Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περιοδικά συνήθως δεν είναι αντικειμενικά. Καλύτερα να δεις και τις δύο τηλεοράσεις να παίζουν δίπλα δίπλα και να κρίνεις ιδίοις όμμασι.

 

Ναι, αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν θυμάμαι το μοντέλο της SHARP και δεν ξέρω κανένα μαγαζί που να έχει ταυτόχρονα και της 2 τηλεοράσεις. Είμαι στην επαρχία...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν το μετανιωσα που πηρα LCD:

1- Εβγαλα το "μπαουλο" απο το καθιστικο

2- Ειναι πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια (progressive scan)

3- Εχει πολυ μικροτερη ακτινοβολια ενω οι CRT εκπεμπουν ως και ακτινες Χ , κανεις κανονικη ακτινογραφια δηλαδη!

4- Παιζω και κανα παιχνιδακι XBOX 360 που στην απλη τηλεοραση δεν λεει καθολου

 

Οσο για την τηλεοπτικη εικονα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και επειδη εχω και δορυφορικο δεκτη βλεπω και ξενα καναλια που εχουν καλυτερη εικονα απο τα Ελληνικα.

Τωρα αν σε δυο τρια χρονια πεσουν οι τιμες στις full HD τηλεορασεις η κατι αλλο το μοναστηρι να ειναι καλα και θα αγορασω καινουργια τηλεοραση. Ειναι απλο.;)

 

Πές τα χρυσόστομε! :)

Εγώ πιστεύω πως οι τιμές αυτή την στιγμή είναι πολύ καλές για να αγοράσει κάποιος μια νέα LCD για το σαλόνι του και να πετάξει το μπαούλο με τον γυάλινο γλόμπο που εκπέμπει του κόσμου τις ακτνοβολίες!

Η τεχνολογία εχει πετυχει να εξαλείψει προβλήματα που αρχικά είχαν οι LCD κάνοντάς τες πραγματικό χάρμα οφθαλμού, ιδίως αν η πηγή σου είναι ενα καλό DVD ή ακόμη και ενας καλός δορυφορικός δέκτης!

Στο κάτω κάτω, οι Full HD θα ξεκινήσουν με πολύ τσιμπημένη τιμή, και δε πιστέυω πως θα είναι προσιτές για την τσέπη του μέσου Ελληνα. Το ίδιο και οι πηγές που θα παράγουν σήμα video HD για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες ανάλυσης αυτής την τηλεόρασης... Γιατι άν κάνεις μια τέτοια αγορά για να βλέπεις επίγεια κανάλια (Mega , Ant1 ...) αντε και το πακέτο της Nova, έχασες τα λεφτά σου...

 

ΥΓ Εγώ υπολογίζω αγορά Full HD εξοπλισμού σε 10 χρόνια...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς την ποιότητα σε HD READY τηλεόραση από υπολογιστή; Αν δηλαδή παίξουμε από notebook ταινία στην LCD αξίζει τον κόπο; (σε σύγκριση βέβαια με την ποιότητα από ένα ξεχωριστό dvd player και CRT τηλεόραση).

Για web surfing κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω, οι Full HD θα ξεκινήσουν με πολύ τσιμπημένη τιμή, και δε πιστέυω πως θα είναι προσιτές για την τσέπη του μέσου Ελληνα. Το ίδιο και οι πηγές που θα παράγουν σήμα video HD για να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες ανάλυσης αυτής την τηλεόρασης... Γιατι άν κάνεις μια τέτοια αγορά για να βλέπεις επίγεια κανάλια (Mega , Ant1 ...) αντε και το πακέτο της Nova, έχασες τα λεφτά σου...

 

ΥΓ Εγώ υπολογίζω αγορά Full HD εξοπλισμού σε 10 χρόνια...

 

Για κάποιον που μόλις αγόρασε HD-Ready ίσως, πάντως με τις εταιρείες να παρουσιάζουν μια-μια τα Full HD μοντέλα τους επόμενους μήνες οι τιμές δε θα αργήσουν να πέσουν.

Το θέμα είναι πώς θα δείχνουν αυτές οι τηλεοράσεις το ελληνικό τηλεοπτικό σήμα & τη NOVA. Να υποθέσω αισθητά χειρότερα από τις HD-Ready?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πώς θα δείχνουν αυτές οι τηλεοράσεις το ελληνικό τηλεοπτικό σήμα & τη NOVA. Να υποθέσω αισθητά χειρότερα από τις HD-Ready?

 

H υπόθεσή σου είναι σωστή φίλε μου

Απο την μία οι καταναλωτές αγοράζουν μεγαλύτερες σε διαστάσεις τηλεοράσεις, πράγμα που σημαίνει πως βλέπουν λεπτομέριες που το μάτι υποτίθεται έπρεπε να τις χάσει σε πιο μακρυνή απόσταση θέασης και απο την άλλη η ψηφιακή επεξεργασία του αναλογικού σήματος για να απεικονιστεί σε τέτοιας ανάλυσης πάνελ, δημιουργεί τρομερό θόρυβο, που είναι πολύ ευκολα αντιληπτός αν κάθεσαι κοντά στην οθόνη.

Ο μέσος χρήστης που δίνει 2000 ευρώ για να πάρει μια 40αρα HD ready και κάνει σύγκριση στα επίγεια κανάλια, υπάρχει περίπτωση να σου πεί πως η παλιά του αναλογική 29αρα έπαιζε καλύτερα, όπως το είπε και ο πατέρας μου...

Τώρα για την Nova... τι να πώ? Πονεμένη η ιστορία. Όσοι έχουν την δυνατότητα να δουν πακέτα του εξωτερικού καταλαβαίνουν τι σαβούρα ποιότητα μας πουλάει και μάλιστα πολύ ακριβά... Η συμπίεση που κάνει στο σήμα των καναλιών για να χωρέσουν σε μία συχνότητα είναι πολύ μεγάλη με άμεση επίπτωση στην ποιότητα του video...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας ρε παιδια για τη funai 32" 1528 την εχει το mediamarkt 777euro.τα χαρακτηριστικα μου φανηκαν ο.κ για αυτα τα λεφτα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μακράν καλύτερη επιλογή είναι η Toshiba που έχει ο Κωτσόβολος 799 ευρώ... Φυσικά καλύτερα να σου απαντήσουν οι περισσότερο κατέχοντες το θέμα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν το μετανιωσα που πηρα LCD:

1- Εβγαλα το "μπαουλο" απο το καθιστικο

2- Ειναι πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια (progressive scan)

3- Εχει πολυ μικροτερη ακτινοβολια ενω οι CRT εκπεμπουν ως και ακτινες Χ , κανεις κανονικη ακτινογραφια δηλαδη!

4- Παιζω και κανα παιχνιδακι XBOX 360 που στην απλη τηλεοραση δεν λεει καθολου

 

Δεν λέω ότι οι LCD δεν έχουν πλεονεκτήματα αλλά πρόσεξε:

1- Εβγαλα το "μπαουλο" απο το καθιστικο

 

Για βγάλεις το μπαούλο και να έχεις την ίδια απόσταση στο σαλόνι θα πρέπει να πάς από 32" crt σε 42" LCD!

 

2- Ειναι πολυ πιο ξεκουραστη για τα ματια (progressive scan)

Ποιο ξεκούραστη από 100Ηz? στα πόσα Hz λειτουργεί η LCD σου?

 

3- Εχει πολυ μικροτερη ακτινοβολια ενω οι CRT εκπεμπουν ως και ακτινες Χ , κανεις κανονικη ακτινογραφια δηλαδη!

Τόσα χρόνια δεν είχε ακτινοβολία? Σιγά μην εκπέμπει και ακτίνες γ!

 

4- Παιζω και κανα παιχνιδακι XBOX 360 που στην απλη τηλεοραση δεν λεει καθολου.

Δεν μπορώ να πω γιατί δεν έχω :p

 

Το θέμα είναι καθαρά marketing από τις εταιρίες ... και πιστεύω ότι ο χρόνος δεν είναι κατάλληλος ακόμα για τις LCD τηλεοράσεις, σε αντίθεση με τις οθόνες υπολογιστή. Εφόσον μιλάμε από άποψη ποιότητας τηλεοπτικού σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα την τηλεόραση. :happy: :D

Έκανα κάποιες επιλογές στα χρώματα και σε κάτι άλλα που είχε αλλά δεν ξετρελάθηκα με την ανάλυση. :( Μήπως θέλει κάποιες συγκεκριμένες επιλογές;;; :confused: :help:

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα την τηλεόραση. :happy: :D

Έκανα κάποιες επιλογές στα χρώματα και σε κάτι άλλα που είχε αλλά δεν ξετρελάθηκα με την ανάλυση. :( Μήπως θέλει κάποιες συγκεκριμένες επιλογές;;; :confused: :help:

Kαλορίζικη Titinaki! Προφανώς σου την έδειξαν να παίζει DVD απο την θύρα HDMI, λογικό είναι με αυτή την πηγή να παίζει καλύτερα απο τα κανάλια της επίγειας κεραίας σου... Την μέγιστη ανάλυση αυτές οι τηλεοράσεις την "πιάνουν" μόνο με χρήση DVD που να έχει έξοδο HDMI, το έχουμε πει πολλές φορές αυτό...

 

 

3- Εχει πολυ μικροτερη ακτινοβολια ενω οι CRT εκπεμπουν ως και ακτινες Χ , κανεις κανονικη ακτινογραφια δηλαδη!

Τόσα χρόνια δεν είχε ακτινοβολία? Σιγά μην εκπέμπει και ακτίνες γ!

Οι ακτίνες Χ παράγονται απο τα πυροβόλα του καθοδικού σωλήνα (λυχνία οθόνης) μαζί με τα ηλεκτρόνια που παράγονται κατα την θερμιονική εκπομπή και επιταχύνονται με τα κατάλληλα ηλεκτρικά πεδία για να προσκρούσουν στην φθορίζουσα ουσία της οθόνης και να δείς την εικόνα.

Είναι θεωρία που την ξέρουμε όλοι οι τεχνικοί που ασχολούμαστε με τον χώρο. Η ακτινοβολία αυτή υπάρχει, σε μικρό βαθμό βέβαια, αλλα "βομβαδίζει" και αυτή τον θεατή που κάθεται απέναντι απο την οθόνη. Μάλιστα, σε όποια τηλεόραση να ανοίξεις το καπάκι, υπάρχει προειδοποιητικό χαρτάκι πάνω στην οθόνη που προειδοποιεί τους τεχνικούς να λάβουν μέτρα προφύλαξης απο την ακτινοβολία Χ...

Και δεν είναι μόνο αυτό, όπως προανέφερα, οι τηλεοράσεις αυτές, δημιουργούν πολύ ισχυρά ηλεκτρομαγνητικά πεδία για την επιτάχυνση και τον εστιασμό των ηλεκτρονίων που εγώ προτιμώ να μην τα έχω μέσα στο σπίτι μου... Αρκετά τρώμε όλη την ημέρα, αυτά αφού μπορούμε, ας τα αποφύγουμε!

 

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Για βγάλεις το μπαούλο και να έχεις την ίδια απόσταση στο σαλόνι θα πρέπει να πάς από 32" crt σε 42" LCD!

Η διάσταση που εχει επιλεγεί για όλα τα DVD ειναι 16/9, αρα στην CRT σου που προφανώς είναι 4/3 για να κάνεις τέτοια συγκριση, δεν ανοίγει σε όλη την οθόνη, υπάρχουν δυο μάυρες μπάρες πανω και κάτω, και βλέπεις σαν σε 20αρα 16/9, ή παραμορφώνεις το video για να ανοίξει σε όλη σου την οθόνη...

Επίσης, πάρα πολλά δορυφορικά προγράμματα εκπέμπονται ήδη σε διάσταση 16/9 οπότε μην πείς πως αυτό δε σε πειράζει!

Ήδη, και το δικό μας ΣΚΑΙ, έχει αρχίσει εκπομπές με ντοκυμαντέρ 16/9... Είναι η διαστάσεις που θα επικρατήσουν σύντομα...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

32ρα CRT 4:3; Εξαιρετικά σπάνιο.

Και μια διόρθωση: Τα περισσότερα DVD δεν είναι 16:9, αλλά 2.35:1, δηλαδή ακόμα πιο μακρόστενα. Έτσι, πολλοί βρίσκονται προ εκπλήξεως όταν στην καινούρια τους LCD βλέπουν μπάρες πάνω-κάτω στα DVD.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

32ρα CRT 4:3; Εξαιρετικά σπάνιο.

Και μια διόρθωση: Τα περισσότερα DVD δεν είναι 16:9, αλλά 2.35:1, δηλαδή ακόμα πιο μακρόστενα. Έτσι, πολλοί βρίσκονται προ εκπλήξεως όταν στην καινούρια τους LCD βλέπουν μπάρες πάνω-κάτω στα DVD.

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ και είχα πάντα την απορία, η οποία μόλις λύθηκε. Θενξ! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καμια γνωμη για τη funai32 1528, την ειδα διπλα σε ακριβοτερα μοντελα και μου φανηκε φοβερη,ασε που εχει δυο δεκτες και βλεπεις μισο-μισο!! για την μαρκα δεν ξερω τιποτα εκτος απο τα A/C
Link to comment
Share on other sites

Και μια διόρθωση: Τα περισσότερα DVD δεν είναι 16:9, αλλά 2.35:1, δηλαδή ακόμα πιο μακρόστενα. Έτσι, πολλοί βρίσκονται προ εκπλήξεως όταν στην καινούρια τους LCD βλέπουν μπάρες πάνω-κάτω στα DVD.

 

Το οποίο 2,35:1 είναι αν δεν κάνω λάθος ο λόγος των πλευρών του κινηματογραφικού φιλμ και κατ' επέκταση και των οθονών στους κινηματογράφους, το περίφημο "anamorphic widescreen". Εάν το πειράξουν για να το κάνουν 16:9 (όπως δυστυχώς συμβαίνει σε κάποιες ελληνικές εκδόσεις DVD) είτε παραμορφώνουν την εικόνα, είτε κόβουν τα άκρα της.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο 2,35:1 είναι αν δεν κάνω λάθος ο λόγος των πλευρών του κινηματογραφικού φιλμ και κατ' επέκταση και των οθονών στους κινηματογράφους, το περίφημο "anamorphic widescreen". Εάν το πειράξουν για να το κάνουν 16:9 (όπως δυστυχώς συμβαίνει σε κάποιες ελληνικές εκδόσεις DVD) είτε παραμορφώνουν την εικόνα, είτε κόβουν τα άκρα της.

Για την ακρίβεια το 2.35:1 είναι ένα από τα κινηματογραφικά φορμά. Αλλά είναι αυτό που επικρατεί. :)

Τώρα θα πάρουμε τηλεοράσεις και προβολείς 16:9, μετά 2.35:1 κτλ κτλ...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Sony trinitron 32" widescreen 100 Hz.

Παρά το 16/9 όντως έχω δει και μαύρες λωρίδες πάνω και κάτω σε μερικά DVD's. Έχει δε και μια λειτουργία zoom που περιορίζει το πρόβλημα κάπως μεγαλώνοντας τεχνητά την εικόνα.

 

Για να είμαι δίκαιος πράγματι έχει ακτινοβολία μια CRT, αν και πρώτη φορά ακούω για ακτίνες Χ! Αν είναι έτσι πρέπει να έχουν κάποια ασπίδα μολύβδου. Πάντως στα 3-3.5 μέτρα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρακτικά πρόβλημα, εξάλλου η περισσότερη ακτινοβολία πηγαίνει πίσω προς τον τοίχο.

Μάλλον περισσότερη ακτινοβολία πέρνει κανείς από ένα κινητό δίπλα στο κεφάλι του.

 

Τέλος εύχομαι καλές LCD αγορές παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περισσότερη ακτινοβολία πέρνει κανείς από ένα κινητό δίπλα στο κεφάλι του.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :happy:

 

Βρηκα στα 500 ευρω firstline μοντελο fs26052hi τι γνωμη εχετε για firstline?

FIRSTLINE = BLUESKY = SCAUB LORENS = Φασόν κομμάτι χαμηλής ποιότητας που ο εισαγωγέας το ονομάζει με ότι όνομα θέλει... Πετάς τα λεφτά σου για ενα πάνελ αμφιβόλου ποιότητας και για ένα σασσί τούρκικης προέλευσης... Γιατί να μην δώσεις 250 ευρώ παραπάνω να πάς σε κάτι επώνυμο?

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην θέλει να δώσει τα επιπλέον 250 ευρώ, ή να μην τα έχει. Πάντως καλό θα ήταν να αποφύγει τη συγκεκριμένη και παρόμοιες LCD.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

 

FIRSTLINE = BLUESKY = SCAUB LORENS = Φασόν κομμάτι χαμηλής ποιότητας που ο εισαγωγέας το ονομάζει με ότι όνομα θέλει... Πετάς τα λεφτά σου για ενα πάνελ αμφιβόλου ποιότητας και για ένα σασσί τούρκικης προέλευσης... Γιατί να μην δώσεις 250 ευρώ παραπάνω να πάς σε κάτι επώνυμο?

 

Με μια αναζήτιση μπορείς να βρείς :

 

H SchaubLorenz είναι φίρμα της παλαιάς Grundig που διασπάστηκε σαν ανεξάρτητη μετά την πτώχευση του ομίλου της τελευταίας-Η φίρμα είναι παλαιά Γερμανική γενικών ηλεκτρικών συσκευών, και αντιπροσωπεύονται στη Ελλάδα και από την ίδια εταιρία καθώς έχουν ακόμα σχέση μεταξύ τους.

Ομως το τι ποιότητας προιόντα,διατίθονται στην Ελληνική αγορά,εξαρτάται από τι κοστολόγια θέλουν να πετύχει η αντιπροσωπεία (όπως γίνεται σε κάθε φίρμα) -Η προέλευση των ηλεκτρονικών προιόντων είναι κατασκευής Philips (Ουγγαρίας)-Τοshiba (Aγγλίαs)-BEKO (Tουρκίας)-Ηαier (Kίνας)

 

Βluesky και First line είναι private label της Carefour τα τελευταία χρόνια, για τα ηλεκτρονικά προιόντα της-Αυτά είναι τα φασόν,δεύτερης τεχνολογίας καθώς απευθύνονται να υποκαθιστούν της ανάγκες μας-Μερικά όμως είναι και επώνυμης κατασκευής (υπόλοιπα παλιότερης γενιάς),και βγαινουν γερά.

Link to comment
Share on other sites

akrivos etsi einai! i schaubLorentz einai pio fthini apo tis gnostes markes alla exei kai kala montela... toulaxisto afta pou evlepa stin afstria 6 xronia tora...

tha tin protimousa apo tis BS FL kai alles markes polikatastimaton... (carefour-praktiker-klp)...

Link to comment
Share on other sites

Το service της Schaub Lorenz οπώς και των FirstLine και BLUESKY πέρασε για μια περίοδο και απο τα χέρια μου στην Κόρινθο. Μιλάω εκ πείρας λοιπόν και επιμένω πως στο 90% όλες οι παραπάνω μάρκες είναι η ίδια τηλεόραση, με το ίδιο σασσί εσωτερικά, και με τα ίδια ακριβώς προβλήματα. Εντάξει, η Schaub Lorenz έχει πιο ακριβά μοντέλα που είναι καλύτερα ποιοτικά, ίσως για τον λόγο που ανέφερε ο Gary Kokkin.

Γενικά όμως, οι πιό πολλοί που κοιτάνε τέτοιες μάρκες, δεν αγοράζουν το ακριβό μοντέλο, αλλα το φτηνό. Σου λένε, "SCHAUB LORENZ η μία, SCHAUB LORENZ και η άλλη"...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

akrivos etsi einai! i schaubLorentz einai pio fthini apo tis gnostes markes alla exei kai kala montela... toulaxisto afta pou evlepa stin afstria 6 xronia tora...

tha tin protimousa apo tis BS FL kai alles markes polikatastimaton... (carefour-praktiker-klp)...

 

Σωστά !-Η Schaub-lorenz έχει έδρα τώρα την Αυστρία-Παλαιότερα (πριν 2004) κάποιες ακριβές CRT τηλεοράσεις της,τις κατασκεύαζε στο εργοστάσιο της Philips στην Αυστρία ,και ήταν σχεδόν ίδιες με τρέχοντα τότε μοντέλα της Philips,αλλά με φθηνότερη τιμή-Τώρα η Philips λόγω κόστους μετακόμισε στην Ουγγαρία,και η συνεργασία φαίνεται συνεχίζεται (μαζί με Τοshiba-BEKO-Ηaier)

Προφανώς δεν εισάγονται ευραία στην Ελλάδα τα καλά μοντέλα,για λόγους που ξέρει μόνο η αντιπροσωπεία.

 

Αυτό φαίνεται από τα site της,με ιδιαιτερότητες σε ηλεκτρονικά προιόντα ανά περιοχή :

 

Επίσημο για Ευρώπη :

http://schaub-lorenz.com/

 

Για την Ιταλία :

http://www.schaublorenz.it/

 

Για Μέση Ανατολή :

http://schaublorenz.com.tr/

 

Για την Aσία :

http://www.schaublorenz.com.au

http://www.schaublorenz.com.au/sl_img/SL_site_brochure.pdf

 

 

Παρεπιπτώντος ίδια εμπορική πολιτική διάθεσης ακολουθεί και η Funai,αλλά σαν φίρμα είναι πολύ νεώτερη της ShaubLorenz,και γενικά χρησιμοποιεί φθηνότερη τεχνολογία ,αλλά στην Ιαπωνία έχει σχέση με την Panasonic και προωθείται.

http://www.funai.de/

http://www.funai.us/

http://funai.gr/funai/store/index.asp

 

 

Αντίθετα,οι εταιρίες Bluesky ,Fiistline κλπ δεν υπάρχουν "επίσημα" στο χώρο Α/V σε κανένα site ,παρά μόνο δια μέσου των πολυκαταστημάτων,οπότε η έλλειψη ενημέρωσης,λογικά είναι προς αποφυγή επιδίωξης αγοράς (έστω και οικονομικής).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...