Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να παρω μια τηλεοραση 32 ιντσων.. θελω να βλεπω ταινειες και τηλεοραση.

να παρω led? lcd? τι πρεπει να κοιταξω?

Αναμεσα σε led και lcd σιγουρα οι led ειναι καλυτερες.Τα βασικα που πρεπει να κοιταξεις ειναι η αναλυση(καλυτερα να ειναι full HD), να διαθετει δεκτη mpeg-4 για τα ψηφιακα καναλια,και για τις ταινιες αμα θες να τις βλεπεις απευθειας απο μεσo usb κοιταξε η τηλεοραση να εχει εισοδους usb και media player.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειχα στο μυαλο μου κ εγω φιλε μου.

αυτο που με απασχολει ειναι οτι μου ειχε πει πριν λιγο καιρο ενας πωλητης οτι μονο στις lg παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστο αρχειο. στις υπολοιπες μαρκες πρεπει να τους ενσωματωσεις.

 

σαν μαρκες ποιες προτεινετε? οι samsung ειναι καλες?

εχω δει και κατι philips. sony?

 

τα 100 Hz ειναι καλα ή να δω στα 200?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

έχω αυτή εδώ και κάτι μέρες.

για τα χαρακτηριστικά της πιστεύω εχει λογική τιμή :)

οι υποτιτλοι παίζουν και αν είναι ξεχωριστό αρχείο

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειχα στο μυαλο μου κ εγω φιλε μου.

αυτο που με απασχολει ειναι οτι μου ειχε πει πριν λιγο καιρο ενας πωλητης οτι μονο στις lg παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστο αρχειο. στις υπολοιπες μαρκες πρεπει να τους ενσωματωσεις.

 

σαν μαρκες ποιες προτεινετε? οι samsung ειναι καλες?

εχω δει και κατι philips. sony?

 

τα 100 Hz ειναι καλα ή να δω στα 200?

 

εχει διαφορα τα 200ΗΖ εχουν καθαροτερη εικονα. οι samsung ειναι πολυ καλες ,εγω εχω 2. μια 32αρα και μια 46 .

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειχα στο μυαλο μου κ εγω φιλε μου.

αυτο που με απασχολει ειναι οτι μου ειχε πει πριν λιγο καιρο ενας πωλητης οτι μονο στις lg παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστο αρχειο. στις υπολοιπες μαρκες πρεπει να τους ενσωματωσεις.

 

σαν μαρκες ποιες προτεινετε? οι samsung ειναι καλες?

εχω δει και κατι philips. sony?

 

τα 100 Hz ειναι καλα ή να δω στα 200?

Αυτο που σου ειπε ο πωλητης ειναι αληθεια οι LG τα παιζουν ολα ,οι Samsung οχι.

Εχουμε μια 42'' LG στο σαλονι και εγω μια 40" στο δωματιο και μπορω να πω οτι απο θεμα αναπαραγωγης πολυμεσων την LG την εχω ευχαριστηθει παρα πολυ ενω την ακριβη Samsung οχι.

Απο θεμα εικονας βεβαια η Samsung τα σπαει ειδικα αν βλεπεις blu-ray.

Τα 100Ηz ειναι πολυ καλα αλλα τα 200Hz ακομα καλυτερα, τα κανουν ολα να φαινονται πολυυυυυ ομαλα.

 

H δικια μου Samsung ειναι ψιλοπαλια βεβαια ειναι η 40C6510 ισως οι πιο καινουργιες να παιζουν κανονικα υποτιτλους.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Η samsung που παιζουνε βιντεο παιζουνε τα παντα,ειτε ξεχουριστους υποτιτλους,ειτε Flac αρχεια,mkv. Οτι και να εδωσα στην δικια μου το επαιξε που απο την μανα της βλεπει μονο φωτο και μουσικη οχι βιντεο.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αληθεια δεν μου επαιξε μια δυο φορες που προσπαθησα.

Θα παω σπιτι να δοκιμασω παλι και να επανορθωσω.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά παίζουν οι υπότιτλοι σε μια τηλεόραση Samsung που είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι. ΑΚόμα κι αν είναι σε ξεχωριστό αρχείο.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπότιτλους παίζουν με την προϋπόθεση ότι έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο βίντεο.

Εχω μια παλιά σαμσουνγκ την LE37B651 κάποια αρχεία βίντεο δε μου τα παίζει ενώ σε κάποια άλλα δεν μου υποστηρίζει τον ήχω, από την σειρά 7 και πάνω παίζει περισότερα ενώ από την 5 και κάτω όχι.

Αυτά είναι υποχωρήσεις που κάνουμε σχετικά με την τιμή αγοράς.

Υ.γ. Αν γνώριζα ότι με μια τηλεόραση της σειράς 7 θα είχα περισότερα υποστηριζόμενα αρχεία θα αγόραζα ένα από τα μοντέλα που ήταν τότε διαθέσιμα, αλλά και με την 651 μου είμαι μια χαρά (έχει και αυτό το μπορντοκόκκινο χρώμα, που άρεσε στην γυναίκα "πάει με το σαλόνι" είπε)

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω. Οι νέες SmartTV της Samsung(σειρά 8)παίζουν τα πάντα από υπότιτλους. Απλά συνδέω τον σκληρό δίσκο και χωρίς να επιλέξω κάτι, παίζουν οι υπότιτλοι.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε tv στο service menu και βαλε καποιο μεγαλυτερο μοντελο που παιζει τα παντα.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και στην δικη μου samsung σειρας 6 παιζουν τζαμι οι υποτιτλοι απο σκληρο δισκο ή φλασακι.
Link to comment
Share on other sites

πηγα εχθες να δω και μου προτειναν αυτη τη samsung

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098006

 

εγω ειδα και αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.157056 ειναι μαλλον πιο καινουργια.

μου ειπε ο πωλητης οτι πλεον και στις samsung παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστα αρχεια.

πως σας φαινονται οι 2 παραπανω?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Για την 5000 δεν ειμαι σιγουρος αν παιζει,μιας και εχω την 5003 και παιζει βιντεο μονο με πατεντα.ψαξτο

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

πηγα εχθες να δω και μου προτειναν αυτη τη samsung

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098006

 

εγω ειδα και αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.157056 ειναι μαλλον πιο καινουργια.

μου ειπε ο πωλητης οτι πλεον και στις samsung παιζουν οι υποτιτλοι ακομα κ αν ειναι ξεχωριστα αρχεια.

πως σας φαινονται οι 2 παραπανω?

 

Υποτιτλους παιζουν και οι 2 σιγουρα.Παντως σου προτινω την 2η γιατι ειναι νεοτερο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

υποτιτλους παιζουν σιγουρα αλλα η διαφορα ειναι πως παιζουν ακομα και αν δεν ειναι ενσωματωμενοι.

δηλαδη θεωρεις πως αξιζει να δωσω κατι παραπανω και να παρω την 5500?

επειδη μια ζωη sony ειχα εσεις που εχετε samsung ειναι καλες τηλεορασεις?

ειχατε ποτε προβληματα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

εχω samsung 5 χρονια την μια και 3 μηνες την αλλη. κανενα προβλημα. 2 χρονια ο αδερφος μου επισης κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

υποτιτλους παιζουν σιγουρα αλλα η διαφορα ειναι πως παιζουν ακομα και αν δεν ειναι ενσωματωμενοι.

δηλαδη θεωρεις πως αξιζει να δωσω κατι παραπανω και να παρω την 5500?

επειδη μια ζωη sony ειχα εσεις που εχετε samsung ειναι καλες τηλεορασεις?

ειχατε ποτε προβληματα?

 

Κι εγω παλια ημουν κολλημενος με τις sony τηλεορασεις(ολες οι προηγουμενες LCD που αγορασα sony ηταν)αλλα απο τοτε που πηρα samsung (πριν 3 μηνες) αναθεωρησα τις αποψεις μου.Γενικα οι samsung τηλεορασεις τα τελευταια 2-3 χρονια ειναι κορυφη και απο ποιοτητα εικονας αλλα και απο λειτουργειες και δυνατοτητες και παιζουν τα παντα.Δεν ειναι τυχαιο οτι παιρνουν καθε χρονο διακρισεις.Επισεις η πλατφορμα smart hub της samsung ειναι αρκετα καλυτερη απο το internet tv που εχουν οι sony.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξανά ρωτάω γιατί δεν απαντήθηκε προ εβδομάδος πού ρώτησα.θέλω να πάρω μια τηλεόραση πλάσμα .θέλω να συνδέεται ασύρματα με το ρουτερ και να παίζω μια ταινία στο κομπιούτερ και να την βλέπω στην τηλεόραση .γίνεται μονο με την τιβι η πρέπει να το κάνω μέσω κάποιού media player ?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξανά ρωτάω γιατί δεν απαντήθηκε προ εβδομάδος πού ρώτησα.θέλω να πάρω μια τηλεόραση πλάσμα .θέλω να συνδέεται ασύρματα με το ρουτερ και να παίζω μια ταινία στο κομπιούτερ και να την βλέπω στην τηλεόραση .γίνεται μονο με την τιβι η πρέπει να το κάνω μέσω κάποιού media player ?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Γινεται αμα η τηλεοραση εχει dlna.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως οτι θα δεις με το ζορι 720p περιεχομενο.Παρακατω ποιοτητα σε μια τετοια tv ειδικα αν ειναι και πανω απο 40αρα δυσκολα θα ανεχτεις

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως οτι θα δεις με το ζορι 720p περιεχομενο.Παρακατω ποιοτητα σε μια τετοια tv ειδικα αν ειναι και πανω απο 40αρα δυσκολα θα ανεχτεις

 

σε εμενα το λες? ναι ελεγα αν μπορω να στριμαρω hd ταινιες κατευθειαν απο το pc μεσω wifi στην τηλεοραση η θα κανει κολληματα?η ειναι καλυτερα να παρω εναν media player και μεσω του δικου του wifi να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...