Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να συμμετάσχω για λίγο ακόμα σε αυτό το thread από τεχνολογικό ενδιαφέρον (τεχνολογικό φόρουμ είμαστε) και για να βοηθήσω τυχόν κάποιον συμφορουμίτη, όπως έχω κάνει μέχρι τώρα και το αποδεικνύει και το reputation που έχω. Αντ' αυτού βλέπω σχόλια από ανθρώπους που μπορεί να έκαναν εγγραφή ακόμη και έναν μήνα πριν και να αναφέρονται σε γκρίνια κ.λπ.

Δεν μπορώ να διανοηθώ για ποιον λόγο δε θα πρέπει να στεκόμαστε σε κάποια μελανά σημεία της κάθε συσκευής. Άλλωστε, όταν υπάρχει πίεση από τον κόσμο, δεν ωθεί τις εταιρείες να τα διορθώνουν ενίοτε; Ας πούμε στο s23 ultra με προβλημάτιζε το χαμηλό pwm-dc dimming που προκαλεί προβλήματα με τα μάτια σε μεγάλη μερίδα του πληθυσμού. Το είχαν γράψει και σε πολλά διεθνή fora. Φέτος, για πρώτη φορά η samsung το βελτίωσε σε κάποιο βαθμό. Δεν είναι κέρδος αυτό για τους καταναλωτές;

Επίσης, πριν αποχωρήσω, να θυμίσω ότι ήμουν από τους πρώτους που υπερασπίστηκαν το s24 ultra όταν πολλοί εδώ μέσα έκραζαν για ξεπλυμένες οθόνες. Μάλιστα, έκανα και έρευνα στο thread του s23 ultra για παρόμοια σχόλια: Παραθέτω το post μου από 6 Φεβρουαρίου:

"επειδή λυπάμαι τα άτομα που θα το αγοράσουν και θα ψάχνουν κάποια ενδιαφέρουσα πληροφορία για το πενάκι ή την AI και θα διαβάζουν διδακτορικές διατριβές για την οθόνη που έχει ψηφιστεί από πολλά site ως η καλύτερη μακράν της αγοράς, παραθέτω αυτούσια σχόλια από παρόμοιο καιρό πέρσι, για το s23 ultra και από διαφορετικούς συμφορουμίτες. Από εκεί και πέρα, καλή συνέχεια και ο νοών νοείτω:

"Συμφωνω είναι χάλια το ασπρο στο κινητό. Την  πρώτη φορά που το είδα λέω εντάξει είναι demo, πήγα στο πλαίσιο δεύτερη επιλογή καταστήματος να τσεκάρω, το αποτέλεσμα ίδιο. Παω στα media βλέπω πάλι τη συσκευή για τρίτη φορά, το ασπρο απλά δεν είναι ασπρο. Εχει μια ρύθμιση στην οθόνη που μπορείτε να την ενεργοποιήσετε αλλά πάλι δεν είναι καλό το αποτέλεσμα."

"Τα είπαμε αυτά, δεν έχω καμία αμφιβολία για τέτοια θέματα. Η απάντηση είναι μία φίλε μου. Apple. Η Samsung αντιγράφει τα ξεπλυμενα χρώματα στο βωμό των "tests από displaymate" - εδώ αντέγραψε μέχρι και την ταινία ασφαλείας στο πακέτο από τη σειρά iPhone 14. Δεν υπάρχει λόγος να τα κάνει αυτά, το προϊόν της είναι πολύ ανώτερο από το αντίστοιχο μήλο, αλλά η σαμμυ εκεί... "

"Ξεθωριασμένη η οθόνη δυστυχώς. Απορώ πως το επέτρεψαν φέτος. Υπάρχει ένα πέπλο ασπριλας."

"Εχω δει πλεον 6 S23 ultra, δεν εχω καμια αμφιβολια οτι δεν τιθεται θεμα για ελαττωματικες παρτιδες κλπ κλπ, ολα ετσι ειναι φετος. Στο βωμο του "να κανω ο,τι κανει κι η μηλιά", θα φαμε ξεπλυμα φετος. Και θα το επικροτησουν και τα "αντικειμενικα" site τεχνολογιας, που θα δωσουν την πρωτια στην οθονη, με τα σχετικα reviews."

"Έχω το κινητό μια εβδομάδα γεμάτη. Μεγαλύτερο σκουπίδι σε οθόνη δεν πρέπει να υπάρχει στην αγορά. Ξέπλυμα, κουραστικη με ένα άσπρο πέπλο μπροστά που δεν φεύγει με τίποτα. Με γύρισε πολλά χρόνια πίσω η samsung. Μην μου πει κανείς ότι έχει πρόβλημα το δικό μου διότι εχω δει 4 και είναι όλα ίδια."

"Κι εγω απο S22 ultra. Διπλα διπλα η μια οθονη με την αλλη μερα με τη νυχτα. Αν γυρισεις καποιες σελιδες πισω θα δεις ημουν ο πρωτος που το ανεφερε. Νομιζα οτι ειναι προβληματικο στην αρχη, αλλα πλεον το γραφουν πολλοι. Το προβλημα ειναι στο λευκο. Και καποια ανοιχτα χρωματα ειναι σαν ξεπλυμενα. Τα πιο σκουρα νομιζω ειναι καλυτερα. Ρυθμιση που να το διορθωνει δεν υπαρχει."

Ήμουν από τους πρώτους που υποστήριξα το κινητό απέναντι σε όσους έγραφαν για προβληματικές οθόνες. Το έκανα, επειδή όντως πίστευα ότι το κινητό αδικείτο.Σε σημεία που θεωρώ ότι επιδέχεται κριτική, έγραψα την άποψή μου.

Στο παρόν thread όμως επιτρέπονται από ό,τι κατάλαβα μόνο διθυραμβικά σχόλια αυτοεπιβεβαίωσης, για να χρησιμοποιήσω την ορολογία του φίλου πιο πάνω, ή αυστηρά σεντόνια ολόκληρα για τζάμια, θήκες και εκπτωτικά κουπόνια. Οποιοδήποτε σχόλιο κριτικής είναι επειδή κάποιοι δεν έχουν λεφτά για το κινητό. Το ενδεχόμενο να ευχόμαστε να διορθώσει κάποιες ατέλειες η Samsung επειδή γουστάρουμε την εταιρεία και θέλουμε να πάρουμε πάλι κάποιο μελλοντικό δικό της μοντέλο, δεν παίζει σαν σενάριο. 

Όταν είχα πριν πολλά χρόνια το Galaxy Note 4, ένα κινητό πολύ μπροστά από την εποχή του σε πολλούς τομείς, με ενοχλούσε το Touchwiz και η πολύ περιορισμένη υποστήριξη λογισμικού της Samsung (2 έτη). Τα κατέκρινα και εδώ στο φόρουμ και εν τέλει μεταπήδησα στην apple επειδή δεν ήθελα να αλλάζω κάθε 2 χρόνια κινητό. Ενδόμυχα, επειδή μου έλειπε το android, ευχόμουν κάποια στιγμή να φτάσει σε support την apple. Τελικά την πλησίασε και πρόσφατα την ξεπέρασε. Επίσης, άλλαξε και το άθλιο Touchwiz..Ήταν καταλυτικοί παράγοντες για να μεταπηδήσω πάλι στη Samsung. Ο άνθρωπος φίλοι μου είναι ικανός και για τέτοιους σύνθετους συλλογισμούς και όχι μόνο : " έγραψε κάτι αρνητικό για ένα κινητό, άρα είναι φτωχομπινές και ζηλεύει". Για όσους βέβαια έχουν αποφοιτήσει από το νηπιαγωγείο...

Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία και ζητώ συγγνώμη για το off-topic. Να χαρείτε το κινητό σας με γόνιμους τεχνολογικούς διαξιφισμούς. Το ότι αγοράσαμε κάτι δε σημαίνει ότι πρέπει να αποτελεί αυτοεκπληρούμενη προφητεία για την επιτυχία της επιλογής μας!

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vwbestakos said:

Γκρίνια Γρκίνια Γκρίνια.... Καλημέρα φίλοι μου! Πουλήστε το να ησυχάσουμε τόση γκρίνια για την σειρά S24 πρώτη φορά είδα ξεπεράσατε και εμένα που έκανα σαν τρελός για το video.😂

Oσοι το έχουν να το χαρούν, όσοι δεν το έχουν και το κράζουν καλό θα ήταν να μην το κάνουν εδώ δεν έχει νόημα, επίσης όσοι σκέφτονται να το αγοράσουν για εμένα με χίλια η συσκευή είναι εξαιρετική μιλάω στο σύνολο.

Όσο για την κάμερα βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες.

Οποίος θέλει ΜΟΝΟ φωτογραφία πάει σε Κινέζο Xiaomi Ultra 14.

Ειλικρινά κουράσατε μερικοί.......🙂

 

Τι ακριβώς να πουλήσουν. Αφού αυτοί που κράζουν δεν το έχουν. Και δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως η υλοποίηση software hardware σε συνδυασμό με τον σχεδιασμό και την flat οθόνη το κάνει συγκριτικά καλύτερο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγονται. Άσε εμάς που την πατήσαμε να το χαρούμε το γα....

Just now, dkon84 said:

Τι ακριβώς να πουλήσουν. Αφού αυτοί που κράζουν δεν το έχουν. Και δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως η υλοποίηση software hardware σε συνδυασμό με τον σχεδιασμό και την flat οθόνη το κάνει συγκριτικά καλύτερο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγονται. Άσε εμάς που την πατήσαμε να το χαρούμε το γα....

Υ.Γ ο άλλος έκατσε και ανέβασε αποσπάσματα από άρθρα για να μας πείσει. 

2 minutes ago, dkon84 said:

Τι ακριβώς να πουλήσουν. Αφού αυτοί που κράζουν δεν το έχουν. Και δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως η υλοποίηση software hardware σε συνδυασμό με τον σχεδιασμό και την flat οθόνη το κάνει συγκριτικά καλύτερο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγονται. Άσε εμάς που την πατήσαμε να το χαρούμε το γα....

Υ.Γ ο άλλος έκατσε και ανέβασε αποσπάσματα από άρθρα για να μας πείσει. 

Υ.Γ 2 εντωμεταξύ όταν είχα πάρει το s22 ultra ήταν ακριβώς οι ίδιοι που γράφουν τώρα για το s24 ultra πόσο μάπα ήταν μέχρι που το πήραν. Ακριβώς οι ίδιοι όμως.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dkon84 said:

Τι ακριβώς να πουλήσουν. Αφού αυτοί που κράζουν δεν το έχουν. Και δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους. Δεν μπορούν να καταλάβουν πως η υλοποίηση software hardware σε συνδυασμό με τον σχεδιασμό και την flat οθόνη το κάνει συγκριτικά καλύτερο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί τρώγονται. Άσε εμάς που την πατήσαμε να το χαρούμε το γα....

Υ.Γ ο άλλος έκατσε και ανέβασε αποσπάσματα από άρθρα για να μας πείσει. 

Υ.Γ 2 εντωμεταξύ όταν είχα πάρει το s22 ultra ήταν ακριβώς οι ίδιοι που γράφουν τώρα για το s24 ultra πόσο μάπα ήταν μέχρι που το πήραν. Ακριβώς οι ίδιοι όμως.

- Ο άλλος ανέβασε αποσπάσματα από δηλώσεις άλλων μελών εδώ μέσα. Δεν είναι άρθρα.

- Πώς θυμάσαι τι έγραφαν κάποιοι το 2022, αφού έγινες μέλος στο myphone.gr τον Φεβρουάριο του 2023;

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, προτείνω να ανοίξουμε ένα άλλο νήμα με τίτλο "προβλήματα του s24 ultra και γιατί τα άλλα κινητά είναι καλύτερα" και να αφήσουμε αυτό το νήμα καθαρό για να συζητάμε εμείς οι κάτοχοι για διάφορες λειτουργίες που βοηθάνε τους χρήστες.

 

Εγώ προσωπικά δεν με νοιάζει να μάθω που υπερτερεί το iphone, το Huawei κλπ. Αυτό έχω, αυτό θέλω να χαίρομαι. Υπάρχουν και άλλα νήματα στην επιλογή συσκευής όπου μπορείτε να εκθέσετε συγκριτικά για όποιον τον ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dark_Lord said:

- Ο άλλος ανέβασε αποσπάσματα από δηλώσεις άλλων μελών εδώ μέσα. Δεν είναι άρθρα.

- Πώς θυμάσαι τι έγραφαν κάποιοι το 2022, αφού έγινες μέλος στο myphone.gr τον Φεβρουάριο του 2023;

Όλα τα βλέπεις.οχι ότι σε αφορά αλλά έχασα τους κωδικούς και έκανα νέο λογαριασμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dkon84 said:

Όλα τα βλέπεις.οχι ότι σε αφορά αλλά έχασα τους κωδικούς και έκανα νέο λογαριασμό. 

Όντως δε με αφορά. Το δέχομαι πάντως, εγώ δεν είμαι προκατειλημμένος. Αφού λοιπόν το είχες παρακολουθήσει, θα θυμάσαι ότι εγώ έκραξα τη συσκευή αφού την πήρα (s22 ultra) λόγω σοβαρής αστοχίας στην οθόνη. Και επειδή όντως γουστάρω Samsung, ξαναγόρασα την ίδια συσκευή και την έδωσα λόγω μέτριας μπαταρίας και πήγα σε s23 ultra.

Εν τω μεταξύ, είμαι από αυτούς που έχουν απαντήσει πολλές φορές σε συγκεκριμένο μέλος που έχει μάλιστα τη συσκευή και την κράζει συνεχώς και υπερασπίζομαι τη συσκευή και τον λέω υπερβολικό. Επειδή όμως τόλμησα να γράψω ότι θα ήθελα να έχει ξεπεράσει σε κάμερα το 15 pro max, θεωρούμαι ότι γκρινιάζω...anyway, ας το λήξουμε εδώ

8 minutes ago, godjet1 said:

Ωραία λοιπόν, προτείνω να ανοίξουμε ένα άλλο νήμα με τίτλο "προβλήματα του s24 ultra και γιατί τα άλλα κινητά είναι καλύτερα" και να αφήσουμε αυτό το νήμα καθαρό για να συζητάμε εμείς οι κάτοχοι για διάφορες λειτουργίες που βοηθάνε τους χρήστες.

 

Εγώ προσωπικά δεν με νοιάζει να μάθω που υπερτερεί το iphone, το Huawei κλπ. Αυτό έχω, αυτό θέλω να χαίρομαι. Υπάρχουν και άλλα νήματα στην επιλογή συσκευής όπου μπορείτε να εκθέσετε συγκριτικά για όποιον τον ενδιαφέρει.

σε αυτό έχεις δίκιο. τα συγκριτικά θα μπορούσαν να μπουν σε άλλο thread. Αν όμως κάποιος έχει εντοπίσει ένα πρόβλημα όπως lens flare ας πούμε σε νυχτερινές φωτό, δεν είναι εγκάθετος αν το αναφέρει. Όταν αναδεικνύονται κάποια θεματάκια γίνεται και η συσκευή καλύτερη μετά από updates

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους εγώ τα κολλήματά μου με τις εταιρείες τα χω διώξει πια και θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου σε σχέση με το 14 και το 15 που έχουμε επίσης ..σίγουρα από το 14 είναι καλύτερο...το 15άρι στο νυχτερινό βίντεο είναι σίγουρα καλύτερο.. από κει και πέρα ένα πράγμα που μου αρέσει το 24 ultra είναι ότι αποτυπώνει τα χρώματα στο τοπίο ακριβώς επισης στις νυχτερινές  φωτογραφίες δεν λαμπαδιάζει σαν πυγολαμπίδα τα φώτα

Πράγμα που με εκνευρίζει  αφάνταστα μάλιστα έριξα μια  ματιά στο toms guide και δεν το πίστευα ότι έδινε το 15 pro max καλύτερο στη νυχτερινή από τη στιγμή που είχε κάψει τα φώτα τελείως

Υπάρχει στιγμές που το pro max 15άρι είναι καλύτερο υπάρχει όμως πολλές φορές θα έχει 24 ultra που είναι καλύτερο οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρος για μένα νικητής εκτος από το νυχτερινό βίντεο .

Κι όπως έχω γράψει παλιά θα πρέπει να σοβαρευτεί η samsung και να στέλνει τα update σε όλους αμέσως όπως κάνει και ο μεγάλος αντίπαλος της apple 

 

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Evagelos_ said:

Την καλησπέρα μου σε όλους εγώ τα κολλήματά μου με τις εταιρείες τα χω διώξει πια και θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου σε σχέση με το 14 και το 15 που έχουμε επίσης ..σίγουρα από το 14 είναι καλύτερο...το 15άρι στο νυχτερινό βίντεο είναι σίγουρα καλύτερο.. από κει και πέρα ένα πράγμα που μου αρέσει το 24 ultra είναι ότι αποτυπώνει τα χρώματα στο τοπίο ακριβώς επισης στις νυχτερινές  φωτογραφίες δεν λαμπαδιάζει σαν πυγολαμπίδα τα φώτα

Πράγμα που με εκνευρίζει  αφάνταστα μάλιστα έριξα μια  ματιά στο toms guide και δεν το πίστευα ότι έδινε το 15 pro max καλύτερο στη νυχτερινή από τη στιγμή που είχε κάψει τα φώτα τελείως

Υπάρχει στιγμές που το pro max 15άρι είναι καλύτερο υπάρχει όμως πολλές φορές θα έχει 24 ultra που είναι καλύτερο οπότε δεν υπάρχει ξεκάθαρος για μένα νικητής εκτος από το νυχτερινό βίντεο .

Κι όπως έχω γράψει παλιά θα πρέπει να σοβαρευτεί η samsung και να στέλνει τα update σε όλους αμέσως όπως κάνει και ο μεγάλος αντίπαλος της apple 

 

Έχω δει περιπτώσεις με lens flare τόσο σε s24ultra (στο διαδίκτυο) όσο και σε 15 pro max (στον κουμπάρο μου). Σε τέτοιες λήψεις παιδιά ακόμη και η γωνία λήψης παίζει σημαντικό ρόλο. Σε άλλα σενάρια, το s24 ultra κεντάει. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς ρυθμίσεις κάμερας και γωνία λήψης. Το iphone είναι πιο φιξ, ενώ στο camera assistant των galaxy μπορείς να πειράξεις πολλά πράγματα. Κανείς δεν ξέρει ας πούμε αν ο κάθε reviewer είχε βάλει softening, quick shutter κ.λπ.

Ως προς τα updates, το θεωρώ απίθανο. Η samsung έχει πολλαπλάσιες συσκευές να υποστηρίξει (δεν εννοώ αριθμό αλλά διαφορετικά μοντέλα). Και μόνο όμως ότι ξεπέρασε σε support την Apple, είναι άθλος και είναι άξια συγχαρητηρίων. Πήγαινε σε low budget συσκευές xiaomi να δεις αν και πότε ενημερώνονται.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και το 23ultra ειναι καλυτερο στο νυχτερινο βιντεο απο το 24αρι. Τραβηξα και απο τα δυο βιντεο και ξεκαθαρα το 23 ειναι καλυτερο. Ειναι καθαρα θεμα software. Εχουν το ιδιο hardware στις καμερες (εκτος της 5x) αλλα το 23 εχει ενα χρονο και βαλε συνεχη updates. Καποια στιγμη θα ερθει και στα ισια του το 24αρι. Ελπιζω και λιγο καλυτερα λογω καλυτερου επεξεργαστη. 

Eκει που ομως υπολείπεται πολυ εναντι της apple ειναι στην ταχυτητα μεταφορας δεδομενων. Οταν μετεφερα 430Gb απο το 23αρι στο 24αρι, μου πηρε ωρες. Πραγματικα πολυ εκνευριστικο ιδιαιτερα οταν διαφημιζει η samsung ταχυτερες μνημες. Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε.  

 

Δεν μπορω να το ανεβασω. Γραψτε στο youtube David Harry s24ultra vs iphone 15pro max.

Edited by lefteriskoy
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, lefteriskoy said:

Ακομα και το 23ultra ειναι καλυτερο στο νυχτερινο βιντεο απο το 24αρι. Τραβηξα και απο τα δυο βιντεο και ξεκαθαρα το 23 ειναι καλυτερο. Ειναι καθαρα θεμα software. Εχουν το ιδιο hardware στις καμερες (εκτος της 5x) αλλα το 23 εχει ενα χρονο και βαλε συνεχη updates. Καποια στιγμη θα ερθει και στα ισια του το 24αρι. Ελπιζω και λιγο καλυτερα λογω καλυτερου επεξεργαστη. 

Eκει που ομως υπολείπεται πολυ εναντι της apple ειναι στην ταχυτητα μεταφορας δεδομενων. Οταν μετεφερα 430Gb απο το 23αρι στο 24αρι, μου πηρε ωρες. Πραγματικα πολυ εκνευριστικο ιδιαιτερα οταν διαφημιζει η samsung ταχυτερες μνημες. Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε.  

 

Δεν μπορω να το ανεβασω. Γραψτε στο youtube David Harry s24ultra vs iphone 15pro max.

Σε χρόνο ανάγνωσης και εγγραφής δεδομένων στην εσωτερική μνήμη, το s24 ultra είναι πολύ πιο γρήγορο

https://wccftech.com/galaxy-s24-ultra-storage-speeds-up-to-75-percent-faster-than-iphone-15-pro-max/

Αυτό που ανέβασες και έχεις απόλυτο δίκιο είναι λόγω του ότι η samsung ακόμη δε χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο usb 3.2 gen 2 του iphone, αλλά την πρώτη γενιά. Έχει ακριβώς τη μισή ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων. Είπαμε, μικρές τσιγκουνιές που χαλάνε ένα ολοκληρωμένο πακέτο.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο ο φακός από το 5 zoom μέχρι 9,9 σπέρνει φοβερή λεπτομέρεια ακόμα και όταν ζουμάρεις μέσα την εικόνα με ένα μικρό αρνητικό μόνο ότι δεν ξέρω αν χρειάζεται σταθερό χέρι για κάποιο λόγο μερικές φορές βγαίνει θολή και συνήθως βγάζω δύο φωτογραφίες .

Είχα την ζελατίνα της samsung ξεφλούδησε και δοκίμασα το τζάμι της sιgen με θετικά και αρνητικά θετικό είναι ότι νομίζω ότι βλέπω τα χρώματα καλύτερα πολύ ωραία αίσθηση στο δάχτυλο

Στα αρνητικά το τζάμι δυστυχώς δεν  καλύπτει τις άκρες σε σημείο που από τη θήκη είναι ορατό το τζάμι δεξιά και αριστερά και το δαχτυλικό αποτύπωμα χρειάζεται να το πατήσεις πιο έντονα.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ilka71 said:

μπορείτε να απαντήσετε εισερχόμενη κλήση από το ακουστικό Bluetooth όταν είναι ενεργό το "μην ενοχλείτε" ; 

Έλεος ρε φίλε τι ερώτηση είναι αυτή? Εδώ γράφουμε αν είναι καλύτερο η όχι από iphone.ποσο χάλια κάμερα έχει και πόσο μας κορόιδεψε η samsung.

38 minutes ago, ilka71 said:

μπορείτε να απαντήσετε εισερχόμενη κλήση από το ακουστικό Bluetooth όταν είναι ενεργό το "μην ενοχλείτε" ; 

Πραγματικά sorry. Δεν άντεξα. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dkon84 said:

Έλεος ρε φίλε τι ερώτηση είναι αυτή? Εδώ γράφουμε αν είναι καλύτερο η όχι από iphone.ποσο χάλια κάμερα έχει και πόσο μας κορόιδεψε η samsung.

Πραγματικά sorry. Δεν άντεξα. 

Ε μα ναι. Αφήστε τις απορίες και ελάτε να θάψουμε το κινητό.  Φτυάρια έχει για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου όσους γνωρίζουν καλά το <<αντικείμενο>>. Με τις όποιες δυνατόητες έχει η συσκευή μας σε foto & video, για φωτογραφία στο  αυτόματο ποιές είναι καλύτερες ρυθμίσεις και στο video επίσης ποιές;                                         Το ρωτώ διότι σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό που έβγαλα πολλές φωτογραφίες στο αυτόματο πάντα, το είχα στο 16:9 διότι θέλω να τις βλέπω στην tv με γεμάτη την οθόνη και την ανάλυση την ειχα στα 12mp που γίνονται 9mp τελικά.                                 Το αποτέλεσμα από μικρές οθόνες έως και 17,1 ιντσες του υπολογιστή μου είναι έως και πάρα πάρα πολύ καλό, στην 55αρα όμως οθόνη που εγώ εκεί τις βλέπω με οικογένεοια και φίλους, δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικό το αποτέλεσμα, τουλάχιστον όχι όσο θα περίμενα, χωρίς παράλογες βέβαια απαιτήαεις, δεν είναι dslr η κάμερα του......                                                                            Επίσης στο video αν και είχα μαζί μου καλή βιντεοκάμερα και από εκεί << τράβηξα >> τα πάντα, έκανα και ενα μικρό δοκιμαστικό με το κινητό μας, και εκεί πάλι όπου και αν το είδα το βιντεο είτε σε μικρή ή μεγάλη οθόνη κάτι με χάλαγε και στη κίνηση αλλά κυρίως σαν να είχε και μια μικρή παραμόρφωση κυρίως στα πρόσωπα του background παραμόρφωνε έστω και ελάχιστα αλλά σε ορατό βαθμό. Η ρυθμιση για βιντεο που του έχω  (για να μπορώ να το βλέπω σε οθόνη 16:9 πάλι με full HD panel, δεν έχω 4Κ ), είναι :                                                                                                                                                                                                      -   ατόματο FPS ανενεργό                                                                                                                                                - σταθεροποίηση βίντεο ενεργό                                                                                                                                                                - σύνθετες επιλογές με Η.264 .                                                                                                                                                       Όποιος θέλει και μπορεί ας βοηθήσει, για να πετύχω με τις παραπάνω συνθήκες ( σε αυτόματο όλα ) ότι γίνεται  καλύτερο.               Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dark_Lord said:

"Έχω το κινητό μια εβδομάδα γεμάτη. Μεγαλύτερο σκουπίδι σε οθόνη δεν πρέπει να υπάρχει στην αγορά. Ξέπλυμα, κουραστικη με ένα άσπρο πέπλο μπροστά που δεν φεύγει με τίποτα. Με γύρισε πολλά χρόνια πίσω η samsung. Μην μου πει κανείς ότι έχει πρόβλημα το δικό μου διότι εχω δει 4 και είναι όλα ίδια."

 

Μαλλον ψωνισες απο προβληματικη παρτιδα γιατι εγω ουτε ειχα ουτε εχω καποιο προβλημα...😁

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zorbas100 said:

Μαλλον ψωνισες απο προβληματικη παρτιδα γιατι εγω ουτε ειχα ουτε εχω καποιο προβλημα...😁

Αδερφέ μου, μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το ποστ μου; Ώρες ώρες απορώ με το αν εχετε πρόβλημα κατανόησης γραπτού λόγου ή το κάνετε επίτηδες. Αυτό που έκανες bold είναι σχόλιο από άλλον χρήστη, ΠΕΡΣΙ, στο thread του s23 ultra! Το παρέθεσα εδώ ήδη από τις πρώτες μέρες που βγήκε το s24 ultra, για να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ  τη συσκευή και να δείξω ότι κάθε χρόνο υπάρχουν τέτοια παράπονα τις πρώτες ημέρες. Κάπου ελεος

2 ώρες πριν, Leonid111 said:

Να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου όσους γνωρίζουν καλά το <<αντικείμενο>>. Με τις όποιες δυνατόητες έχει η συσκευή μας σε foto & video, για φωτογραφία στο  αυτόματο ποιές είναι καλύτερες ρυθμίσεις και στο video επίσης ποιές;                                         Το ρωτώ διότι σε πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό που έβγαλα πολλές φωτογραφίες στο αυτόματο πάντα, το είχα στο 16:9 διότι θέλω να τις βλέπω στην tv με γεμάτη την οθόνη και την ανάλυση την ειχα στα 12mp που γίνονται 9mp τελικά.                                 Το αποτέλεσμα από μικρές οθόνες έως και 17,1 ιντσες του υπολογιστή μου είναι έως και πάρα πάρα πολύ καλό, στην 55αρα όμως οθόνη που εγώ εκεί τις βλέπω με οικογένεοια και φίλους, δεν ήταν και τόσο ικανοποιητικό το αποτέλεσμα, τουλάχιστον όχι όσο θα περίμενα, χωρίς παράλογες βέβαια απαιτήαεις, δεν είναι dslr η κάμερα του......                                                                            Επίσης στο video αν και είχα μαζί μου καλή βιντεοκάμερα και από εκεί << τράβηξα >> τα πάντα, έκανα και ενα μικρό δοκιμαστικό με το κινητό μας, και εκεί πάλι όπου και αν το είδα το βιντεο είτε σε μικρή ή μεγάλη οθόνη κάτι με χάλαγε και στη κίνηση αλλά κυρίως σαν να είχε και μια μικρή παραμόρφωση κυρίως στα πρόσωπα του background παραμόρφωνε έστω και ελάχιστα αλλά σε ορατό βαθμό. Η ρυθμιση για βιντεο που του έχω  (για να μπορώ να το βλέπω σε οθόνη 16:9 πάλι με full HD panel, δεν έχω 4Κ ), είναι :                                                                                                                                                                                                      -   ατόματο FPS ανενεργό                                                                                                                                                - σταθεροποίηση βίντεο ενεργό                                                                                                                                                                - σύνθετες επιλογές με Η.264 .                                                                                                                                                       Όποιος θέλει και μπορεί ας βοηθήσει, για να πετύχω με τις παραπάνω συνθήκες ( σε αυτόματο όλα ) ότι γίνεται  καλύτερο.               Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post.

Συμφορουμίτη είσαι με τα καλά σου; Κάνεις τεχνικής φύσεως ερώτηση εδώ μέσα και περιμένεις απάντηση;

Το έχεις διατυπώσει λάθος. Αν γράψεις "έχω διαπιστώσει ότι σε αναλογία 16:9 δεν τραβάει καλές φωτό", τότε εντός 2 nanosecond θα πέσουν πάνω σου σαν αρπακτικά που σπιλωσες τη Samsung. Λες και εμείς που έχουμε δώσει τα τελευταία 2 χρόνια οικογενειακως 6.000 ευρώ στη Samsung δεν εκτιμούμε την εταιρεία και είμαστε εμπαθείς. Απαγορεύεται να θες το καλό να γίνει καλύτερο. 

Και επειδή εγώ απαντάω και δεν γράφω μόνο γελακια κ.λπ., αν σε ενδιαφέρει η βέλτιστη ποιότητα, θα αλλάξεις την αναλογία στις φωτό σε 3:4. Στο βίντεο θα παιζεις σχεδόν πάντα σε UHD 60 fps. Σε εμένα στο s23u το auto fps δουλεύει καλά, οπότε το έχω on. Σταθεροποίηση αστην ενεργή, αλλά το suler steady mode μόνο σε περιπτώσεις έντονου ταρακουνηματος γιατί κάνει crop. Και καλύτερα να αφήσεις off την αυτόματη εναλλαγή φακών για να μην αλλάζει μόνο του φακό και σου επηρεάζει και τη φωτεινότητα κ.λπ..

Για τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσουν οι ειδικοί κάτοχοι της συσκευής.

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Dark_Lord said:

Αδερφέ μου, μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το ποστ μου; Ώρες ώρες απορώ με το αν εχετε πρόβλημα κατανόησης γραπτού λόγου ή το κάνετε επίτηδες. Αυτό που έκανες bold είναι σχόλιο από άλλον χρήστη, ΠΕΡΣΙ, στο thread του s23 ultra! Το παρέθεσα εδώ ήδη από τις πρώτες μέρες που βγήκε το s24 ultra, για να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ  τη συσκευή και να δείξω ότι κάθε χρόνο υπάρχουν τέτοια παράπονα τις πρώτες ημέρες. Κάπου ελεος

Συμφορουμίτη είσαι με τα καλά σου; Κάνεις τεχνικής φύσεως ερώτηση εδώ μέσα και περιμένεις απάντηση;

Το έχεις διατυπώσει λάθος. Αν γράψεις "έχω διαπιστώσει ότι σε αναλογία 16:9 δεν τραβάει καλές φωτό", τότε εντός 2 nanosecond θα πέσουν πάνω σου σαν αρπακτικά που σπιλωσες τη Samsung. Λες και εμείς που έχουμε δώσει τα τελευταία 2 χρόνια οικογενειακως 6.000 ευρώ στη Samsung δεν εκτιμούμε την εταιρεία και είμαστε εμπαθείς. Απαγορεύεται να θες το καλό να γίνει καλύτερο. 

Και επειδή εγώ απαντάω και δεν γράφω μόνο γελακια κ.λπ., αν σε ενδιαφέρει η βέλτιστη ποιότητα, θα αλλάξεις την αναλογία στις φωτό σε 3:4. Στο βίντεο θα παιζεις σχεδόν πάντα σε UHD 60 fps. Σε εμένα στο s23u το auto fps δουλεύει καλά, οπότε το έχω on. Σταθεροποίηση αστην ενεργή, αλλά το suler steady mode μόνο σε περιπτώσεις έντονου ταρακουνηματος γιατί κάνει crop. Και καλύτερα να αφήσεις off την αυτόματη εναλλαγή φακών για να μην αλλάζει μόνο του φακό και σου επηρεάζει και τη φωτεινότητα κ.λπ..

Για τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσουν οι ειδικοί κάτοχοι της συσκευής.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα εφαρμόσω τις οδηγίες σου και θα επανέλθω.

Όσο αφορά τα προηγούμενα που έγραψες, η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα λίγο <<μη τα ακούσω τα σχολιανά μου>> , αλλά είπα να πάρω το ρίσκο χα!χα!

Ευχαριστώ και πάλι καλή συνέχεια!

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Leonid111 said:

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα εφαρμόσω τις οδηγίες σου και θα επανέλθω.

Όσο αφορά τα προηγούμενα που έγραψες, η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα λίγο <<μη τα ακούσω τα σχολιανά μου>> , αλλά είπα να πάρω το ρίσκο χα!χα!

Ευχαριστώ και πάλι καλή συνέχεια!

 

Να είσαι καλά. Α και κάτι ακόμα: Το h.264 θεωρείται γενικα πιο συμβατό πρωτόκολλο αλλά θεωρώ ότι καταργείται...θα σου έλεγα να αλλάξεις την επιλογή σε HEVC αν δε σου δημιουργεί πρόβλημα κάπου 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας ηρεμήσουμε κ μην χαλάσουμε το νήμα. Ο γραπτός λόγος τις περισσότερες φορές είναι παρεξηγήσιμος κ ο φίλος ο dark lord δεν έχει τέτοιο σκοπό. Ας προχωρήσουμε περί της συσκευής μας ....  Πάμε πάρα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Το 14 pro max που βγήκε το 2022 έχει καλύτερο βίντεο από το s24u που βγήκε το 2024; Είσαι βέβαιος;

Εννοείται έχει καλύτερο βίντεο.  Μην βάλουμε στο παιχνίδι και το pro res !!! Εκεί απλά το samsung αλλάζει δρόμο 

1 hour ago, Dark_Lord said:

Να είσαι καλά. Α και κάτι ακόμα: Το h.264 θεωρείται γενικα πιο συμβατό πρωτόκολλο αλλά θεωρώ ότι καταργείται...θα σου έλεγα να αλλάξεις την επιλογή σε HEVC αν δε σου δημιουργεί πρόβλημα κάπου 

Το πρόβλημα όμως με το 24 είναι ότι στο ένα φόρμα υποστηρίζει hdr10 αλλά όχι το χαρακτηριστικό του slow motion και στο άλλο έχει το slow motion με το δάχτυλο και την ΑΙ αλλά όχι hdr10 !! Τρομερή υλοποίηση!!!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Dimitris_w said:

Εννοείται έχει καλύτερο βίντεο.  Μην βάλουμε στο παιχνίδι και το pro res !!! Εκεί απλά το samsung αλλάζει δρόμο 

Το πρόβλημα όμως με το 24 είναι ότι στο ένα φόρμα υποστηρίζει hdr10 αλλά όχι το χαρακτηριστικό του slow motion και στο άλλο έχει το slow motion με το δάχτυλο και την ΑΙ αλλά όχι hdr10 !! Τρομερή υλοποίηση!!!

Και στα 2 codec υποστηρίζεται το slow motion. 

Δεν μπορείς να το έχεις όμως μαζί με HDR10+.

HDR10+ έχεις δυνατότητα να επιλέξεις μόνο με HEVC - προτεραιότητα ποιότητας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Athkatla said:

Και στα 2 codec υποστηρίζεται το slow motion. 

Δεν μπορείς να το έχεις όμως μαζί με HDR10+.

HDR10+ έχεις δυνατότητα να επιλέξεις μόνο με HEVC - προτεραιότητα ποιότητας.

 

 

 

Σωστός. Και μιας και το ανέφερες, θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με το hdr10+ όσοι το έχετε δουλέψει. Στο s23u, αν τραβήξεις βίντεο με hdr10+ και πας να το διαμοιράσεις μέσω viber, insta, messenger κ.λπ. βγαίνει ένα ξασπρισμένο αποτέλεσμα με περίεργα χρώματα. Κατανοητό ότι η samsung δε θέλει να ακολουθήσει τον δρόμο του dolby vision και εμμένει στο δικό της πρωτόκολλο (το οποίο είναι ελαφρώς υποδεέστερο), αλλά θα πρέπει να προσπαθήσει να επεκτείνει το compatibility με τις πλατφόρμες δικτύωσης και ανταλλαγής μηνυμάτων.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Athkatla said:

Και στα 2 codec υποστηρίζεται το slow motion. 

Δεν μπορείς να το έχεις όμως μαζί με HDR10+.

HDR10+ έχεις δυνατότητα να επιλέξεις μόνο με HEVC - προτεραιότητα ποιότητας.

 

 

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία!! Το δοκίμασα και έχεις δίκιο!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...