Jump to content

αγορα κινητου μεχρι 450 ευρω


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι κατοχος του huawei p30 και μετα απο 3 χρονια  ειπα να ψαξω κατι καινουργιο ,απο λιγο που κοιταξα ειμαι αναμεσα σε

iphone 11 pro στα 460 ευρω μεταχειρισμενο με εγγυηση απο καταστημα και το ειδα απο κοντα ειναι σε αριστη κατασταση

Google Pixel 6a καινουργιο στα 370 ευρω  αλλα φοβαμαι αυτα που λεγονται για το σημα και τα δεδομενα , ηδη  μου βγαινει η παναγια δεν θελω παραπανω 

Samsung Galaxy A53 5G, Samsung Galaxy s21fe  και Samsung Galaxy A54 5G καινουργια αλλα γενικα τα κινητα samsung εκτος απο s21 κλπ τα φοβαμαι γιατι βγαζουν προβληματα και κολλανε ασχημα 

ειμαι ανοιχτος και σε αλλα κινητα οπως vivo ,oppo, realme κλπ  γιατι εχω μεινει πισω οσο αφορα την εξελιξη των κινητων 

το κυριοτερο ειναι για μενα η αυτονομια και η καμερα γιατι παιχνιδια δεν πολυ  παιζω , μονο social media ,φωτογραφιες ,πληρωμες κλπ 

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  450 με 500 μαξ
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Μονο απο Ελλαδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;  ΚΑΙ ΤΑ 2 
5) Μέγεθος οθόνης;  ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤ
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); ΣΙΓΟΥΡΑ NFC ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΑΟΜΙ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) ΚΥΡΙΩΣ SOCIAL MEDIA , ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΚΑΙ BROWSING ,ΧΑΡΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ , LIGHTROOM ,GMAIL, BANKING ΚΛΠ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, spy14 said:

To realme gt2;

το εχω στα υποψιν και αυτο απλα δεν ξερω τι γινεται με τις καμερες, να πω την αληθεια περισσοτερο τινω προς το iphone 11 pro αλλα δεν ξερω αν ειναι ουσιαστικη αναβαθμιση απο το p30 μιας και ειναι και τα 2 του 19

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην ιδια φαση βρισκομαι κι εγω. Με Huawei P30 και ψαχνω διακριτικα για αναβαθμιση μεχρι τα 500 ευρω. 

Δυστυχως στο κομματι της καμερας δυσκολα να υπαρξει ακομα upgrade απο P30 με τετοιο budget. Η καμερα του P30 ειναι top. 

Η καμερα του realme gt2 ειναι υποδεεστερη απο ερευνα που εχω κανει.

Το Samsung A52 το εχει γνωστος μου και εχω παιξει λιγο, δεν με ενθουσιασε καθολου. Επισης ειχα στο παρελθον 2 φορες Samsung και απο τοτε που πηγα στην Huawei ειχα υποσχεθει να μην ασχοληθω ξανα με Samsung.

Αν αλλαζα τωρα, νομιζω θα πηγαινα στο Honor 70 (που το feeling ειναι πολυ κοντα σε Huawei).

iPhone δεν μου αρεσουν απο καμια αποψη οποτε δεν τα εχω ψαξει καθολου. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Motorola edge 30 πολύ καλή συσκευή με καθαρό Android  λογισμικό και εξαιρετική φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι κατοχος του huawei p30 και μετα απο 3 χρονια  ειπα να ψαξω κατι καινουργιο ,απο λιγο που κοιταξα ειμαι αναμεσα σε
iphone 11 pro στα 460 ευρω μεταχειρισμενο με εγγυηση απο καταστημα και το ειδα απο κοντα ειναι σε αριστη κατασταση
Google Pixel 6a καινουργιο στα 370 ευρω  αλλα φοβαμαι αυτα που λεγονται για το σημα και τα δεδομενα , ηδη  μου βγαινει η παναγια δεν θελω παραπανω 
Samsung Galaxy A53 5G, Samsung Galaxy s21fe  και Samsung Galaxy A54 5G καινουργια αλλα γενικα τα κινητα samsung εκτος απο s21 κλπ τα φοβαμαι γιατι βγαζουν προβληματα και κολλανε ασχημα 
ειμαι ανοιχτος και σε αλλα κινητα οπως vivo ,oppo, realme κλπ  γιατι εχω μεινει πισω οσο αφορα την εξελιξη των κινητων 
το κυριοτερο ειναι για μενα η αυτονομια και η καμερα γιατι παιχνιδια δεν πολυ  παιζω , μονο social media ,φωτογραφιες ,πληρωμες κλπ 
1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε;  450 με 500 μαξ
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;  Μονο απο Ελλαδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Οχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;  ΚΑΙ ΤΑ 2 
5) Μέγεθος οθόνης;  ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΕΤ
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); ΣΙΓΟΥΡΑ NFC ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΑΟΜΙ
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) ΚΥΡΙΩΣ SOCIAL MEDIA , ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ  ΚΑΙ BROWSING ,ΧΑΡΤΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ , LIGHTROOM ,GMAIL, BANKING ΚΛΠ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 
Στην ιδια φαση βρισκομαι κι εγω. Με Huawei P30 και ψαχνω διακριτικα για αναβαθμιση μεχρι τα 500 ευρω. 
Δυστυχως στο κομματι της καμερας δυσκολα να υπαρξει ακομα upgrade απο P30 με τετοιο budget. Η καμερα του P30 ειναι top. 
Η καμερα του realme gt2 ειναι υποδεεστερη απο ερευνα που εχω κανει.
Το Samsung A52 το εχει γνωστος μου και εχω παιξει λιγο, δεν με ενθουσιασε καθολου. Επισης ειχα στο παρελθον 2 φορες Samsung και απο τοτε που πηγα στην Huawei ειχα υποσχεθει να μην ασχοληθω ξανα με Samsung.
Αν αλλαζα τωρα, νομιζω θα πηγαινα στο Honor 70 (που το feeling ειναι πολυ κοντα σε Huawei).
iPhone δεν μου αρεσουν απο καμια αποψη οποτε δεν τα εχω ψαξει καθολου. 
1+ 10 pro αν το βρείτε κοντά στα 500€ είναι ότι καλύτερο μπορείτε να πάρετε θεωρώ (αρκεί να είναι ευρωπαϊκή έκδοση). Από εκεί και πέρα πιο φθηνές επιλογές 1+10Τ, Nothing phone (1), Samsung 21fe, Xiaomi 12 κοντά στα 400€ είναι αρκετά τίμιες επιλογές και σε αρκετούς τομείς αναβάθμιση από το p30. Γενικά κοιτάξτε τιμές σε best price αλλά και σε amazon Γερμανίας, Ισπανίας και uk. Ειδικά από amazon βγάζουν ανά περιόδους προσφορές σε καλές τιμές και έχετε εγγύηση amazon.

Το Honor 70 από τα δείγματα κάμερας που έχω δει δεν με έχει πείσει καθόλου και λογικά θα σας απογοητεύσει προερχόμενοι από p30, ενώ αμφίβολο αν υποστηρίζει 5g στην Ελλάδα.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk



The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, zananiro said:

1+ 10 pro αν το βρείτε κοντά στα 500€ είναι ότι καλύτερο μπορείτε να πάρετε θεωρώ (αρκεί να είναι ευρωπαϊκή έκδοση). Από εκεί και πέρα πιο φθηνές επιλογές 1+10Τ, Nothing phone (1), Samsung 21fe, Xiaomi 12 κοντά στα 400€ είναι αρκετά τίμιες επιλογές και σε αρκετούς τομείς αναβάθμιση από το p30. Γενικά κοιτάξτε τιμές σε best price αλλά και σε amazon Γερμανίας, Ισπανίας και uk. Ειδικά από amazon βγάζουν ανά περιόδους προσφορές σε καλές τιμές και έχετε εγγύηση amazon.

Το Honor 70 από τα δείγματα κάμερας που έχω δει δεν με έχει πείσει καθόλου και λογικά θα σας απογοητεύσει προερχόμενοι από p30, ενώ αμφίβολο αν υποστηρίζει 5g στην Ελλάδα.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


 

Σωστός.

Κορυφή το OP10 αν βρεθεί σε καλή τιμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγω στην ιδια φαση, τελικα ειμαστε αρκετοι που κρατησαμε το P30 για αρκετα χρονια.

Δυσκολευομαι αρκετα να βρω καμερα του επιπεδου του και να μην χρειαστει να δωσω 800+ ευρω. Επισης απεχθανομαι τις παντοφλες και θελω να αποφυγω κινητο πανω απο 6.5 ιντσες. Δεν παιζω παιχνιδια και δεν ασχολουμαι πλεον (ουτε και θελω να ασχοληθω) με custom roms κλπ. Τα Xiaomi δεν τα απορριπτω τελειως αλλα η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να τα αποφυγω.

Προς το παρον η λιστα μου περιλαμβανει Pixel 7 (γνωριζοντας ομως οτι για να παιξει full 5G, Volte, Vowifi, το κινητο χρειαζεται  να ασχοληθεις) και Edge 30 Fusion. Υπαρχει καποια αλλη προταση απο κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

Το Motorola edge 30 Fusion είναι η καλύτερη λύση, πανέμορφη συσκευή ποιοτικη με καθαρό λειτουργικό χωρίς περιττές εφαρμογές και προβλήματα. Πάρα πολύ καλό και στις φωτογραφίες.  

Link to comment
Share on other sites




Και εγω στην ιδια φαση, τελικα ειμαστε αρκετοι που κρατησαμε το P30 για αρκετα χρονια.
Δυσκολευομαι αρκετα να βρω καμερα του επιπεδου του και να μην χρειαστει να δωσω 800+ ευρω. Επισης απεχθανομαι τις παντοφλες και θελω να αποφυγω κινητο πανω απο 6.5 ιντσες. Δεν παιζω παιχνιδια και δεν ασχολουμαι πλεον (ουτε και θελω να ασχοληθω) με custom roms κλπ. Τα Xiaomi δεν τα απορριπτω τελειως αλλα η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να τα αποφυγω.
Προς το παρον η λιστα μου περιλαμβανει Pixel 7 (γνωριζοντας ομως οτι για να παιξει full 5G, Volte, Vowifi, το κινητο χρειαζεται  να ασχοληθεις) και Edge 30 Fusion. Υπαρχει καποια αλλη προταση απο κανεναν?


Αν θες κάτι οικονομικό, το Xiaomi 12. Κορυφαία κάμερα και συμμαζεμενο σε διαστάσεις. Ναυαρχίδα. Τα motorola έχει ανύπαρκτη υποστήριξη λογισμικού και η κάμερα μέτρια. Το Pixel είναι ρίσκο. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με βασικές λειτουργίες όπως να πραγματοποιείς και να δέχεσαι κλήσεις.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, zananiro said:



 

 


Αν θες κάτι οικονομικό, το Xiaomi 12. Κορυφαία κάμερα και συμμαζεμενο σε διαστάσεις. Ναυαρχίδα. Τα motorola έχει ανύπαρκτη υποστήριξη λογισμικού και η κάμερα μέτρια. Το Pixel είναι ρίσκο. Μπορεί να έχεις πρόβλημα με βασικές λειτουργίες όπως να πραγματοποιείς και να δέχεσαι κλήσεις.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

 

 

Ανύπαρκτη υποστήριξη λογισμικού η Motorola ; Κάθε δύο μήνες για 4 χρόνια έρχονται οι ενημερώσεις ασφαλείας και 3 ετήσιες  αναβαθμίσεις χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα μετά από κάθε ενημέρωση. Και άμεση ανταπόκριση και απάντηση σε οποιαδήποτε απορία η προβλήμα από το forum της Lenovo. Όσο για τις κάμερες μπορεί να μην είναι οι καλύτερες αλλά το πολύ καλό λογισμικό κάμερας δείνει πολύ καλές φωτογραφίες. Αν έχεις γνώσεις χειροκίνητης ρυθμίσεις οι φωτογραφίες μπορούν να είναι επαγγελματικού επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Ανύπαρκτη υποστήριξη λογισμικού η Motorola ; Κάθε δύο μήνες για 4 χρόνια έρχονται οι ενημερώσεις ασφαλείας και 3 ετήσιες  αναβαθμίσεις χωρίς να παρουσιάζονται προβλήματα μετά από κάθε ενημέρωση. Και άμεση ανταπόκριση και απάντηση σε οποιαδήποτε απορία η προβλήμα από το forum της Lenovo. Όσο για τις κάμερες μπορεί να μην είναι οι καλύτερες αλλά το πολύ καλό λογισμικό κάμερας δείνει πολύ καλές φωτογραφίες. Αν έχεις γνώσεις χειροκίνητης ρυθμίσεις οι φωτογραφίες μπορούν να είναι επαγγελματικού επιπέδου.
Που τα είδες αυτά που γράφεις για τις αναβαθμίσεις? Μια αναβάθμιση Android οι ναυαρχίδες μέχρι στιγμής είναι το policy που πραγματοποιείται. Άλλο τι υπόσχεται και αλλο τι πραγματοποιεί. Περσινές ναυαρχίδες και δεν έχουν πάρει ακόμα android 13. Για το edge fusion 30 μόλις άρχισε το rollout για Android 13. Για midrange δεν το συζητάω, αν δεις τα αντίστοιχα νήματα παίζει να μην παίρνουν ούτε μια αναβάθμιση ασφαλείας από την κυκλοφορίας τους. Και για του λόγου το αληθές,
https://en-us.support.motorola.com/app/software-upgrade-guide/g_id/1949

https://www.androidauthority.com/phone-update-policies-1658633/

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To nothing phone 1 γιατί δεν αναφέρεται παιδιά; Έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα; Το σκέφτομαι, οπότε όποιος γνωρίζει ας μας δώσει λίγο τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

To nothing phone 1 γιατί δεν αναφέρεται παιδιά; Έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα; Το σκέφτομαι, οπότε όποιος γνωρίζει ας μας δώσει λίγο τα φώτα του.
Το έχω αναφέρει σε αρχικά ποστ. Κανένα σοβαρό μειονέκτημα. Το έχω εδώ και μερικούς μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα. Το πιο ισορροπημένο κινητό στα χρήματά του κατά την άποψή μου και με το δικό της χαρακτήρα ως συσκευή. Pure android, απροβλημάτιστο software.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk




The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 12:33 ΠΜ, zananiro said:

Το έχω αναφέρει σε αρχικά ποστ. Κανένα σοβαρό μειονέκτημα. Το έχω εδώ και μερικούς μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα. Το πιο ισορροπημένο κινητό στα χρήματά του κατά την άποψή μου και με το δικό της χαρακτήρα ως συσκευή. Pure android, απροβλημάτιστο software.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk



 

Aπο φωτογραφιες/βιντεο τι λεει; Καθως και αυτονομια.

Link to comment
Share on other sites

Aπο φωτογραφιες/βιντεο τι λεει; Καθως και αυτονομια.
Φωτογραφία και βίντεο είναι σε υψηλά επίπεδα σε όλες τις συνθήκες. Επειδή το είχα ψάξει, δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αρκετά καλύτερο στην κατηγορία του. Κοντά στην τιμή του μόνο τα Xiaomi 12 και samsung s21fe ξεχώρισα. Προερχόμενος από P20 pro είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Η αυτονομία του συμβαδίζει γενικότερα με το κινητό, ισορροπημένη, δεν θα απογοητεύσει, αλλά ούτε και θα σε ενθουσιάσει. Είναι ΟΚ να βγάλεις την ημέρα. Αν και είναι θέμα υποκειμενικό, εγώ με 2 κάρτες, 5g χρήση κυρίως, bluetooth και location ανοικτά σχεδόν 24/7, social, browsing και maps βγάζω τη μέρα συνήθως με πάνω-κάτω 4 ώρες sot κατά μέσο όρο. Έχω δει και 6ωρα βέβαια, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι η διαχείριση μνήμης. Ανοίγεις μια εφαρμογή και τη βρίσκεις όπως την άφησες ακόμα μετά και από ημέρες. Και το software συνεχώς βελτιώνεται με αναβαθμίσεις.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. 4 ωρες sot πιστευω ομως οτι ειναι πολύ λιγο.
Εγώ γενικά ως μέτρο για αυτονομία όταν ψάχνομαι έχω τα στατιστικά τεστ του GSMarena, που εχει το ίδιο μετρό σύγκρισης για όλα τα κινητά. Αν ρίξεις μια ματιά, δεν ξέρω πόσο καλύτερη αυτονομία μπορείς να βρεις εκτός και αν ανέβεις πολύ σε budget (ή βρεις κινητό με επιθετική διαχείριση ram). Μην κρίνεις με βάση τι γράφει ο καθένας δεξιά και αριστερά. Γι' αυτό αναφέρω ότι το sot είναι υποκειμενικό, εσύ μπορεί πχ να βγάζεις 5-6. Άλλοι δίνουν στατιστικά με 6-6:30 ώρες, ο καθένας έχει άλλη χρήση.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ. 4 ωρες sot πιστευω ομως οτι ειναι πολύ λιγο.
Είναι ανάλογα την χρήση πού κάνει κάποιος.
Αν πχ χρησιμοποιεί δεδομένα τις περισσότερες ώρες της μέρας και έχει και 2-3 ώρες κλήσεις συν browsing συν social τότε το sot είναι μία χαρά.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βγάζω κάνα 6ωρο sot με το nothing phone . Η μπαταρία είναι αυτό ακριβώς που είπε ο φίλος πιο πάνω, δεν είναι τρομερή αλλά τη βγάζει τη μέρα κομπλέ.

Οι κάμερες πολύ καλές στις φωτογραφίες, βίντεο σπάνια τραβάω και δεν έχω και πολύ καιρό τη συσκευή.

Προερχόμενος απο a52s θα έλεγα ότι το nothing είναι καλύτερο σε όλα εκτός απο την οθόνη. Η οθόνη του Samsung μου φαινόταν πιο "ζωντανή" χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το nothing έχει χάλια οθόνη. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...