Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ουσιαστικα είμαι ανάμεσα στο Ν80 και στο Ν71 αφού απέριψα τα Ν70ΜΕ και Ν73ΜΕ λογω sar και επειδη δεν με πολυενδιαφερει η κάμερα (αλλά με ανδιαφέρει η τιμή!) κλίνω πρός το Ν71 αλλά αυτό με την οθόνη και τα κουμπιά είναι μεγάλη μαμακία ρε γαμώτο.

Τελικά με βλέπω για Ν80...

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος για να μην σας απασχολεί η οθόνη του κινητού σας αν θα γρατζουνιστεί , είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα ως που τελικά βρήκα την λύση ,πήρα από ένα μαγαζί με αξεσουάρ για κινητά αυτά τα αυτοκόλλητα που είναι για να μην γλιστράει το κινητό πάνω σε λείες επιφάνειες και ορίστε πως τα έβαλα και δεν χαλάει καθόλου την ομορφιά του
Link to comment
Share on other sites

όσοι όμως δεν προλάβανε και τους γραντζουνίστηκε η καημένη η οθονίτσα τι κάνουμε ?
το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

όσοι όμως δεν προλάβανε και τους γραντζουνίστηκε η καημένη η οθονίτσα τι κάνουμε ?

 

Την κάτσαμε απλά φίλε μου!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει κανει καποιοσ αναβαθμιση το firmware σε V 3.0620.1.25 εχει καμια διαφορα?

 

Κάποιο λάθος κάνεις φίλε μου! Η τελευταία έκδοση (αυτή που έχουμε όλοι μας) είναι η [V 2.0613.1.12.1 06-04-2006 RM-67] και δεν έχει βγεί ακόμη καινούρια (την περιμένουμε όλοι μας με ανυπομονησία)!

 

Καλά να μας μπεί όλους μας :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσοι έχετε γρατσουνισμένη οθόνη ρίξτε μια ματιά εδώ......

 

 

 

Κρίμα που δεν έχουμε κουμπάκι thanks όπως έχει το xxxxxxxxxxx.Πιστεύω ότι με το παραπάνω link θα έπαιρνα αρκετά ευχαριστήρια!

Link to comment
Share on other sites

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=N71 δες εδω λιγο φιλε αυτο ειναι λαθος?

 

Ναι φίλε μου είναι λάθος γιατί δεν ισχύει για Ελλάδα. Για Ελλάδα ισχύει η φωτογραφία που σου κάνω attach. Πριν πούμε την εξυπνάδα μας καλύτερα να κάνουμε μια μικρή έρευνα. Η δική μου έρευνα λέει οτι μέχρι την ώρα που γράφτηκε αυτό το μήνυμα και με έκδοση [V 2.0613.1.12.1 06-04-2006 RM-67] το Nokia Software Updater έβγαζε το μήνυμα της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

πια εξυπνάδα ρε φιλε απλα ρωτησα αμα δεν μπορουσες και εχεις καποιο προβλημα να μην απαντουσες! αυτο βρηκα και απλα ρωτησα και το ανεφερα για να δειτε και εσεις!τωρα δεν ειμαστε και ολοι ξερεις τοσο μεγαλοι ερευνητες σαν εσενα οκ!δεν το επαιξα εξυπνος μια ερωτηση εκανα για αυτο δεν ειναι το forum?
Link to comment
Share on other sites

http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=N71 δες εδω λιγο φιλε αυτο ειναι λαθος?

 

πια εξυπνάδα ρε φιλε απλα ρωτησα αμα δεν μπορουσες και εχεις καποιο προβλημα να μην απαντουσες! αυτο βρηκα και απλα ρωτησα και το ανεφερα για να δειτε και εσεις!τωρα δεν ειμαστε και ολοι ξερεις τοσο μεγαλοι ερευνητες σαν εσενα οκ!δεν το επαιξα εξυπνος μια ερωτηση εκανα για αυτο δεν ειναι το forum?

 

Όπως και να το πάρεις είχε ενα περίεργο "ύφος" η ερώτηση: "δες εδω λιγο φιλε αυτο ειναι λαθος?". Όσον αφορά το πόσο μεγάλος ερευνητής είμαι πιστεύω οτι είμαι από τους μικρότερους εδω μέσα. Αν κάνεις μια "καλή" βόλτα θα βρείς πάρα πολλούς που "την ψάχνουν" πολύ πιο πολύ από μένα και κανονικά έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας γιατί αλλιώς πέρνουμε κι άλλους στο λαιμό μας. Και στο κάτω κάτω πόσο κόπος είναι να βάλεις το καλωδιάκι στο τηλέφωνο και στον Η/Υ και να δοκιμάσεις να κάνεις την αναβάθμιση πριν ποστάρεις οτι υπάρχει υποτιθέμενη νέα έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε φιλε σε ξερω και απο χτεσ για να εχω καποιο ιδιαιτερο "ύφος" εκτοσ απο αυτο αν πειρα καποιον στο λαιμο μου σορυ αν και δε νομιζω απο αυτο το πραγμα να επαθε κατι καποιος!!!αν ηξερα οτι ηταν σωστο απλα δε θα ρωτουσα!!!!!!τωρα τι να σου πω ενταξει εχεις δικιο αλλα θελω να μου πεισ και που λεω οτι υπάρχει νεα εκδοση και ειπα σε ολουσ για να τουσ παρω στο λαιμο μου να την βαλουν τελοσ παντων απο οτι φαινετε τα post ta ερμηνευεις οπωσ θεσ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Μόλις διάβασα όλες τις σελίδες!

Σε 10 μέρες περίπου έχω αναβάθμιση από τη vodafone, οπότε βρίσκομαι σε αναζήτηση τηλεφώνου.

Ήμουν ανάμεσα σε Ν70 και Ν72, αλλά προερχόμενος από το 6270 με 320Χ240, άρχισα να καλοβλέπω το Ν71. Το πρόβλημά μου; χιλιοειπωμένο! Αυτό με την οθόνη και τα πλήκτρα. Μη μου πείτε να διαβάσω τα προηγούμενα μηνύματα γιατί τα έχω διαβάσει όλα. Τώρα, να ρωτήσω κατά πόσο γρατσουνιέται η οθόνη και αν γίνεται σε όλα ή ήταν ελαττωματικά κάποια, θεωρώ ότι είναι περιττό (από τη στιγμή που έχουν ξαναερωτηθεί), αλλά από την άλλη με προβληματίζει έντονα το γεγονός αυτό. Όποιος έχει την καλή διάθεση, ας δώσει και για πολλοστή φορά μια επιπλέον γνώμη.

Εκτός από την οθόνη και τη διαφορά της έκδοσης του λογισμικού, έχει άλλη διαφορά από το Ν70 το Ν71;

Άντε, γιατί πιέζει και ο χρόνος. Μόνο κάτι μέρες μου έμειναν... :p

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα το N76 αν μπορούσα βέβαια - όχι ότι το N71 είναι κακό κινητό πάντως, δεν έχω μετανοήσει για την αγορά του ούτε σώνει και καλά θέλω να το αλλάξω.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Θα το έπαιρνα πολύ ευχαρίστως το Ν76, αλλά το ζήτημα είναι ότι σε 10 μέρες περίπου θα έχω την αναβάθμιση και μέχρι τότε δε θα έχει έρθει. Και προφανώς, θα είναι και πιο ακριβό.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Μόλις διάβασα όλες τις σελίδες!

Σε 10 μέρες περίπου έχω αναβάθμιση από τη vodafone, οπότε βρίσκομαι σε αναζήτηση τηλεφώνου.

Ήμουν ανάμεσα σε Ν70 και Ν72, αλλά προερχόμενος από το 6270 με 320Χ240, άρχισα να καλοβλέπω το Ν71. Το πρόβλημά μου; χιλιοειπωμένο! Αυτό με την οθόνη και τα πλήκτρα. Μη μου πείτε να διαβάσω τα προηγούμενα μηνύματα γιατί τα έχω διαβάσει όλα. Τώρα, να ρωτήσω κατά πόσο γρατσουνιέται η οθόνη και αν γίνεται σε όλα ή ήταν ελαττωματικά κάποια, θεωρώ ότι είναι περιττό (από τη στιγμή που έχουν ξαναερωτηθεί), αλλά από την άλλη με προβληματίζει έντονα το γεγονός αυτό. Όποιος έχει την καλή διάθεση, ας δώσει και για πολλοστή φορά μια επιπλέον γνώμη.

Εκτός από την οθόνη και τη διαφορά της έκδοσης του λογισμικού, έχει άλλη διαφορά από το Ν70 το Ν71;

Άντε, γιατί πιέζει και ο χρόνος. Μόνο κάτι μέρες μου έμειναν... :p

 

1. Όσον αφορά τις γρατζουνιές προσπάθησα να τις "τραβήξω" φωτογραφία με ψηφιακή της τάξης των 10 Megapixels και manual focus και δεν μπορεί να τις "πιάσει"! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο απαρατήρητες περνούν. Μόνο υπό συγκεκριμένη οπτική γωνία και πολύ δυνατό φωτισμό φαίνονται. Τουλάχιστον σε μένα που συμπεριφέρομαι όμορφα στο κινητό.

 

2. Το Ν70 με το Ν71 δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση!

 

-Το Ν71 είναι 3rd Edition Symbian (9.1a) ενώ το Ν70 8.0.

-Το Ν71 έχει πολλές κλάσεις ανώτερη οθόνη από το Ν70.

-Το Ν71 συμπεριφέρεται με τουλάχιστον διπλάσια ταχύτητα από το Ν70 στα μενού και τις εφαρμογές (από ταχύτητες επεξεργαστών δε γνωρίζω - αν κάποιος γνωρίζει ας πει).

-Το Ν71 παίρνει κάρτες μνήμης miniSD οι οποίες είναι πολύ πιο εξελιγμένες από τις DV-RS-MMC που παίρνει το Ν70 (οι μέν βασίζονται στην τεχνολογία SD ενώ οι δε στην τεχνολογία MMC που είναι αρκετά πιο παλιά).

 

Δε μου έρχεται τίποτε άλλο αυτή τη στιγμή. Άν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

1. Όσον αφορά τις γρατζουνιές προσπάθησα να τις "τραβήξω" φωτογραφία με ψηφιακή της τάξης των 10 Megapixels και manual focus και δεν μπορεί να τις "πιάσει"! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο απαρατήρητες περνούν. Μόνο υπό συγκεκριμένη οπτική γωνία και πολύ δυνατό φωτισμό φαίνονται. Τουλάχιστον σε μένα που συμπεριφέρομαι όμορφα στο κινητό.

 

2. Το Ν70 με το Ν71 δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση!

 

-Το Ν71 είναι 3rd Edition Symbian (9.1a) ενώ το Ν70 8.0.

-Το Ν71 έχει πολλές κλάσεις ανώτερη οθόνη από το Ν70.

-Το Ν71 συμπεριφέρεται με τουλάχιστον διπλάσια ταχύτητα από το Ν70 στα μενού και τις εφαρμογές (από ταχύτητες επεξεργαστών δε γνωρίζω - αν κάποιος γνωρίζει ας πει).

-Το Ν71 παίρνει κάρτες μνήμης miniSD οι οποίες είναι πολύ πιο εξελιγμένες από τις DV-RS-MMC που παίρνει το Ν70 (οι μέν βασίζονται στην τεχνολογία SD ενώ οι δε στην τεχνολογία MMC που είναι αρκετά πιο παλιά).

 

Δε μου έρχεται τίποτε άλλο αυτή τη στιγμή. Άν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι...

Οι πληροφορίες σου είναι τουλάχιστον φοβερά σημαντικές για μένα και σου είμαι ευγνώμων για την απάντησή σου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Αφού είναι τόσο λίγο παρατηρήσιμες οι γρατσουνιές, σίγουρα δεν είναι αυτός λόγος για να με αποτρέψη από την αγορά του. Και πιστεύω ότι με ένα screen protector θα αισθάνομαι πιο σίγουρος. Πού μπορώ να βρω;

Για τη διαφορά στην έκδοση του symbian το γνώριζα. Άλλα μη νομίζεις ότι σε ένα χρήστη που δεν ξαναείχε symbian, ότι αυτό από μόνο του λέει πολλά. Θέλω να πω ότι θα μπορούσα να εκτιμήσω περισσότερο την 3rd Edition Symbian (9.1a), αν μπορούσα να τη συγκρίνω με την προηγούμενη έκδοση (εννοώ, αν είχα εμπειρία). Το πρώτο μου κινητό με symbian θα είναι αυτό που θα πάρω τώρα.

Οθόνη: Δηλαδή η οθόνη εκτός του ότι είναι 320Χ240 και 2,4 ιντσών έχει διαφορά και στη φωτεινότητα... ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

Ταχύτητα μενού: Αυτό με την ταχύτητα μενού, οφείλω να ομολογήσω ότι το ακούω πρώτη φορά. Και το οποίο με ευχαριστεί ιδιαίτερα γιατί είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του Ν71 (και με την πολύτιμη βοήθεια σου stefidis). Οι επεξεργαστές μου φαίνεται και στα δύο είναι στα 220mhz, αν δεν κάνω λάθος.

Γενικά (άσχετα με τα σημαδάκια στην οθόνη από τα πλήκτρα), τι έχεις να πεις; Αυτά που ισχύουν για τη χάλια ποιότητα κατασκευής ισχύουν. Αυτό που μου δημιούργησε μεγάλη απορία είναι ότι εδώ στο επίσημο θέμα του Ν71, οι χρήστες δεν είναι τόσο πολύ προβληματισμένοι με την ποιότητα κατασκευής, ενώ στους διαξιφισμούς, σχεδόν όλοι το θάβουν το Ν71 για την ποιότητα κατασκευής του. Το να κουνιέται όταν είναι κλειστό που διάβασα, το θεωρώ και λίγο φυσιολογικό, γιατί αποτελείται από δύο μέρη. Είχα το sharp gx30i και καταλαβαίνω τη εννοούν. Πάντως, αν είναι μόνο αυτό, δε μιλάμε και για τρελά πράγματα.

Αυτά

Και ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ:)

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασα χτες από το εξωτερικό το Ν71 και μέχρι στιγμής από την πρώτη "ανάγνωση" είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχει ελληνικά, ούτε μενού, ούτε για μηνύματα. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο πως να εγκαταστήσω ελληνικό language pack;

 

Το firmware της συσκυεής είναι το 2.0613.1.12.1/ 6-4-2006, RM-67.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασα χτες από το εξωτερικό το Ν71 και μέχρι στιγμής από την πρώτη "ανάγνωση" είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν έχει ελληνικά, ούτε μενού, ούτε για μηνύματα. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο πως να εγκαταστήσω ελληνικό language pack;

 

Το firmware της συσκυεής είναι το 2.0613.1.12.1/ 6-4-2006, RM-67.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Καλημερα

Θα αλλαξεις το product code ,μεσω της εφαρμογης NSS - Nemesis Service Suite ,γνωριζοντας πρωτα το product code του Ν71 ,για Ελληνικα .

Στην συνεχεια συνεχιζεις με την αναβαθμιση μεσω του Nokia software updater.

Η διαδιακασια εχει δωθει αρκετες φορες ,καλο διαβασμα

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες σου είναι τουλάχιστον φοβερά σημαντικές για μένα και σου είμαι ευγνώμων για την απάντησή σου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Αφού είναι τόσο λίγο παρατηρήσιμες οι γρατσουνιές, σίγουρα δεν είναι αυτός λόγος για να με αποτρέψη από την αγορά του. Και πιστεύω ότι με ένα screen protector θα αισθάνομαι πιο σίγουρος. Πού μπορώ να βρω;

Για τη διαφορά στην έκδοση του symbian το γνώριζα. Άλλα μη νομίζεις ότι σε ένα χρήστη που δεν ξαναείχε symbian, ότι αυτό από μόνο του λέει πολλά. Θέλω να πω ότι θα μπορούσα να εκτιμήσω περισσότερο την 3rd Edition Symbian (9.1a), αν μπορούσα να τη συγκρίνω με την προηγούμενη έκδοση (εννοώ, αν είχα εμπειρία). Το πρώτο μου κινητό με symbian θα είναι αυτό που θα πάρω τώρα.

Οθόνη: Δηλαδή η οθόνη εκτός του ότι είναι 320Χ240 και 2,4 ιντσών έχει διαφορά και στη φωτεινότητα... ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

Ταχύτητα μενού: Αυτό με την ταχύτητα μενού, οφείλω να ομολογήσω ότι το ακούω πρώτη φορά. Και το οποίο με ευχαριστεί ιδιαίτερα γιατί είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του Ν71 (και με την πολύτιμη βοήθεια σου stefidis). Οι επεξεργαστές μου φαίνεται και στα δύο είναι στα 220mhz, αν δεν κάνω λάθος.

Γενικά (άσχετα με τα σημαδάκια στην οθόνη από τα πλήκτρα), τι έχεις να πεις; Αυτά που ισχύουν για τη χάλια ποιότητα κατασκευής ισχύουν. Αυτό που μου δημιούργησε μεγάλη απορία είναι ότι εδώ στο επίσημο θέμα του Ν71, οι χρήστες δεν είναι τόσο πολύ προβληματισμένοι με την ποιότητα κατασκευής, ενώ στους διαξιφισμούς, σχεδόν όλοι το θάβουν το Ν71 για την ποιότητα κατασκευής του. Το να κουνιέται όταν είναι κλειστό που διάβασα, το θεωρώ και λίγο φυσιολογικό, γιατί αποτελείται από δύο μέρη. Είχα το sharp gx30i και καταλαβαίνω τη εννοούν. Πάντως, αν είναι μόνο αυτό, δε μιλάμε και για τρελά πράγματα.

Αυτά

Και ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ:)

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

1. Την ποιότητα κατασκευής προσωπικά τη βρίσκω πολύ ανεβασμένη. Ωραία υλικά, ανθεκτικά και αρκετά σφικτή κατασκευή (το έχω κάτι περισσότερο από 6 μήνες). Αυτό που λες με το πορτάκι, όταν είναι κλειστό και το ζορίσεις με τα χέρια σου παίζει λίγο αλλά όταν ανοίγει γίνεται "βράχος".

 

2. Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά από τα Ν70 και Ν72 είναι πιο γρήγορο ως προς την πλοήγηση στο μενού, άνοιγμα εφαρμογών κ.λπ.

 

3. Η οθόνη έχει και μεγαλύτερη ευκρίνεια όπως και φωτεινότητα.

 

4. Screen protector έχουν αγοράσει κάποιοι. Κάποιοι άλλοι βρήκαν και "έξυπνες" πατέντες. Αν κάνεις μια μικρή "βόλτα" προς τα πίσω θα βρείς 2-3 πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστήσω για άλλη μία φορά. Το μήνυμά σου είναι πολύ... κρίσιμο για να το αγοράσω. Πάρα πολύ ωραία. Και όταν σκεφτόμουν για το Ν70, με ενοχλούσε λίγο ο συμβιβασμός με την 208Χ176 οθόνη, μιας και τα δύο τελευταία μου κινητά ήταν σε 240Χ320. Τώρα μένει να βγει η επιδότηση από τη vodafone.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...