Jump to content

Poco F5 / F5 pro


fufutos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υπήρχε τρόπος στο απλό F5 να είναι μόνιμα το ρολόι στην οθόνη αναμονής και όχι μόνο 10 δευτερόλεπτα ίσως να το προτιμούσα από το pro. Αν και λέω από Σεπτέμβρη μπας και έχουν πέσει λίγο οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν νομίζεις ότι αξίζει αυτό τα 100+ που ζητάει το προ να τα δώσεις. Για μένα μια χαρά είναι τα 10 δευτερόλεπτα 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bandi650 said:

Αν νομίζεις ότι αξίζει αυτό τα 100+ που ζητάει το προ να τα δώσεις. Για μένα μια χαρά είναι τα 10 δευτερόλεπτα 

Εάν έχει συνηθίσει σε AOD δεν το αλλάζεις 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, valantis_8 said:

Εάν έχει συνηθίσει σε AOD δεν το αλλάζεις 

Είχα πριν Samsung Α52s με aod. Μια ιδέα είναι όλα 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bandi650 said:

Είχα πριν Samsung Α52s με aod. Μια ιδέα είναι όλα 

Για μένα είναι απαραίτητη προϋπόθεση πλέον 

Ψυχαναγκασμός 😂😂😅🤣😅

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, bandi650 said:

Αν νομίζεις ότι αξίζει αυτό τα 100+ που ζητάει το προ να τα δώσεις. Για μένα μια χαρά είναι τα 10 δευτερόλεπτα 

Επειδή δεν αλλάζω συχνά κινητό 3+ χρόνια είπα να δώσω αυτά τα παραπάνω € για διάρκεια. Βέβαια μιλάμε για Xiaomi που είναι γνωστή η πολιτική της για 2 χρόνια υποστήριξη. Με το F2 pro που είμαι από το 2020 μια χαρά με έχει βγάλει. Πάντα μου άρεσε η πλήρης οθόνη χωρίς τρύπα και με το καρούμπαλο για μπροστινή κάμερα. Μου αρέσει γιατί μου δίνει μια μικρή δόση ασφάλειας ότι δεν θα ενεργοποιηθεί η κάμερα χωρίς να το καταλάβω.

Edited by ippotis
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ippotis said:

Επειδή δεν αλλάζω συχνά κινητό 3+ χρόνια είπα να δώσω αυτά τα παραπάνω € για διάρκεια. Βέβαια μιλάμε για Xiaomi που είναι γνωστή η πολιτική της για 2 χρόνια υποστήριξη. Με το F2 pro που είμαι από το 2020 μια χαρά με έχει βγάλει. Πάντα μου άρεσε η πλήρης οθόνη χωρίς τρύπα και με το καρούμπαλο για μπροστινή κάμερα. Μου αρέσει γιατί μου δίνει μια μικρή δόση ασφάλειας ότι δεν θα ενεργοποιηθεί η κάμερα χωρίς να το καταλάβω.

Νταξ κ οι ενημερώσεις μια χαρά είναι το f3 παίρνει ακόμα.

Πυροβολαει 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Περιμένοντας να πέσει το F5 Pro κοιτάω και για το Xiaomi 12 Pro. Παρόμοιο επεξεργαστή με πολύ καλύτερες κάμερες αλλά μικρότερη μπαταρία. Έχει/είχε το εν λόγω κινητό για εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά το θέμα κατεύθυνσης του gps,το κινητό το έχω από τον Ιούνιο και κατεύθυνση το gps απέκτησε από εχθές μη το ματιασω,για να καταλήξω λοιπόν,εχθές έκανα μια ενημέρωση ασφαλείας του Αυγούστου και από εχθές έχει κανονικά κατεύθυνση το gps..

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος Poco F5 οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.Το μόνο που θα ήθελα να ήταν λίγο καλύτερη η ποιότητα κατασκευής.οχι πλαστικό frame κ πλάτη .Σε όλα τα άλλα μια χαρά τούμπανο 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και γω έναντι του nord 3 λόγο μεγάλης διαφοράς τιμής. Το πλαστικό πίσω δε με απασχολούσε, πάντα φοράω στα κινητά θήκη. Πολύ γρήγορο, το miui το βρίσκω μια χαρά, παρόλο που διάβαζα αρνητικά σχόλια. Με την εφαρμογή hidden settings για το miui απενεργοποιησα / έσβησα και όσες εφαρμογές της Google δε μπορούσα. 

Το μόνο που λείπει είναι να βλέπεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο / cache, την έχουν βγάλει ως επιλογή και το μενού προγραμματιστών. 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και εγώ το nord 3 αλλά είδα έβγαλε προβλήματα σε καποιον.Και δεν έχει καλή υποστήριξη στην Ελλάδα.Πολυ ευχαριστημένος από το poco F5 όπως και από το poco F4 GT που είχα πριν.

Link to comment
Share on other sites



 
Το μόνο που λείπει είναι να βλέπεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο / cache, την έχουν βγάλει ως επιλογή και το μενού προγραμματιστών. 


Και τα δύο υπάρχουν.
Τις ενεργές εφαρμογές τις βλέπεις από την εφαρμογή "ασφάλεια" της συσκευής στο υπομενου "Εκκαθαριση" εκεί που γράφει μνήμη. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Οι επιλογές προγραμματιστων ενεργοποιούνται με πολλαπλό tap στην έκδοση miui στις ρυθμίσεις της συσκευής. Αναλυτικές πληροφορίες και προδιαγραφές.
Εκτός πάλι αν εννοείς κάτι άλλο.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, conan1 said:

Και τα δύο υπάρχουν.
Τις ενεργές εφαρμογές τις βλέπεις από την εφαρμογή "ασφάλεια" της συσκευής στο υπομενου "Εκκαθαριση" εκεί που γράφει μνήμη. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
Οι επιλογές προγραμματιστων ενεργοποιούνται με πολλαπλό tap στην έκδοση miui στις ρυθμίσεις της συσκευής. Αναλυτικές πληροφορίες και προδιαγραφές.
Εκτός πάλι αν εννοείς κάτι άλλο.

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Εγώ έψαχνα το μενού " Υπηρεσίες που εκτελούνται" όπως αποδίδεται στα ελληνικά από το Huawei που είχα προηγουμένως και υπήρχε στο μενού προγραμματιστών. Το κλασσικό μενού με της υπηρεσίες που τρέχουν τη δεδομένη στιγμή και που πάντα υπήρχε στα android από την 2.1 έκδοση που θυμάμαι.

Αλλά και από το μενού μνήμη κάτι γίνεται, με ενδιαφέρει να γνωρίζω ποιες εφαρμογές φορτώνουν από πίσω και δε χρειάζονται ώστε από το μενού της μπαταρίας να τις κόβω στο να δουλεύουν συνεχώς.

Edited by drillgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

Το F5 pro εχει μεταλλική πλάτη και πλαινά? 

Εχω ενα Xiaomi 11 lite και θελω να αναβαθμιστω για να προχωρησει και σε αναβαθμιση ολη η οικογενεια προς τα πισω.

Ειμαι αναμεσα στο F5 , F5 pro και στο Nord 3.

Λεω να παω για το F5pro. Βλεπω οτι δεν παιρνει SD card οποτε θα μεινω στα 256gb. Διαβασα για προβληματα στο GPS. Εχουν διορθωθει? γιατι θα το παρω και θα φυγω κατευθειαν για road trip στην Ευρώπη.

Λογικα θα το παρω με αποφορολόγηση, και με ενδιαφερει να μην εχει θεμα με θερμοκρασιες. Το 11 lite αρκετες φορες που το εχω στην βεντουζα στο παμπριζ του αυτοκινήτου, τραβαει ζορια! Στην μηχανη δε , δεν το συζητώ. Βράζει και βγάζει μηνύματα και ειναι πολυ σπαστικό.

Το προβλημα με τα Xiaomi που οι οθονες τρελαινονται με δυο σταγονες νερο ή οταν μιλας και το ακουμπας στο μάγουλο, έχει διορθωθεί ? ή τα ίδια χάλια ?

Τα Poco τρεχουν MIUI ακριβως ιδιο με τα Xiaomi και Redmi ?

Αληθεια... μπας και αξιζει τον κοπο να παρω κινητο απεξω? σκόπια? σερβία? σλοβενία? αυστρια ?

 

 

Edited by andreaspana
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ερώτηση η κάμερα είναι τόσο χάλια όσο λένε?είμαι ανάμεσα στο poco f5 η f5 pro το nord 3 και το redmi note 12-12pro τα 3 τελευταία δεν έχουν σταθεροποίηση σε 4κ βίντεο και με χαλάει λίγο λόγο παιδιών .... ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ ενα από αυτά σκεφτόμουν να πάρω και πήρα τελικά το poco f5 12/256..φίλε η βασική κάμερα είναι πολύ καλή,οι άλλες απλώς να υπάρχουν.και η Σέλφι μια χαρά είναι..Εγώ είμαι ευχαριστημένος,δεν είμαι και φωτογράφος..Στην κατηγορία που είναι είναι μια χαρά..Για τοπ καμεροτηλεφωνα θες 800+.

17 ώρες πριν, andreaspana said:

Καλησπέρα σε όλους σας!

Το F5 pro εχει μεταλλική πλάτη και πλαινά? 

Εχω ενα Xiaomi 11 lite και θελω να αναβαθμιστω για να προχωρησει και σε αναβαθμιση ολη η οικογενεια προς τα πισω.

Ειμαι αναμεσα στο F5 , F5 pro και στο Nord 3.

Λεω να παω για το F5pro. Βλεπω οτι δεν παιρνει SD card οποτε θα μεινω στα 256gb. Διαβασα για προβληματα στο GPS. Εχουν διορθωθει? γιατι θα το παρω και θα φυγω κατευθειαν για road trip στην Ευρώπη.

Λογικα θα το παρω με αποφορολόγηση, και με ενδιαφερει να μην εχει θεμα με θερμοκρασιες. Το 11 lite αρκετες φορες που το εχω στην βεντουζα στο παμπριζ του αυτοκινήτου, τραβαει ζορια! Στην μηχανη δε , δεν το συζητώ. Βράζει και βγάζει μηνύματα και ειναι πολυ σπαστικό.

Το προβλημα με τα Xiaomi που οι οθονες τρελαινονται με δυο σταγονες νερο ή οταν μιλας και το ακουμπας στο μάγουλο, έχει διορθωθεί ? ή τα ίδια χάλια ?

Τα Poco τρεχουν MIUI ακριβως ιδιο με τα Xiaomi και Redmi ?

Αληθεια... μπας και αξιζει τον κοπο να παρω κινητο απεξω? σκόπια? σερβία? σλοβενία? αυστρια ?

 

 

Καλησπέρα είχα και εγώ παλιότερο χιαομι και είχε όντως θέμα o proximity sensor..το poco f5 δουλεύει άριστα όταν το ακουμπάς στο αυτί ,σβήνει η οθόνη.καμια σχέση με τα Xiaomi της μεσαίας κατηγορίας που το έχουν κάποια το πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Christos kitsos said:

Καλησπέρα και εγώ ενα από αυτά σκεφτόμουν να πάρω και πήρα τελικά το poco f5 12/256..φίλε η βασική κάμερα είναι πολύ καλή,οι άλλες απλώς να υπάρχουν.και η Σέλφι μια χαρά είναι..Εγώ είμαι ευχαριστημένος,δεν είμαι και φωτογράφος..Στην κατηγορία που είναι είναι μια χαρά..Για τοπ καμεροτηλεφωνα θες 800+.

Καλησπέρα είχα και εγώ παλιότερο χιαομι και είχε όντως θέμα o proximity sensor..το poco f5 δουλεύει άριστα όταν το ακουμπάς στο αυτί ,σβήνει η οθόνη.καμια σχέση με τα Xiaomi της μεσαίας κατηγορίας που το έχουν κάποια το πρόβλημα αυτό.

Και εγώ για την βασική λέω απλά όταν είχε βγει το poco f3 και έλεγαν όλοι φοβερό χάνει λίγο στην κάμερα εντάξει δεν έχανε λίγο είναι χειρότερο και απ' το poco x3 nfc ....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το χάνει σε θέμα καμερών με παλιούς φακούς ενώ μπορούσαν να βάλουν sony IMX 766 τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτό το επίπεδο τιμής. Και κάμερες και επεξεργαστή και μνήμη και οθόνη.  Κάνεις επιλογή και υποχωρήσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που δεν ειναι έτσι τα πράγματα.

Τα Poco F παλιότερα είχαν και τελευταίας γενιάς σειράς 8 επεξεργαστή, ενώ πλέον ακόμα και το ακριβότερο F5 Pro των 650ευρώ παρακαλώ, έρχεται με προηγούμενης γενιάς snapgradon.

Βλέπουμε πολλές εταιρείες(ακόμα και η Xiaomi)να προσφέρουν 3 μεγάλες αναβαθμίσεις, ενώ η poco έχει μείνει στις 2, παρά την αύξηση τιμών της.

Και από φίλο μου που το πήρε πρόσφατα, επιβεβαίωσα και την φωτεινότητα που στο F5 συγκεκριμένα ειναι χαμηλότερη ακόμα και από φετινές mid range συσκευές.

Και να υπενθυμίσουμε ότι αντιπροσωπεία στην χώρα μας δεν υπάρχει, αρα υποχρεωτικά αγορά μόνο απο μεγάλες αλυσίδες.

Με λίγα λόγια έπιασε ταβάνι στις τιμές η Poco, χωρις να βελτιώνεται αισθητά σε όλους τους τομείς.

Το Oneplus Nord 3 που αναφέρθηκε πιο πίσω πχ, πέραν του ότι βγαίνει και σε φθηνότερη έκδοση 8/128

+εχει μεγαλύτερη Software υποστήριξη

+καλύτερη οθόνη

+πιο γρήγορη ταχυφόρτιση

+καλύτερη κεντρική κάμερα

Αρα για ποιο λόγο να μην υπάρχουν ανάλογες απαιτήσεις και σε poco μεριά?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Ναι μόνο που δεν ειναι έτσι τα πράγματα.

Τα Poco F παλιότερα είχαν και τελευταίας γενιάς σειράς 8 επεξεργαστή, ενώ πλέον ακόμα και το ακριβότερο F5 Pro των 650ευρώ παρακαλώ, έρχεται με προηγούμενης γενιάς snapgradon.

Βλέπουμε πολλές εταιρείες(ακόμα και η Xiaomi)να προσφέρουν 3 μεγάλες αναβαθμίσεις, ενώ η poco έχει μείνει στις 2, παρά την αύξηση τιμών της.

Και από φίλο μου που το πήρε πρόσφατα, επιβεβαίωσα και την φωτεινότητα που στο F5 συγκεκριμένα ειναι χαμηλότερη ακόμα και από φετινές mid range συσκευές.

Και να υπενθυμίσουμε ότι αντιπροσωπεία στην χώρα μας δεν υπάρχει, αρα υποχρεωτικά αγορά μόνο απο μεγάλες αλυσίδες.

Με λίγα λόγια έπιασε ταβάνι στις τιμές η Poco, χωρις να βελτιώνεται αισθητά σε όλους τους τομείς.

Το Oneplus Nord 3 που αναφέρθηκε πιο πίσω πχ, πέραν του ότι βγαίνει και σε φθηνότερη έκδοση 8/128

+εχει μεγαλύτερη Software υποστήριξη

+καλύτερη οθόνη

+πιο γρήγορη ταχυφόρτιση

+καλύτερη κεντρική κάμερα

Αρα για ποιο λόγο να μην υπάρχουν ανάλογες απαιτήσεις και σε poco μεριά?

Οποτε θεωρεις καλυτερη επιλογη το Nord 3 ?

https://www.kotsovolos.gr/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/286874-smartphone-oneplus-nord-3-16-256g-gre-5g?gclid=CjwKCAjwxaanBhBQEiwA84TVXNBKb_LcxXlUMADjj2trq1FbCXdQYSy_6U7w01zgdfknoPwkyW5NvBoCKjoQAvD_BwE

Δεν εχει ασυρματη φορτιση ομως. Ο Mediatek δεν πιστευω να εχει ακομα τις αρρωστιες που ειχε καποτε, με προβληματα συνδεσιμότητας και θερμοκρασίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ καλή εναλλακτική, όχι απαραίτητα καλύτερη(σε όλα) επιλογή.

Απλά είπα, ότι δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σε αυτά τα χρήματα να μην υπάρχουν απαιτήσεις, ακόμα και για πράγματα που βρίσκουμε στον ανταγωνισμό.

Για ασύρματη φόρτιση , ελάχιστες εως καθόλου συσκευές έχουν σε αυτά τα χρήματα(500ευρώ),οπως και αδιαβροχοποίηση ip67/68 (εκτός από κανένα Samsung S21FE,pixel 7 κλπ).

Για σένα που ρωτάς για αγορά συσκευής απέξω, να έχεις υπόψη σου ότι η Xiaomi αντιπροσωπεια στην Ελλάδα δεν έχει(ούτε ξέρω στην Ευρώπη τι παίζει). Κοινώς ίσως θα έχεις θέμα με την εγγύηση αν την χρειαστείς. Η εδώ Infoquest δεν αναλαμβάνει επισκευή για συσκευές που δεν φέρνει αυτή.

Μια από τα ίδια και με την Oneplus αλλά στην περίπτωση της oneplus αν δεν κάνω λάθος μπορείς να μιλήσεις με την ίδια την εταιρεία να το στειλεις σε αυτους κατευθείαν αν σου βγάλει θέμα.

Αρα η επιλογή αγοράς απέξω δεν είναι ότι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Απλά είπα, ότι δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο σε αυτά τα χρήματα να μην υπάρχουν απαιτήσεις, ακόμα και για πράγματα που βρίσκουμε στον ανταγωνισμό.

καλα δεν το συζητω. Εχουν φτάσει στον Θεό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...