Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το αποφάσισα. Έχω αναλώσει της απίστευτες ώρες να διαβάζω σχόλια και κριτικές, αλλά ένα ήταν αυτό που μου έμεινε. "Δώσε εμπιστοσύνη στα μάτια σου και αυτά θα σου δείξουν ποια να αγοράσεις."

 

Ένας φίλος από την Ολλανδία μόλις έφερε την 42PF9731D/10 με panel ανάλυσης 1920x1080 pixels. Σε επίσκεψη σπίτι του την είδα δυστηχώς να παίζει μόνο απλό σήμα αλλά η τηλεόραση ζωγράφιζε. Απόλυτη φυσικότητα στην κίνηση που δεν πιστεύω πως μπορώ να την συγκρίνω με κάποια άλλη. Έχω δει πολλές, ψάχνω τηλεόραση από τον Ιούνιο, μόνο 42 inches και πιστεύω πως κατέληξα. Μένει μόνο να εναρμονιστώ με την τιμή της 3.979 €.

 

Έχει κάποιος να παραθέσει κάποιο σχόλιο, μιας και είναι νεότατο μοντέλο και δεν υπάρχουν σχόλια.

 

Αναμέναμε και μια απάντηση από τον φίλο με την 42PF9831D, για αναβάθμιση από την Philips και την υποστήριξη του 1080p.

 

:O :O

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι από τις καλύτερες σε τηλεοπτικό σήμα και σε απλό DVD. Αν σου αρέσει και δεν σε πειράζει η πολύ τσιμπημένη τιμή της και η έλλειψη 1080p (που δεν είναι θέμα firmware, μην βασιστείς σε αυτό), καλορίζικη :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι από τις καλύτερες σε τηλεοπτικό σήμα και σε απλό DVD. Αν σου αρέσει και δεν σε πειράζει η πολύ τσιμπημένη τιμή της και η έλλειψη 1080p (που δεν είναι θέμα firmware, μην βασιστείς σε αυτό), καλορίζικη :)

 

unforgiven ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου. Θα περιμένω και κάποια άλλα σχόλια μιας και η τιμή της δεν πρόκειται να ανέβει άλλο (!!!!).

Link to comment
Share on other sites

 

Αναμέναμε και μια απάντηση από τον φίλο με την 42PF9831D, για αναβάθμιση από την Philips και την υποστήριξη του 1080p.

 

:O :O

 

Η συγκεκριμένη Philips δεν πρόκειται να γίνει ποτέ 1080p γιατί το τσιπάκι που έχει μέσα για να επεξεργάζεται το σήμα με το PP3HD δεν αντέχει να επεξεργάζεται το σήμα στα 1080p.

 

Αυτό που κάνει λοιπόν είναι να δέχεται σήμα 1080i να το υποβιβάζει σε 768p εκεί να το επεξεργάζεται και μετά να το ανεβάζει στα 1080p για να το προβάλει στην native ανάλυση του pannel.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα στα 500 ευρω firstline μοντελο fs26052hi τι γνωμη εχετε για firstline?

 

Απο 699 την εχει 499ευρω.Ειναι 26" αναλυση 1280/768 εισοδοι s-video, 2 scart, dvi, hy vga, component,ελληνικο menu την ειδα να παιζει καθαρη εικονα και ζωντανα χρωμματα.Στα λεφτα της και με αυτες τις δυνατοτητες δεν βρηκα καμια αλλη.Το μονο που δεν λεει ειναι για χρονο αποκρισης(την θελω για video games)Παντως την ειχαν σε ενα xbox 360 και ειχε καταπληκτικη εικονα.Να την παρω η οχι?αν εχουν και αλλες μεχρι Δευτερα γιατι τις περνανε δυο δυο.Απο Carrefour.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη Philips δεν πρόκειται να γίνει ποτέ 1080p γιατί το τσιπάκι που έχει μέσα για να επεξεργάζεται το σήμα με το PP3HD δεν αντέχει να επεξεργάζεται το σήμα στα 1080p.

 

Αυτό που κάνει λοιπόν είναι να δέχεται σήμα 1080i να το υποβιβάζει σε 768p εκεί να το επεξεργάζεται και μετά να το ανεβάζει στα 1080p για να το προβάλει στην native ανάλυση του pannel.

 

Θέλεις να πεις πως στο panel τον 1920x1080 βλέπει κανείς εικόνα 1366x768 ? Και αν υποθέσουμε πως απενεργοποιεί κάποιος το PP3HD ή και όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα επεξεργασίας και απλά θέσει την τηλεόραση σε ένα mode που όταν θα δέχεται ως είσοδο την ανάλυση των 1080p, γιατί δεν θα μπορούσε να εκμεταλευτεί το Panel των 1920x1080 pixels και να την απεικονίζει χωρίς επεξεργασία ?

 

Και κάτι άλλο. Πιστεύεις πως αν το τσιπάκι που αναφέρεις μπορούσε να επεξεργαστεί το σήμα 1080p με ενεργοποιημένο το PP3HD, θα βλέπαμε ποτέ κάποια διαφορά ? Ή απλά είναι αμελητέα και γιαυτό η Philips ενδεχομένως δεν το υποστηρίζει ?

 

Και σε τελική ανάλυση εφόσον τα μάτια μου δεν είναι όργανα μέτρησης, θα μπορούσα ποτέ να καταλάβω τη διαφορά ? Μήπως το τέλειο δεν απέχει πολύ από το πολύ καλό ?

 

Βέβαια εγώ έχω σχεδόν πάρει την αποφασή μου, απλά περιμένω λίγο ακόμη μιας και θεωρώ πως στο forum υπάρχουν αξιόλογα μέλη και γνώστες των πραγμάτων και ίσως να υπάρχει κάτι που καποιος θα ήθελε να αναφέρει.

 

Στο κάτω κάτω μια πενταετία θα καταφέρει να την βγάλει η TV.

Link to comment
Share on other sites

Η Sony σταματάει την πώληση οθονών LCD στην Ευρώπη

Η Sony Corp. Θα εγκαταλείψει την αγορά LCD ολοκληρωτικά μέσα σε κάποιους μήνες. Αφού εγκατέλειψε την αγορά LCD σε Ιαπωνία και Βόρεια Αμερική, η εταιρεία έχει ανάλογα σχεδία και για την Ευρωπαϊκή αγορά εξαιτίας χαμηλών περιθωρίων κέρδους και γενική αδυναμία της βιομηχανίας LCD της ανάμεσα στους καταναλωτές.

 

Ένας επίσημος εκπρόσωπος της Sony στην Ευρώπη αναφέρεται πως είπε στο site Heise Online ότι η εταιρεία θα κυκλοφορήσει πολλά νέα μοντέλα LCD της σειράς G μέσα στον χρόνο, άλλα η τελευταίες παραδόσεις θα γίνουν τον Δεκέμβρη του 2006. Νωρίτερα είχε αναφερθεί ότι η Sony θα εγκαταλείψει την αγορά LCD σε Ιαπωνία και Βόρεια Αμερική ξεκινώντας από τον Οκτώβριο του 2006, και θα διακόψει την προμήθεια σε άλλες περιοχές μέσα στο 2007.

 

 

Η εγκατάλειψη της αγοράς LCD μοιάζει να κινείται στην στρατηγική γραμμή της εταιρείας να αποσύρεται από υψηλά ανταγωνιστικές αγορές στις οποίες δεν έχει σημαντική επιτυχία. Για παράδειγμα η Sony εγκατέλειψε την αγορά τηλεοράσεων Plasma και σταματά την γραμμή, ηλεκτρονικών συσκευών πολυτελείας Qualia, καθώς καμιά από τις δυο αγορές δεν έχει αποφέρει τα κέρδη και το μερίδιο αγοράς που η εταιρεία επιθυμούσε.

 

 

πηγή: http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20061009234957.html

 

 

 

 

Δε πάμε καλά.... αν και το blue ray αποτύχει ή sony πάει για φούντο.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Η Sony σταματάει την πώληση οθονών LCD στην Ευρώπη

Η Sony Corp. Θα εγκαταλείψει την αγορά LCD ολοκληρωτικά μέσα σε κάποιους μήνες. Αφού εγκατέλειψε την αγορά LCD σε Ιαπωνία και Βόρεια Αμερική, η εταιρεία έχει ανάλογα σχεδία και για την Ευρωπαϊκή αγορά εξαιτίας χαμηλών περιθωρίων κέρδους και γενική αδυναμία της βιομηχανίας LCD της ανάμεσα στους καταναλωτές.

 

Ένας επίσημος εκπρόσωπος της Sony στην Ευρώπη αναφέρεται πως είπε στο site Heise Online ότι η εταιρεία θα κυκλοφορήσει πολλά νέα μοντέλα LCD της σειράς G μέσα στον χρόνο, άλλα η τελευταίες παραδόσεις θα γίνουν τον Δεκέμβρη του 2006. Νωρίτερα είχε αναφερθεί ότι η Sony θα εγκαταλείψει την αγορά LCD σε Ιαπωνία και Βόρεια Αμερική ξεκινώντας από τον Οκτώβριο του 2006, και θα διακόψει την προμήθεια σε άλλες περιοχές μέσα στο 2007.

 

 

Η εγκατάλειψη της αγοράς LCD μοιάζει να κινείται στην στρατηγική γραμμή της εταιρείας να αποσύρεται από υψηλά ανταγωνιστικές αγορές στις οποίες δεν έχει σημαντική επιτυχία. Για παράδειγμα η Sony εγκατέλειψε την αγορά τηλεοράσεων Plasma και σταματά την γραμμή, ηλεκτρονικών συσκευών πολυτελείας Qualia, καθώς καμιά από τις δυο αγορές δεν έχει αποφέρει τα κέρδη και το μερίδιο αγοράς που η εταιρεία επιθυμούσε.

 

 

πηγή: http://www.xbitlabs.com/news/multimedia/display/20061009234957.html

 

Προφανώς δεν αναφέρεται στις LCD-TVs της Sony (που α. έχουν υψηλό περιθώριο κέρδους, β. η Sony τα πάει εξαιρετικά καλά - 1η σε πωλήσεις παγκοσμίως και γ. έχει ανακοινώσει πολλά νέα μοντέλα για τους επόμενους μήνες), μάλλον στις οθόνες υπολογιστών. Αδιάφορο νέο, ούτως ή άλλως μέτριες ήταν και είχαν ιδιόρρυθμο design.

 

Δε πάμε καλά.... αν και το blue ray αποτύχει ή sony πάει για φούντο.

 

Δεν νομίζω ότι θα αποτύχει το blu-ray, όσο μουδιασμένα και αν ξεκίνησε το τεχνολογικό του πλεονέκτημα είναι μεγάλο και η υποστήριξη που απολαμβάνει από studios, κατασκευαστές A/V και κατασκευαστές PC είναι τεράστια, πολύ μεγαλύτερη από του HD-DVD (κυρίως στους δύο πρώτους κλάδους, στα PC το πλεονέκτημα είναι μικρότερο). Συν το PS3 σε όλα αυτά, αν το Blu-Ray camp δείξει στοιχειώδη σοβαρότητα λογικά δε χάνει. Αν έχουμε ισοπαλία βέβαια την πατήσαμε όλοι μαζί....

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θελετε να μου πειτε πως το μεγαλο χαρτι της Σονυ ειναι το blu-ray; Δεν ειναι λαθος μια εταιρεια να στηριζει το μελλον της σε ενα medium που ακομα δεν εχει επικρατησει; Εχει τις LCD TV τις και, νομιζω, τις Cybershot τις. Που αλλου ειναι πραγματικα μεγαλη; Το PS3 δεν το αναφερω επειδη το χρησιμοποιει για να προοθησει το BR.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν στηρίζεται η Sony στο Blu-Ray. Αλλά έχει επενδύσει παρά πολλά χρήματα σε αυτό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχνάμε και το walkman...

(σε όποια μορφή κι αν το συναντάμε -κασέτα, mini disc, mp3, κινητό)

 

Btw, δεν γίνεται μία εταιρεία σαν τη Sony να βασίζεται και να εξαρτάται από ένα μόνο προϊόν.

 

Επί μία 10ετία υποστήριζε το mini disc, δεν ήταν η τεράστια αποτυχία αλλά κι ούτε η επιτυχία του αιώνα. ;)

 

 

Κι αφού τα είπαμε για τη Sony, ας συνεχίσουμε για τις τηλεοράσεις :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera. Exo mia aporia kai anarotiomoun mipos mporouse na me voithisei kaneis apo esas. Piga simera stin ilektroniki athinon giati epsaxna gia 32 tft kai ithela na do tin sony s2010 kai tin samsung r71 kai r72 (einai sxedon idies oi 2 samsung i diaferoun se kati simantiko?).

 

Katarxas oi s2010 kai oi r71 itan dipla dipla alla den mou arese i eikona tous mallon giati den itan arketa kalo to sima apo tin nova. O politis mou eipe pos an to sima den spaei opos stin prokeimeni periptosi, i eikona tha einai poli kaliteri. Auto pou thelo na rotiso einai to eksis: eseis pou tis exete dei kala rithmismenes poia nomizete apo autes oti exei kaliteri eikona kai poia apodidei kalitera to mauro? (me endiaferei poli giati thelo na vlepo kala stis skoteines skines, simeiosi: i samsung exei contrast 5000:1 metraei auto iper tis sto mauro?)

 

O politis mou edeikse episis tin LG 37lc2r pou tin eixan prosfora sta 1190 euro kai mou fanike poli kali timi alla den ksero an einai kali san eikona kai mauro. Mporeite na mou peite tin gnomi sas kai gia auti please?

 

Thanx ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για μια μικρή LCD (22-29") για το υπνοδωμάτιο. Καμία καλή πρόταση; -δυσκολεύομαι γιατι στην αγορά εστιάζουν απο 32" και πάνω
Link to comment
Share on other sites

Katarxas oi s2010 kai oi r71 itan dipla dipla alla den mou arese i eikona tous mallon giati den itan arketa kalo to sima apo tin nova. O politis mou eipe pos an to sima den spaei opos stin prokeimeni periptosi, i eikona tha einai poli kaliteri. Auto pou thelo na rotiso einai to eksis: eseis pou tis exete dei kala rithmismenes poia nomizete apo autes oti exei kaliteri eikona kai poia apodidei kalitera to mauro? (me endiaferei poli giati thelo na vlepo kala stis skoteines skines, simeiosi: i samsung exei contrast 5000:1 metraei auto iper tis sto mauro?)

 

Η Samsung εχει dynamic contrast 5000:1 (θεωρητικα παντα) ενω η Sony εχει κανονικο contrast 1300:1. Δεν εχει νοημα να συκρινουμε μηλα με αχλαδια. Το 5000:1 αντιστοιχει περιπου σε 1200 εως 1300:1 πραγματικο contrast.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο περιπου πρεπει να ειναι ο χρονος αποκρισης σε μια 40αρα ωστε να μην εχω προβλημα ? 8ms ειναι καλο ?

 

Μπορει δυο τηλεορασεις να εχουν 8ms και η μια να ειναι πιο γρηγορη απο την αλλη! Πως γινεται αυτο? Οι κατασκευαστες δηλωνουν response time συνηθως στο grey to grey αλλα δεν μας λενε τι γινεται με τα αλλα χρωματα στα οποια απο τηλεοραση σε τηλεοραση υπαρχουν ορατες διαφορες.

Επισης μερικες εταιρειες δηλωνουν πλασματικους χρονους οπως η Philips που λεει 3 ms σε καποια μοντελα κατι το οποιο δεν ειναι αληθεια αφου επιτυγχανεται με το σβησιμο του backlight και οχι λογω αποκρισης του πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Guys εδώ ένα κατάστημα ηλ. ειδών μου έκανε κάποιες καλές τιμές σε τηλεοράσεις και θα ήθελα να μου πείτε κ σείς τι προτείνετε...:O

 

Μιλάμε για 40"+

SONY KDL-40U2000

LG 42LB1R

Samsung LE40S71(δν έβρισκα link απο το επίσημο site...)

Sony KDL-40S2010

 

Τι προτείνετε...?

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα την Sony 40S2010

Πρώτος λόγος η ύπαρξη ενσωματωμένου ψηφιακού tuner, οπότε δε χρειάζεσαι ένα ακόμη κουτί και ενα ακόμη κοντρόλ, και σε σχέση με την 40U2000 που έχει και αυτή ψηφιακό δέκτη, έχει επιπλέον το Bravia engine, που είναι επεξεργαστής video που βοηθάει στην πολύ καλύτερη απεικόνηση των χρωμάτων...

Απο την LG μου αρέσουν οι δύο ίντζες παραπάνω και τα δύο HDMI, αλλα δε θα έδεινα τόσα χρήματα για LG... H samsung εχει το ίδιο πάνελ με την 40S2010 αλλα στην τηλέοραση δε παίζει ρόλο μόνο το πάνελ...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα την Sony 40S2010

Πρώτος λόγος η ύπαρξη ενσωματωμένου ψηφιακού tuner, οπότε δε χρειάζεσαι ένα ακόμη κουτί και ενα ακόμη κοντρόλ, και σε σχέση με την 40U2000 που έχει και αυτή ψηφιακό δέκτη, έχει επιπλέον το Bravia engine, που είναι επεξεργαστής video που βοηθάει στην πολύ καλύτερη απεικόνηση των χρωμάτων...

Απο την LG μου αρέσουν οι δύο ίντζες παραπάνω και τα δύο HDMI, αλλα δε θα έδεινα τόσα χρήματα για LG... H samsung εχει το ίδιο πάνελ με την 40S2010 αλλα στην τηλέοραση δε παίζει ρόλο μόνο το πάνελ...

 

 

thanx... κ γώ για την 40S2010 λέω...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Rivers se euxaristo gia tin apantisi sou. Opote to contrast auto einai ena texnasma tis samsung e?Den xrisimeuei diladi poythena to 5000:1 pragmatika?Ksereis mipos tipota gia tin LG 37lc2r? Tin vrika 1190 euro kai mou fainetai kali timi alla den ksero an leei tipota san tileorasi.

 

Please help me

Link to comment
Share on other sites

Rivers se euxaristo gia tin apantisi sou. Opote to contrast auto einai ena texnasma tis samsung e?Den xrisimeuei diladi poythena to 5000:1 pragmatika?Ksereis mipos tipota gia tin LG 37lc2r? Tin vrika 1190 euro kai mou fainetai kali timi alla den ksero an leei tipota san tileorasi.

 

Κάθε τηλεόραση έχει την "κανονική" αντίθεση επί της οθόνης και τη δυναμική. Αλλά στην πράξη η "δυναμική αντίθεση" δεν έχει πρακτικό αντίκρυσμα, είναι απλά ένα μεγάλο νούμερο που δεν θα το δεις στην πράξη ποτέ αφού οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιούνται για να προκύψει δεν είναι κατάλληλες για κανενός είδους θέαση. Κάποιες εταιρείες όπως η Samsung και η Philips και κάποια καταστήματα προβάλλουν το μεγάλο νούμερο μήπως και την πατήσει κανείς που δεν ξέρει. Δεν είναι ακριβώς ψέμα αλλά το βρίσκω ανέντιμο.

Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτήν την LG αλλά δεν την έχω δει ο ίδιος.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Guys εδώ ένα κατάστημα ηλ. ειδών μου έκανε κάποιες καλές τιμές σε τηλεοράσεις και θα ήθελα να μου πείτε κ σείς τι προτείνετε...:O

 

Αν θελεις κατι σε LG παρε plasma που εχουν πολυ καλο value for money. Οι LCD της LG ειναι σε μετρια επιπεδα. Απο τις αλλες που αναφερεις η S2010 ειναι η καλυτερη αλλα τοσο η U2000 οσο και η S71 (τυχαινει να εχω δει και τις δυο) ειναι αρκετα καλες.

Link to comment
Share on other sites

Marvin kai rivers thanks gia tis apantiseis sas. Sorry pou sas ta prizo alla mipos kserete kana site pou mporo na grapso gia tin lg pou anefera kai na diavaso opinions apo atoma pou tin exoun dei?

 

Kanonika den tha koitaga pote gia lg alla me deleasan oi 37 intses tis(epsaxna arxika gia 32) kai ipoli kali timi tis gia autes tis intses(1190euro, 160euro pio ftina apo opoiodipote katastima sto internet)

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...