Jump to content

Redmi Note 12 Pro


LELELO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι , για το 5g μιλαω κι εγω .

https://www.skroutz.gr/s/40868911/Xiaomi-Redmi-Note-12-Pro-NFC-5G-Dual-SIM-6GB-128GB-Frosted-Blue.html

 

δεν παιζω παιχνιδια στο κινητο . σερφαρισμα μονο , αλλα θελω καλη καμερα .

το oppo find x5 που ψηνομουνα εχει τον ιδιο αισθητηρα , αλλα κανει τα διπλα λεφτα .

βεβαια υπερτερει στις δευτερες καμερες ...

 

απο επεξεργαστη εχουν μικρη διαφορα βαση antutu ...

νομιζω οτι στην περιπτωση μου ειναι περιττο να δωσω τα διπλα λεφτα .

καλα το σκεφτομαι για το xiaomi ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

13 minutes ago, jimjimanta said:

ναι , για το 5g μιλαω κι εγω .

https://www.skroutz.gr/s/40868911/Xiaomi-Redmi-Note-12-Pro-NFC-5G-Dual-SIM-6GB-128GB-Frosted-Blue.html

 

δεν παιζω παιχνιδια στο κινητο . σερφαρισμα μονο , αλλα θελω καλη καμερα .

το oppo find x5 που ψηνομουνα εχει τον ιδιο αισθητηρα , αλλα κανει τα διπλα λεφτα .

βεβαια υπερτερει στις δευτερες καμερες ...

 

απο επεξεργαστη εχουν μικρη διαφορα βαση antutu ...

νομιζω οτι στην περιπτωση μου ειναι περιττο να δωσω τα διπλα λεφτα .

καλα το σκεφτομαι για το xiaomi ?

κάμερα και οθόνη είναι τα πολύ δυνατά του σημεία,
εγώ ανησυχούσα για διαφημίσεις κτλ που λόγω mediatek θα ήταν δύσκολο να αλλάξω rom όπως κάνω πάντα,
αλλά τελικά φεύγουν όλα εύκολα.
θα σου έλεγα να κοιτάξεις και στο bestprice...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimjimanta said:

ναι , για το 5g μιλαω κι εγω .

https://www.skroutz.gr/s/40868911/Xiaomi-Redmi-Note-12-Pro-NFC-5G-Dual-SIM-6GB-128GB-Frosted-Blue.html

 

δεν παιζω παιχνιδια στο κινητο . σερφαρισμα μονο , αλλα θελω καλη καμερα .

το oppo find x5 που ψηνομουνα εχει τον ιδιο αισθητηρα , αλλα κανει τα διπλα λεφτα .

βεβαια υπερτερει στις δευτερες καμερες ...

 

απο επεξεργαστη εχουν μικρη διαφορα βαση antutu ...

νομιζω οτι στην περιπτωση μου ειναι περιττο να δωσω τα διπλα λεφτα .

καλα το σκεφτομαι για το xiaomi ?

Στο best price το oppo find x5 ξεκινάει από 315€, επομένως δεν είναι καθόλου διπλά λεφτά, είναι λίγο ακριβότερο αλλά δεν έχει καμία σχέση με το redmi 12 pro. Μη σε ξεγελάει ότι έχουν το ίδιο μοντέλο κάμερας. Παίζουν πολλά ρόλο στην ποιότητα της φωτογραφίας και του βίντεο. Το ένα κινητό είναι ναυαρχίδα και το άλλο low mid range. Και στο λέω επειδή το έχω. Και έχω και το xiaomi 11 Lite 5G NE που είναι ανώτερη κατηγορία από το redmi 12 pro, αλλά μπροστά στο x5 φαίνεται φθηνό. Αν έχεις την δυνατότητα και είσαι όπως λες σε δίλημμα μεταξύ των 2, μην το σκέφτεσαι καν, δεν υπάρχει σύγκριση καν. Και επίσης, σε γνώση όσων ενδιαφέρονται, επειδή το x5 δεν ήρθε επίσημα στη Ελλάδα, με σύνδεση vodafone παίζουν κανονικά VoLTE, WiFi calling και 5g. Για cocmote, nova δεν γνωρίζω.

Edited by vagzard
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι .

το x5 υπαρχει τιμη  315 ευρω οπως ειπες , ομως το 12 με αντιστοιχη διαδικασια , το αγοραζω 188 .

 κανονικα εχει το ενα 420 και το αλλο 240. 

 παιζει μεγαλο ρολο και απο που θα το παρεις και η διαθεσιμοτητα .

επειδη εχει σπασει το κινητο μου τωρα και ειμαι με ενα παλιο , δεν με παιρνει για πειραματα στο ποτε θα ερθει το καινουριο .

στο μαγαζι που το εχει 315 , απογοητευτηκα οταν διαβασα τις κριτικες .

το x5 θα το επαιρνα 338 ευρω . ειναι περιπου 150 επιπλεον , σχεδον τα διπλα .

εαν η διαφορα ηταν 60 ευρω , δεν θα το συζητουσα .

 

το 12 το παραγγειλα πριν μιση ωρα και θα ερθει αυριο .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε το νέο τηλέφωνο. Εγώ είδα το λινκ που έστειλες και η τιμή του 12 pro ήταν γύρω στα 250. Το x5 315 στο συγκεκριμένο κατάστημα από το οποίο έχω αγοράσει 2 τηλέφωνα χωρίς κανένα θέμα. Βέβαια θα περίμενες 2 εβδομάδες περίπου. Δεν ήξερα ότι βιαζόσουν, γι' αυτό σου πρότεινα το oppo στα 315 μεταξύ των δύο.

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω .

η τιμη ειναι τοσο που λες , κανα 250αρι , ομως σε αγορα με τιμολογιο ειναι 188 . τοσο το πηρα δλδ .

το x5 που βλεπεις 315 , ειναι παλι με τιμολογιο , ομως καποια πατεντα κανουν και το δινουν τοσο και σε ιδιωτες .

κανονικα το x5 εχει καπου στα 420 .

 

 

Link to comment
Share on other sites

το παρελλαβα .

ειναι το γαλαζιο , Frosted Blue το λεει .το βρισκω ομορφο το χρωμα του και δειχνει ποιοτικο .

στον χειρισμο δεν βρισκω κατι περιεργο .

βεβαια οσο να ναι καινουριο τηλεφωνο ειναι , δεν ειναι το ιδιο με το προηγουμενο . παντα ειναι αυτο .

αυτο που δεν θυμαμαι ειναι πως κανω το καινουριο να ειναι ιδιο με το παλιο .

εννοω να κατεβασει ολες τις εφαρμογες και τους κωδικους .

τον τηλεφωνικο καταλογο το εκανα . με τις εφαρμογες και τους κωδικους εχω μπλεξει .

κατεβαζω καποοιο προγραμμα ή το κανει το google ??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jimjimanta said:

το παρελλαβα .

ειναι το γαλαζιο , Frosted Blue το λεει .το βρισκω ομορφο το χρωμα του και δειχνει ποιοτικο .

στον χειρισμο δεν βρισκω κατι περιεργο .

βεβαια οσο να ναι καινουριο τηλεφωνο ειναι , δεν ειναι το ιδιο με το προηγουμενο . παντα ειναι αυτο .

αυτο που δεν θυμαμαι ειναι πως κανω το καινουριο να ειναι ιδιο με το παλιο .

εννοω να κατεβασει ολες τις εφαρμογες και τους κωδικους .

τον τηλεφωνικο καταλογο το εκανα . με τις εφαρμογες και τους κωδικους εχω μπλεξει .

κατεβαζω καποοιο προγραμμα ή το κανει το google ??

δεν ακολούθησες τις οδηγίες της Google κατά το αρχικό setup? με τι συγχρονιζες πριν? mi  account είχες ενεργό?

είδες στο ρυθμίσεις/Google/ρύθμιση και επαναφορά?

αν το παλιό σου τηλέφωνο δουλεύει μπορείς να μεταφέρεις με το mi mover και το mi share απ'το ένα στο άλλο...

για τους κωδικούς σου, είναι κακό να μην έχεις σαφή εικόνα πού βρίσκονται...

προφανώς και μπορεί να αποθήκευσε κάποιους η google αλλά και ο browser που χρησιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα . ομως δεν εχουν μεταφερθει οι κωδικοι .

μικρο το κακο .

αυτα που λενε οτι βαραινει το τηλεφωνο λογω miui και κατι τετοια ... πρεπει να κανω κατι ?

δεν ειχα ποτε xiaomi και απο αυτα που ακουω τα εχω παρει με φοβο ...

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί είναι στον λογαριασμό Google όταν στήνεις το τηλέφωνο σε ρωτάει τι θέλεις να μεταφέρεις, όπως και οι κωδικοί wifi, αυτό με την προϋπόθεση ότι τους έχεις αποθήκευση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, jimjimanta said:

αυτα που λενε οτι βαραινει το τηλεφωνο λογω miui και κατι τετοια ... πρεπει να κανω κατι ?

μπορείς να του κάνεις δίαιτα...😁

ότι να ναι λέγεται, το miui  δεν είναι βαρύ, είναι απλά μεγαλύτερο αφού περιλαμβάνει ένα σωρό εφαρμογές που θα έπρεπε να βάλεις μόνος σου αλλιώς, αν είχες stock android π.χ που είναι σχεδόν γυμνό.

αυτό δεν σημαίνει ότι όλα πρέπει να τρέχουν στο παρασκήνιο, ότι θέλεις κάνεις, ότι θέλεις βγάζεις εύκολα.

ακόμα δεν είπες αν λειτουργεί το παλιό, αν ναι έχεις πολλές επιλογές για την μεταφορά, μπορείς να κάνεις και τώρα συγχρονισμό με Google 

* διάβασε στην προηγούμενη σελίδα αν θες να απαλλαγείς από διαφημίσεις 

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα! Εχει ιδεα καποιος πως απενεργοποιω μολις ανοιγω το κινητο την ταπετσαρια που βγαζει απο μονο του;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, manosn2 said:

Καλησπερα! Εχει ιδεα καποιος πως απενεργοποιω μολις ανοιγω το κινητο την ταπετσαρια που βγαζει απο μονο του;

ρυθμίσεις/πάντα ενεργή....κλειδώματος/ταπετσαρία Καρουζέλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας.. έχω ένα θέμα με το Viber.. όταν μου κάνουν βιντεοκλήση η απλή κλήση δεν χτυπάει και μόνο όταν το κλείσει κάποιος έρχεται μήνυμα ότι κάποιος Κάλεσε.. στο messenger όταν υπάρχει κλήση η ειδοποίηση έρχεται κανονικά.. μπορείτε να προτείνετε κάποια ρύθμιση έτσι ώστε όταν με καλούν να χτυπάει απευθείας και να έρχεται ειδοποίηση;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LELELO said:

Καλημέρα σας.. έχω ένα θέμα με το Viber.. όταν μου κάνουν βιντεοκλήση η απλή κλήση δεν χτυπάει και μόνο όταν το κλείσει κάποιος έρχεται μήνυμα ότι κάποιος Κάλεσε.. στο messenger όταν υπάρχει κλήση η ειδοποίηση έρχεται κανονικά.. μπορείτε να προτείνετε κάποια ρύθμιση έτσι ώστε όταν με καλούν να χτυπάει απευθείας και να έρχεται ειδοποίηση;;

κάτι τέτοιο παρατήρησα τυχαία κι εγώ τις προηγούμενες μέρες, η κλήση ερχόταν κανονικά στο Viber του desktop, όχι όμως και στο τηλέφωνο.

τώρα που το δοκίμασα ξανά όλα είναι ΟΚ, αλλά θυμάμαι ότι έκανα ένα update του Viber  χθές βράδυ...

κατά πάσα πιθανότητα ένα προβληματικό update του app έφταιγε, δες αν έχεις νέο update

*αν πάλι μιλάς γενικά και έχεις από πάντα το θέμα, κοίτα τις ρυθμίσεις:

1.το Viber να είναι στα app με άδεια αυτόματης έναρξης

2.στο "εξοικονόμηση μπαταρίας" στο "χωρίς περιορισμούς"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρήκα ευκαιρία το xiaomi redmi note 12 pro + 5G 250€ σφραγισμένο από κόσμοτε.. Αξίζει λέτε; Διάβαζα θέματα στις κλήσεις και κάποια πιο πολλά με θέμα το σήμα;; Υπάρχουν ακόμα αυτά τα θέματα.. Αξίζει το κινητο; ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρήκα ευκαιρία το xiaomi redmi note 12 pro + 5G 250€ σφραγισμένο από κόσμοτε.. Αξίζει λέτε; Διάβαζα θέματα στις κλήσεις και κάποια πιο πολλά με θέμα το σήμα;; Υπάρχουν ακόμα αυτά τα θέματα.. Αξίζει το κινητο; ευχαριστώ πολύ 

Αν δεν μπορείς να κάνεις αποφορολόγιση και η τιμή αυτή είναι όντως για το pro+ και όχι το pro, τότε είναι όντως ευκαιρία!
Αν είναι από cosmote λογικά θα είσαι εντάξει και στο θέμα της εγγύησης.
Η κόρη μου το έχει 6 μήνες (το pro) και δεν έχει κανένα απ' τα θέματα που αναφέρεις!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Titarasaudi said:


Αν δεν μπορείς να κάνεις αποφορολόγιση και η τιμή αυτή είναι όντως για το pro+ και όχι το pro, τότε είναι όντως ευκαιρία!
Αν είναι από cosmote λογικά θα είσαι εντάξει και στο θέμα της εγγύησης.
Η κόρη μου το έχει 6 μήνες (το pro) και δεν έχει κανένα απ' τα θέματα που αναφέρεις!

Ευχαριστώ όχι δεν μπορώ να κάνω και είναι για το + μοντέλο ναι.. Απλα ειχα και πρόταση από φίλο άριστο κινητο 7 μηνών realme 9 pro + στα 130€ και δεν ξέρω αν αξίζει τα διπλά λεφτά το note 12 pro + βάση χαρακτηριστικών; με χαλάει στο realme ότι έχει 6 ραμ και 128 αποθήκευση για το μέλλον αλλά είναι πολύ χαμηλή τιμή.. Δεν μπορώ να αποφασίσω 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, BOOM1 said:

Ευχαριστώ όχι δεν μπορώ να κάνω και είναι για το + μοντέλο ναι.. Απλα ειχα και πρόταση από φίλο άριστο κινητο 7 μηνών realme 9 pro + στα 130€ και δεν ξέρω αν αξίζει τα διπλά λεφτά το note 12 pro + βάση χαρακτηριστικών; με χαλάει στο realme ότι έχει 6 ραμ και 128 αποθήκευση για το μέλλον αλλά είναι πολύ χαμηλή τιμή.. Δεν μπορώ να αποφασίσω 

Αναμεσα σ αυτα τα 2 εννοειτε Redmi Note 12 Pro....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nick_minos said:

Αναμεσα σ αυτα τα 2 εννοειτε Redmi Note 12 Pro....

Τον ξέρω ότι είναι καλύτερο το θέμα είναι αν αξίζει την διπλή τιμή σε χαρακτηριστικά; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, BOOM1 said:

Τον ξέρω ότι είναι καλύτερο το θέμα είναι αν αξίζει την διπλή τιμή σε χαρακτηριστικά; 

Προσωπικά μιλωντας,τα αξιζει...Τωρα θα ρωτησεις την τσεπη σου τι σε συμφερει και τι οχι

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στο forum. Στο κινητό της κόρης μου ήρθα το update σε Hyper OS. Το πέρασε και πρώτες εντυπώσεις θετικές. Ήταν και παραμένει ένα πολύ καλό και γρήγορο κινητό. Μικρές διαφορές με πριν. Λίγο ποιο σβέλτο μου φαίνεται. Αλλά μπορεί και να είναι η ιδέα μου. Και από μπαταρία ίδιο με πριν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...