Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Γενικά όσο τα ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Επίσης έχω αρχίσει να σκέφτομαι το σενάριο για Android τηλεόραση. Πιστεύεις θα έχει μεγάλη διαφορά σε 3 μήνες; αν και πάει πολύ. Έλεγα σε ένα μήνα από τώρα να έχω πάρει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εσείς θα μου πείτε. Έχεις να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο; και πόσο κοστίζουν αυτά; σε τί κερδίζεις σε σχέση με το να είναι smart η τηλεόραση και στη συγκεκριμένη περίπτωση να έχει Android; γενικά μου αρέσουν πιο πολύ οι all in one λύσεις, χωρίς ξεχωριστά κουτάκια για το κάθε πράγμα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Έχει ένας φίλος μια LG τηλεόραση (παλιά, αλλά είναι λεπτή, όχι CRT) που από χθες του ανοίγει κανονικά για 5 λεπτά και μετά σβήνει μόνο η οθόνη (ο ήχος ακούγεται κανονικά). Ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι και ποιο το κόστος επισκευής (πάνω κάτω); :worry:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει ένας φίλος μια LG τηλεόραση (παλιά, αλλά είναι λεπτή, όχι CRT) που από χθες του ανοίγει κανονικά για 5 λεπτά και μετά σβήνει μόνο η οθόνη (ο ήχος ακούγεται κανονικά). Ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι και ποιο το κόστος επισκευής (πάνω κάτω); :worry:

 

Eαν το led αναβει, η οθονη ειναι μαυρη και οπως ειπες οι λαμπες ειναι ΟΚ τοτε μαλλον ειναι το inverter.Δοκιμασε να πλησιασεις με ενα φακο.Αν βλεπεις εικονα τοτε φταιει το inverter κατα 99%

καπου ειχα διαβασει για οθονη υπολογιστη οτι ειναι γυρω στα 30Ε. επιδη το ειχα παθει και εγω πριν κανα 5μηνο, τελικα εχει μεινει στην αποθηκη γιατι πηρα καινουρια και δεν εχω ρωτησει για κοστος επισκευης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα. Άν όχι ζητώ συγγνώμη.

Έχω μια Samsung smart tv σχεδόν 3 χρόνια (δλδ. εκτός εγγύησης).

Ξαφνικά εκεί που έπαιζε κανονικά το βράδυ την άλλη μέρα το πρωί την άνοιξα και στο πάνω μέρος έχει κατά μήκος μία μαύρη σκιά.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161117/5ac02f55d59417058c38670fd120ebb8.jpg

Σε τί μπορεί να οφείλεται και υπάρχει περίπτωση να διορθώνεται;

 

Στάλθηκε από το "κτήνος" V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι τη βοήθεια; σας ...

Έχω αγοράσει την παρακάτω τηλεόραση

LG 28MT48DF

Συνδέω ένα στικακι για να βάλω να δω μέσα από αυτό ταινίες και ενώ στον συγκεκριμένο φάκελο έχω βάλει αρχείο με υπότιτλους δεν τους αναγνωρίζει στην ταινία μέσα ... Και πατάω από το τηλεχειριστήριο το κουμπί υπότιτλους αλλά γράφει δεν υποστηρίζει !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι τη βοήθεια; σας ...

Έχω αγοράσει την παρακάτω τηλεόραση

LG 28MT48DF

Συνδέω ένα στικακι για να βάλω να δω μέσα από αυτό ταινίες και ενώ στον συγκεκριμένο φάκελο έχω βάλει αρχείο με υπότιτλους δεν τους αναγνωρίζει στην ταινία μέσα ... Και πατάω από το τηλεχειριστήριο το κουμπί υπότιτλους αλλά γράφει δεν υποστηρίζει !!!

 

Σε τι μορφή είναι οι υπότιτλοι; srt;

Έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο του βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει την Samsung UE43J5500 Smart LED Full HD και εχω ενα προβλημα.

παω να την συνδεσω στο internet ειτε με καλωδιο ειτε με wifi βρισκει το δικτυο βαζω τους κωδικους ολα κανονικα αλλα δεν μπορει να συνδεθει.

την πηγαινω στα public που την αγορασα και συνδεεται κανονικα και με καλωδιο και με wifi.

δεν το πιστευα οτι το κανει και ο τεχνικος μεβαλε μεσα και οντως ετσι ηταν.

λογικα κατι πρεπει να παιζει με το router μου.

φανταζεστε τι μπορει να φταιει?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει την Samsung UE43J5500 Smart LED Full HD και εχω ενα προβλημα.

παω να την συνδεσω στο internet ειτε με καλωδιο ειτε με wifi βρισκει το δικτυο βαζω τους κωδικους ολα κανονικα αλλα δεν μπορει να συνδεθει.

την πηγαινω στα public που την αγορασα και συνδεεται κανονικα και με καλωδιο και με wifi.

δεν το πιστευα οτι το κανει και ο τεχνικος μεβαλε μεσα και οντως ετσι ηταν.

λογικα κατι πρεπει να παιζει με το router μου.

φανταζεστε τι μπορει να φταιει?

 

Πρώτα από όλα κάνεις ένα restart το router.

Αν έχεις και 2ο router δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο το εχω κανει restart δεν αλλαξε κατι.

εντωμεταξυ ολες οι συσκευες συνδεονται κανονικα στο ιντερνετ μονο με την τηλεοραση εχω προβλημα

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Στρατο το εχω κανει restart δεν αλλαξε κατι.

εντωμεταξυ ολες οι συσκευες συνδεονται κανονικα στο ιντερνετ μονο με την τηλεοραση εχω προβλημα

 

Όταν την συνδέεις με καλώδιο, σε ποιο σημείο κολλάς αν ακολουθήσεις αυτό το βίντεο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα. Άν όχι ζητώ συγγνώμη.

Έχω μια Samsung smart tv σχεδόν 3 χρόνια (δλδ. εκτός εγγύησης).

Ξαφνικά εκεί που έπαιζε κανονικά το βράδυ την άλλη μέρα το πρωί την άνοιξα και στο πάνω μέρος έχει κατά μήκος μία μαύρη σκιά.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161117/5ac02f55d59417058c38670fd120ebb8.jpg

Σε τί μπορεί να οφείλεται και υπάρχει περίπτωση να διορθώνεται;

 

Στάλθηκε από το "κτήνος" V10

Δε γνωρίζει κανείς κάτι;

Δεν έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

 

Στάλθηκε από RN3P

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζει κανείς κάτι;

Δεν έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

 

Στάλθηκε από RN3P

 

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω μια samsung smart tv 5ετιας και θα ηθελα να κανω εγγραφες σε φλασακι,οπως επισεις και να το χρησημοποιω για timeshift.Εχω δοκιμασει 2 φλασακια,το ενα 2 GB και το αλλο 8 GB,αλλα και στα 2 μου πεταει μυνημα οτι απετυχαν στιν δοκιμη αποδοσης και δεν μπορουν να χρησημοποιηθουν για εγγραφη.Αντιθετα με 2 σκηρους δισκους που εχω δοκιμασει,γινονται κανονικα εγγραφες.Ομως επειδη στους σκληρους δισκους εχω αλλα αρχεια και για να γραψω απ'την τηλεοραση θα πρεπει να γινει ολικο format στο μεσο εγγραφης,θα ηθελα να εχω μονιμα ενα φλασακι γι αυτη την δουλεια.Γιατι τα 2 φλασακια που εχω δεν κανουν?Υπαρχει καποιος περιορισμος στο μεγεθος(π.χ. θα πρεπει να ειναι πανω απο 16 ή 32 GB)?Επισεις καπου διαβασα οτι το φλασακι θα πρεπει να ειναι υψηλης ταχυτητας για να δουλεψει για τηλεοπτικες εγγραφες.Αυτο πως το αναγνωριζω?Αν παρω ενα καινουριο φλασακι τι θα πρεπει να κοιταξω ωστε να ειμαι σιγουρος οτι κανει για εγγραφες?
Link to comment
Share on other sites

Όταν την συνδέεις με καλώδιο, σε ποιο σημείο κολλάς αν ακολουθήσεις αυτό το βίντεο;

 

IMG_5935.jpg

 

IMG_5953.jpg

 

IMG_5976.jpg

 

 

imagur

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει καποιο φιλτρο το ρουτερ και δεν το αφηνει?

 

εχθες το μεσημερι εγινε καποιο μαγικο. συνδεθηκε στο ιντερνετ μεσω wifi και ολα δουλευαν τελεια.

με το που την εκλεισα παλι τιποτα :(

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει καποιο φιλτρο το ρουτερ και δεν το αφηνει?

 

εχθες το μεσημερι εγινε καποιο μαγικο. συνδεθηκε στο ιντερνετ μεσω wifi και ολα δουλευαν τελεια.

με το που την εκλεισα παλι τιποτα :(

 

Είπες ότι σου κάνει το ίδιο με καλώδιο.

Αν σου κάνει το ίδιο, δοκίμασε εκεί που λέει ρύθμιση ip να πας στο διακομιστή dns και να βάλεις 8.8.8.8

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι σου κάνει το ίδιο με καλώδιο.

Αν σου κάνει το ίδιο, δοκίμασε εκεί που λέει ρύθμιση ip να πας στο διακομιστή dns και να βάλεις 8.8.8.8

 

Στρατο στειλε μου μια φωτο σου ρε φιλε να σε κανω εικονισμα. Συνδεθηκε και με wifi και με καλωδιο κανονικα.

Γιατι επρεπε να βαλω στον dns εγω τα 8αρια και δεν τα επερνε αυτοματα ενω με αλλο ρουτερ συνδεοταν κανονικα;

 

Σε χιλιοευχαριστω να εισαι καλα

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Στρατο στειλε μου μια φωτο σου ρε φιλε να σε κανω εικονισμα. Συνδεθηκε και με wifi και με καλωδιο κανονικα.

Γιατι επρεπε να βαλω στον dns εγω τα 8αρια και δεν τα επερνε αυτοματα ενω με αλλο ρουτερ συνδεοταν κανονικα;

 

Σε χιλιοευχαριστω να εισαι καλα

 

Κανείς δεν έχει 8άρια...

Σωστό είναι το 192.168.1.1 το οποίο μέσα στο μόντεμ μεταφράζεται στους πραγματικούς dns της Cyta.

Μέσα στις ρυθμίσεις του μόντεμ θα βρεις ποιοί είναι. π.χ. 78.87.1.4 και 78.87.0.9

Τώρα κάναμε bypass τους dns της Cyta που βρίσκονται κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του μόντεμ και σου έδωσα της Google (κάναμε μια μικρή αλχημεία).

Μπορείς να το αφήσεις έτσι.

Αν πάντως ψάξεις τις ρυθμίσεις του μόντεμ και βρεις τα παραπάνω νούμερα, κάνε το εξής:

Βάλε για primary dns τον 78.87.0.9 και secondary 8.8.8.8

Πιθανόν να έχεις τώρα primary τον 78.87.1.4 ο οποίος όπως βλέπω τώρα δεν δουλεύει (αν έχεις αυτόν, το πρόβλημά σου ξεκινάει από την cyta).

Η τηλεόραση πάντως δεν έχει πρόβλημα.

Cyta-μόντεμ εντοπίζω το πρόβλημά σου.

Καλορίζικη η σύνδεση :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα απο την cyta ηταν. Οταν την ειχα παει πισω συνδεθηκε εκει αμεσως και με wifi και με καλωδιο.

Τελος παντων αφου δουλευει.

Σε ευχαριστω ξανα

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Θέλω τη βοήθεια σας ... Έχω αγοράσει την τηλεόραση LG 28MT48DF 28" Monitor-tv και ενώ μου είπα ότι διαθέτει PIP λειτουργία και υπάρχει το κουμπί και στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης δεν μπορώ να το βρω με τίποτα ... Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε υπόψιν αν ισχύει αυτό που έχω διαβάσει ότι το hdmi splitter ρίχνει την ποιότητα;

Έχω 3 συσκευές με hdmi αλλά η TV μου έχει 2 θύρες. Σκεφτόμουν, λοιπόν, την αγορά ενός splitter που βλέπω ότι είναι και φθηνά αλλά δεν θέλω να χαλάει η ποιότητα.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παίδες.... ενδιαφέρομαι για τηλεόραση μεχρι 40 ίντσες για παρακολούθηση κυρίως τηλεοπτικών προγραμμάτων και ταινιών blu ray.Η απόσταση θέασης είναι τρία μέτρα χωρίς μεγάλες γωνίες.Η τιμή να μην ξεφεύγει από τα πεντακόσια ευρώ.Απο μία μικρή έρευνα βρήκα τη Samsung ku 6100 , έχετε κάποια γνώμη για τη συγκεκριμένη ή για κάποια άλλη με παρόμοια χαρακτηριστικά; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...