Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περι csc υπηρχε απ οτι ξερω το cos για cosmote και vgr για vodafone...

 

Αν καποιος εχει εφαρμογες παροχου ειναι πολυ πιθανο να εχει ενα απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

οσο κι αν ψαχνω να παρω ναυαρχιδα,παλι στην "μαμα" καταληγω,κατοχος ακομα του s9+(6ος χρονος),ηρθε η ωρα μαλλον για το s24 ultra κι επειδη ειμαι αναποδος,πρωτα κοιταω για θηκη και μετα για κινητο,βασικα ψαχνω για extra προστασια και μ αρεσει αυτη https://www.i-blason.com/products/galaxy-s24-ultra-armorbox-case-metallic-red,δεν ξερω αν καποιος φιλος την εχει παρει ή μετα μεμβρανη της samsung,που διαβασα εδω μεσα πως ειναι η καλυτερη  γιατι δεν χανονται οι ιδιοτητες της οθονης και καποια "ενισχυμενη" θηκη spiegen ή της samsung αυτη https://www.skroutz.gr/s/49406016/Samsung-Standing-Grip-Back-Cover-Silikonis-me-Louraki-Taupe-Galaxy-S24-Ultra-EF-GS928CUEGWW.html...δεν ξερω τι λετε...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vasilis69 said:

βασικα ψαχνω για extra προστασια δεν ξερω τι λετε...

λέμε....: UAG (Urban Armor Gear)

🤜Ετελείωσε!🤛

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kek said:

λέμε....: UAG (Urban Armor Gear)

Ετελείωσε! 🤜

λες ε; καλες ειναι σιγουρα και οι πιο ακριβες θα ελεγα,με το τζαμακι της samsung δεν θα εχουν κανενα θεμα φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vasilis69 said:

οσο κι αν ψαχνω να παρω ναυαρχιδα,παλι στην "μαμα" καταληγω,κατοχος ακομα του s9+(6ος χρονος),ηρθε η ωρα μαλλον για το s24 ultra κι επειδη ειμαι αναποδος,πρωτα κοιταω για θηκη και μετα για κινητο,βασικα ψαχνω για extra προστασια και μ αρεσει αυτη https://www.i-blason.com/products/galaxy-s24-ultra-armorbox-case-metallic-red,δεν ξερω αν καποιος φιλος την εχει παρει ή μετα μεμβρανη της samsung,που διαβασα εδω μεσα πως ειναι η καλυτερη  γιατι δεν χανονται οι ιδιοτητες της οθονης και καποια "ενισχυμενη" θηκη spiegen ή της samsung αυτη https://www.skroutz.gr/s/49406016/Samsung-Standing-Grip-Back-Cover-Silikonis-me-Louraki-Taupe-Galaxy-S24-Ultra-EF-GS928CUEGWW.html...δεν ξερω τι λετε...

Η πρώτη ειναι χάλια χαλάει όλη την αισθητική του κινητού.  Και η δεύτερη πάλι παίζει να έχει πολύ πάχος στα πλάγια. Αλλά η δεύτερη ναι είναι πολύ ωραία. 

6 χρόνια με το ίδιο κινητό? 

Γιατί να μην πάρεις το s21 ultra,  στα 400 μεταχειρισμένο,  και να μην του βάλεις καθόλου θηκη.. 

Και κάθε δύο χρόνια θα αλλάζεις και παραστάσεις,  θα αλλάζεις κινητό. Δεν έχει νόημα να κρατάς κάτι τόσο καιρο. Και αν είναι το οικονομικό το θέμα, τότε δε κοιτάς ναυαρχίδα , γιατί άμα σου πέσει ακόμα και day one, είναι κρίμα.  

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, vasilis69 said:

λες ε; καλες ειναι σιγουρα και οι πιο ακριβες θα ελεγα,με το τζαμακι της samsung δεν θα εχουν κανενα θεμα φανταζομαι...

κανενα θεμα κι εχω βαλει πολλα τζαμακια με πολλες UAG θηκες.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, azaaza said:

Πολύ ησυχία στο νήμα τον τελευταίο καιρό..... τι έγινε τελείωσαν τα προβλήματα που είχε ??🤣

(Ήρεμα το λέω!!!)

Καθε χρόνο έτσι γίνεται.

Πέφτουν όλοι με τα μούτρα τον πρώτο καιρό λόγω μικροβίου/ενθουσιασμού, γίνεται στην αρχή ένα μπάχαλο/ψείρισμα και μετά οι περισσότεροι σταματάνε να γράφουν, είτε γιατί τα πουλάνε τα κινητά, ούτε γιατί φεύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και δεν έχουν τι να γράψουν(πέραν από τα μηνιαία updates ή όταν σκάσει μεγάλη android αναβάθμιση.

Πολλοί πχ δεν γράφουν τίποτα γιατί προτιμάνε να βάζουν likes και emotes.

Μια βόλτα στο γειτονικό insomnia και θα δείτε γεμάτο με αγγελίες S24Ultra, και μιλάμε για συσκευή που δεν έχει κλείσει επίσημα τους 2μήνες κυκλοφορίας στην αγορά.

Εκτός αν στο παρελθόν τα Samsung είχαν παραπάνω κίνηση/συμμετοχή επειδή ... δεν ήταν όλα ομαλά και οι συσκευές ήταν μέσα στα προβλήματα ε @George6633?

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Τι να γράψει κανείς;..

Προσωπικά έχω το ίδιο setup τα τελευταία 6-7 χρόνια και τις 3 τελευταίες συσκευές, λειτουργικά βλέπω το ίδιο πράγμα και αισθητικά ίσως έχω αλλάξει 3-4 φορές wallpaper. Στο hardware βρίσκω όλο και λιγότερες βελτιώσεις, οι κάμερες και αυτές καλυτερεύουν αργά αργά, οπότε γιατί να ενθουσιαστεί κανείς;

Όταν το πήρα πριν από 2-3 βδομάδες δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, ούτε κατά διάνοια το δέος που ένιωσα όταν πήρα το Galaxy S3 ή το Xiaomi Mi2S ή το Oneplus 1. Και ξέρετε; Αυτό είναι καλό, γιατί αυτές οι συσκευές είναι πια τόσο αδιανόητα (ως πριν μερικά χρόνια) καλές, που δεν μου λείπει κάτι. Από τα δύο χρόνια που κράτησα το S10 πήγα στα 3 στο S21, για να δούμε, θα πιάσω με δαύτο τα 4-5;

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Fulgore1 said:

Εκτός αν στο παρελθόν τα Samsung είχαν παραπάνω κίνηση/συμμετοχή επειδή ... δεν ήταν όλα ομαλά και οι συσκευές ήταν μέσα στα προβλήματα ε @George6633?

Συμφωνώ,μπορεί και να είναι αυτό ποτέ δεν ξέρεις 🤣

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Voodooman said:

Και ξέρετε; Αυτό είναι καλό, γιατί αυτές οι συσκευές είναι πια τόσο αδιανόητα (ως πριν μερικά χρόνια) καλές, που δεν μου λείπει κάτι. Από τα δύο χρόνια που κράτησα το S10 πήγα στα 3 στο S21, για να δούμε, θα πιάσω με δαύτο τα 4-5;

Αυτό συμφορουμίτη έχει σχέση με αυτά που γράφτηκαν πιο πίσω περι στασιμότητας Samsung, γιατί αν πιάσουμε πχ το μικρότερο S24, εκεί να δεις απογοήτευση, γιαυτό και εδώ και καιρό όλο το ενδιαφέρον υπάρχει μόνο στο ακριβότερο Ultra(ιδια ακριβώς κατάσταση και σε Iphone μεριά).

Απλά θυμήσου πίσω στο S10 που γράφαμε στο θέμα του σαν κάτοχοι(με κύριο τότε θέμα τα περι Exynos), πόσο πιο ανταγωνιστική και πλήρης σε features ήταν η Samsung σε σχέση με σήμερα, εξού και γιατί υπήρχε παραπάνω συμμετοχή και ενθουσιασμός.

Techblog με το μαγικό κοπίδι 😛  unboxing S10+ 150.000 προβολές

Techblog Unboxing S24Ultra 15.000 προβολές

12 minutes ago, George6633 said:

Συμφωνώ,μπορεί και να είναι αυτό ποτέ δεν ξέρεις 🤣

Μα από το δικό σου παράδειγμα το λέω το παραπάνω.

Οπως δηλαδή εσύ έγραψες στο δίπλα θέμα του Galaxy A55 ότι μάλλον θα κάνεις μετάβαση σε αυτό από το S24Ultra, μάλλον και πολλοί άλλοι πέραν του αρχικου ενθουσιασμού με το S24 να κοιτάζουν πλέον αλλού, γιαυτό και δεν γράφει κανένας τίποτα.

Και προφανώς το forum παλιότερα δεν είχε παραπάνω συμμετοχή, επειδή τα κινητά ήταν μέσα στα προβλήματα...

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Fulgore1 said:

Μα από το δικό σου παράδειγμα το λέω το παραπάνω.

Οπως δηλαδή εσύ έγραψες στο δίπλα θέμα του Galaxy A55 ότι μάλλον θα κάνεις μετάβαση σε αυτό από το S24Ultra, μάλλον και πολλοί άλλοι πέραν του αρχικου ενθουσιασμού με το S24 να κοιτάζουν πλέον αλλού, γιαυτό και δεν γράφει κανένας τίποτα.

Και προφανώς το forum παλιότερα δεν είχε παραπάνω συμμετοχή, επειδή τα κινητά ήταν μέσα στα προβλήματα...

 

Αν βρεθεί οποιοδήποτε κινητό οποιασδήποτε εταιρίας που θα πληρεί τα δικά μου κριτήρια θα κάνω την μετάβαση.Το Α55 πληρεί σχεδόν όλα όσα θέλω με το 1/3 της τιμής,τώρα βέβαια θα σε κρατήσω λίγο σε αγωνία αν θα κάνω την μετάβαση δεν θα το πω ακόμα 😁

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Αυτό συμφορουμίτη έχει σχέση με αυτά που γράφτηκαν πιο πίσω περι στασιμότητας Samsung, γιατί αν πιάσουμε πχ το μικρότερο S24, εκεί να δεις απογοήτευση, γιαυτό και εδώ και καιρό όλο το ενδιαφέρον υπάρχει μόνο στο ακριβότερο Ultra(ιδια ακριβώς κατάσταση και σε Iphone μεριά).

Απλά θυμήσου πίσω στο S10 που γράφαμε στο θέμα του σαν κάτοχοι(με κύριο τότε θέμα τα περι Exynos), πόσο πιο ανταγωνιστική και πλήρης σε features ήταν η Samsung σε σχέση με σήμερα, εξού και γιατί υπήρχε παραπάνω συμμετοχή και ενθουσιασμός.

Techblog με το μαγικό κοπίδι 😛  unboxing S10+ 150.000 προβολές

Techblog Unboxing S24Ultra 15.000 προβολές

Εγώ δεν το βλέπω τόσο ότι οι εταιρίες έμειναν στάσιμες, όσο ότι δεν υπάρχει πια η αλματώδης εξέλιξη που υπήρχε παλιότερα. Άλλαζα τηλέφωνο κάθε 6 μήνες και κάρτα γραφικών το πολύ κάθε 12 και δεν μου άρεζε καθόλου.

Ίσως φταίει η ηλικία, ίσως φταίει το ότι πιάνουμε σιγά σιγά ταβάνι στην υπάρχουσα μορφή της τεχνολογίας, εμένα πάντως  δεν με χαλάει η "στασιμότητα". Τόσο τα PC όσο και τα κινητά είναι-για εμένα-good enough και, ευτυχώς, δεν χρειάζεται πια να σκάμε χιλιάδες ευρώ κάθε χρόνο για να έχουμε στο χέρι μας κάτι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Voodooman said:

Εγώ δεν το βλέπω τόσο ότι οι εταιρίες έμειναν στάσιμες, όσο ότι δεν υπάρχει πια η αλματώδης εξέλιξη που υπήρχε παλιότερα. Άλλαζα τηλέφωνο κάθε 6 μήνες και κάρτα γραφικών το πολύ κάθε 12 και δεν μου άρεζε καθόλου.

Ίσως φταίει η ηλικία, ίσως φταίει το ότι πιάνουμε σιγά σιγά ταβάνι στην υπάρχουσα μορφή της τεχνολογίας, εμένα πάντως  δεν με χαλάει η "στασιμότητα". Τόσο τα PC όσο και τα κινητά είναι-για εμένα-good enough και, ευτυχώς, δεν χρειάζεται πια να σκάμε χιλιάδες ευρώ κάθε χρόνο για να έχουμε στο χέρι μας κάτι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το προηγούμενο.

Ισχύει ότι πιάνουμε ταβάνι,αν και πάντα όλο κάτι υπάρχει.Βεβαια τι να πεις για τη Samsung,πόσα να πεις για ένα τόσο ολοκληρωμένο πακέτο που προσφέρει και με κάθε update όποιες ατέλειες βελτιώνονται;Θα το χαρείς και θα το κρατήσεις χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Fulgore1 said:

Καθε χρόνο έτσι γίνεται.

Πέφτουν όλοι με τα μούτρα τον πρώτο καιρό λόγω μικροβίου/ενθουσιασμού, γίνεται στην αρχή ένα μπάχαλο/ψείρισμα και μετά οι περισσότεροι σταματάνε να γράφουν, είτε γιατί τα πουλάνε τα κινητά, ούτε γιατί φεύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και δεν έχουν τι να γράψουν(πέραν από τα μηνιαία updates ή όταν σκάσει μεγάλη android αναβάθμιση.

Πολλοί πχ δεν γράφουν τίποτα γιατί προτιμάνε να βάζουν likes και emotes.

Μια βόλτα στο γειτονικό insomnia και θα δείτε γεμάτο με αγγελίες S24Ultra, και μιλάμε για συσκευή που δεν έχει κλείσει επίσημα τους 2μήνες κυκλοφορίας στην αγορά.

Εκτός αν στο παρελθόν τα Samsung είχαν παραπάνω κίνηση/συμμετοχή επειδή ... δεν ήταν όλα ομαλά και οι συσκευές ήταν μέσα στα προβλήματα ε @George6633?

Με τον τρόπο που έγινε η προώθηση των προπαραγγελιών υπάρχει τρελό περιθώριο κερδοσκοπίας.Φαντάσου ότι εμένα το 1tb μου ήρθε τελικά 940 ευρώ. Το κινητό δεν έχει προβλήματα όσο και αν προσπάθησαν κάποιοι να υπερβάλουν στην αρχή. Το αν είναι καλύτερο πχ το 15 pro max σε κάποια σενάρια φωτογραφίας ή βίντεο δεν σημαίνει ότι το s24 ultra έχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει ένα κινητό που είναι καλύτερο σε όλα. Υπάρχουν επιλογές και ο καθένας καταλήγει εκεί που βρίσκει ότι καλύπτεται στα περισσότερα από αυτά που ψάχνει. Η μόνη ένσταση που υπήρχε (τον Φεβρουάριο) ήταν με αυτούς που ήθελαν σώνει και καλά να αλλάξουν την άποψη αυτών που ήθελαν να πάρουν το S24 ultra, με το πρόσχημα "γραφουμε για να ξέρουν αυτοί που θέλουν να πάρουν το κινητο". Σεβαστό κατ' αρχήν, αλλά άλλο η ενημέρωση (που κάποιες φορές ήταν από ανθρώπους που δεν είχαν καν το κινητό) και άλλο το μπαίνω μπροστά και κοντράρω όλους όσοι λένε καλά λόγια για το κινητό. Τέλος πάντων, πρακτικά δεν τους θυμάται κανείς πλέον, ούτε άλλωστε ενδιαφέρει ακόμα και εμάς που έχουμε το τηλέφωνο πόσοι τελικά το πήραν και τι άποψη έχουν. Αν μας αρέσει εμάς είναι αρκετό, αν δεν μας αρέσει πάμε για άλλα. Πολλή φασαρία για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, James Bond said:

Με τον τρόπο που έγινε η προώθηση των προπαραγγελιών υπάρχει τρελό περιθώριο κερδοσκοπίας.Φαντάσου ότι εμένα το 1tb μου ήρθε τελικά 940 ευρώ. Το κινητό δεν έχει προβλήματα όσο και αν προσπάθησαν κάποιοι να υπερβάλουν στην αρχή. Το αν είναι καλύτερο πχ το 15 pro max σε κάποια σενάρια φωτογραφίας ή βίντεο δεν σημαίνει ότι το s24 ultra έχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει ένα κινητό που είναι καλύτερο σε όλα. Υπάρχουν επιλογές και ο καθένας καταλήγει εκεί που βρίσκει ότι καλύπτεται στα περισσότερα από αυτά που ψάχνει. Η μόνη ένσταση που υπήρχε (τον Φεβρουάριο) ήταν με αυτούς που ήθελαν σώνει και καλά να αλλάξουν την άποψη αυτών που ήθελαν να πάρουν το S24 ultra, με το πρόσχημα "γραφουμε για να ξέρουν αυτοί που θέλουν να πάρουν το κινητο". Σεβαστό κατ' αρχήν, αλλά άλλο η ενημέρωση (που κάποιες φορές ήταν από ανθρώπους που δεν είχαν καν το κινητό) και άλλο το μπαίνω μπροστά και κοντράρω όλους όσοι λένε καλά λόγια για το κινητό. Τέλος πάντων, πρακτικά δεν τους θυμάται κανείς πλέον, ούτε άλλωστε ενδιαφέρει ακόμα και εμάς που έχουμε το τηλέφωνο πόσοι τελικά το πήραν και τι άποψη έχουν. Αν μας αρέσει εμάς είναι αρκετό, αν δεν μας αρέσει πάμε για άλλα. Πολλή φασαρία για το τίποτα.

Χαίρομαι που κάθεσαι και γράφεις τα αυτονόητα γιατί καμιά φορά χρειάζεται για κάποιους.Συμφωνώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο γύρισα από Κωτσοβολο, δεν το είχα δει από κοντά, τελικά δεν φαίνεται τόσο μεγάλο όσο περίμενα...για το βάρος δεν μπορώ να πω γιατί έχει επιπλέον εκείνη την κολλημένη βλακεια με το καλώδιο που προσθέτει επιπλέον βάρος. Δίπλα ήταν το απλό S24, για τα δικά μου μάτια η οθόνη του ήταν πολύ ποιο φωτεινή και καθαρή από του S24 ultra... και το s23 plus που έχω και έκανα σύγκριση μια από τα ίδια...του S24 ήταν κρύσταλλο η οθόνη και πεντακάθαρη, τώρα στο S24 ultra μήπως φταίει η ζελατίνα anti τέτοια όπως λέγεται...δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, longus said:

Πριν λίγο γύρισα από Κωτσοβολο, δεν το είχα δει από κοντά, τελικά δεν φαίνεται τόσο μεγάλο όσο περίμενα...για το βάρος δεν μπορώ να πω γιατί έχει επιπλέον εκείνη την κολλημένη βλακεια με το καλώδιο που προσθέτει επιπλέον βάρος. Δίπλα ήταν το απλό S24, για τα δικά μου μάτια η οθόνη του ήταν πολύ ποιο φωτεινή και καθαρή από του S24 ultra... και το s23 plus που έχω και έκανα σύγκριση μια από τα ίδια...του S24 ήταν κρύσταλλο η οθόνη και πεντακάθαρη, τώρα στο S24 ultra μήπως φταίει η ζελατίνα anti τέτοια όπως λέγεται...δεν ξέρω...

κι εγω το ιδιο σημερα τα εβαλα διπλα με s23U  και διαπιστωσα οτι το s24U ηταν και πιο φωτεινο και με καλυtερο λευκο και πιο ζωντανα χρωματα μετα την αναβαθμιση . στον κωτσο τα εχουν ρυθμισμενα να μη μπορεις να επεμβεις στο μενου οποτε λογικα η συγκριση ειναι υποκειμενικη

 

το αστειο ειναι οτι επι 10 μερες ειχα ενεργοποιημενη την extra μειωση φωτεινοτητας (που νομιζα οτι δουλευει μονο σε dark mode )  και πιστευα οτι το κινητο ειναι λιγο σκοτεινο οταν το ανακαλυψα ..τυφλωθηκα 😅

 

Edited by godjet1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, James Bond said:

Με τον τρόπο που έγινε η προώθηση των προπαραγγελιών υπάρχει τρελό περιθώριο κερδοσκοπίας.Φαντάσου ότι εμένα το 1tb μου ήρθε τελικά 940 ευρώ. Το κινητό δεν έχει προβλήματα όσο και αν προσπάθησαν κάποιοι να υπερβάλουν στην αρχή. Το αν είναι καλύτερο πχ το 15 pro max σε κάποια σενάρια φωτογραφίας ή βίντεο δεν σημαίνει ότι το s24 ultra έχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει ένα κινητό που είναι καλύτερο σε όλα. Υπάρχουν επιλογές και ο καθένας καταλήγει εκεί που βρίσκει ότι καλύπτεται στα περισσότερα από αυτά που ψάχνει. Η μόνη ένσταση που υπήρχε (τον Φεβρουάριο) ήταν με αυτούς που ήθελαν σώνει και καλά να αλλάξουν την άποψη αυτών που ήθελαν να πάρουν το S24 ultra, με το πρόσχημα "γραφουμε για να ξέρουν αυτοί που θέλουν να πάρουν το κινητο". Σεβαστό κατ' αρχήν, αλλά άλλο η ενημέρωση (που κάποιες φορές ήταν από ανθρώπους που δεν είχαν καν το κινητό) και άλλο το μπαίνω μπροστά και κοντράρω όλους όσοι λένε καλά λόγια για το κινητό. Τέλος πάντων, πρακτικά δεν τους θυμάται κανείς πλέον, ούτε άλλωστε ενδιαφέρει ακόμα και εμάς που έχουμε το τηλέφωνο πόσοι τελικά το πήραν και τι άποψη έχουν. Αν μας αρέσει εμάς είναι αρκετό, αν δεν μας αρέσει πάμε για άλλα. Πολλή φασαρία για το τίποτα.

Συμφορουμίτη, το αν αξίζει ή όχι η κάθε ναυαρχίδα δεν κρίνεται αποκλειστικά από το τι γράφεται στο εδώ forum από κατόχους και μη.

Είμαστε στο 2024. Υπάρχει άπειρη πληροφορία ινερνετικά για να σχηματίσει κάποιος άποψη για την κάθε συσκευή.

Πέραν αυτού επειδή οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με forum, αν θέλουν να έχουν προσωπική άποψη για μια ναυαρχίδα, την αγοράζουν και μετά είτε την επιστρέφουν(εξωτερικό, υπαναχώρηση),είτε μπαίνει αγγελία(βαριούνται/μεταπώληση).

Εκεί κολλάει αυτό που έγραψα πιο πίσω στο γιατί έχει πέσει νέκρα στο εδώ θέμα. Δεν έχει να κάνει με το αν το S24Ultra είναι καλο/κακό, το Iphone καλύτερο ή χειρότερο ή τα περι αγγελιών και τιμολογίων που πάντα υπήρχαν σε όλες τις συσκευές(btw πολλές αγγελίες είναι και 256GB μοντέλα).

Εχει να κάνει είτε στο ότι έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός ειδικά μόλις λύθηκε και το κομματι οθόνης και χρωμάτων και πολλοί είτε δεν έχουν όρεξη να γράψουν κάτι για αυτήν,είτε στο ότι μετάνιωσαν την αγορά τους ή βαρέθηκαν και την έδωσαν να πάρουν κάτι άλλο(όπως λέει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω για το A55). 

Να υπενθυμίσω ότι είμαστε σε τεχνολογικό forum, που ο σκοπος είναι η ανταλλαγή απόψεων/κουβέντα.

Τα θέματα δεν υπάρχουν μονο για να γράφουμε όταν υπάρχει πρόβλημα ή μόνο για να πούμε πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την κάθε συσκευή.

6 ώρες πριν, Voodooman said:

Εγώ δεν το βλέπω τόσο ότι οι εταιρίες έμειναν στάσιμες, όσο ότι δεν υπάρχει πια η αλματώδης εξέλιξη που υπήρχε παλιότερα. Άλλαζα τηλέφωνο κάθε 6 μήνες και κάρτα γραφικών το πολύ κάθε 12 και δεν μου άρεζε καθόλου.

Το πρόβλημα είναι στις τιμές που βάρεσαν ταβάνι, και σε Samsung μεριά που επειδή πουλάει παραπάνω από τους άλλους λόγω ονόματος, δίνει τα λιγότερα νέα πράγματα από τις υπόλοιπες εταιρείες.

Γιαυτό πχ βλέπεις και έχουμε κολλήσει στα 25-45W γρήγορη φόρτιση, στις 5000 μπαταρία, στα 128gb στο S24 ή και στον ίδιο σχεδιασμό σε όλα τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Fulgore1 said:

είτε στο ότι μετάνιωσαν την αγορά τους ή βαρέθηκαν και την έδωσαν να πάρουν κάτι άλλο(όπως λέει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω για το A55). 

Πάντως στην περίπτωση μου δεν ισχύει τίποτα από τα δυο,ενημερωτικά μιας και αναφέρεις εμένα που μίλησα για το Α55..Και αν θέλω μπορώ να πάρω το Α55 και να το έχω σαν δεύτερο(φαντάζομαι μπορώ ε;).Και αν χρειαστεί να δώσω το S24 Ultra το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα δωθει για τους λόγους που αναφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Fulgore1 said:

Συμφορουμίτη, το αν αξίζει ή όχι η κάθε ναυαρχίδα δεν κρίνεται αποκλειστικά από το τι γράφεται στο εδώ forum από κατόχους και μη.

Είμαστε στο 2024. Υπάρχει άπειρη πληροφορία ινερνετικά για να σχηματίσει κάποιος άποψη για την κάθε συσκευή.

Πέραν αυτού επειδή οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με forum, αν θέλουν να έχουν προσωπική άποψη για μια ναυαρχίδα, την αγοράζουν και μετά είτε την επιστρέφουν(εξωτερικό, υπαναχώρηση),είτε μπαίνει αγγελία(βαριούνται/μεταπώληση).

Εκεί κολλάει αυτό που έγραψα πιο πίσω στο γιατί έχει πέσει νέκρα στο εδώ θέμα. Δεν έχει να κάνει με το αν το S24Ultra είναι καλο/κακό, το Iphone καλύτερο ή χειρότερο ή τα περι αγγελιών και τιμολογίων που πάντα υπήρχαν σε όλες τις συσκευές(btw πολλές αγγελίες είναι και 256GB μοντέλα).

Εχει να κάνει είτε στο ότι έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός ειδικά μόλις λύθηκε και το κομματι οθόνης και χρωμάτων και πολλοί είτε δεν έχουν όρεξη να γράψουν κάτι για αυτήν,είτε στο ότι μετάνιωσαν την αγορά τους ή βαρέθηκαν και την έδωσαν να πάρουν κάτι άλλο(όπως λέει και ο συμφορουμίτης πιο πάνω για το A55). 

Να υπενθυμίσω ότι είμαστε σε τεχνολογικό forum, που ο σκοπος είναι η ανταλλαγή απόψεων/κουβέντα.

Τα θέματα δεν υπάρχουν μονο για να γράφουμε όταν υπάρχει πρόβλημα ή μόνο για να πούμε πόσο ευχαριστημένοι είμαστε από την κάθε συσκευή.

Το πρόβλημα είναι στις τιμές που βάρεσαν ταβάνι, και σε Samsung μεριά που επειδή πουλάει παραπάνω από τους άλλους λόγω ονόματος, δίνει τα λιγότερα νέα πράγματα από τις υπόλοιπες εταιρείες.

Γιαυτό πχ βλέπεις και έχουμε κολλήσει στα 25-45W γρήγορη φόρτιση, στις 5000 μπαταρία, στα 128gb στο S24 ή και στον ίδιο σχεδιασμό σε όλα τα μοντέλα.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει από την αρχή η ίδια συζήτηση. Από τις κάποιες εκατοντάδες (δεν έχω ωστόσο επίσημη εικόνα, απλά αίσθηση) s24 ultra που πουλήθηκαν, τα 20 κομμάτια (κάποια σφραγισμένα) που δίνονται στο site που αναφέρεις, δεν θα έλεγα ότι δείχνουν τάση εγκατάλειψης του τηλεφώνου. Εξάλλου το 90% των αγοραστών ακόμα και αν δεν αισθάνονται ενθουσιασμένοι δεν θα το επιστρέψουν ούτε θα το πουλήσουν. Η διαδικασία της πώλησης είναι για πιο απαιτητικούς και ψαγμένους χρήστες που έχουν συνήθως κίνητρο κέρδους, καθώς αν δεν ξέρεις σε τι φάση πας να μπλέξεις μπορεί και να το μετανιώσεις. Άλλωστε και οι τιμές που προσφέρονται αυτό δείχνει. Πιστεύω τα περισσότερα έχουν αγοραστεί με τιμολόγιο, αλλά σε κάθε περίπτωση όπως είπα δεν αντιλαμβάνομαι τάση εγκατάλειψης. Δεν ξέρω τι έγινε με άλλα κινητά, αλλά αυτό που έγινε με το marketing του s24 δεν έχω ακούσει να έχει συμβεί με άλλα. Προσωπικά δεν θα αγόραζα με προπαραγγελία αν δεν είχε γίνει το συγκεκριμένο promotion. Δεν το έχω μετανιώσει και μάλλον αυτό θα συνέβαινε αν δεν το είχα πάρει σε εκείνη τη φάση.

Για τους λίγους που τον προηγούμενο μήνα χάλασαν την ωραία συζήτηση που γινόταν στο thread γράφοντας υπερβολές που αποδείχθηκαν τελικώς χωρίς βάση με την δικαιολογία ότι το κάνουν επειδή είναι τεχνολογικό forum και θέλουν να ενημερώσουν τον κόσμο, τα είπα στο προηγούμενο post. Άλλο η ενημέρωση (που έχει και νόημα αν τελικά έχεις γνώση αυτού για το οποίο "ενημερώνεις") και άλλο η εμμονή και το τρολάρισμα. Τέλος πάντων, ήδη τους έχουμε ξεχάσει, να μην σου πω ότι σε λίγους μήνες που πιθανώς θα έχει πέσει η τιμή του κινητού σε επίπεδα που θα είναι ελκυστικά για αυτούς μάλλον θα τους δούμε εδώ. Το διαρκές κράξιμο επειδή ένα προϊόν δεν είναι όπως θα το ήθελε κάποιος, πλέον δεν έχει νόημα. Κακά τα ψέμματα, τα προϊόντα όπως επιλέγουν να τα κυκλοφορήσουν οι εταιρείες είναι αυτά που διαμορφώνουν τις ανάγκες μας και όχι το αντίστροφο. Όσο και να "φώναξε" η κοινότητα (που στην πραγματικότητα είναι το 0,01% των πελατών των εταιρειών - και πολύ λέω) ούτε το ραδιόφωνο επέστρεψε, ούτε η sd card, ούτε το 3,5 jack για να πω μερικά παραδείγματα και οι πωλήσεις παραμένουν υψηλές. Το 90% άλλωστε των χρηστών δεν πρόκειται ούτε benchmarks να τρέξουν, ούτε να δουν με τις ώρες συγκριτικά και know how videos στο youtube για να αξιοποιήσουν και την τελευταία δυνατότητα, ούτε θα τραβήξουν φωτογραφίες βάζοντας δίπλα δίπλα τα κινητά τους με άλλα για να δουν τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε γράφω πάντως γιατι το τηλέφωνο είναι μια χαρά.Τι να γράψω τα σπαει.Οθόνη μπαταρία καμερα είναι χαλαρα άριστα.

Επίσης με χαλασαν οι ειρωνίες μερικών.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες που δούλεψα το s24u της συζύγου, επιμένω στα όσα έγραφα από την αρχή και μετέφεραν και οι αξιόπιστοι reviewers ανά τον κόσμο:

Πληρεστατη συσκευή, η οποία χωλαινει ξεκάθαρα στο θέμα της κάμερας, για την τιμολογιακή κλάση στην οποία  τοποθετείται.

Ακόμη και τώρα, σε πολλά σενάρια βλέπω το s23u να είναι οριακά καλύτερο. Παραδόξως αυτό συμβαίνει κυρίως στο νυχτερινό βίντεο. 

Πέρσι, είχε αλλάξει η σύζυγος συσκευη από S10+ σε s23u και παρότι είχα αγοράσει το s22u, είδα διαφορές που με ώθησαν στο να πάρω το s23u. Φέτος δεν τις βλέπω και δε θα το πραξω. Μοναδικό game changer χαρακτηριστικό είναι η απίστευτη αντανακλαστική επίστρωση της οθόνης.

Αν η Samsung είχε κάνει ουσιαστική αναβάθμιση στις κάμερες, θα ήταν η καλύτερη συσκευή που έχει βγάλει ποτέ. Δυστυχώς όμως, το 50% της χρήσης των σύγχρονων κινητών είναι η κάμερα. 

Κατά τα άλλα, ένα ολοκληρωμενο πολυεργαλειο.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα στο s24 ultra θα μπορουσαν να ηταν σιγουρα καλυτερα εως πολυ καλυτερα,υπαρχουν καλες εταιρειες κινεζικες που παρεχουν αρκετα,ομως ή δεν αντιπροσωπευονται επισημως στην χωρα ή η υποστηριξη που παρεχουν δεν εχει καμια σχεση με την samsung και την μηλοεταιρεια.Η κορεατικη εταιρεια σου λεει σου δινω ενα απ τα πιο ολοκληρωμενα πακετα,το κρατας οσα χρονια μπορεις,θα σε υποστηριζω αλλα οκ μπορει να υστερω καπου.Ειμαι απ τους ανθρωπους που δεν αλλαζω συχνα συσκευη,αν ημουν απ αυτους που αλλαζουν καθε χρονο ή εχουν δυο με τρεις ναυαρχιδες για να "παιζουν" οκ,τοτε το να εχεις και καλο κινεζικο χωρις την κορυφαια υποστηριξη ειναι θεμιτο,ομως αν θελεις αξιοπιστια και υποστηριξη,παντα για την χωρα μας μιλω,στην αγορα μιας "ναυαρχιδας",η samsung κι η μηλοεταιρεια ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν ανοίγει ένα θέμα για αυτούς που τους τρώει το αν είναι καλύτερο από το s23u.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...