριβως το απογευμα παμε στο Me > Unlock bootloader και ζηταμε προσβαση

Μολις παρουμε επιτυχως προσβαση παμε ξανα επιλογες προγραμματιστων και επειτα κλεινουμε wifi, ανοιγουμε δεδομενα και παταμε κατασταση mi ξεκλειδωματος και προσθετουμε το λογαριασμο.

Δεν ξαναπαταμε προσθηκη αλλη φορα καθως αυτο θα αρχισει το χρονο απο την αρχη

Σε 72 ωρες μπορουμε να ξεκλειδωσουμε

Για ευκολη προσβαση στο fastboot παταμε επανεκκινηση με κρατημενο το volume -

Για εσάς με Windows:
Mi Unlock από εδώ https://xdaforums.com/attachments/miflash_unlock_en_7-6-727-43-zip.6097046/

αφού το ανοίξετε γραναζάκι και Check για να βάλετε τον driver

Για εμάς με Linux:

https://github.com/offici5l/MiUnlockTool

 

 

Καλημέρα σε όλους.

Πήρα το Poco F6 pro. Προσπαθώ περίπου μία εβδομάδα να κάνω unlock τον bootloader και κάθε μέρα παίρνω limit reached. Έχω ξεψαχνίσει ό,τι forum υπάρχει, ότι λύση γράφουν, χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ήρθε νέα ενημέρωση και την κάνω.

Εκτός από ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου 2024, κάποιος που την έχει κάνει, έχει παρατηρήσει κάτι καινούριο;

Screenshot_2024-09-29-11-59-45-564_com.android.updater-edit.jpg

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Καλημέρα σας.

Ήρθε νέα ενημέρωση και την κάνω.

Εκτός από ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου 2024, κάποιος που την έχει κάνει, έχει παρατηρήσει κάτι καινούριο;

Screenshot_2024-09-29-11-59-45-564_com.android.updater-edit.jpg

Η ενημερωση ασφαλειας ειναι περιπου 20-30mb . Εδω για να ειναι 402mb προφανως εχουν γινει και αλλες διορθωσεις μεσα στο συστημα απλα δεν αναφερονται αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...