Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, manan69t said:

Εγώ μιας και άργησε να μου έρθει (ήρθε μόλις χθες) δεν το έχω ανοίξει καν με αυτά που διαβάζω αν και έχω βάλει αγγελία το s22 ultra μου!!

Απογοητεύτηκα λίγο είναι η αλήθεια με αυτά που διαβάζω οπότε θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα και θα αποφασίσω τι θα κάνω!!

Και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή.

 

Το κινητό τα σπάει. .

 

Θα πάθεις πλάκα

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ros100 said:

Γενικά το s24 ultra είναι η πιο ολοκληρωμένη συσκευή σήμερα, που θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο μετά το αρχικό beta testing που μας έβαλε η Samsung να κάνουνε στη ναυαρχίδα της.

 

Όποιοι το πήρατε, ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ.

Νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια η έννοια της προπαραγγελίας εμπεριέχει σε μεγάλο βαθμό κρυμμένο το beta testing ή real life testing. 

Εξού και κάποιες εκπτώσεις ή προνόμια που προσφέρει η samsung.

Θυμάμαι από το Note 8 ακόμη το θέμα της θερμοκρασίας και τις "άχαρες" φωτογραφίες τα οποία βέβαια διορθώθηκαν στην πορεία. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά όλα αυτά που διαβάζω για μια τελείως "προβληματική" συσκευή, μου φαίνονται εντελώς αδιανόητα ! Κι εγώ είμαι ένας από αυτούς που γκρινιάζω για το θέμα με το zoom της κάμερας στο βίντεο. Θα διορθωθεί, πιστεύω..

Το ίδιο πιστεύω θα κάνουν και σε θέματα ποιότητας της φωτογραφίας, που κάποιοι αντιμετωπίζουν...

Τα χρώματα, μου φαίνονται μια χαρά. Εξάλλου η Samsung κατηγορείτο πάντα για υπερκορεσμένα χρώματα. Τώρα που το άλλαξε μας ενοχλεί; Εξάλλου και γι' αυτό έρχεται λύση όπως διαβάζουμε με το vividness...

Νομίζω όμως πως όλοι παραβλέπουμε τα εξαιρετικά πλεονεκτήματα του κινητού.

To S pen που κάνει θαύματα με το Notes. Τις απίστευτες δυνατότητες σε κείμενα και ηχογραφήσεις με το ΑΙ. Εννοώ την σύνοψη, (εξαιρετικά χρήσιμη) την μορφοποίηση κειμένου, τις διαφορετικές εκδοχές που μας δίνει ή την μετάφραση. 

Την αυτόματη μετάφραση σε τηλεφωνήματα ή μηνύματα. Ακόμα κι αν ακόμα δεν είναι τέλεια, όσοι τα χρειαζόμαστε, είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα

Το circle to search. Πάρα, πάρα πολύ χρήσιμο! Πόσες φορές δεν βλέπαμε κάτι και ψάχναμε να βρούμε τι είναι; Τώρα, μας έλυσε τα χέρια...

Ακόμα και οι δυνατότητες του ΑΙ στην επεξεργασία φωτογραφιών, μια χαρά είναι. 

Αυτό που θέλω να πω δηλαδή, είναι πως το κινητό είναι καταπληκτικό. Ok, με κάποιες "παιδικές" ασθένειες, που πιστεύω θα θεραπευθούν εν καιρώ...Εξάλλου, δεν είναι τυχαίο πως όλοι αρχίζουν να αντιγράφουν τις δυνατότητες του κινητού, κυρίως στον τομέα της ΑΙ.

Ας το χαρούμε λοιπόν όσοι το πήραμε!

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Αν ενδιαφέρεται καποιος για ναυαρχιδα και δεν τον απασχολεί το κοστος τα πραγματα ειναι απλα....

 

Θες κινητο που δεν σε απασχολεί η παραμετροποίηση,με αψογο βιντεο ,με άμεσες αναβαθμισεις και να εισαι trendy αισθανόμενος influencer κλπ? Παιρνεις iPhone 15 pro max

 

θες ναυρχιδα με ελαχιστα υποδιαιστερο βιντεο και εξισου καλη φωτογραφία ,λιγο πιο άβολο στο χερι αλλα φουλ παραμετροποίηση αλλα χάνοντας trendila?Παιρνεις 24 ultra....

 

Νετα σκέτα...

 

Υ.Γ.Προσωπικα οκ προφανως χαζός και ψώνιο ειμαι,επειδη εχει φλομώσει ο τόπος iPhone απο 15 χρονα κοριτσάκια μεχρι influencers της κακιάς ώρας αν και κινηταρα το iPhone το εχω παράλληλα με το 24 ,μου βγαινει αντίδραση και δε θελω να εχω το ιδιο 🙂

Επειδή σκέφτομαι να πάρω μια από τις δύο ναυαρχίδες αλλά κ να αλλάξω οικοσύστημα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η διαφορά στα βίντεο και στις; φωτογραφίες είναι μεγάλη. Γιατί ο μόνος λόγος που θα το αγόραζα είναι το βίντεο, γιατί ασχολούμαι αρκετά. Η παραμετροποίηση των android προσωπικά , λόγω της χρήσης που το κάνω, μου είναι αδιάφορη 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Αν ενδιαφέρεται καποιος για ναυαρχιδα και δεν τον απασχολεί το κοστος τα πραγματα ειναι απλα....

 

Θες κινητο που δεν σε απασχολεί η παραμετροποίηση,με αψογο βιντεο ,με άμεσες αναβαθμισεις και να εισαι trendy αισθανόμενος influencer κλπ? Παιρνεις iPhone 15 pro max

 

θες ναυρχιδα με ελαχιστα υποδιαιστερο βιντεο και εξισου καλη φωτογραφία ,λιγο πιο άβολο στο χερι αλλα φουλ παραμετροποίηση αλλα χάνοντας trendila?Παιρνεις 24 ultra....

 

Νετα σκέτα...

 

Υ.Γ.Προσωπικα οκ προφανως χαζός και ψώνιο ειμαι,επειδη εχει φλομώσει ο τόπος iPhone απο 15 χρονα κοριτσάκια μεχρι influencers της κακιάς ώρας αν και κινηταρα το iPhone το εχω παράλληλα με το 24 ,μου βγαινει αντίδραση και δε θελω να εχω το ιδιο 🙂

Είπες τα πράματα με το όνομα τους συμφωνώ!!

Λέω τον αδερφό μου να ανταλλάξουμε S24 Ultra με iPhone 15 Pro Max με ένα 100€ + από εμένα αλλά τον ειπα όχι ακόμα περιμένω το update για να δω αν στρώσει το βίντεο 🤣🤣🤣🤣

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραλάβει το S24 Ultra μου, αλλά ακόμη δεν το έχω ανοίξει για δικούς μου λόγους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τη διαδικασία με την Panda και να πάρω τα 100 Ευρώ, από άλλο τηλέφωνο. Προσπάθησα να το κάνω μέσω Samsung Members από το S21 Ultra και δεν φαίνεται να είναι διαθέσιμη η επιλογή μέσω του μενού Πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, harisma23 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τη διαδικασία με την Panda και να πάρω τα 100 Ευρώ, από άλλο τηλέφωνο.

Θα ηθελες... 
Αν θες τα 100€ αφησε τους λογους σου και ανοιξε το κινητο. απο αυτο θα κανεις την αιτηση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jimbo83h said:

Επειδή σκέφτομαι να πάρω μια από τις δύο ναυαρχίδες αλλά κ να αλλάξω οικοσύστημα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η διαφορά στα βίντεο και στις; φωτογραφίες είναι μεγάλη. Γιατί ο μόνος λόγος που θα το αγόραζα είναι το βίντεο, γιατί ασχολούμαι αρκετά. Η παραμετροποίηση των android προσωπικά , λόγω της χρήσης που το κάνω, μου είναι αδιάφορη 

Εαν σε νοιαζει τοσο πολυ το βιντεο και δε σε προβληματιζει οτι το iOS ειναι εντελως κλειστο εννοειται πας με χιλια για το iPhone ...Προφανως δεν εχουν καποια ιδιαίτερη διαφορα αλλα εφοσον το βιντεο σε καιει πας σε iphone...

Link to comment
Share on other sites

Μα και από υπολογιστή μπορείς να το κάνεις απλά πρέπει να βάλεις το pdf της απόδειξης του s24 και το imei της συσκευής 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, harisma23 said:

Έχω παραλάβει το S24 Ultra μου, αλλά ακόμη δεν το έχω ανοίξει για δικούς μου λόγους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τη διαδικασία με την Panda και να πάρω τα 100 Ευρώ, από άλλο τηλέφωνο. Προσπάθησα να το κάνω μέσω Samsung Members από το S21 Ultra και δεν φαίνεται να είναι διαθέσιμη η επιλογή μέσω του μενού Πλεονεκτήματα.

Οχι απο αλλη συσκευη δεν γινεται (ευτυχως θα ελεγα).

Οι λογοι που δεν γινεται ειναι ευνοητοι, και αφορουν κοσμο, που προφανως προσπαθει να βγαλει λεφτα, πουλώντας σφραγισμενο κινητο σε τιμη μετα-προπαραγγελειας, έχοντας ηδη τσιμπησει εκπτωσεις και trade-in μετρητα. Φανταζομαι καταλαβαίνεις...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

@harisma23 δοκίμασε να βρεις ένα 24ρι ότι νάναι, και βαλε το Samsung id σου.

Δεν νομίζω να χρειάζεται το ιδιο κινητό, απλα ενα S24.

Link to comment
Share on other sites

Μια ισως ηλιθια απορια 

 

Πρακτικα ποια η διαφορα να τραβας φωτο μεταξυ 12-50-200 mp?

Εκανα ετσι μερικες δοκιμες Προσωπικα διαφορα δε βλεπω...

Βεβαια στις φωτο δν ειμαι καθολου γνώστης του σπορ

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, johnpapad24 said:

Κανε zoom στην φωτο που τραβηξες και θα καταλαβεις

Το εκανα αλλα τιποτα ιδιαιτερο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eddiedimitris said:

Μια ισως ηλιθια απορια 

 

Πρακτικα ποια η διαφορα να τραβας φωτο μεταξυ 12-50-200 mp?

 

Εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση ,

σε τι συνιθως τραβατε σε γενικη χρηση  ? 12 - 50 - 200 ??

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, eddiedimitris said:

Το εκανα αλλα τιποτα ιδιαιτερο

 

1 hour ago, johnpapad24 said:

Κανε zoom στην φωτο που τραβηξες και θα καταλαβεις

Θεωρητικά τα περισσότερα mp είναι για μεγαλύτερα μεγέθη οθόνης και εκτύπωσης. 

Προσπάθησε να τραβήξεις την ίδια φωτογραφία σε 12mp & 200mp και δες τις φωτογραφίες σε μια τηλεόραση μεγάλου μεγέθους. 

Εκεί θα φανούν οι διαφορές τους πιστεύω 

41 minutes ago, fotisbasm_ said:

Εγω θα κανω μια αλλη ερωτηση ,

σε τι συνιθως τραβατε σε γενικη χρηση  ? 12 - 50 - 200 ??

Στα 12 mp έχεις περισσότερες επιλογές σε οπτικό ζουμ. 

Προσωπικά την πλειονότητα των φωτογραφιών μου τις τραβάω στα 12 mp

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, eddiedimitris said:

Μια ισως ηλιθια απορια 

 

Πρακτικα ποια η διαφορα να τραβας φωτο μεταξυ 12-50-200 mp?

Εκανα ετσι μερικες δοκιμες Προσωπικα διαφορα δε βλεπω...

Βεβαια στις φωτο δν ειμαι καθολου γνώστης του σπορ

Τα 200 θα την τραβήξεις με καλό καλό φωτισμό μέρα κ κυρίως σε τοπία για να μαζέψει περισσότερη πληροφορία.παντα με καλό φωτισμό. 

Link to comment
Share on other sites

200  και 50 μόνο με καλό φωτισμό, διαφορετικά 12.

Επίσης, αν έχετε ενεργοποιημενη την αναβάθμιση ανάλυσης στο camera assistant, αφού πρώτα επιλέξετε το βαθμό zoom, έπειτα έχετε τη δυνατότητα να τραβήξετε φωτογραφίες στα 200 ή στα 50mp μέσα από όλους τους φακούς, συνδυάζοντας πληροφορίες από τον κεντρικό αισθητήρα και τον ανάλογο αισθητήρα zoom.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε... κάνε χειροκίνητη ενημέρωση μέσα απ'τις ρυθμίσεις... Ιανουαρίου είναι η τελευταία του έκδοση 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκε και πιο πίσω ότι ήλθε...εγώ το έκανα και ενημερώθηκε κανονικά 

Screenshot_20240211_105429_Settings.jpg

Εφόσον κατέβει η ενημέρωση χρειάζεται και επανεκκίνηση η συσκευή 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...