Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exει βγάλει η Panasonic 26'' με 100hz ,υπάρχει στο Mediamarkt,αλλά στην Eλλάδα δεν έχει έρθει ακόμα το ίδιο μοντέλο με ψηφιακό δέκτη ,παρότι αναφέρεται στο κατάλογο της αντιπροσωπείας με προτεινόμενη τιμή 850 ευρώ.

 

Πράγματι, υπάρχει και στο νέο κατάλογο του Πλαισίου με 799€. Πρόκειται για τη Viera TX-26LX70F, χωρίς ψηφιακό δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θελω να αγορασω μια φορητη τηλεοραση 7''. Εχω βρει διαφορες μαρκες σε διαφορες τιμες.

Τι θα προτεινατε μεταξυ Roadstar, F&U, IQ κτλ?

Εχει καποιος εμπειρια απο καποια μαρκα σε αυτες τις ιντσες? Θεωρητικα η Roadstar θα ειναι η πιο ποιοτικη αλλα ειναι ετσι? Παντως σε ενα review που διαβασα για την 7114 δεν ελεγε και καλυτερα για την ποιοτητα χρωματων/ληψη.

Οποιος γνωριζει κατι ας πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/836263_b.jpg

 

Η Sony Corp ανακοίνωσε ότι θα λανσάρει το Δεκέμβριο τις πρώτες τηλεοράσεις που βασίζονται στην τεχνολογία των οργανικών φωτοδιόδων, που χρησιμοποείται ήδη σε κινητά και άλλες φορητές συσκευές. Οι νέες οθόνες έχουν μικρότερο πάχος και πλεονεκτούν σε φωτεινότητα, προς το παρόν όμως το μέγεθός τους είναι μικρό.

 

Το μοντέλο που θα κυκλοφορήσει το Δεκέμβριο στην Ιαπωνία και αργότερα και σε άλλες αγορές έχει διαγώνιο 11 ίντσες και πάχος μόλις τρία χιλιοστά, αναφέρει τη Δευτέρα το Reuters. Αν και σε αυτή τη φάση στόχος της Sony δεν είναι η κερδοφορία, η μικρή τηλεόραση θα τιμάται 200.000 γιεν (1.220 ευρώ).

 

Οι οθόνες οργανικών φωτοδιόδων (OLED) περιλαμβάνουν ένα στρώμα οργανικού υλικού ανάμεσα σε δύο πλάκες. Οι οργανικές φωτοδίοδοι είναι αυτόφωτες, καταργώντας την ανάγκη για εξωτερικό οπίσθιο φωτισμό που αυξάνει το πάχος της οθόνης.

 

Επιπλέον, η νέα τεχνολογία έχει περιορισμένες απαιτήσεις σε ηλεκτρικό ρεύμα και αποδίδει ιδιαίτερα καλά σε εικόνες που κινούνται γρήγορα, συγκριτικά με τις σημερινές οθόνες υγρών κρυστάλλων LCD.

 

Η Sony, σήμερα ο δεύτερος κατασκευαστής οθονών LCD μετά τη νοτιοκορεατική Samsung, εκτιμά ότι σταδιακά θα μπορεί να κατασκευάσει όλο και μεγαλύτερα μοντέλα.

 

Πηγή:

Satfreaks.net

(Αν δε παινέψουμε και το σπίτι μας... :p)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη λύση για τηλεόραση 40"-42" μέχρι 1200€; :happy: Θα εκτιμούσα και μια μικρή αιτιολόγηση από τους ειδήμονες του θέματος :)
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανα στοκ 40W2000 (sony)...

 

Ξεφεύγει λίγο αυτή.. Στα 1400 την έχουν! Δεν με απασχολεί τόσο πολύ να είναι fullHD :D

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την Panasonic 42PX70. Σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει καμία που να την πλησιάζει σε ποιότητα εικόνας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την Panasonic 42PX70. Σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει καμία που να την πλησιάζει σε ποιότητα εικόνας.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου! :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

nai alla einai plasma..

 

Το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα;

(συγχωρήστε με αλλά δεν έχω ιδέα από τηλεοράσεις..)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα;

(συγχωρήστε με αλλά δεν έχω ιδέα από τηλεοράσεις..)

 

Το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα ότι έχει πολύ καλύτερη εικόνα...

Ας σταματήσει αυτή η προκατάληψη απέναντι στις plasma επειδή δύο-τρία χρόνια πριν υπήρχε το πρόβλημα του burn in.

Η κίνηση και τα χρώματα μιας καλής plasma σαν την συγκεκριμένη Panasonic δεν υπάρχουν σε καμία LCD 40-42'' σε αυτό το εύρος χρημάτων.

Οι LCD σαφώς και έχουν περιορίσει τα μειονεκτήματά τους αλλά για να πάρεις καλό εκπρόσωπο του είδους πρέπει να ανέβεις αρκετά οικονομικά.

Μια καλή plasma θα δώσει εξαιρετική εικόνα σε τηλεόραση & DVD κάνοντας τη μετάβαση από τη CRT ανώδυνη ενώ μπορεί να σηκώσει άνετα και τη μετάβαση σε High Definition. Σε αυτά τα χρήματα θεωρώ ότι είναι περίπου μονόδρομος.

Just my two cents.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προκαταληψη για τις πλασμα, ουτε ειμαι ειδικος. Απλα βλεπω οτι στο δικο μου ματι μια ελσιντι εχει καλυτερη απεικονιση, χρωματα και γωνια θεασης απο μια πλασμα.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμένα

 

Είμαι στην αναζήτηση ΤV στις 4 με 50 inches Απόσταση απο 4-6 μέτρα.

Πήγα και στην έκθεση και η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα περισσότερο.

Μέχρι τώρα απο όσα έχω διαβάσει και έχω δεί έχω καταλήξει στα εξείς :

 

Σε Plasma

 

Hitachi P50xr01 ....περίπου στα 2750 ...κριτική απο hitech.

+ 1080p με 24p

+ 1.3 hdmi

+ 250 GB σκληρός

+ 10 bit

- Κατανάλωση ??? http://www.hitachidigitalmedia.com/DMG/viewProduct_1.jsp?productid=597&drilldown=2&urlnumber=0

- μάυρο

- δεν είναι 100 hz

 

Panasonic 50pz700 .....περίπου 2850 ... κριτικές μπόλικες.

+ μαυρο

+ 100 hz

- 368 Watt κατανάλωση ή 569 ???? αυό τι είναι ... http://panasonic.co.uk/images04/pukweb04-img-tech/viera2007.pdf

- δεν δεχετε 1080p 24p

- 1.2 hdmi

 

Samsung PS50p96f .....σιγουρα κάτω απο 2400 .....λίγες αλλά καλές κριτικές αλλά δεν έχει έρθει ακόμα. http://www.samsung.com/fr/products/tv/plasmatv/ps50q96hdxxec.asp

+ μαυρο

+ 1080p με 24p

+ 1.3 hdmi

+ 10 bit

+ 2ετή εγγύηση on site.

? Κατανάλωση αγνωστη.

_____________________________________________

 

Σε LCD

 

Philips 47pfl9632D ...... περίπου στα 2650 ..... πείρε και βραβείο.

+ φυσικά χρώματα για LCD

+ 100 hz

+ 1080p 24p

+ 1,3 hdmi

+ 10 bit

+ 275 Watt κατανάλωση

- pip

- pap

? Ambilight

? 3ms

 

Sharp LC-46xl2e ..... περίπου στα 2200 ...... δεν έχω βρεί κριτικές

+ φυσικά χρώματα για LCD

+ 100 hz

+ 1080p 24p

+ 1,3 hdmi

+ 10 bit

+ 253 Watt κατανάλωση

- pip

- pap

? 4ms

 

Sony 46w3000 ........ περίπου 2450 ..... αρκετές και καλές κριτικές http://reviews.cnet.com/flat-panel-tvs/sony-kdl-46w3000/4505-6482_7-32467917.html?tag=pdtl-img.

+ 100 hz

+ 1080p 24p

+ 1,3 hdmi

+ 10 bit

+ 285 κατανάλωση

? pip

? pap

 

Το τελικό ερώτημα είναι ..... ποιά. Εχω ακούσει Φίδια και έχω διαβάσει αρκούδες στην έρευνα μου μέχρι τώρα

- Οι LCD έχουν πλασματικά χρώματα ..... εξαρτάται τι βλέπεις (άσε που μπορεί να την ρυθμίσεις ποιο φυσικά.

- Αν δείς τέννις μπορεί να βλέπεις δύο μπαλάκια ταυτόχρονα ...(ισχύει ) ?

- έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής....

- εχουν φθηνότερο service..

- εχουν ποιο ανάγληφη εικόνα...

- το Μαυρο τους είναι ψέυτικο.

 

- Οι πλάσμα έχουν πιό σωστά χρώματα ..... (αλλά άτονα Συνήθως)

- Καλύτερο μαυρο ....(μόνο η Pioneer)

- Δεν έχουν λευκό .......(όλες)

- είναι πιο γρήγορες ..... ?

- δεν χρειάζονται 100 hz ...

- αφήνουν στάμπα απο καμένα pixel

- μπορείς με αντίμετρα να το φτιάξεις ......(δηλ. αντίθετη εικόνα εκεί που κάεικαν.

- εχουν καλύτερο αποτέλεσμα εκόνας στο δέκτη της τηλεώρασης ....

κλπ.

 

Συμπέρασμα απο Plasma είμαι ανάμεσα σε Hitachi - Samsung , δεν είναι 100 hz καμία απο τις 2 (πειράζει) Αν η διαφορά ξεπεράσει τα 500 τότε Samsung

Συμπέρασμα απο LCD ανάμεσα σε Philips-Sharp , Αν η διαφορά ξεπεράσει τα 500 τότε Sharp

 

Ο Λόγος είναι ότι με τα 500 παίρνω και το PS3 ...:D

 

To καλύτερο είναι το ερώτημα στα καταστήματα .... Τί βλέπετε ?

 

Απάντηση

Ναι βλεπω και Χατζηνικολάου-Χαρδαβέλα-Ποδόσφαιρο-Ταινίες-λιγοPC,game.

 

Τι να πάρω Πλασμα ή Κρυστάλους. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο έχει σαν αποτέλεσμα ότι έχει πολύ καλύτερη εικόνα...

Ας σταματήσει αυτή η προκατάληψη απέναντι στις plasma επειδή δύο-τρία χρόνια πριν υπήρχε το πρόβλημα του burn in.

Η κίνηση και τα χρώματα μιας καλής plasma σαν την συγκεκριμένη Panasonic δεν υπάρχουν σε καμία LCD 40-42'' σε αυτό το εύρος χρημάτων.

Οι LCD σαφώς και έχουν περιορίσει τα μειονεκτήματά τους αλλά για να πάρεις καλό εκπρόσωπο του είδους πρέπει να ανέβεις αρκετά οικονομικά.

Μια καλή plasma θα δώσει εξαιρετική εικόνα σε τηλεόραση & DVD κάνοντας τη μετάβαση από τη CRT ανώδυνη ενώ μπορεί να σηκώσει άνετα και τη μετάβαση σε High Definition. Σε αυτά τα χρήματα θεωρώ ότι είναι περίπου μονόδρομος.

Just my two cents.

 

Έψαξα λίγο και είδα τι ακριβώς είναι το burn in... Ουσιαστικά υπάρχει πρόβλημα μόνο με τις στατικές εικόνες που ο μόνος τρόπος είναι να συνδέσεις pc στην τηλεόραση. Εάν αποκλείσουμε τις στατικές εικόνες λοιπόν, υπάρχει άλλη περίπτωση εμφάνισης αυτού του προβλήματος; (πχ μια απότομη λάμψη σε μια σκηνή..).

Και επίσης τι γωνία θέασης έχει το συγκεκριμένο μοντέλο;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προκαταληψη για τις πλασμα, ουτε ειμαι ειδικος. Απλα βλεπω οτι στο δικο μου ματι μια ελσιντι εχει καλυτερη απεικονιση, χρωματα και γωνια θεασης απο μια πλασμα.

 

Τα πρώτα δύο είναι θέμα γούστου οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα. Καλύτερη γωνία θέασης πάντως σίγουρα δεν έχουν οι LCD, είναι από τα κλασικά μειονεκτήματα της τεχνολογίας. Οι μόνες που πλησιάζουν κάπως τις plasma σε αυτό το θέμα είναι οι LCD με πάνελ S-PVA, δηλαδή οι Sony & Samsung. Οι υπόλοιπες από γωνία 45 μοιρών και πέρα είναι συνήθως χάλια, τα χρώματά τους ξεφτίζουν εντελώς.

Και sorry Jois21, δεν εννοούσα εσένα. Στην Ελλάδα έχει καλλιεργηθεί από τις αλυσίδες ηλεκτρονικών η αντίληψη ότι οι plasma έχουν ξεπερασθεί σαν τεχνολογία ενώ ο ειδικός τύπος και τα εξειδικευμένα audio/video forum φωνάζουν για το αντίθετο. Οι plasma είναι (ακόμα) ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τις LCD σε ποιότητα εικόνας κατά τη γνώμη μου και ειδικά σε σήματα συμβατικής ανάλυσης που θα μας συντροφεύουν στην Ελλάδα για αρκετά χρόνια είναι κατά κανόνα πολύ καλύτερες.

 

@Knithil Το burn in μπορεί να εμφανιστεί μόνο μετά από παρατεταμένη παραμονή ακίνητης εικόνας για πολλές ώρες. Δηλαδή αν αφήσεις για 10+ ώρες το desktop του PC χωρίς screensaver ή κάποιο DVD/παιχνίδι στο pause κλπ. Υπό φυσιολογικές συνθήκες και με ελάχιστη προσοχή ζήτημα burn in δεν υπάρχει πλέον.

Θεωρητικά πρόβλημα με το burn in είχαν και οι CRT, αλλά δε γνωρίζω κανέναν που να αντιμετώπισε πρόβλημα ποτέ με CRT. Όσο ωριμάζει η τεχνολογία το burn in ξεχνιέται και οι plasma έχουν φτάσει σε σημείο να είναι σχεδόν απόλυτα ασφαλείς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο και είδα τι ακριβώς είναι το burn in... Ουσιαστικά υπάρχει πρόβλημα μόνο με τις στατικές εικόνες που ο μόνος τρόπος είναι να συνδέσεις pc στην τηλεόραση. Εάν αποκλείσουμε τις στατικές εικόνες λοιπόν, υπάρχει άλλη περίπτωση εμφάνισης αυτού του προβλήματος; (πχ μια απότομη λάμψη σε μια σκηνή..).

 

Το burn in εμφανίζεται σε όλες τις plasma στο λογότυπο του καναλιού, ιδίως αν έχει παίξει πολλές ώρες ένα κανάλι... Δές σε μερικές καφετέριες που έχει μείνει μόνιμα το λογότυπο του MEGA παρόλο που η τηλεόραση είναι συντονισμένη σε άλλο κανάλι... Και το λογότυπο, στατική εικόνα είναι. Και μάλιστα αυτά που είναι λευκά και φωτεινά, (πχ Mega, Alpha) αποτυπώνονται πολύ πιο ευκολα...

Μην σκεφτείς πως δε σε ενοχλεί... Θα πηγαίνει συνέχεια το μάτι σου εκεί...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Το τελικό ερώτημα είναι ..... ποιά. Εχω ακούσει Φίδια και έχω διαβάσει αρκούδες στην έρευνα μου μέχρι τώρα

- Οι LCD έχουν πλασματικά χρώματα ..... εξαρτάται τι βλέπεις (άσε που μπορεί να την ρυθμίσεις ποιο φυσικά.

- Αν δείς τέννις μπορεί να βλέπεις δύο μπαλάκια ταυτόχρονα ...(ισχύει ) ?

- έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής....

- εχουν φθηνότερο service..

- εχουν ποιο ανάγληφη εικόνα...

- το Μαυρο τους είναι ψέυτικο.

 

- Οι LCD έχουν πολύ έντονα χρώματα. Αυτό είναι κάτι που σε άλλους αρέσει πάρα πολύ και άλλους τους ενοχλεί. Υστερούν δηλαδή σε χρωματική ακρίβεια (πως είναι τα χρώματα στη φύση) αλλά είναι και θέμα γούστου τελικά. Τα πιο φυσικά χρώματα μιας πλάσμα πολλοί τα βρίσκουν άτονα.

Τα πιο φυσικά χρώματα σε LCD τα έχουν οι Sony, με διαφορά.

- Δύο μπαλάκια ταυτόχρονα δεν θα βλέπεις. :p Τα καινούρια πάνελ είναι αρκετά γρήγορα και το πρόβλημα έχει σε μεγάλο βαθμό λυθεί. Αν είσαι πολύ ψείρας με το θέμα της κίνησης κοίτα για LCD 100Hz.

- Έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής, μεγαλύτερη από τις plasma. Και οι δύο τεχνολογίες αντέχουν για αρκετές δεκαετίες πάντως, θα έχεις αλλάξει τηλεόραση πολύ πριν.

- Δεν ξέρω τι εννοείς ως ανάγλυφη εικόνα.

- Το μαύρο πολλών LCD γκριζάρει έντονα. Καινούρια μοντέλα όμως όπως οι Samsung F86 & F96, SONY W3000 & X3500 έχουν λύσει αρκετά εώς εντελώς το πρόβλημα. Καλό μαύρο έχουν παραδοσιακά και οι Sharp, ενώ υστερούν συνήθως οι Philips.

 

- Οι πλάσμα έχουν πιό σωστά χρώματα ..... (αλλά άτονα Συνήθως)

- Καλύτερο μαυρο ....(μόνο η Pioneer)

- Δεν έχουν λευκό .......(όλες)

- είναι πιο γρήγορες ..... ?

- δεν χρειάζονται 100 hz ...

- αφήνουν στάμπα απο καμένα pixel

- μπορείς με αντίμετρα να το φτιάξεις ......(δηλ. αντίθετη εικόνα εκεί που κάεικαν.

- εχουν καλύτερο αποτέλεσμα εκόνας στο δέκτη της τηλεώρασης ....

κλπ.

 

- Για τα χρώματα έγραψα παραπάνω.

- Καλύτερο μαύρο έχουν όντως, αλλά οι LCD τις πλησιάζουν πλέον. Η Pioneer όμως παίζει μόνη της...

- Το λευκό τους είναι μια χαρά, φυσικότατο. Η διαφορα του πλυμένου (LCD) από το πραγματικά καθαρό (plasma) :p

- Δεν έχουν κανένα πρόβλημα κίνησης. Κάποιες έχουν και 100Hz πάντως.

- Εννοείς το Burn in. Δες το προηγούμενο ποστ μου.

- Αυτό που λες λέγεται image retention και είναι ένα στάδιο πριν το burn in: αν μείνει ακίνητη εικόνα για μερικές ώρες πιθανόν να παραμείνει είδωλο, ιδίως τον πρώτο καιρό. Μόλις η τηλεόραση παίξει κάτι άλλο, μετά από λίγο το είδωλο θα εξαφανιστεί. Χρήσιμη γνώση για να αποφεύγονται τα καρδιακά :)

- Η τεχνολογία του panel (LCD ή plasma) έχει δευτερεύουσα σημασία για την εικόνα του τηλεοπτικού σήματος. Το βασικό ρόλο εδώ παίζει το κύκλωμα scaling της τηλεόρασης και η ικανότητά του να προσαρμόσει το χαμηλής ποιότητας ελληνικό τηλεοπτικό σήμα στο HD panel.

 

Συμπέρασμα απο Plasma είμαι ανάμεσα σε Hitachi - Samsung , δεν είναι 100 hz καμία απο τις 2 (πειράζει) Αν η διαφορά ξεπεράσει τα 500 τότε Samsung

Συμπέρασμα απο LCD ανάμεσα σε Philips-Sharp , Αν η διαφορά ξεπεράσει τα 500 τότε Sharp

 

Μεταξύ αυτών που αναφέρεις στο post σου εγώ θα προτιμούσα την Panasonic ή τη Sony.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το burn in εμφανίζεται σε όλες τις plasma στο λογότυπο του καναλιού, ιδίως αν έχει παίξει πολλές ώρες ένα κανάλι... Δές σε μερικές καφετέριες που έχει μείνει μόνιμα το λογότυπο του MEGA παρόλο που η τηλεόραση είναι συντονισμένη σε άλλο κανάλι... Και το λογότυπο, στατική εικόνα είναι. Και μάλιστα αυτά που είναι λευκά και φωτεινά, (πχ Mega, Alpha) αποτυπώνονται πολύ πιο ευκολα...

Μην σκεφτείς πως δε σε ενοχλεί... Θα πηγαίνει συνέχεια το μάτι σου εκεί...

 

Μα πόσες ώρες να βλέπεις πια το ίδιο κανάλι; Ούτε DVD ούτε τίποτα; Ούτε ο Κοντομηνάς δε βλέπει μόνο Alpha.

Έχω ζήσει με plasma 3,5 χρόνια, χωρίς να ξέρω τί είναι το burn in όταν αγοράστηκε και φυσικά με μοντέλο πολύ πιο ευαίσθητο από τα σημερινά. Ειλικρινά δεν είχα κανένα πρόβλημα, θεωρώ το θόρυβο του burn in πολύ υπερβολικό. Οι συνθήκες και οι συνήθειες ενός μέσου σπιτιού είναι διαφορετικές από ενός αεροδρομίου ή μιας καφετέριας.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

- Οι LCD έχουν πολύ έντονα χρώματα.

Τα πιο φυσικά χρώματα σε LCD τα έχουν οι Sony, με διαφορά.

Η SonyW3000 δεν μου αρέσει καθόλου το πλαίσιο (βλέπεις είναι και η αισθητική στην μέση).

Πιστεύεις οτι η Philips δεν έχει αντίστοιχα φυσικά χρώματα εξάλου αυτή πείρε το βραβείο.

- Δύο μπαλάκια ταυτόχρονα δεν θα βλέπεις. :p

Δεν το λέω γιατί μου κατέβηκε στο κεφάλι το διάβασα σε review την 47pfl9762 απο αγοραστή (τα έβρισκε όλα super εκτός απο τα αθλητικά μέσω του τηλεοπτικού σήματος.

Κοίτα για LCD 100Hz.

Τα 100hz αφορούν μόνο το τηλεοπτικό σήμα ή και το σήμα απο DVD

- Το μαύρο πολλών LCD γκριζάρει έντονα. Καινούρια μοντέλα όμως όπως οι Samsung F86 & F96, SONY W3000 & X3500 έχουν λύσει αρκετά εώς εντελώς το πρόβλημα. Καλό μαύρο έχουν παραδοσιακά και οι Sharp, ενώ υστερούν συνήθως οι Philips.

F96 και X3500 είναι εκτός λόγο κόστους Πάντος το μαύρο τους είναι πολύ δυνατό.

Pioneer όμως παίζει μόνη της...

- Το λευκό τους είναι μια χαρά, φυσικότατο. Η διαφορα του πλυμένου (LCD) από το πραγματικά καθαρό (plasma) :p

Σε όσα μαζαζιά και αν πήγα και στην έκθεση δεν βρήκα ούτε μία Plasma που να βγάζει λευκό.

Σε όλες υπάρχει απόχρωση σιέλ ή γκρί.

Ειδικά σε ταινίες όπως HapyFeet δεν το αποδίδει καμία

- Δεν έχουν κανένα πρόβλημα κίνησης. Κάποιες έχουν και 100Hz πάντως.

Δηλαδή μία LCD 100αρα δεν θα παίξει καλύτερα τηλεοπτικό σήμα ή dvd απο μία Plasma που δεν έχει.

- Η τεχνολογία του panel (LCD ή plasma) έχει δευτερεύουσα σημασία για την εικόνα του τηλεοπτικού σήματος. Το βασικό ρόλο εδώ παίζει το κύκλωμα scaling της τηλεόρασης και η ικανότητά του να προσαρμόσει το χαμηλής ποιότητας ελληνικό τηλεοπτικό σήμα στο HD panel.

ΤΝΧ

 

Μεταξύ αυτών που αναφέρεις στο post σου εγώ θα προτιμούσα την Panasonic ή τη Sony.

panasonic όχι λόγο του 1,2 HDMI και τις τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι η Philips δεν έχει αντίστοιχα φυσικά χρώματα εξάλου αυτή πείρε το βραβείο.

 

Τα χρώματα των Philips είναι ψυχρά. Αλλά μπορεί εσένα να σου αρέσουν, το ξαναλέω.

 

Δεν το λέω γιατί μου κατέβηκε στο κεφάλι το διάβασα σε review την 47pfl9762 απο αγοραστή (τα έβρισκε όλα super εκτός απο τα αθλητικά μέσω του τηλεοπτικού σήματος.

 

Τα 100hz αφορούν μόνο το τηλεοπτικό σήμα ή και το σήμα απο DVD

 

 

Το ξέρω ότι δεν το έβγαλες από το κεφάλι σου, απλά λέω ότι το πρόβλημα κίνησης που είχαν οι LCD έχει περιοριστεί σημαντικά. Αν συνεχίζει να σε ενοχλεί, η λύση είναι τα 100Hz.

Μήπως είχε πρόβλημα ειδώλων από το σήμα της κεραίας ο άλλος αγοραστής; Μου φαίνεται υπερβολική η περιγραφή αυτή.

 

Τα 100Hz αφορούν τα πάντα. Σε ταινία (υλικό προερχόμενο από φιλμ) ίσως να ενοχλούν και να πρέπει να το κλείνεις, είναι κάτι που θα δεις μόνος σου.

 

 

Σε όσα μαζαζιά και αν πήγα και στην έκθεση δεν βρήκα ούτε μία Plasma που να βγάζει λευκό.

Σε όλες υπάρχει απόχρωση σιέλ ή γκρί.

Ειδικά σε ταινίες όπως HapyFeet δεν το αποδίδει καμία

 

Προφανώς είναι θέμα ρυθμίσεων. Οι συνθήκες στα καταστήματα άλλωστε διαφέρουν πάρα πολύ από αυτές ενός σπιτιού.

 

Δηλαδή μία LCD 100αρα δεν θα παίξει καλύτερα τηλεοπτικό σήμα ή dvd απο μία Plasma που δεν έχει.

 

Είναι θέμα μοντέλου, δεν υπάρχει γενική απάντηση. ΟΙ plasma πάντως κατά κανόνα δεν χρειάζονται τα 100Hz για να μην αφήνουν ίχνη στην κίνηση.

 

panasonic όχι λόγο του 1,2 HDMI και τις τιμής.

 

Το HDMI 1.3 δεν έχει σχεδόν καμία χρησιμότητα σε τηλεόραση. Υποστηρίζει deep colour για το οποίο δεν υπάρχει καθόλου υλικό ούτε και θα υπάρξει στο ορατό μέλλον (blu-ray & HD-DVD δεν το υποστηρίζουν) και τα νέα φορμά ήχου Dolby TrueHD & DTS-MA που προφανώς δεν έχουν σχέση με τα ηχειάκια μιας τηλεόρασης αλλά με κάποιον ενισχυτή home cinema.

Είναι κάτι που καλό είναι να υπάρχει (η μόνη του χρησιμότητά αυτή τη στιγμή είναι η σύνδεση με κάμερα AVCHD) αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί κριτήριο αγοράς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λές για το 1,2 τελικά δεν έχεις άδικο

Εξακολουθεί όμως να είναι ακριβή επιλογή.

 

Ξερεις ξεκίνησα απο τα 2000 σιγά σιγά ανεβένεις και έτσι έφτασα να σκεφτομαι την Panasonic .

 

Για το λευκό επιμένω, ακόμα και εγώ όταν είχα δυνατότητα να παίξω με τις ρυθμίσεις στις (Panasonic pz700 και 600 ,Pioneer 507 , Hitachi p50t01 ) δεν το είδα ποτέ.

 

Εάν λέγαμε πχ. Sharp xl2 100hz και Samsung p96 οχι 100 τι θα διάλεγες . το πλάσμα ή το LCD με τα 100 ?

Kαι γιατί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...