Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, johnnyman25 said:

Είναι τόσο πολύ φίλε μου?

Στο reddit βλέπω γίνεται χαμός. 

Έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το θέμα και ξεκίνησε απο κάποιον που είχε δίπλα δίπλα S23U και S24U και έβαλε τις οθόνες κάτω από μικροσκόπιο...

Δεν είναι τόσο έντονο τη μέρα, αλλά φαίνεται. Το βράδυ όμως, που είσαι σε σκοτάδι και είναι χαμηλή η φωτεινότητα της οθόνης, φαίνονται μικροί κόκκοι σε όλη την οθόνη (στο γκρι πιο πολυ)

2 ώρες πριν, challenge143 said:

@Kostas_Ts_86 ναι όντως έχεις δίκιο ισχύει.  Δεν το είχα προσέξει. 🤔

Εγώ το πρόσεξα day 1 όσο σκάλιζα τη συσκευή και μάλιστα είχα και το S22U ακόμη και τα σύγκρινα. Μου έκανε εντύπωση που άργησαν τόσο να το κάνουν θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας με το OneUI έφτιαξα μια λίστα ρυθμίσεων που επηρεάζουν την κατανάλωση μπαταρίας.            
Εννοείτε ο καθένας παραμετροποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του. 
Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε την ύπαρξη τους γιατί αρκετές είναι κρυμμένες σε διάφορα υπο-μενου. 
Λογικά δεν είναι πλήρης η λίστα όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει.        
        
Η σειρά είναι όπως εμφανίζονται στο μενού ρυθμίσεων:

Screenshot 2024-02-18 125441.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενα κουλο που εχει κανει 2 φορες ειναι οτι εξαφανιζει το δακτυλικο αποτυπωμα και πρεπει να βαλω το πιν για να μπω. Εκτος αν το κανει μονο του τα ΑΙ για λογους ασφαλειας😆

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Geo_F1 said:

Εμενα ενα κουλο που εχει κανει 2 φορες ειναι οτι εξαφανιζει το δακτυλικο αποτυπωμα και πρεπει να βαλω το πιν για να μπω. Εκτος αν το κανει μονο του τα ΑΙ για λογους ασφαλειας😆

Μην αγχώνεσαι γι'αυτό.

Έτσι το έχουν κάνει για λόγους ασφαλείας, κάθε 72 ώρες να σου ζητάει το pin.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω αυτή τη διαφορά στον χρονο οθόνης απο την εφαρμογη gsam  και την μαμα εφαρμογή.  ;;;

Screenshot_20240218_150217_GSam Battery Monitor Pro.jpg

Screenshot_20240218_150237_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Panoras said:

Γιατι εχω αυτή τη διαφορά στον χρονο οθόνης απο την εφαρμογη gsam  και την μαμα εφαρμογή.  ;;;

Screenshot_20240218_150217_GSam Battery Monitor Pro.jpg

Screenshot_20240218_150237_Device care.jpg

Το gsam να κοιτάς...από το μενού δε θα βγάλεις άκρη..δε δείχνει ποσοστά ανά φόρτιση...δείχνει ανά ημέρα...κ κάθε βράδυ στις 12 μετράει ξεχωριστά 

Link to comment
Share on other sites

https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1atmj5t/natural_vs_vivid_after_update/?share_id=tTf7b16kJUdYmsILmyHPv&utm_content=1&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_source=share&utm_term=1

Μηπως και σταματησει η γκρινια...😁

videoframe_9211.png

3 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το θέμα και ξεκίνησε απο κάποιον που είχε δίπλα δίπλα S23U και S24U και έβαλε τις οθόνες κάτω από μικροσκόπιο...

Δεν είναι τόσο έντονο τη μέρα, αλλά φαίνεται. Το βράδυ όμως, που είσαι σε σκοτάδι και είναι χαμηλή η φωτεινότητα της οθόνης, φαίνονται μικροί κόκκοι σε όλη την οθόνη (στο γκρι πιο πολυ)

Εγώ το πρόσεξα day 1 όσο σκάλιζα τη συσκευή και μάλιστα είχα και το S22U ακόμη και τα σύγκρινα. Μου έκανε εντύπωση που άργησαν τόσο να το κάνουν θέμα. 

   Είναι θέμα υλικού, όχι λογισμικού, δυστυχώς, έτσι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν κάτι για αυτό. Απλώς ελέγξτε όλους τους ιστότοπους που σχολιάζουν, όπως ο οδηγός gsmarena, androidcentral και Tom's. Κάποιοι το δοκίμασαν σε μικροσκόπιο και ανακάλυψαν ότι πρόκειται για θέμα mura. Μερικά pixel είναι πιο φωτεινά από άλλα και η Samsung θα έπρεπε να είχε προσθέσει κάποια επιπλέον διαδικασία για να το κάνει αόρατο για τα ανθρώπινα μάτια, αλλά δεν το έκανε! Οπότε η μόνη επιλογή προς το παρόν είναι η επιστροφή της συσκευής ή η αποδοχή αυτού του ελαττώματος αν δεν θα σας ενοχλήσει πολύ! Στην περίπτωσή μου, δυστυχώς, αρνήθηκαν να ανταλλάξουν τη συσκευή, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή από το να την κρατήσω. Αν πολλοί από εμάς θα μπορούσαν να το δουν, θα μπορούσαν να ανακαλέσουν όλες τις συσκευές με αυτό το πρόβλημα, αλλά τα μάτια όλων δεν είναι παρόμοια και πολλοί δεν μπορούν να το παρατηρήσουν καθόλου!

Αυτα αναφερουν εδω https://xdaforums.com/t/s24-display-issue-grainy-jeans-like-pattern-on-low-brightness.4654465/

εγω παντως ανηκω σαυτους που δεν βλεπω κατι..😀

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Athkatla said:

Παίζοντας με το OneUI έφτιαξα μια λίστα ρυθμίσεων που επηρεάζουν την κατανάλωση μπαταρίας.            
Εννοείτε ο καθένας παραμετροποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του. 
Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε την ύπαρξη τους γιατί αρκετές είναι κρυμμένες σε διάφορα υπο-μενου. 
Λογικά δεν είναι πλήρης η λίστα όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει.        
        
Η σειρά είναι όπως εμφανίζονται στο μενού ρυθμίσεων:

 

Screenshot 2024-02-18 125441.jpg

Στα ελληνικά είναι εύκολο; γιατί είμαστε και λίγο.......

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zorbas100 said:

https://www.reddit.com/r/GalaxyS24Ultra/comments/1atmj5t/natural_vs_vivid_after_update/?share_id=tTf7b16kJUdYmsILmyHPv&utm_content=1&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_source=share&utm_term=1

Μηπως και σταματησει η γκρινια...😁

videoframe_9211.png

   Είναι θέμα υλικού, όχι λογισμικού, δυστυχώς, έτσι, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν κάτι για αυτό. Απλώς ελέγξτε όλους τους ιστότοπους που σχολιάζουν, όπως ο οδηγός gsmarena, androidcentral και Tom's. Κάποιοι το δοκίμασαν σε μικροσκόπιο και ανακάλυψαν ότι πρόκειται για θέμα mura. Μερικά pixel είναι πιο φωτεινά από άλλα και η Samsung θα έπρεπε να είχε προσθέσει κάποια επιπλέον διαδικασία για να το κάνει αόρατο για τα ανθρώπινα μάτια, αλλά δεν το έκανε! Οπότε η μόνη επιλογή προς το παρόν είναι η επιστροφή της συσκευής ή η αποδοχή αυτού του ελαττώματος αν δεν θα σας ενοχλήσει πολύ! Στην περίπτωσή μου, δυστυχώς, αρνήθηκαν να ανταλλάξουν τη συσκευή, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή από το να την κρατήσω. Αν πολλοί από εμάς θα μπορούσαν να το δουν, θα μπορούσαν να ανακαλέσουν όλες τις συσκευές με αυτό το πρόβλημα, αλλά τα μάτια όλων δεν είναι παρόμοια και πολλοί δεν μπορούν να το παρατηρήσουν καθόλου!

Αυτα αναφερουν εδω https://xdaforums.com/t/s24-display-issue-grainy-jeans-like-pattern-on-low-brightness.4654465/

εγω παντως ανηκω σαυτους που δεν βλεπω κατι..😀

Μια απο τα ίδια. Φαγώθηκα να παίζω με χρώματα και φωτεινότητα μήπως δω κάτι αλλά όχι.η δεν έχει πρόβλημα η δεν το βλέπω. Και αν δεν το βλέπω δεν είναι πρόβλημα. Τουλάχιστον για εμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Τι φάση αυτό το fb

Σήμερα ειδικά γιατί άλλες φορές ήταν πιο κάτω σε κατανάλωση 

Έκανα και επανεκκίνηση 

Screenshot_20240218_173134_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, sakis88888 said:

Τι φάση αυτό το fb

Σήμερα ειδικά γιατί άλλες φορές ήταν πιο κάτω σε κατανάλωση 

Έκανα και επανεκκίνηση 

Screenshot_20240218_173134_Device care.jpg

το έγραψα και πιο πάνω που με ρώτησε ένας φίλος. Και σε εμένα μία από τα ίδια. Το έβαλα σε αδράνεια (όχι πλήρη) και ψιλοέστρωσε. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Athkatla said:

Παίζοντας με το OneUI έφτιαξα μια λίστα ρυθμίσεων που επηρεάζουν την κατανάλωση μπαταρίας.            
Εννοείτε ο καθένας παραμετροποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του. 
Το σημαντικό είναι να γνωρίζουμε την ύπαρξη τους γιατί αρκετές είναι κρυμμένες σε διάφορα υπο-μενου. 
Λογικά δεν είναι πλήρης η λίστα όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει.        
        
Η σειρά είναι όπως εμφανίζονται στο μενού ρυθμίσεων:

 

Screenshot 2024-02-18 125441.jpg

Υπάρχουν και μερικές ρυθμίσεις μέσα στις ρυθμίσεις--->Google--->Ειδοποιήσεις σεισμών κλπ ,σάρωση για συσκευές....Πολύ χρήσιμα φίλε μου αυτά που ανέβασες και πρακτικός ο τρόπος παρουσίασής τους. Σε ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, thalassi said:

Οντως το facebook εχει προβλημα με την καταναλωση της μπαταριας...

Εμένα δεν μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα η συγκεκριμένη εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, thalassi said:

Οντως το facebook εχει προβλημα με την καταναλωση της μπαταριας...

Η πιο κακογραμμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Εμένα δεν μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα η συγκεκριμένη εφαρμογή

Στην αρχή και εγώ έτσι νόμιζα, μετά βλέπω έχει ένα ταπεινό 6 % ενώ ήταν ενεργό για 3 λεπτά. Οπότε ρίξε ένα τσεκ σε χρόνους μήπως απλά σου περνάει απαρατήρητο. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο μου το εμφάνισε μετά από 2 εβδομάδες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με την μπαταρία δοκιμάστε να το φορτίσετε όσο πιο χαμηλά γίνεται για τρεις-τέσσερις φορτίσεις !!

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsigdi said:

Στην αρχή και εγώ έτσι νόμιζα, μετά βλέπω έχει ένα ταπεινό 6 % ενώ ήταν ενεργό για 3 λεπτά. Οπότε ρίξε ένα τσεκ σε χρόνους μήπως απλά σου περνάει απαρατήρητο. Επίσης για κάποιο περίεργο λόγο μου το εμφάνισε μετά από 2 εβδομάδες χρήσης.

Αυτό ακριβώς 

Και σε αδράνεια που το έβαλα πάλι πρώτο είναι σε κατανάλωση 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thalassi said:

Οταν λες χαμηλα?

5% η να σβήσει. Και το ram plus στο 0

Edited by Evagelos_

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Evagelos_ said:

5% η να σβήσει. Και το ram plus στο 0

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση ; Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει δεν χάνω τιποτα. Πάντως κάθε φορά στο 20 % το έβαζα πρίζα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tsigdi said:

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση ; Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει δεν χάνω τιποτα. Πάντως κάθε φορά στο 20 % το έβαζα πρίζα εγώ.

Και εγώ το ίδιο, πάντα στο 20% το βάζω για φόρτιση. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, tsigdi said:

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση ; Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει δεν χάνω τιποτα. Πάντως κάθε φορά στο 20 % το έβαζα πρίζα εγώ.

Για να έρθει το battery Stat λίγο στα ίσα του , με 2-3 φορές δεν χαλάει η μπαταρια , έπισης, το όριο κρίσιμου σημειου μπαταριας στα samsung ειναι 15% και όχι 20% 

Edited by fotisbasm_
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, tsigdi said:

Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση ; Θα το δοκιμάσω όπως και να έχει δεν χάνω τιποτα. Πάντως κάθε φορά στο 20 % το έβαζα πρίζα εγώ.

https://youtu.be/dFpNqg5F2qQ?si=troppKLtDvJtN1Ru

Στο 4.20 βάλτε το και εγώ φορτιζα μέχρι το 20% και το δοκίμασα και όντως είναι καλύτερα!!

 

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Evagelos_ said:

https://youtu.be/dFpNqg5F2qQ?si=troppKLtDvJtN1Ru

Στο 4.20 βάλτε το και εγώ φορτιζα μέχρι το 20% και το δοκίμασα και όντως είναι καλύτερα!!

 

Πόσες φορές το έχεις φορτίσει με αυτόν τον τρόπο?

Υ.Γ το έχω ακούσει και από άλλους σε ξένα  forum  που το έχουν δοκιμάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...