Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ξερετε κανα forum ειδικα για tvs?οπως το myphone που ειναι κυριως για κινητα...οποιος ξερεις ας μου στειλει pm...δεν ξερω αν τιθεται και θεμα ανταγωνισμου με αλλα sites γι'αυτο καλυτερα pm...:rolleyes:
Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε κανα forum ειδικα για tvs?οπως το myphone που ειναι κυριως για κινητα...οποιος ξερεις ας μου στειλει pm...δεν ξερω αν τιθεται και θεμα ανταγωνισμου με αλλα sites γι'αυτο καλυτερα pm...:rolleyes:

 

Υπάρχουν το avsite.gr & το avclub.gr που καλύπτουν όλα τα θέματα audio/video. Στο avclub ασχολούνται αρκετά με τις τηλεοράσεις ενώ στο avsite συγκριτικά λιγότερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν το avsite.gr & το avclub.gr που καλύπτουν όλα τα θέματα audio/video. Στο avclub ασχολούνται αρκετά με τις τηλεοράσεις ενώ στο avsite συγκριτικά λιγότερο.

 

thanks...:)

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα την Samsung 26'' Jasmine LE26S86B απο το Πλαισιο εδώ και περίπου δέκα μέρες και έχω ένα προβλημα:όταν βλέπω TV μερικές φορές(και οταν εχω αρκετες ωρες αναμμενη την TV) μου βγάζει μαύρη οθόνη για 3-4 δευτερολεπτα και μετα ξανασυντονιζεται μονη της στο καναλι που την εχω...το κανει 2-4 φορες την ημερα...το κανει μονο στην λειτουργια της TV και οχι οταν βλεπω DVD ή την εχω συνδεσει με τo pc...

εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?ξερετε τι μπορει να φταιει?ειναι καποια ρυθμιση ή να την παω στο πλαισιο για αντικατασταση?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα πριν 1 μιση μηνα μια schaub lorenz 37' 700 ευρω τιμη κ 180 ευρω εγγυηση για 5 χρονια απο μεγαλη αλυσιδα καταστηματων στην ελλαδα. η εικονα δεν ειναι απολυτα φυσικι, σε μερικα καναλα οχι σε ολα τα προσοπα τα διχνει λιγο περιεργα αλλα σε πολυ λιγα καναλια κ δεν ξερω γιατι το κανει αυτο. η γωνια θεασειε ειναι πολυ καλη κ γενικοσ ειμαι πολι ευχαριστιμενος. το dvd ειναι τελειο σαν εικονα οπως κ το HD αν κ εχει 1 port. η lcd μου μοθ ειναι ανοιχτει συνεχεια σπανια την κλεινω κ μεχρι τωρα ειναι μια χαρα,ελπιζω να μην τα φυσει γρηγορα. αααααααα το μονο ποθ δεν μου αρεσε ειναι οταν την ανοιγεισ ακοθγοντε κατι κλιπ απο μεταλο οταν ζεσταινετε κ οταν την κλινεισ κ με στεναχωρει λιγο. αυτα. αντε να δουμε. ααααααααααααααα εχει πολυ καλο ηχο κατι ποθ δεν το περιμνα καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνει η xd engine της lg στην πράξη? Βελτιώνει καθόλου το σήμα και την εικόνα των αναλογικών καναλιών ή είναι μόνο για dvd? Αξίζει γενικά ή διαφημιστικό τρυκ είναι περισσότερο??
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι παιδια;

 

Σκεφτομαι οτι η LG 37LF75 ειναι μια πολυ καλη προσφορα και Value 4 Money για τα λεφτα της, και οχι μονο...

 

Μηπως την εχει καποιος να μου απαντησει...

 

Εχει 1080p, 10000:1, DVB, ομορφο σχεδιασμο (με το κοκκινο δακτυλιδι της βασης) και γενικα παιζει πολυ ομορφα στα διαφορα μαγαζια που την ειδα. Ενδιαφερομαι για τον αδερφο μου και πιστευω οτι στα 1250 περιπου ευρω που εχει ειναι πολυ καλη...

 

Εγω εχω παρει εδω και κατι μηνες την 37LC2R (παλιο μοντελο της LG) και παρολο που ειναι στα 768 ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

 

Ας μας πει καποιος την γνωμη του καθαρα αντικειμενικα χωρις εμπαθειες (παρακαλουνται οσοι ειναι κολλημενοι με Sony και λοιπα ας μην απαντησουν γιατι αυτοι και το μαυρο το κανουν ασπρο!!! :lol:)

 

Σορρυ και ευχαριστω αλλα δεν θα παρω (Sony)!

 

ΥΓ: λινκ σχετικο με το τι κανει το XD Engine της LG.

 

http://www.lge.com/products/tv/XDEngine/index.htm

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα την Samsung 26'' Jasmine LE26S86B απο το Πλαισιο εδώ και περίπου δέκα μέρες και έχω ένα προβλημα:όταν βλέπω TV μερικές φορές(και οταν εχω αρκετες ωρες αναμμενη την TV) μου βγάζει μαύρη οθόνη για 3-4 δευτερολεπτα και μετα ξανασυντονιζεται μονη της στο καναλι που την εχω...το κανει 2-4 φορες την ημερα...το κανει μονο στην λειτουργια της TV και οχι οταν βλεπω DVD ή την εχω συνδεσει με τo pc...

εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?ξερετε τι μπορει να φταιει?ειναι καποια ρυθμιση ή να την παω στο πλαισιο για αντικατασταση?

ενας φιλος μου εχει παρει την ιδια 32" και κανει ακριβως το ιδιο!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα την Panasonic χωρίς πολλή σκέψη. Η Philips δεν πολυασχολείται με τις plasma εδώ και χρόνια, ενώ η συγκεκριμένη Panasonic είναι πολύ καλή και δοκιμασμενη.

 

marvin αλλα και λοιποι φιλοι, τελικα πηρα την Panasonic 42PX70EA

απο Πλαισιο και την δουλευω απο την 4η Ιανουαριου δηλαδη ουτε 10 μερες και εχει αρχισει τωρα και δυο τρεις μερες οταν βλεπω καναλι να μεγαλωνει η εικονα και να εξαφανιζεται το σημα του καναλιου .. ταυτοχρονα τα γραμματα ''πεφτουν'' κατω απο το κατω μερος της οθονης τουλαχιστον η δευτερη γραμμη αν υπαρχει :mad::(

τι συμβαινει ρε παιδια ?? εγω πρεπει κατι να ρυθμισω η εχει ηδη προβλημα η TV :blink:

Βοηθεια :cry:

Link to comment
Share on other sites

marvin αλλα και λοιποι φιλοι, τελικα πηρα την Panasonic 42PX70EA

απο Πλαισιο και την δουλευω απο την 4η Ιανουαριου δηλαδη ουτε 10 μερες και εχει αρχισει τωρα και δυο τρεις μερες οταν βλεπω καναλι να μεγαλωνει η εικονα και να εξαφανιζεται το σημα του καναλιου .. ταυτοχρονα τα γραμματα ''πεφτουν'' κατω απο το κατω μερος της οθονης τουλαχιστον η δευτερη γραμμη αν υπαρχει :mad::(

τι συμβαινει ρε παιδια ?? εγω πρεπει κατι να ρυθμισω η εχει ηδη προβλημα η TV :blink:

Βοηθεια :cry:

 

Αλλάζει ο λόγος πλευρών σε 14:9 απ' ό,τι καταλαβαίνω. Δες τη σχετική ρύθμιση (aspect ratio ή κάπως έτσι).

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

marvin φιλε οντως αυτη ειναι η ρυθμιση.. την εχω στο auto ..ετσι πρεπει η μηπως να τη βαλω μονιμα στο 16:9 ?

και γιατι δεν μου το εκανε στην αρχη ?

Link to comment
Share on other sites

marvin φιλε οντως αυτη ειναι η ρυθμιση.. την εχω στο auto ..ετσι πρεπει η μηπως να τη βαλω μονιμα στο 16:9 ?

και γιατι δεν μου το εκανε στην αρχη ?

 

Βάλ' τη καλύτερα στο 16:9 μόνιμα. Στο κάνει σε όλα τα κανάλια ή σε συγκεκριμένα; Η δική μου τηλεόραση το έκανε στο ΣΚΑΙ πριν το αλλάξω.

Αν θες να είσαι σίγουρος επικοινώνησε με το service αλλά δεν πρέπει να είναι τίποτα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Μια βοήθεια και για μένα please...

 

Λοιπόν, μετά απο αρκετή σκέψη, ψάξιμο κλπ. έχω καταλήξει στα εξής τρία μοντέλα σε 32ρες LCD, με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά και τιμές.

 

SONY 32S3000

 

SAMSUNG 32R86B

 

PHILIPS 32PFL7962

 

Για πείτε, ποια θα διαλέγατε μεταξύ αυτών των τριών?

 

Thanks εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

όλες καλές είναι.πάνε δες τες και απο κοντά σε κάποιο κατάστημα.

 

εγώ έχω την 26S3000 και είναι άψογη:)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου εχει παρει την ιδια 32" και κανει ακριβως το ιδιο!

 

Θα την παω πισω στο πλαισιο...:mad:

 

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Μια βοήθεια και για μένα please...

 

Λοιπόν, μετά απο αρκετή σκέψη, ψάξιμο κλπ. έχω καταλήξει στα εξής τρία μοντέλα σε 32ρες LCD, με σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά και τιμές.

 

SONY 32S3000

 

SAMSUNG 32R86B

 

PHILIPS 32PFL7962

 

Για πείτε, ποια θα διαλέγατε μεταξύ αυτών των τριών?

 

Thanks εκ των προτέρων...

 

SAMSUNG 32R86B με χιλια για μενα...τις εχω δει ολες απο κοντα και θεωρω οτι εχει απιστευτη εικονα...εκτος απο απιστευτη εξωτερικη εμφανιση(αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο)...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Είναι νέος στην κοινότητα.Ψάχνω να αγοράσω lcd ή 37 ή 40 .Τι προτείνετε?Εχω καταλήξει ή Samsung ¨η Sony?Περιμένω τισ προτάσεις σας.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

marvin φιλε σε εχω ζαλισει ;) αλλα και λοιποι φιλοι

μια αλλη ερωτηση ειναι η εξης

την τηλεοραση και μαλιστα την συγκεκριμενη plasma καλο ειναι οταν την αφηνουμε απο το πρωι λογω δουλειας μεχρι το βραδυ που θα την ξανανοιξουμε στο standby η να την κλεινουμε τελειως ?

εχει επιπτωσεις στην διαρκεια και στην καλη λειτουργεια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Θ ηθελα μια μικεη βοηθεια και αν εχει απαντηθει sorry εκ των προτερων.Εχω μια SONY KDL 40W2000 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ομως θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να καθαρισω την οθονη της χωρις να της κανω ζημια και γενικως τι χρειαζεται.THANKS
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

marvin φιλε σε εχω ζαλισει ;) αλλα και λοιποι φιλοι

μια αλλη ερωτηση ειναι η εξης

την τηλεοραση και μαλιστα την συγκεκριμενη plasma καλο ειναι οταν την αφηνουμε απο το πρωι λογω δουλειας μεχρι το βραδυ που θα την ξανανοιξουμε στο standby η να την κλεινουμε τελειως ?

εχει επιπτωσεις στην διαρκεια και στην καλη λειτουργεια ?

 

Ούτε που μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό...

Standby βέβαια. Δεν φαντάζομαι ότι το άνοιξε-κλείσε θα κάνει κακό αλλά τσάμπα κόπος μου φαίνεται. Το μόνο που αλλάζει είναι το μισό Watt που καταναλώνει στο standby, δηλαδή τίποτα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

marvin φιλε σε εχω ζαλισει ;) αλλα και λοιποι φιλοι

μια αλλη ερωτηση ειναι η εξης

την τηλεοραση και μαλιστα την συγκεκριμενη plasma καλο ειναι οταν την αφηνουμε απο το πρωι λογω δουλειας μεχρι το βραδυ που θα την ξανανοιξουμε στο standby η να την κλεινουμε τελειως ?

εχει επιπτωσεις στην διαρκεια και στην καλη λειτουργεια ?

 

Kανονικά πρέπει να κλείνει πότε πότε,γιατί γίνεται ένα είδος καθαρισμού της οθόνης από θόρυβο του ηλεκτρικού ρεύματος.Εξάρταται επίσης και από τον διακόπτη τι αντοχη δείχνει ότι έχει.Πολλές είναι προβληματικές και ανοιγε κλείσε πάει για service είτε τροφοδοτικό είτε διακόπτης με 100ευρώ min χρέωση ,δεν καλύπτεται από την εγγύηση,σου λένε εσύ το χάλασες άνοιγε-κλείσε:!:

 

 

Και μια ενημερωση :

 

LCD Sales Jump in 2008

 

http://www.pcworld.com/article/id,141582/article.html?tk=nl_dnxnws

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...