Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι φίλε μου το έχει αυτό το πρόβλημα με τις γρατζουνιες. Απορώ πως δεν το πρόσεξε η ΝΟΚΙΑ πριν το βγάλει στην παραγωγή.

Είναι ένα από τα αρνητικά συν το άλλο με το όνομα του παροχέα δικτύου που έγραψα παραπάνω σχετικά με το ότι εμφανίζει το VODAFONE με τα αντίαισθητικα μεγάλα γράμματα. Ελπίζω να ξέρει κάποιος να μου απάντηση αν υπάρχει κάποια ρύθμιση να κάνω για να τα βγάζει με μικρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η εωτερικη οθονη ακουμπαει στα τρια πληκτρα κατω απο τον σταυρο, (μολυβακι-μενου-c) και όχι στην συλικόνη!!! :blink: Ειναι οντως χαζο.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ξέρει κάποιος να μου απάντηση αν υπάρχει κάποια ρύθμιση να κάνω για να τα βγάζει με μικρά.

 

Καποια ρυθμιση δεν υπαρχει ,ισως λυθει με την επομενη αναβαθμιση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω μεγάλο πρόβλημα.

Κατά λάθος απεγκατέστησα το Lifeblog από το κινητό και έσβησα το αρχείο εγκατάστασης από την κάρτα που έρχεται μαζί από το εργοστάσιο. Κατέβασα το lifeblog.sis από το site της Nokia και όταν πάω να το εγκαταστήσω μου λέει πως "Η εγκατάσταση του lifeblog.sis" δεν υποστηρίζεται. Απ' ό,τι βλέπω και σε άλλους χρήστες στο Internet γίνεται αυτό. Μάλλον κάποιο πρόβλημα με το firmware του Ν71.

Έκανα και soft και hard reset αλλά το lifeblog δεν επανήρθε. Φαίνεται πως όταν ξεκινάει για πρώτη φορά το εγκαθιστά από την κάρτα μνήμης του.

Μήπως μπορεί κανείς φίλος να μου πει τι αρχεία υπάρχουν στην κάρτα μνήμης του στο φάκελο E:\Data\INSTALLS του κινητού; (Για να το δείτε αυτό πηγαίνετε "Ο Υπολογιστής μου" μετά πατήστε το εικονίδιο "Nokia Phone Browser" μετά Nokia N71 μετά το E:\ και πηγαίνετε στον κατάλογο αυτό.)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

^^^ νομίζω μόνο minisd η rs-mmc έχει άλλο σχήμα

 

Επειδή σκόπευω να το αγοράσω το κινητό θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση¨?

Όταν ακούς μουσική και έιναι κλειστό το καπάκι το εξωτερικό κουμπί λειτουργρεί ως play-pause ή μόνo για φωτισμό??

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!! Το Ν71 παίρνει και MiniSD και MMC, ή μόνο MiniSD?

Μονο miniSD. Δεν γινεται να παιρνει δυο!

 

Επειδή σκόπευω να το αγοράσω το κινητό θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση¨?

Όταν ακούς μουσική και έιναι κλειστό το καπάκι το εξωτερικό κουπμί λειτουργρεί ως play-pause ή μόνα για φωτισμό??

Play-pause

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που ανοίγω το κινητό γράφει "Τέλος εφαρμογής cuiidle"?

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Πάρε αντίγραφο ασφαλείας και κάνε format.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να βάλω δικό μου operator logo ?

δεν ξέρει κανείς ? η δεν γίνεται please θέλω μια απάντηση γιατί είναι λίγο επείγον:)

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

Πάρε αντίγραφο ασφαλείας και κάνε format.

μπορεί να βγάλει τη μνήμη για λίγο και θα λυθεί το πρόβλημα αρκεί να διαγράψει την εφαρμογή που το δηιμιούργησε το close cuiidle ;)

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ανανεώσω την συνδρομή μου στο F-Secure, χωρίς να πληρώσω? Παω μεσω web server που λέει. Μου δίνει και έναν κωδικό αλλά αυτα είναι επί πληρωμή μέσω πιστωτικής. Εγώ νόμιζα ότι έδινε την εφαρμογή αυτή τζάμπα για πάντα, όχι μόνο για ένα μήνα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποια bugs ύστερα από έντονη χρήση του V 2.0613.1.12.1 06-04-2006 firmware:

 

1ον) Ορισμένες φορές, όταν έχω το flip της συσκευής ανοιχτό με συνδεδεμένο το Hands-Free και δεχθώ ένα νέο μήνυμα, αντί να ακούσω το σύντομο ήχο ειδοποίησης στο ακουστικό του Hands-Free (ένα χαμηλό μπιπ) ακούω για μερικά δευτερόλεπτα τον συνομιλητή μου στην ανοιχτή ακρόαση της συσκευής και ύστερα τον κανονικό ήχο ειδοποίησης νέου μηνύματος του τηλεφώνου (σαν να μην έχω συνδεδεμένο Hands-Free). Ύστερα η λειτουργία του Hands-Free επανέρχεται κανονικά.

 

2ον) Μερικές φορές όταν έχω δεύτερη κλήση είναι αδύνατον όταν ολοκληρωθεί να γυρίσω στην προηγούμενη αφού κάθε προσπάθεια εναλλαγής οδηγεί στο κλείσιμο της εν αναμονή πρώτης κλήσης. Από ότι παρατήρησα αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν λαμβάνω δεύτερη κλήση και όχι όταν καλώ εγώ κάποιον δεύτερο αριθμό. Όταν το πρόβλημα αυτό παρουσιασθεί, μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης του είναι να κάνω εναλλαγή στην προηγούμενη κλήση λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη σύνδεση διαφορετικά η πρώτη σύνδεση είναι καταδικασμένη (συνήθως) ύστερα να χαθεί.

 

3ον) Ένα Hint: Όταν μιλάτε μπορείτε να βγάλετε φωτογραφίες δίχως τον χαρακτηριστικό ήχο ειδοποίησης ;)

 

Υ.Γ.

Τέλος είχα τρία κολλήματα της ίδιας της εφαρμογής του τηλεφώνου οπότε δεν ήταν δυνατόν να λάβω ή να κάνω άλλες κλήσεις (έμεινε το εικονίδιο του ακουστικού στην οθόνη αν και όλες οι κλήσεις είχαν τερματισθεί) - τις δυο φορές δούλεψε το πλήκτρο On-Off και μπόρεσα να την σβήσω, την τρίτη όμως χρειάσθηκα να βγάλω την μπαταρία καθώς αναβόσβηνε η εξωτερική οθόνη, χάθηκε η σύνδεση με την γραμμή μου κάνοντας ένα «αστείο» παράσιτο και νέκρωσε η υπόλοιπη συσκευή. Όλα αυτά όμως με πολύ έντονη χρήση και αρκετή ατυχία (άλλες φορές είναι βράχος) --- διαφορετικά όλα πρίμα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η εγγύηση καλύπτει τις γρατζουνιες που προκαλούν τα πλήκτρα στην οθόνη;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ανανεώσω την συνδρομή μου στο F-Secure, χωρίς να πληρώσω? Παω μεσω web server που λέει. Μου δίνει και έναν κωδικό αλλά αυτα είναι επί πληρωμή μέσω πιστωτικής. Εγώ νόμιζα ότι έδινε την εφαρμογή αυτή τζάμπα για πάντα, όχι μόνο για ένα μήνα.

Μπορεις να την αγορασεις απο νokia shop 35 ευρω.

 

Ξέρει κανείς αν η εγγύηση καλύπτει τις γρατζουνιες που προκαλούν τα πλήκτρα στην οθόνη;

Δυστηχως οχι. Δεν ξερω αν αργοτερα αλλαξει κατι.

 

Παιδια οσα Ν71 εχω δει ειναι δυο "ειδων". Μερικα κανουν κλικ-κλακ οταν ανοιγουν (σαν το δικο μου) και ειναι σκληρα, και μερικα αλλα ειναι πολυ πιο χαλαρα και αθορυβα. Σαν το dummie αν το εχετε δει. Το κανονικο ποιο ειναι; Το δικο σας πως κανει;

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν το δικό σου, ακούς ευδιάκριτα τους ήχους όπου κλειδώνει στις δυο θέσεις ο μηχανισμός.

 

Υ.Γ.

Έχω δει δυο Dummy του N71, και σαφώς ήταν πολύ χαλαρά σε σχέση με την αληθινή συσκευή.Τώρα πιο είναι το κανονικό..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου κάνει κλικ-κλακ οταν ανοίγει, σαν το δικο σου και ειναι σκληρό,

Πιο χαλαρό και αθόρυβο πρέπει να είναι μόνο τα dummie.

Άρα το κανονικο μάλλον ειναι το δικό μας.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι ανοίγει παρά πολύ εύκολα το πόρτακι για την κάρτα μνήμης; Εσάς ανοίγει εύκολα; Τη μπορώ να κάνω; Γιατί σκέφτομαι να βάλω μέσα μια κάρτα 2γιγα και να το κολλήσω με λογκο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα με το πορτακι της καρτας μνημης. Την καρτα sim εψαχνα μιση ωρα να βρω που μπαινει !!! :lol: :lol: :lol:

 

Οσο αναφορα τον μηχανισμο καπως ηρεμησα γιατι εχω δει αρκετα Ν71 που δεν ανοιγουν ετσι. Μαλλον τα εχουν βαρεσει ή εχουν βρωμιες μεσα. τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις.

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από εκτενή σύνταξη SMS παρατήρησα ότι υπό ορισμένες συνθήκες (δυο φορές σε ενάμισι μήνα περίπου) ο συντάκτης μηνυμάτων αδυνατεί να κάνει σωστό Warp του κειμένου, σήμερα κατάφερα να σχεδιάσω ένα κείμενο του οποίου οι χαρακτήρες επιβεβαιώνουν την τυχαία παρατήρηση μου.

 

Σε αυτό το Snapshot φαίνεται πως οι χαρακτήρες IDX και συγκεκριμένα τα τελευταία pixels του X κόβονται προς τα δεξιά - το σύστημα δοκίμασε για λίγο να τοποθετήσει ολόκληρη την λέξη IDX στην επόμενη γραμμή (warp) αλλά τελικά άλλαξε γνώμη:

 

http://img165.imageshack.us/img165/2046/screenshot0002tp3.jpg

 

Εδώ φαίνεται το αποτέλεσμα όταν μετακινούμε τον κέρσορα στο X οπότε έχουμε μετακύλιση ολόκληρου του κειμένου στα δεξιά (οριζόντιο scrolling):

 

http://img88.imageshack.us/img88/133/screenshot0003jj1.jpg

 

Άραγε αυτό το bug υπάρχει και σε άλλα Symbian 3rd ή 2nd Edition;

 

Υ.Γ.

1. Το πρόβλημα πιστεύω πως προέρχεται από το ότι το λογισμικό αδυνατεί να υπολογίσει σωστά το μέγεθος ορισμένων χαρακτήρων όταν βρίσκονται δίπλα από κάποιους άλλους (Fonts Metrics) οπότε το άθροισμα των pixels κάθε λέξης οδηγεί το warp σε λάθος συμπεράσματα - πάντως το Symbian τα καταφέρνει μια χαρά και σε κατά πλάτος μετακύλιση οπότε κάποτε μπορεί να το δούμε ως feature του SMS editor (με το κατάλληλο οριζόντιο scroll bar ;)).

 

2. Τα Snapshot ελήφθησαν με το freeware Screen Shot 2.0.

 

 

:!: Φυσικά η σύνταξη του κειμένου στην συσκευή άλλων γίνεται με δικιά τους ευθύνη - Symbian είναι αυτό οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας κρατάει η μπαταρία?? Εμένα ένα 24ωρο με 2-3 σύντομα τηλέφωνα κατι φωτογραφίες, 5 sms... μου φαινεται λίγος χρόνος

 

2ον υπάρχει καποιο πρόγραμμα για να φτιάξεις δικά σου themes?, γιατι μάλλον αυτός ειναι ο μοναδικος τροπος για να βάλεις μια εικονα και να φαινεται σε ολοκληρη οθονη.

Bart ..:::PAO13:::..
Link to comment
Share on other sites

dIRECT X επειδη οπως βλεπω ψαχνεις αρκετα τα bug θα ηθελα να ρωτησω-αναφερω αλλο δυο!

Οταν στελνω μηνυμα,για να βγω στο κεντρικο μενου πριν το στειλει ωστε να κανω κατι αλλο πρεπει να περιμενουμε να εμφανιστει το εικονιδιο αποστολης μηνυματος.

Αλλιως αν πατησεις το κοκκινο ενω εχεις ηδη πατησει το αποστολη αλλα πριν βγαλει το εικονιδιο σε βγαζει στη κεντρικη οθονη μεν,αλλα αποθηκευοντας το στα προχειρα.

Οκ ως εδω.

Το δικο μου απο μια μερα και μετα,λιγο αφου εμφανιστει το εικονιδιο αυτο και για καποια δευτερολεπτα το κινητο δεν αποκρινεται σε τιποτα.

Μενει ετσι μερικα δευτερολεπτα,με αναμενη την οθονη και οτι κουμπι και αν πατησω για αυτα τα δευτερολεπτα,δεν εχει αποτελεσμα..και μετα ειναι οκ..

Αυτο το κολλημα γινεται απο τη στιγμη που παταω το αποστολη,μεχρι να αρχισει να το στελνει..το καταλαβα γιατι εχω ηχεια στο δωματιο μου και καταλαβαινα οτι μολις αρχιζε ο χαρ/κος ηχος της παρεμβολης τοτε ακριβως ξεκολλαγε..Δε ξερω τι γινεται σε εκεινα τα δευτερολεπτα και κολλαει..

Ελπιζω να περιεγραψα καλα το προβλημα..

Τελος αλλο ενα ειναι το εξης :

Οταν μου ερχεται μηνυμα πολλες φορες επιλεγω το ''απαντηση''

Μολις στειλω το μηνυμα,πρεπει να με βγαλει κανονικα στο μηνυμα το οποιο απαντησα.

Εκεινη τη στιγμη το δικο μου εμφανιζει το μηνυμα ''Τελος εφαρμογης sms viewer'' και με παει ενα κλικ πισω,εκει που βλεπω δηλαδη ολα τα εισερχομενα.

Ρε παιδια καμια λυση για αυτα?

Αντιπετωπιζετε καποιο απο αυτα τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο!

 

Πράγματι η συσκευή από την στιγμή που δοκιμάζει να κάνει αποστολή μέχρι να εμφανισθεί το χαρακτηριστικό εικονίδιο και να εκκινήσει την διαδικασία επικοινωνίας με το δίκτυο νεκρώνει εντελώς για περίπου 34 ως 40 δευτερόλεπτα, είχα πάντα την εντύπωση πως τις πρώτες μέρες λειτουργίας δεν παρουσιαζότανε τόσο έντονη αυτή η αναμονή - η παρατήρηση σου την επιβεβαίωσε.

 

Αυτό το πρόβλημα φαίνεται ότι ταλαιπωρεί και άλλες Symbian συσκευές ενώ η αιτία του δεν είναι ξεκαθαρισμένη, άλλοι λένε ότι παρουσιάζεται όταν χρησιμοποιούμε την κάρτα μνήμης για την αποθήκευση των SMS (-αλλά εγώ χρησιμοποιώ την μνήμη της συσκευής) ή όταν έχουμε λάβει πολλά μηνύματα (είτε τα σβήσουμε είτε όχι). Ως αντιμετώπιση κάποιοι προτείνουν Hard Reset αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα βοηθήσει (μερικοί κάνουν ως 5 Hard Resets σε κάποια forums αλλά τίποτα ενώ σε άλλους το ξανά παρουσίασε μετά από λίγο). Προσωπικά πάντως αρνούμαι να ταλαιπωρήσω την συσκευή και τα νεύρα μου με Resets, Backups & Restores ελπίζοντας ότι θα διορθωθεί..

 

Το κόλλημα του smsviewer συμβαίνει και σε μένα μερικές φορές :(

 

Υ.Γ.

Η μπαταρία του πάντως συμπερασματικά έχω καταλήξει πως θέλει φόρτιση καθημερινά ή καλύτερα κάθε 1,5 μέρα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...