Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πιστεύω πως ο μεγαλύτερος εχθρός της μπαταριάς είναι η θερμότητα , οπότε φορτίζω με 5W φορτιστή. Βέβαια αν χρειαστώ άμεσα να φορτίσω γρήγορα φορτίζω με τον γρήγορο . 

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχεται η δυνατότητα εγγραφής κλήσεων με το iOS 18….

Διαβάζω καλά .. επιτρέπεται πλέον κ νόμιμα …

Εινσι κάτι που το ζητούσαν πολλοί ( κυρίως επαγγελματίες για καταγραφή των ραντεβού) κ κατέφευγαν σε Huawei…

Όσοι έβαλαν την beta , είναι ενεργοποιημένη  η δυνατότητα ….??

Link to comment
Share on other sites

Στην ευρωπαϊκή ένωση....όχι δεν θα είναι ενεργοποιημενη.

Έχω beta στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να ηχογραφησω.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chocbhed_6630 said:

Στην ευρωπαϊκή ένωση....όχι δεν θα είναι ενεργοποιημενη.

Έχω beta στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να ηχογραφησω.

Αμα αλλάξεις region;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, arxontas2323 said:

Αμα αλλάξεις region;

δεν το εχω  δοκιμασει και να πω την αληθεια δεν καιγομαι και να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η υγεία της μπαταρίας, είναι κάτι με το οποίο έχουν ψύχωση όλοι όσοι πιάνουν iPhone στα χέρια τους, δεν εξαιρώ τον εαυτό μου σε αυτό. Σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχει περάσει από τα χέρια μου, ουδέποτε με είχε απασχολήσει το θέμα υγεία μπαταρίας, ούτε καν έδινα σημασία αν και γενικά, είμαι προσεκτικός με τη χρήση της οποιασδήποτε μπαταρίας, κυρίως, δεν χρησιμοποιώ τη συσκευή όταν τη φορτίζω, φορές τη φορτίζω και όλη τη νύχτα άμα λάχει. 

Επειδή έχω περάσει κι εγώ από το στρατόπεδο των iPhone και δεν έχω απεμπλακεί εντελώς, όσες φορές τύχει να το δουλέψω για να δω ότι είναι οκ, να κάνω update, πάντα θα κοιτάξω και το ποσοστό. Στο iPad που έχω όμως, ουδέποτε με έχει απασχολήσει η υγεία και δεν αναφέρεται κιόλας. Σύμφωνα με το 3utools η υγεία της μπαταρίας του είναι 93-94% μετά από 1μισι χρόνο μετά την αγορά και για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω παρατηρήσει καμία απολύτως διαφορά στην αυτονομία, λειτουργεί μια χαρά, συνεχίζει να είναι τέρας η μπαταρία του.

Για να συνοψίσω, επειδή στα iPhone μετράει πολύ η μεταπωλητική τους αξία, η υγεία μπαταρίας παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό, αν είναι 100% πάει κάποιος με κλειστά μάτια, αν είναι λίγο παρακάτω, θα το σκεφτεί και μια και δυο και τρείς φορές. Είναι όπως με την αγορά ενός μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, κάποιος θα σταθεί στα χιλιόμετρα που έχει γράψει, ασχέτως όπου ένα αμάξι με περισσότερα χιλιόμετρα, μπορεί να είναι καλύτερα δουλεμένο από ένα με λιγότερα οπότε, όλα αυτά είναι mind games θαρρώ, είναι μια χαζή έγνοια με την οποία επιβαρύνουμε το μυαλό μας.

 

Λογικό με την πάροδο του χρόνου να υπάρχει πτώση στις μπαταρίες, το αν θα ξεκινήσει αργά η γρήγορα η κατρακύλα, εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας αλλά γενικά, όπως είπε πιο πρίν και ένας συνφορουμίτης, σκοπός είναι να μας υπηρετεί το κινητό, όχι να το υπηρετούμε, εκείνο είναι το εργαλείο, όχι εμείς....

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, xabos said:

Επανέρχεται η δυνατότητα εγγραφής κλήσεων με το iOS 18….

Διαβάζω καλά .. επιτρέπεται πλέον κ νόμιμα …

Εινσι κάτι που το ζητούσαν πολλοί ( κυρίως επαγγελματίες για καταγραφή των ραντεβού) κ κατέφευγαν σε Huawei…

Όσοι έβαλαν την beta , είναι ενεργοποιημένη  η δυνατότητα ….??

Που υπάρχει η επιλογή για εγγραφή κλήσεων?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xabos said:

To να τα μεταφράζει δεν με νοιάζει…αλλά το να ηχογραφεί θα ήταν πολύ δυνατό χαρτί για τα αιφον

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, arxontas2323 said:

To να τα μεταφράζει δεν με νοιάζει…αλλά το να ηχογραφεί θα ήταν πολύ δυνατό χαρτί για τα αιφον

Δεν νομίζω να επιτρέπεται στην Ευρώπη 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Tasos19s said:

Δεν νομίζω να επιτρέπεται στην Ευρώπη 

 

Νομίζω αμα αλλάξεις γλώσσα  κτλ μπορείς να το πας uk ωστε να ηχογραφεί 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν όντως θα γίνει αυτό, θα γίνει μεγάλος ντόρος και θα είναι μεγάλη ειρωνεία καθώς, τη Huawei την καθάρισαν με την υπόνοια (ενδεχομένως και τη δυνατότητα μέσω ηχογραφήσεων) ότι κάνει υποκλοπές, αν τώρα γίνει στην Apple, θα φανούν πολλά....

Ενώ στη Huawei δεν επιτρεπόταν, στην Apple θα επιτραπεί και θα είναι απλά Δευτέρα; 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tsimisde said:

Καλά, αν όντως θα γίνει αυτό, θα γίνει μεγάλος ντόρος και θα είναι μεγάλη ειρωνεία καθώς, τη Huawei την καθάρισαν με την υπόνοια (ενδεχομένως και τη δυνατότητα μέσω ηχογραφήσεων) ότι κάνει υποκλοπές, αν τώρα γίνει στην Apple, θα φανούν πολλά....

Ενώ στη Huawei δεν επιτρεπόταν, στην Apple θα επιτραπεί και θα είναι απλά Δευτέρα; 

Βάση νομοθεσίας η ηχογράφηση κλήσεων δεν επιτρέπεται. Αυτό δεν ισχύει σε όλες τις χώρες. Για παράδειγμα συσκευές samsung που προορίζονται για την αγορά της Ταϊλάνδης έχουν ενσωματωμένη την ηχογράφηση κλήσεων. Οι ίδιες συσκευές που προορίζονται για την αγορά της Ευρώπης λόγω νομοθεσίας δεν την έχουν. Επομένως δεν υπάρχει περίπτωση τόσο στην Ευρώπη αλλά και στην Αμερική να κυκλοφορούν συσκευές με ενσωματωμένη ηχογράφηση κλήσεων εκτός και αλλάξει η νομοθεσία. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές σας γράφουν μέσα στις ρυθμίσεις για την μπαταρία τους κύκλους φόρτισης; 
Αυτο το έγραφαν από τις αρχές του iOS 17 ή τώρα τελευταία έγινε με την 17.6;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Tasos19s said:

Οι συσκευές σας γράφουν μέσα στις ρυθμίσεις για την μπαταρία τους κύκλους φόρτισης; 
Αυτο το έγραφαν από τις αρχές του iOS 17 ή τώρα τελευταία έγινε με την 17.6;

Στη σειρά 15 υπάρχει από την αρχή. Μάλλον σου ξέφυγε!! 🙂

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kastorakos84 said:

Στη σειρά 15 υπάρχει από την αρχή. Μάλλον σου ξέφυγε!! 🙂

Δεν είχα από την αρχή 

Τωρα τελευταία πήρα το 15 και δεν το πρόσεξα 

Το πούλησα σε έναν φίλο και μου είπε ότι έχει αυτό αλλά παραξενεύτηκα λέω μήπως το έβαλαν στην τελευταία αναβάθμιση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Όσοι έχετε 15 pro max έχετε παρατηρήσει το gps (Apple Maps, google maps) να μην είναι τόσο ευαίσθητο όσο τα προηγούμενα μοντέλα; 
Προερχομενος από 13 pro max πριν το 15 pro max, λόγω εργασίας, πάνω στη Μηχανη πολλές Φορές είχα το Κινητο στη τσέπη με τη τοποθεσία στο gps και τα AirPods συνδεδεμένα και είχα 100% λειτουργικότατες οδηγίες για τον προορισμό. Τώρα με το 15 pro max, από την πρώτη μέρα παρατήρησα ότι αυτό δεν λειτουργεί. Μου έδινε οδηγίες ότι να ναι. Με έβγαζε 2 στενά παραπάνω ή παρά πίσω. Αν το βάλω στη βάση πάνω λειτουργεί μια χαρά. 
Το ίδιο κάνει και στο αμάξι αν δεν είναι ακριβώς κάτω από το Παρμπριζ. Τα προηγούμενα μπορεί να τα άφηνα και στο κάθισμα του συνοδηγού ή στη κονσόλα χαμηλά. 
Τότε είχα μιλήσει και με την υποστήριξη της apple. Έτρεξαν κάποια διαγνωστικά αλλά δεν βρήκαν κάτι κι έτσι προσαρμόστηκα σε αυτό αλλά είναι λίγο σπασμωδικό όταν έχεις συνηθίσει αλλιώς. 
 

Για να προλάβω καταστάσεις το έχω δοκιμάσει κι εκτός θήκης. Οι Θηκες που φοράω είναι οι official όπως και στα προηγούμενα μοντέλα. 
 

Αν είναι θέμα μόνο της δίκης μου συσκευής εννοείται να το πάω για έλεγχο. 
 

Ευχαριστω και συγνώμη για το «σεντόνι». 
 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, noter said:

Καλημέρα σε όλους. Όσοι έχετε 15 pro max έχετε παρατηρήσει το gps (Apple Maps, google maps) να μην είναι τόσο ευαίσθητο όσο τα προηγούμενα μοντέλα; 
Προερχομενος από 13 pro max πριν το 15 pro max, λόγω εργασίας, πάνω στη Μηχανη πολλές Φορές είχα το Κινητο στη τσέπη με τη τοποθεσία στο gps και τα AirPods συνδεδεμένα και είχα 100% λειτουργικότατες οδηγίες για τον προορισμό. Τώρα με το 15 pro max, από την πρώτη μέρα παρατήρησα ότι αυτό δεν λειτουργεί. Μου έδινε οδηγίες ότι να ναι. Με έβγαζε 2 στενά παραπάνω ή παρά πίσω. Αν το βάλω στη βάση πάνω λειτουργεί μια χαρά. 
Το ίδιο κάνει και στο αμάξι αν δεν είναι ακριβώς κάτω από το Παρμπριζ. Τα προηγούμενα μπορεί να τα άφηνα και στο κάθισμα του συνοδηγού ή στη κονσόλα χαμηλά. 
Τότε είχα μιλήσει και με την υποστήριξη της apple. Έτρεξαν κάποια διαγνωστικά αλλά δεν βρήκαν κάτι κι έτσι προσαρμόστηκα σε αυτό αλλά είναι λίγο σπασμωδικό όταν έχεις συνηθίσει αλλιώς. 
 

Για να προλάβω καταστάσεις το έχω δοκιμάσει κι εκτός θήκης. Οι Θηκες που φοράω είναι οι official όπως και στα προηγούμενα μοντέλα. 
 

Αν είναι θέμα μόνο της δίκης μου συσκευής εννοείται να το πάω για έλεγχο. 
 

Ευχαριστω και συγνώμη για το «σεντόνι». 
 

 

Καλημέρα φίλε μου!

Εγώ αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι κάποιες φορές, όχι πάντα, κάπου το χάνει και περιστρέφεται 180 μοίρες (όχι η οθόνη, αλλά μέσα στην εφαρμογή η διαδρομή), με αποτέλεσμα να αλλάζει συνεχώς διαδρομή. Εάν ακυρώσεις τη διαδρομή, κλείσεις την εφαρμογή και την ξανανοίξεις με την ίδια διαδρομή, τότε μόνο στρώνει. Μου το έκανε σε περιοχή που δεν είχα κτίρια γύρω γύρω...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, noter said:

Καλημέρα σε όλους. Όσοι έχετε 15 pro max έχετε παρατηρήσει το gps (Apple Maps, google maps) να μην είναι τόσο ευαίσθητο όσο τα προηγούμενα μοντέλα; 
Προερχομενος από 13 pro max πριν το 15 pro max, λόγω εργασίας, πάνω στη Μηχανη πολλές Φορές είχα το Κινητο στη τσέπη με τη τοποθεσία στο gps και τα AirPods συνδεδεμένα και είχα 100% λειτουργικότατες οδηγίες για τον προορισμό. Τώρα με το 15 pro max, από την πρώτη μέρα παρατήρησα ότι αυτό δεν λειτουργεί. Μου έδινε οδηγίες ότι να ναι. Με έβγαζε 2 στενά παραπάνω ή παρά πίσω. Αν το βάλω στη βάση πάνω λειτουργεί μια χαρά. 
Το ίδιο κάνει και στο αμάξι αν δεν είναι ακριβώς κάτω από το Παρμπριζ. Τα προηγούμενα μπορεί να τα άφηνα και στο κάθισμα του συνοδηγού ή στη κονσόλα χαμηλά. 
Τότε είχα μιλήσει και με την υποστήριξη της apple. Έτρεξαν κάποια διαγνωστικά αλλά δεν βρήκαν κάτι κι έτσι προσαρμόστηκα σε αυτό αλλά είναι λίγο σπασμωδικό όταν έχεις συνηθίσει αλλιώς. 
 

Για να προλάβω καταστάσεις το έχω δοκιμάσει κι εκτός θήκης. Οι Θηκες που φοράω είναι οι official όπως και στα προηγούμενα μοντέλα. 
 

Αν είναι θέμα μόνο της δίκης μου συσκευής εννοείται να το πάω για έλεγχο. 
 

Ευχαριστω και συγνώμη για το «σεντόνι». 
 

 

Αυτό μπορεί να είναι και από την ίδια την εφαρμογή όχι από την κεραία αναγκαστικά γιατί διορθώνει και από το Ίντερνετ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Καλημέρα φίλε μου!

Εγώ αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι κάποιες φορές, όχι πάντα, κάπου το χάνει και περιστρέφεται 180 μοίρες (όχι η οθόνη, αλλά μέσα στην εφαρμογή η διαδρομή), με αποτέλεσμα να αλλάζει συνεχώς διαδρομή. Εάν ακυρώσεις τη διαδρομή, κλείσεις την εφαρμογή και την ξανανοίξεις με την ίδια διαδρομή, τότε μόνο στρώνει. Μου το έκανε σε περιοχή που δεν είχα κτίρια γύρω γύρω...

Εμένα είναι μόνιμο- κλείσω ανοίξω καμία αλλαγή. Το έχω επαναφέρει κι εργοστασιακές από την αρχή που το παρατήρησα μήπως αλλάξει κάτι αλλά τπτ. 

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Αυτό μπορεί να είναι και από την ίδια την εφαρμογή όχι από την κεραία αναγκαστικά γιατί διορθώνει και από το Ίντερνετ 

Οκ είναι από το Apple Maps. Το ίδιο και στο google maps, το ιδιο και στο waze? 
Το θέμα μου είναι ότι σε πρόσφατη επίσκεψη μου στην isystem για μια άλλη αγορά, βρήκα την ευκαιρία να τους ρωτήσω αν έχει αναφερθεί κάποιο γενικό πρόβλημα..Μου είπαν ότι δεν έχει αναφερθεί κάτι…(υπόψιν σε ξένα φόρουμ έχουν πολλοί το ίδιο θέμα). Τσέκαραν το κινητό λίγο, σταθεροί μέσα στο κατάστημα. Μου είπαν να το κρατήσουν αλλά αν δεν βγάλουν τα διαγνωστικά κάτι δεν θα μπορούν να κάνουν κάτι άλλο αυτοί. Δεν το άφησα γιατί μου είχαν τρέξει διαγνωστικά από την apple και θα έτρωγα μόνο χρόνο χωρίς αποτέλεσμα. 
Γενικά το θεωρώ γελοίο σε συσκευή των 1500€ να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα με τον δεκτη του gps. 

Παραθέτω ένα από τα πολλά ξένα topic με το θέμα. 
 

https://discussions.apple.com/thread/255218089?answerId=259957879022&sortBy=rank#259957879022

Edited by noter
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν εδώ βρίσκεται κάποιος κάτοχος ή πρώην κάτοχος 24 ultra.

Ρωτάω καθώς θα με βοηθούσαν προσωπικές εμπειριες αναφορικά με την απόδοση των καμερών των δύο κινητών και κυρίως των βραδινων λήψεων καθώς βρίσκομαι σε στάδιο επιλογής νέας συσκευής (κατοχής 21 ultra) 

Ευχαριστώ 

:cool:
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, margaritagr said:

Καλημέρα 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν εδώ βρίσκεται κάποιος κάτοχος ή πρώην κάτοχος 24 ultra.

Ρωτάω καθώς θα με βοηθούσαν προσωπικές εμπειριες αναφορικά με την απόδοση των καμερών των δύο κινητών και κυρίως των βραδινων λήψεων καθώς βρίσκομαι σε στάδιο επιλογής νέας συσκευής (κατοχής 21 ultra) 

Ευχαριστώ 

να σου πω για το s23u που ειναι καλυτερο απο το s24u στις βραδινες;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...