Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, johnpapad24 said:

Οχι επαιξα με τις ρυθμισεις (vivid mode κτλ)..

Πολύ περίεργο ομολογουμένως. Εκτός αν έχει αλλάξει το saturation της οθόνης στο νέο μοντέλο. Εντάξει είναι και λίγο υποκειμενικό το τι θεωρει σωστή χρωματική απόδοση ο καθένας 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, smyrali said:

Αττικής ή Κρήτης; γιατί στην επαρχία λένε ότι στέλνουν με speedex που ειναι οτι να'ναι...

Με easymail και εγώ απο χωριό της Πιερίας. Θα κάνει μια μέρα βόλτα με easy mail μετά θα παραδώσει στην speedex θα κανει μερικες μερες διακοπές στο κεντρο διαλογής, θα κάνει 2-3 μέρες βολτα με τον κουριερ γιατι δεν θα προλαβαινει να το παραδωσει επειδι θα εχει πολλα δεματα στο βανακι. Ε και λογικα απο βδομάδα θα το παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dark_Lord said:

Επειδή κάποια αντίστοιχα σχόλια είχαν ειπωθεί μόλις είχε κυκλοφορήσει το s23u, μήπως η οθόνη ήταν στο natural mode και είχε και ενεργοποιημένο το extra comfort shield; επηρεάζουν αρκετά το χρώμα όλα αυτά.

θυμαμαι κι εγω τα σχολια αυτα και απορουσα...τελικα πηρα το S23 ULTRA και η οθονη φυσικα ειναι φανταστικη !

 

 

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση fm radio εχουν δεδομενο οτι στην αμερικη οι snapdragοn εχουν;;

 

Οχι εδω μιλαμε αποκλειστικα για το s24u και οχι για το s23u μην κανετε διαρκως σχολια για το s23u (το οποιο νομιζω ειχε οντως καλυτερη οθονη απο που ειδα)

 

Επισης δεν ειναι μονο το χρωμα αλλα αν πλησιαζεις κοντα φαινεται και καπως θολα σαν να εχεις ρυθμισει μικροτερη αναλυση ενω ειναι στο max

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

Μόλίς μου έσκασε και εμένα viber από easy mail για παράδοση αύριο

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, johnpapad24 said:

Μια ακομα ερωτηση fm radio εχουν δεδομενο οτι στην αμερικη οι snapdragοn εχουν;;

 

Οχι εδω μιλαμε αποκλειστικα για το s24u και οχι για το s23u μην κανετε διαρκως σχολια για το s23u (το οποιο νομιζω ειχε οντως καλυτερη οθονη απο που ειδα)

 

Επισης δεν ειναι μονο το χρωμα αλλα αν πλησιαζεις κοντα φαινεται και καπως θολα σαν να εχεις ρυθμισει μικροτερη αναλυση ενω ειναι στο max

Εάν αναφέρεσαι σε εμένα, προσφέρθηκα να σε βοηθήσω γιατί ακριβώς τα ίδια σχόλια είχαν γίνει και πέρσι στο προηγούμενο μοντέλο. Τότε λοιπόν αποκαλύφθηκε ότι σύγκριναν ένα s22u σε vivid mode με ένα s23u σε natural mode. Υπήρχαν ατομα που έλεγαν ακριβώς το ίδιο: ότι είναι ξεπλυμένα τα χρώματα και  ότι το s22u έχει καλύτερη οθόνη. Όπως καταλαβαίνεις, κάθε άλλο παρά άσχετη είναι η αναφορά σε ένα ταυτόσημο περιστατικό με το περσινό μοντέλο...

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, johnpapad24 said:

Καλησπερα στο forum...

Κατοχος note 9 (το οποιο θεωρω και πιο πληρες note επισης) ειδα σημερα στο public το s24 ultra...

Επισης μια συγκριση της οθονης με καποιο διπλανο galaxy θα πεισει και τον πιο δυσπιστο (συν οτι και το note 9 εχει καλυτερη οθονη)...

Δεν θα έβγαζα προσωπικά συμπεράσματα για καμία οθόνη σε κανένα κινητό με βάση τις demo μονάδες των μεγάλων αλυσίδων που είναι μόνιμα στην φόρτιση και δουλεύουν ολο το 24ώρο.

Γιαυτό και ποτέ δεν είναι κρύες, εάν ειναι ανοιχτές.

Και σίγουρα το Galaxy Note 9 δεν έχει καλύτερη οθόνη, μην τρελαθούμε κιολας.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dark_Lord said:

Εάν αναφέρεσαι σε εμένα, προσφέρθηκα να σε βοηθήσω γιατί ακριβώς τα ίδια σχόλια είχαν γίνει και πέρσι στο προηγούμενο μοντέλο. Τότε λοιπόν αποκαλύφθηκε ότι σύγκριναν ένα s22u σε vivid mode με ένα s23u σε natural mode. Υπήρχαν ατομα που έλεγαν ακριβώς το ίδιο: ότι είναι ξεπλυμένα τα χρώματα και  ότι το s22u έχει καλύτερη οθόνη. Όπως καταλαβαίνεις, κάθε άλλο παρά άσχετη είναι η αναφορά σε ένα ταυτόσημο περιστατικό με το περσινό μοντέλο...

Ισχύει, το θυμάμαι και γω αυτό. Γενικώς πολλά λεγόντουσαν αλλά το θέμα είναι οτι για τον καθένα είναι υποκειμενικό αφου δυστυχώς αλλιώς βλέπω εγώ τα χρώματα και αλλιώς εσυ. Μπορεί να έχουν διαφορά αλλά ποιο είναι το σωστό?

Επίσης έχει παραπάνω φωτεινότητα, που σημαινει ότι για να κάνεις σύγκριση, θα πρέπει να τις βάλεις στην ΄ίδια απόδοση φωτεινότητας, όχι την "μπάρα" στο ίδιο σημείο 

4 minutes ago, Fulgore1 said:

Δεν θα έβγαζα προσωπικά συμπεράσματα για καμία οθόνη σε κανένα κινητό με βάση τις demo μονάδες των μεγάλων αλυσίδων που είναι μόνιμα στην φόρτιση και δουλεύουν ολο το 24ώρο.

Γιαυτό και ποτέ δεν είναι κρύες, εάν ειναι ανοιχτές.

Και σίγουρα το Galaxy Note 9 δεν έχει καλύτερη οθόνη, μην τρελαθούμε κιολας.

επειδή έχω και τα 2, η απεικόνιση χρωμάτων είναι καθαρά θέμα προτίμησης, δείχνουν διαφορετικά τελείως. Μην ξεχνάς έχει 516ppi 😉

H οθόνη του 9 στέκεται ακόμα και σήμερα πολύ αξιοπρεπώς

Edited by OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, OverClocker said:

Ισχύει, το θυμάμαι και γω αυτό. Γενικώς πολλά λεγόντουσαν αλλά το θέμα είναι οτι για τον καθένα είναι υποκειμενικό αφου δυστυχώς αλλιώς βλέπω εγώ τα χρώματα και αλλιώς εσυ. Μπορεί να έχουν διαφορά αλλά ποιο είναι το σωστό?

Επίσης έχει παραπάνω φωτεινότητα, που σημαινει ότι για να κάνεις σύγκριση, θα πρέπει να τις βάλεις στην ΄ίδια απόδοση φωτεινότητας, όχι την "μπάρα" στο ίδιο σημείο 

επειδή έχω και τα 2, η απεικόνιση χρωμάτων είναι καθαρά θέμα προτίμησης, δείχνουν διαφορετικά τελείως. Μην ξεχνάς έχει 516ppi 😉

H οθόνη του 9 στέκεται ακόμα και σήμερα πολύ αξιοπρεπώς

εντάξει το note 9 έχει και 6.4 ίντσες οπότε ανεβαίνουν τα ppi με την ίδια ανάλυση οθόνης. Το s8+ έχει 529 ppi...Δε σημαίνει ότι έχει καλύτερο πάνελ από του s24 ultra...Σίγουρα πάντως τότε ήταν εξωπραγματική η διαφορά με τα αντίστοιχα πάνελ της apple. Σήμερα έχει κλείσει η ψαλίδα..

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, xalaros said:

Ταυτόχρονα μήνυμα και σε μένα στο Viber !!!

όποιος το παραλάβει πρώτος θα δώσω κουπόνι 20% 😂😂.

έκατσα είδα καμιά 10ρια Reviews που λένε για την κάμερα του ότι δεν είναι αυτό που περίμεναν αλλά δεν πείστηκα πραγματικά.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dark_Lord said:

εντάξει το note 9 έχει και 6.4 ίντσες οπότε ανεβαίνουν τα ppi με την ίδια ανάλυση οθόνης. Το s8+ έχει 529 ppi...Δε σημαίνει ότι είναι καλύτερο πάνελ από το s24 ultra...

δεν λέω είναι καλύτερη αλλά λόγο ppi ξεγελάει και γενικά στέκεται πολύ καλα ακόμα και τώρα η οθόνη του

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, George6633 said:

Τελικά με πήραν από τα κεντρικά στον Κωτσοβολο πριν λίγο.26/1 θα είναι η συσκευή στα Τρίκαλα μου είπαν,σήμερα παρέλαβαν στις αποθήκες 

Επειδή από την samsung δεν μπόρεσα να πάρω με αποφορολογηση κι εγώ από Κωτσοβολο το παρήγγειλα τελικά. 

Πάντως ημερομηνία παραλαβής δεν μου έδωσαν!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, anastasg said:

Επειδή από την samsung δεν μπόρεσα να πάρω με αποφορολογηση κι εγώ από Κωτσοβολο το παρήγγειλα τελικά. 

Πάντως ημερομηνία παραλαβής δεν μου έδωσαν!

Πότε παρήγγειλες;Εγώ παρήγγειλα 18/1,παίζει να είμαι ο πρώτος στο κατάστημα Τρικάλων,αφού δεν ήταν σίγουροι καλά καλά αν έχουν ανοίξει οι παραγγελίες για αυτούς και το τσέκαρε μαζί μου.Φιλος που το παρήγγειλε το Σάββατο από το Mall στην Αθήνα του είπαν αρχές Φεβρουαρίου.Λογικά έχει να κάνει με παρτίδες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν την ιδια μεγιστη αναλυση με το note 9 το s24u εχει λιγο μεγαλυτερη για προφανεις λογους...

 

Παντως εγω επαιξα με τις ρυθμισεις γιατι μου φανηκε περιεργο και δεν εχει να κανει που ηταν σε καποια αλυσιδα καινουρια ηταν η συσκευη δεν ειχε καποιο burn in..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRose said:

Παντως και τα απλα s24/s24+ ηταν κουκλια που τα ειδα απο κοντα. Για καποιον που δεν εχει την τρελα να εχει το καλυτερο, εινα τρομερες επιλογες.

Εγω θα καθυστερησω να παραλαβω καμια βδομαδα αφου επέλεξα αμαζον αγγλιας για τις αγορες μου.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα καλύτερου για το s24 Ultra.

Προσωπικά είναι το πενάκι που αν το χρησιμοποιήσεις μετά δεν μπορείς χωρίς αυτό. 

Από την άλλη ποτέ δεν με απασχόλησαν οι κάμερες τα πολλά mp και οι πολλοί φακοί.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, johnpapad24 said:

Δεν εχουν την ιδια μεγιστη αναλυση με το note 9 το s24u εχει λιγο μεγαλυτερη για προφανεις λογους...

 

Παντως εγω επαιξα με τις ρυθμισεις γιατι μου φανηκε περιεργο και δεν εχει να κανει που ηταν σε καποια αλυσιδα καινουρια ηταν η συσκευη δεν ειχε καποιο burn in..

Έγραψα ότι σε ιδιες αναλύσεις περίπου, μια μικρότερη οθόνη είναι πιο εύκολο να "γράψει" πιο πολλά ppi. Ας πούμε τα iphone μίνι είχαν πιο πολλα ppi από τα μεγάλα. Ακόμη και το 15 pro έχει έστω ένα ppi πιο πολυ από το pro max.

Το Sony z5 premium του 2015 είχε 806 ppi

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

 

https://vm.tiktok.com/ZGeMKjxX4/

Ισχύει ότι κατήργησαν τα swipe gestures από τα πλαϊνά της συσκευής στο s24; Γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dark_Lord said:

Έγραψα ότι σε ιδιες αναλύσεις περίπου, μια μικρότερη οθόνη είναι πιο εύκολο να "γράψει" πιο πολλά ppi. Ας πούμε τα iphone μίνι είχαν πιο πολλα ppi από τα μεγάλα. Ακόμη και το 15 pro έχει έστω ένα ppi πιο πολυ από το pro max.

Το Sony z5 premium του 2015 είχε 806 ppi

15ppi διαφορα μονο (516 n9, 501 s24u)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, strathgos said:

Ρε παιδιά τι ειναι ο αριθμός εγγράφου ταυτοποίησης σε αγορά με τιμολόγιο? Εκεί έχω κολλησει

πρεπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες ααδε

https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/user_guide_summary_4_buyers_aade39afpaV1.0.pdf

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το φορουμ αλλος λεει γιατι τα προπαραγγειλαμε αλλος λεει μαπα η οθονη , μαπα η καμερα κλπ ..

αφηστε μας να το χαρουμε ωρεεε 1200 σκασαμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...