Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι ετσι ειναι.

 

αν ειναι 1080 ειναι full hd.

 

και επιμενω , νομιζω η erthd (και τα οποια hd καναλια) ειναι 720p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

720 νομιζω και γω ειναι....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τις TFT, ίσως χαζή :p Υπάρχουν tft που αν τις τοποθετήσεις σχετικά ψηλά κι εσύ βλέπεις από χαμηλότερο σημείο, η εικόνα θα φαίνεται αλλοιωμένη? Αν δηλαδή ισχύει και στις tv ό,τι ισχύει στις οθόνες υπολογιστών.
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει... μαλιστα μπορει να ειναι τοοοσο κακη η τηλεοραση που να κοιτας ελαχιστα δεξια-αριστερα η χαμηλα και να τα βλεπεις αρνητικα !

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 'χα ακούσει να το λένε και δεν το πίστευα! Οκ να συμβαίνει στις οθόνες pc αλλά για τηλεόραση είναι απαράδεκτο! Δηλαδή τι, έχουν δεδομένο ότι ο άλλος θα την στήσει ακριβώς απέναντι από τα μάτια του? Τι να πεις! Αυτό πάντως με τις crt δεν συνέβαινε! Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις μια τέτοια τηλεόραση από τις άλλες που λειτουργούν "κανονικά"?
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις μια τέτοια τηλεόραση από τις άλλες που λειτουργούν "κανονικά"?

 

Από την τιμή :D

Σοβαρά τώρα, με μία επώνυμη πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Foul HD ειναι το p η το i εχει να κανει με πλεκτη σαρωση η με προοδευτικη..στην πλεκτη δειχνει δυο φορες διαδοχικα το καθε pixel και εχει σαν σημα το i που ειχε η Ευρωπη εως τωρα.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

full hd ειναι το 1080, οτι γραμματακι και να βαλεις μετα ;) η διαφορα ειναι αλλου, νομιζω στο αν ανανεωνει τις γραμμες pixel ανα μια η ανα 2... κατι τετοιο θυμαμαι να χω διαβασει :)

Αυτο ακριβως διχνει και το γραμμα,το πως σαρωνονται οι γραμμες.Το p ειναι προοδευτικη σαρωση που σημαινει οτι οι γραμμες σαρωνονται μια-μια,ενω το i ειναι περιπλεγμενη που σημαινει οτι οι γραμμες σαρωνονται ανα 2.Το 1080i ειναι HD(σκετο)το οποιο υποστηριζεται και απο τις παλιες HD ready τηλεορασεις,ενω το 1080p ειναι FullHD που υποστηριζεται μονο απο τηλεορασεις FullHD.

ναι ετσι ειναι.

 

αν ειναι 1080 ειναι full hd.

 

και επιμενω , νομιζω η erthd (και τα οποια hd καναλια) ειναι 720p

 

720 νομιζω και γω ειναι....

 

1440x1080 ειναι.Το εχω δει σε διαφορα site και η τηλεοραση μου στις πληροφοριες προγραμματος βγαζει 1080i.Δειτε εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3606792#post3606792

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Samsung LE32A558P3FXXH η οποία φαίνεται να έχει κάτι για ψηφιακά κανάλια, ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Έχει και υποδοχή για κάρτα που θα υποστηρίζει τα ψηφιακά κανάλια. Είχε αναφερθεί παλαιότερα κάτι σχετικά με αυτό.

Παίζει να ισχύει και για τη δική μου tv;

 

Αν δεν είναι Mpeg4, τότε μπορείς να πάρεις τις γνωστές κάρτες που μπαίνουν στην υποδοχή που έχεις για να δεις τα ψηφιακά.

Ψάξε στο ίντερνετ για το μοντέλο της TV και DBT.

Με τι όνομα ακριβώς θα ψάξω τις κάρτες αυτές; έχουν κάποια συγκεκριμένη ονομασία;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έγινα κάτοχος της lg 32lv4500. αυτά που ήθελα τα έχει: led, full hd, hdmi, usb(παίζει και εξωτερικούς υπότιτλους srt/δοκιμασμένο)

τιμη 379€ :D

νομίζω ότι είναι μια χαρά σε σχέση απόδοσης/τιμής. τι λέτε;

 

απο plaisio ?

 

κι εγω ειμαι αναμεσα σε αυτην και στην samsung d5000 ....

Link to comment
Share on other sites

ναι, από πλαίσιο. πήγα Kotsovolo αρχικά αλλά κάτι παίχτηκε... τελικά υπήρχε ένα τελευταίο σφραγισμενο κομμάτι στο πλαίσιο ευκαρπίας

από ότι βλέπω, οι 2 τους είναι παρόμοιες.

με μια πολύ γρήγορη ματιά, η samsung έχει στα +: 1 παραπάνω usb θύρα, hdmi 1.4, dlna(?). ολα αυτά με λίγα € παραπάνω. αν μπορείς να διαθέσεις € και ζητάς αυτά τα παραπάνω + τσίμπα την ;)

προσωπικά δε μπορούσα να "ανέβω" σε € και έτσι πήρα την lg.

Link to comment
Share on other sites

οι 40αρες εχουν ξεφτιλιστει (οι τιμες τους)

βρισκεις φοβερα μοντελα με 400 ευρω!

γενικα οι τιμες πλαον ειναι χωμα

 

επειδη ειμαι στα προθυρα να παρω τη δευτερη 40αρα μου.. Exω ηδη αυτη. ειμαι μεταξυ των παρακατω (εκτος και αν προτεινετε κατι καλυτερο).

philips

Sony

LG

 

Δεν θελω wLan μιας και θα συνδεθει με το pc κατευθειαν, το οποιο ειναι 2 μετρα μακρυα. θελω 40"-42" και χρηματα περιπου στα 400 μιας και ειναι tv κρεβατοκαμαρας και οχι σαλονιου.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι, από πλαίσιο. πήγα Kotsovolo αρχικά αλλά κάτι παίχτηκε... τελικά υπήρχε ένα τελευταίο σφραγισμενο κομμάτι στο πλαίσιο ευκαρπίας

από ότι βλέπω, οι 2 τους είναι παρόμοιες.

με μια πολύ γρήγορη ματιά, η samsung έχει στα +: 1 παραπάνω usb θύρα, hdmi 1.4, dlna(?). ολα αυτά με λίγα € παραπάνω. αν μπορείς να διαθέσεις € και ζητάς αυτά τα παραπάνω + τσίμπα την ;)

προσωπικά δε μπορούσα να "ανέβω" σε € και έτσι πήρα την lg.

 

με γεια μας λοιπον ..!

 

πηγα και την πηρα κι εγω την lg με τα 379....απο κωτσοβολο ... την εβαλα σημερα στο πατρικο μου.. και τωρα πι αμετα απο μια παλια crt με αναλογικο σημα οι γονεις βλεπουν με 32 led 100hz full hd ψηφιακα ....:)

 

και καλη μας χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει τηλεόραση LCD/LED με PTP (ετσι λεγεται νομιζω, εικόνα μέσα στην εικόνα δηλαδή).

όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι...:(

Επίσης αν γίνεται να μου πείτε καλύτερα αν υπάρχει σε καλές μάρκες/τηλεοράσεις απο 32'' και άνω.

Γνωρίζετε γιατί σταμάτησαν αυτή τη λειτουργία???

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει τηλεόραση LCD/LED με PTP (ετσι λεγεται νομιζω, εικόνα μέσα στην εικόνα δηλαδή).

όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι...:(

Επίσης αν γίνεται να μου πείτε καλύτερα αν υπάρχει σε καλές μάρκες/τηλεοράσεις απο 32'' και άνω.

Γνωρίζετε γιατί σταμάτησαν αυτή τη λειτουργία???

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας.

 

Ενοεις να παρακουλουθεις 2 καναλια ταυτοχρονα?Για να γινει αυτο θα πρεπει η τηλεοραση να διαθετει 2 ψηφιακους δεκτες.Απ'οτι θυμαμαι η συγκεκρειμενη λειτουργεια υπηρχε σε κατι φθηνες κινεζικες/ασιατικες τηλεορασεις(funai, F&U κ.τ.λ.)Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορησει σε επωνυμες τηλεορασεις(sony,samsung κ.τ.λ.).Μαλλον απετυχε τεχνολογικα και για'υτο δεν υπαρχει πια.

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις να παρακουλουθεις 2 καναλια ταυτοχρονα?Για να γινει αυτο θα πρεπει η τηλεοραση να διαθετει 2 ψηφιακους δεκτες.Απ'οτι θυμαμαι η συγκεκρειμενη λειτουργεια υπηρχε σε κατι φθηνες κινεζικες/ασιατικες τηλεορασεις(funai, F&U κ.τ.λ.)Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορησει σε επωνυμες τηλεορασεις(sony,samsung κ.τ.λ.).Μαλλον απετυχε τεχνολογικα και για'υτο δεν υπαρχει πια.

 

Αυτο εννοω...:(

Υπαρχει σαν λειτουργια σε παλιες,καλες τηλεορασεις κι εχει κολλησει ο πατερας μου οτι ''αν δε βγει lcd με PTP θα μεινω με το μπαουλο!!''...LoL...

Αρα δεν υπαρχει κατι....ευχαριστω φιλε μου...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν υπαρχει σχεδον πουθενα, ψαχναμε και μεις... σαν τις λειτουργιες που εχει η σονυ μας 10+ χρονια που την εχουμε, καμια συγχρονη!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ οπισθοδρομικό να αφαιρούν το 2ο tuner, ειδικά αν σκεφτείς ότι με 46" ή και 50" θα μπορούσες να βλέπεις άνετα και τα 2 κανάλια!

 

Συμφωνώ φίλε μου.Είναι μια χρήσιμη λειτουργία.

Προσπαθώ λίγο ψάχνοντας να βρω γιατί τη σταμάτησαν...ποιος είναι ο λόγος...Αν γνωρίζει κάποιος εδώ ας με διαφωτίσει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Πολύ οπισθοδρομικό να αφαιρούν το 2ο tuner, ειδικά αν σκεφτείς ότι με 46" ή και 50" θα μπορούσες να βλέπεις άνετα και τα 2 κανάλια!

Στην Ελλαδα ναι. Γιατι ακομα ζουμε στα σπηλαια και τα καναλια μας δεν εκπεμπουν HD σημα και το ψηφιακο που εκπεμπουν δεν ειναι σε ολη την χωρα αλλα ειναι βιαστικες αρπακωλιες.

 

Συμφωνώ φίλε μου.Είναι μια χρήσιμη λειτουργία.

Προσπαθώ λίγο ψάχνοντας να βρω γιατί τη σταμάτησαν...ποιος είναι ο λόγος...Αν γνωρίζει κάποιος εδώ ας με διαφωτίσει.

 

Μπορεις να παρεις ενα ακομα ψηφιακο δεκτη (κοστος 30 ευρω) και να κανεις PIP τον δεκτη της τηλεορασης σου με τον εξωτερικο.

 

Α, και μην ψαχνεις αδικα να βρεις το λογο.

Δεν νομιζω να ειναι κατι φοβερο, απλα σαν feature το δουλευε ο ενας στους 300 που ειχε tv με διπλο δεκτη.

 

Ετοιμασου κιολας γιατι ο αναλογικος δεκτης που θα εχει η νεα τηλεοραση σου θα ειναι πιο μαπα απο την παλια καλη Σονυ που εχεις.

Ξερεις γιατι;

Γιατι σου λεει δες ψηφιακα ΟΛΟΙ εχουν.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να παρω και εγω μια μεγαλη πλασμα.λεω για 40-46 ιντσες.εχω μια απορια.τι διαφορα εχει το DLNA απο το wifi internet που εχουν καποιες τηλεορασεις?βασικα εγω θελω να βλεπω στην τιβι αρχεια-ταινιες που εχω στον υπολογιστη ασυρματα,η και να στριμαρω ταινιες κατευθειαν απο τον υπολογιστη ασυρματα στην τιβι.θα ειναι καλυτερα να το κανει η τιβι η να παρω και εναν media player με wifi?
Link to comment
Share on other sites

Από την τιμή :D

Σοβαρά τώρα, με μία επώνυμη πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Swyped from my Galaxy S2

 

δεν εχει να κανει με αν ειναι ανωνυμη η επωνυμη.

ειναι θεμα κατασκευης για να εχεις μια αξιοπρεπη εικονα απο πλαγια της τηλεορασης θεωρω πως

πρεπει να ειναι πανω απο 170 μοιρες η γωνια θεασης το ιδιο ισχυει οριζοντιως και καθετως

οι καλες παντως οθονες εχουν γωνια θεασης 178 μοιρες οριζοντιως και καθετως.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολες οι τηλεορασεις τωρα πλεον δεν εχουν θεμα με την γωνια θεασης.Για'υτο και αμα εχετε παρατηρησει δεν αναφερεται πια η γωνια θεασης στα τεχνικα χαρακτηρηστικα των τηλεορασεων στα καταστηματα.Μονο σε τιποτα φτηνες κινεζικες τηλεορασεις υπαρχει πιθανοτητα να βλεπεις αλοιωμενη εικονα οταν βλεπεις απο πλαϊ.
Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω μια τηλεοραση 32 ιντσων.. θελω να βλεπω ταινειες και τηλεοραση.

να παρω led? lcd? τι πρεπει να κοιταξω?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...