Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, vagzard said:

Το ότι διαβάζουμε στα διάφορα νήματα για τα πολλά "προβλήματα" με τα xiaomi οφείλεται κυρίως στο ότι έχει συσκευές από χαμηλές τιμές που συνήθως τις αγοράζουν άσχετοι άνθρωποι που απλά δε ξέρουν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτών που κάνουν ότι "πείραγμα" μπορεί να κάνει κάποιος σε μία συσκευή και μετά διαμαρτύρονται ότι δεν λειτουργεί σωστά, ότι η xiaomi πουλάει σκουπίδια κτλ... Εγώ με xiaomi 11lite 5g NE, δηλαδή μία midrange συσκευή που ξεκίνησε με android 11 και πήρε 12, 13 και τώρα 14 Hyperos, χωρίς καμία φορά να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις λειτουργεί το ίδιο απροβλημάτιστα όπως την πρώτη μέρα όπως πιστεύω ότι λειτουργούν και οι συσκευές όλων που ξέρουν να τις χρησιμοποιούν και δεν τις κακοποιούν.

Επειδή ξέρω ναι γω να πειράζω, σκεψου κάποτε είχα το htc desire και έβαζα ρομ με μια διαδικασία ξεκλειδώματος και φλασαρισματος και τρελούς λύτες, οι συσκευή μας είναι ιδανική από άποψη hardware είναι τούμπανο, το θέμα όμως είναι ότι δεν θα τι κάνεις όσο έχεις εγγύηση μην γίνει καμία στραβή, όταν λήξει ούτως ή άλλως θα πας για αλλαγή συσκευή μετά από 2,3 χρόνια άρα δώρο άδωρο θα είσαι ήδη πολύ πίσω συγκριτικά με τις συσκευές της εκείνης εποχής σε κάμερες  κτλ

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, spyros_s said:

Πριν λίγες μερες πήρα για την συζυγο το redmi note 13 pro 5g 12/512. Μία μέρα μετά ήρθε ενημέρωση για hyperos! Θα το κάνω το ΣΚ αφού το ψάξω διότι με έχετε ...τρομάξει με όσα γράφετε όσοι το βάλατε πρόωρα στο δικό μας!

Την έχω κάνει σε Redmi Note 13 Pro Plus. Η αλήθεια είναι ότι έχω παρατηρήσει κάποια χαζοbug σε ανύποπτες φάσεις, γενικά πάντως, δεν θα έλεγα ότι έχει καταστραφεί το τηλέφωνο, όπως έχει αναφερθεί από άλλους χρήστες. Στην τελική, για να μη τα ρίχνουμε μόνο στην Xiaomi ως τη συνήθη ύποπτη σε προβλήματα με το λογισμικό, έχω συναντήσει θέματα και με τις θεωρητικά απροβληματιστες υλοποιήσεις της Samsung και της Apple, επομένως, ότι και να πάρει κάποιος, μέσες άκρες θα έχει τα θεματάκια του, αρκεί να είναι δευτερεύοντα.

Στα του HyperOS τώρα, δεν είναι ιδιαίτερα τρελή αναβάθμιση συγκριτικά με το MIUI, μια φυσική συνέχεια θα έλεγα περισσότερο. 

Επίσης, δεν έχω κάνει κανένα hard reset, έκανα το update και τέλος. Ούτως ή άλλως, ακόμα και να το τρεναρεις το θέμα, διορθωτικά update θα κυκλοφορήσουν δεν ξέρουμε πότε επομένως, αν τυχόν προκύψει κάνα θέμα, θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τα διορθωτικά update. Επίσης, περίμενα πότε θα έρθει η αναβάθμιση, δεν έκανα τη γνωστή πατέντα που έκαναν πολλοί αλλάζοντας περιοχή και χώρα για να μου έρθει νωρίτερα, πιθανόν και αυτό παίζει ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, tsimisde said:

Την έχω κάνει σε Redmi Note 13 Pro Plus. Η αλήθεια είναι ότι έχω παρατηρήσει κάποια χαζοbug σε ανύποπτες φάσεις, γενικά πάντως, δεν θα έλεγα ότι έχει καταστραφεί το τηλέφωνο, όπως έχει αναφερθεί από άλλους χρήστες. Στην τελική, για να μη τα ρίχνουμε μόνο στην Xiaomi ως τη συνήθη ύποπτη σε προβλήματα με το λογισμικό, έχω συναντήσει θέματα και με τις θεωρητικά απροβληματιστες υλοποιήσεις της Samsung και της Apple, επομένως, ότι και να πάρει κάποιος, μέσες άκρες θα έχει τα θεματάκια του, αρκεί να είναι δευτερεύοντα.

Στα του HyperOS τώρα, δεν είναι ιδιαίτερα τρελή αναβάθμιση συγκριτικά με το MIUI, μια φυσική συνέχεια θα έλεγα περισσότερο. 

Επίσης, δεν έχω κάνει κανένα hard reset, έκανα το update και τέλος. Ούτως ή άλλως, ακόμα και να το τρεναρεις το θέμα, διορθωτικά update θα κυκλοφορήσουν δεν ξέρουμε πότε επομένως, αν τυχόν προκύψει κάνα θέμα, θα πρέπει να περιμένεις μέχρι τα διορθωτικά update. Επίσης, περίμενα πότε θα έρθει η αναβάθμιση, δεν έκανα τη γνωστή πατέντα που έκαναν πολλοί αλλάζοντας περιοχή και χώρα για να μου έρθει νωρίτερα, πιθανόν και αυτό παίζει ρόλο. 

Καλά τα λες, όχι εν παίζει ρόλο αν είσαι Ευρώπη είναι θέμα σερβερ ποτέ θα διανέμει ανά χώρα την ίδια αναβάθμιση απλά για λόγους φόρτωσης το πάει ανά χώρα μην πεσει ο σερβερ τους, αλλάζει ανά ήπειρο, οι Ινδοί ας πούμε έχουν διαφορετικά πράγματα από εμάς 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsimisde said:

Επίσης, περίμενα πότε θα έρθει η αναβάθμιση, δεν έκανα τη γνωστή πατέντα που έκαναν πολλοί αλλάζοντας περιοχή και χώρα για να μου έρθει νωρίτερα, πιθανόν και αυτό παίζει ρόλο. 

Τιποτα δεν παιζει ρολο. Γιατι ουτε περιοχη αλλαξα, ουτε το βιασα, ουτε το κακοποιω. Απλα το τηλεφωνο με το που αναβαθμιστηκε σε Hyper OS χρειαζομαι φορτιστη το μεσημέρι.

Τόσο απλό ειναι!

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, bandi650 said:

Στο  δικό μου το F5 δε έχει έρθει αναβάθμιση ακόμα. Σε poco x5 pro ήρθε. 

 

Τι εννοείς την hyperos? 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2024 at 1:30 ΜΜ, bandi650 said:

Στο  δικό μου το F5 δε έχει έρθει αναβάθμιση ακόμα. Σε poco x5 pro ήρθε. 

 

Αυτό λέω τόσο καιρό...ας αργήσει αν είναι να αποφύγουμε τις παιδικες ασθενειες

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, spyros_s said:

Αυτό λέω τόσο καιρό...ας αργήσει αν είναι να αποφύγουμε τις παιδικες ασθενειες

Πάντως αν σπάσουν τα νεύρα κάποιου και πάρει την μεγάλη απόφαση να κάνει hard reset ας μας πει αν διόρθωνει την μπαταρία, εγώ ακόμα έχω υπομονή στα νεύρα μου 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2024 at 3:39 ΜΜ, KIRIS said:

Πάντως αν σπάσουν τα νεύρα κάποιου και πάρει την μεγάλη απόφαση να κάνει hard reset ας μας πει αν διόρθωνει την μπαταρία, εγώ ακόμα έχω υπομονή στα νεύρα μου 

Το πρωί το παίρνω φουλ φορτισμένο 

Όλη την μέρα δουλειά δουλεύω διανομή ίντερνετ ανοιχτό ακουστικά όλη σχεδόν την μέρα ράδιο μουσική σοσιαλ το βράδυ γυρίζω με 30% μπαταρία.

Η χρήση βέβαια δεν είναι νορμάλ που του κάνω είναι συνεχής κ τα έχω όλα ανοιχτά 24/24

Link to comment
Share on other sites

Από όσους κανατε την αναβάθμιση σε 14,μήπως μπορεί κάποιος να μας πει αν τουλάχιστον έφτιαξε το θέμα με το google maps σχετικά με το βέλος κατεύθυνσης?

Η ακόμα τα ίδια σκατα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεις κάποιος αν έχει την διάθεση αν του ξεκινάει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο ενώ τις έχει σε auto start off?

Αν δεν καταλάβαινει τι εννοώ ας με ρωτήσει να του εξηγήσω, μιλάω για το poco F5 pro, γιατί εμένα τις ξεκινάει σχεδόν όλες ενώ τις έχω off και πάω και τις κλείνω από την επιλογή της μπαταρίας 

Screenshot_2024-05-09-13-15-20-807_com.miui.securitycenter.jpg

Screenshot_2024-05-09-13-16-52-547_com.miui.securitycenter.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, KIRIS said:

Μπορεί να μου πεις κάποιος αν έχει την διάθεση αν του ξεκινάει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο ενώ τις έχει σε auto start off?

Αν δεν καταλάβαινει τι εννοώ ας με ρωτήσει να του εξηγήσω, μιλάω για το poco F5 pro, γιατί εμένα τις ξεκινάει σχεδόν όλες ενώ τις έχω off και πάω και τις κλείνω από την επιλογή της μπαταρίας 

Εγώ έχω μόνο τις: Πορτοφόλι Google, Σημειώσεις, ταπετσαρία Καρουζέλ. Αλλά γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό σε σχέση με το MIUI 14, γενικά εφαρμογές όπως, Outlook, Outlook lite, Microsoft Authenticator, Microsoft Teams, viber, skype και όλες οι τραπεζικές την ειδοποίηση θα τη στείλουν παρόλο που είναι επιλεγμένη η μη-αυτόματη εκκίνηση 

Edited by n2700177
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, n2700177 said:

Εγώ έχω μόνο τις: Πορτοφόλι Google, Σημειώσεις, ταπετσαρία Καρουζέλ. Αλλά γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό σε σχέση με το MIUI 14, γενικά εφαρμογές όπως, Outlook, Outlook lite, Microsoft Authenticator, Microsoft Teams, viber, skype και όλες οι τραπεζικές την ειδοποίηση θα τη στείλουν παρόλο που είναι επιλεγμένη η μη-αυτόματη εκκίνηση 

Εγώ δεν ρωτάω αν έρχονται ειδοποιήσεις ρωτάω αν τις ξεκινάει στο παρασκήνιο ενώ είναι στην επιλογή να μην ξεκινάνε auto start δηλαδή off 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, KIRIS said:

Εγώ δεν ρωτάω αν έρχονται ειδοποιήσεις ρωτάω αν τις ξεκινάει στο παρασκήνιο ενώ είναι στην επιλογή να μην ξεκινάνε auto start δηλαδή off 

Όχι δεν μου ξεκινούν όσες εφαρμογές έχω επιλέξει να είναι σε auto start off. Βέβαια στα energy settings τα έχω αφήσει όλα όπως τα έχει αρχικά, εκεί δεν τα.εχω πειράξει καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω να δώσει πια; Εδώ το F3 τα πάει ακόμα μα χαρά. Το F4 ούτε λόγος να το αλλάξεις μιας και έχει λίγα παραπάνω χαρακτηριστικά. Ας ελπίσουμε ότι εδώ θα κάνει τη διαφορά αν και δεν το νομίζω γιατί τότε θα χαντακώσει το Χ6 pro και μη.

Link to comment
Share on other sites

Από τα όσα ακούγονται μέχρι τώρα σε σχέση με το poco F5 και από τα όσα είδαμε στο Redmi Turbo 3 που από ότι λέγεται θα βασίζεται το F6

+3χρόνια σε αναβαθμίσεις και 4 σε security updates, δηλαδη 1χρόνο πάνω σε υποστήριξη

+αισθητά πιο φωτεινή οθόνη(παράπονο που υπήρχε για το απλό F5) με αρκετά υψηλότερη ανάλυση από το F5

+UFS 4.0 ταχύτητες και πιθανώς 512gb έκδοση

+Snap8s gen 3

+Πιθανώς και καλύτερη κεντρική κάμερα βέβαια άγνωστο αν οι διαφορές θα είναι μεγάλες οι μικρές.

+BT 5.4 και Wifi 6E

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνουν διορθώσεις στο software και αυτό ακλαυτο θα πάει 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Fulgore1 said:

Από τα όσα ακούγονται μέχρι τώρα σε σχέση με το poco F5 και από τα όσα είδαμε στο Redmi Turbo 3 που από ότι λέγεται θα βασίζεται το F6

+3χρόνια σε αναβαθμίσεις και 4 σε security updates, δηλαδη 1χρόνο πάνω σε υποστήριξη

+αισθητά πιο φωτεινή οθόνη(παράπονο που υπήρχε για το απλό F5) με αρκετά υψηλότερη ανάλυση από το F5

+UFS 4.0 ταχύτητες και πιθανώς 512gb έκδοση

+Snap8s gen 3

+Πιθανώς και καλύτερη κεντρική κάμερα βέβαια άγνωστο αν οι διαφορές θα είναι μεγάλες οι μικρές.

+BT 5.4 και Wifi 6E

Αυτά για το απλό το pro θα έχει snap 8 gen 2 και μια καλύτερη αναβάθμιση στις κάμερες 

Εάν θα πάω ξανά σε poco θα πάω στο 7 pro όταν με το καλό βγει.

Εμένα το 5pro μου έχει βγει σπαθί μέχρι στιγμής 9 μήνες κοντά με χρήση κακουργηματικου χαρακτήρα 😂😂😂🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Poco και software δεν πάνε μαζί.

Οι poco συσκευές ανέκαθεν κυκλοφορούσαν με gaming νοοτροπία, δηλαδή καλά specs(κυρίως επεξεργαστή)για τα χρήματα τους από το πρώτο poco F1. Γιαυτό και οι κάμερες πχ ήταν πάντα σε τελευταία μοιρα.

Γιαυτό και έχουν διαφημίσεις σε built in εφαρμογές ενώ οι Xiaomi συσκευές δεν έχουν.

Γιαυτό και το Poco F5 pro θα έχει υποστήριξη για άλλη μια μεγάλη αναβαθμιση ενώ το Xiaomi 13T για άλλες 3.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fulgore1 said:

Poco και software δεν πάνε μαζί.

Οι poco συσκευές ανέκαθεν κυκλοφορούσαν με gaming νοοτροπία, δηλαδή καλά specs(κυρίως επεξεργαστή)για τα χρήματα τους από το πρώτο poco F1. Γιαυτό και οι κάμερες πχ ήταν πάντα σε τελευταία μοιρα.

Γιαυτό και έχουν διαφημίσεις σε built in εφαρμογές ενώ οι Xiaomi συσκευές δεν έχουν.

Γιαυτό και το Poco F5 pro θα έχει υποστήριξη για άλλη μια μεγάλη αναβαθμιση ενώ το Xiaomi 13T για άλλες 3.

Νομίζω καθαρά για game είχε βγει το gt 4 pro

Τα άλλα από το F1 έως κ σήμερα είναι περισσότερο flagship killers φυσικά και θα έχουν κάποια έκπτωση στις κάμερες γιατί ζητάνε και 600€ κάτω αλλά με μια g cam κάνεις δουλίτσα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εμένα δράμα η κατάσταση της μπαταρίας από τις 0800 τώρα που στέλνω εκμαι στο 38% και δεν 3χω κάνει ιδιαίτερα πράγματα και έχω όλες τις εφαρμογές να μην ξεκινάνε άσχετα που ξεκινάν στο παρασκήνιο, νομίζω πως το hard reset είναι μονόδρομος στην πρώτη αργία 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, χαίρετε. 

Χριστός Ανέστη!

Έχει λίγες μέρες που το κινητό κάνει απίστευτο battery drain. Με φούλ φόρτιση (95-98%), "κρατάει" 24-26 ώρες, ενώ πριν λίγες εβδομάδες "κρατούσε" για πάνω από 40 ώρες η μπαταρία. Το κινητό, έχει 6 μήνες που το αγόρασα.
Επίσης, ξαφνικά και αδικαιολόγητα, χάνεται το σήμα. Επανέρχεται. Ξαναχάνεται.

Καμμιά βοήθεια;

Ευχαριστώ.

Edited by kOsD
Link to comment
Share on other sites

Just now, kOsD said:

Παίδες, χαίρετε. 

Χριστός Ανέστη!

Έχει λίγες μέρες που το κινητό κάνει απίστευτο battery drain. Με φούλ φόρτιση (95-98%), "κρατάει" 24-26 ώρες, ενώ πριν λίγες εβδομάδες "κρατούσε" για πάνω από 40 ώρες η μπαταρία. Το κινητό, έχει 6 μήνες που το αγόρασα.<
Επίσης, ξαφνικά και αδικαιολόγητα, χάνεται το σήμα. Επανέρχεται. Ξαναχάνεται.

Καμμιά βοήθεια;

Ευχαριστώ.

ααα μαλιστα! δεν βλεπω φαντασματα!

Cosmote ?

Xyper Os ?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, andreaspana said:

ααα μαλιστα! δεν βλεπω φαντασματα!

Cosmote ?

Xyper Os ?

Vodafone είναι το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, 

HyperOS 1.0.5.0 UMREUXM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...