Jump to content

Έκδοση αστυνομικής ταυτότητας


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 196
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

(σε συνεχεια...) Μα τι λέει το άρθρο αυτό??? Ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η αλλαγή της ταυτότητας??

 

http://greece.flash.gr/soon/2007/8/8/34417id/

 

Στα 15 έτη από την ημερομηνία έκδοσής τους ορίζεται πλέον ο χρόνος ισχύος των δελτίων ταυτότητας των Ελλήνων πολιτών, καθώς καταργείται η δεκαετής διάρκεια που προέβλεπε ο προηγούμενος νόμος.

 

Μετά την παρέλευση της δεκαπενταετίας, καθίσταται υποχρεωτική η αλλαγή της ταυτότητας:!:. Ωστόσο, μπορεί να δοθεί παράταση έως δυο χρόνια, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, με απόφαση του υπουργού Δημόσιας Τάξης.

 

Μέχρι την αντικατάστασή τους, τα δελτία ταυτότητας θεωρούνται ισχυρά.

 

Υποχρέωση αντικατάστασης του δελτίου ταυτότητας υφίσταται επίσης στις ακόλουθες περιπτώσεις:

 

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας

 

2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία με λατινικούς χαρακτήρες. :!:

 

3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί.

 

4. Σε περίπτωση απώλειας.

 

5. Σε περίπτωση κλοπής.

Link to comment
Share on other sites

εχω την αντυπωση πως το 2008 οι ταυτοτητες θα αλλαξουν και παλι,καθως θα παρουν την μορφη καρτας(κατι σαν πιστωτικη για να φανταστειτε),και αυτη την φορα θα ειναι υποχρεωτικη η αλλαγη τους.

 

οσο για την ισχυ της ταυτοτητας,εντος των συνορων μπορουμε να χρησιμοποιουμε τι παλιες(οσο παλια και αν ειναι)

διαφορετικα η ισχυς της σημερα,ειναι 10 χρονια

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

(σε συνεχεια...) Μα τι λέει το άρθρο αυτό??? Ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η αλλαγή της ταυτότητας??

 

http://greece.flash.gr/soon/2007/8/8/34417id/

 

Πρέπει να είναι αλλά κυρίως για ταξίδια στο εξωτερικό, λογικό αφού ο άνθρωπος αλλάζει μέσα σε 10-15 χρόνια αλλά η φωτό μένει ίδια. Αν το σκεφτείς κάποια από όλες τις ικανές συνθήκες για να σου αλλάξουν υποχρεωτικά την ταυτότητα που αναφέρει, λίγο πολύ θα ικανοποιείται αν περάσουν 15 χρόνια από σήμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω την αντυπωση πως το 2008 οι ταυτοτητες θα αλλαξουν και παλι,καθως θα παρουν την μορφη καρτας(κατι σαν πιστωτικη για να φανταστειτε),και αυτη την φορα θα ειναι υποχρεωτικη η αλλαγη τους.

Μακάρι! :yahoo:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τρεξίματα δηλαδή και το χειρότερο είναι ότι τράπεζες και λοιποί μετά θέλουν να τους ενημερώσεις για τον καινούριο αριθμό ταυτότητας κτλ
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τρεξίματα δηλαδή και το χειρότερο είναι ότι τράπεζες και λοιποί μετά θέλουν να τους ενημερώσεις για τον καινούριο αριθμό ταυτότητας κτλ

Ελπίζω η καλή μας αστυνομία να καταλάβει κάποια στιγμή ότι όταν χάνεις την ταυτότητά σου δεν υπάρχει λόγος η καινούρια να έχει άλλον αριθμό... :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει τον ίδιο αριθμό με την χαμένη τότε πως θα ξέρει αυτός που του την δείχνει ο κάτοχος εαν είναι η ισχύουσα ή η κλεμμένη;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοτε θα εχει καμια σημασια;;;

το ιδιο εγγραφο θα ειναι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει τον ίδιο αριθμό με την χαμένη τότε πως θα ξέρει αυτός που του την δείχνει ο κάτοχος εαν είναι η ισχύουσα ή η κλεμμένη;

Ενώ αν έχουν διαφορετικό αριθμό θα μπει στο υπερσύγχρονο on-line σύστημα της ΕΛΑΣ και θα διαπιστώσει ότι αυτή που βλέπει δεν ισχύει ε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αν έχουν διαφορετικό αριθμό θα μπει στο υπερσύγχρονο on-line σύστημα της ΕΛΑΣ και θα διαπιστώσει ότι αυτή που βλέπει δεν ισχύει ε;

 

Ακριβώς :D

Link to comment
Share on other sites

Ενώ αν έχουν διαφορετικό αριθμό θα μπει στο υπερσύγχρονο on-line σύστημα της ΕΛΑΣ και θα διαπιστώσει ότι αυτή που βλέπει δεν ισχύει ε;

 

Μη γελάς καθόλου. Ουκ ολίγοι βρέθηκαν στα κρατητήρια λόγω παλιών ενταλμάτων μέσα σε 1 λεπτό όταν πήγαν να βγάλουν καινούργια ταυτότητα. Το νέο νούμερο σε προστατεύει από κάποιον που θα πάει να βγάλει μια πιστωτική ή να ανοίξει επιχείρηση με την κλεμμένη (όταν σου έρθει ο λογαριασμός κατόπιν εορτής είναι απόδειξη αθωότητας.)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ εχεις τον αριθμο Α-123456 και στον κλεψω/βρω πεταμενο και εσυ πας και ξαναβγαλεις δελτιο με τον ιδιο αριθμο Α-123456 και παω και ανοιξω μια επιχειριση, κανω μια απατεωνια πως θα αποδειξεις εσυ οταν σε κυνηγαν οτι δεν ησουν εσυ ο ιδιος με το νεο δελτιο αλλα ο κλεφτης με το παλιο δελτιο ταυτοτητας; Υπόψιν οτι κανεις σεμια συναλλαγη δεν σημειωνει οταν καταγγραφεται η ταυτοτητα την ημερομηνια εκδοσης της εκτος απο πολυ επισημες περιπτωσεις οπως συμβολαια κοκ

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ εχεις τον αριθμο Α-123456 και στον κλεψω/βρω πεταμενο και εσυ πας και ξαναβγαλεις δελτιο με τον ιδιο αριθμο Α-123456 και παω και ανοιξω μια επιχειριση, κανω μια απατεωνια πως θα αποδειξεις εσυ οταν σε κυνηγαν οτι δεν ησουν εσυ ο ιδιος με το νεο δελτιο αλλα ο κλεφτης με το παλιο δελτιο ταυτοτητας; Υπόψιν οτι κανεις σεμια συναλλαγη δεν σημειωνει οταν καταγγραφεται η ταυτοτητα την ημερομηνια εκδοσης της εκτος απο πολυ επισημες περιπτωσεις οπως συμβολαια κοκ

Σωστή σκέψη.

Ελπίζω τουλάχιστον όταν μας βάλουν να αλλάξουμε όλοι σε νέες σύγχρονες ταυτότητες που δε θα είναι γραμμένες στο χέρι (αμήν και πότε), να μην μας αλλάξουν και αριθμό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη.

Ελπίζω τουλάχιστον όταν μας βάλουν να αλλάξουμε όλοι σε νέες σύγχρονες ταυτότητες που δε θα είναι γραμμένες στο χέρι (αμήν και πότε), να μην μας αλλάξουν και αριθμό.

 

Εχω δει ταυτοτητα καινουργια που ειναι εκτυπωμενη απο υπολογιστη και οχι στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι για εκτύπωση μέσω υπολογιστή γιατί κάποιοι γραφικοί χαρακτήρες δεν υποφέρονται...

 

Παρειπτώντως ΑΒ είναι το τρέχων πρόθεμα των νέων; Νομίζω πρέπει να έχει τελειώσει το ΑΑ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

H δικια μου παντως ειναι τυπωμενη σε υπολογιστη με εκτυπωτη dot-matrix και με προθεμα ΑΒ ( Ιουνιο την εκανα ). Παντως εχω κρατησει και επικυρωμενο αντιγραφο της παλιας και οπου ειχα δηλωσει την παλια χρησιμοποιω το επικυρωμενο χαρτι.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω κρατησει και επικυρωμενο αντιγραφο της παλιας και οπου ειχα δηλωσει την παλια χρησιμοποιω το επικυρωμενο χαρτι.
Είναι όμως παράνομο αυτό...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα χτες ότι ο χρόνος που είναι έγκυρη η ταυτότητα είναι 10 χρόνια και τώρα το πάνε για 15 χρόνια! Δεν το ήξερα αυτό! Να φανταστείτε ότι οι περισσότεροι έχουν ταυτότητα που λέει μαθητής λυκείου!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκουσα χτες ότι ο χρόνος που είναι έγκυρη η ταυτότητα είναι 10 χρόνια και τώρα το πάνε για 15 χρόνια! Δεν το ήξερα αυτό! Να φανταστείτε ότι οι περισσότεροι έχουν ταυτότητα που λέει μαθητής λυκείου!

Αστους να κουρευονται. :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως παράνομο αυτό...

Εδω εκανα 2 μηνες να παω να παρω την νεα ταυτοτητα και μεχρι τοτε η ιδια η αστυνομια μου ειχε αφησει την παλια να εχω οποτε και οταν πηγα εν τελη να παρω την νεα την εβγαλα μια επικυρωση να υπαρχει. Αυτη η παρανομια ειναι πταισμα μπροστα σε αλλα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις αντικατάστασης να ισχύει ο παλιός αριθμός. Σε περιπτώσεις κλοπής ας αλλάζει. Τόσο δύσκολο είναι;

Ακριβώς.

Να ισχύει ο παλιός αριθμός και να καταστρέφεται η παλιά από τον ίδιο τον μπάτσο που θα σου δώσει τη νέα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχει ακουστεί τίποτα για τις καινούριες;

Σκέφτομαι να αλλάξω ταυτότητα (γιατί είναι χειρόγραφη και με κοιτάν παράξενα στον έλεγχο), αλλά αν είναι να βγουν κάποια στιγμή σύντομα οι καινούριες να το καθυστερήσω.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει τι χαρτια χρειαζονται για τη νεα ταυτοτητα;δε μιλαω για αυτους που βγαζουν ταυτοτητα πρωτη φορα,μιλαω γι'αυτους που ειχαν τη παλια και εβγαλαν τη καινουργια.Ρωταω λοιπον γιατι μου ειπε καποιος οτι θελει μεχρι και παραβολο απο την εφορια αλλα και μαρτυρα.Εγω εβγαλα αυτα που υποτιθεται οτι χρειαζονται,δηλαδη,φωτογραφιες,πιστοποιητικο γεννησεως.Πηγα σημερα το πρωι και μου ειπαν να παω αυριο το πρωι στις 7 να βγαλω νουμερο για σειρα προτεραιοτητας,ΕΛΕΟΣ.Δε σκεφτηκα ομως να ρωτησω τι χρειαζεται γιατι νομιζα οτι ηξερα :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...