Jump to content

Xiaomi 14


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτελους καποιος κατασκευαστης εδωσε στην αγορα ναυαρχιδα σε νορμαλ διαστασεις.

Σιγουρα η Samsung στο λειτουργικο ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τον ανταγωνισμο οσον αφορα το Αντροιντ,ομως η Xiaomi κανει φιλοτιμες προσπαθειες.

Εχω το τηλεφωνο 3 μερες τωρα και δειχνει να δουλευει απροβληματιστα χωρις ενοχλητικα bugs και παιδικες ασθενειες.

Ερχομαι απο S23 Ultra κι εχω απαιτησεις,ομως για την ωρα συνυπαρχουμε αρμονικα.Με ξενιζει το Hyper OS λιγο,ομως σιγα σιγα το συνηθιζω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε οποία εφαρμογή θελουμε στην Lock Screen?

 

θέλω να έχω εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στο google wallet…. Η με διπλό πάτημα αν γίνεται με κάποιο κουμπί.

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, toxotis70 said:

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε οποία εφαρμογή θελουμε στην Lock Screen?

 

θέλω να έχω εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στο google wallet…. Η με διπλό πάτημα αν γίνεται με κάποιο κουμπί.

Οχι δυστυχως δεν εχει τετοια επιλογη.Και δε νομιζω να μπορεις να το κανεις με εφαρμογη απο playstore.

 

Στις ρυθμισεις,στην οθονη κλειδωματος εχει μια επιλογη για διπλο ταπ για ενεργοποιηση κι απενεργοποιηση της οθονης.

Η απενεργοποιηση πιανει σε σας με διπλο χτυπημα;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιάνει στο ultra…. 
 

Αν χρησιμοποιεί κάποιος google wallet… χρειάζεται να μπαίνεις στην εφαρμογή για να πληρώσεις ανέπαφα;

ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να πληρώνεις έτσι;

Εχω βάλει ήδη τις κάρτες στο google  wallet…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, toxotis70 said:

Ναι πιάνει στο ultra…. 
 

Αν χρησιμοποιεί κάποιος google wallet… χρειάζεται να μπαίνεις στην εφαρμογή για να πληρώσεις ανέπαφα;

ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να πληρώνεις έτσι;

Εχω βάλει ήδη τις κάρτες στο google  wallet…

Ναι αλλα υπαρχει και στην κουρτινα γρηγορων ρυθμισεων το πορτοφολι.

Γενικα η Xiaomi στο λειτουργικο θελει ακομα αρκετη δουλιτσα...

Εχω κι εγω αρκετα θεματακια που ενω ειχα βολευτει τοσα χρονια με την Samsung,τωρα ξεβολευτηκα.

´Ή θα συνηθισω ή θα το δωσω να ξαναγυρισω,αν και φετος η Samsung σε κομπακτ διαστασεις δεν εχει επιλογες με τον Exynos που εβαλε.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Gia na pliroseis me to wallet den xreiazetai na to anoikseis para mono an theleis na allakseis tin karta Pou thes na xrisimopioiseis. Apla epilegeis san wallet to Google wallet stis rythmiseis. Sygnomi gia ta Greeklish alla exei ena themataki to pad 6s pro otan grafeis apo to fysiko tou keyboard (kalo einai na anoiksoume ena nima gia to tabletaki..)

Link to comment
Share on other sites

ok... τελικα το ελυσα ευκολα το θεμα με το ρολοι, εβαλα εκει σαν shortcut σε κουμπι το google wallet και ησυχασα.

Εχω 2-3 καρτες και θελω ευκολα να εναλλασω τη καθε μια, οποτε ηταν για μενα απαραιτητο να ανογω το wallet.

 

YG... για πες εντυπωσεις απο το νεο ταμπλετ.

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τον βολευει,το Cube ACR Premium δουλευει μια χαρα στο κινητο με global rom (αγορα απο infoquest)

Βεβαια ζηταει 12 ευρω τον χρονο ,αλλα για καποιους ειναι χρησιμη λειτουργια που ειμαστε ξεχασιαρηδες...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2024 at 12:59 ΜΜ, panosfx said:

Για οποιον τον βολευει,το Cube ACR Premium δουλευει μια χαρα στο κινητο με global rom (αγορα απο infoquest)

Βεβαια ζηταει 12 ευρω τον χρονο ,αλλα για καποιους ειναι χρησιμη λειτουργια που ειμαστε ξεχασιαρηδες...

Το δουλευεις με τον μαμα launcher?

Παντως πρεπει να ναι ωραια συσκευη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ταξιδιωτης22 said:

Το δουλευεις με τον μαμα launcher?

Παντως πρεπει να ναι ωραια συσκευη.

Όχι με τον Microsoft launcher.

Είναι ωραία συσκευή και σε θέμα hardware είναι ένας πύραυλος σε κόμπακτ διαστάσεις, αλλα σε θέμα software έχει κάποια θεματακια.Ισως καποια φτιαχτούν στο μέλλον ομως με αναβαθμίσεις...

Θα την κρατήσω γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτό το μέγεθος με snap 8 Gen 3 και 12 ραμ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!και εγω κατοχος απο χθες..μια ερωτηση μπορω να αλλαξω την μπαρα ειδοποιησεων και τις επιλογες για τις συντομευσεις να εμφανιζεται οπως και στα αλλα android κινητα εκτος απο xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mike3550 said:

Καλησπερα στην παρεα!και εγω κατοχος απο χθες..μια ερωτηση μπορω να αλλαξω την μπαρα ειδοποιησεων και τις επιλογες για τις συντομευσεις να εμφανιζεται οπως και στα αλλα android κινητα εκτος απο xiaomi?

Δυστυχώς όχι...Είναι αυτή η εμμονή της να αντιγράφει τo ios.

Μπορείς να αλλάξεις θέμα μόνο όπως αυτό που έβαλα εγώ π.χ.

Screenshot_2024-05-11-12-27-27-335_je.fit.jpg

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosfx said:

Δυστυχώς όχι...Είναι αυτή η εμμονή της να αντιγράφει τo ios.

Μπορείς να αλλάξεις θέμα μόνο όπως αυτό που έβαλα εγώ π.χ.

Screenshot_2024-05-11-12-27-27-335_je.fit.jpg

Σε xiaomi 12T που ειχα παλιοτερα υπηρχε στις ρυθμισεις να το αλλαξεις αλλα δεν θυμαμαι που!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mike3550 said:

Σε xiaomi 12T που ειχα παλιοτερα υπηρχε στις ρυθμισεις να το αλλαξεις αλλα δεν θυμαμαι που!

Στο HyperOs το αφαίρεσαν...Ίσως σε επόμενα updates το ξαναβάλουν 

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, papathvas said:

Εδώ δεν υπάρχει πλέον;

Screenshot_2024-05-11-14-42-46-253-edit_com.android.settings.jpg

Όχι το έχουν αλλάξει 

Screenshot_2024-05-11-15-16-49-124_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-05-11-15-11-48-529_com.android.settings.jpg

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις σας Yahoo mail εφαρμογη? Εχω το Xiaomi 12 και απο HyperOs και μετα,απο αρχες του 2024, εχω κρασαρισματα και ειδικα με το 1ο update του HyperOs που πηραμε προχθες, οταν λαμβανω νεο email, εχω εικονιδιο αλλα οχι ηχο ειδοποιησης.

Εχω κανει εκκαθαριση,επανεγκατασταση,ρυθμισεις κλπ αλλα το προβλημα παραμενει.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, r31134 said:

Χρησιμοποιει κανεις σας Yahoo mail εφαρμογη? Εχω το Xiaomi 12 και απο HyperOs και μετα,απο αρχες του 2024, εχω κρασαρισματα και ειδικα με το 1ο update του HyperOs που πηραμε προχθες, οταν λαμβανω νεο email, εχω εικονιδιο αλλα οχι ηχο ειδοποιησης.

Εχω κανει εκκαθαριση,επανεγκατασταση,ρυθμισεις κλπ αλλα το προβλημα παραμενει.

Εγώ χρησιμοποιώ το outlook και δουλευει άψογα.

Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής το έχεις κοιτάξει να φανταστώ οπότε δες στους ήχους στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και παίξε εκεί μήπως βρεις την λύση.

Πάντως πρέπει να είσαι ο μόνος που χρησιμοποιεί αυτή την εφαρμογή. Υπάρχουν πολύ καλύτερες...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, panosfx said:

Εγώ χρησιμοποιώ το outlook και δουλευει άψογα.

Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής το έχεις κοιτάξει να φανταστώ οπότε δες στους ήχους στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και παίξε εκεί μήπως βρεις την λύση.

Πάντως πρέπει να είσαι ο μόνος που χρησιμοποιεί αυτή την εφαρμογή. Υπάρχουν πολύ καλύτερες...

Tα εχω δοκιμασει ολα απο ρυθμισεις κλπ. Συνηθεια βλεπεις αλλα μαλλον ηρθε η ωρα της.Ποτε ως τωρα για σχεδον 10ετια δεν ειχα θεμα 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2024 at 4:42 ΜΜ, r31134 said:

Tα εχω δοκιμασει ολα απο ρυθμισεις κλπ. Συνηθεια βλεπεις αλλα μαλλον ηρθε η ωρα της.Ποτε ως τωρα για σχεδον 10ετια δεν ειχα θεμα 

Δοκιμασα και το outlook και εχω ακριβως το ιδιο θεμα τελικα. Αν δεν εχετε εσεις καποιο θεμα στην σειρα 14, τοτε σε εμας τα κανανε μανταρα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2024 at 2:43 ΜΜ, papathvas said:

Εδώ δεν υπάρχει πλέον;

Screenshot_2024-05-11-14-42-46-253-edit_com.android.settings.jpg

Τραγικοί εκεί στη Xiaomi που το αφαίρεσαν. Το είχα αναφέρει όταν έστηνα το κινητό. Εν τω μεταξύ, δεν έχω κάνει την αναβάθμιση ακόμα σε 1.0.16, άρα ούτε σε αυτή το πρόσθεσαν. Ευτυχώς δεν έχουν αφαιρέσει από τα γραφικά στοιχεία τις συντομεύσεις των wifi και δεδομένων. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, left_ace said:

Τραγικοί εκεί στη Xiaomi που το αφαίρεσαν. Το είχα αναφέρει όταν έστηνα το κινητό. Εν τω μεταξύ, δεν έχω κάνει την αναβάθμιση ακόμα σε 1.0.16, άρα ούτε σε αυτή το πρόσθεσαν. Ευτυχώς δεν έχουν αφαιρέσει από τα γραφικά στοιχεία τις συντομεύσεις των wifi και δεδομένων. 

Το πιο τραγικό δεν είναι ότι το αφαίρεσαν ,αλλά το ότι δεν μπήκαν καν στον κόπο να φτιάξουν κάτι δικό τους.

Μια αντιγραφή του ios είναι και τίποτα άλλο.

Όμως στις 6,5" οθόνη και κάτω δεν έχει ανταγωνισμό σε αντροιντ το Xiaomi 14.Ειναι η μόνη επιλογή με αυτά τα χαρακτηριστικά...

Στις παντόφλες ευτυχώς έχει τεράστιο ανταγωνισμό και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να κοιτάξει το 14 Ultra.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2024 at 5:52 ΠΜ, panosfx said:

Όχι με τον Microsoft launcher.

Είναι ωραία συσκευή και σε θέμα hardware είναι ένας πύραυλος σε κόμπακτ διαστάσεις, αλλα σε θέμα software έχει κάποια θεματακια.Ισως καποια φτιαχτούν στο μέλλον ομως με αναβαθμίσεις...

Θα την κρατήσω γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτό το μέγεθος με snap 8 Gen 3 και 12 ραμ.

Μαλιστα.και τα gestures παιζουν κανονικα;

Αν ηξερα οτι θα δουλευει ο nova launcher θα το επαιρνα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Μαλιστα.και τα gestures παιζουν κανονικα;

Αν ηξερα οτι θα δουλευει ο nova launcher θα το επαιρνα.

Όχι τα gestures δουλεύουν μόνο με τον μαμά launcher. Ούτε με Nova,ούτε με κανέναν άλλον.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις εφαρμογή τύπου fng κλπ. δουλεύουν;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...