Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στην εβδομάδα θα έχω το κινητό και θα το δοκιμάσω παράλληλα με το S24 Ultra που έχω και θα πρέπει να αποφασίσω ποιο θα κρατήσω και ποιο όχι (δεν έχω την πολυτέλεια να κρατήσω δύο ναυαρχίδες).Μεχρι τότε θα ήθελα την γνώμη σας αν τα έχετε δουλέψει δίπλα δίπλα.Εχει τόσο μεγάλη διαφορά στο μέγεθος που βλέπω σε συγκριτικά;μ αρέσει αρκετά η οθόνη του Ultra και με τις αντανκλασεις και σαν μέγεθος που το χαίρομαι και είναι το πρώτο μαζί με την μπαταρία που θα μπορούσα να κάνω πίσω.Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω στο Iphone?Σίγουρα θα του δώσω χρόνο,είχα για ένα μικρό διάστημα το 12 pro Max όταν βγήκε και το έδωσα για οικονομικούς λόγους.Δεν παίζω παιχνίδια,δεν κάνω παραμετροποίηση,γενικώς επειδή δουλεύω σαν φωτογράφος και θέλω καλή κάμερα όταν έχω και το κινητό  στα συγκριτικά έχω δει διάφορες ειδικά στις χαμηλού φωτισμού υπέρ του Iphone.Οταν έρθει η ώρα να το στήσω πρέπει να προσέξω κάτι(δεν θυμάμαι καν τι είχα κάνει στο 12 pro Max).Καθε συμβουλή και γνώμη καλοδεχουμενη..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Τα iPhone γενικότερα δε θέλουν κάποιο συγκεκριμένο στήσιμο. Δουλεύουν όπως υποτίθεται ότι πρέπει να δουλεύουν out of the box. Χρησιμοποίησε το και αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Πολλές παραμετροποιήσεις δεν έχεις να κάνεις, ωστόσο έχεις κάποιες επιλογές που μπορεί να σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Σε περίπτωση που δε σου κάνει το πληκτρολόγιο για παράδειγμα, υπάρχουν και άλλες επιλογές να δοκιμάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ,θα δώσω τον χρόνο που χρειάζεται και θα αποφασίσω,θέλω να δω σίγουρα κάμερα και μπαταρία και αν αυτά με καλύπτουν μαζί με την οθόνη θα μείνω. 

Link to comment
Share on other sites

Όσα update και να πάρει η κάμερα του s24u δεν βλέπω να φτάνει την Apple ειδικά νύχτα και χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες. Έχω και το s23u και έκανα πολλές συγκρίσεις και η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ του 15pro max 

Θέμα μπαταρίας είδα κάποια βιντεακια και το 15pm είχε ένα ελαφρύ πλεονέκτημα . οπότε και τα δύο είναι πολύ καλά 

Έκανα την μετάβαση από 23υ σε 15pm πριν μια εβδομάδα και εκτός κάτι μικρές υποχωρησεις σε κάτι απλά πράγματα δεν βλέπω να μου λείπει κάτι από το Android. Έχω μείνει ευχαριστημένος από το συνολικό πακέτο

Googlαρε όμως για τα προβλήματα οθόνης του s24ultra να δεις πόσο διαφορετική είναι από του s23u πχ γιατί πολλά γράφονται για ξεθωριασμενα χρώματα ειδικά σε dark Mode

Αλλά αν έχεις βασικό κριτήριο την κάμερα τότε άφοβα  iphone. Μετά από χρόνια με Samsung τώρα πλέον είμαι ευχαριστημένος και με νυχτερινές λήψεις. Μεγάλο μειονέκτημα η επεξεργασία μετά την φωτογραφία στα Samsung.χαλαει όλο το αποτέλεσμα αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, giorgos_dinamik said:

Όσα update και να πάρει η κάμερα του s24u δεν βλέπω να φτάνει την Apple ειδικά νύχτα και χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες. Έχω και το s23u και έκανα πολλές συγκρίσεις και η διαφορά είναι μεγάλη υπέρ του 15pro max 

Θέμα μπαταρίας είδα κάποια βιντεακια και το 15pm είχε ένα ελαφρύ πλεονέκτημα . οπότε και τα δύο είναι πολύ καλά 

Έκανα την μετάβαση από 23υ σε 15pm πριν μια εβδομάδα και εκτός κάτι μικρές υποχωρησεις σε κάτι απλά πράγματα δεν βλέπω να μου λείπει κάτι από το Android. Έχω μείνει ευχαριστημένος από το συνολικό πακέτο

Googlαρε όμως για τα προβλήματα οθόνης του s24ultra να δεις πόσο διαφορετική είναι από του s23u πχ γιατί πολλά γράφονται για ξεθωριασμενα χρώματα ειδικά σε dark Mode

Αλλά αν έχεις βασικό κριτήριο την κάμερα τότε άφοβα  iphone. Μετά από χρόνια με Samsung τώρα πλέον είμαι ευχαριστημένος και με νυχτερινές λήψεις. Μεγάλο μειονέκτημα η επεξεργασία μετά την φωτογραφία στα Samsung.χαλαει όλο το αποτέλεσμα αρκετά 

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση,το S24 Ultra έχω τώρα μου αρέσει και η οθόνη με τις αντανακλασεις που δεν κάνει και το μέγεθος που όταν το γυρνάω και βλέπω μια ταινία ή youtube πχ σε όλη την οθόνη πιάνει πολύ και είναι ωραίο.Εκει που χωλαίνει στα δικά μου μάτια είναι στις φωτογραφίες βράδυ,χρειάστηκε με την παρέα να βγάλουμε κάποιες φωτογραφίες και είδα πολλές θολές και θόρυβο.Μην πάμε σε κινούμενα θέματα,ακόμα χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, George6633 said:

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση,το S24 Ultra έχω τώρα μου αρέσει και η οθόνη με τις αντανακλασεις που δεν κάνει και το μέγεθος που όταν το γυρνάω και βλέπω μια ταινία ή youtube πχ σε όλη την οθόνη πιάνει πολύ και είναι ωραίο.Εκει που χωλαίνει στα δικά μου μάτια είναι στις φωτογραφίες βράδυ,χρειάστηκε με την παρέα να βγάλουμε κάποιες φωτογραφίες και είδα πολλές θολές και θόρυβο.Μην πάμε σε κινούμενα θέματα,ακόμα χειρότερα. 

 Με την αντανάκλαση μεγάλη μαγκιά που θα βοηθήσει πολύ 
Αλλά στο θέμα κάμερας υστερεί αρκετά όπως είπες. Την ημέρα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά μέχρι εκεί. Κρίμα που δεν αλλάζει τακτική και ρίχνει τόσο πολύ επεξεργασία μετά την λήψη. 

Είμαι περίεργος μετά από κάτι μήνες εφόσον πάρει Updates η κάμερα μπας και διορθώσουν αυτό το θέμα. Λίγες ελπίδες έχω όμως γιατί στο s23u δεν έγινε κάτι τέτοιο 

Αυτό είναι το θέμα όμως ότι δεν υπάρχει τέλεια συσκευή που να τα κάνει όλα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το s23 ultra και το έδωσα μόνο κ μόνο επειδή σε πρόσωπα και ειδικά κινούμενα έβγαζε θολές.. πήρα το 15 pro και είναι point and shoot 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα αναγκαστεί να δώσω το 12 Pro Max προφανώς και το μετανιωσα μετά και για πολύ καιρό γιατί έπεσα σε ένα android μεσαίας κατηγορίας.Τωρα που μου δόθηκε ευκαιρία να μπορώ να επιλέξω κάτι από αυτά τα δύο έδωσα πάλι στήριξη με προπαραγγελια στο S24u.Αλλα νομίζω ότι αξίζει να δω ξανά το ios και όλα τα καλά που έχει.Βέβαια πρέπει να συνηθίσω με τις χειρονομίες μπρος πίσω κλπ γιατί στα κινητά μου χρησιμοποιώ τα κουμπιά ακόμα,αλλά από όσο θυμάμαι τότε δεν είχα ιδιαίτερο θέμα σε αυτό γιατί ήταν πολύ smooth όλη η εμπειρία.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμιστεί και το s24u και θα διορθωθεί δεν θα μείνει έτσι 

Καποια προβλήματα οθόνης είναι θέματα παραγωγής σε πρώτες συσκευές 

Παρολα αυτά 15 pro max δεν θα γίνει όμως 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάω να παραλάβω τη συσκευή και αν προλάβω να το στήσω θα το πάρω μαζί μου γιατί θέλω να πάω ένα τριήμερο Θεσσαλονίκη.Το S24 Ultra θα μπει στο συρτάρι σα να μην υπάρχει και νομίζω ότι 7-10 μέρες είναι καλά για να πάρω απόφαση ποιο θα κρατήσω.Πρεπει να προσέξω κάτι που ρίχνει την μπαταρία;Πχ στο Samsung τα έχω όλα κλειστά (τοποθεσία,bluetooth κλπ) και τα ανοίγω αν χρειαστώ για κάποια διεύθυνση ή να συνδέσω ακουστικά κλπ.Υπάρχει κάτι έξτρα εδώ που αν δεν το κλείσω θα μου τρώει την μπαταρία; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, George6633 said:

Σήμερα θα πάω να παραλάβω τη συσκευή και αν προλάβω να το στήσω θα το πάρω μαζί μου γιατί θέλω να πάω ένα τριήμερο Θεσσαλονίκη.Το S24 Ultra θα μπει στο συρτάρι σα να μην υπάρχει και νομίζω ότι 7-10 μέρες είναι καλά για να πάρω απόφαση ποιο θα κρατήσω.Πρεπει να προσέξω κάτι που ρίχνει την μπαταρία;Πχ στο Samsung τα έχω όλα κλειστά (τοποθεσία,bluetooth κλπ) και τα ανοίγω αν χρειαστώ για κάποια διεύθυνση ή να συνδέσω ακουστικά κλπ.Υπάρχει κάτι έξτρα εδώ που αν δεν το κλείσω θα μου τρώει την μπαταρία; 

Καλά ούτε στο Samsung τρώει μπαταρία το Bluetooth 

Ναι κλείσε Ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο 

Την βοήθεια Wi-Fi μέσα από τις ρυθμίσεις των δεδομένων 

Τοποθεσια δώσε δικαιώματα μόνο σε οποία εφαρμογή πραγματικά χρειάζεσαι όπως οι χάρτες για πλοήγηση 

Τιποτα άλλο 

Και εφαρμογές μην κλείνεις από το multitask γιατί τα κανείς χειρότερα μετά 

Στην ουσία ξεκλειδώνεις το κινητό βλέπεις αυτό που θέλεις, το κλειδώνεις και το βάζεις στην τσέπη. Δεν πειράζεις τίποτα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, George6633 said:

Σήμερα θα πάω να παραλάβω τη συσκευή και αν προλάβω να το στήσω θα το πάρω μαζί μου γιατί θέλω να πάω ένα τριήμερο Θεσσαλονίκη.Το S24 Ultra θα μπει στο συρτάρι σα να μην υπάρχει και νομίζω ότι 7-10 μέρες είναι καλά για να πάρω απόφαση ποιο θα κρατήσω.Πρεπει να προσέξω κάτι που ρίχνει την μπαταρία;Πχ στο Samsung τα έχω όλα κλειστά (τοποθεσία,bluetooth κλπ) και τα ανοίγω αν χρειαστώ για κάποια διεύθυνση ή να συνδέσω ακουστικά κλπ.Υπάρχει κάτι έξτρα εδώ που αν δεν το κλείσω θα μου τρώει την μπαταρία; 

οτι χρησιμοποιεις αστο ανοιχτο οπως λενε και τα παιδια. ΒΤ αν εχεις ακουστικα ειναι βλακεια να ανοιγοκλεινεις, ουτε εγω το κλεινω, εχω και ρολοι βεβαια. μονο τοποθεσια κλεινω γιατι δουλευω 2 φορες το χρονο και επειδη δινω κατα καιρους αδεια σε εφαρμογες ,πχ chrome για αναζητησεις ή fb, για να μην καθομαι να αλλαζω αδειες κλεινω τοποθεσια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά,τώρα το χρησιμοποιώ και προσπαθώ να το μάθω.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, George6633 said:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά,τώρα το χρησιμοποιώ και προσπαθώ να το μάθω.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εξέπληξε με το IPhone είναι η μπαταρία.με αρκετό GPS,4G,YouTube,κλήσεις,κάμερα,βίντεο από τις 10:30 το πρωί έφτασα τώρα σπίτι με 50% μπαταρία και έχει κάνει 2 φορτίσεις όλες και όλες από προχθές που το άνοιξα.απλα παρατήρησα ότι κάποιες φορές είτε πέφτει ανά 2% ή πολύ ακαριαία το 1·2%

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, George6633 said:

Αυτό που με εξέπληξε με το IPhone είναι η μπαταρία.με αρκετό GPS,4G,YouTube,κλήσεις,κάμερα,βίντεο από τις 10:30 το πρωί έφτασα τώρα σπίτι με 50% μπαταρία και έχει κάνει 2 φορτίσεις όλες και όλες από προχθές που το άνοιξα.απλα παρατήρησα ότι κάποιες φορές είτε πέφτει ανά 2% ή πολύ ακαριαία το 1·2%

Αν δουλεύουν όλα σωστά ναι έχει πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, George6633 said:

Αυτό που με εξέπληξε με το IPhone είναι η μπαταρία.με αρκετό GPS,4G,YouTube,κλήσεις,κάμερα,βίντεο από τις 10:30 το πρωί έφτασα τώρα σπίτι με 50% μπαταρία και έχει κάνει 2 φορτίσεις όλες και όλες από προχθές που το άνοιξα.απλα παρατήρησα ότι κάποιες φορές είτε πέφτει ανά 2% ή πολύ ακαριαία το 1·2%

Και εμένα μου το κάνει αυτό με το ποσοστό πάει από 80% στο 79% και σχεδόν άμεσα 78% όπου θα σταθεί εκεί αρκετή ώρα και μετά πάλι το ίδιο!! 

Προφανώς είναι θέμα αλγορίθμου!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται να χτυπάει ξυπνητήρι ενώ δεν υπάρχει ενεργό τέτοια ώρα που χτυπάει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βγαινει ειδοποιηση απο την εφαρμογη ρολοι και περιγραφη ΧΑΠΙ. Alarm

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, doganos said:

Βγαινει ειδοποιηση απο την εφαρμογη ρολοι και περιγραφη ΧΑΠΙ. Alarm

Στην εφαρμογή υγεία έχεις κάνει προσθήκη κάποιο χάπι και σε ειδοποιεί 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, πως πατε με την τελευταια αναβαθμιση? μηπως εχει πεσει λιγο η αυτονομια ή ειναι η ιδεα μου?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με την 17.3.1 που έχω τώρα δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Πτώση έχω μόνο όταν λόγο δουλειάς είμαι σε περιοχές με χάλια σήμα και το αφήνω 5g. Σαββατοκύριακο που είμαι περιοχή σπιτιού και περιοχές με καλό σήμα απόλυτα ευχαριστημένος. Vodafone και κάτοικος Γερμανίας 

Τον άλλο μήνα κατεβαίνω Ελλάδα και είμαι περίεργος να δω πως θα πάει η μπαταρία. Vodafone που πιάνω λόγο roaming στο χωριό μου είναι για κλάματα. Σαν νερό έφευγε στο s23u η μπαταρία πέρσι. 

Την 17.3.1 πότε την πήρε? Δεν θυμάμαι πριν 3 εβδομάδες όταν το πήρα ποια έκδοση είχε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgos_dinamik said:

Με την 17.3.1 που έχω τώρα δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Πτώση έχω μόνο όταν λόγο δουλειάς είμαι σε περιοχές με χάλια σήμα και το αφήνω 5g. Σαββατοκύριακο που είμαι περιοχή σπιτιού και περιοχές με καλό σήμα απόλυτα ευχαριστημένος. Vodafone και κάτοικος Γερμανίας 

Τον άλλο μήνα κατεβαίνω Ελλάδα και είμαι περίεργος να δω πως θα πάει η μπαταρία. Vodafone που πιάνω λόγο roaming στο χωριό μου είναι για κλάματα. Σαν νερό έφευγε στο s23u η μπαταρία πέρσι. 

Την 17.3.1 πότε την πήρε? Δεν θυμάμαι πριν 3 εβδομάδες όταν το πήρα ποια έκδοση είχε 

Μόνο από την διαφορά σήματος θα πας προς τα κάτω πολύ σε αυτονομία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως με αυτόν τον τρόπο,  κλέψουμε λίγο από του s24 ultra, την τεχνολογία..

Η πρώτη εικόνα από πάνω  (στην μέση) είναι χωρίς τζάμι...η συσκευή μόνη κ με το FLOLAB.ONETIME PRO

Όταν είχε βγει η συσκευή τον Σεπτέμβριο, δεν θυμάμαι να υπήρχε το συγκεκριμένο τζάμι της FLOLAB. 

Δεν έχει μεγάλη αντοχή σε πτώση, αλλά κάνει πολύ καλή διαχείριση στα χρώματα κ είναι anti glare....

Εγώ πάντως, έριξα μία παραγγελία, να το δοκιμάσω...😎

Screenshot_20240224-063500.png

Screenshot_20240224-063559.png

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...