Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, sotosok said:

Με δύο κάρτες και δεν έχω δει ποτέ edge, το σήμα είναι λίγο χειρότερο από το Α52

Εγώ από το xiaomi note 10 pro που δούλευα 2.5 χρόνια με υποδειγμάτο σήμα δεν βλέπω διαφορα ακόμη στα μέρη που κινούμαι Αθήνα...την άλλη εβδομάδα επαρχία θα έχω τελική γνώμη καθώς το Pro το έχει η κόρη μου και θα δω στα δύσκολα τι πουλιά πιανει(βουνά κτλ)...Το pro με είχε αφήσει άφωνο στο σήμα κ.α ...έπιανε κυριολεκτικά παντού...μεγαλύτερο Sar βεβαια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sgatzo said:

Μια ερώτηση σε εσάς που το έχετε ήδη.

Έχετε σήμα κινητής εφάμιλλο του Α52s ή ισχύει αυτό που διάβασα ότι πέφτει συχνές σε edge κλπ. Γιατί αυτό μόνο με κολλάει 

Το άντεξα με το ζόρι ένα μήνα!

Το ποιο τραγικά κινητό που είχα σε θέμα σήματος. Τρελά κολλήματα. Η χαρά της αγανάκτησης. Αφού δεν το έσπασα, πάλι καλά...

Για την ιστορία, αγόρασα τελικά το Oppo reno 12 pro. Καμία σχέση! Εκεί που είχα με το ζόρι μία γραμμή, με το reno έχω χαλαρά τρεις! Με ακούνε, τους ακούω και το internet σφαίρα. Να συμπληρώσω ότι είναι τρομερά λεπτό και ελαφρύ. Και η μπαταρία γίγαντας.

Μπορεί να έτυχε σε εμένα προβληματικό Α55... Τώρα που έχω νέα συσκευή, θα το πάω στο service για έλεγχο. Μπορεί όντως να έχει θέμα. Κρίμα πάντως γιατί το software της samsung μου αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sgatzo said:

Μια ερώτηση σε εσάς που το έχετε ήδη.

Έχετε σήμα κινητής εφάμιλλο του Α52s ή ισχύει αυτό που διάβασα ότι πέφτει συχνές σε edge κλπ. Γιατί αυτό μόνο με κολλάει 

Θα μπορεσω να το συγκρινω με το A52s σε 10 μερες που ελπιζω να το εχω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, koinos123 said:

Το άντεξα με το ζόρι ένα μήνα!

Το ποιο τραγικά κινητό που είχα σε θέμα σήματος. Τρελά κολλήματα. Η χαρά της αγανάκτησης. Αφού δεν το έσπασα, πάλι καλά...

Για την ιστορία, αγόρασα τελικά το Oppo reno 12 pro. Καμία σχέση! Εκεί που είχα με το ζόρι μία γραμμή, με το reno έχω χαλαρά τρεις! Με ακούνε, τους ακούω και το internet σφαίρα. Να συμπληρώσω ότι είναι τρομερά λεπτό και ελαφρύ. Και η μπαταρία γίγαντας.

Μπορεί να έτυχε σε εμένα προβληματικό Α55... Τώρα που έχω νέα συσκευή, θα το πάω στο service για έλεγχο. Μπορεί όντως να έχει θέμα. Κρίμα πάντως γιατί το software της samsung μου αρέσει πολύ.

Το θέμα γραμμών στην μπάρα σήματος νομίζω είναι σχετικό. Δηλαδή συσκευή της Samsung μπορεί να δείχνει 1 γραμμη σήμα με 100db και συσκευή της Xiaomi με 3 γραμμές να εχει πάλι 100db. Μπορεί να το έχει "κανονίσει" η εταιρία μέσω λειτουργικού να φενεται έτσι. Η ουσία είναι άν γινοντε οι κλήσεις άμεσα με λειτουργία του VoLTE νορμάλ και τα δεδομένα πάνε ρολόι τότε δεν υπαρχει θέμα. 

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_96 said:

Το θέμα γραμμών στην μπάρα σήματος νομίζω είναι σχετικό. Δηλαδή συσκευή της Samsung μπορεί να δείχνει 1 γραμμη σήμα με 100db και συσκευή της Xiaomi με 3 γραμμές να εχει πάλι 100db. Μπορεί να το έχει "κανονίσει" η εταιρία μέσω λειτουργικού να φενεται έτσι. Η ουσία είναι άν γινοντε οι κλήσεις άμεσα με λειτουργία του VoLTE νορμάλ και τα δεδομένα πάνε ρολόι τότε δεν υπαρχει θέμα. 

Κανένα θέμα δεν έχω δει. Τώρα είναι στο εξοχικό με 5g μία γραμμή σήματος και πάει σφαίρα και ομιλία κανονικά και το internet. Μέσα σε ρέμα...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Το θέμα γραμμών στην μπάρα σήματος νομίζω είναι σχετικό. Δηλαδή συσκευή της Samsung μπορεί να δείχνει 1 γραμμη σήμα με 100db και συσκευή της Xiaomi με 3 γραμμές να εχει πάλι 100db. Μπορεί να το έχει "κανονίσει" η εταιρία μέσω λειτουργικού να φενεται έτσι. Η ουσία είναι άν γινοντε οι κλήσεις άμεσα με λειτουργία του VoLTE νορμάλ και τα δεδομένα πάνε ρολόι τότε δεν υπαρχει θέμα. 

Αυτό ακριβώς!

Στην περίπτωσή μου και οι μπάρες αλλά και τα δεδομένα "ανύπαρκα"...

Για αυτό περίμενα μερικές ημέρες με το νέο κινητό. Για να δω στα σημεία που κινούμαι την σύγκριση.

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε, πιθανόν να υπάχει στην περίπτωση μου τεχνικό θέμα. Θα σας κρατήσω ενήμερους! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koinos123 said:

Αυτό ακριβώς!

Στην περίπτωσή μου και οι μπάρες αλλά και τα δεδομένα "ανύπαρκα"...

Για αυτό περίμενα μερικές ημέρες με το νέο κινητό. Για να δω στα σημεία που κινούμαι την σύγκριση.

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε, πιθανόν να υπάχει στην περίπτωση μου τεχνικό θέμα. Θα σας κρατήσω ενήμερους! 

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει.Δεν δικαιολογείται..το κινητάκι μέχρι τώρα είναι σταθερότατο....θα του πιω το αίμα καμία δεκαριά μερες πελλοπονησο και παργα μεριά με το pro δίπλα και το TCL της γυναίκας μου και θα δω σταθερότητα λήψης στα πολύ δύσκολα.θα δουλεύει gps ώρες ολόκληρες (στο αεραγωγό με το αιρκοντισιον δεν ρίχνει και την φωτεινοτητα όσο και να το βαράει ο ηλιος)...και θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σακος😊

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουμε κάποια χαρακτηριστικά του AI πηγαίνοντας στην version 6.1.1 αυτόν η τον άλλον μήνα. 

Screenshot_20240806_185316_Threads.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αυτό δέχεται esim σωστά;

Την ερχόμενη εβδομάδα που γυρίζω από τη Βιέννη θα το πάρω γιατί εδώ το a52 μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Πότε βγάζει σφάλμα κάμερας, πότε βγάζει ότι υπερθερμάνθηκε... Κολλάει τρελά από τότε που το πήρα από το σέρβις για το γνωστό πρόβλημα με την οθόνη 

Από το mobilistas έχει αγοράσει κανείς;Η έκδοση που πουλάνε είναι οκ με τα δικά μας δεδομένα; Γιατί πουλάει 60 ευρώ κατω και από το you.gr από το οποίο έλεγα να το αγοράσω 

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, sgatzo said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αυτό δέχεται esim σωστά;

Την ερχόμενη εβδομάδα που γυρίζω από τη Βιέννη θα το πάρω γιατί εδώ το a52 μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Πότε βγάζει σφάλμα κάμερας, πότε βγάζει ότι υπερθερμάνθηκε... Κολλάει τρελά από τότε που το πήρα από το σέρβις για το γνωστό πρόβλημα με την οθόνη 

Από το mobilistas έχει αγοράσει κανείς;Η έκδοση που πουλάνε είναι οκ με τα δικά μας δεδομένα; Γιατί πουλάει 60 ευρώ κατω και από το you.gr από το οποίο έλεγα να το αγοράσω 

Παίρνει κανονικά eSIM. Γιατί δεν το παίρνεις από skroutz; Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με best price. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2024 at 12:45 ΠΜ, sgatzo said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, αυτό δέχεται esim σωστά;

Την ερχόμενη εβδομάδα που γυρίζω από τη Βιέννη θα το πάρω γιατί εδώ το a52 μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Πότε βγάζει σφάλμα κάμερας, πότε βγάζει ότι υπερθερμάνθηκε... Κολλάει τρελά από τότε που το πήρα από το σέρβις για το γνωστό πρόβλημα με την οθόνη

Πρωτη φορα το ακουω αυτο και καλα κανεις που το ανεφερες. Ευτυχως που δεν το πηγα οπως ελεγαν καποιοι μιας και δεν μου εχει εμφανισει το προβλημα με την οθονη.

 

On 9/8/2024 at 12:45 ΠΜ, sgatzo said:

Από το mobilistas έχει αγοράσει κανείς;Η έκδοση που πουλάνε είναι οκ με τα δικά μας δεδομένα; Γιατί πουλάει 60 ευρώ κατω και από το you.gr από το οποίο έλεγα να το αγοράσω 

Ελεγξε πριν το ανοιξεις απλα το imei να προριζεται για την Ευρωπη και θα εισαι καλυμμενος. Αν οχι, το γυρνας πισω. Το you θα παιρνει λογικα απο την ελληνικη αντιπροσωπεια και για αυτο το καπελο.

 

Στο site που λες δεν το βρηκα διαθεσιμο.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2024 at 12:45 ΠΜ, sgatzo said:

Από το mobilistas έχει αγοράσει κανείς;

Από εκεί το αγόρασα δώρο για την σύζυγό, το τηλέφωνο είναι μία χαρά παίζει κανονικά, σε νόβα που είμαστε έχει 5G , volte, WiFi calling, και ήταν πολύ γρήγοροι σε 3 μέρες το είχα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα σε όλους.

Το αγόρασα προχθές για 2ο.

Όλα λειτουργούν άψογα. Σήμα τέλειο  παντού. Πάει σφαίρα σε όλες τις λειτουργίες...μπαταρία με δύο sim 8 ώρες Sot και 28 ώρες αναμονή με 22% υπόλοιπο...

Το συγκρίνω με το.  S23ultra που έχω ως 1ο και ομολογώ πως με εξέπληξε ευχάριστα το Α55...

Το πήρα από πλαίσιο...και είναι ελληνικό προφανώς...

 

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LAGGI said:

 Καλημέρα σε όλους.

Το αγόρασα προχθές για 2ο.

Όλα λειτουργούν άψογα. Σήμα τέλειο  παντού. Πάει σφαίρα σε όλες τις λειτουργίες...μπαταρία με δύο sim 8 ώρες Sot και 28 ώρες αναμονή με 22% υπόλοιπο...

Το συγκρίνω με το.  S23ultra που έχω ως 1ο και ομολογώ πως με εξέπληξε ευχάριστα το Α55...

Το πήρα από πλαίσιο...και είναι ελληνικό προφανώς...

 

Φαινεται οτι εχει πολυ καλη μπαταρια. Οι 2 sim σημαινουν και μεγαλυτερη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά  μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν  ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο  Samsung αλλά δεν  νομίζω να  επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και  μιλάμε για τιμή  300-350€ όχι  παραπάνω για κινητό 

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο Samsung αλλά δεν νομίζω να επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και μιλάμε για τιμή 300-350€ όχι παραπάνω για κινητό 

 

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά  μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν  ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο  Samsung αλλά δεν  νομίζω να  επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και  μιλάμε για τιμή  300-350€ όχι  παραπάνω για κινητό 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Tasos oiko said:

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά  μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν  ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο  Samsung αλλά δεν  νομίζω να  επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και  μιλάμε για τιμή  300-350€ όχι  παραπάνω για κινητό 

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο Samsung αλλά δεν νομίζω να επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και μιλάμε για τιμή 300-350€ όχι παραπάνω για κινητό 

 

 

Καλημέρα σε όλη την παρέα, κάτοχος και εγώ Α55 εδώ και 3 εβδομάδες, προερχόμενος από xiaomi πολλά χρόνια διαφορά  μοντέλα το τελευταίο χ3 pro,δεν  ξέρω αν έπεσα σε καλό μοντέλο  Samsung αλλά δεν  νομίζω να  επιστρέψω ξανά σε xiaomi, και  μιλάμε για τιμή  300-350€ όχι  παραπάνω για κινητό 

 

Καλημέρα. Και εγώ το ίδιο.Καλη η xiaomi σε πολλά άλλα μια το λογισμικό της σαμμυ που το προτιμώ,η φαρδύτερη οθόνη που επιτέλους δεν θυμίζει σοκοφρετα,έχω κουραστεί από αυτές,η κάμερα στο βίντεο και σελίδων πολύ καλύτερη και γενικώς όλο το πακέτο...κόλλησα!

Just now, monster1971 said:

Καλημέρα. Και εγώ το ίδιο.Καλη η xiaomi σε πολλά άλλα μια το λογισμικό της σαμμυ που το προτιμώ,η φαρδύτερη οθόνη που επιτέλους δεν θυμίζει σοκοφρετα,έχω κουραστεί από αυτές,η κάμερα στο βίντεο και σελφι πολύ καλύτερη και γενικώς όλο το πακέτο...κόλλησα!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, εχω πααργγείλει το Α55 και ήθελα να ρωτήσω εαν τα Apple EarPods Earbuds Handsfree με Βύσμα USB-C είναι συμβατα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2024 at 11:39 ΠΜ, Vagelitsa_21 said:

καλημερα σας, εχω πααργγείλει το Α55 και ήθελα να ρωτήσω εαν τα Apple EarPods Earbuds Handsfree με Βύσμα USB-C είναι συμβατα. Ευχαριστω

δουλευουνε μια χαρα.πολυ καλο handsfree απο ενα επωνυμο brand.

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, anastasiah said:

Βρε παιδιά αν δεν έχεις laptop που σώζεις φωτο; 

Κάρτα SD, USB stick, εξωτερικός σκληρός δίσκος, cloud. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, anastasiah said:

Και που τις βλέπεις αν δεν έχεις οθόνη; 

Πολλά ζητάς...χαχαχαχα...

Αλλά μπορεις να τις δεις απο το κινητό σου με τη συνδεση USB-C ,γιατι το στικ ή τον σκληρό τα βλέπει ως (εξωτερικές) μονάδες αποθήκευσης σαν τον εσωτερικό χώρο.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, LAGGI said:

Πολλά ζητάς...χαχαχαχα...

Αλλά μπορεις να τις δεις απο το κινητό σου με τη συνδεση USB-C ,γιατι το στικ ή τον σκληρό τα βλέπει ως (εξωτερικές) μονάδες αποθήκευσης σαν τον εσωτερικό χώρο.

Τι Άνταπτορα πρέπει να πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, anastasiah said:

Τι Άνταπτορα πρέπει να πάρω; 

Χρειαζεσαι στικ που να εχει υποδοχή type-C.Υπάρχουν και στικ που εχουν υποδοχή type-C απο τη μια μεριά και type-A απο την αλλη.Οπότε συνδέεις την type-C στο κινητό αλλά και την type-Α σε οποιοδήποτε υπολογιστή.Δες εδω...:

https://www.e-shop.gr/kingston-dtduo3cg3-128gb-datatraveler-microduo-3c-gen-3-128gb-usb-32-type-c-type-a-flash-drive-p-PER.346347

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LAGGI said:

Χρειαζεσαι στικ που να εχει υποδοχή type-C.Υπάρχουν και στικ που εχουν υποδοχή type-C απο τη μια μεριά και type-A απο την αλλη.Οπότε συνδέεις την type-C στο κινητό αλλά και την type-Α σε οποιοδήποτε υπολογιστή.Δες εδω...:

https://www.e-shop.gr/kingston-dtduo3cg3-128gb-datatraveler-microduo-3c-gen-3-128gb-usb-32-type-c-type-a-flash-drive-p-PER.346347

Σ ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...