Jump to content

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερωτηση,δηλαδη κι οσοι απο εμας που εχουμε τις παλιες ταυτοτητες πρεπει να παμε για αλλαγη η οχι?

Με βάση το ΦΕΚ η ταυτότητα ακυρώνεται με την παρέλευση δεκαετίας από την έκδοση της ;? :worry: :worry:

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

an isxuei kati tetoio tote h dikh mou lhgei tou xronou....

axm..

kairos gia nea tautothta?

ki an de 8elo?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω ότι μετά από 10 χρόνια δικαιούσαι να αλλάξεις την ταυτότητα σου.

Όχι οτι ειναι υποχρεωτικό να την αλλάζεις κάθε 10 χρόνια. ;)

Link to comment
Share on other sites

to proto skelos tou post sou de nomizo na isxuei ka8os einai ligo adunato kapoios na upoxreoutai na perimenei 10 xronia gia na alaksei px kapoio apo ta stoixeia tou sthn tautothta

mh ksexnas pos stis palies tautothtes -gia tis gynaikes- epaizan polla me ta epi8eta..(asxetos an apo to 1981 kai meta epilegei an 8a alaksei h an 8a krathsei to diko ths).

epishs anagrafontan kai oikogeniakh katastash kai alla tetoia xaritomena

sto 2o skelos sumfono..

apla to aytonohto einai kapote na stamathsoun na kukloforoun 2 eidh tautothton..de mporei oi misoi ellhnes na exoun ena typo taytothtas kai oi alloi misoi allo...oxi oti empodizei se tpt alla de to exo ksanadei pou8ena..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτισω κατι ψιλοασχετο αλλα και παλι ψιλοσχετικο;

Εγω στα 18 μου που θα μπορω, θελω πο το ονομα μου να βγαλω ενα ονομα(εχω ενα Ελληνικο και ενα Σουηδικο, θελω να βγαλω το Σουηδικο και να κρατισω μονο το Ελληνικο) Φυσικα μεσα σε ολες της διαδικασιες θα πρεπει να αλλαξω και καθε επισιμο εγκραφω που να εχει πανω το παλιο μου ονομα (ταυτοτιτα, διαβατιριο, απολυτιρια κτλ) ολα αυτα πως τα κανω; Τα κανονιζει ο δικιγορος η πρεπει να τρεχω στην αστυνομια για ταυτοτια, στην νομαρχια για διαβατιριο, στην Ελληνο-Αμερικανηκη ενωση για το Lower, σε σχολεια για τα απολυτιρια μου και ετσι;

Link to comment
Share on other sites

apo oso ksero oute thn taytothta sou thn bgazei dikhgoros,oute to diabathrio,oute to lower..

se ola ayta monos sou trexeis..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση προβλέπεται, όπως είναι γνωστό, ότι τα Δελτία Αστυνομικής ταυτότητας θα εκδίδονται αυθημερόν από 1-11-2005.

 

Ειδικότερα:

 

  • Η έκδοση του δελτίου ταυτότητας από τις Αστυνομικές Υπηρεσίες θα γίνεται αυθημερόν, εφόσον ο ενδιαφερόμενος προσκομίσει ο ίδιος το απαραίτητο πιστοποιητικό του δήμου ή της κοινότητας. Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν προσκομίσει ο ίδιος το πιστοποιητικό, η αναζήτησή του θα γίνεται αυτεπάγγελτα από την Αστυνομική αρχή και η ταυτότητα θα εκδίδεται εντός του απολύτως αναγκαίου χρόνου. Η άμεση έκδοση του δελτίου ταυτότητος συνεπάγεται την κατάργηση της διαδικασίας χορήγησης στον πολίτη προσωρινού δελτίου.

 

Tα δικαιολογητικά που καλείται να υποβάλλει ο ενδιαφερόμενος που επιθυμεί να αποκτήσει δελτίο ταυτότητας για πρώτη φορά περιλαμβάνουν:

  • τη σχετική αίτηση (η οποία χορηγείται από την Αρχή έκδοσης),
  • πρωτότυπο πιστοποιητικό του δήμου ή της κοινότητας στο δημοτολόγιο του οποίου είναι εγγεγραμμένος,
  • τέσσερις ασπρόμαυρες φωτογραφίες πρόσφατης έκδοσης,
  • βεβαίωση Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή Υγειονομικού Εργαστηρίου για την ομάδα Αίματος και το RHESUS (εφ' όσον επιθυμεί την αναγραφή ο ενδιαφερόμενος).

 

Το δελτίο ταυτότητας ακυρώνεται και αντικαθίσταται, όταν συντρέχει ένας από τους παρακάτω λόγους:

 

  • μεταβολή οποιουδήποτε στοιχείου της ταυτότητας του κατόχου
  • λόγω μη αναγραφής στο δελτίο ταυτότητας της ιθαγένειας του κατόχου ή των στοιχείων του κατόχου με λατινικούς χαρακτήρες,
  • φθορά,
  • παρέλευση δεκαετίας από την έκδοσή του,
  • απώλεια ή κλοπή.

 

Απο το site των ΚΕΠ,σας συνιστώ να το βάλετε στα αγαπήμενά σας,είναι πραγματικός θησαυρός. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Το δελτίο ταυτότητας ακυρώνεται και αντικαθίσταται, όταν συντρέχει ένας από τους παρακάτω λόγους:

 

η αναγραφή στο δελτίο ταυτότητας της ιθαγένειας του κατόχου ή των στοιχείων του κατόχου με λατινικούς χαρακτήρες,

 

 

 

 

 

 

 

 

Αυτο μαλλον δεν ειναι καλα διατυπομενο. Εγω τουλαχιστον καταλαβαινω οτι μπορει καποιος να ζητησει νεα ταυτοτητα χωρις να γραφει την ιθαγενια (καλα μεχρι εδω) ή να ζητησει αλλη ταυτοτητα οταν η υπαρχουσα ειναι γραμμενη με λατινικους χαρακτηρες. Μαλλον θελουν να πουν, ή οταν δεν αναγραφονται τα στοιχεια του κατοχου με λατινικους χαρακτηρες.

 

Εγω που εχω ταυτοτητα απλη, την παλια καλη με ΧΟ :p και θελω να βγαλω νεα με λατινικους χαρακτηρες ωστε να μην εχω διαβατηριο (για ΕΕ), δικαιουμαι νεα ταυτοτητα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μαλλον δεν ειναι καλα διατυπομενο. Εγω τουλαχιστον καταλαβαινω οτι μπορει καποιος να ζητησει νεα ταυτοτητα χωρις να γραφει την ιθαγενια (καλα μεχρι εδω) ή να ζητησει αλλη ταυτοτητα οταν η υπαρχουσα ειναι γραμμενη με λατινικους χαρακτηρες. Μαλλον θελουν να πουν, ή οταν δεν αναγραφονται τα στοιχεια του κατοχου με λατινικους χαρακτηρες.

 

Εγω που εχω ταυτοτητα απλη, την παλια καλη με ΧΟ :p και θελω να βγαλω νεα με λατινικους χαρακτηρες ωστε να μην εχω διαβατηριο (για ΕΕ), δικαιουμαι νεα ταυτοτητα ή οχι?

 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ ναι μπορείς να την αλλάξεις καθώς το σωστό είναι "λόγω μη αναγραφής στο δελτίο ταυτότητας της ιθαγένειας του κατόχου ή των στοιχείων του κατόχου με λατινικούς χαρακτήρες".Το διόρθωσα και πιο πάνω,είχε γίνει λάθος διατύπωση στο site του ΚΕΠ (το οποίο παραμένει θησαυρός βέβαια :p )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια επειδη εγω δεν εχω ακομη ταυτοτητα (και εχω κλεισει τα 16 εδω και κατι μηνες) ειπα να βγαλω γιατι ολο και καπου θα μου χρειαστει. Πηγα και εβγαλα τις φωτογραφιες που χρειαζονται, πηρα και πιστοποιητικο. Δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι αλλο ε; Τωρα τι κανω; Παω με εναν γονεα στο Αστυνομικο Τμημα;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

to proto skelos tou post sou de nomizo na isxuei ka8os einai ligo adunato kapoios na upoxreoutai na perimenei 10 xronia gia na alaksei px kapoio apo ta stoixeia tou sthn tautothta

mh ksexnas pos stis palies tautothtes -gia tis gynaikes- epaizan polla me ta epi8eta..(asxetos an apo to 1981 kai meta epilegei an 8a alaksei h an 8a krathsei to diko ths).

epishs anagrafontan kai oikogeniakh katastash kai alla tetoia xaritomena

Sorry.

Θεώρησα αυτονόητο ότι άμα αλλάξει κάποιο στοιχείο της ταυτότητας μπορεί να βγάλει καινούρια. :rolleyes:

Αναφερόμουν στην περιπτωση αλλαγής ταυτότητας λόγω παλαιότητας or so... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έλεος, είμαι πολύ γκαντέμης! Πριν μία εβδομάδα πήγα και έκανα αίτηση για ταυτότητα και θα πρέπει να περιμένω 3 μήνες, ενώ αν την έβγαζα τώρα θα την έπαιρνα κατ' ευθείαν. Είμαι πολύ γκαντεμόσαυρος... :O

Εγώ αντιθέτως, κυκλοφορώ 9 μήνες χωρίς ταυτότητα και έπρεπε να βγάλω λόγω στρατού. Όμως συνέχεια το αμελλούσα για τον α ή β λόγο...Τώρα δεν αγχώνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η ταυτότητα μου(που την έβγαλα πριν απο 6 χρόνια) δεν έχει καμμία σχέση με τις νέες ταυτότητες(ουτε το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες δεν γράφει)..Τί κάνω;;;Πρέπει να την αλλάξω;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Η ταυτότητα μου(που την έβγαλα πριν απο 6 χρόνια) δεν έχει καμμία σχέση με τις νέες ταυτότητες(ουτε το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες δεν γράφει)..Τί κάνω;;;Πρέπει να την αλλάξω;

Βασικα τίποτα δεν πρέπει να κάνεις, να μείνεις με την υπάρχουσα. Χρήσιμη θα σου ήταν μια καινούρια μόνο αν έκανες ένα ταξίδι στην ΕΕ και δεν είχες διαβατήριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Παιδια επειδη εγω δεν εχω ακομη ταυτοτητα (και εχω κλεισει τα 16 εδω και κατι μηνες) ειπα να βγαλω γιατι ολο και καπου θα μου χρειαστει. Πηγα και εβγαλα τις φωτογραφιες που χρειαζονται, πηρα και πιστοποιητικο. Δεν νομιζω να χρειαζομαι κατι αλλο ε; Τωρα τι κανω; Παω με εναν γονεα στο Αστυνομικο Τμημα;

Συγνωμη για το spamming, αλλα επειδη επειγει, μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει; Ευχαριστω :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το spamming, αλλα επειδη επειγει, μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει; Ευχαριστω :)

 

Αμα επιγει γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο στο αστυνομικο τμημα ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού είναι η πρώτη φορά που εκδίδεις ταυτότητα χρειάζεται να πας με έναν γονέα ή οποιονδήποτε έχει την επιμέλειά σου. Δες κι εδώ.

 

http://www.kep.gov.gr/categories/dimosia_taxi/astynomiki_taytotita/0367.asp

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει καλυφθεί το θέμα παλιότερα, αλλά έχω δώσει τον τωρινό αριθμό μου σε χίλιες μύριες υπηρεσίες, αν αλλάξω αριθμό, πως θα αποδεικνύεται ότι είμαι το ίδιο άτομο;

 

Πρέπει να αρχίσω να τους ενημερώνω ότι άλλαξε ο αριθμός;

 

Γνωρίζετε εάν παραμένει ο ίδιος αριθμός όταν αλλάζεις ταυτότητα ;

 

Αν δεν αλλάζει τι σημαίνει ότι εγώ μπορώ να έχω 1-2-3 διαφορετικούς αριθμούς ταυτότητας ή μήπως διαγράφουν τον παλαιό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αλλάζει ο αριθμός όταν αλλάζεις ταυτότητα!!!

Το πιο σπαστικό πράγμα ειναι όταν αλλάζεις, να ενημερώνεις εφορίες και ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανεις που πηγε απο τησ 1/11 και μετα , και του εδωσαν την ιδια μερα την ταυτοτητα του?

http://www.myspace.com/alexis747

http://www.alexis747.hi5.com

 

Η μεγαλυτερη αποδειξη της αγαπης, ειναι να αφηνουμε αυτους που αγαπαμε ν να ζησουν ελευθεροι ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντίγραφη από το site των ΚΕΠ:

 

Αντικατάσταση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας που εκδόθηκε πριν την έναρξη ισχύος των υπ' αριθ. 8200/0-441210/17.7.2000 και 8200/0-496210/21.8.2001 κοινών Αποφ. Υπουργών Οικονομικών και Δημ. Τάξης, εφόσον ζητηθεί από τον ενδιαφερόμενο

 

Αρμόδια Υπηρεσία: Αρμόδιο Αστυνομικό Τμήμα

 

Με την καθιέρωση του νέου τύπου ταυτότητας περιλαμβάνονται πλέον σ' αυτό στοιχεία, σε μεγάλο βαθμό, διαφορετικά από αυτά που περιλαμβάνονταν στα μέχρι τότε δελτία ταυτότητας (επώνυμο πατέρα, επώνυμο μητέρας, μη αναγραφή θρησκεύματος κ.λπ.). Στην περίπτωση λοιπόν της, για οποιδήποτε λόγο, αντικατάστασης δελτίου ταυτότητας, που είχε εκδοθεί προ της ισχύος της υπ' αριθ. 8200/0-441210 κοινής Υπουργικής Απόφασης, εφ' όσον, όπως είναι αυτονόητο, ο ενδιαφερόμενος, κατ' ουσία, αιτείται την αναγραφή στοιχείων στο υπό έκδοση δελτίο ταυτότητας διαφορετικών από αυτά που περιλαμβάνονταν στο προς αντικατάσταση δελτίο ταυτότητας, εφαρμόζεται η ευρισκόμενη σε ισχύ, ως μη αντικείμενη στην υφιστάμενη κοινή Υπουργική Απόφαση, διάταξη της παραγράφου 6 του άρθρου 8 της υπ' αριθ. 8200/0-6 από 6.7.1981 Απόφασης του Υπουργού Δημόσιας Τάξης σύμφωνα με την οποία και μόνο γι' αυτή την περίπτωση, απαιτείται η προσκόμιση, ως δικαιολογητικού, πιστοποιητικού γέννησης στο οποίο πρέπει να περιλαμβάνονται πλέον όλα τα στοιχεία που θα αναγραφούν στο δελτίο ταυτότητας, συμφώνως με το νέο τύπο αυτού. Όσον αφορά τους μάρτυρες, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου 8 της υπ' αριθ. 8200/0 από 6.7.1981 Απόφασης του Υπουργού Δημόσιας Τάξης για την αντικατάσταση δελτίου ταυτότητας εφ' όσον προσκομίζετε το παλαιό προς αντικατάσταση δελτίο ή απευθύνεστε στην Αστυνομική Αρχή που είχε εκδόσει το προς αντικατάσταση δελτίο, δεν απαιτείται η βεβαίωση της ταυτότητας υπό μαρτύρων, αλλά αυτή βεβαιώνεται από το Διοικητή της Αστυνομικής ΑρχήςΥποδοχής ή Έκδοσης του δελτίου ταυτότητας. Συμπληρωματικά απαιτούνται πένε (5) φωτιγραφίες ασπρόμαυρες πρόσφατης έκδοσης.

 

Αυτό που δεν ξεκαθαρίζει είναι αν στην προκειμένη περίπτωση που γίνεται αντικατάσταση ταυτότητας παλαιού τύπου από ταυτότητα νέου τύπου διατηρείται ο ίδιος αριθμός ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχε ακουστεί κάτι ότι θα βγάλουν μικρότερο σε μέγεθος δελτίο ταυτότητας που θα είναι και μηχανογραφημένο...

 

Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=677097&lngDtrID=244

 

Οι εκπρόσωποι της Ομοσπονδίας είπαν ότι δεν ευθύνονται οι φωτογράφοι, αλλά η Διεύθυνση Έκδοσης Διαβατηρίων, που εξέδωσε τέσσερις διαφορετικές εγκυκλίους στις 8,11,22 και 30 Δεκεμβρίου με τις οποίες καθόριζε τις προδιαγραφές των φωτογραφιών. Οι εγκύκλιοι αυτοί ήταν μεταξύ τους διαφορετικές, όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά των φωτογραφιών.

 

Όπως είπε ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φωτογράφων, όλα αυτά θα έχουν λήξει σε περίπου δύο χρόνια, όταν θα εκδίδονται οι πανευρωπαϊκές ταυτότητες που θα έχουν θέση διαβατηρίου.

 

Προς το παρόν, καταβάλλεται προσπάθεια να εξομαλυνθεί η κατάσταση, με συμφωνία μεταξύ της Διεύθυνσης Έκδοσης Διαβατηρίων και των εκπροσώπων της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φωτογράφων. Στο εξής οι φωτογραφίες για τα διαβατήρια θα φέρουν τη σφραγίδα του καταστήματος και ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...