Jump to content

Νεα συσκευη μεχρι 400 ευρω


jasonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Ψαχνομαι για νεα συσκευη με budget μεχρι 400 ευρω προς αντικατασταση του τιμιοτατου Poco F1 που εχω ακομα, οχι επειδη εχει χαλασει ή κατι τετοιο απλα επειδη η τεχνολογια εχει προχωρησει σε σχεση με 5 χρονια πριν που πηρα την συσκευη! Βεβαια θα μεινει back up για δύσκολους καιρους, αλλα για κυρια συσκευή δεν με καλυπτει πια

Ως προταιραιοτητες κοιταω την μπαταρια, καμερα, μνήμη και ραμ!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το budget και με λίγο υψηλότερο, οι συσκευές που ξεχωρίζω εγώ είναι Real me Gt2, Samsung A53, Real Gt2 pro, Samsung s21 fe και Nothing Phone 1.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια ακριβώς κατάσταση είμαι και εγώ. Θέλω να αλλάξω το Poco F1 γιατί και η μπαραρία του δεν κρατάει πλέον όπως πριν 4 χρόνια (λογικό) αλλά δεν έχει και NFC που  πλέον το χρειάζομαι. Είμαι ανάμεσα σε Realme GT2 και Pixel 6a.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι περισσοτεροι προτεινατε το realme gt2! Προς τα εκει κλεινω, το μονο που με προβληματιζει λιγο ειναι η selfie camera! Οσοι το έχετε είστε ικανοποιημενοι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο, βλεπω οτι το realme gt2 εχει θεματακια στην μπαταρια που δεν κραταει πολυ! Εχω ξεχωρισει λοιπον τα το poco f4, Samsung s21 fe, Samsung A53 και το poco x5 pro οπου δεν εχω καταλαβει ποια η τοσο μεγαλη διαφορα που το κανει πιο φθηνο απο το poco f4! Μπορει να με φωτισει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λες και το gt2 και κοιτάς s21 fe που είναι εντελώς άθλιο σε μπαταρία; Και το f4 δεν έχει καλή μπαταρία αλλά έχει καλύτερο επεξεργαστή και κάμερα από το x5 Pro.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ηξερα οτι και το s21 fe εχει κακη μπαταρια, δεν το εψαξα! Απο οτι εχω καταλαβει ο snap 888 ειναι πολυ ενεργοβορος επεξεργαστης και γι αυτο τρωει πολυ μπαταρια! Τα μονα κινητα απο τα παραπανω που δεν εχουν αυτον τον επεξεργαστη ειναι το f4 και το a53

Edited by jasonas
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι σε παρομοια φαση. Αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι εχω απορριψει το Pixel 6a, γιατι ενω φαινεται πολυ καλο κινητο, εχει αργη φορτιση. Δεν θελω το νεο μου κινητο να κανει παλι 2 ωρες για να φορτισει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ισχυει οτι ο snap 888 τρωει πολυ μπαταρια και ανεβαζει θερμοκρασια? Να τον αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

Δες και προς Motorola  πλευρά. Η σειρά Edge είναι εξαιρετικές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μην ανοίγω νέο τόπικ, ερωτώ εδώ :

Τι προτείνετε μεταξύ των παρακάτω τριών :

1)Realme 9 pro+ 5G 6/128  (περίπου 300 ευρώ)

2) Xiaomi Poco X5 pro 8/256 ( περίπου 350 ευρώ)

3) Xiaomi 12T 8/128 (περίπου 410 ευρώ)

 

ευχαριστώ ! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τόσο "ξινά" είναι τα xiaomi/poco ή το βλέπετε καθαρά θέμα χρημάτων?

το χρειάζομαι Δευτέρα πρωί , μιας και ο φάδερ έσπασε οθόνη στο realme gt master edition, οπότε έχουμε 2 μέρες να καταλήξουμε. 🙂

ευχαριστώ προκαταβολικά.

υ.γ:  το 9 pro+ , σε σκρουτζομάγαζα κάνει κοντά στο 300άρι...με αμφίβολη διαθεσιμότητα..εννοώ άμεση. Σε μεγάλες αλυσίδες πάμε στα 399...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Τόσο "ξινά" είναι τα xiaomi/poco ή το βλέπετε καθαρά θέμα χρημάτων?
το χρειάζομαι Δευτέρα πρωί , μιας και ο φάδερ έσπασε οθόνη στο realme gt master edition, οπότε έχουμε 2 μέρες να καταλήξουμε.
ευχαριστώ προκαταβολικά.
υ.γ:  το 9 pro+ , σε σκρουτζομάγαζα κάνει κοντά στο 300άρι...με αμφίβολη διαθεσιμότητα..εννοώ άμεση. Σε μεγάλες αλυσίδες πάμε στα 399...
Για τον πατέρα, παίζει και αυτό. Θα τον καλύψει νομίζω.
https://www.bestprice.gr/item/2156947853/samsung-galaxy-a52s-5g-6gb-128gb-dual.html
Link to comment
Share on other sites

Το είδα...χειρότερα χαρακτηριστικά...πιο ακριβό...και δε "γουστάρω" samsung 😛

σε ευχαριστώ πάντως... 🙂

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, CaptainChris said:

Realme 9 pro+

Το ότι λιγοστεύουν τα νέα μοντέλα όλων των εταιριών με υποδοχή κάρτας micro sd δεν το καταλαβαίνω και δεν μ' αρέσει καθόλου.

Να μπρικάρει δηλ,για κάποιο λόγο το κινητό και να χάσεις όλα τα βιντεο & φωτο, το θεωρούν τόσο ασήμαντο?

Επίσης και η έλλειψη ραδιο, πόσο τέλος πάντων επιβαρύνει το κόστος αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες υπάρχουν και στο Google photos οπότε δεν τα χάνεις. Τα Xiaomi είναι συσκευές που έχουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες να μπρικαρουν , να πάθουν κάτι + το λογισμικό με τις διαφημίσεις στα μενού. Ξέρω μπορείς να τα απενεργοποιήσετε αλλά πρέπει για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά και μετά από 3 μήνες ξανά εμφανίζονται και πρέπει ξανά να τις απενεργοποιήσετε μια μία. Το βαρύ λογισμικό κάνει και τις συσκευές αργές και να κολλάνε με τον καιρό. Για αυτό αποφεύγουμε την Xiaomi.

Καλύτερα Realme, TCL η Motorola για την φθηνή κατηγορία -250€. Realme, Oppo, Vivo η Motorola για την μεσαία κατηγορία €250-400, Realme, Motorola, OnePlus η Samsung για την κατηγορία €400-600, και Samsung η OnePlus για την άνω κατηγορία άνω των €600- για Android βέβαια, στην άνω κατηγορία μπορείς να πας και σε Apple iPhone. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CaptainChris said:

λογισμικό με τις διαφημίσεις στα μενού. Ξέρω μπορείς να τα απενεργοποιήσετε αλλά πρέπει για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά και μετά από 3 μήνες ξανά εμφανίζονται και πρέπει ξανά να τις απενεργοποιήσετε μια μία. 

 

Δηλαδή εσύ τις απενεργοποίησες και στα τρίμηνα, σου εμφανίστηκαν ξανά; 

Εμένα από τη στιγμή που τις έκοψα, δεν ξαναεμφανίστηκαν. 

Μη γράφουμε ότι θέλουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά 2 xiaomi ειχα (και εχω ακομα) και δεν ειχα ποτε θεμα! Και τωρα που το αλλαζω το poco f1, δεν ειναι επειδή κολλάει ή κατι τετοιο, αλλα επειδη τεχνολογικά ειναι αρκετα πίσω, η μνήμη εχει μηδενιστεί σχεδον και η μπαταρία δεν κραταει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...