Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επισης καποιος μου ειπε οτι οταν βλεπω dvd δεν κανει να παταω το pause γιατι κατι παθαινει που δεν θυμαμαι,ποιοι ειναι οι κανονες καλης λειτουργιας ρε παιδια.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Μάλλον μπέρδεψε τις LCD με τις plasma που αν αφήσεις ακίνητη εικόνα για πολύ ώρα υπάρχει κίνδυνος να μείνει εκεί μόνιμα (burn-in). Οι LCD δεν έχουν κανένα πρόβλημα, και στις plasma μην υπερβάλλουμε, η δικιά μου 2,5 χρόνια τώρα δεν έχει πάθει τίποτα. Μια φορά που κοιμήθηκε η αδερφή μου με το DVD στο stop, για κάποιο λόγο δεν ενεργοποιήθηκε το screensaver και φαινόταν αμυδρά την άλλη μέρα το λογότυπο της Samsung. Μόλις η τηλεόραση έπαιξε κάτι άλλο το burn-in εξαφανίστηκε. Και μιλάμε για τηλεόραση 2,5 ετών, καμία σχέση με τις σημερινές.

Πάτα το pause άφοβα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Paidia eida stin ekthesi eikona kai ixos tin Sharp 37 xd1 Full HD kai entiposiastika pragmatika.Htan apisteuti.....skeftomai na tin paro molis erthei an kai arxika elega gia 40ara at least.Kai i 42ara itan kali alla kapoioi ekei mou eipan pos den foraei to teleutaio panel pou foraei i 37ara.Exete gnomi gia tin 37ara? Marvin? (esi panta me voithas).Btw i apostasi theasis einai peripou 3 metra, i 37ara einai mikri, kanoniki i megali pisteuete gia tetoia apostasi?Timi kserei kaneis?
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω δει, sorry. Κάτσε να αγοράσουν μερικοί πρώτα όμως, γιατί σε ξένο forum που διάβαζα ανέφεραν αρκετά προβλήματα με τις νέες 1080p Sharp, δυστυχώς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφεραν έντονο θόρυβο κατά τη λειτουργία της τηλεόρασης και το βασικότερο, ανέφεραν οριζόντιο banding, δηλαδή ορατές oριζόντιες γραμμές και έντονη ανομοιογένεια χρωμάτων. Το πρόβλημα εντοπίζεται αποκλειστικά στα πάνελ 8ης γενιάς που βγαίνουν από το νέο εργοστάσιο της Sharp, όχι στην 42άρα. Πιο πολύ φαίνεται να εμφανίζεται στα μοντέλα που πωλούνται στην Αμερική, με πάρα πολλές επιστροφές και παράπονα. Στην Αγγλία το παρατήρησαν επίσης αλλά λένε ότι είναι ανεπαίσθητο. Η Sharp λέει ότι τα προβλήματα εμφανίζονται μόνο στα panels που παρήχθησαν το Σεπτέμβριο. Τι να σου πώ, έχω μπερδευτεί τελείως - μακάρι να έχουν δίκιο οι Άγγλοι.

Μπορεί όλα αυτά να μη σημαίνουν τίποτα και τα προβλήματα να είναι μεμονωμένα ή να μην αφορούν την Ευρώπη, όσο να 'ναι πάντως προκαλούν μια ανησυχία αυτά. Ευτυχώς που δεν έχω λεφτά για τηλεόραση τώρα :lol:

 

37'' για 3 μέτρα είναι καλά, 40'' ή 42'' είναι ακόμα καλύτερα. Εγώ βλέπω σε 42'' plasma από 3 μέτρα περίπου και είμαι μια χαρά, μη σου πω ότι πάει και πολύ παραπάνω (μέχρι 50'') άνετα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με σουιφερ που σκουπιζω την L.C.D ειναι Ο.Κ.

Επισης μιας και με ειχατε βοηθησει πριν λιγο καιρο με την αγορα αυτης της L.C.D μηπως μπορειτε και τωρα να μου δωσετε τα φωτα σας για CRT γυρω στις 17 με 20 ιντσες που την θελω για το δωματιο?

Θα ηθελα ενα οριο τιμης μεχρι τα 200 ευρω το πολυ.

Φανταζομαι φυσικα οτι σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει L.C.D γι'αυτο λεω CRT.

Τελοςπαντων.Σε CRT τι προτεινετε?

Σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι πρεπει αυριο η την πεμπτη το πολυ να προχωρησω σε αγορα.

Ευχαριστω.

Σας παρακαλω καποιος/α να μου δωσει τα φωτα του???:(

Ολοι μας μονο με L.C.D ασχολουμαστε?:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω καποιος/α να μου δωσει τα φωτα του???:(

Ολοι μας μονο με L.C.D ασχολουμαστε?:lol:

 

Στο παρόν θέμα, ναί. :rolleyes: ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

λύση, για φθηνή και πολύ καλή LCD (λίγες ίντσες)

 

Αγορά οθόνης 17'' TFT : περίπου 150-170 ευρώ

Αγορά δέκτη (πχ genius από Multirama με τηλεκοντρόλ) : 65 ευρώ

Αγορά ηχείων απλών με ενισχυτή (αν δεν έχει ηχεία η οθόνη) : 10 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 215-245 ευρώ

 

με πολύ καλή εικόνα, πιάνει ελάχιστο χώρο και πλήρη συνδεσιμότητα. Και έχεις και οθόνη για PC αν τη χρειαστείς εναλακτικά.... Και έχεις και δέκτη, για να το χρησιμοποιήσεις και όπου αλλού θέλεις... (πχ στην μεγάλη σου TV για δεύτερο δέκτη, σε προτζέκτορα, σε pc κλπ κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

@mic_nick45

Και γιατί να μην καταφύγουμε στην λύση της αγοράς μιας Samsung Syncmaster 711MP που έχει όλα τα παραπάνω, είναι και επώνυμη και θα γλιτώσουμε, extra καλωδιώσεις και επιπλέον κουτία... (δέκτης-ηχεία)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια, θα σας ζαλίσω και γώ λίγο σχετικά με την επιλογή TV LCD, Αφού διάβασα ολο το νημα, εχω μπερδεuτή περισοτερο.

Ειχα μετα απο ψάξιμο αποφασίσει να αγοράσω μια Samsung LE26R71B, και μία LE32R71B. Ρωτώντας φίλους και μαγαζία πx ΠΛΑΙΣΙΟ, ολοι πρότειναν SAMSUNG. Διαβάζοντας το θέμα σας βλέπω οτι προτιματε SONY απο SAMSUNG.

Δεν ειμαι και τρομερα απαιτητικός αλλά αν αγοράσω κατι να αξίζει, Τα λεφτα που θέλω να δώσω για την 32΄ γυρω στα 1100-1200 το πολύ

Τό Continent εχει καλύ τιμή τίς KLV-26A10E και KLV-32A10E αν ταλέω καλα΄αλλα απο οτι διάβασα εναι ποιό παλιά μοντέλα

Εχω καταλήξει , αν οχι στίς παραπάνω SAMSUNG στίς KDL32S2010, KDL26S2010. H V παραεινε ακριβή, Δεν ξέρω τι γνώμη εχετε απο βλάβες απο καμμένα πιξελ, απο, εικόνα σχετικά κτλ σχετικα με τα παραπανω, και κατι αλλο στο INTERNET που εψαχνα ειδα οτι οι KLV-S26A10e κτλ ειχαν πολύ καλές κριτικές

Εγώ ειμαι Κρήτη ψηφιακή ακόμα δεν εχουμε, και οσον αφορα τον δεκτη που εχουν οι SONY δεν με πολυαπασχολεί

Εχω 3 δορυφορικούς δεκτες με διαφορετικά πιάτα και βολέυομαι καλά

Εγκυκλοπαιδικά τις SAMSUNG τίς βρήκα απο PIXMANIA πολύ καλά απο τιμές αλλά δεν ξέρω αν καλύπτομαι απο Ελληνικό SERVICE και τι γνωμη εχετε για αγορες απο PIXMANIA

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Λεωνίδας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν καποιος δει σε καποιο καταστημα τη νεα προβολικη 55'' της sony (KDS-55A2000) σε τιμη χαμηλοτερη απο 2496 που την εχω βρει εγω, ας ενημερωσει διοτι μ' ενδιαφερει.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ Ευχαριστω πολυ.

Τελικα πηρα μια 17' L.G οθονη που εχει ενσωματωμενο και δεκτη και ηχεια με 280 ευρω κι εκανα την δουλεια μου.

Πολυ καλη και καθαρη εικονα.

Ευχαριστω παντως.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Ψάχνω μια 37αρα LCD τηλεόραση αλλά οχι πανάκριβη.

Επειδή πολλοί έχετε αρκετές γνώσεις θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ως προς την επιλογή; Βρήκα στο E-shop μια MIRAI T3715C 37'' LCD TV 1039.00 €.

Μήπως την έχει πάρει κανείς;

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια, θα σας ζαλίσω και γώ λίγο σχετικά με την επιλογή TV LCD, Αφού διάβασα ολο το νημα, εχω μπερδεuτή περισοτερο.

Ειχα μετα απο ψάξιμο αποφασίσει να αγοράσω μια Samsung LE26R71B, και μία LE32R71B. Ρωτώντας φίλους και μαγαζία πx ΠΛΑΙΣΙΟ, ολοι πρότειναν SAMSUNG. Διαβάζοντας το θέμα σας βλέπω οτι προτιματε SONY απο SAMSUNG.

Δεν ειμαι και τρομερα απαιτητικός αλλά αν αγοράσω κατι να αξίζει, Τα λεφτα που θέλω να δώσω για την 32΄ γυρω στα 1100-1200 το πολύ

 

Οι Samsung R71 και Sony S2010 ειναι περιπου στο ιδιο επιπεδο εικονας αλλα απο οτι εχω δει σε ξενα forum ειναι κοινη παραδοχη οτι σε τηλεοπτικη εικονα η S2010 εχει ενα μικρο προβαδισμα.

Ειναι λογικο στα καταστηματα να προτεινουν Samsung αφου οι προτασεις των πωλητων βασιζονται στα ποσοστα που παιρνουν απο την καθε εταιρεια και προφανως στο πλαισιο τους συμφερει να πουλανε Samsung.

 

Γειά σε όλους. Ψάχνω μια 37αρα LCD τηλεόραση αλλά οχι πανάκριβη.

Επειδή πολλοί έχετε αρκετές γνώσεις θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ως προς την επιλογή; Βρήκα στο E-shop μια MIRAI T3715C 37'' LCD TV 1039.00 €.

Μήπως την έχει πάρει κανείς;

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Φιλε με τα λεφτα αυτα που δινεις ειναι δυσκολο να βρεις 37αρα της προκοπης ειτε δωσε κατι παραπανω και παρε LG 37LC3R που δειχνει σχετικα ικανοποιητικα ειτε παρε μια 32αρα οπως η Samsung LE-32S71 και Sony 32U2000.

Link to comment
Share on other sites

SONY KDF-E50A11 50" LCD TV

NEA HD READY ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SONY BRAVIA 3LCD

50 ΙΝΤΣΩΝ ME ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΔΕΚΤΗ.

3 LCD PANEL ΑΝΑΛΥΣΗΣ W-XGA 1280x720,

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ CINEMA BLACK PRO KAI ADVANCED IRIS.

ΗΧΟΣ SURROUND DOLBY VIRTUAL & BBE DIGITAL.

ΔΥΟ ΔΕΚΤΕΣ(ΨΗΦΙΑΚΟΣ & ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ),

2 SCART(2RGB),S-VIDEO& COMPOSITE IN,

ΕΙΣΟΔΟΣ COMPONENT(Y,PB,PR),

ΨΗΦΙΑΚΗ ΘΥΡΑ HDMI,ΕΙΣΟΔΟΣ D-SUB ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

 

Ποια η γνώμη σας και πόσο έχει αυτή τη στιγμή αν ξέρει κάποιος.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

SONY KDF-E50A11 50" LCD TV

NEA HD READY ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ SONY BRAVIA 3LCD

50 ΙΝΤΣΩΝ ME ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΔΕΚΤΗ.

3 LCD PANEL ΑΝΑΛΥΣΗΣ W-XGA 1280x720,

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ CINEMA BLACK PRO KAI ADVANCED IRIS.

ΗΧΟΣ SURROUND DOLBY VIRTUAL & BBE DIGITAL.

ΔΥΟ ΔΕΚΤΕΣ(ΨΗΦΙΑΚΟΣ & ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ),

2 SCART(2RGB),S-VIDEO& COMPOSITE IN,

ΕΙΣΟΔΟΣ COMPONENT(Y,PB,PR),

ΨΗΦΙΑΚΗ ΘΥΡΑ HDMI,ΕΙΣΟΔΟΣ D-SUB ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

 

Ποια η γνώμη σας και πόσο έχει αυτή τη στιγμή αν ξέρει κάποιος.. :worry:

 

Δεν είναι μικρή η ανάλυση; Δεν ξέρω, ρωτάω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλιό αυτό το μοντέλο. Η τιμή βέβαια είναι πολύ καλή (γύρω στα 1500 1600) οπότε για μέγεθος 50'' ίσως αξίζει η αγορά της. Ξέρεις πιστεύω ότι είναι οπίσθιας προβολής και όχι LCD, δηλαδή μπαουλάκι (όχι σαν τις crt αλλά αρκετά "χοντρή"). Αυτό σημαίνει ακόμη ότι μετά από κάποιες ώρες χρήσης (νομίζω 3000) θα πρέπει να αλλάξει η λάμπα της κάτι που έχει ένα κόστος μερικών εκατοντάδων ευρώ.

Υπάρχει και αυτό το νεότερο μοντέλο με ανάλυση Full HD (το άλλο είναι HD Ready), πέντε ίντσες επιπλέον, Bravia engine Pro που δεν έχουν ούτε οι LCD των 5.000-6.000 ευρώ της Sony, μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λάμπας (8000 ώρες) και γενικα πάρα πολλές βελτιώσεις (η τεχνολογία sxrd της Sony είναι ό,τι πιο state of the art υπάρχει σε προβολείς/ τηλεοράσεις οπίσθιας προβολής) οπότε λάβε την υπόψη σου αν αντέχεις τον επιπλέον όγκο των τηλεοράσεων αυτών και το επιπλέον κόστος.

Σε σχέση με τις lcd&plasma πάντως αυτές οι τηλεοράσεις είναι μεγάλη ευκαιρία αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου/αισθητικής.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Paidia eida stin ekthesi eikona kai ixos tin Sharp 37 xd1 Full HD kai entiposiastika pragmatika.Htan apisteuti.....skeftomai na tin paro molis erthei an kai arxika elega gia 40ara at least.Kai i 42ara itan kali alla kapoioi ekei mou eipan pos den foraei to teleutaio panel pou foraei i 37ara.Exete gnomi gia tin 37ara? Marvin? (esi panta me voithas).Btw i apostasi theasis einai peripou 3 metra, i 37ara einai mikri, kanoniki i megali pisteuete gia tetoia apostasi?Timi kserei kaneis?

 

Το συγκεκριμενο μοντελο ειναι ενα απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στις 37".

Οσον αφορα τα προβληματα που ειχαν παρουσιασει αλλες sharp true HD ηταν παλαιοτερα μοντελα στις 40" και στις 42",το συγκεκριμενο φοραει καινουργιο πανελ, η τιμη θα ειναι περιπου στις 2000€, αλλα αν σε ενδιαφερει κοιταξε και την AMOI LC42T1E στις 42" Full HD

κοιταξε παρακατω.

 

Features:

- 42 inch 16:9 LCD panel

- 1920×1080 resolution

- 550 cd/m² panel brightness

- 1000:1 contrast ratio

- 8ms response time

- 176 degrees wide viewing angle

- HDMI interface with HDCP copy protection

- Exclusive channel rename function

- V-Chip and CCD function

- Built-in ATSC tuner

- Fasttext with 1000pages memory

- DCTi/DLTi & FTC (Flesh Tone Correction)

- TV system: PAL/SECAM/ATSC/NTSC

- Power supply: AC 100V-240V

- Compatible to VESA standard wall mount bracket

- 2 Scart ports, S-Video, VGA input, Optical/Coaxial Digital Audio Output, PC audio input

Smart touch screen buttons

BBE surround sound effect

USB+CF/SD card reader

MP3/WMA/JPEG/MPEG1/MPEG4 (Divx) stream media compatible

 

 

Η τιμη της ειναι 2300€

Link to comment
Share on other sites

H Sharp είναι όντως κορυφαία-Παρόμοιο panel χρησιμοποιεί και η Loewe που όποιος πήγε στην έκθεση Ηχος και εικόνα 2006 ,θα είδε μια 37'' στο απέναντι stand.-Προσωπικά είδα λίγο καλύτερη εικόνα στην Loewe (πιο γυαλιστερή) και ήταν Γερμανικής κατασκευής σε σχέση με την Sharp που έρχεται από Taiwan.

Kαι οι δυό κορυφαίες επιλογές αλλά νομίζω με τσιμπημένη τιμή (νέα τεχνολογία γι'αυτό)

Link to comment
Share on other sites

hi kiolas...:)

 

8elo na agoraso mia HDTV 26-28''

alla dn ksero pia na paro eimai anamesa se 2..

stin Sony LCD 26'' Bravia KDL-26S2010

kai tin LCD 26'' LE23R71B aftes einai 26''...alla dn iparxun se afta ta montela 27 kai 28 pu i8ela opote 26...

basika aftes exo bri os pio kales se 26'' piga k se magazia opos plaisio carfour klp klp k aftes itan i 2 top...

kai 8elo na mu pite an kserete ales 26''-28'' kaliteres k pu 8a mporousa na tis bro se pio magazi oxi apo to internet...dn exo problima stin timi apli na mu pite tin-s kaliteri-s... :) , ksero ta problimata apo tin samsung diabasa gia to problima pu exei sto DNle opote dn aksizi alla dn ida ales kaliteres apo aftin kai tin sony....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλιό αυτό το μοντέλο. Η τιμή βέβαια είναι πολύ καλή (γύρω στα 1500 1600) οπότε για μέγεθος 50'' ίσως αξίζει η αγορά της. Ξέρεις πιστεύω ότι είναι οπίσθιας προβολής και όχι LCD, δηλαδή μπαουλάκι (όχι σαν τις crt αλλά αρκετά "χοντρή"). Αυτό σημαίνει ακόμη ότι μετά από κάποιες ώρες χρήσης (νομίζω 3000) θα πρέπει να αλλάξει η λάμπα της κάτι που έχει ένα κόστος μερικών εκατοντάδων ευρώ.

 

Άρα τα 1.199€ σε 6 άτοκες που μου ήρθε σαν προσφορά απο ένα μαγαζί είναι καλή τιμή..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...