Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, james9t said:

Ειμαι ικανοποιημενος ειδικα σε σχεση παντα με το Note 10 plus που ηθελε 2 φορτισεις τη μερα

Μια από τα ίδια κι εγώ που έκανα την μετάβαση από το  Note 10+ το οποίο το είχα λιώσει εδώ και 3,5 χρόνια χωρίς αλλαγή μπαταρίας. 

Βέβαια οι διαφορές μεταξύ τους είναι τεράστιες σε όλα τα επίπεδα.

Υπερευχαριστημένος από την αλλαγή και όχι δεν με έχει ενοχλήσει κάτι στην οθόνη/χρώματα.

Το μόνο που με ενόχλησε είναι η τιμή του 😬 αλλά περί ορέξεως... 

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά διαφορετικά παιχνίδια κρασάρει σε τυχαία σημεία. Να δω αν στην πολυαναμενόμενη ενημέρωση θα διορθωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Jimbo83h said:

Καλημέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι κάτοχοι της νέας ναυαρχίδας είστε ικανοποιημένοι, γιατί γνωστός μου που το έχει πιάνει λιγότερο σήμα από το iphone που έχει στην κατοχή του (με την ίδια sim κάρτα). 

Για εμένα πιο καλό σήμα.... Από iphone... Σε σημεία που έκοβε η κλήση είμαι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Athkatla said:

Panasonic GD75

https://www.mobilephonemuseum.com/phone-detail/gd75

 

φεύγει για "PANDA"s :classic_biggrin:

Εγώ έκανα από την προηγούμενη Παρασκευή την αίτηση και ακόμα δεν έχω λάβει μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mageor1979 said:

Καλησπέρα, πώς επιλέγεις μόνο 2G; Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα;

Όχι από την συσκευή Ρυθμίσεις->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας->λειτουργία δικτύου->Μόνο 2G

 

@dimitris1090Tακριβώς αυτό είχα και γω όλο τον καιρό που είχα το Α14 πριν πάει σε android 14 γιαυτό έψαχνα τον τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν διαβάζεις xda χαλιέσαι άσχημα με αυτά που γράφονται για το τηλ....

για κοιτάξτε αυτό : 

https://we.tl/t-ojlOVhsCpE

 

είναι νορμάλ να αλλάζη η θεση της εικόνας στην αλλαγή ζουμ απο χ3 σε χ5 ?

μέσα στο xda είναι ένας που λέει είναι λάθος και αντικατέστησε την συσκευή του και στον έλεγχο απο άλλους χρήστες είναι πάρα πολλοί που το έχουν αυτό το θέμα... όπως και το δικό μου..

σε εσάς το κάνει ρε παιδιά , ετσι πρέπει να είναι ή έιναι πρόβλημα συσκευής ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NOS_KOS said:

Καλησπέρα στην ομάδα Τζαμακι η μεμβράνη για προστασία οθόνης κ ποια μάρκα προτείνετε 

Μεμβράνη της Samsung για να μη χάσεις το anti-glare

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gorge said:

Μεμβράνη της Samsung για να μη χάσεις το anti-glare

Ζελατινα εβαλε κ ένας φίλος αλλα φοβάμαι λίγο απο θεμα πτώσης 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, NOS_KOS said:

Καλησπέρα στην ομάδα Τζαμακι η μεμβράνη για προστασία οθόνης κ ποια μάρκα προτείνετε 

Εγώ έβαλα αυτό https://www.incase.gr/i/tempered-glass/samsung-tempered-glass/galaxy-s24-ultra/3mk-flexible-tempered-glass-7h-samsung-galaxy-s24-ultra/

Έκατσε τέλεια, έχει οπή για την selfie camera και το δαχτυλικό δουλεύει άψογα. Στο τοποθετούν στο κατάστημα και δεν έχεις πρόβλημα και με καμία θήκη...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, NOS_KOS said:

Ζελατινα εβαλε κ ένας φίλος αλλα φοβάμαι λίγο απο θεμα πτώσης 

Αυτο ειναι ενα θεμα. Εγω παντα με τυπου wallet ειμαι. το κανει λιγο τερας αλλα δεν φοβάμαι και τοσο αν πεσει. Εχω και καρτες κλπ μεσα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gorge said:

Εγώ έκανα από την προηγούμενη Παρασκευή την αίτηση και ακόμα δεν έχω λάβει μήνυμα. 

7 εργάσιμες θέλει, λογικά Δευτέρα θα το λάβεις.

49 minutes ago, supermario said:

λοιπον αν διαβάζεις xda χαλιέσαι άσχημα με αυτά που γράφονται για το τηλ....

για κοιτάξτε αυτό : 

https://we.tl/t-ojlOVhsCpE

 

είναι νορμάλ να αλλάζη η θεση της εικόνας στην αλλαγή ζουμ απο χ3 σε χ5 ?

μέσα στο xda είναι ένας που λέει είναι λάθος και αντικατέστησε την συσκευή του και στον έλεγχο απο άλλους χρήστες είναι πάρα πολλοί που το έχουν αυτό το θέμα... όπως και το δικό μου..

σε εσάς το κάνει ρε παιδιά , ετσι πρέπει να είναι ή έιναι πρόβλημα συσκευής ?

Αν στο κανει τότε πήγαινε το για αντικατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρώτη φορά βάζω τζαμάκι, S10+, S21 Ultra, S23 Ultra, πάντα με την ζελατίνα της Samsung. 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, supermario said:

λοιπον αν διαβάζεις xda χαλιέσαι άσχημα με αυτά που γράφονται για το τηλ....

για κοιτάξτε αυτό : 

https://we.tl/t-ojlOVhsCpE

 

είναι νορμάλ να αλλάζη η θεση της εικόνας στην αλλαγή ζουμ απο χ3 σε χ5 ?

μέσα στο xda είναι ένας που λέει είναι λάθος και αντικατέστησε την συσκευή του και στον έλεγχο απο άλλους χρήστες είναι πάρα πολλοί που το έχουν αυτό το θέμα... όπως και το δικό μου..

σε εσάς το κάνει ρε παιδιά , ετσι πρέπει να είναι ή έιναι πρόβλημα συσκευής ?

σε εμενα το κανει αλλα δε νομιζω οτι με ενοχλεί γιατι σε φωτογραφίες που το δουλευω περισσότερο δεν ειναι θεμα. Βιντεο τωρα, ποτε δε θα τραβηξω κατι απο τοσο κοντα. και σε κατι μακρινο δεν φαίνεται η διαφορα  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, supermario said:

λοιπον αν διαβάζεις xda χαλιέσαι άσχημα με αυτά που γράφονται για το τηλ....

για κοιτάξτε αυτό : 

https://we.tl/t-ojlOVhsCpE

 

είναι νορμάλ να αλλάζη η θεση της εικόνας στην αλλαγή ζουμ απο χ3 σε χ5 ?

μέσα στο xda είναι ένας που λέει είναι λάθος και αντικατέστησε την συσκευή του και στον έλεγχο απο άλλους χρήστες είναι πάρα πολλοί που το έχουν αυτό το θέμα... όπως και το δικό μου..

σε εσάς το κάνει ρε παιδιά , ετσι πρέπει να είναι ή έιναι πρόβλημα συσκευής ?

μαλλον δεν ειναι φυσιολογικο! Το κανει σε εσενα ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά το βίντεο είναι τραβηγμένο απο το κινητό μου...

και φαίνεται τόσο εμφανές σε πολυ κοντινο αντικειμενο...όπως βλεπετε στο βιντεο...

και αναρωτιέμαι είναι νορμαλ αυτό?ετσι κάνουν όλα?

(PS ειναι τοσο εντονο με ενεργοποιημενη την επιλογη αυτοματη εναλλαγή φακού απο το camera assistant)

δεν μου το κανει στο βίντεο αλλά στις φωτογραφίες (το ανωτέρω βιντεο είναι απο καταγραφή οθόνης του κινητου)

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, supermario said:

ναι παιδιά το βίντεο είναι τραβηγμένο απο το κινητό μου...

και φαίνεται τόσο εμφανές σε πολυ κοντινο αντικειμενο...όπως βλεπετε στο βιντεο...

και αναρωτιέμαι είναι νορμαλ αυτό?ετσι κάνουν όλα?

(PS ειναι τοσο εντονο με ενεργοποιημενη την επιλογη αυτοματη εναλλαγή φακού απο το camera assistant)

δεν μου το κανει στο βίντεο αλλά στις φωτογραφίες (το ανωτέρω βιντεο είναι απο καταγραφή οθόνης του κινητου)

και το s21u που κοίταξα τωρα το κανει απο 3x σε 10x (δεν εχει 5x). 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dextergsxr said:

Δεν ξερω πραγματικα κατα ποσο αυτο ειναι "προβλημα" αυτο που δειχνει στο βιντεο αυτος δεν μου κανει ακριβως το ιδιο κανει ενα μικρο τικ πανω κατω αναλογα. Τωρα να τρεχω να το γυρισω για αλλαγη και να περιμενω και να το δουν κα ινα αποφασίσουν και και. Να μου λειπει.  

Να ειχε χτύπημα σαν τον φιλο παραπάνω να πω ναι. Τωρα αυτο εγω δεν το ειχα προσέξει. Και αν δεν το ειχα προσεξει μεχρι τωρα. Δεν θα το δω ποτε... 

Και το καλο ειναι οτι το κανει και το s21u. 

Edited by Gorge
Link to comment
Share on other sites

https://files.fm/f/pkpwh39vvn

εμένα είναι έτσι, για δείτε λίγο...

στο s21u δεν το κάνει πάντως 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dextergsxr said:

Το κάνει όταν η κάμερα κοιτάει σε κοντινά αντικείμενα 

Επιβεβαιώνω.

Από Reddit:

For those who don't know how the Samsung image system works, this is a full on false flag, nothing more. If you read about what "auto lens switching does", it can keep using the original physical lens instead of switching to a different ones in certain conditions, such as dark conditions, or, wait for it, close up objects.

So in the first example, the "defective phone" you see that auto lens switching is turned off, when he switches to 3x and 5x, the camera doesn't think if it is maybe better to crop the main camera, do what the person asks.

In the store example, that default option is on, so it just uses the 1x camera and crops that to 3x and 5x. You can clearly see in the video that perspective doesn't even switch a millimeter when he goes through the zoom range, indicating that the lens is in the exact same physical location. Even the best AI can't fake that.

So, TLDR: the "broken phone" actually switched physical lenses, while the store one cropped the 200mpix main sensor.

Nothing to worry about here, just baseless fear mongering as always. There will always be a shift in perspective when switching between lenses with different optical properties and more important, locations. You can only get a smooth zoom if you have a physical lens that can change focal lengths, or as in the video, you use a crop from the main camera. 200mpix is plenty to get a decent image even at 5x crop, that is whtpy the phone sometimes uses that instead of the other 5x sensor.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του Camera Assistant η ρύθμιση. Απορώ οι Ινδοί πως και γιατι το αναγνώρισαν ως πρόβλημα...

325903646_Screenshot_20240203_001729_CameraAssistant.thumb.jpg.200c1a7c2dc2c88ca71497cb7aa09548.jpg

 

Edited by Cloud
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...