Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, KIRIS said:

Δεν σε καταλαβαίνω... Τι εννοείς? Είσαι σε κάποιο απομακρυσμενο μέρος και δεν πιάνει εκεί? Γιατι αν δεν είσαι και έχεις τηλ με 5G και δεν το ευχαριστιεσαι ποιο το νόημα...

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω ότι έχω κινητό με 5g αλλά δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ. Απεναντίας μάλιστα μου τσακίζει τη μπαταρία. Οταν λοιπόν το 5g θα βρίσκεται σε ποσοστό κάλυψης που θα μπορώ να το ευχαριστηθώ τότε πίστεψέ με δεν βρισκω το λόγο να παραμείνω στο 4G. Αυτό ακριβώς είχα κάνει με το 3g και το 4g

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Από προσωπική εμπειρία, όχι με το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά με ένα αντίστοιχο, δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ 4G+ & 5G σε θέμα κατανάλωσης μπαταρίας. Στην τελική, για ποιο λόγο να έχω τη δυνατότητα για 5G σύνδεση και να μη την αξιοποιώ; Ίσως βέβαια το βλέπω έτσι επειδή δεν είναι καθημερινότητα για μένα η χρήση με δεδομένα, μπορεί για κάποιον όπου είναι καθημερινότητα για βιντεοκλήσεις, πλοήγηση κτλ, μπορει να αποτελέσει θέμα και το καταλαβαίνω απόλυτα. 

Δεν ξέρω, προσωπικά μιλώντας, μου φαίνεται παράξενο το να μην αξιοποιώ πλήρως τις δυνατότητες μιας συσκευής, για να μην την πληρώσει η μπαταρία, νιώθω ότι κάνω downgrade και δεν το προτιμώ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Από προσωπική εμπειρία, όχι με το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά με ένα αντίστοιχο, δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ 4G+ & 5G σε θέμα κατανάλωσης μπαταρίας. Στην τελική, για ποιο λόγο να έχω τη δυνατότητα για 5G σύνδεση και να μη την αξιοποιώ; Ίσως βέβαια το βλέπω έτσι επειδή δεν είναι καθημερινότητα για μένα η χρήση με δεδομένα, μπορεί για κάποιον όπου είναι καθημερινότητα για βιντεοκλήσεις, πλοήγηση κτλ, μπορει να αποτελέσει θέμα και το καταλαβαίνω απόλυτα. 

Δεν ξέρω, προσωπικά μιλώντας, μου φαίνεται παράξενο το να μην αξιοποιώ πλήρως τις δυνατότητες μιας συσκευής, για να μην την πληρώσει η μπαταρία, νιώθω ότι κάνω downgrade και δεν το προτιμώ. 

Σεβαστό άλλωστε την προσωπική μας άποψη παραθέτουμε εδώ μέσα. πχ δεν θεωρώ τον εαυτό μου "φυσιολογικό" επειδή....

Μου πήρε 2 χρόνια να ξεκινήσω να χρησιμοποιήσω τα 90-120hz στην οθόνη.

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ την ανάλυση 2Κ σε οθόνη όταν είχα κινητό που το υποστήριζε 

Τα τελευταία χρόνια έμαθα να αφήνω ολημερίς ανοιχτά δεδομένα - Bluetooth - WiFi  

Μόλις άλλαξα το 2 ημερών Nillkin full face (πρώτη φορά που με απογοήτευσε η συγκεκριμένη εταιρεία) που είχα περασμένο επειδή έκλεβε από την οθόνη.Περασα ένα Spigen διάφανο που κάνει για Redmi note 12 pro και καλύπτει σχεδόν όλη την οθόνη.Δεν χρησιμοποιώ την μαμισια θήκη για αυτό και το ρισκαρα αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε.

Και τέλος θα συμφωνήσω με αυτό για τις ταχύτητες 4g και 5g.Εδω που βρίσκομαι μπορεί το 4g να ψιλό σέρνεται αλλά σίγουρα υπερτερεί σε σχέση με το 5g.Βεβαια εάν πάω σε σημείο που ΕΧΕΙ 5g εκεί πραγματικά σπάνε τα κοντέρ.

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βαλατε την hyperos εκδοση και άλλοι; Οσοι την βάλατε ήρθε σαν ενημερωση ή εσείς την κατεβασατε; Ρωτάω γιατι εχω την ελληνικη εκδοση της infoquest και δεν ξερω αν περιμενω ματαια ή αν πρεπει να την κατεβάσω μονος μου

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spyros_s said:

Τελικά βαλατε την hyperos εκδοση και άλλοι; Οσοι την βάλατε ήρθε σαν ενημερωση ή εσείς την κατεβασατε; Ρωτάω γιατι εχω την ελληνικη εκδοση της infoquest και δεν ξερω αν περιμενω ματαια ή αν πρεπει να την κατεβάσω μονος μου

 

Εγώ την έβαλα εδώ και 1.5 μήνα σε poco f5 pro μπάλα πάει κανένα πρόβλημα απολύτως 

Και μπαταρία πάει σούπερ 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, spyros_s said:

Τελικά βαλατε την hyperos εκδοση και άλλοι; Οσοι την βάλατε ήρθε σαν ενημερωση ή εσείς την κατεβασατε; Ρωτάω γιατι εχω την ελληνικη εκδοση της infoquest και δεν ξερω αν περιμενω ματαια ή αν πρεπει να την κατεβάσω μονος μου

 

Όταν είχα ξεκλείδωτο bootloader για να παίξω με άλλες custom miui rom και αποφάσισα να γυρίσω στην μαμισια ευρωπαϊκή πέρασα την 1.0.4  και μου ήρθα αμέσως update για την 1.0.5 (1.2GB).Την Παρασκευή του περάσα την 14.0.9 κλείδωσα το bootloader και μου έδωσε αμέσως update την 1.0.4 (5GB) αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή ήθελα να δω πως τα πάει με Android 13.

Από προσωπική εμπειρία δεν πιστεύω πως είναι κάτι το ανησυχητικό,σίγουρα θα με τσαντιζε και μένα που έχει έρθει σε άλλους και όχι ακόμα σε μένα.Πιστευω πως είναι θέμα χρόνου να σου έρθει και εσένα το update.

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, CRISPAF77 said:

Όταν είχα ξεκλείδωτο bootloader για να παίξω με άλλες custom miui rom και αποφάσισα να γυρίσω στην μαμισια ευρωπαϊκή πέρασα την 1.0.4  και μου ήρθα αμέσως update για την 1.0.5 (1.2GB).Την Παρασκευή του περάσα την 14.0.9 κλείδωσα το bootloader και μου έδωσε αμέσως update την 1.0.4 (5GB) αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή ήθελα να δω πως τα πάει με Android 13.

Από προσωπική εμπειρία δεν πιστεύω πως είναι κάτι το ανησυχητικό,σίγουρα θα με τσαντιζε και μένα που έχει έρθει σε άλλους και όχι ακόμα σε μένα.Πιστευω πως είναι θέμα χρόνου να σου έρθει και εσένα το update.

Μπορείς να ξςκλειδωσεις bootloader αφού έχεις πάρει hyperos? Διάβασα ότι δεν γίνεται, ήθελα να γυρίσω πίσω στην miui και λίγο που το έψαξα νομίζω δεν γίνεται 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, KIRIS said:

Μπορείς να ξςκλειδωσεις bootloader αφού έχεις πάρει hyperos? Διάβασα ότι δεν γίνεται, ήθελα να γυρίσω πίσω στην miui και λίγο που το έψαξα νομίζω δεν γίνεται 

Το είχε κάνει ο προηγούμενος ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενά του είχε πληρώσει 30€ σε ένα παλικάρι από εξωτερικό και του το έκανε.Δεν γνωρίζω εάν έγινε με miui η hyperos.Ηθελε να δοκιμάσει pixel rom κτλ και η αλήθεια είναι ότι όταν το πήρα η φωτεινότητα του είχε ένα  30% περισσότερο από ότι έχει τώρα. Δοκίμασα custom miui eu rom και elite lite αλλά δεν μου εκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.

Προσωπικά το συγκεκριμένο δεν θέλω να το πειράξω άλλο για συτο και γύρισα στη μαμά ρομ.

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2024 at 11:18 ΜΜ, spyros_s said:

Τελικά βαλατε την hyperos εκδοση και άλλοι; Οσοι την βάλατε ήρθε σαν ενημερωση ή εσείς την κατεβασατε; Ρωτάω γιατι εχω την ελληνικη εκδοση της infoquest και δεν ξερω αν περιμενω ματαια ή αν πρεπει να την κατεβάσω μονος μου

 

Να κατεβάσεις την hyper os γιατί; Μην την χάσεις; Έλα.να.ανταλλαξουμε.τηλεφωνα.αν έχεις τέτοιον καημο

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πάροχο, από Vodafone σε Nova και τώρα και μία εβδομάδα δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το συγχρονισμό/backup των sms μηνυμάτων και του ιστορικού κλήσεων. Στο παλιότερο Redmi Note 9 Pro η υπηρεσία ενεργοποιείται κανονικά, στο Poco F5 Pro 5G με HyperOS με την καμία. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, n2700177 said:

Άλλαξα πάροχο, από Vodafone σε Nova και τώρα και μία εβδομάδα δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το συγχρονισμό/backup των sms μηνυμάτων και του ιστορικού κλήσεων. Στο παλιότερο Redmi Note 9 Pro η υπηρεσία ενεργοποιείται κανονικά, στο Poco F5 Pro 5G με HyperOS με την καμία. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;

Δηλαδή πηγες στο Xiaomi cloud στα μηνύματα τα τικαρες και δεν ενεργοποιείται ο συγχρονισμός;

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, CRISPAF77 said:

Δηλαδή πηγες στο Xiaomi cloud στα μηνύματα τα τικαρες και δεν ενεργοποιείται ο συγχρονισμός;

Ναι δεν τα καταφέρνει, από ότι βλέπω όταν πάει να στείλει το μήνυμα για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σαν να μην μπορεί να βρει τον αριθμό του κινητού και υπάρχει πεδίο να γράψεις τον αριθμό του κινητού και από ότι παρατηρώ λέει sim 0, ενώ την έχω στη θέση sim 1. Δοκίμασα κάποια γιατροσόφια που είδα στο google αλλά χωρίς επιτυχία..... 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γενικά δε λειτουργεί ο συγχρονισμός Xiaomi Cloud. Χαρακτηριστικά το θυμάμαι στην εφαρμογή με τις Φωτογραφίες όπου έλεγε ότι πλέον δεν ισχύει ο συγχρονισμός σε Xiaomi Cloud, μόνο σε Φωτογραφίες Google, πιθανόν έχει να κάνει και με αυτό το σφάλμα που εμφανίζεται. Αυτό που ανέφερα, σε Redmi 13 Pro Plus, πιθανόν όμως να μην υπάρχει διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό xiaomi στο cloud μόλις συδέθηκα είδα μια ανακοίνωση πως η υπηρεσία εντοπισμού του κινητού της XIaomi θα πρέπει να ενημερωθεί σε νέα έκδοση (20) διότι θα αποσυρθεί μια παλιά έκδοση. Το θέμα είναι πως στο hyperos υπάρχει μάλλον η έκδοση 14 και δεν εμφανίζεται πουθενά (σε εμένα τουλάχιστον) κάποια αναβάθμισή της....

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2024 at 6:55 ΠΜ, andreaspana said:

Να κατεβάσεις την hyper os γιατί; Μην την χάσεις; Έλα.να.ανταλλαξουμε.τηλεφωνα.αν έχεις τέτοιον καημο

Φίλε μου δεν εχω κανέναν καημό...απλά αναρωτηθηκα διότι δεν εχει ερθει ακόμα στο ελληνικο ποκο φ5! Ας έρθει οταν είναι ετοιμοι..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spyros_s said:

Φίλε μου δεν εχω κανέναν καημό...απλά αναρωτηθηκα διότι δεν εχει ερθει ακόμα στο ελληνικο ποκο φ5! Ας έρθει οταν είναι ετοιμοι..

Τι εννοείς όταν γράφεις ότι δεν έχει έρθει ακόμα στο Ελληνικό Poco F5;

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ 4 ημέρες πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής , και σε εμένα δεν έβγαζε αναβάθμιση για hyperos άλλαξα περιοχή και κατευθείαν την εμφάνισε την κατέβασα και την πέρασα αλλα τώρα με τρώνε τα φίδια για την μπαταρία που είπατε, και βαριέμαι να ξεκλειδώνω bootloader και να κάνω rollback θα το αφήσω μερικές μέρες έτσι να δω πως τα πάει .

Καμία εφαρμογή εμπιστοσύνης να καταγράφει πόσες ώρες sot βγάζει το τηλ ξέρετε ;

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2024 at 10:12 ΠΜ, ratanplan said:

Κάτοχος και εγώ 4 ημέρες πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής , και σε εμένα δεν έβγαζε αναβάθμιση για hyperos άλλαξα περιοχή και κατευθείαν την εμφάνισε την κατέβασα και την πέρασα αλλα τώρα με τρώνε τα φίδια για την μπαταρία που είπατε, και βαριέμαι να ξεκλειδώνω bootloader και να κάνω rollback θα το αφήσω μερικές μέρες έτσι να δω πως τα πάει .

Καμία εφαρμογή εμπιστοσύνης να καταγράφει πόσες ώρες sot βγάζει το τηλ ξέρετε ;

Χρησιμοποιώ το battery guru

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2024 at 9:37 ΜΜ, CRISPAF77 said:

Τι εννοείς όταν γράφεις ότι δεν έχει έρθει ακόμα στο Ελληνικό Poco F5;

Εννοώ ότι δεν έχει έρθει επίσημη ενημέρωση για να κάνω update. Όσοι το έχουν κάνει άλλαξαν region σε άλλη χώρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει έρθει από 21 Ιανουαρίου να κάνω αναβάθμιση αλλά δεν έχω προχωρήσει ακόμα. Είπα να περιμένω λίγο να δω αν θα "κάτσει" καλά η αναβάθμιση. Εν τω μεταξύ έχω αλλάξει χώρα σε Ελβετία για να μπορώ να έχω αυτόματη ενημέρωση περιοχής στον καιρό. Οπότε λογικά Ελλάδα θα κατεβάσει μια και περιμένει να πατήσω το λήψη. Έχοντας και την EU rom συν το γεγονός ότι είμαι σε COSMOTE θεωρώ ότι δεν θα αντιμετωπίσω θέμα με το VolTe. Eπ' αυτού έχω μια απορία. Έχοντας δεδομένα στην 1 και κάνω κλήση με την 2 δεν έχω Ιντερνετ. Αν πάρουν στην 1 τότε έχω Ίντερνετ. Έτσι πρέπει να γίνεται ή πρέπει να παίζει το Ίντερνετ ανεξάρτητα ποια κάρτα έχει κλήση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ippotis said:

Εμένα μου έχει έρθει από 21 Ιανουαρίου να κάνω αναβάθμιση αλλά δεν έχω προχωρήσει ακόμα. Είπα να περιμένω λίγο να δω αν θα "κάτσει" καλά η αναβάθμιση. Εν τω μεταξύ έχω αλλάξει χώρα σε Ελβετία για να μπορώ να έχω αυτόματη ενημέρωση περιοχής στον καιρό. Οπότε λογικά Ελλάδα θα κατεβάσει μια και περιμένει να πατήσω το λήψη. Έχοντας και την EU rom συν το γεγονός ότι είμαι σε COSMOTE θεωρώ ότι δεν θα αντιμετωπίσω θέμα με το VolTe. Eπ' αυτού έχω μια απορία. Έχοντας δεδομένα στην 1 και κάνω κλήση με την 2 δεν έχω Ιντερνετ. Αν πάρουν στην 1 τότε έχω Ίντερνετ. Έτσι πρέπει να γίνεται ή πρέπει να παίζει το Ίντερνετ ανεξάρτητα ποια κάρτα έχει κλήση.

Εάν έχει σήμα 4g+ τότε έχεις volte στη sim1.Εαν ενεργοποιήσεις την επιλογή για χρήση δεδομένων στη sim2 τότε θα χρησιμοποιεί τα δεδομένα στη 2 με την προϋπόθεση ότι και  εκεί έχεις 4G+ .

Όσοι έχουν Vodafone και θέλουν volte θα πρέπει να ενεργοποιήσουν το WiFi calling διαφορετικά δεν θα έχουνε Volte.

8 ώρες πριν, spyros_s said:

Εννοώ ότι δεν έχει έρθει επίσημη ενημέρωση για να κάνω update. Όσοι το έχουν κάνει άλλαξαν region σε άλλη χώρα!

 

Σε εμένα με επιλογή χώρα Ελλάδα ήρθε αμέσως η Hyperos 1.0.4.0

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, spyros_s said:

Εννοώ ότι δεν έχει έρθει επίσημη ενημέρωση για να κάνω update. Όσοι το έχουν κάνει άλλαξαν region σε άλλη χώρα!

 

 

Μην τρελαίνεσαι ούτε σε έμενα δεν έχει έρθει επίσημη ενημέρωση για να κάνω update σε f5 pro είμαι στην miui ακόμα !      

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το πηρα με περασμενη την hyperOS, κατεβασα το mi app και εκανα αιτηση για ξεκλειδωμα bootloader και μου εγραψε 72 ωρες να περιμενω!

Ειμαι level 2 στο community με 524 μερες ενεργος.

Απο οτι διάβασα , για να σε αφησουν (επισημα) να ξεκλειδωσεις bootloader, θα πρεπει να εισαι εκτος Κινας, να εχεις 30+ μερες στο community, να μην εχεις ξεκλειδωσει με το λογαριασμο σου πανω απο 3 συσκευες μεσα στη χρονιά και φυσικα να το αιτηθεις απο το xiaomi community app και μετα με το Mi unlocker. Δεν τους πειραζει τι level εισαι.

Με ξεκλειδωμενο bootloader ομως, δε ξερω εαν δεχεσαι OTA updates πλεον. Bεβαια εμενα δε με ενοχλει γιατι θα παω η σε Pixel rom η στην ευρωπαικη .

Επίσης , για οσους ενοχλει η ελειψη ΑOD οσο και να το διαφημιζει ότι εχει η χιαομι , μπορειτε να βαλετε την always on amoled εφαρμογη , με μικρο αντικτυπο βεβαια στη μπαταρια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 1.0.5.0 προχωράω και βλέπουμε 😁

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...