Jump to content

Poco X6 Pro 5G


s_nova
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά, ο μαμά launcher δεν είναι τόσο κακός, λίγο με ξενέρωσε που δεν έχει τις επιλογές για grid που έχουν οι custom launchers, αλλά έχει και επιλογές να κρύψεις εφαρμογές από το συρτάρι, έχει και δυνατότητα να αφαιρέσεις την μπάρα της αναζήτησης από την αρχική και άλλα χρήσιμα, δώσε του μια ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, diamantis_ said:

Τελικά, ο μαμά launcher δεν είναι τόσο κακός, λίγο με ξενέρωσε που δεν έχει τις επιλογές για grid που έχουν οι custom launchers, αλλά έχει και επιλογές να κρύψεις εφαρμογές από το συρτάρι, έχει και δυνατότητα να αφαιρέσεις την μπάρα της αναζήτησης από την αρχική και άλλα χρήσιμα, δώσε του μια ευκαιρία.

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Τόσα χρόνια είχα το P30 Pro δεν κόλλησε ποτέ και όλα δούλευαν πάντα όπως έπρεπε. Αμα δεν έσπαγε οθόνη ακόμα αυτό θα είχα. Με ξενερώνει που δεν μπορώ να κάνω ότι θέλω όπως θέλω. Αλήθεια αναπολώ το P30 pro... 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, από Mi A3 έρχομαι με καθαρό android όπου έκανες ό,τι ήθελες, σίγουρα έχει τις παραξενιές του το hyperos (δες παραπάνω που εξαφανίστηκε μια επιλογή από τις ρυθμίσεις μου, τελικά τη βρήκα μέσω τρίτης εφαρμογής που εμφανίζει κρυφές ρυθμίσεις), αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ παραμετροποιήσιμο, περισσότερο και από κάποιες ασταθείς custom roms... Λίγο θέμα συνήθειας είναι, εγώ ήδη έχω αρχίσει να το συμπαθώ! Να μη συγκρίνουμε με τίποτα iphone που αλλάζεις ένα wallpaper και πολύ σου είναι 😁

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, diamantis_ said:

Σε καταλαβαίνω, από Mi A3 έρχομαι με καθαρό android όπου έκανες ό,τι ήθελες, σίγουρα έχει τις παραξενιές του το hyperos (δες παραπάνω που εξαφανίστηκε μια επιλογή από τις ρυθμίσεις μου, τελικά τη βρήκα μέσω τρίτης εφαρμογής που εμφανίζει κρυφές ρυθμίσεις), αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ παραμετροποιήσιμο, περισσότερο και από κάποιες ασταθείς custom roms... Λίγο θέμα συνήθειας είναι, εγώ ήδη έχω αρχίσει να το συμπαθώ! Να μη συγκρίνουμε με τίποτα iphone που αλλάζεις ένα wallpaper και πολύ σου είναι 😁

Ποια είναι η εφαρμογή που βρήκες τη ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχετε ενημερωθει εδω και 6 μηνες η google εβγαλε ανακοινωση οτι θα ξεκινησει η διαδικασια οι εταιριες να εχουν το δικαιωμα να μην παιζουν αλλοι launcher οι οποιοι δειλα-δειλα θα προκαλουν προβληματα .Με την ελευση του καινουργιου λειτουργικου προς το τελος του χρονου τα θεματα αυτα θα "Αυστηροποιηθουν" κιαλλο σε αλλα ζητηματα εφαρμογων και  ασφαλειας .Γινετσι συζητηση ακομα και να μη μπορεις να βαλεις εφαρμογες εκτος του Play κατι το οποιο δεν υπαρχει επιβεβαιωση.

Διαρκως βγαζετε λανθασμενα συμπερασματα γιατι κατι γνωριζατε πριν 5 χρονια και πιστευετε οτι ειναι τα ιδια ακομα...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, diamantis_ said:

Ναι, "Hidden Settings MIUI - HyperOS". Ορίστε και η ρύθμιση που έψαχνα:

 

Screenshot_2024-04-14-19-16-55-759_com.miui.securitycenter.jpg

Third party app είναι, δεν καταλαβαίνω γιατί το λειτουργικό δεν έχει δική του τέτοια επιλογή για κάποια μενού που έχει έτσι κι αλλιώς.

Μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Την είχε την επιλογή και "ξαφνικά" εξαφανίστηκε. Το "ξαφνικά" σε εισαγωγικά, γιατί μπορεί να έκανα εγώ κάτι και να χάθηκε. Είναι δαιδαλώδες το λειτουργικό, αλλά είναι φοβερά παραμετροποιήσιμο. Όταν λέω δαιδαλώδες, εννοώ κομματάκι μπερδεμένο. Πάρε για παράδειγμα την απόκρυψη εφαρμογών από το συρτάρι εφαρμογών.. αντί αυτή να γίνεται από τις ρυθμίσεις του συρταριού, γίνεται μέσα από την εφαρμογή "ασφάλεια". Γενικά, έχει τέτοια θεματάκια, αλλά άπαξ και το μάθεις μπορείς να κάνεις πολλά που θα χρειαζόσουν έναν σωρό τρίτες εφαρμογές για να τα κάνεις.

9 minutes ago, s_nova said:

Εαν δεν εχετε ενημερωθει εδω και 6 μηνες η google εβγαλε ανακοινωση οτι θα ξεκινησει η διαδικασια οι εταιριες να εχουν το δικαιωμα να μην παιζουν αλλοι launcher οι οποιοι δειλα-δειλα θα προκαλουν προβληματα .Με την ελευση του καινουργιου λειτουργικου προς το τελος του χρονου τα θεματα αυτα θα "Αυστηροποιηθουν" κιαλλο σε αλλα ζητηματα εφαρμογων και  ασφαλειας .

Διαρκως βγαζετε λανθασμενα συμπερασματα γιατι κατι γνωριζατε πριν 5 χρονια και πιστευετε οτι ειναι τα ιδια ακομα...

Δεν το είχα διαβάσει αυτό! Άλλο ένα συν λοιπόν σε launchers όπως του hyperos που σου επιτρέπουν να κάνεις αρκετά πραματάκια, όταν έρθει αυτή η ώρα που γράφεις θα εκτιμηθεί παραπάνω!

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, diamantis_ said:

Την είχε την επιλογή και "ξαφνικά" εξαφανίστηκε. Το "ξαφνικά" σε εισαγωγικά, γιατί μπορεί να έκανα εγώ κάτι και να χάθηκε. Είναι δαιδαλώδες το λειτουργικό, αλλά είναι φοβερά παραμετροποιήσιμο.

Δεν το είχα διαβάσει αυτό! Άλλο ένα συν λοιπόν σε launchers όπως του hyperos που σου επιτρέπουν να κάνεις αρκετά πραματάκια, όταν έρθει αυτή η ώρα που γράφεις θα εκτιμηθεί παραπάνω!

Διαμαντη ξερεις τι γινεται υπαρχουν σοβαρα πλεον προβληματα παγκοσμιως καθως το διαδικτυο γενικα εχει γινει ενας τεραστιος Βοθρος και δεν θα ξερουν σε λιγο πως να κρατησουν τα χαλιναρια .Ετσι και  στο Andtroid  αναπτυσσεται μεν αλλα με πολλες "Παρενεργειες".θελει και δω λιγο συμμαζεμα .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, της ίδιας άποψης είμαι για το συμμάζεμα κι ας γκρινιάζω καμιά φορά όταν έχουμε τέτοιου τύπου "ξεβολέματα".

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, diamantis_ said:

Δεν έχεις άδικο, της ίδιας άποψης είμαι για το συμμάζεμα κι ας γκρινιάζω καμιά φορά όταν έχουμε τέτοιου τύπου "ξεβολέματα".

Για να καταλαβεις σεταραμε προχθες μια συσκευη  ατοφια χωρις να προβουμε σε καμια ενεργεια ,κανενα μπλοκ διαφημισεων , καμια ρυθμιση  κτλ.

Την δουλεψαμε μια μερα  φουλ τα παντα ολα.

Την αλλη μερα η συσκευη ηταν καταδιαολου .

Αστερακια αναβοσβηναν στην οθονη κλειδωματος , γκομενες πεταγοντουσαν για καζινο ,  στην πλοηγηση νομιζες οτι ησουν σε κανα τσιρκο απ τις πολλες διαφημισεις κτλ .

Αστα βραστα:classic_tongue:

Σε Samsung S22.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπες για μπλοκ διαφημίσεων, έβαλα adguard dns server και κάποια στιγμή στο ξεκάρφωτο μου πετάχτηκε μια ειδοποίηση ότι το vowifi δεν θα λειτουργεί γιατί χρησιμοποιείτε προσωπικό παροχέα dns, υποθέτω ότι παίζει ρόλο και η εταιρεία, wind έχω. Μικρό το κακό, μιας και δεν χρησιμοποιώ ούτε τον chrome, με firefox και ad blocker είμαι, αλλά ούτε τις προεγκατεστημένες εφαρμογές media.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, diamantis_ said:

Τώρα που είπες για μπλοκ διαφημίσεων, έβαλα adguard dns server και κάποια στιγμή στο ξεκάρφωτο μου πετάχτηκε μια ειδοποίηση ότι το vowifi δεν θα λειτουργεί γιατί χρησιμοποιείτε προσωπικό παροχέα dns, υποθέτω ότι παίζει ρόλο και η εταιρεία, wind έχω. Μικρό το κακό, μιας και δεν χρησιμοποιώ ούτε τον chrome, με firefox και ad blocker είμαι, αλλά ούτε τις προεγκατεστημένες εφαρμογές media.

Nova έχω και εγώ και έχω βάλει το adguard dns επίσης. Το vowifi δουλεύει κανονικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Η απόκρυψη εφαρμογών από το συρτάρι γίνεται από τις "κρυμμένες εφαρμογές"; Γιατί εκεί δεν μπορείς να κρύψεις κάποια εφαρμογή του συστήματος πχ get apps

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikotsal said:

Nova έχω και εγώ και έχω βάλει το adguard dns επίσης. Το vowifi δουλεύει κανονικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Η απόκρυψη εφαρμογών από το συρτάρι γίνεται από τις "κρυμμένες εφαρμογές"; Γιατί εκεί δεν μπορείς να κρύψεις κάποια εφαρμογή του συστήματος πχ get apps

Φίλε μου, Nova με πλοήγηση τριών κουμπιών έχεις;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, Nova με πλοήγηση τριών κουμπιών έχεις;

 

Nova με πλοήγηση gestures, αλλά τις πρώτες μέρες είχα με κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nikotsal said:

Nova με πλοήγηση gestures, αλλά τις πρώτες μέρες είχα με κουμπιά.

Σου επιτρέπει πλοήγηση με gestures;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nikotsal said:

Nova έχω και εγώ και έχω βάλει το adguard dns επίσης. Το vowifi δουλεύει κανονικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Η απόκρυψη εφαρμογών από το συρτάρι γίνεται από τις "κρυμμένες εφαρμογές"; Γιατί εκεί δεν μπορείς να κρύψεις κάποια εφαρμογή του συστήματος πχ get apps

Δεν παρατήρησα πρόβλημα στη λειτουργία του vowifi, απλά μου ήρθε αυτή η ειδοποίηση συστήματος σχεδόν ένα 24ωρο αφού είχα βάλει adguard και καλού κακού το γύρισα στο default.
Ναι, δεν μπορείς να κρύψεις κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές, λογικό το βρίσκω γιατί με τις διαφημίσεις σε αυτές βγάζει το ψωμάκι της η xiaomι και πουλάνε φθηνότερα τις συσκευές, αλλά από το τίποτα καλό το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με lawnchair 2 δεν με άφηνε να χρησιμοποιήσω gestures πλοήγησης, δεν δοκίμασα καθόλου με nova.

Link to comment
Share on other sites

Με HyperOS όλα αυτά;

Ή MIUI;

Έχει σημασία αυτό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθανε και οι θηκούλες από ali. Αυτή με τη δερματίνη σαν σουεντ από πίσω (έχει κάμποσες τέτοιες με μικρο-διαφορές) είναι ωραία στην αφή, πολύ πιο όμορφη από τη γκρι που έχουμε (εντάξει, υποκειμενικό αυτό) αλλά τη νιώθεις ζεστή, το καλοκαίρι ίσως ιδρώνει το χέρι. Μόνο που καλύπτει όλο το πλαίσιο με τις κάμερες, έχει στρογγυλές τρύπες για τους φακούς, και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό από άποψη θερμοκρασιών. Πήρα και μια κλασική σιλικόνης διάφανη με την οποία δείχνει κακάσχημο, φαίνονται δαχτυλιές και γυαλίζει, χίλιες φορές αυτή που ήρθε μαζί με το κινητό. Εντάξει, ειδικά το μαύρο που πήρα εγώ δεν έχει καμιά ενδιαφέρουσα πλάτη για να το βάλεις σε διάφανη, οπότε πάει συρτάρι αυτή...

Edited by diamantis_
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, diamantis_ said:

Ήρθανε και οι θηκούλες από ali. Αυτή με τη δερματίνη σαν σουεντ από πίσω (έχει κάμποσες τέτοιες με μικρο-διαφορές) είναι ωραία στην αφή, πολύ πιο όμορφη από τη γκρι που έχουμε (εντάξει, υποκειμενικό αυτό) αλλά τη νιώθεις ζεστή, το καλοκαίρι ίσως ιδρώνει το χέρι. Μόνο που καλύπτει όλο το πλαίσιο με τις κάμερες, έχει στρογγυλές τρύπες για τους φακούς, και δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό από άποψη θερμοκρασιών. Πήρα και μια κλασική σιλικόνης διάφανη με την οποία δείχνει κακάσχημο, φαίνονται δαχτυλιές και γυαλίζει, χίλιες φορές αυτή που ήρθε μαζί με το κινητό. Εντάξει, ειδικά το μαύρο που πήρα εγώ δεν έχει καμιά ενδιαφέρουσα πλάτη για να το βάλεις σε διάφανη, οπότε πάει συρτάρι αυτή...

Αυτη η θηκουλα εχει ερθει σε μενα και εφαρμοζει αψογα...σωστεs ολεs οι εγκοπεs και εφαρμοζει αψογα στο κινητο...+ αυτα τα type C ακουστικα..(μια χαρα δυνατα και καθαρα παιζουν..)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...