Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση ,αν και παρήγγειλα ήδη την 5331. :)

Αφου δεν αξίζει όμως όπως λές..:(

 

Για την 5321 είπα, την 5331 δεν την ξέρω. Με γειά!

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

an pairnete gia mpousoula to HiTech... orea voitheia sta paidia dinete...

 

episis to etos 2006/2007 de tha edina tosa lefta gia mia tileorasi xoris epigeio dekti DVB-t... ektos an kathe 3 xronia petate 1000euro gia tileorasi...

an kanete agora gia tileorasi gia ta epomena xronakia tis zois tis (giati pleon i eikona einai akros aksiologi se polla modela opote tha meinoun mia zoi (tous) dipla mas)...

 

na psaxnete gia DVB-t... pleon ta modela pou tha vgenoun/vgoun tha exoun OLA...

Link to comment
Share on other sites

Για την 5321 είπα, την 5331 δεν την ξέρω. Με γειά!

 

Θα σας ενημερώσω απο βδομάδα λεπόν. :happy:

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Θα σας ενημερώσω απο βδομάδα λεπόν. :happy:

Mεγειά η καινούργια τηλεόραση, εγώ την αγόρασα πρίν λίγες ημέρες(philips PH 5321) στην τιμή των 860€.Eίδα την panasonic Viera TX-32LX60F αλλά και την SONYKDL-32S2000 ,τα ποιό ζωντανά χρώματα τα είχε η Philips.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσεις απο Viera TX-32LX60F!

το xbox360 παιζει αψογα!τεραστια διαφορα απο την 29αρα trinitron που ειχα στα 720p,στα 1080ι εχει ακομα καλυτερη εικονα αλλα στα παιχνιδια με πολυ γρηγορο animation σα να "κολλωνει".στα 720p κανενα προβλημα,πεντακαθαρα τα γραφικα, χρωματα,οπως κ η αποδοση του μαυρου

φοβερη εικονα με λιγα λογια!

ενα σχετικα φθηνο dvd που εχω με απλη scart συνδεση,παιζει κ αυτο αψογα!πεντακαθαρη εικονα κ δυνατη,κ που εκανε εντυπωση το χρωμα που βγαζει αυτη η tv,φοβερο!

με μια λεξη μπορω να χαρακτηρισω την εικονα που βγαζει η vierra,τσαμπουκαλιδικη!

ενας φιλος που την ειδε επαθε κ αυτος πλακα.

κ να φανταστειτε οτι η ταινια που εβαλα ηταν μετατροπη dvd απο divx(2πλο)!

για απλη τηλεθεαση μη με ρωτατε,δεν ασχοληθηκα να τη συνδεσω με κεραια κ ουτε προκειτε!

 

για 900-950 ε νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη,την προτεινω ανεπιφιλακτα

Link to comment
Share on other sites

εε οχι.

πρεπει να τις δω κ τις 2 να παιζουν dvd k xbox,απο το αθλιο τηλεοπτικο σημα των καναλιων που παιζουν στα μαγαζια δεν μπορεις να κρινεις...

εχω ομως την υποψια οτι ειναι λιιγο καλυτερη αυτη στις ταινιες κ λιγο καλυτερη η αλλη στα games. η αλλη εχει k pc inpout(αλλα k 250e ακριβοτερη)

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου εχω συχνες διακοπες ρευματος. Θα μπορουσα να βαλω καποιο UPS για να κρατησει την 40 LCD TV εστω μερικα λεπτα μεχρι να την κλεισω και ποσα Amber θα πρεπει να ειναι??
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά θέλω να ρωτήσω... Yπάρχει αυτή τη στιγμή τηλεόραση που να μπορεί να δείξει 1080p; Εάν ναι, ποιά και πόσο κοστίζει;

 

Συντομα θα κυκλοφορησει και η Sony 40W2000 (40αρα full HD) με τιμη γυρω στα 2600 ευρω. Αναμενονται επισης αντιστοιχες προτασεις απο Samsung, Toshiba, Sharp κτλ.

 

http://www.sonycenter.lu/tv/kdl-40w2000.php

Link to comment
Share on other sites

pistevo oti mia aksiologi protasi stis 32" einai i philips 9631...

 

tin eida sta carfoure, exei APISTEFTI eikona, analogiko kai DVB-t dekti, pixel plus 2HD, 2 hdmi kai plithora allon sindeseon...

i timi einai konta 1750euro kai tin dinoun me 24 atokes... nomizo se alla magazia den exei erthei akomi...

episis kapoia stigmi tha erthei kai stis 37"...

 

gia osous theloun kai ambilight 2... iparxei 9641 pou dineis merika parapano lefta kai kaneis figoura stous filous sou (prosopika de me trelenei to sistima afto giati exo projectora kai ta xromata gemizoun to domatio otan vlepo tainies klp!)

 

pistevo einai i monadiki 32" me toso kali eikona, dvb-t dekti kai kato apo 2000euro...

Link to comment
Share on other sites

pistevo oti mia aksiologi protasi stis 32" einai i philips 9631...

 

tin eida sta carfoure, exei APISTEFTI eikona, analogiko kai DVB-t dekti, pixel plus 2HD, 2 hdmi kai plithora allon sindeseon...

i timi einai konta 1750euro kai tin dinoun me 24 atokes... nomizo se alla magazia den exei erthei akomi...

episis kapoia stigmi tha erthei kai stis 37"...

 

gia osous theloun kai ambilight 2... iparxei 9641 pou dineis merika parapano lefta kai kaneis figoura stous filous sou (prosopika de me trelenei to sistima afto giati exo projectora kai ta xromata gemizoun to domatio otan vlepo tainies klp!)

 

pistevo einai i monadiki 32" me toso kali eikona, dvb-t dekti kai kato apo 2000euro.

 

ΤΙ ειναι αυτο(dvb-t dekti)?Σορρυ αλλα δεν γνωριζω πολλα.Εγω που θελω πιο πολυ να βλεπω ταινιες τι να παρω τηλεοραση η projector?Τι μου προτεινετε?Σορρυ για το :offtopic: ...Διαθετω μεχρι 3000 ευρω...

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

DVB-T einai o psifiakos dektis gia ta nea kanalia tis ERT kai sintoma (3-4 xronia) gia ola ta kanalia afou mexri to 2009 iparxei apofasi tis EE na allaksoun oloi se psifiaka. (asxeta an i elada exei parei paratasi mexri 2012 gia ta dekades topika kanalakia)...

 

e, afti i tileorasi ton exei ensomatomeno kai de tha gemizeis koutakia dipla sou...

 

AN diatheteis tileorasi, kai AN diatheteis ton xoro... agorazeis projectora kai apolamvaneis kinimatografo spiti sou... iparxoun apistefta mondela se times 1000-2000euro me diafores texnologies kai poiotita eikonas, tha doseis kai alla 300-500 gia ena ilektriko pani 80-100"... kanadio kalodia tis prokopis 10metra... kai fisika ena DVD kai ena ixosistima pou isos diatheteis idi...

gia na paizeis tileorasi tha xreiasteis 'i eksoteriko dekti 'i ena aplo VIDEO...

 

kalo einai na episkeftheis to http://www.avsite.gr gia perissoteres plirofories...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous.

Exei kaneis gnwmi gia tin kainouria Sony Bravia KDL-40X2000 ? irthe tin proigoumeni vdomada kai kanei 3200 euro diladi 1000 peripou parapanw apo ti KDL-40V2000. i erwtisi einai aksizei ayta ta parapanw xrimata? imoun apofasismenos na parw ti V kai pigainontas sti sony sti thisews eida dipla tis tin X (i opoia eixe erthei ekeini ti mera opws mou eipe o pwlitis) kai pragmatika i eikona tis X itan poli kaliteri se sigkrisi me tis V...itan megali i diafora. allaksame tis rithmiseis me ton pwliti pali omws kamia sxesi...exei kaneis allos apopsi ? episis , sto http://www.net-electric.gr ti vriskw 2950 kai thelw na rwtisw einai genika aksiopisti i agora apo tetoiou eidous site se xamiloteres times ?

Sas euxaristw ek twn proterwn

 

 

 

Κανεις ???????? :(

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψατέ μου να πω και γω τις απόψεις μου για αγορά TV/LCD. Πιστεύω ότι οι συγκρίσεις πουκάνουμε σε ότι αφορά την ποιότητα της εικόνας είναι λιγάκι υποκειμενικές και θα τις διακρίνει κανείς μόνο σε μαγαζιά που έχουν τις τηλεοράσεις δίπλα-δίπλα. Όποια και να πάρεις (μιλάω για τις περισσότερες γνωστές- καλές μάρκες - μοντέλα) θα σε ικανοποιήσουν πλήρως. Για να τω πω λιγάκι extreme είναι χαζό να πάρεις την καλύτερη 42 LCD TURBO AMBILIGHT8 - 3D MOVING ENGINE.... και να έχεις μυωπία 7 βαθμούς. Άλλα πράγματα θα πρέπει να κοιτάμε, όπως εγγύηση, εισόδους (χρήση pc, συνδεσιμότητα, κτλ), εμφάνιση (γιατί όχι;), accessoires (ψηφιακούς δέκτες, PIP κτλ).

(τα παραπάνω να μην τα διαβάσουν αυτοί που έχουν πολλά λεφτά, για αυτούς προτείνω την ακριβότερη γιατί ως γνωστόν οι πλούσιοι έχουν την καλύτερη όραση, καλύτερα αντανακλαστικά στις μεγάλες ταχύτητες.....κτλ - πλακίτσα κάνω)....

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous.

Exei kaneis gnwmi gia tin kainouria Sony Bravia KDL-40X2000 ? irthe tin proigoumeni vdomada kai kanei 3200 euro diladi 1000 peripou parapanw apo ti KDL-40V2000. i erwtisi einai aksizei ayta ta parapanw xrimata? imoun apofasismenos na parw ti V kai pigainontas sti sony sti thisews eida dipla tis tin X (i opoia eixe erthei ekeini ti mera opws mou eipe o pwlitis) kai pragmatika i eikona tis X itan poli kaliteri se sigkrisi me tis V...itan megali i diafora. allaksame tis rithmiseis me ton pwliti pali omws kamia sxesi...exei kaneis allos apopsi ? episis , sto http://www.net-electric.gr ti vriskw 2950 kai thelw na rwtisw einai genika aksiopisti i agora apo tetoiou eidous site se xamiloteres times ?

Sas euxaristw ek twn proterwn

 

Έχω αγοράσει από το συγκεκριμμένο μαγαζί και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Η εγγύηση είναι κανονικά από αντιπροσωπεία. Αν έχεις ενδοιασμούς μπορείς να πας επί τόπου να τους δεις. :hypno: (φαίνονται φυσιολογικοί άνθρωποι... :O )

 

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν ακουστεί κάτι αρνητικό για κάποιο site, το βρίσκεις εύκολα στο Google, όπως π.χ. βρίσκεις πολλά αρνητικά σχόλια για το e-shop .gr

Ουδέν κρυφό μέσα στο ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου. Ξερεις ποια ειναι η διευθυνση του net-electric ? δεν τη βρηκα στο site τους...και προτιμω να παω απο κει γιατι δεν εχω ξανακανει αγορα μεσω ιντερνετ και ειμαι λιγο επιφυλακτικος...
Link to comment
Share on other sites

@john360

για την panasonic σε παρακαλώ μπορείς να με πληροφορήσεις για της γωνίες θέασης???

με ενδιαφέρει να βλέπεις και υπο 60 μοίρες από την κάθετο άξονα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού συζητάμε για τηλεόραση, ας δούμε τους τηλεοπτικούς σταθμούς. Αυτή τη στιγμή το σήμα που εκπέμπουν οι σταθμοί είναι PAL δηλαδή ανάλυση 768 Χ 576. Οι συνηθισμένες τηλεοράσεις LCD έχουν ανάλυση 1366 Χ 768 (τα λεγόμενα HD-ready). Αυτό δε σημαίνει ότι παίζουν καλύτερα, απλώς έχουν ένα τσιπ και κάνουν upscale (μεγαλώνουν τεχνιτά) την εικόνα. Αν η εικόνα έχει κάποια ατέλεια, αυτή μεγενθύνεται.

 

Όσον αφορά την προθεσμία για μετατροπή του σήματος σε ψηφιακό, αυτή είναι μέχρι το 2012, αλλά αφορά τη μετάδοση του σήματος και όχι την ανάλυση. Δηλαδή θα γίνει το σήμα μεν ψηφιακό αλλά με την ίδια ανάλυση (άσε που μπορεί να πάρουμε και άλλη παράταση μετά το 2012!).

 

Οι πλήρως high definition τηλεοράσεις έχουν ανάλυση 1920 X 1080p και αυτή τη στιγμή είναι πανάκριβες, και δεν υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα να δεις σε τέτοια ανάλυση σήμερα!

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η TV που πήρα πριν από τρία χρόνια και πλήρωσα ακριβούτσικα (sony trinitron crt 32" 100 Hz) είναι ότι πρέπει για τα επόμενα 6-10 χρόνια. Να δώσω 1000-1500 για μια LCD χαμηλής ανάλυσης που θα ξεπεραστεί σύντομα είναι πεταμένα λεφτά. Απλώς πουλάς μούρη στη γκόμενα (ποπό τι λεπτή οθόνη!)

Link to comment
Share on other sites

Αφού συζητάμε για τηλεόραση, ας δούμε τους τηλεοπτικούς σταθμούς. Αυτή τη στιγμή το σήμα που εκπέμπουν οι σταθμοί είναι PAL δηλαδή ανάλυση 768 Χ 576. Οι συνηθισμένες τηλεοράσεις LCD έχουν ανάλυση 1366 Χ 768 (τα λεγόμενα HD-ready). Αυτό δε σημαίνει ότι παίζουν καλύτερα, απλώς έχουν ένα τσιπ και κάνουν upscale (μεγαλώνουν τεχνιτά) την εικόνα. Αν η εικόνα έχει κάποια ατέλεια, αυτή μεγενθύνεται.

 

Όσον αφορά την προθεσμία για μετατροπή του σήματος σε ψηφιακό, αυτή είναι μέχρι το 2012, αλλά αφορά τη μετάδοση του σήματος και όχι την ανάλυση. Δηλαδή θα γίνει το σήμα μεν ψηφιακό αλλά με την ίδια ανάλυση (άσε που μπορεί να πάρουμε και άλλη παράταση μετά το 2012!).

 

Οι πλήρως high definition τηλεοράσεις έχουν ανάλυση 1920 X 1080p και αυτή τη στιγμή είναι πανάκριβες, και δεν υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα να δεις σε τέτοια ανάλυση σήμερα!

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η TV που πήρα πριν από τρία χρόνια και πλήρωσα ακριβούτσικα (sony trinitron crt 32" 100 Hz) είναι ότι πρέπει για τα επόμενα 6-10 χρόνια. Να δώσω 1000-1500 για μια LCD χαμηλής ανάλυσης που θα ξεπεραστεί σύντομα είναι πεταμένα λεφτά. Απλώς πουλάς μούρη στη γκόμενα (ποπό τι λεπτή οθόνη!)

 

To ό,τι κάτι δεν ενδιαφέρει εσένα δε σημαίνει ότι δεν έχει και νόημα.

 

Καταρχάς, η ανάλυση και το μέγεθος δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μια HD-Ready τηλεόραση έχει επεξεργαστές εικόνας που βελτιώνουν όσο το δυνατόν το χαμηλής ποιότητας σήμα που έχουμε στην Ελλάδα, δεν του αυξάνουν το μέγεθος. Μια χαμηλής ανάλυσης CRT αντίθετα πραγματικά δείχνει καλύτερα το ελληνικό τηλεοπτικό σήμα διότι είναι τόσο μέτρια η απεικόνισή της που του κρύβει της ατέλειες. Αντίθετα οι LCD & Plasma δε συγχωρούν τις ατέλειες και οι επεξεργαστές εικόνας τους όσο καλοί και να είναι δεν μπορούν να κάνουν θαύματα.

Αν σχεδόν αποκλειστικά βλέπεις τηλεόραση λοιπόν δεν αξίζει να περάσεις σε λεπτή HD-ready τηλεόραση, πολύ περισσότερο σε full HD.

Αν βλέπεις πολλά DVD αξίζει και με το παραπάνω! Μια HD-ready σε συνδυασμό με ένα καλό upscaling DVD-player δίνει πολύ καλύτερη εικόνα απ' ό,τιδήποτε έχεις δει ως σήμερα.

Τέλος, σε λίγο καιρό έρχονται τα Blu-ray & τα HD-DVD που θα δίνουν εικόνα HD 1920x1080p, ώστε να αξιοποιηθούν και οι full HD τηλεοράσεις και προβολείς. Φυσικά η αγορά high definition player θα έχει νόημα και όταν υπάρχει απλή HD-ready τηλεόραση, έστω και αν δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητές του 100%. Οι τιμές αυτών των players θα είναι υψηλές στην αρχή αλλά θα έχουν πέσει πολύ πριν τα 6-10 χρόνια που λες.

Όποιος έχει ακόμα CRT standard ανάλυσης το 2012 θα έχει μείνει στο μεσαίωνα, sorry. Με μια HD-ready θα είναι μάλλον ΟΚ, ανάλογα και με τις απαιτήσεις του, με μια Full HD θα εχει άψογη εικόνα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να παρω την sharp LC-37 GD9E (1366x768p) αλλά μετά από μια επίσκεψη στο site της sharp ανακάλυψα ότι αντικαθιστά το παραπάνω μοντέλο με το LC-37 D90U (1920x1080p). Πιστέυεται οτι θα έχει πολύ καλύτερη εικόνα ώστε να αξίζει να περιμένω.
Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα να πάρω μια 32άρα οθόνη V2000 της SONY άλλα με μία γρήγορη ματιά σε ένα περιοδικό HIGHTECH που άνηκε σε άλλο, έδειχνε κάποιο μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιό) της SHARP να έχει υψηλότερη βαθμολογία και είναι πιο φτηνό από της SONY. Μπορείτε να μου πείτε ποιό είναι? Είναι αντικειμενικό το περιοδικό?
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να παρω την sharp LC-37 GD9E (1366x768p) αλλά μετά από μια επίσκεψη στο site της sharp ανακάλυψα ότι αντικαθιστά το παραπάνω μοντέλο με το LC-37 D90U (1920x1080p). Πιστέυεται οτι θα έχει πολύ καλύτερη εικόνα ώστε να αξίζει να περιμένω.

 

Καλύτερη εικόνα μάλλον θα έχει, αλλά σίγουρα θα κοστίζει και αρκετά περισσότερο. Αν είσαι διατεθειμένος να προσφέρεις περισσότερα χρήματα και δεν χρειάζεσαι την τηλεόραση άμεσα, δεν βρίσκω κάποιο λόγο γιατί να μην περιμένεις.

 

Σκεφτόμουνα να πάρω μια 32άρα οθόνη V2000 της SONY άλλα με μία γρήγορη ματιά σε ένα περιοδικό HIGHTECH που άνηκε σε άλλο, έδειχνε κάποιο μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιό) της SHARP να έχει υψηλότερη βαθμολογία και είναι πιο φτηνό από της SONY. Μπορείτε να μου πείτε ποιό είναι? Είναι αντικειμενικό το περιοδικό?

 

Τα περιοδικά συνήθως δεν είναι αντικειμενικά. Καλύτερα να δεις και τις δύο τηλεοράσεις να παίζουν δίπλα δίπλα και να κρίνεις ιδίοις όμμασι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα είναι ότι η TV που πήρα πριν από τρία χρόνια και πλήρωσα ακριβούτσικα (sony trinitron crt 32" 100 Hz) είναι ότι πρέπει για τα επόμενα 6-10 χρόνια. Να δώσω 1000-1500 για μια LCD χαμηλής ανάλυσης που θα ξεπεραστεί σύντομα είναι πεταμένα λεφτά. Απλώς πουλάς μούρη στη γκόμενα (ποπό τι λεπτή οθόνη!)

 

Εγω παντως δεν το μετανιωσα που πηρα LCD:

1- Εβγαλα το "μπαουλο" απο το καθιστικο

2- Ειναι πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια (progressive scan)

3- Εχει πολυ μικροτερη ακτινοβολια ενω οι CRT εκπεμπουν ως και ακτινες Χ , κανεις κανονικη ακτινογραφια δηλαδη!

4- Παιζω και κανα παιχνιδακι XBOX 360 που στην απλη τηλεοραση δεν λεει καθολου

 

Οσο για την τηλεοπτικη εικονα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και επειδη εχω και δορυφορικο δεκτη βλεπω και ξενα καναλια που εχουν καλυτερη εικονα απο τα Ελληνικα.

Τωρα αν σε δυο τρια χρονια πεσουν οι τιμες στις full HD τηλεορασεις η κατι αλλο το μοναστηρι να ειναι καλα και θα αγορασω καινουργια τηλεοραση. Ειναι απλο.;)

Link to comment
Share on other sites

@john360

για την panasonic σε παρακαλώ μπορείς να με πληροφορήσεις για της γωνίες θέασης???

με ενδιαφέρει να βλέπεις και υπο 60 μοίρες από την κάθετο άξονα.

τι θες ακριβως να μαθεις?

σε αποσταση 2,5 μετρων την εχω περιπου ακριβως στο υψος του ματιου

(δωσε ενα παραδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...