Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την 1.0.6 παρατήρησα (2 στις 2 προσπάθειες) ότι το NFC δυσκολευόταν να δουλέψει με 2 διαφορετικά pos.

Κάρτες τις διαβάζει μια χαρά πάντως απ' ότι είδα.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή έτυχε;

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Άφαντη η αναβάθμιση σε μένα, απορώ τι συμβαίνει....

Απαράδεκτη η χιαομι με τις αναβαθμίσεις..Είχα apple iPhone 15 plus και είχα κάθε μήνα ενημερώσεις λογισμικού και διορθώσεις εννοείτε.Το έδωσα και θα πάρω πάλι μήλο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό διαπιστώνω κι εγώ με τα updates, είμαι ακόμα με το security patch του Απριλίου, σημειωτέον ότι δεν έχω πειράξει τίποτα σε ρυθμίσεις για άλλη περιοχή κτλ. Νομίζω ότι στην Poco είναι κάπως πιο συνεπείς αλλά γενικά, είναι κάπως τσακωμενοι με τα update στην Xiaomi.

Βέβαια, το καταλαβαίνω, όταν έχει ένα σωρό συσκευές να χάνει την μπάλα στα των updates, να μην ξέρει που να τα πρωτοδώσει....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, tsimisde said:

Άφαντη η αναβάθμιση σε μένα, απορώ τι συμβαίνει....

Βάλε σαν χώρα Ελβετία και θα εμφανιστεί αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει με τις χώρες,σε αυτό και άλλα Xiaomi, Άγιο Μαρίνο, Ινδία, Σλοβενία, ότι διάβαζα σε forum και δεν έπιασε ποτέ.

Έδωσα την Ελβετία που είπες, την πήρε κατευθείαν, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο ξεθωριάζει ο ενθουσιασμός και φαίνονται κάποια πράγματα πιο ξεκάθαρα πλέον και ναι, πλέον αρχίζουν κάποια πράγματα να με ενοχλούν μέσες άκρες. 

Πρώτον, θαρρώ ότι τα μικροbugs που είχαν εμφανιστεί και πριν λίγο καιρό, μάλλον ήρθαν για να μείνουν. Πλέον στην εκκίνηση της συσκευής, παρατηρώ μια ελαφρά υστέρηση, φορές υστέρηση στην ενεργοποίηση του WiFi, Γενικά, διαφορά bugs από δω και από κει. Ας είμαστε ειλικρινείς, δεν είναι τόσο σοβαρά, λίγα από δω, λίγα από κει όμως, μαζεύονται αρκετά στη σούμα.

Δεύτερον, η μπαταρία τελικά, δεν είναι όπως την θεωρούσα, αυτό που βοηθάει στην αυτονομία, είναι η χωρητικότητα της, βγάζει μια μέρα και κάτι, λόγω αυτής, η διαχείριση ενέργειας του λογισμικού, θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Δε νοείται μέσα σε μία ώρα χρήσης να έχει χάσει περίπου το 15-20%. Δεν παραλείπω το γεγονός ότι λόγω καύσωνα η αυτονομία πλήττεται. Σημειωτέον ότι έχω ως μέτρο σύγκρισης το iPhone 12 το οποίο δε φημίζεται για την αυτονομία του, θαρρώ όμως ότι σε νούμερα αυτονομίας, είναι αρκετά κοντά, παρόλο που έχει τη μισή μπαταρία σε θέμα χωρητικότητας, κάνει όμως πιο ισορροπημένη διαχείριση. Και επίσης, είχα ενεργοποιήσει και την εξοικονόμηση ενέργειας κάποια στιγμή, με τον ίδιο ρυθμο εξαντλούνταν η μπαταρία. 

Τρίτον, πολύ φοβάμαι ότι το ατού της συσκευής το οποίο είναι η κάμερα, μάλλον είναι μουφα. Διαπίστωσα με μια φωτογραφία που είχα βγάλει τις προάλλες ότι ίσως τελικά η κάμερα να μην είναι τόσο ικανή όσο διαφημίζεται από μόνη της και τη μεγάλη δουλειά την κάνει το λογισμικό επομένως, το τελικό αποτέλεσμα στη φωτογραφία, θαρρώ ότι βγαίνει μετά από επεξεργασία, δεν είναι τόσο φυσικό. 

Δεν ξέρω αν έχει τύχει να δοκιμάσετε τα ακουστικά που δινόταν δώρο για όσους είχαμε πάρει από τους πρώτους τη συσκευή. Πρώτον, παρατηρώ αψυχολόγητη χρήση, φορές λειτουργούν σωστά, φορές όχι, φορές αποδίδουν όλες τις συχνότητες, φορές όχι, φορές έχουν μπάσο, φορές "ξυπνάει" απότομα και επίσης, φορές τύχαινε να αφαιρώ το ένα από τα δύο και δεν αναγνώριζε ότι αποσυνδέθηκε για να σταματήσει την αναπαραγωγή. Μιλώντας για το τελευταίο χαρακτηριστικό, παρατήρησα ότι φορές αργεί να κάνει την παύση, μπορεί να περάσουν περίπου 3-4 δευτερόλεπτα για να κάνει την παύση, κάτι το οποίο σε Airpods γίνεται σχεδόν αμέσως επομένως, κυρία Xiaomi, αν θέλεις να αντιγράψεις την Apple, παρε και περισσότερα καλά στοιχεία.

Καταλήγοντας, διαπιστώνω ότι τελικά με είχε συνεπάρει ο ενθουσιασμένος και κατέληξα στην επιλογή της συγκεκριμένης συσκευής και όσο περνάει ο καιρός, ξεθωριάζει η ιδανική εικόνα που είχα διαμορφώσει στο μυαλό μου, αρχίζω να εντοπίζω τα όποια κακώς κείμενα. Είχα ελπίδες ότι θα είναι διαφορετική η εμπειρία μου με την εταιρία, εφόσον ανέβηκα και τιμολογιακα κατηγορία, δυστυχώς όμως, ανεβαίνουν αντίστοιχα και οι απαιτήσεις, αν έδινα 200€, να το καταλάβω και να το προσπεράσω, όχι όμως και στα 500€. 

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία: Στο Redme note 10pro όταν άρχισα να το φορτίζω με αργό φορτιστή η μπαταρία αργούσε να κατέβει και με διαφορά.

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, σκέπτομαι να το πάρω το φθινόπωρο,  αλλά δοκίμασε με έναν αργό φορτιστή, πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω στην πράξη, λόγω καλοκαιριού έχω καθιερώσει τη φόρτιση με αργό φορτιστή και έχω δει διαφορά, συγκριτικά με τον παρεχόμενο φορτιστή. Και πάλι όμως, πέφτει γρήγορα, όχι βέβαια τόσο γρήγορα όσο με την ταχεία φόρτιση.

Μιλώντας για καύσωνα, το είχαν αναφέρει και άλλοι και το παρατήρησα κι εγώ, ζεσταίνεται πάρα πολύ εύκολα και δεν γίνεται μόνο όταν βγαίνω εκτός σπιτιού, όπου είναι εκτεθειμένο σε ήλιο η υψηλή θερμοκρασία. Ακόμα και με ελάχιστη χρήση, ζεσταίνεται αρκετά. Είπα ότι φταίει η θήκη πορτοφόλι που είχα αρχικά, είχα μια άλλη σιλικονουχα η οποία δεν είχε αρκετό άνοιγμα για να φεύγει η θερμότητα, έβαλα τη θήκη που είναι στο κουτί, μήπως και ψύχεται καλύτερα, μια απο τα ίδια και πάλι. Ειδικά το τελευταίο, με ανησυχεί κάπως, από τη μία παρηγορουμαι ότι ειναι λόγω της υπερβολικής θερμοκρασίας της εποχής, δεν δικαιολογείται όμως με τη χρήση που του κάνω να θερμαίνεται τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...για πείτε μου πως να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις..

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2024 at 1:45 ΜΜ, Christos kitsos said:

καλησπέρα...για πείτε μου πως να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις..

Εγώ έκανα το εξης: ρυθμίσεις ->δακτυλικό κλπ - >εξουσιοδότηση και ανάκληση και απενεργοποίηση το msa. Μετά πας στις εφαρμογές συστήματος όπως θέματα, ασφάλεια κλπ και απενεργοποιείς τις προτάσεις. Έτσι δεν εμφανίζονται πλέον στις εφαρμογές συστήματος. Βασικά ότι περιγράφει το παρακάτω άρθρο σε γενικές γραμμές κάνε 

https://news.xiaomi-miui.gr/how-to-remove-ads-from-miui-83754-2/

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2024 at 1:45 ΜΜ, Christos kitsos said:

καλησπέρα...για πείτε μου πως να απενεργοποιήσω τις διαφημίσεις..

Ο καλύτερος τρόπος γιά να απαλλαγείς από τις διαφημίσεις όλων των εφαρμογών είναι 

Ρυθμίσεις>Σύνδεση & κοινοποίηση>Προσωπικό dns> προσωπικό όνομα παροχέα dns> Βάζεις dns.adguard.com 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2024 at 2:09 ΜΜ, D_G said:

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, σκέπτομαι να το πάρω το φθινόπωρο,  αλλά δοκίμασε με έναν αργό φορτιστή, πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.

Σε θέμα αυτονομίας, τελικά ήμουν αρκετά υπερβολικός τις προάλλες, είναι για τα μέτρα μου αρκετά ικανοποιητική, μπορεί πλέον επειδή το χρησιμοποιώ περισσότερο να χρειάζεται κάθε μέρα φόρτιση, σίγουρα πάντως δεν πέφτει τόσο γρήγορα που να χρειαστεί μπριζωμα εντός της ημέρας επομένως, από αυτή την άποψη, είμαι ικανοποιημένος. Με βάση τη χρήση που κάνω, ξεκινάω τη μέρα με 100% και το βάζω να φορτίσει το επόμενο μεσημέρι επομένως, κρατάει καλά η μπαταρία, παρόλα αυτά, λόγω χωρητικότητας, περίμενα εντυπωσιακά καλύτερη αυτονομία συγκριτικά με αυτή του Αϊφονιού που είχα πριν. 

Μιας και αναφέρω τα της μπαταρίας, ερώτηση και προς τους υπόλοιπους κατόχους. Μετα από πολύ καιρό, είπα να χρησιμοποιήσω τον παρεχόμενο φορτιστή και παρατήρησα ότι έκανε περισσότερο χρόνο να φορτίσει, περίπου όσο χρόνο κάνει να φορτίσει με τον 65αρη φορτιστή που έχω. Να έχει να κάνει με τη ζέστη η με κάποια αναβάθμιση πείραξαν το χρόνο φόρτισης; 

Επίσης, η ταραχή που είχα τις προάλλες και άρχισα να τα "χώνω" ήταν λόγω μιας φωτογραφίας που είχα βγάλει η οποία, βγήκε όπως θα δείτε παρακάτω και θορυβήθηκα αρκετά. Γενικά παρατήρησα και σε άλλες φωτογραφίες, ειδικά φωτογραφίζοντας κάνα δέντρο ότι το περίγραμμα του στα φυλλώματα, μοιάζει παραμορφωμένο, λες και βούτηξε κάποιος τα κλαδιά σε λάδι επομένως, κάτι μου λέει ότι το λογισμικό πειράζει τις φωτογραφίες και τελικά δεν είναι τόσο "καθαρό" το αποτέλεσμα από την κάμερα. Παρόλα αυτά, σε καθαρά νυχτερινές λήψεις, συνεχίζει να με εκπλήσσει, παραθέτω και μια άλλη λήψη. 

Γενικά, θα το ξαναπώ, αντικειμενικά μιλώντας, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή. Επειδή όμως έχει εμφανίσει μικροκολλήματα (πχ να μην "ακούει" με την πρώτη το πλαϊνό κουμπί, να κολλάει η κάμερα όταν θέλω να κάνω ζουμ), έχω πάρει μια μικρή ψυχρολουσία, περίμενα να εμφανιστούν πιο μετά τέτοιου είδους θεματάκια, κοντά στο χρόνο ας πούμε.

Κατά τα λοιπά, δεν έχω κάποιο παράπονο, η οθόνη φωτεινή και με πολύ ωραία χρώματα, η κάμερα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων που την έχω χρησιμοποιήσει άψογη, η μπαταρία έχει ικανοποιητική αυτονομία, σίγουρα όμως, δεν θα την ξαναεπέλεγα καθώς, περίμενα κάτι πραγματικά διαφορετικό στην εμπειρία χρήσης, χωρίς τα γνωστά χαζοθεματάκια της εταιρείας.

 

IMG_20240724_204815.jpg

IMG_20240718_232949.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Μπαίνω στις φωτογραφίες και χαλάει η οθόνη ασπρίζει χάνει τα χρώματα αλλά παρατήρησα ότι το κάνει μόνο όταν μπαίνω στη συλλογή προς το παρών τουλάχιστον..1 μήνα το έχω από Σκρουτζ..παίζει ν είναι τίποτα ελαττωματικό??

5 minutes ago, Christos kitsos said:

Καλησπέρα παιδιά.. Μπαίνω στις φωτογραφίες και χαλάει η οθόνη ασπρίζει χάνει τα χρώματα αλλά παρατήρησα ότι το κάνει μόνο όταν μπαίνω στη συλλογή προς το παρών τουλάχιστον..1 μήνα το έχω από Σκρουτζ..παίζει ν είναι τίποτα ελαττωματικό??

 

IMG_20240803_065134.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι κάποιο bug της εφαρμογής, ειδικά αν γίνεται στιγμιαία και επανέρχεται στην πορεία στα κανονικά χρώματα

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, tsimisde said:

Πιθανόν να είναι κάποιο bug της εφαρμογής, ειδικά αν γίνεται στιγμιαία και επανέρχεται στην πορεία στα κανονικά χρώματα

 Αυτό κάνει ..μετά φτιάχνει από λίγο ..Και εγώ πιστεύω bug είναι της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν έγινε κάποιο update της εφαρμογής πρόσφατα η θέλει κάποιο update, ίσως και να στρώσει η δοκίμασε να καθαρίσεις τα σκουπίδια της cache μνήμης. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση, νομίζω ότι έχουν αλλάξει τα χρώματα της οθόνης αρκετά και έχει χαμηλώσει ο ήχος που παίζουν τα βίντεο.... ειδικά αυτό με τα χρώματα είναι άλλη οθόνη εντελώς, προς το χειρότερο.

Αναμονή για την την αναβάθμιση που θα διορθώσει την αποτυχία της 1.06

Link to comment
Share on other sites

Έλαβον. Με τη ζέστη πως τα πάτε; Εμένα ζεσταίνεται χωρίς ιδιαίτερη χρήση και γενικά, έχει κολληματάκια. Δεν είναι ότι δεν έχει ζέστη, δεν περίμενα όμως να είναι τόσο ευαίσθητο σε αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται για θέμα θήκης όπως νόμισα, ακόμα και με την εργοστασιακή θήκη θερμαίνεται. Οι υπόλοιποι, έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;

Χωρίς να το χρησιμοποιώ, το έχω αφήσει να φορτίζει και η γρήγορη φόρτιση δε λειτουργεί ούτε για αστείο. Επίσης, μετά από καιρό είπα να χρησιμοποιήσω τον 120αρη φορτιστή και παρατήρησα ότι δεν φορτίζει τόσο γρήγορα όσο πριν, είναι θέμα ζέστης, με κάποιο update το άλλαξαν, ένας Θεός ξέρει....

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πριν να το φορτίσεις το κινητό να κάνεις επανεκκίνηση. Είχα το ίδιο πρόβλημα και με επανεκκίνηση δούλεψε η γρήγορη φόρτιση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...Γιατί μου το κάνει αυτό στις φωτογραφίες...ενώ είναι πράσινο το χορτάρι μου το ξεφτιζει.Με τη 200mp έβγαλα.

IMG_20240815_205525.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2024 at 8:57 ΜΜ, Christos kitsos said:

Καλησπέρα παίδες...Γιατί μου το κάνει αυτό στις φωτογραφίες...ενώ είναι πράσινο το χορτάρι μου το ξεφτιζει.Με τη 200mp έβγαλα.

IMG_20240815_205525.jpg

Την ώρα που είσαι έτοιμος να βγάλεις φωτογραφία κάνε ενα κλικ μέσα στο χορτάρι να κεντράρει εκει ο φακός και μετά βγαλε. Δες πως θα είναι. Πάντως λογικό είναι αφού βγάζεις ένα αντικείμενο που εκπέμπει εναλλασσόμενο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...