Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 8/5/2024 at 12:38 ΜΜ, ostvarivanje said:

Πραγματικά, εκεί που έχουν φτάσει οι δυνατότητες των κινητών είναι πολύ υψηλά οπότε ό,τι και να πάρεις (βέβαια στα λεφτά αυτά) θα είναι πολύ καλό. Τώρα, το να αγοράσω από την Κίνα δεν το βλέπω πολύ πιθανό και θα προτιμούσα (αν καταλήξω στο OnePlus) να το πάρω από Κωτσόβολο όταν βγάλει κάποια προσφορά (γιατί και για το 11 είχε βγάλει) που θα έχω και σέρβις από τη Smartec, ώστε να μην μπλέκω και με Πολωνία (αχρείαστο βέβαια να είναι).

Πραγματικά πολύ καλό το 5Τ και ήταν το δεύτερό μου OnePlus μετά το 3Τ. Βέβαια από εκεί και πέρα ακολούθησαν και άλλα τρία OnePlus.

Εσύ είσαι σε δίλημμα ανάμεσα στο Oneplus 12 και το s23 Ultra ή το s24 Ultra;

Δηλαδή το 11 με αγορά από τον Κώτσο το δεχεται η Smartec ως service για ότι χρειαστεί?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έβαλε κάνει τζαμακι?? Και αν ναι πιο ?? Όχι ζελατίνες....

On 6/5/2024 at 8:28 ΜΜ, patrik said:

 

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fanatikos said:

Δηλαδή το 11 με αγορά από τον Κώτσο το δεχεται η Smartec ως service για ότι χρειαστεί?

Το 12 και το 12R ναι. Φανταζομαι το ιδιο ισχυει με ολες τις συσκευες της OP που εισαγωνται επισημα στην Ελλαδα, οπως το 11. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, FoT1s said:

Το mocolo uv δεν ειχες περασει εσυ;

Κάτι άλλο? Δοκίμασε κάνεις??

Just now, STATYSS said:

Κάτι άλλο? Δοκίμασε κάνεις??

Έρχεται κ νέα αναβάθμιση... ετοιμαστείτε 

FB_IMG_1715627084792.jpg

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

τα κολληματα στο scrolling να δουμε τα βελτιωσε;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2024 at 9:03 ΜΜ, Mikepan_1 said:

Τι να σου πω μαλλον ειμαι ατυχος! 😂 Παντως το fix το βρηκα στο reddit υπαρχουν αρκετα threads για τα notifications. Σε καθε περιτωση τωρα λειτουργει μια χαρα το ρολοι κ ελπιζω ετσι να παραμεινει!

Αν τυχαινει να εχεις 2 Sim ξερεις πως γινεται οταν καλουμε απο το ρολοι να επιλεγουμε sim (αν γινεται καπως); 

Έχω 2 sim αλλά δεν κάνω κλήσεις από το ρολόι.

Το έχω για άλλες δουλειές.

Και έχω ανοίξει θέμα σχετικό με το ρολόι.

Καλύτερα να ρωτάς στο σχετικό θέμα για να είναι συγκεντρωμένη η πληροφορία και για άλλους.

 

Η Esim δουλεύει στο κινέζικο 12αρι μοντέλο;

Τι άλλο δεν παίζει εκεί σε σχέση με το ευρωπαϊκό;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, STATYSS said:

Κάτι άλλο? Δοκίμασε κάνεις??

Έρχεται κ νέα αναβάθμιση... ετοιμαστείτε 

FB_IMG_1715627084792.jpg

Η φωτογραφια που εχεις προσταρει, δεν ειναι για το 12, αλλα για το 12R

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2024 at 8:25 ΠΜ, junglist said:

Η Esim δουλεύει στο κινέζικο 12αρι μοντέλο;

Τι άλλο δεν παίζει εκεί σε σχέση με το ευρωπαϊκό;

  1. Η eSIM δεν δουλεύει στο κινέζικο μοντέλο.
  2. Λείπει μια 5G band για Ελλάδα από το κινέζικο, συγκεκριμένα η n28b - μπορείς να το δεις εδώ, αλλά δεν ξέρω εάν επηρεάζει κάπου. Δεν έχω δει κάποιον να το αναφέρει αυτό. Λογικά δεν επηρεάζει..
  3. Ο φορτιστής δεν είναι EU,είναι κινέζικος, αλλά σου δίνουν δωρεάν EU adapter.
  4. Γενικά όλα τα αλλά δουλεύουν comple απ' ότι έχω δει από άλλους χρήστες.
  5. Στο ανοίγουν και περνάνε την Official Global ROM, όποτε έρχεται ανοιγμένο.
    Μπορείς να το πάρεις και σφραγισμένο με την κινέζικη ColorOS ROM και να περάσεις μετά μόνος σου την Official Global ROM με αυτόν τον οδηγό, αλλά δεν θα το προτιμούσα, καλύτερα άστο να το κάνουν αυτοί να μην μπλέκεις.
  6. Σου ξανά κλειδώνουν το Bootloader.
  7. Android Auto, OTA updates κτλπ. δουλεύουν όλα απ' ότι έχω δει.
  8. Το κινητό είναι Region unlocked.
  9. Έχεις 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2.
  10. Στο κινέζικο μπορείς να επιλέξεις ένα επιπλέον χρώμα το άσπρο, και επίσης περισσότερες εκδόσεις με RAM/Storage όπως 24GB/1TB.
  11. Εάν προτιμήσεις το κινέζικο, διάλεξε το μαγαζί TradingShenzhen. Είναι το πιο έμπιστο, και pro tip: βάλτο στο καλάθι για 1-2 μέρες και θα σου στείλουν αυτοματοποιημένο email, ότι έχεις πράγματα στο καλάθι και καλά, και θα σου δώσουν coupon το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την αγορά. Εάν το πάρεις τώρα από εκεί, τρέχει και μια έκπτωση 30% στα OnePlus Buds 3 εάν τα πάρεις μαζί με το κινητό.

2024-05-14 11_03_20-OnePlus 12.png

Edited by Retrial

Recognized Contributor & Translator @XDA-Developers

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, FoT1s said:

Η φωτογραφια που εχεις προσταρει, δεν ειναι για το 12, αλλα για το 12R

Εστειλα τις προαλλες απαντηση στο support στο email τους που λεγανε οτι καναν reproduce το προβλημα και προσπαθουσαν να καταλαβουν τι το προκαλει. Και τους λεω φαινεται πως πηγε update για το θεμα σε 12R και 11 και αλλες συσκευες αλλα τιποτα ακομα στο 12. Και ιδου η απαντηση. Αντε να βγαλεις ακρη, μιλαμε για μεγαλο χημειο.

 

Thank you for your patience while the case is being escalated.

I would like to kindly inform you that after the issue reproduced a feedback has been submitted to the Research & Development team for analysis. However, the exact problem not yet identified so probably the updates on these devices are not relevant with these issues.

If the problem can be identified, it will be optimized in subsequent system versions.

Therefore, we would like to thank you for your feedback and patience so far and we assure you that when updates will be available, we will contact you back and let you know.

Have a good day.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mikepan_1 said:

Εστειλα τις προαλλες απαντηση στο support στο email τους που λεγανε οτι καναν reproduce το προβλημα και προσπαθουσαν να καταλαβουν τι το προκαλει. Και τους λεω φαινεται πως πηγε update για το θεμα σε 12R και 11 και αλλες συσκευες αλλα τιποτα ακομα στο 12. Και ιδου η απαντηση. Αντε να βγαλεις ακρη, μιλαμε για μεγαλο χημειο.

 

Thank you for your patience while the case is being escalated.

I would like to kindly inform you that after the issue reproduced a feedback has been submitted to the Research & Development team for analysis. However, the exact problem not yet identified so probably the updates on these devices are not relevant with these issues.

If the problem can be identified, it will be optimized in subsequent system versions.

Therefore, we would like to thank you for your feedback and patience so far and we assure you that when updates will be available, we will contact you back and let you know.

Have a good day.

Από την εμπειρία που έχω τόσα χρόνια με την OnePlus γενικά μην περιμένεις σπουδαία πράγματα και διορθώσεις σε minor updates. Όταν έρθει η ώρα για Oxygen OS 15 ίσως δούμε κάποια ουσιαστική αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, fanatikos said:

Δηλαδή το 11 με αγορά από τον Κώτσο το δεχεται η Smartec ως service για ότι χρειαστεί?

Πριν κανένα μήνα πήρα τηλέφωνο στη Smartec και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει το service για το OnePlus 12 που έχει αγοραστεί από Κωτσόβολο (η κυρία μου είπε που έχουν αγοραστεί από Ελλάδα). Τώρα δεν ξέρω αν εννοούσε και από κινητά από Skroutz για παράδειγμα. 

Κάποιο άλλο παιδί είπε ότι έστειλε mail στη Smartec και του απάντησαν ότι γενικά έχουν το σέρβις της OnePlus και από συσκευές που έχουν αγοραστεί από Πολωνία. Αυτό πάντως, ίσως θέλει περαιτέρω διευκρίνηση για το αν ισχύει τελικά.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ostvarivanje said:

Πριν κανένα μήνα πήρα τηλέφωνο στη Smartec και μου επιβεβαίωσαν ότι ισχύει το service για το OnePlus 12 που έχει αγοραστεί από Κωτσόβολο (η κυρία μου είπε που έχουν αγοραστεί από Ελλάδα). Τώρα δεν ξέρω αν εννοούσε και από κινητά από Skroutz για παράδειγμα. 

Κάποιο άλλο παιδί είπε ότι έστειλε mail στη Smartec και του απάντησαν ότι γενικά έχουν το σέρβις της OnePlus και από συσκευές που έχουν αγοραστεί από Πολωνία. Αυτό πάντως, ίσως θέλει περαιτέρω διευκρίνηση για το αν ισχύει τελικά.

Πριν αγοράσω το δικό μου από το κατάστημα TechHut μέσω Skroutz, έστειλα email στο μαγαζί και μου επιβεβαίωσαν ότι σε περίπτωση βλάβης επικοινωνώ με την SMARTEC. Είναι ένας από τους λόγους που διάλεξα να το πάρω από εκεί.
Στο Skroutz γράφει "επίσημος μεταπωλητής", οπότε υποθέτω η SMARTEC καλύπτει μόνο επίσημους μεταπωλητές στην Ελλάδα όπως το εν λόγω κατάστημα και Κωτσόβολο.

2024-05-14 14_10_29.png

2024-05-14 14_15_01-OnePlus 12 5G Dual SIM (16GB_512GB) Silky Black _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

Edited by Retrial

Recognized Contributor & Translator @XDA-Developers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mikepan_1 said:

Εστειλα τις προαλλες απαντηση στο support στο email τους που λεγανε οτι καναν reproduce το προβλημα και προσπαθουσαν να καταλαβουν τι το προκαλει. Και τους λεω φαινεται πως πηγε update για το θεμα σε 12R και 11 και αλλες συσκευες αλλα τιποτα ακομα στο 12. Και ιδου η απαντηση. Αντε να βγαλεις ακρη, μιλαμε για μεγαλο χημειο.

 

Thank you for your patience while the case is being escalated.

I would like to kindly inform you that after the issue reproduced a feedback has been submitted to the Research & Development team for analysis. However, the exact problem not yet identified so probably the updates on these devices are not relevant with these issues.

If the problem can be identified, it will be optimized in subsequent system versions.

Therefore, we would like to thank you for your feedback and patience so far and we assure you that when updates will be available, we will contact you back and let you know.

Have a good day.

Μην δινεις σημασια τοσο. Η ενημερωση που βγηκε για το 12R και το 11, ειναι ιδια. Δηλαδη, ιδιο changelog εχουν. Οποτε, κατα πασα πιθανοτητα το ιδιο θα ειναι και στο 12. Με λιγα λογια, ειναι τα new touch control οπως το αναφερει και οχι σε system πχ improves. Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.

Στα αλλα νεα, κυκλοφορησε η beta 1 android 15 για το 12αρι & επισης ενημερωση για το ρολοι που καποια πραγματα που προσεξα, διορθωθηκα.

https://9to5google.com/2024/05/13/oneplus-watch-2-update-two-new-apps/

Link to comment
Share on other sites

Android 15 developer ..βγήκε νέα ενημέρωση beta android 15

 

https://community.oneplus.com/thread/1595803862105587712

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Retrial said:

Πριν αγοράσω το δικό μου από το κατάστημα TechHut μέσω Skroutz, έστειλα email στο μαγαζί και μου επιβεβαίωσαν ότι σε περίπτωση βλάβης επικοινωνώ με την SMARTEC. Είναι ένας από τους λόγους που διάλεξα να το πάρω από εκεί.
Στο Skroutz γράφει "επίσημος μεταπωλητής", οπότε υποθέτω η SMARTEC καλύπτει μόνο επίσημους μεταπωλητές στην Ελλάδα όπως το εν λόγω κατάστημα και Κωτσόβολο.

Πολύ ενδιαφέρον και αυτό. Πάντως για το OnePlus 12 στο Skroutz  είναι το μοναδικό που γράφει επίσημος μεταπωλητής. Από εκεί και πέρα, όσο και να το κάνεις είναι περίπου 150 ευρώ φθηνότερο από τον Κωτσόβολο. Τέλος κοίταξα και άλλα καταστήματα, άλλο έλεγε εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας (τι εννοεί με αυτό δεν κατάλαβα, εννοεί τον Κωτσόβολο για την εγγύηση ή τη Smartec;) και ένα είχε link στη σελίδα της OnePlus.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Retrial said:

Πριν αγοράσω το δικό μου από το κατάστημα TechHut μέσω Skroutz, έστειλα email στο μαγαζί και μου επιβεβαίωσαν ότι σε περίπτωση βλάβης επικοινωνώ με την SMARTEC. Είναι ένας από τους λόγους που διάλεξα να το πάρω από εκεί.
Στο Skroutz γράφει "επίσημος μεταπωλητής", οπότε υποθέτω η SMARTEC καλύπτει μόνο επίσημους μεταπωλητές στην Ελλάδα όπως το εν λόγω κατάστημα και Κωτσόβολο.

2024-05-14 14_10_29.png

2024-05-14 14_15_01-OnePlus 12 5G Dual SIM (16GB_512GB) Silky Black _ Skroutz.gr — Mozilla Firefox.png

Η Smartec ειναι επισημο σερβις της OP στην Ελλάδα για ολες τις συσκευες που εισαγονται στην Ελλάδα, ανεξαρτήτως του απο που αγοράστηκε η συσκευή.

1 ώρα πριν, FoT1s said:

Μην δινεις σημασια τοσο. Η ενημερωση που βγηκε για το 12R και το 11, ειναι ιδια. Δηλαδη, ιδιο changelog εχουν. Οποτε, κατα πασα πιθανοτητα το ιδιο θα ειναι και στο 12. Με λιγα λογια, ειναι τα new touch control οπως το αναφερει και οχι σε system πχ improves. Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι εννοω.

Στα αλλα νεα, κυκλοφορησε η beta 1 android 15 για το 12αρι & επισης ενημερωση για το ρολοι που καποια πραγματα που προσεξα, διορθωθηκα.

https://9to5google.com/2024/05/13/oneplus-watch-2-update-two-new-apps/

Συμφωνώ αλλά τα προβλήματα με τις καθυστερήσεις στο scrolling υπήρχαν σε ολες τις συσκευες με Oxygen 14. Ηταν προβλημα στο touch control του Oxygen 14 το οποιο ελπιζω πως σταδιακα αποκαθισταται σε οσες συσκευες λαμβανουν το συγκεκριμενο update. Εχουμε και το 12R στην οικογενεια οποτε οταν σκασει το update θα τεσταρω αν εκει διορθώθηκαν τα θεματα , που ειναι ιδια με του 12 και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ostvarivanje said:

Πολύ ενδιαφέρον και αυτό. Πάντως για το OnePlus 12 στο Skroutz  είναι το μοναδικό που γράφει επίσημος μεταπωλητής. Από εκεί και πέρα, όσο και να το κάνεις είναι περίπου 150 ευρώ φθηνότερο από τον Κωτσόβολο. Τέλος κοίταξα και άλλα καταστήματα, άλλο έλεγε εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας (τι εννοεί με αυτό δεν κατάλαβα, εννοεί τον Κωτσόβολο για την εγγύηση ή τη Smartec;) και ένα είχε link στη σελίδα της OnePlus.

Ναι είναι 150€ κάτω, εγώ πήρα και τα OnePlus Buds 3 μαζί.

Κάποια άλλα καταστήματα που είδα στο Skroutz με πήγαινε στο site της OnePlus για εγγύηση οπότε το άφησα και πήγα στον επίσημο μεταπωλητή.

39 minutes ago, Mikepan_1 said:

Η Smartec ειναι επισημο σερβις της OP στην Ελλάδα για ολες τις συσκευες που εισαγονται στην Ελλάδα, ανεξαρτήτως του απο που αγοράστηκε η συσκευή.

Χμμ..δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Και η Xiaomi είχε την InfoQuest και όταν ήθελα να αλλάξω μπαταρία σε ένα Poco μου ζήτησε IMEI να ελέγξει από που είναι το κινητό και επειδή το είχα πάρει από Skroutz δεν το δέχτηκαν.

Στην Ελλάδα επίσημα έρχεται μόνο η έκδοση με 16/512GB. Στο Skroutz και σε παρόμοιες πλατφόρμες θα βρεις και την έκδοση με 12/256 και στο e-shop είχα δει την έκδοση 16/256. Αμφιβάλω αν η SMARTC τα καλύπτει αυτά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο, πιστεύω θα σου πουν μόνο από επίσημους μεταπωλητές με τους οποίους συνεργάζεται η OnePlus αλλιώς επικοινωνείς με την ίδια την OnePlus.

Recognized Contributor & Translator @XDA-Developers

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Retrial said:

Ναι είναι 150€ κάτω, εγώ πήρα και τα OnePlus Buds 3 μαζί.

Κάποια άλλα καταστήματα που είδα στο Skroutz με πήγαινε στο site της OnePlus για εγγύηση οπότε το άφησα και πήγα στον επίσημο μεταπωλητή.

Χμμ..δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Και η Xiaomi είχε την InfoQuest και όταν ήθελα να αλλάξω μπαταρία σε ένα Poco μου ζήτησε IMEI να ελέγξει από που είναι το κινητό και επειδή το είχα πάρει από Skroutz δεν το δέχτηκαν.

Στην Ελλάδα επίσημα έρχεται μόνο η έκδοση με 16/512GB. Στο Skroutz και σε παρόμοιες πλατφόρμες θα βρεις και την έκδοση με 12/256 και στο e-shop είχα δει την έκδοση 16/256. Αμφιβάλω αν η SMARTC τα καλύπτει αυτά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο, πιστεύω θα σου πουν μόνο από επίσημους μεταπωλητές με τους οποίους συνεργάζεται η OnePlus αλλιώς επικοινωνείς με την ίδια την OnePlus.

Ειχα επικοινωνήσει με Smartec και μου ειχαν πει οτι καλύπτουν εγγυηση για όλα τα μοντέλα OP που εισάγονται επισημα στην Ελλάδα και το OP12 ήταν ενα από αυτά αν εχω καποιο θεμα με το OP12 μπορω ειτε να το στειλω με κουριερ ή να περάσω απο εκει. Φαντάζομαι πως εαν υπήρχε τετοιος περιορισμος οσον αφορά το απο που αγοράστηκε το OP12 θα το ανεφεραν.

Επισης αυτο ειναι και το φυσιολογικο εφοσον η Smartec ή η Infoquest ειναι επισημο σερβισ σεντερ της OP ή της Xiaomi αντιστοιχα και δεν μπορει να αρνηθει ενα επισημο service center να επισκευασει συσκευη κατω απο εγγυηση επειδη αγοράστηκε σε αλλη χωρα. Πολύ περιεργο αυτο με την Infoquest δεδομενου πως η αλλαγή της μπαταριας θεωρώ σχεδον αδυνατον να καλυπτοταν απο την εγγυηση ετσι κι αλλιως οποτε δεν υπηρχε λογος να τσεκαρει το imei περα απο το να δει οτι μια συγκεκριμενη μπαταρια ειναι συμβατη με το συγκεκριμενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mikepan_1 said:

Ειχα επικοινωνήσει με Smartec και μου ειχαν πει οτι καλύπτουν εγγυηση για όλα τα μοντέλα OP που εισάγονται επισημα στην Ελλάδα και το OP12 ήταν ενα από αυτά αν εχω καποιο θεμα με το OP12 μπορω ειτε να το στειλω με κουριερ ή να περάσω απο εκει. Φαντάζομαι πως εαν υπήρχε τετοιος περιορισμος οσον αφορά το απο που αγοράστηκε το OP12 θα το ανεφεραν.

Επισης αυτο ειναι και το φυσιολογικο εφοσον η Smartec ή η Infoquest ειναι επισημο σερβισ σεντερ της OP ή της Xiaomi αντιστοιχα και δεν μπορει να αρνηθει ενα επισημο service center να επισκευασει συσκευη κατω απο εγγυηση επειδη αγοράστηκε σε αλλη χωρα. Πολύ περιεργο αυτο με την Infoquest δεδομενου πως η αλλαγή της μπαταριας θεωρώ σχεδον αδυνατον να καλυπτοταν απο την εγγυηση ετσι κι αλλιως οποτε δεν υπηρχε λογος να τσεκαρει το imei περα απο το να δει οτι μια συγκεκριμενη μπαταρια ειναι συμβατη με το συγκεκριμενο μοντελο.

Η SMARTEC όπως λες σου είπε όλα τα μοντέλα που έρχονται επίσημα στην Ελλάδα. Τι εννοούσε με αυτό; και τα Σκρουτζμάγαζα; Για να σου είπε την λέξη "επίσημα" θα εννοεί επίσημους μεταπωλητές. Επίσημα στην Ελλάδα έρχεται μόνο η έκδοση 16/512 από τον Κωτσόβολο σαν επίσημο μεταπωλητή και έπειτα βρήκα και το άλλο κατάστημα σαν επίσημο μεταπωλητή που ανέφερα παραπάνω. Τώρα τα άλλα Skroutzμάγαζα από ποιες χώρες τα φέρνουν κι αν τα καλύπτει η SMARTEC δεν ξέρω.

Όπως και να έχει εγώ προσωπικά το πήρα από επίσημο μεταπωλητή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με το service/εγγύηση. Βέβαια κι απο αλλού να το πάρεις και να μην στο καλύπτει η SMARTEC, πάλι έχεις εγγύηση απλά λογικά το στέλνεις στην ίδια την OnePlus εξωτερικό.

Στην InfoQuest ήθελα να πληρώσω για το service αλλαγής μπαταρίας (όχι εγγύηση) και μου είπαν όχι και ότι καλύπτουν μόνο κινητά από τον επίσημο μεταπωλητή στην Ελλάδα. Τελικά την άλλαξα μόνος μου. Φαντάζομαι το ίδιο θα μου λέγανε και για πρόβλημα εγγύησης εφόσον checkάρουν IMEI για να προχωρήσει η όποια διαδικασία.

Edited by Retrial

Recognized Contributor & Translator @XDA-Developers

Link to comment
Share on other sites

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2024 at 11:06 ΠΜ, Retrial said:
  1. Η eSIM δεν δουλεύει στο κινέζικο μοντέλο.
  2. Λείπει μια 5G band για Ελλάδα από το κινέζικο, συγκεκριμένα η n28b - μπορείς να το δεις εδώ, αλλά δεν ξέρω εάν επηρεάζει κάπου. Δεν έχω δει κάποιον να το αναφέρει αυτό. Λογικά δεν επηρεάζει..
  3. Ο φορτιστής δεν είναι EU,είναι κινέζικος, αλλά σου δίνουν δωρεάν EU adapter.
  4. Γενικά όλα τα αλλά δουλεύουν comple απ' ότι έχω δει από άλλους χρήστες.
  5. Στο ανοίγουν και περνάνε την Official Global ROM, όποτε έρχεται ανοιγμένο.
    Μπορείς να το πάρεις και σφραγισμένο με την κινέζικη ColorOS ROM και να περάσεις μετά μόνος σου την Official Global ROM με αυτόν τον οδηγό, αλλά δεν θα το προτιμούσα, καλύτερα άστο να το κάνουν αυτοί να μην μπλέκεις.
  6. Android Auto, OTA updates κτλπ. δουλεύουν όλα απ' ότι έχω δει.
  7. Το κινητό είναι Region unlocked.
  8. Έχεις 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2.
  9. Στο κινέζικο μπορείς να επιλέξεις ένα επιπλέον χρώμα το άσπρο, και επίσης περισσότερες εκδόσεις με RAM/Storage όπως 24GB/1TB.
  10. Εάν προτιμήσεις το κινέζικο, διάλεξε το μαγαζί TradingShenzhen. Είναι το πιο έμπιστο, και pro tip: βάλτο στο καλάθι για 1-2 μέρες και θα σου στείλουν αυτοματοποιημένο email, ότι έχεις πράγματα στο καλάθι και καλά, και θα σου δώσουν coupon το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την αγορά. Εάν το πάρεις τώρα από εκεί, τρέχει και μια έκπτωση 30% στα OnePlus Buds 3 εάν τα πάρεις μαζί με το κινητό.

2024-05-14 11_03_20-OnePlus 12.png

Άψογος, πολύ κατατοπιστικός.

Ποιο μοντέλο είναι το Κινέζικο αλήθεια; Το global; Το Ευρωπαικό είναι το 2581. 

Πάντως το θέμα esim είναι σημαντικό για εμένα και το σκέφτομαι τώρα.

Επίσης, πώς ξεχωρίζεις τα πραγματικά Ευρωπαικά από τα Κινέζικα, αν πάρεις μεταχειρισμένο και έχει περαστεί το Oxygen;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, junglist said:

Άψογος, πολύ κατατοπιστικός.

Ποιο μοντέλο είναι το Κινέζικο αλήθεια; Το global; Το Ευρωπαικό είναι το 2581. 

Πάντως το θέμα esim είναι σημαντικό για εμένα και το σκέφτομαι τώρα.

Επίσης, πώς ξεχωρίζεις τα πραγματικά Ευρωπαικά από τα Κινέζικα, αν πάρεις μεταχειρισμένο και έχει περαστεί το Oxygen;

  • Global (ROW) and EU: CPH2581
  • North America : CPH2583
  • India: CPH2573
  • China: PJD110

Ένα απλός τρόπος είναι να δεις με τι φορτιστή θα στο δώσουν. Εάν έχει adapter τότε λογικά είναι το κινέζικο ή κάποιο άλλο εκτός EU. Επίσης λογικά στο κουτί πίσω θα σου λέει PJD110 αντί CPH2581.

Recognized Contributor & Translator @XDA-Developers

Link to comment
Share on other sites

Feedback για την μεμβρανη/τζαμακι της Nillkin. 

Παιδια, πραγματικα ο,τι καλυτερο!

Πηρα την αποφαση να την τοποθετησω σημερα και ομολογω πως εχω παθει ενα σοκ με την αισθηση που εχει και το touch. Ειναι πραγματικα σαν να μην εχεις καν τιποτα στην οθονη. Την προτεινω με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Retrial said:

Ένα απλός τρόπος είναι να δεις με τι φορτιστή θα στο δώσουν. Εάν έχει adapter τότε λογικά είναι το κινέζικο ή κάποιο άλλο εκτός EU. Επίσης λογικά στο κουτί πίσω θα σου λέει PJD110 αντί CPH2581.

Ή πιο απλά θα δεις οτι γράφει κινέζικα στο μεγαλύτερο μέρος του κουτιού 😁

(Εμένα έλεγε επίσης Only for sale in mainland China). Βέρος Κινέζος σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...