Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80 (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως νομίζω ότι το σημαντικό θέμα που πρέπει να συζητάμε καθώς το Ν80 ανήκει στην νέα γενιά Symbian είναι το Symbian Signed και αν θα μπορούμε τελικά στα καινούργια αυτά τηλέφωνα να παίξουμε τα καινούργια μας τηλεφώνα και να εγκαταστήσουμε τις αγαπημένες μας εφαρμογές. Γιατί εάν αυτό δεν λυθεί και πρέπει ο καθένας να πληρώνει αρκετέ χρήματα για εφαρμογές στο κινητό τότε νομίζω ότι το Symbian από ανοικτό λογισμικό θα γίνει "κλειστό". Πάντως εγώ στο www.symbiansigned.com που έιναι το επισήμο site για symbian εφαρμογές διάβασα αυτό:

 

 

 

 

 

Symbian Signed applications install without such a warning which makes the experience for end users significantly better.

 

Potential changes in the development process

 

Certification is the means by which such software makes the transition from the developer community to the commercial world. However, there needs to be a means for developers to run applications without signing, both as part of the development process and to permit those with the technical skill to share ideas (e.g. developer groups at universities). Under normal circumstances this is not a problem as all phones allow installation of unsigned applications (usually with a warning). It is possible, however, in the future that some operators may require that only signed applications can be installed on phones supplied to their networks. In this case, the operators and phone makers will need to take steps to support the developer community. Generally this is achieved by providing “unlocked phones”. Alternatively, there are opportunities in principle to integrate capabilities into the development tools (IDEs) that allow developers to install unsigned applications directly from the development tools. The choice of the most appropriate mechanism is an issue for the operators/phone makers. This will allow the developer community to develop applications even on phones that may normally restrict the installation of unsigned apps.

 

Πολύ ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά υπάρχει μια ανήσυχη τάξη λαμπρών νέων που όπως πάντα θα βρει τη λύση: Κανονικές symbian-signed trial-version εφαρμογές και ενεργοποίηση με το γνωστό τρόπο (γεννήτριες κλειδιών είναι η ελληνική εκδοχή του όρου ;)).

 

Και όπως έλεγε ο σοφός Michael Crighton στο βιβλίο του, που έγινε σενάριο του Jurrasic Park :p: "Life finds a way" ! :lol:

 

 

Edit:

Και για να επαναλάβω τη γνώμη μου που την έχω εκφράσει ξανά για αυτό το θέμα, ας αρχίσουν να πέφτουν οι πωλήσεις της μαμάς Nokia, ως φυσιολογική αντίδραση των δυσαρεστημένων πελατών της, και σου λέω εγώ για πότε το "κλειστό" Symbian γίνεται και πάλι "ανοιχτό". :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μα πιο πολυ για απριλιο δε γνωριζαμε; :O

 

γιατι η νοκια εκανε το "symbian signed" απαραιτητο στα os9.1.

http://img204.imageshack.us/img204/8484/untitled2copy1wd.jpg

 

και οι φακελοι που δημιουργουνται πλεον στο κινητο.

http://img204.imageshack.us/img204/9210/untitled2copy8cs.jpg

http://img445.imageshack.us/img445/4867/untitled2copy6af.jpg

 

απο το pdf Testing And Signing With Symbian Platform Securityv1.2.pdf

 

@nikoskat: Αυτοί οι φάκελοι δημιουργούνται αποκλειστικά στη μνήμη της συσκευής ή συγκεκριμένα στη μνήμη (τηλέφωνο ή κάρτα μνήμης) που εγκαθιστάς την εφαρμογή??? Γιατί αν πρόκειται για την πρώτη περίπτωση, θα είναι πρακτικά ανέφικτο να κάνεις copy/paste ένα αρχείο (.app για παράδειγμα ;) ) σε κάποιον από τους "ελεγχόμενους" φακέλους. Αν ισχύει το δεύτερο, βάζεις την κάρτα σε ένα reader και κάνεις το copy/paste από το PC (εκτός βέβαια αν έχουν προβλέψει κι αυτό και το σύστημα ασφαλείας π.χ. ελέγχει τακτικά τυχόν αλλαγές, overwrited αρχεία κλπ στο φάκελο κάθε εγκατεστημένης εφαρμογής, που προσωπικά το βρίσκω πολύ τραβηγμένο και ιδιαίτερα απαιτητικό σε πόρους συστήματος). Αν ξέρεις κάτι σχετικά μοιράσου το μαζί μας :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και καλά όλα αυτά, αλλά υπάρχει μια ανήσυχη τάξη λαμπρών νέων που όπως πάντα θα βρει τη λύση: Κανονικές symbian-signed trial-version εφαρμογές και ενεργοποίηση με το γνωστό τρόπο (γεννήτριες κλειδιών είναι η ελληνική εκδοχή του όρου ;)).

 

Και όπως έλεγε ο σοφός Michael Crighton στο βιβλίο του, που έγινε σενάριο του Jurrasic Park :p: "Life finds a way" ! :lol:

 

 

Edit:

Και για να επαναλάβω τη γνώμη μου που την έχω εκφράσει ξανά για αυτό το θέμα, ας αρχίσουν να πέφτουν οι πωλήσεις της μαμάς Nokia, ως φυσιολογική αντίδραση των δυσαρεστημένων πελατών της, και σου λέω εγώ για πότε το "κλειστό" Symbian γίνεται και πάλι "ανοιχτό". :)

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λές. Πάντως εγώ θα περιμένω κανα δυό μήνες πριν πάρω το Ν80 για καλό και για κακό.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λές. Πάντως εγώ θα περιμένω κανα δυό μήνες πριν πάρω το Ν80 για καλό και για κακό.

 

Κι εγώ, εννοείται ότι δε θα βιαστώ να κάνω μια τέτοια σημαντική αγορά πριν σιγουρευτώ ότι δε θα έχω τυχόν προβλήματα με εγκαταστάσεις εφαρμογών.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Είστε σοβαροί παίδες?? Όπως γίνεται στο PC, στο PS2 και σε κανα 2μηνο και στο XBOX360, έτσι θα γίνει κ με τις symbian εφαρμογές.. Ποιός τους σταμάτησε ποτέ για να τους σταματήσει τώρα?!.. Symbian signed και Symbian signed.. Μπορούμε να συνεχίσουμε να γκρινιάζουμε για το πότε θα βγεί? Ίσως έτσι γίνουν πιο τυπικοί στις υποχρεώσεις\υποσχέσεις τους μερικοί μερικοί.. Άντε γιατί πολύ credit δίνω στη Nokia..

V. Rappos

Graphics Designer

GreatApps . iSteam

Link to comment
Share on other sites

@panosz75, λογικα οπου γινεται εγκατασταση θα δημιουργουνται αυτοι οι φακελοι. αλλιως αν βαλεις πολλες εφαρμογες θα περιοριστει πολυ η μνημη της συσκευης, ειδικα στο 3250 για παραδειγμα. δεν ξερω κατι παραπανω, απλα ψαχνοντας τα βρισκω και τα παραθετω :happy:

 

@viper_gts_gr, κανενα προβλημα :)

 

εγω να προσθεσω οτι η Νοκια λογικα ξερει τι γινεται με τις σπασμενες εφαρμογες και γιατι αγοραζουν αυτες τις συσκευες αυτοι που ασχολουνται, οποτε δεν τη συμφερει να αλλαξει δραματικα τα θεματα ασφαλειας...πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

εγω να προσθεσω οτι η Νοκια λογικα ξερει τι γινεται με τις σπασμενες εφαρμογες και γιατι αγοραζουν αυτες τις συσκευες αυτοι που ασχολουνται, οποτε δεν τη συμφερει να αλλαξει δραματικα τα θεματα ασφαλειας...πιστευω.

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω ως προς την κατεύθυνση που συμφέρει τη Nokia να πάρει ως προς τα θέματα ασφαλείας.

 

Δηλαδή θέλει να μας πει η μαμά Symbian (γιατί προφανώς αυτό το "μοντέλο ασφαλείας" φαντάζομαι θα ισχύσει σε όλες τις πλατφόρμες του Symbian OS v9.1, όπως Series 60, UIQ κλπ) ότι όλες οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην ανάπτυξη εφαρμογών για το λειτουργικό Symbian θα πρέπει να προσαρμόσουν όλες τις εφαρμογές τους ώστε να πληρούν τις προϋποθέσεις του Symbian-signed μοντέλου ασφαλείας? Καλά, το να ζητάει από τη Symbian "διαπιστευτήρια" μαζικά η κάθε μεγάλη εταιρία όπως οι Symbianware, GoSymbian, Psiloc κλπ για να πιστοποιήσει τις εφαρμογές της ως Symbian-signed το θεωρώ κάπως εφικτό. Το πώς ο κάθε ιδιώτης προγραμματιστής θα μπορέσει να εισχωρήσει ανάμεσα στις μεγάλες εταιρίες για να καταστήσει την εφαρμογή του Symbian-signed, αυτό δεν το βλέπω πώς μπορεί να γίνει.

 

Ας σκεφτούμε βέβαια και τις περιπτώσεις που κάποιος ιδιώτης προγραμματιστής σχεδιάζει μία εφαρμογή για το OS 9.1 που είναι εφαρμογή ανταγωνιστική κάποιας δημοφιλέστατης αντίστοιχης εφαρμογής που κατασκευάζει μία από τις μεγάλες εταιρίες. Και έστω ότι η εφαρμογή αυτή του ιδιώτη είναι πρακτικά καλύτερη από την ανταγωνιστική της. Μέσω του μοντέλου ασφαλείας μπορεί κάλλιστα σ' αυτή τη "παρείσακτη" εφαρμογή να ασκηθεί "εμπάργκο", μην δίνοντας της η Symbian πιστοποιητικό Symbian-signed, με κίνδυνο μακροπρόθεσμα να καταλήξει η αγορά ένα ολιγοπώλιο των μεγάλων και ισχυρών.

 

Γι' αυτό και από την πρώτη ώρα πίστεψα ότι η κατεύθυνση προς την επιβολή αυτού του περιβόητου μοντέλου ασφαλείας έχει κατά κάποιο τρόπο "υπαγορευτεί" από τις μεγάλες εταιρίες κατευθείαν προς τη Symbian (την ομάδα εταιρών που με τη σειρά της παραχωρεί δικαιώματα σε τρίτες εταιρίες να χρησιμοποίσουν το λειτουργικό Symbian), καθότι χάνουν πολλά χρήματα από διαφυγόντα κέρδη λόγω της πειρατείας του λογισμικού, αλλά και επειδή θέλουν να ελέγχουν ποιος θα μπαίνει στο παιχνίδι της ανάπτυξης εφαρμογών. Τη Nokia λογικά δεν θα έπρεπε την νοιάζει και τόσο. Είναι χονδρικά σαν να νοιάζει την intel ή την κάθε μεγάλη εταιρία παραγωγής hardware για υπολογιστές το τι θα κάνει ο κάθε χρήστης με το λογισμικό που εγκαθιστά στο PC του. Κι αυτό γιατί αν δεν κάνω λάθος, η Nokia δεν δραστηριοποιείται στην ανάπτυξη εφαρμογών για Symbian OS προς πώληση, εκτός κι αν μου διαφεύγουν 10-15 ίσως εφαρμογές (ελπίζω να μην κάνω λάθος).

 

Και αν λάβουμε υπόψη δύο γεγονότα:

1. Το ότι η Nokia είναι βασικός μέτοχος στην κοινοπραξία εταιριών που ελέγχουν τη Symbian

και 2. Τον αντίκτυπο που πιθανώς να έχει η δυσαρέσκεια των αγοραστών της Nokia στις πωλήσεις τηλεφώνων με λειτουργικό Symbian, λόγω των περιορισμών που επιβάλλει το μοντέλο ασφαλείας, πιστεύω ότι η Nokia θα κινηθεί με πολλή διακριτικότητα και προσοχή ώστε να μη δυσαρεστήσει ούτε τις μεγάλες εταιρίες κατασκευής λογισμικού, αλλά πολύ περισσότερο τους άμεσους συνεργάτες και χρηματοδότες της, που δεν είναι άλλοι από όλους εμάς, τους απλούς αγοραστές και χρήστες των "έξυπνων" τηλεφώνων της.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο δεν το ειδα,αλλα οι φωτογραφιες ειναι χαλια:X

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή ακόμη δεν έχω καταλάβει και θα πάω αύριο να πάρω Ν70 αν δεν πάρω μια καλή απάντηση,το Ν80 πώς ξέρουμε ότι δεν θα ρθει στον μήνα?Αφού η Νοκια λέει 1ο τέταρτο (=1ο τρίμηνο),άρα μέχρι τώρα είναι στα όρια!Τι είναι που μας κάνει να πιστεύουμε σε Απρίλη - Ιούλη??(γιατί κ τέτοια ειπώθηκαν :p )
Link to comment
Share on other sites

το βιντεο δεν το ειδα,αλλα οι φωτογραφιες ειναι χαλια:X

 

Με τι τις συγκρινεις και ειναι χαλια; Εμενα για κινητο μια χαρα μου φανηκαν. Αν θελεις καλυτερη καμερα παρε το Cυbershot SE K800.

Οσο για το βιντεο ας μας πει καποιος σε συγκριση με αλλα s60 πως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

TELOS TOU MINA ERHETE TO KINITO...

 

emena m aresi to n80 gt ine mikro k ehi poli kala xaraktiristika....to n92 p skeftomoun na paro ine poli kalitero alla ine megalo...

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Με τι τις συγκρινεις και ειναι χαλια; Εμενα για κινητο μια χαρα μου φανηκαν. Αν θελεις καλυτερη καμερα παρε το Cυbershot SE K800.

Οσο για το βιντεο ας μας πει καποιος σε συγκριση με αλλα s60 πως ειναι.

το συγκρινω με το αλλο και μοναδικο κινητο της αγορας που εχει 3ΜP καμερα και περασε απο τα χερια μου ,το sharp V903 και για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις συγκρινω ΜΟΝΟ την καμερα αναμεσα σε αυτα τα κινητα.Περιμενα πολυ καλυτερες φωτο απο το Ν80,κριμα!

only Apple
Link to comment
Share on other sites

το συγκρινω με το αλλο και μοναδικο κινητο της αγορας που εχει 3ΜP καμερα και περασε απο τα χερια μου ,το sharp V903 και για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις συγκρινω ΜΟΝΟ την καμερα αναμεσα σε αυτα τα κινητα.Περιμενα πολυ καλυτερες φωτο απο το Ν80,κριμα!

 

Επίσης θα έπρεπε να τα συγκρίνεις αν και το Ν80 είχε οπτικό ζουμ και αυτόματη εστίαση. Το V903 είναι camera phone, το N80 smartphone, που σημαίνει ότι ο κύριος προσανατολισμός του είναι αυτός του smartphone. Αντίθετα το V903 έχει μία από τις κορυφαίες κάμερες της αγοράς, αν όχι την καλύτερη (τουλάχιστο μέχρι να δούμε το K800i). Εξάλλου, έχει ειπωθεί (και πιστεύω είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό αλήθεια) ότι σε ένα φακό CMOS χωρίς αυτόματη εστίαση, όσο μεγαλώνει ο αριθμός των megapixels τόσο πιο εμφανείς είναι οι ατέλειες (όπως το εμφανέστατο θόλωμα στο background). Για μένα είναι αναμενόμενα τα αποτελέσματα, αν και επ' ουδενί λόγω δε θα χαρακτήριζα την ποιότητα των φωτογραφιών ως "χάλια". Νομίζω ο χαρακτηρισμός σου είναι τουλάχιστο υπερβολικός.

 

Πάντως θα συνιστούσα υπομονή μέχρι να δούμε το τελικό μοντέλο παραγωγής στα καταστήματα (θέλω να πιστεύω ότι πλέον είμαστε αρκετά κοντά στην ημερομηνία επίσημης παρουσίασης του Ν80 στην Ελληνική αγορά), ώστε ούτε να απογοητεύονται (ίσως χωρίς λόγο) οι τόσοι "κινητομανείς" που αναμένουν να το κάνουν δικό τους. Πάντως φωτογραφία ποιότητας V903 δεν πρόκειται να δούμε από το Ν80, αυτό είναι σίγουρο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι είναι μέτριο. Κατώτερο του Ν70/90. Τα Frames είναι πολύ χαμηλά (αμφιβάλλω αν είναι 15) και γενικά η εικόνα κάνει πολλά σπασίματα. Το ζούμ δεν είναι προοδευτικό όπως του Ν70 ή μάλλον είναι αλλά παρουσιάζει ατ΄λειες καθώς σε κάθε πάτημα του πλήκτρου, κολλάει.

 

Ο χειριστής βέβαια της συσκευής φαίνεται πως δεν ξέρει ούτε να καρατάει την συσκευή καθώς η λήψη είναι κάθετη και όχι οριζόντια (πολύ σπαστικό), του τρέμει συνεχώς το χέρι και μιλάει συνεχώς απαίσια γερμανικά καταστρέφοντας το κλίπ.

 

Η συσκευή όμως δεν βρίκσεται στο τελικό της στάδιο και είμαι σίγουρος οτι όταν κυκλοφορήσει (τέλος του μήνα αποκλείεται) θα είναι βελτιωμένο τόσο στις φωτο όσο και στο βίμτεο.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι έχει κάνει ο γερμαναράς με τι ρυθμίσεις. το κλίπ έχει ανάλυση 352x288 pixels, bitrate 739kbps και είναι μορφής mp4 βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

οντως κανει σπασιματα, αλλα η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη απο αυτη του N70! αυτο φαινεται μια χαρα στο υπολογιστη σε full screen mode!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε σχεση με αλλες παλαιοτερες φωτογραφιες που εχω δει σε αλλα site αυτες ειναι κατα πολυ βελτιωμενες αρα ελπιζω να βελτιωθουν κι αλλο. Παρατηρησα ομως οτι μονο η δευτερη κατα σειρα ειναι σε μορφη .jpg και μαλιστα σε αναλυση 1600*1200 ενω οι αλλες δυο φωτο ειναι .bmp και σε αναλυση 2048*1536. Μηπως αυτο σημαινει οτι οταν τραβαει στα 3mp τις αποθηκευει ως .bmp (που ειναι και τεραστια αρχεια σε σχεση με τα .jpg)?????

 

P.S. Το "camera phone" V903 σε τι αναλυση βγαζει βιντεο?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή όμως δεν βρίκσεται στο τελικό της στάδιο και είμαι σίγουρος οτι όταν κυκλοφορήσει (τέλος του μήνα αποκλείεται) θα είναι βελτιωμένο τόσο στις φωτο όσο και στο βίμτεο.

 

Εισαι σιγουρος για αυτο; Το ξερεις μεσα απο τη Νοκια; Εχεις κατι ποιο συγκεκριμενο;

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Με τι τις συγκρινεις και ειναι χαλια; Εμενα για κινητο μια χαρα μου φανηκαν. Αν θελεις καλυτερη καμερα παρε το Cυbershot SE K800.

Οσο για το βιντεο ας μας πει καποιος σε συγκριση με αλλα s60 πως ειναι.

 

Οντως είναι χάλια.

Μου φαίνεται ή το Ν70 έχει καλύτερη κάμερα από το Ν80?

 

Επίσης έχω να παρατηρήδω ότι όλα τα θέματα είναι πολυ κοντινά. Θα'θελα να δω κάποιο μακρινό θέμα πως φαίνεται. Τα μακρινά που έχουμε δει από παλιότερα ηταν χάλια και δεν ξέρω εάν έχει βελτιωθεί κάτι.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

APOLA OSA IPATE TO N80 DEN A3IZI NA TO AGORASO?

 

Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας από το κινητό. Το Ν80 έχει πολλά να προσφέρει.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...