Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα μπερδεψει την πλευρα του DVD...Δυστυχως στο PC ειδα την HD και δεν περιμενα πως υπηρχε και η απλη οταν την εβαλα στο DVD. Εξαλλου ηταν απλη 29αρα και οχι LCD 1080.

Γκαφα ναι, κατακριτεα δεν νομιζω..Εκτος αν ολοι ειναι αλανθαστοι :cool:

( Οσο για τις HD τηλεορασεις οσες δεν εχουν HDMI και χρειαζονται adapter ισως να εχουν καποια απωλεια στην εικονα. )

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Vag χαθήκαμε,

 

Μάλλον ούτε στο PC έβλεπες HD για τους λόγους που σου εξήγησα..

 

Πάντως, αν και δε συμμετέχω πιά,νομίζω ότι το θέμα τελμάτωσε.

 

Δεν ανοίγετε κανένα άλλο να μπούμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε ποιον πλανητη ζουνε μερικοι εφοσον δεν βλεπουν τα κρουσματα απο κινεζικες συσκευες ( Δικυκλα , ηλεκτρικα σιδερα , μπαταριες κινητων , φορτιστες κινητων ) αλλα μια φορα εγω δεν εγκρινω οτιδηποτε λεει Made In China πανω.

 

Αν πας στα Links που σου έχω δώσει θα δεις ότι ένα μέρος της παραγωγής των panel της LG/Philips (νομίζω η 1 στις 3 ή η 1 στις 4 γραμμές παραγωγής) βγαίνει από τον εργοστάσιό τους στην Κίνα... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο...

ΟΛΕΣ οι τηλεοράσεις που είναι HD Ready έχουν HDCP. Πολλές απ' όσες δεν έχουν το λoγότυπο HD Ready, επίσης υποστηρίζουν το HDCP. Αυτά τα δύο μας κάνουν ότι το συντριπτικό ποσοστό των σύγχρονων τηλεοράσεων δεν έχουν πρόβλημα.

Unforgiven με μπέρδεψες. Είσαι σίγουρος ότι όλες οι tv HD Ready έχουν HDCP; Η δικιά μου είναι η LG 32LP1R έχει ; Στο avforum κάνανε παράπονα για την LG 32LX2R για ασυμβατότητα.Είναι όμως HD Ready. Και η LG δεν ήξερε να μου απαντήσει.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές σελίδες είχα δώσει ένα link που ανέφερε τις προδιαγραφές για να χαρακτηριστεί μια συσκευή HD Ready. Μεταξύ των οποίων και η συμβατότητα με HDCP.

Οπότε ή η LG έχει κάνει κάτι λάθος στην τήρηση των προδιαγραφών ή το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα του HDCP.

Είδα στο avsite ένα πρόβλημα στη συνεργασία με το Samsung 850, για το οποίο γνωρίζει η LG και θα βγάλει firmware update. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές σελίδες είχα δώσει ένα link που ανέφερε τις προδιαγραφές για να χαρακτηριστεί μια συσκευή HD Ready. Μεταξύ των οποίων και η συμβατότητα με HDCP.

Οπότε ή η LG έχει κάνει κάτι λάθος στην τήρηση των προδιαγραφών ή το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα του HDCP.

Είδα στο avsite ένα πρόβλημα στη συνεργασία με το Samsung 850, για το οποίο γνωρίζει η LG και θα βγάλει firmware update. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό...

 

Ακριβώς γιαυτό το πρόβλημα αναφέρομαι.

Μπορείς αν θέλεις να ξανα βάλεις τα link

Άκυρο το βρήκα το link σου unforgiven

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

το HDCP δεν έχει οριστεί ΑΠΟΛΥΤΑ

πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη τα εξής:

 

1) αποκλείεται "εν μια νυκτί" να σταματήσουν να δουλεύουν ένα σωρό devices (και μάλιστα όχι του χιλιάρικου ή των δυο, αλλά περισσότερο όπως κάποια πιο hi-end projectors κλπ.) λόγω ενός προτοκόλου - αυτό μην ανυσυχείτε το έχουν στο μυαλό τους οι εταιρίες

 

2) το προτόκολο αυτό εξελίσεται αλλά και όλα τα σύγχρονα μηχανήματα επίσης (φτάσαμε στην εποχή του user-upgredeable-firmware, επόχή που οστόσο κάποιες εταιρίες -και ειδικά τα περιφερειακά-support-γραφεία τους, όπως εδώ στην ψωροκώστενα θέλουν ταρακούνημα για να καταλάβουν), εφόσον λοιπόν δεν μιλάμε για hardware αλλαγές (που όχι δεν μιλάμε) αλλά για πιθανές αλλαγές του προτοκόλου, τότε δεν υπάρχει λόγος σοβαρής ανησυχίας

 

λογικά το 99.999% των HDMI συσκευών είναι ήδη οκ όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό των DVI συσκευών... ακόμα και τα παλιότερα θα έχουν την πατέντα τους σύντομα (πχ. κάποιο εξωτερικό descrabler πριν "μπει" το σήμα στην TV)

 

ο καταναλωτής οδηγεί τα πράγματα

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: α) Θυμαμαι καποτε που μιλουσα για HDCP και ελεγαν οι "ειδημονες" πως εχει ξεκαθαριστει προ πολλου ( πριν ακομα ανακοινωθουν συσκευες με HDCP..)

β) Διπλα χρηματα οπως 2300 - 3700 ??? Παντως εχει δικιο οτι δεν θα βρειτε κατι καλυτερο με διπλα χρηματα....Θα βρειτε με λιγοτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: α) Θυμαμαι καποτε που μιλουσα για HDCP και ελεγαν οι "ειδημονες" πως εχει ξεκαθαριστει προ πολλου ( πριν ακομα ανακοινωθουν συσκευες με HDCP..)

β) Διπλα χρηματα οπως 2300 - 3700 ??? Παντως εχει δικιο οτι δεν θα βρειτε κατι καλυτερο με διπλα χρηματα....Θα βρειτε με λιγοτερα :lol:

α) Οι "ειδήμονες" δου έλεγαν ότι αρκεί να υποστηρίζεται HDCP. Όσες συσκευές υποστηρίζουν αυτό το πρωτόκολο και έχουν προβλήματα, είναι δικό τους σφάλμα και συνήθως λύνεται με ένα firmware upgrade. Τι δεν κατάλαβες;

Ξέρεις πόσο καιρό έχουν κυκλοφορούν συσκευές με HDCP; :worry:

β) Διπλά χρήματα όπως 1900-3700. Τόσο την αγοράζουν, τι να κάνουμε;

Μου προτείνεις μια συσκευή 1080p/i, ανεξαρτήτως χρημάτων, που μπορώ να αγοράσω τώρα;

Είναι μια συγκεκριμένη ερώτηση που απαιτεί συγκεκριμένη απάντηση, χωρίς ειρωνίες...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

For the Record

 

Το Terminator 2 Extreme Edition είναι 2 DVDs άρα χλωμό να μπέρδεψες την πλευρά του DVD, μάλλον δε το είδες ποτέ ;) Το ένα περιέχει την HD έκδοση η οποία προστατεύεται με DRM και για να τη δείς στην Ελλάδα πρέπει να ψάξεις να βρείς proxy και τα σχετικά (δε θα σου ανοίξω και τα μάτια :D ) και το άλλο είναι απλό DVD απο το HD master. Αυτά για να ξέρουμε τι λέμε και με ποιόν μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε πάλι...

 

Το επόμενο post με υποψία ειρωνίας από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε θα παίρνει ποινή άμεσα. Έχετε ήδη προειδοποιηθεί, κλειδώθηκε για να καθαριστεί και ξαναπροειδοποιείστε να μην ασχοληθείτε προσωπικά με άτομα... αλλά να σχολιάσετε ιδέες ατόμων, πάντα σχετικές με το θέμα. Πάψτε να απαντάτε στα μηνύματά μου εδώ, είναι μάταιο αφού θα σβήνονται. Δεν είμαι εδώ για να ανοίξω διάλογο υπενθυμίζω, αλλά για να σας βοηθήσω συνεχίσετε την κουβέντα.

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί να επανέλθω...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Για LCD αλλα projector αντι monitor, μπορούμε να μιλήσουμε εδώ; Sory εαν ειναι of topic το post μου.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το τοπικ ειναι για οτι εχει να κανει με LCD...

 

ΥΓ : GTX θελεις να σου στειλω Screenshot απο το T2 HD ??? To DRM authentication γινεται σχεδον αυτοματα.

Οσο για το οτι ειναι 2 DVD αυτο δεν το ξερω αφου εμενα ειναι Double Side. ( Αν θελεις σου στελνω φωτο. )

Link to comment
Share on other sites

Για LCD αλλα projector αντι monitor, μπορούμε να μιλήσουμε εδώ; Sory εαν ειναι of topic το post μου.

 

Μην είστε υπερβολικοί... Δεν αποκεφαλίζεται κανένας για τα off topic post του ιδιαίτερα εάν είναι για διευκρίνηση. Τώρα αν έρθει κάποιος και ρωτήσει αν συζητάμε εδώ για τον ανασχηματισμό της κυβέρνησης, μάλλον το post του θα εξαφανιστεί μέχρι να πεις Ντόρα...

Όπως και να 'χει, εδώ συζητάμε κυρίως για LCD τηλεοράσεις, αλλά και για projectors και γενικά για ότι έχει σχέση με LCD...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των βιντεοπροβολέων, DLP δαγκωτό προς το παρόν φυσικά.

Ελπίζω να μην ανοίγω νέα κόντρα. :):):)

Εκτός βέβαια αν ανήκεις σε αυτούς που βλέπουν rainbow ή που δεν θέλουν να εκπαιδεύσουν τα μάτια τους για να βλέπουν όπως θέλουν οι της Texas Instruments με τις πατέντες τους, για να κερδίσεις απειροελάχιστες διαφορές... :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Πηρα το παραπανω μοντελο της sony μετα απο αρκετο ψαξιμο και reviews στο internet την περιμενω για παραδοση την Δευτερα...την εχει κανεις? Εντυπωσεις? Με περιμενουν τιποτα ασχημες εκπληξεις?

D.T
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη! :)

Η πιο άσχημη έκπληξη που σε περιμένει είναι να μην παίζει τόσο καλά όσο στο μαγαζί ή όσο περίμενες. Είναι το κλασικό θέμα με τις ρυθμίσεις. Με λίγη προσοχή ή με τη βοήθεια ενός ειδικού (δεν εννοώ τον ξάδερφο του μπατζανάκη του γείτονα που "ξέρει από τέτοια" :) ) αν είσαι μερακλής τα πράγματα θα έρθουν εκεί που θέλεις.

Αγόρασε και ένα καλό DVD (δυστυχώς ή ευτυχώς τα ψηφιακά πάνελς "ξεβρακώνουν" οποιαδήποτε συσκευή) με scaler και HDMI και καλές θεάσεις! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

πράγματι αξίζει να δώσεις σε τόσο ακριβά μηχανήματα και κάποια χ χρήματα ακόμα για να στα "κουρδίσει" κάποιος

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη! :)

Η πιο άσχημη έκπληξη που σε περιμένει είναι να μην παίζει τόσο καλά όσο στο μαγαζί ή όσο περίμενες. Είναι το κλασικό θέμα με τις ρυθμίσεις. Με λίγη προσοχή ή με τη βοήθεια ενός ειδικού (δεν εννοώ τον ξάδερφο του μπατζανάκη του γείτονα που "ξέρει από τέτοια" :) ) αν είσαι μερακλής τα πράγματα θα έρθουν εκεί που θέλεις.

Αγόρασε και ένα καλό DVD (δυστυχώς ή ευτυχώς τα ψηφιακά πάνελς "ξεβρακώνουν" οποιαδήποτε συσκευή) με scaler και HDMI και καλές θεάσεις! :)

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, αυτο για τις ρυθμισεις εννοεις οτι ειναι τοσο πολυπλοκες για να τις κανει καποιος απλος χρηστης? Να υποθεσω οτι χρειαζεται ενα hdmi dvd για να δειξει τις δυνατοτητες τις? (Και αλλα εξοδα...:wacko: ) το xbox 360 θα εχω πανω...

D.T
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τη φωτεινότητα και την αντίθεση τη ρυθμίζεις μόνος σου. Τα κρυφά μενού έχουν τόσες ρυθμίσεις που μόνο ειδικός με ειδικά όργανα μπορεί να βγάλει άκρη... Με ένα DVD με ενσωματωμένο scaler θα είσαι πολύ καλύτερα, πχ με το Samsung 850 που είναι και οικονομικό. Από το 360 μην περιμένεις και θαύματα. Το έχω, δεν έχω δοκιμάσει να δω DVD, μιας και έχω player, αλλά γενικά δεν ακούγονται και τα καλύτερα για το playback του...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τη φωτεινότητα και την αντίθεση τη ρυθμίζεις μόνος σου. Τα κρυφά μενού έχουν τόσες ρυθμίσεις που μόνο ειδικός με ειδικά όργανα μπορεί να βγάλει άκρη... Με ένα DVD με ενσωματωμένο scaler θα είσαι πολύ καλύτερα, πχ με το Samsung 850 που είναι και οικονομικό. Από το 360 μην περιμένεις και θαύματα. Το έχω, δεν έχω δοκιμάσει να δω DVD, μιας και έχω player, αλλά γενικά δεν ακούγονται και τα καλύτερα για το playback του...

Βασικα η μεγαλη μου απορια ειναι η διαφορα που εχει αυτη η τηλεοραση απο την S23A10 Εδωσα σχεδον 500 euro παραπανω για τον περιφημο επεξεργαστη χρωματων που εχει η σειρα V, ελπιζω να αξιζει τα λεφτα της...

D.T
Link to comment
Share on other sites

Βασικα η μεγαλη μου απορια ειναι η διαφορα που εχει αυτη η τηλεοραση απο την S23A10 Εδωσα σχεδον 500 euro παραπανω για τον περιφημο επεξεργαστη χρωματων που εχει η σειρα V, ελπιζω να αξιζει τα λεφτα της...

 

Θα δεις διαφορά...

 

Και με απλή ρύθμιση (χρησιμοποιώντας τα dvd ρυθμίσεων που δίνουν κάποια περιοδικά...) θα πάρεις καλύτερη εικόνα... αλλά αν αποτανθείς και σε έναν ειδικό θα σου την απογειώσει την τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...