Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να ακριβολογούμε, "Άριστη Αγορά" σημαίνει η καλύτερη αναλογία χαρακτηριστικών - τιμής. Αυτό είναι σημαντικό γιατί ποτέ η "Κορυφαία Επιλογή" δεν είναι άριστη αγορά, γιατί πολύ απλά προσφέρει ελάχιστα καλύτερα χαρακτηριστικά από την άριστη αγορά σε πολύ μεγαλύτερη τιμή... Συνεχίστε! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Veco Ελαχιστα ??? ( Δλδ η Fuji των 8megapixel που ηταν Αριστη Αγορα ειναι λιγο χειροτερη απο την Olympus 8080 που ηταν Κορυφαια Αγορα ? Μαλλον πολυ χειροτερη αλλα αρκετα πιο φτηνη...)

Unforgiven οσα αρνητικα λες για την PHILIPS μπορει να ισχυουν και για την ΑΜΟΙ σε λιγο καιρο και αρα οσα Υπερ της ΑΜΟΙ εχουν βρει οσοι οπαδοι εχει τωρα μπορει σε λιγο καιρο να μην ισχυουν ( Εκτος βεβαια απο την Τιμη της ).

Link to comment
Share on other sites

Veco Ελαχιστα ??? ( Δλδ η Fuji των 8megapixel που ηταν Αριστη Αγορα ειναι λιγο χειροτερη απο την Olympus 8080 που ηταν Κορυφαια Αγορα ? Μαλλον πολυ χειροτερη...)

 

Δεν γνωρίζω την σύγκριση την οποία αναφέρεις. Όπως και να έχει, όμως, κακώς πιάνεσαι από τις λέξεις. Το θέμα δεν είναι το ελάχιστα. Το θέμα είναι οι διαφορές μεταξύ των χαρακτηρισμών "Άριστη Αγορά", "Κορυφαία Επιλογή". Να το πω και αλλιώς. "Κορυφαία Επιλογή" σημαίνει, συγχαρητήρια, έχετε τα καλύτερα χαρακτηριστικά (μακράν ή ελάχιστα δεν παίζει ρόλο) του συγκριτικού μας τεστ, αλλά η τιμή σας είναι αδικαιολόγητη.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι οτι τα ακριβα τα θεωρουμε απιαστα αλλα απο εκει ως το αδικαιολογητα ειναι αλλη ιστορια.

Εγω αυτη την στιγμη εξεταζω ποιοτητα εικονας και γενικη ποιοτητα μεταξυ της PHILIPS και της ΑΜΟΙ....

Μπορει η ΑΜΟΙ να αποδειχτει BEST BUY αλλα αυτο δεν την καθιστα καλυτερη απο την PHILIPS.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Εξετάζεις την ποιότητα εικόνας αλλά έχεις δει τη μια απ'τις δυο :D :D

Απ'τη δεύτερη ξέρεις τ'ονομα ε???

 

Συμμετέχω πλέον στη συζήτηση καθαρά για το χαβαλέ μιάς και είναι σα να μιλάμε σε τοίχο. Σου λένε πράγματα, ακούς επιχειρήματα, εσυ δεν απαντάς ποτε σε αυτά που λένε οι άλλοι παρα λες τα δικά σου. Οτι δηλαδή η philips είναι κορυφαία επειδή είναι η philips και η Amoi μαπα επειδή είναι κινέζικη, λες και όλες οι άλλες είναι made in japan :D :lol:

 

Δε μίλησα εγω για περιοδικά μας λες, εκτός απο οταν πρότεινα ο αντιπρόσωπος της Amoi να φωνάξει τα περιοδικά και να κάνει συγκριτικό :D :D :D Ιστορίες επιστημονικής φαντασίας. Σε ποια χώρα έχεις δει ποτέ να γίνεται κάτι τέτοιο για να γίνει και δω????

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι οτι τα ακριβα τα θεωρουμε απιαστα αλλα απο εκει ως το αδικαιολογητα ειναι αλλη ιστορια.

Εγω αυτη την στιγμη εξεταζω ποιοτητα εικονας και γενικη ποιοτητα μεταξυ της PHILIPS και της ΑΜΟΙ....

Μπορει η ΑΜΟΙ να αποδειχτει BEST BUY αλλα αυτο δεν την καθιστα καλυτερη απο την PHILIPS.

 

Ωιμέ... Τι το ήθελα να ποστάρω...

Να υποθέσω ότι δεν έχεις δει ποτέ σου συγκριτικό τεστ στο οποίο "Κορυφαία Επιλογή" και "'Αριστη Αγορά", είναι το ίδιο και το αυτό; Όπως επίσης δεν σου έχει τυχεί να δεις συγκριτικό τεστ, που ακριβώς μετά την/τις "Κορυφαία/ες Επιλογή/ες", να βρίσκεται η "Άριστη Αγορά" και να ακολουθούν συσκευές με καλύτερα χαρακτηριστικά από εκείνα της "'Αριστης Αγοράς";

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν εγω εφερνα μια αγνωστη εταιρεια στον χωρο και ηθελα να αποδειξω ποσο καλη ειναι και να την προωθησω μου απαγορευει κανεις να κανω συγκριτικη δοκιμη παρουσια περιοδικων ?? Δεν νομιζω...

Veco με το τελευταιο σου επιχειρημα δεν καταλαβαινω τη θελεις να προσθεσεις.

Εννοειτε πως Κορυφαια επιλογη παει η καλυτερη ( πιο ακριβη σχεδον παντα ) μετα παει η Αριστη αγορα ( Καλες επιδοσεις , καλη τιμη ) και μετα πανε οσες εχουν καλυτερες επιδοσεις αλλα χειροτερη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Veco με το τελευταιο σου επιχειρημα δεν καταλαβαινω τη θελεις να προσθεσεις. Εννοειτε πως Κορυφαια επιλογη παει η καλυτερη ( πιο ακριβη σχεδον παντα ) μετα παει η Αριστη αγορα ( Καλες επιδοσεις , καλη τιμη ) και μετα πανε οσες εχουν καλυτερες επιδοσεις αλλα χειροτερη τιμη...

 

Καλά άσ' το...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα αγοραζω Philips γιατι εχει μακραν την καλυτερη ποιοτητα την καλυτερη εικονα και το καλυτερο service απο ολες τις αλλες εταιρειες στον χωρο. ( Δεν μου εχει χρειαστει ποτε service σε συσκευη της Philips αλλα αν χρειαστει ποτε ξερω πως θα εχω ακομα και On-Site αντικατασταση.)

Ο αντιπροσωπος μπορει ΠΟΤΕ να μην ειπε πως η ΑΜΟΙ ειναι καλυτερη ( Και ορθα κανει γιατι ποιον θα επειθε ? ) αλλα οταν κανει παρουσιαση και ο καθενας λεει το κοντο και το μακρυ του καλο θα ηταν να παρει και ο ιδιος θεση. ( Εξαλλου δεν μιλαμε για Sony Hellas η καμια πολυεθνικη εταιρεια ).

Οσο για την 9830 πωληθηκαν χιλλιαδες κομματια στην ευρωπη, το οτι εθεαθηκαν μερικα δεκαδες να εχουν προβλημα και ξαφνικα το μοντελο ειναι χαλια κτλ κτλ δεν μπορω να το καταλαβω. Μονο η Philips ειχε προβλημα με μοντελα ? Sony ? LG ? Panasonic ? Κανεις δεν τα αναφερει και δεν ξερω γιατι...Μηπως η ΑΜΟΙ δεν θα εχει προβληματα ? 1 κομματι ελεγξατε και αμεσως εγινε κορυφη....Ειναι δλδ μετρο συγκρισης αυτο ??

Για να δω οταν θα αρχισουν να διατιθονται στην Ελληνικη αγορα τι θα λενε οι αγοραστες....

 

 

 

-Πάλι τα ίδια...

 

-"Best quality" από την Philips.

Αυτό ίσως είναι ένα από τα καλύτερα ανέκδοτα που άκουσα τελευταία.

Το σύμβολο της αναξιοπιστίας!!!

Η εταιρεία που έχει παράδοση,χρόνια τώρα,ότι πουλάει,από τρανζιστοράκια και cdr's μέχρι τηλεοράσεις και dvdr's, να παρουσιάζουν σοβαρότατες βλάβες σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Με την 9830 βέβαια,έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ της.

Χαλασμένη από το κουτί της!!!

Ξέρεις τι παθαίνουν μόνιμα εκεί στην Philips,προφανώς από το πολύ χασίσι που υπάρχει ελεύθερα στην Ολλανδία;

Τρέχει να παρουσιάσει πρώτη καταναλωτικές συσκευές με "επαναστατική" τεχνολογία,αλλά ποτέ δεν της έχει "βγεί" έως τώρα.

Πάντα προβληματικές συσκευές,τόσο στην λειτουργία τους όσο και στην ποιότητα κατασκευής τους.

Τα ίδια έπαθε και η IBM.

Δεν ξέρω αν την γνωρίζεις,μιας και είσαι μικρός όπως λες,

αλλά ήταν η πρώτη εταιρεία που κατασκεύασε υπολογιστή.

Όταν αργότερα οι Κινέζοι ξεκίνησαν να βγάζουν κι εκείνοι "δικούς τους" υπολογιστές,πολύ φθηνότερους και χωρίς προβλήματα,η ΙΒΜ διαφήμιζε την "Πρωτοπορία" της και το "μεγάλο" όνομά της.

Πες μου τι υπολογιστή έχεις σήμερα τόσο στο σπίτι σου όσο και στην εταιρεία που δουλεύεις;

Βέβαια,οι Ολλανδοί πήραν ένα μάθημα από τέτοιες περιπτώσεις και γι΄αυτό "έτρεξαν" να συνεργαστούν με την LG.

Αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας, είναι το πολύ καλό όπως λες service της Philips στην Ελλάδα.

 

-Αφού συγκρίνεις και χαρακτηρίζεις τις εταιρείες λαμβάνοντας υπόψιν και τις βλάβες των προιόντων τους,γιατί δεν έγραψες πουθενά για την καταραμένη 9830 και προσπαθείς εδώ και κάτι σελίδες να μας λες ότι χαλούν λόγω της "κορυφαίας τεχνολογίας" που διαθέτουν.

 

 

-Απαντώντας στο ποιά είναι τα "εξαρτήματα",αναφέρεις το hdmi.

Αυτό αγόρι μου,δεν είναι εξάρτημα και δεν χρειάζεται να το περιμένει κάποιος.

Υπάρχει σχεδόν σε όλες τις σύγχρονες τηλεοράσεις.

 

-Απάντησες σε κάποιον ότι αφού είναι 41 χρονών,ίσως ξέρει καλύτερα από ηλεκτρικές σκούπες.

Απ΄ότι έχουμε καταλάβει,μάλλον εσύ θα πρέπει να είσαι πολύ καλός σε αυτές,όπως επίσης και σε καφετιέρες,μίξερ,κατσαρόλες,σκουπάκια,πλυντήρια,κουζίνες ψυγεία και γενικά ότι άλλο πουλάει το κατάστημα στο οποίο δουλεύεις.

Το να έχεις σαν hobby την εικόνα ή τον ήχο(δεν μιλάω για εσένα,προς Θεού),δεν έχει να κάνει με ηλικία.

Τις περισσότερες μάλιστα φορές,γνωρίζει πολύυυυυ περισσότερα πράγματα από κάποιον που τα πουλάει και εσύ είσαι το τέλειο παράδειγμα.

 

Πάντως,η αλήθεια είναι πως ηρέμησες λιγάκι στα τελευταία σου μηνύματα,αφού ακόμα κι εσύ κατάλαβες ότι συνεχίζουμε το θέμα απλά για να σε "κουρδίζουμε".

 

Συνέχισε λοιπόν,περιμένουμε με αγωνία τις "θέσεις" σου.

Link to comment
Share on other sites

Η κατωτερη PHILIPS εχει αγορασει το πλειοψηφικο πακετο της LG εδω και κοντα 2 χρονια....Τo Service της Philips ειναι μακραν το καλυτερο εδω και αρκετα χρονια....( ΑΛηθεια τι δουλεια κανεις και εχεις αποψεις για το θεμα ? Ψαρωσε μας please..... )

Πως μπερδευεις την IBM με τις τηλεορασεις δεν ξερω....Εντελως ατοπο το ενα με το αλλο και πραγματι δεν θα κατσω καν να το σχολιασω.

Εχουν οι περισσοτερες HDMI και native HTPC υποστηριξη ?? Μηπως θελεις να πεις οι περισσοτερες " ακριβες " τηλεορασεις ??

Το αν η οχι εχει να κανει με ηλικια ασε να το αποφασισει ο καθενας ξεχωριστα...( Εκτος αν βεβαια την ιδια διψα για νεες τεχνολογιες εχει ενας 20αρης με εναν 40αρη...Το ακουσα και αυτο thanks :lol: ).

Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω ομως...Τι δουλεια κανεις και εισαι ειδημονας με το αντι-Philips θεμα....

 

Δεν με κουρδιζεις...Γελαω με οσα λες απλα και καθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσυ θα μας τρελάνεις.

Διαβάζεις μωρε αυτά που γράφεις η κοπανάς τα πλήκτρα όπως ο Stevie Wonder το πιανο του;

Μου κάνει φοβερή εντύπωση που μπαίνουμε ολοι στο τριπακι να αποδείξουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες.

Ο άνθρωπος δεν εχει δει ποτε του την Amoi και κανει σχολια και παρατηρήσεις του τυπου πως αν δεν δείτε και τις δυο μαζι δεν υφίσταται θεμα σύγκρισης.

Το ότι υπάρχουν τουλάχιστον τρια ατομα ( σε αυτην την συζήτηση) που τις εχουν δει και τις δυο δεν σου λεει τίποτα;

Εσυ το βιολι σου , και μάλιστα χωρις να εχεις άποψη και εικόνα από την Amoi.

Πραγματικά απίστευτο.

Το αστείο είναι πως δεν καταλαβαίνεις ποσο αστείος είναι ο τρόπος που προσπαθείς να αποδείξεις η καλυτερα να υποστηρίξεις την Philps.

Στην πραγματικότητα όχι μονο αυτό δεν κανείς αλλα την εκθέτης στα ματια πολλων μελών αυτου του φορουμ

Αν ήμουν αντιπρόσωπος τις Philips θα πλήρωνα για να σε συλλάβουν ως επικίνδυνο για την εικόνα της εταιρείας.

 

δεν εμπιστεύομαι τα Ελληνικά site's παρά μόνο τα ξένα

 

Διάβασες καθολου τα ξενα site τι λενε για την Amoi;

Τι λες τωρα , ποιος ασχολείται εε;

 

Τουλαχιστον η Philips παραδεχτηκε οτι μερικα μοντελα βγηκαν ελλατωματικα και θεωρησε σωστο να παρουσιασει σαν επιλογη την 9730 στους πελατες.

 

Ένα από αυτά που σώνουν την Philips είναι η καλή της εγγύηση.

Είναι τόσες οι πατάτες που εχει ρήξη στην αγορα που αν δεν λειτουργούσε έτσι στο θέμα εγγύηση θα την έπαιρναν με τις πετρες.

 

 

Δεν λεω πως για τα λεφτα της δεν ειναι μια καλη 37΄LCD ( Αν και εφόσον το τεστ εγινε πριν λιγες μερες δυσκολο να ξερει κανεις ποσο ποιοτικη ειναι και ποσο θα κρατησει στον χρονο. ) αλλα μην συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα.

 

Δηλαδή η Philips θεωρείτε από της εταιρίες που τα προϊόντα της αντέχουν στον χρονο;

Τι σοι ανέκδοτο είναι αυτό.

Δεν υπάρχει άτομο που να μην εχει δει από φιλο διαβασει από φόρουμ η να εχει ηδεία πειρα από προβλήματα με συσκευές τις εν λογο εταιρείας

Δεν λεω πως ολες χαλανε αλλα τα ποσοστα είναι να τρελαίνεσαι.

Χρειάζεται να πω για τις περιπτώσεις που διαβάζουμε κατά καιρούς σε διάφορα φορουμς ;( που είναι υπεραρκετά).

 

 

Χμ....Μηπως θα ακουσω στο τελος πως η ΑΜΟΙ φτιαχνει και τα panels της PHILIPS ???

Δλδ ποιος τα φτιαχνει ? Ρωταω γιατι η Philips ηταν ως προσφατα η 2η μεγαλυτερη κατασκευαστρια LCD panels στον κοσμο μετα την Samsung και 1η τωρα πια που συνεργαζεται με την LG ( LG-Philips )....

Αλήθεια ποσο σίγουρος είναι πως τα panels είναι 100% τις Philips;

Μαλλον καθολου

 

 

Σαν Best Buy ΙΣΩΣ η ΑΜΟΙ να αποδειχτει καλη ( το λεω γιατι δεν εχει τεσταριστει πολυ η εν λογω εταιρεια ) αλλα σαν BEST QUALITY δεν εχει ελπιδες.

 

 

Μετα από 25 χρονια ζωης δεν θα έλεγα πως είναι λιγο το χρονικο διάστημα για να τεσταριστει μια εταιρία.

Εδώ να πω πως από την συγκεκριμένη εταιρεία εχω dvd player από τα πρωτα που ηρθαν στην χωρα μας και συνεχισει να λειτουργεί μετα από 7 χρόνια παρακαλω.

Βρεστε μου ένα player οποιαδήποτε μάρκας που συνεχίζει να λειτουργει μετα από 7 χρονια .( πάντως Philips δεν νομίζω)

 

Δλδ τα 20 ατομα περνουσατε απεξω και ειπατε να μπειτε να δειτε την παρουσιαση ???? ( Απο οτι ειδα στις φωτος πανω απο 5 ατομα δεν φαινονταν.. )

 

 

Ωχ το ματι μου…

Ειδοποίησε την άλλη φορα ώστε να καλυφτώ

 

Εγω προσωπικα αγοραζω Philips γιατι εχει μακραν την καλυτερη ποιοτητα την καλυτερη εικονα και το καλυτερο service

 

Και παω και στοίχημα…

Ετσι και βγαλω το λογο από μια TV Funai ( όχι Amoi γιατί τοτε θα εχεις και δικαιολογία) και κολλήσω πανω σε αυτην το Logo της Philips ειμαι σίγουρος πως θα την αρπάξεις στην αγκαλιά σου και θα την βαπτίσεις ως την καλύτερη TV του σύμπαντος.

Άλλωστε δεν βλέπεις εικόνα , βλέπεις φίρμες.

 

-Τα γυαλια μου … τα γυαλια μου

-Μα τι θέλετε να δειτε;

-Την ετικέτα

Γραφει Philips;

 

 

Το παραπάνω βασίζετε σε πραγματικά γεγονότα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βοο μαλλον δεν εχεις πειρα απο αντιπροσωπειες γιαυτο τα λες αυτα...

Μια φορα η Philips Hellas σαν εταιρεια, αντιπροσωπεια παρεχει μακραν καλυτερες υπηρεσιες απο την Sony Hellas. ( Βλεπε On-Site αντικατασταση κτλ κτλ κτλ )

 

Πάλι καλά που κυκλοφορούν κάτι "έμπειροι" σαν εσένα και (παρά)πληροφορούν τον κοσμάκη.

 

Έχω δουλέψει σε εταιρία που συνεργαζόταν και με τις 2 (sony-philips) και μάλιστα στον τομέα του service, για αρκετά χρόνια και ξέρω τα υπέρ και τα κατά του καθενός.

 

Εκτός του on-site τι άλλο πλεονέκτημα έχει η Philips?

 

Πόσα RMA μπορεί να δώσει την μέρα? Πόσους πελάτες μπορεί να εξυπηρετήσει? Πόσοι την βρίζουν γιατί περιμένουν με τους μήνες?

 

Αν θες μπορώ να μαζέψω καταγγελίες από περιοδικά και για τις δύο αντιπροσωπείες για να δούμε ποιος έχει περισσότερους δυσαρεστημένους πελάτες...

 

Όσο για την ποιοτητα των επισκευών άσε καλύτερα...

it is a dirty job but someone has got to do it...
Link to comment
Share on other sites

"Η κατωτερη PHILIPS εχει αγορασει το πλειοψηφικο πακετο της LG εδω και κοντα 2 χρονια...."

Αυτό τώρα είναι επιχείρημα;

Και αν ναι,τι ακριβώς υποστηρίζει;

O πιο πλούσιος,αγοράζει τον πιο φθηνό.

Πλούσιος όμως δεν σημαίνει και καλύτερος.

Τα παραδείγματα, πάρα πολλά.

General Motors+Saab,

Fiat+Ferrari

VW+AUDI

 

"Τo Service της Philips ειναι μακραν το καλυτερο εδω και αρκετα χρονια...."

Μήπως μπορείς να μας πεις περίπου πόσα είναι αυτά τα "αρκετά";

Γιατί εγώ είχα πάει δύο φορές μέσα σε 1μιση χρόνο στον Ταύρο ένα μπαούλο 32 ιντσών που είχα τότε (πριν 5 χρόνια)με πρόβλημα γεωμετρίας και θυμάμαι πως και τις δύο φορές εγώ την πήγα και εγώ την έφερα.

 

Αντίστοιχα,δύο φορές έχω πάει και το επιτραπέζιο DVD-R 890,που το έχω πληρώσει 800€ πριν δύο χρόνια.

 

 

"Πως μπερδευεις την IBM με τις τηλεορασεις δεν ξερω....Εντελως ατοπο το ενα με το αλλο και πραγματι δεν θα κατσω καν να το σχολιασω"

Μα δεν περίμενα καν πως θα το καταλάβεις,πόσο περισσότερο να το σχολιάσεις κιόλας.

Η αναφορά μου είχε να κάνει με την άποψή σου περί "μεγάλης" Philips και "μικρής" AMOI.

Δύσκολο έεεε;

 

"Εκτος αν βεβαια την ιδια διψα για νεες τεχνολογιες εχει ενας 20αρης με εναν 40αρη...Το ακουσα και αυτο thanks ).

"

Προφανώς έχεις την εικόνα 40άρη από το στενό σου περιβάλλον.Ίσως του εργοδότη σου,οπότε σε δικαιολογώ απόλυτα!!!

 

"Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω ομως...Τι δουλεια κανεις και εισαι ειδημονας με το αντι-Philips θεμα...."

Εδώ θα δυσκολευθείς ξανά με την απάντησή μου.

Η γνώση δεν είναι "δουλειά".

Το αποδυκνείεις περίτρανα εσύ.

Πολλές φορές είναι προιόν της αγάπης μας για κάτι που ίσως δεν μπορέσαμε να το κάνουμε "δουλειά".

 

Θα περιμένουμε με αγωνία τις απαντήσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε με αγωνία τις απαντήσεις σου...

 

Οι οποίες φυσικά θα περιστρέφονται γύρω από το ότι "εργάζεται στο χώρο και ξέρει πρόσωπα, πράγματα, καταστάσεις εν αντιθέσει με όλους εμάς που δεν έχουμε ιδέα". Φυσικά ακόμη δεν έχει απαντήσει για το εάν έχει δει την ΑΜΟΙ, ερώτηση την οποία αποφεύγει συνεχώς... ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να θέλω να γίνω δεικτικός και πάντα με καλή διαθεση για το καλό όλων μας ,ο εν λόγω κύριος και στα υπόλοιπα topics που συμμετέχει το ίδιο βιολί έχουμε:wacko: :wacko:

 

Οπότε μη χαλιέστε διασκεδάστε το:D :D :D :D

Καλό βράδυ σε όλους...

 

@Hellas Vagabond μη βιαστείς να μου την πεις ,θα το δω το πρωι το όποιο μηνυμά σου!Καληνυχτα:)

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

 

Σας διαβαζω καιρο αλλα δε ετυχε να γραψω ποτε.

 

Οφειλω να πω ομως ενα μπραβο στον Hellas Vagabond γιατι ειναι απο τους λιγους πωλητες που τα λενε εξω απο τα δοντια και λενε την αληθεια.

Εχει δικιο σε αυτα που λεει.

Και για το service και για την ποιοτητα των TV της Philips.

Ολοι οι αλλοι προσπαθουν να σου πουλησουν κατι επειδη τα περιοδικα τα παιρνουν και γραφουν καλα λογια.

 

Εσεις δε θα χαιροσασταν αν πηγαινατε σε ενα καταστημα να αγορασετε μια TV μαρκας χχχ επειδη το ΨΨΨ περιοδικο γραφει καλα λογια, και ενας πωλητης εκει σωστος και επαγγελματιας σας προτεινε μια καλυτερη?

 

Γιατι τα βαζετε με το παιδι? Επειδη κανει καλα τη δουλεια του?

 

Δυστυχως οι καλοι και τιμιοι πωλητες ειναι λιγοι και αντι να τους επιβραβευουμε καθομαστε και αμφισβητουμε αυτα που εχουν αποκτησει απο την πειρα τους....

 

 

A... και τι ειναι αυτη η Amoi που λετε?

Ποιος θα την εμπιστευτει?

Ειναι καλυτερη απο μια Philips?

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

 

Σας διαβαζω καιρο αλλα δε ετυχε να γραψω ποτε.

 

Οφειλω να πω ομως ενα μπραβο στον Hellas Vagabond γιατι ειναι απο τους λιγους πωλητες που τα λενε εξω απο τα δοντια και λενε την αληθεια.

Εχει δικιο σε αυτα που λεει.

Και για το service και για την ποιοτητα των TV της Philips.

Ολοι οι αλλοι προσπαθουν να σου πουλησουν κατι επειδη τα περιοδικα τα παιρνουν και γραφουν καλα λογια.

 

Εσεις δε θα χαιροσασταν αν πηγαινατε σε ενα καταστημα να αγορασετε μια TV μαρκας χχχ επειδη το ΨΨΨ περιοδικο γραφει καλα λογια, και ενας πωλητης εκει σωστος και επαγγελματιας σας προτεινε μια καλυτερη?

 

Γιατι τα βαζετε με το παιδι? Επειδη κανει καλα τη δουλεια του?

 

Δυστυχως οι καλοι και τιμιοι πωλητες ειναι λιγοι και αντι να τους επιβραβευουμε καθομαστε και αμφισβητουμε αυτα που εχουν αποκτησει απο την πειρα τους....

 

 

A... και τι ειναι αυτη η Amoi που λετε?

Ποιος θα την εμπιστευτει?

Ειναι καλυτερη απο μια Philips?

Καλά σοβαρολογείς?:wacko:

ΠΡΩΤΟ σου μήνυμα και γράφεις αυτό???

Κάτι μου μυρίζει.......:X

Γράφτηκες και σημερα......

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Καλά σοβαρολογείς?:wacko:

ΠΡΩΤΟ σου μήνυμα και γράφεις αυτό???

Κάτι μου μυρίζει.......:X

Γράφτηκες και σημερα......

Λοιπόν κοίτα να δείς φίλε μου που παρατήρησα και εγώ το ίδιο και με πρόλαβες... Θα διαπιστώσω επίσης πως ο τρόπος γραφής είναι ακριβώς ο ίδιος... Αν παρατηρήσετε στο κείμενο του MrAnderson λείπουν οι τόννοι όπως κάποιου γνώστού φίλου μας που -δήθεν- υποστηρίζει...

Θα καλέσω τους συντονιστές να πάρουν μέτρα (έλεγχος ΙΡ) αλλίως να αρχίσουμε όλοι μας εδώ να γραφόμαστε με δυο - τρια nicknames να υποστηρίζουμε τους εαυτούς μας αν αυτό επιτρέπεται...

Πάντα φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Λετε πως ειμαι ο Anderson ?? Καλο και αυτο..Μακαρι να τσεκαρουν IP για να γελασω λιγακι. ( skatzoxoire κανε μια τουμπα με το συμπαθιο κιολας. )

Telmusic κανεις δεν τις εχει δει και τις 2 να παιζουν στο ιδιο σημα διπλα διπλα...Το οτι Μια φορα και ενα καιρο καποιος ειδε σε ενα μαγαζι την 9830 να παιζει ενας θεος ξερει τι και μετα απο καιρο πηγε και ειδε την ΑΜΟΙ μονο συγκριση δεν μπορει να θεωρηθει.

Οσο για τα panels λες η νουμερο 1 εταιρεια κατασκευης panels να τα παιρνει απο αλλου ??? ( Ωραια λογικη. )

Η AMOI δεν ξερω ποσα χρονια υπαρχει αλλα ποιος την ξερει ?? Ποιος εχει ασχοληθει με το ποσα ελλατωματικα προιοντα εχει δωσει στην αγορα ? Ποιος ξερει ποσο καιρο θα ζησει η εν λογο LCD ?

( τωρα βεβαια μιλαω με ατομο που αγορασε ΑΜΟΙ DVD πριν 7 χρονια...Δεν περιμενω να πεις κακο λογο για την ΑΜΟΙ.. )

Aytokinitakia το οτι πηγες την TV σου εσυ τι να σου πω...Μια φορα 3 ατομα που ειχαν προβλημα με 29αρες της PHILIPS η ιδια ηρθε και τις πηρε απο τα σπιτια τους.

Οταν υπηρχε η ΙΒΜ δεν υπηρχε καμια αλλη...Ο μονος λογος που εκθρονιστηκε ειναι επειδη αρχισαν εταιρειες οπως η Soyo , Maxtor , Quantum κτλ κτλ κτλ να φτιαχνουν κομματια και οχι επειδη εμφανιστηκε η DELL και η COMPAQ...Εν ολιγοις εντελως ατοπο το παραδειγμα σου και γιαυτο το αφησα ασχολιαστο.

Δεν μας ειπες ομως ποσο χρονων εισαι..........

Την AMOI veco δεν την εχω δει...O GT που την εχει δει ωστοσο συμφωνει πως ειναι BEST BUY και το πιο πιθανο να μην εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο την Philips την οποια δεν εχει δει.

Kaizen επιχειρηματα εδω μεσα δεν υπαρχουν...Παω κοντρα σε μερικους καμενους απο την Philips ( οπως στην περιπτωση του aytokinhtakia ) αυτο ειναι ολο. Τη επιχειρημα να πω οταν μου συγκρινουν την FERRARI των τηλεορασεων με την KIA ??? Εδω δεν χρειαζονται καν επιχειρηματα.

Αντιθετα το επιχειρημα πολλων ειναι οτι η Philips εχει ελλατωματικα προιοντα....Τους ειπα να κοιταξουν γυρω τους κα σε αλλες αλλα εχουν κολησει στην Philips...( Εγω προβλεπω τρελα γελλια με τις ΑΜΟΙ.)

Almera δεν ειναι αναγκη να στην πω...Αν εχεις εσυ κανα επιχειρημα κατα της PHILIPS εκτος απο την κλασσικη καραμελλα των απο πανω ριξτο.

Βοο κανε το γκαλοπ που λες SONY vs PHILIPS να γελασει και το παρδαλο κατσικι...Προσοχη ομως μιλαω Γενικα σαν αντιπροσωπειες οχι μεμονομενα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ακριβολογούμε, "Άριστη Αγορά" σημαίνει η καλύτερη αναλογία χαρακτηριστικών - τιμής. Αυτό είναι σημαντικό γιατί ποτέ η "Κορυφαία Επιλογή" δεν είναι άριστη αγορά, γιατί πολύ απλά προσφέρει ελάχιστα καλύτερα χαρακτηριστικά από την άριστη αγορά σε πολύ μεγαλύτερη τιμή... Συνεχίστε! :p

Στην περίπτωση της ΑΜΟΙ που είδα, μιλάμε για άριστη αγορά ως προς τα χρήματα, με "φοβερή" ποιότητα εικόνας, κατασκευής, design, και διευκολύνσεων που δεν τα δίνει καμμία sony η philips στα 2πλάσια χρήματα και βάλε. Και σας μιλλά ενας "κολλημένος" με τα προιόντα της philips, (εχω πάρα πολλά) όμως δεν είμαι φανατικός και με παροπίδες.

 

Διάβασα πολλά στις προηγούμενες σελίδες απο την ώρα που έφυγα έως και τώρα. Δεν ξέρω σε τι να πρωτοαπαντήσω σε πολλά "τρελλά" που διάβασα.

Τέλος πάντων. Κάποιοι ανταπάντησαν αρκετά σωστά και αρκεί αυτό.;)

Link to comment
Share on other sites

Φανηκε η ποιοτητα κατασκευης με μια ματια ε ???

Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα λενε μετα οσοι υποστηριζουν την ΑΜΟΙ αν οι LCD της βγουνε πατατα.....Εδω θα ειμαστε και θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το προηγούμενο απ'το τελευταίο σου μήνυμα.

Πλάκα μας κάνεις για το σέρβις;

Ξέρεις τι τράβηξα με μια 29άρα πριν 2 χρόνια; Απ'την Λούτσα έπρεπε να την πάω στον Ταύρο, σε καμμία περίπτωση φυσικά δεν την έπαιρναν οι ίδιοι, και τελικά η τηλεόραση έμεινε άφτιαχτη. Τηλεφωνίματα επι τηλεφωνιμάτων, και το κόστος δυσθεόρατο.

Ενας ξάδελφός μου είχε μια 29άρα και τελικά την άφησε άφτιαχτη.

Ενας ξάδελφος άλλος πήρε την 32άρα 9675 νομίζω η οποία έκανε 1.000.000!!!

Πρίν κάτι μήνες του χάλασε στις γωνίες το χρώμα και του είπαν δεν φτιάχνεται. Θέλει αλλαγή οθόνης. Πόσο; 900 ευρό.

Φυσικά την άφησε άφτιαχτη (αγόρασε μια toshiba Lcd) και την άνοιξη θα βάλει μέσα κότες να κλοσάνε διοτι έχει τρια μικρά παιδιά και τα αυγουλάκια κάνουν καλό στην ανάπτυξη.

Eγώ πέρσυ τον Νοέμβριο απέκτησα την 9930. Επειδή έβλεπα πολύ γκρί το μαύρο της κυρίως στις γωνίες, κύτταξα να κλείσω ραντεβού για να την δούν. Λίγων ημερών τηλεόραση φανταστείτε.

Ε, μου έβγαλαν τον αδόξαστο όσπου τελικά να έρθει ενας τύπος αλμπάνης που απλά είχε κάτι ειδικά μηχανάκια ελέγχου. Για να έρθει αυτός ξεσκίστηκα στα τηλέφωνα μου έδιναν άλλους αριθμούς, οι μισσοί δεν γνώριζαν και στο τέλος μου έδωσαν το κινητό του τεχνικού τους ο οποίος απο τρόπους ήταν άστα να πάνε. Και βεβαίως στο τέλος που ήρθε μου είπε πως δεν διορθώνεται, ειναι πρόβλημα τεχνολογικό. Επειδή οι lcd's πέρνουν το φώς απο τις άκρες τους, γι'αυτό ειναι γκρίζα στις γωνίες!!!!! Αυτό μου είπε, αυτό σας λέω. Και έτσι "έφαγα στην μάπα" την "υπέροχη" PHILIPS.

Aυτά έχω να πω για το υπέροχο servis που προαναφέρθηκε.

Τουλάχιστον η sony με την panasonic έχουν κάνει σύμπραξη ας το πούμε, και σε ΄πολλές περιοχές έχουν servis. Δεν έχουν ενα στον Ταύρο στου διαόλου το κέρατο χωρίς σωστή πρόσβαση καν, για 5.000.000 κατοίκους μιας πρωτεύουσας!!!! Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρονια στο αθλημα δεν εχω ακουσει ποτε απο πελατες οτι η SONY ειδικα εχει καλο Service...Το ακουσα εδω μεσα και αυτο...

Δεν ξερω γιατι στα 3 ατομα που εδωσα τηλεορασεις που παρουσιαστηκε προβλημα η PHILIPS πηγε και τις παρελαβε η ιδια....Σιγουρα ζητησες κατι τετοιο και σου το αρνηθηκαν ??

Οσο για τους τεχνικους η Philips ειναι η μονη εταιρεια που σου στελνει τεχνικο για σεταρισμα νεας τηλεορασης πραγμα που τυγχανει μεγαλου σεβασμου απο οσους αγοραζουν ακριβες τηλεορασεις. Τωρα για το οτι ετυχες σε 1 ατομο με χαλια τροπους δεν νομιζω πως πρεπει να κριθει ολη η εταιρεια για αυτο.

Τα προβληματα οσων αναφερες ηταν μεσα στον χρονο εγγυησης και τους ζητησαν λεφτα ?? Μαλλον δυσκολο σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν στον χρόνο της εγγύησης. Αλλιώς θα μας άκουγαν και στα κανάλια.

Οσο για την δική μου, περίμενα να μου την αλλάξουν αλλα που τέτοια τύχη.

Τι σετάρισμα και κουραφέξαλα, αυτοί έκαναν αγγαρεία ολκής.

Οσο για την sony, όταν τους λέω οτι μένω Λούτσα και μου απαντούν... που θέλετε να την πάτε; Στο Χαλάνδρι, στην κηφησίας, στην Μεσογείων, κλπ κλπ, σου μοιάζει το ίδιο με την μια και μοναδική λύση του Ταύρου; (ούτε αττική οδός, ούτε πάρκινγκ ούτε ούτε....

Την παίρνουν απ'το σπίτι;

Σε θέλω για βύσμα την επόμενη φορά που θα έχω πρόβλημα. Θα βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...