Jump to content

Samsung Galaxy A54 5G


OculatusAbis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30 minutes ago, MyGian said:

καλησπέρα. βλέπω πολλούς να λένε για την μπαταρία με το ζόρι μέρα για ανεβασμένες θερμοκρασίες και ότι κολλάει σαν κινητό. ισχύουν; εγώ το χρειάζομαι για επικοινωνία με κλήσης και μηνύματα και ίντερνετ. δεν παίζω game.

σε θερμοκρασία σε μπαταρία και κολλήματα σαν κινητό ποιο είναι καλύτερο a 34 ή a 54; ευχαριστώ.

Εγώ με ένα μήνα χρήσης δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα!!δεν ξέρω για άλλους...προερχόμενος από το a52s το λες μια μικρή αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία εάν το δουλεύεις αρκετά έως πολύ (όπως εγώ δηλαδή) μέσα στη μέρα είσαι στη μία μέρα αντοχή. Κατά τα άλλα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, evris2013 said:

Review του Myphone κιόλας. 

https://myphone.gr/forum/topic/197792/#comment-7180864

Εγώ το γράφω με την εμπειρία μου. Δεν κάνει τον ίδιο ήχο η πλάτη με την οθόνη. Ακόμα και η αίσθηση της αφής δεν είναι ίδια. Και στο επίσημο site της samsung δεν γράφει από το υλικό είναι η πλάτη του τηλεφώνου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MyGian said:

καλησπέρα. βλέπω πολλούς να λένε για την μπαταρία με το ζόρι μέρα για ανεβασμένες θερμοκρασίες και ότι κολλάει σαν κινητό. ισχύουν; εγώ το χρειάζομαι για επικοινωνία με κλήσης και μηνύματα και ίντερνετ. δεν παίζω game.

σε θερμοκρασία σε μπαταρία και κολλήματα σαν κινητό ποιο είναι καλύτερο a 34 ή a 54; ευχαριστώ.

Κάτοχος και εγώ της συσκευής δεν έχω δει κάτι από τα παραπάνω,ίσα ίσα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χάλασε σήμερα το κινητό μου (Huawei Mate 20 Pro), δεν ανοίγει, και θα ήθελα την άποψη σας για την αγορά του Α54 5G.

Βλέπω στο skroutz ότι έχει πτώση τιμής, το δίνουν στα € 360,00, οπότε ήθελα να μου πείτε αν έχετε μείνει ικανοποιημένοι, και αν μπορώ να προχωρήσω στην αγορά του άφοβα, ή αν μου προτείνετε να πάω στη λύση τού προκατόχου του (Α53 5G), το οπoίο πέρυσι έβαλα αρκετούς φίλους μου να το αγοράσουν και έμειναν ικανοποιημένοι.

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα για την κόρη μου πριν 2 μήνες και είναι πανευτυχής, για την τιμή που λες όμως ρίξε μια ματιά και στo Best Price,

θα κερδίσεις άλλα 40€ !

Μιλάμε για την έκδοση 8/128

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, sat_rrstm said:

Το πήρα για την κόρη μου πριν 2 μήνες και είναι πανευτυχής, για την τιμή που λες όμως ρίξε μια ματιά και στo Best Price,

θα κερδίσεις άλλα 40€ !

Μιλάμε για την έκδοση 8/128

Ναι νομίζω το best price έχει πάντα ένα κλικ κάτω τις τιμές σε σχέση με Skroutz. 

https://www.bestprice.gr/item/2158449662/samsung-galaxy-a54-5g-8gb-128gb-dual.html

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Χάλασε σήμερα το κινητό μου (Huawei Mate 20 Pro), δεν ανοίγει, και θα ήθελα την άποψη σας για την αγορά του Α54 5G.
Βλέπω στο skroutz ότι έχει πτώση τιμής, το δίνουν στα € 360,00, οπότε ήθελα να μου πείτε αν έχετε μείνει ικανοποιημένοι, και αν μπορώ να προχωρήσω στην αγορά του άφοβα, ή αν μου προτείνετε να πάω στη λύση τού προκατόχου του (Α53 5G), το οπoίο πέρυσι έβαλα αρκετούς φίλους μου να το αγοράσουν και έμειναν ικανοποιημένοι.

Ευχαριστώ.
Προχώρα άφοβα. Σ αυτήν την τιμή εγώ πήρα το 8/256 από Best price.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το πήρα χτες, και ήθελα να κάνω τις πρώτες ερωτήσεις.
1) Για ξεκλείδωμα στην lockscreen έχω βάλει pattern, έχω ορίσει δαχτυλικό αποτύπωμα, και έχω και το face recognition. Όσον αφορά το τελευταίο, ενεργοποιώ την οθόνη, διαβάζει το πρόσωπο μου (φαίνεται το λουκέτο να ξεκλειδώνει), και πρέπει να κάνω swipe για να μπω στην homescreen; Δεν μπαίνει αυτόματα όπως έκανε στο Mate;

2) Έχω ενεργοποιημένο το WiFi Calling μέσω του Phone app. Στην status bar όμως είτε είμαι συνδεδεμένος σε WiFi (το έχω παρακολουθήσει σε 2 διαφορετικά WiFi) είτε είμαι με τα data της Cosmote, γράφει VoLTE και ποτέ VoWiFi. Όταν είμαι σε WiFi δίκτυο δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται την ένδειξη VoWiFi;

Eυχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 πήγαινε στις ρυθμίσεις στην αναγνώριση προσώπου και απενεργοποίησε το (Παραμ.σε οθ.κλειδ.μέχρι τη σάρ.)

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το πήρα χτες, και ήθελα να κάνω τις πρώτες ερωτήσεις.
1) Για ξεκλείδωμα στην lockscreen έχω βάλει pattern, έχω ορίσει δαχτυλικό αποτύπωμα, και έχω και το face recognition. Όσον αφορά το τελευταίο, ενεργοποιώ την οθόνη, διαβάζει το πρόσωπο μου (φαίνεται το λουκέτο να ξεκλειδώνει), και πρέπει να κάνω swipe για να μπω στην homescreen; Δεν μπαίνει αυτόματα όπως έκανε στο Mate;
2) Έχω ενεργοποιημένο το WiFi Calling μέσω του Phone app. Στην status bar όμως είτε είμαι συνδεδεμένος σε WiFi (το έχω παρακολουθήσει σε 2 διαφορετικά WiFi) είτε είμαι με τα data της Cosmote, γράφει VoLTE και ποτέ VoWiFi. Όταν είμαι σε WiFi δίκτυο δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται την ένδειξη VoWiFi;
Eυχαριστώ.
Ίσως να πρέπει να κάνεις αυτό. 4db0f2466c577ec710d88e0ea7418536.jpgfa17612592d26ba4ae12706fce8bb029.jpg6d27e4c97ffa9f14e23dd67cb67759d4.jpg

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια επιλογή.....


Edit: Μάλλον είναι διαφορετικό το δικό μου μενού, βρήκα επιλογή Cosmote WiFi Calling (η οποία είναι ενεργοποιημένη) μέσα στο Mobile Networks.



Sent from my Samsung Galaxy A54 by using Tapatalk



Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

☑️ Μην αποδίδουμε διάφορους χαρακτηρισμούς ο ένας προς τον άλλον, δεν χρειάζεται για κανέναν λόγο.

Συνεχίζουμε ήρεμα και ωραία την κουβεντούλα μας...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η Samsung έχει κάνει πολύ καλή δουλειά τελευταία με τους επεξεργαστές της και κατά την γνώμη μου σιγά σιγά το χάσμα μεταξύ exynos και Snapdragon αρχίζει να μικραίνει.

Μάλλον όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε όλο και περισσότερες συσκευές με την exynos (ίσως κάποια στιγμή θα είναι και οι μοναδικοί που θα χρησιμοποιεί).  έτσι καιρός είναι να αρχίσει και ο κόσμος να τους εμπιστεύεται.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Kitieas said:

Φαίνεται ότι η Samsung έχει κάνει πολύ καλή δουλειά τελευταία με τους επεξεργαστές της και κατά την γνώμη μου σιγά σιγά το χάσμα μεταξύ exynos και Snapdragon αρχίζει να μικραίνει.

Μάλλον όσο περνάει ο καιρός θα βλέπουμε όλο και περισσότερες συσκευές με την exynos (ίσως κάποια στιγμή θα είναι και οι μοναδικοί που θα χρησιμοποιεί).  έτσι καιρός είναι να αρχίσει και ο κόσμος να τους εμπιστεύεται.

 

Συμφορουμίτη, δεν ξέρω από που ακριβώς προέρχεται το παραπάνω σχόλιο σου, αλλά στην πράξη το ακριβώς αντίθετο βλέπουμε.

Ενας από τους λόγους που τα φετινά S έχουν hype/ζήτηση φέτος στην Ευρώπη είναι λόγω Snap Gen2 σε σχέση με τους παλιότερους Exynos. 

Σε mid range μεριά, ο φετινός Exynos του A54, παρόλο που στα χαρτιά είναι καλύτερος από τον mediatek του φθηνότερου A34, ο mediatek συνολικά αποδίδει πολύ καλύτερα σε απόδοση/κατανάλωση/θερμοκρασίες.

Και ο περσινός Exynos στα A33 και A53 σκέτη απογοήτευση σε σχέση με τον Snap778 του A52s, τον οποιο 778 δεν περνάει συνολικά ούτε ο φετινός Exynos του A54.

Οι Exynos μόνο την ίδια την Samsung συμφέρουν, επειδή είναι πιο φθηνοί στην παραγωγή για αυτήν. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Fulgore1 said:

Συμφορουμίτη, δεν ξέρω από που ακριβώς προέρχεται το παραπάνω σχόλιο σου, αλλά στην πράξη το ακριβώς αντίθετο βλέπουμε.

Ενας από τους λόγους που τα φετινά S έχουν hype/ζήτηση φέτος στην Ευρώπη είναι λόγω Snap Gen2 σε σχέση με τους παλιότερους Exynos. 

Σε mid range μεριά, ο φετινός Exynos του A54, παρόλο που στα χαρτιά είναι καλύτερος από τον mediatek του φθηνότερου A34, ο mediatek συνολικά αποδίδει πολύ καλύτερα σε απόδοση/κατανάλωση/θερμοκρασίες.

Και ο περσινός Exynos στα A33 και A53 σκέτη απογοήτευση σε σχέση με τον Snap778 του A52s, τον οποιο 778 δεν περνάει συνολικά ούτε ο φετινός Exynos του A54.

Οι Exynos μόνο την ίδια την Samsung συμφέρουν, επειδή είναι πιο φθηνοί στην παραγωγή για αυτήν. 

Φτηνοι στην παραγωγη, οι τιμες πωλησεις ανοδικες, αρα περισσοτερα κερδη, δεν ειναι χαζοι οι κορεατες. Του χρονου που θα πουλησουν λιγοτερα s24  με τον exynos να δουμε τι θα κανουν, φετος δεν κοιτανε τις πωλησεις του s23 αλλα παραπονιουνται οτι εχει μεγαλο κοστος ο snap, αστους λοιπον να συνεχισουν την πτωση των πωλησιων, εμεις θα τους ευχαριστησουμε που εβαλαν snap στο s23 οποτε για μια 5ετια θα εχουμε ενα αξιολογο τηλεφωνο, μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

 

Σε mid range μεριά, ο φετινός Exynos του A54, παρόλο που στα χαρτιά είναι καλύτερος από τον mediatek του φθηνότερου A34, ο mediatek συνολικά αποδίδει πολύ καλύτερα σε απόδοση/κατανάλωση/θερμοκρασίες.

Και ο περσινός Exynos στα A33 και A53 σκέτη απογοήτευση σε σχέση με τον Snap778 του A52s, τον οποιο 778 δεν περνάει συνολικά ούτε ο φετινός Exynos του A54.

 

Το ίδιο με σένα πίστευα και εγώ μέχρι το Α53 που ήταν σχεδόν το ίδιο συγκριτικά με τον προκάτοχό του Α52s.

Για το φθηνοτερο A34 δεν γνωρίζω για να σου πω όμως αν ανατρέξεις σε όλα τα έγκυρα διεθνή φόρουμ συγκριτικά με το A52s το Α54 υπερτερεί ( όχι θεαματικά) από το A52s σε απόδοση/ θερμοκρασία και σε πολύ πιο μεγάλο βαθμό σε κατανάλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα εγώ σαν κάτοχος του S23+ χρησιμοποιώ για την δουλειά μου σαν δεύτερη συσκευή το A54 και έχω ένα μέτρο σύγκρισης, εμένα προσωπικά το A54 με καλύπτει απόλυτα σε όλα και μπαταρία και κλήσεις και θερμοκρασίες δεν κολλάει σε τίποτα. Το μόνο που ίσως ξενίζει είναι η οθόνη με τα bezels(και η τιμη ισως;) αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι λόγος σοβαρός όταν μια συσκευή σου τα προσφέρει όλα να μην την αγοράσεις. 

Edited by Tzanos13
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 5:24 ΜΜ, Kitieas said:

Το ίδιο με σένα πίστευα και εγώ μέχρι το Α53 που ήταν σχεδόν το ίδιο συγκριτικά με τον προκάτοχό του Α52s.

Για το φθηνοτερο A34 δεν γνωρίζω για να σου πω όμως αν ανατρέξεις σε όλα τα έγκυρα διεθνή φόρουμ συγκριτικά με το A52s το Α54 υπερτερεί ( όχι θεαματικά) από το A52s σε απόδοση/ θερμοκρασία και σε πολύ πιο μεγάλο βαθμό σε κατανάλωση!!!

Συμφορουμίτη, λάθος τα ξέρεις και κακώς επιμένεις.

Μπορείς να δεις αναλυτικά στο γνωστό gsmarena πως τα πηγαίνει ο Exynos του A54. Οπως λένε και οι ίδιοι από τα αποτελέσματα στο antutu και geekbench

 It's somewhat amusing that the A52s still has a slight edge, two year's later.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54-review-2546p4.php

Ακομα και στο κομματι της μπαταρίας, παρόλο που έχει 500mah παραπάνω μπαταρία, δεν βλέπουμε μεγάλες διαφορές στην αυτονομία για να ισχυει αυτο που λές περι κατανάλωσης.

Και κάτω κάτω 

The phone wasn't quite as rock-solid under prolonged load on the CPU, however. The choppy graph in the CPU Throttling test isn't pretty to look at and suggests potentially inconsistent performance, while the dip to 54% of the maximum result is among the lowest ones we've seen.

Με νουμεράκια και επιχειρήματα και όχι λόγια του αέρα 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πλαίσιο από αλουμίνιο είναι ή πλαστικό; Κάποιοι κάτοχοι λένε πλαστικό, στα τεστ λένε αλουμίνιο... τι ισχύει τελικά;

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54-12070.php

https://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-A54-5G_id12036

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Συμφορουμίτη, λάθος τα ξέρεις και κακώς επιμένεις.

Μπορείς να δεις αναλυτικά στο γνωστό gsmarena πως τα πηγαίνει ο Exynos του A54. Οπως λένε και οι ίδιοι από τα αποτελέσματα στο antutu και geekbench

 It's somewhat amusing that the A52s still has a slight edge, two year's later.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a54-review-2546p4.php

Ακομα και στο κομματι της μπαταρίας, παρόλο που έχει 500mah παραπάνω μπαταρία, δεν βλέπουμε μεγάλες διαφορές στην αυτονομία για να ισχυει αυτο που λές περι κατανάλωσης.

Και κάτω κάτω 

The phone wasn't quite as rock-solid under prolonged load on the CPU, however. The choppy graph in the CPU Throttling test isn't pretty to look at and suggests potentially inconsistent performance, while the dip to 54% of the maximum result is among the lowest ones we've seen.

Με νουμεράκια και επιχειρήματα και όχι λόγια του αέρα 🙂 

Όπως έγραψε και ο. Φίλος haki το A54 υπερτερεί σε όλα από το A52s.

Μην εμπιστεύεσαι απολυτα  το gsmarena που ομολογουμένως πολλές φορές γράφει ανακρίβειες ( ήδη έχει επισημανθεί και από αρκετα παιδιά  εδώ).

Καλύτερα ρίξε και καμιά ματιά και σε όλα τα διεθνή φόρουμ.

Όσο αφορά την αυτονομία είναι θεαματικά καλύτερη από το A52s σου το λέω και εγώ ως κάτοχος και των δύο. Το ίδιο και ακόμα δύο φίλοι μου που είναι υπερευχαριστημενοι από την ταχύτητα, αξιοπιστία και έχουν και αυτοί  να λένε για την αυτονομία του που βαζει κάτω όλες τις ναυαρχιδες (σίγουρα και το A52s είναι πολύ καλό τηλέφωνο το έχω δώσει στον γιο μου και ακόμα είναι αψεγάδιαστο).

Παντα θα βρίσκεις κάποιους που θα σου λένε το αντίθετο ακόμα και  το καλύτερο τηλέφωνο να τους δωσεις (δεν μιλώ μόνο για το συγκεκριμένο) όμως μην  πιάνεσαι από τις εξαιρέσεις αλλά τον  κανόνα  και μην επιμένεις σε  επιχειρήματα  του αερα !!!!!

Edited by Kitieas
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Kitieas said:

Όπως έγραψε και ο. Φίλος haki το A54 υπερτερεί σε όλα από το A52s.

Μην εμπιστεύεσαι απολυτα  το gsmarena που ομολογουμένως πολλές φορές γράφει ανακρίβειες ( ήδη έχει επισημανθεί και από αρκετα παιδιά  εδώ).

Καλύτερα ρίξε και καμιά ματιά και σε όλα τα διεθνή φόρουμ.

Όσο αφορά την αυτονομία είναι θεαματικά καλύτερη από το A52s σου το λέω και εγώ ως κάτοχος και των δύο. Το ίδιο και ακόμα δύο φίλοι μου που είναι υπερευχαριστημενοι από την ταχύτητα, αξιοπιστία και έχουν και αυτοί  να λένε για την αυτονομία του που βαζει κάτω όλες τις ναυαρχιδες (σίγουρα και το A52s είναι πολύ καλό τηλέφωνο το έχω δώσει στον γιο μου και ακόμα είναι αψεγάδιαστο).

Παντα θα βρίσκεις κάποιους που θα σου λένε το αντίθετο ακόμα και  το καλύτερο τηλέφωνο να τους δωσεις (δεν μιλώ μόνο για το συγκεκριμένο) όμως μην  πιάνεσαι από τις εξαιρέσεις αλλά τον  κανόνα  και μην επιμένεις σε  επιχειρήματα  του αερα !!!!!

...και στις κάμερες υπερτερεί; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα το βρίσκω περίπου το ίδιο αν και με ελαφρό φωτισμό μου φαίνονται κάπως πιο ζωντανές του Α54.

Δεν ασχολούμαι και πολύ με φωτογραφίες όμως για mid range συσκευές τα βρίσκω και τα δύο μια χαρά.

Τώρα αν εσύ ασχολείσαι τόσο  πολύ και έχεις πολύ ψηλά standard για φωτογραφίες καλύτερα να πας σε ναυαρχίδα της Samsung ή σε Huawei.... Xiaomi ή οπουδήποτε αλλού νομιζεις που φημίζονται για τις φωτογραφίες τους!!

Edited by Kitieas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...