Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, eddiedimitris said:

Μαζι με το 24 εχω και το 14 pm...Τα πραγματα ειναι απλα....αν σε ενδιαφέρουν τα βασικα σε ενα τηλεφωνο ναυαρχιδα ,ολα να γινονται με απλο τροπο και εξαιρετικη καμερα point and shoot τοτε μένεις με αυτο που εχεις...

Αν θες πιο εξεζητημένα πραγματα,πιο επαγγελματικά να το πω αλλα που θα πρεπει να ασχοληθείς και εσυ τοτε μακραν 24 ultra...
 

Προσωπικα ολοένα και παραπανω τη sim την εχω στο 24...Τα widget και η εύρυθμη λειτουργια τους επειδη συγχρονίζω πολλα μειλ,η απόρριψη κλησεων μεσω hiya,η αλλαγη csc και οτι αυτο συνεπάγεται,το πενάκι,αλλα και ακομα ορισμένα πραγματα με κανουν και νιωθω πιο ανετα με το 24...

Σωραιοςςςςςς 

Link to comment
Share on other sites

μετά το update και την ενεργοποίηση του vivid mode παρατηρείται battery drain? σήμερα δεν έβγαλα πάνω από 3.5 ώρες SOT ενώ συνήθως είμαι στις 4 με 5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, smyrali said:

μετά το update και την ενεργοποίηση του vivid mode παρατηρείται battery drain? σήμερα δεν έβγαλα πάνω από 3.5 ώρες SOT ενώ συνήθως είμαι στις 4 με 5 ώρες.

Εγώ προσωπικά στα ίδια είμαι,ίσως και ελάχιστα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η μπαταρία είναι λίγο καλύτερη μετα την αναβάθμιση!!

Δοκιμάστε μετά από κάθε αναβάθμιση λογισμικού από Good Guardians το Galaxy App Booster  και μετά Memory Guardian βοηθάει στην απόδοση της μπαταρίας.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, twins1706 said:

Μάγκες σκέφτομαι τη μετάβαση από 15 pro max. Όσο το βλέπω κάθε μέρα το γουστάρω περισσότερο.

 Εγώ δεν περίμενα τόσο καλό το one ui 

  στις φωτογραφίες είναι πολύ καλό και στα βίντεο επισης μετα το update θελει μια διόρθωση στα χρωματα στις νυχτερινές πρέπει όντως να ασχοληθείς λίγο εδώ η samsung σε αρχεία που pdf και docs πρέπει να γίνει πιο απλή multi Window  μου έλειψε και  επιτέλους full screen σε youtube κάτι που δεν μπορούσα σε iphone λόγο του notch  plus το πενάκι. Ένα αρνητικό είναι ότι πολλές εφαρμογές ίδιες είναι καλύτερες στο iphone όχι πολύ!!.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,να ρωτήσω.Υπαρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει η Samsung αυτή την επεξεργασία στη φωτογραφία (πχ μετά από 1-2 δευτερόλεπτα μετά τη λήψη την φωτίζει κλπ).Θελω να βγάζω τις φωτογραφίες όπως είναι στο αυτόματο χωρίς επεξεργασία και χωρίς να χρειάζεται να τραβάω κάθε φορά στο μενού με την επαγγελματική.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Evagelos_ said:

 Εγώ δεν περίμενα τόσο καλό το one ui 

  στις φωτογραφίες είναι πολύ καλό και στα βίντεο επισης μετα το update θελει μια διόρθωση στα χρωματα στις νυχτερινές πρέπει όντως να ασχοληθείς λίγο εδώ η samsung σε αρχεία που pdf και docs πρέπει να γίνει πιο απλή multi Window  μου έλειψε και  επιτέλους full screen σε youtube κάτι που δεν μπορούσα σε iphone λόγο του notch  plus το πενάκι. Ένα αρνητικό είναι ότι πολλές εφαρμογές ίδιες είναι καλύτερες στο iphone όχι πολύ!!.

αυτο με τις εφαρμογες ειναι πραγματικο . ισως τους αναγκαζει η apple σε αυτο και μπραβο της . το αντροιντ εχει πολλες κακογραμμενες εφαρμογες . ακομα και καποιες google εφαρμογες , ειναι πιο καλες στο ios

11 minutes ago, George6633 said:

Καλημέρα,να ρωτήσω.Υπαρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει η Samsung αυτή την επεξεργασία στη φωτογραφία (πχ μετά από 1-2 δευτερόλεπτα μετά τη λήψη την φωτίζει κλπ).Θελω να βγάζω τις φωτογραφίες όπως είναι στο αυτόματο χωρίς επεξεργασία και χωρίς να χρειάζεται να τραβάω κάθε φορά στο μενού με την επαγγελματική.

δοκιμασες ρυθμισεις-συνθετες εξυπνες επιλογες-βελτιστοποιηση ποιοτητας- ελαχιστη ? γραφει τραβηξτε γρηγορα φωτογραφιες χωρις να γινεται βελτιστοποιηση μετα .

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, stelioz78 said:

δοκιμασες ρυθμισεις-συνθετες εξυπνες επιλογες-βελτιστοποιηση ποιοτητας- ελαχιστη ? γραφει τραβηξτε γρηγορα φωτογραφιες χωρις να γινεται βελτιστοποιηση μετα .

Ναι η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα και πάλι μου το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κάποιον ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ File Manager για πρόσβαση (copy/paste) στον φάκελο Android/data;
Το έκανα με τον X-plore αλλά μετά την ενημέρωση στο κινητό πλέον όχι, εκτός αν κάνω κάτι λάθος.
Δοκίμασα ανεπιτυχώς επίσης Solid Explorer, EX File Manage. 

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει τυχει κατα την εναλλαγη των φακων απο 3× σε 5× να ακουγεται καποιος μικρος θορυβος απο την καμερα, οπως αυτος που κανει καποιες φορες οταν κουναμε το τηλ με κλειστη την καμερα?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thalassi said:

Σας εχει τυχει κατα την εναλλαγη των φακων απο 3× σε 5× να ακουγεται καποιος μικρος θορυβος απο την καμερα, οπως αυτος που κανει καποιες φορες οταν κουναμε το τηλ με κλειστη την καμερα?

Κανένας θόρυβος από εμένα.....

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xalaros said:

Έχετε κάποιον ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ File Manager για πρόσβαση (copy/paste) στον φάκελο Android/data;
Το έκανα με τον X-plore αλλά μετά την ενημέρωση στο κινητό πλέον όχι, εκτός αν κάνω κάτι λάθος.
Δοκίμασα ανεπιτυχώς επίσης Solid Explorer, EX File Manage. 

https://folderv.com/

Επίσης με Total commander μπορείς να φτιάξεις ένα κουμπι που να ανοίγει την original εφαρμογή files της google που τα βλέπεις όλα κανονικά.

 

Edited by Athkatla
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thalassi said:

Σας εχει τυχει κατα την εναλλαγη των φακων απο 3× σε 5× να ακουγεται καποιος μικρος θορυβος απο την καμερα, οπως αυτος που κανει καποιες φορες οταν κουναμε το τηλ με κλειστη την καμερα?

Ναι Αν το φέρω  κοντά στο αυτί μου και κάνω πάνω-κάτω ζούμ ακούγεται ένα μικρό κλικ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Athkatla said:

https://folderv.com/

Επίσης με Total commander μπορείς να φτιάξεις ένα κουμπι που να ανοίγει την original εφαρμογή files της google που τα βλέπεις όλα κανονικά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι το Shizuku. Με το Total Commander πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thalassi said:

Σας εχει τυχει κατα την εναλλαγη των φακων απο 3× σε 5× να ακουγεται καποιος μικρος θορυβος απο την καμερα, οπως αυτος που κανει καποιες φορες οταν κουναμε το τηλ με κλειστη την καμερα?

Είναι πιθανό να ακουστεί θόρυβος κατα την διάρκεια του "οπλισματος" του OIS την στιγμή που κεντραρουν οι κάμερες.

Συνήθως αυτό γίνεται όμως στο άνοιγμα εφαρμογής της κάμερας που ενεργοποιείται το module της κάμερας.

Αυτό δεν είναι συγκεκριμένα στο S24, ισχύει σε όλα τα samsung μέχρι στιγμής με OIS.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, George6633 said:

Ναι η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα και πάλι μου το έκανε.

Βλέπω συνεχίζει και στο 24 τα ίδια. Στο 23 αν τραβουσα στα 12mp ήταν καλές. 50 και 200 ούτε να το σκεφτόμουν. Δεν βάζουν μυαλό,επιμένουν να χαλάνε όλη την φωτογραφία. Δεν τους κόβω να το διορθώσουν σε επόμενα update.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, xalaros said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω πόσο ασφαλή είναι το Shizuku. Με το Total Commander πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία;

Βήμα 3: Function type: View file with app

 

step1.jpg

step2.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Athkatla said:

Βήμα 3: Function type: View file with app

Είδα που το έγραφε ο dev εδώ... https://www.ghisler.ch/board/viewtopic.php?p=450577#p450577
Βασικά δεν ξέρω πως γίνεται όλη η διαδικασία βήμα-βήμα για να λειτουργήσει η πρόσβαση στον φάκελο, αν δεν το έχουν ήδη μπλοκάρει !!!

 

 

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, xalaros said:

 

Πάνω στις εικόνες έγραψα τα βήματα.

το 3ο βήμα είναι : Function type: View file with app

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τι κάνω γιατί μπαίνω στον φάκελο Android και δεν μου έχει μέσα τις εφαρμογές.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, xalaros said:

Μετά τι κάνω γιατί μπαίνω στον φάκελο Android και δεν μου έχει μέσα τις εφαρμογές.

Θα διαλέξεις(τικαρεις) εναν φάκελο και θα πατησεις το κουμπι που έφτιαξες για να τρέξει η εφαρμογή files

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, xalaros said:

Έχετε κάποιον ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ File Manager για πρόσβαση (copy/paste) στον φάκελο Android/data;
Το έκανα με τον X-plore αλλά μετά την ενημέρωση στο κινητό πλέον όχι, εκτός αν κάνω κάτι λάθος.
Δοκίμασα ανεπιτυχώς επίσης Solid Explorer, EX File Manage. 

Έλα ΑΕΚΑΡΑ, για δοκίμασε τον Cx File Explorer

Βλέπω κανονικά τον φάκελο που ζητάς

7 ώρες πριν, George6633 said:

Ναι η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα και πάλι μου το έκανε.

Αν ξετικάρεις την βελτιστοποίηση σκηνής και με επιλεγμένη την ελάχιστη λογικά δεν θα αλλάζει τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, anastasg said:

Έλα ΑΕΚΑΡΑ, για δοκίμασε τον Cx File Explorer

Βλέπω κανονικά τον φάκελο που ζητάς

Αν ξετικάρεις την βελτιστοποίηση σκηνής και με επιλεγμένη την ελάχιστη λογικά δεν θα αλλάζει τίποτα 

Θα το ξαναποιταξω,σ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Athkatla said:

Θα διαλέξεις(τικαρεις) εναν φάκελο και θα πατησεις το κουμπι που έφτιαξες για να τρέξει η εφαρμογή files

Τώρα μέσα στον Android/data μου εμφανίζει κάποιους φακέλους, όχι όμως τους συγκεκριμένους που θέλω !

 

14 minutes ago, anastasg said:

Έλα ΑΕΚΑΡΑ, για δοκίμασε τον Cx File Explorer

Βλέπω κανονικά τον φάκελο που ζητάς

Μου εμφανίζει όλους τους φακέλους στον Android/data αλλά όταν μπαίνω μέσα σε κάποιον και μου ζητάει να του δώσω άδεια, η "ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΑΚΕΛΟΥ" είναι αχνή (απενεργοποιημένη), ότι ακριβώς γίνεται και με τον X-plore που είχα.

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xalaros said:

 

Μου εμφανίζει όλους τους φακέλους στον Android/data αλλά όταν μπαίνω μέσα σε κάποιον και μου ζητάει να του δώσω άδεια, η "ΧΡΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΑΚΕΛΟΥ" είναι αχνή (απενεργοποιημένη), ότι ακριβώς γίνεται και με τον X-plore που είχα.

Έχεις δίκιο, το ίδιο κάνει και σε εμένα. 

Απλά μπήκα στον φάκελο data και εμφάνιζε κανονικά τους υποφακέλους και νόμιζα ότι θα δουλέψει σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...