Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, p_k said:

Μα τι γίνεται;

Τώρα μόλις τσέκαρα και δεν ήρθε κανένα update...

Άμα βάλεις άλλη χώρα(πχ Γαλλία) θα έρθει επιτόπου,έτσι έκανα εδώ και δύο βδομάδες 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, vazos said:

Άμα βάλεις άλλη χώρα(πχ Γαλλία) θα έρθει επιτόπου,έτσι έκανα εδώ και δύο βδομάδες 

Είπα να το αποφύγω και να περιμένω 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, topmar said:

Έχω εντοπίσει τελικά ότι το πρόβλημα είναι θέμα του IMS - IMS Registration Not Registered, γι΄αυτό και δεν δουλεύει το VoLTE. Αύριο θα μιλήσω ξανά με την τεχνική υποστήριξη για να δοκιμάσω τις τελευταίες 2 πιθανές λύσεις, την επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου και την αλλαγή σε νέα κάρτα SIM.

Γιατί είναι τόσο σημαντικό για σένα το VoLTE ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχω ίντερνετ όταν μιλάω στο κινητό και αφενός δεν δέχομαι μηνύματα (Viber, WhatsApp, Messenger, κλπ), αφετέρου δεν μπορώ να σερφάρω στο ίντερνετ και να βρω-δω κάτι εκείνη την ώρα. 

Σε κάθε περίπτωση, το χρειάζομαι. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bathan said:

Γιατί είναι τόσο σημαντικό για σένα το VoLTE ;

Έχεις μιλήσει με volte ; Αν ναι θα καταλάβεις αμέσως πόσο βασικό είναι. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα επικοινώνησε μαζί μου η Nova και μου απάντησαν ότι δεν γίνεται τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι θέμα ασυμβατότητας της νέας ROM HyperOS. 

Θα επικοινωνήσουν με την Xiaomi για να αναφέρουν το πρόβλημα για να δοθεί λύση σε κάποιο μελλοντικό update της συσκευής, είπαν. 

Οπότε, "κλάφτα Χαράλαμπε"😢

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα, σήμερα επικοινώνησε μαζί μου η Nova και μου απάντησαν ότι δεν γίνεται τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, είναι θέμα ασυμβατότητας της νέας ROM HyperOS. 

Θα επικοινωνήσουν με την Xiaomi για να αναφέρουν το πρόβλημα για να δοθεί λύση σε κάποιο μελλοντικό update της συσκευής, είπαν. 

Οπότε, "κλάφτα Χαράλαμπε"😢

Καλά από παραμύθι άλλο τίποτα...Η Nova πρέπει να στείλει αναφορά με τις ρυθμίσεις για να μπούνε στα csc του Ρομ του HyperOs   αυτά που λένε περί συμβατότητας είναι κουραφεξαλα σε κάθε update μήνα η μεγάλο update αλλαγής λειτουργικού οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να κάνουν διαρκη ενημέρωση σε μηνιαία βαση για να μπαίνουν οι ρυθμίσεις στη Ρομ .Το ότι στην τελικη φαίνεται θέμα συμβατότητας είναι επειδή άργησε η Nova να ενημερώσει .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, s_nova said:

Καλά από παραμύθι άλλο τίποτα...Η Nova πρέπει να στείλει αναφορά με τις ρυθμίσεις για να μπούνε στα csc του Ρομ του HyperOs   αυτά που λένε περί συμβατότητας είναι κουραφεξαλα σε κάθε update μήνα η μεγάλο update αλλαγής λειτουργικού οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να κάνουν διαρκη ενημέρωση σε μηνιαία βαση για να μπαίνουν οι ρυθμίσεις στη Ρομ .Το ότι στην τελικη φαίνεται θέμα συμβατότητας είναι επειδή άργησε η Nova να ενημερώσει .

Αυτό βγάζει νόημα, φυσικά και δεν πίστεψα τι μου είπαν! Δεν είναι δυνατόν να δουλεύει στα δίκτυα των 2 άλλων παρόχων (Cosmote + Vodafone) και να μην δουλεύει μόνο στη Nova! 

Οπότε, λύση γιοκ; 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 7:26 ΜΜ, topmar said:

Αυτό βγάζει νόημα, φυσικά και δεν πίστεψα τι μου είπαν! Δεν είναι δυνατόν να δουλεύει στα δίκτυα των 2 άλλων παρόχων (Cosmote + Vodafone) και να μην δουλεύει μόνο στη Nova! 

Οπότε, λύση γιοκ; 

 Δοκιμασες καμια σιμ  αλλης  εταιριας?

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου συσκευή όχι ακόμα, αλλά βρήκα στο ίντερνετ άλλον χρήστη που είχε Vodafone και δουλεύει μια χαρά (δες το screenshot από την φωτογραφία που ανέβασε). 

FB_IMG_1708120311887.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις έκανα το λάθος του αιώνα...

Έβαλα χώρα Ελβετία, μου ήρθε αμέσως το hyper os, το εγκατέστησα και από τότε δεν έχω Volte.

Υπενθυμίζω ότι είμαι με EU έκδοση λογισμικού, που υποτίθεται δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα όπως είχε αναφέρει προηγουμένως άλλος συμφορουμίτης, όμως εδώ και μισή ώρα το Volte αγνοείται...

Κοινώς την πατήσαμε.

Έβαλα με τους γνωστούς κωδικούς τον διακόπτη Volte, όμως και πάλι τίποτε...

Μίλησα με το 13700, έκλεισαν το Volte, το ξαναενεργοποίησαν μήπως και είχε κολλήσει κάτι από κει όπως μου είπαν, αλλά όπως καταλαβαίνετε ούτε και αυτό βοήθησε σε κάτι...

Μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού μόνο χρησιμοποιώντας το κινητό χωρίς υπολογιστή;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, topmar said:

Στη δική μου συσκευή όχι ακόμα, αλλά βρήκα στο ίντερνετ άλλον χρήστη που είχε Vodafone και δουλεύει μια χαρά (δες το screenshot από την φωτογραφία που ανέβασε). 

FB_IMG_1708120311887.jpg

Τι update εκανε ποια χωρα ? Προφανως ,με καποιες χωρες δεχεται το VoLte σε καποιες αλλες οχι .

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, s_nova said:

Τι update εκανε ποια χωρα ? Προφανως ,με καποιες χωρες δεχεται το VoLte σε καποιες αλλες οχι .

Με Ελβετία, λες να αλλάξω χωρα; Αλλά το γύρισα σε Ελλάδα.

Άσε, βρήκαμε δουλειά 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, p_k said:

Καλησπέρα, μόλις έκανα το λάθος του αιώνα...

Έβαλα χώρα Ελβετία, μου ήρθε αμέσως το hyper os, το εγκατέστησα και από τότε δεν έχω Volte.

Υπενθυμίζω ότι είμαι με EU έκδοση λογισμικού, που υποτίθεται δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα όπως είχε αναφέρει προηγουμένως άλλος συμφορουμίτης, όμως εδώ και μισή ώρα το Volte αγνοείται...

Κοινώς την πατήσαμε.

Έβαλα με τους γνωστούς κωδικούς τον διακόπτη Volte, όμως και πάλι τίποτε...

Μίλησα με το 13700, έκλεισαν το Volte, το ξαναενεργοποίησαν μήπως και είχε κολλήσει κάτι από κει όπως μου είπαν, αλλά όπως καταλαβαίνετε ούτε και αυτό βοήθησε σε κάτι...

Μπορώ να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση λογισμικού μόνο χρησιμοποιώντας το κινητό χωρίς υπολογιστή;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Μήπως έχεις Nova πάροχο τηλεφωνίας; 

Κι εγώ για downgrade από HyperOS σε Miui μάλλον θα πάω, αλλά δεν ξέρω πως γίνεται (μην χαλάσουμε κι άλλο το τηλέφωνο!). 

 

15 minutes ago, s_nova said:

Τι update εκανε ποια χωρα ? Προφανως ,με καποιες χωρες δεχεται το VoLte σε καποιες αλλες οχι .

Είχα βάλει Νιγηρία νομίζω για να βγει το update. Λές αυτό να φταίει; Αλλά αφού η Global HyperOS 1.0.2.0 είναι μία, δεν παίζει ρόλο η χώρα. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι πονηρια θελει αυτο χμμμ να παραμεινεις με ξενο region  και οταν βγαλει Ελληνικο update τοτε  να κανεις εγκατασταση???:classic_rolleyes:

Προφανως οταν εχεις global rom δεν πρεπει να το γυρνας σε αλλη χωρα καποιοι που το κανουν τυχαια σε καποια ξενη χωρα δεχεται το VoLte Ελλαδας   και σε καποιες παλι τυχαια αλλες χωρες δεν το εχει και ετσι σε καποιον υπαρχει σε αλλον οχι...Αρα πρεπει να μεινεις σε ξενο region και οταν ψιλιαστεις οτι εχει βγαλει ενημερωση θα το γυρισεις ελλαδα να βγαλει update για global  ελληνικο ρομ...

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, p_k said:

Με Ελβετία, λες να αλλάξω χωρα; Αλλά το γύρισα σε Ελλάδα.

Άσε, βρήκαμε δουλειά 

Τώρα που είσαι Ελλάδα κάνε ξανά εγκατάσταση την ρομ μέσα από τον updater.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

NOVA είναι ο πάροχος.

Εδώ μάλλον βρίσκεται το θέμα.

Τώρα έγινε η πατάτα...

Άραγε downgrade γίνεται σε κάποιο κατάστημα που να ξέρουν τι κάνουν;

 

 

 

2 minutes ago, chios said:

Τώρα που είσαι Ελλάδα κάνε ξανά εγκατάσταση την ρομ μέσα από τον updater.

Δεν νομίζω να γίνει κάτι, αλλά θα δοκιμάσω.

Το θέμα είναι πότε θα έρθει το άλλο update...

Αν αλλάξεις χώρα και επανέλθεις στην Ελλάδα, θα έρχονται μετά τα ελληνικά ας πούμε updates; 

Ρε μπλέξιμο στα καλά καθούμενα 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, chios said:

Τώρα που είσαι Ελλάδα κάνε ξανά εγκατάσταση την ρομ μέσα από τον updater.

Αυτό είναι δοκιμασμένο και δουλεύει ή τώρα να το δοκιμάσουμε κι αν φτιάξει; Σβήνονται όλα από το κινητό και θέλει στήσιμο από την αρχή; 

2 minutes ago, p_k said:

NOVA είναι ο πάροχος.

Εδώ μάλλον βρίσκεται το θέμα.

Τώρα έγινε η πατάτα...

Άραγε downgrade γίνεται σε κάποιο κατάστημα που να ξέρουν τι κάνουν;

 

 

 

Οπότε η μ@λακία είναι της Nova λοιπόν! 😡

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, topmar said:

Αυτό είναι δοκιμασμένο και δουλεύει ή τώρα να το δοκιμάσουμε κι αν φτιάξει; Σβήνονται όλα από το κινητό και θέλει στήσιμο από την αρχή; 

Οπότε η μ@λακία είναι της Nova λοιπόν! 😡

Αφου εβαλε χωρα Ελβετια πως ειναι λαλακια της Nova ???

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, s_nova said:

Αφου εβαλε χωρα Ελβετια πως ειναι λαλακια της Nova ???

Γιατί δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote, γιαυτό. 

Παρεπιμπτόντως, κατεβάζω την ROM ξανά από τον update του κινητού (Λήψη τελευταίου πακέτου εγκατάστασης) ενώ είμαι Ελλάδα ως Region. Δεν έχω ελπίδα ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα όμως... 

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, topmar said:

Γιατί δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote, γιαυτό. 

Παρεπιμπτόντως, κατεβάζω την ROM ξανά από τον update του κινητού (Λήψη τελευταίου πακέτου εγκατάστασης) ενώ είμαι Ελλάδα ως Region. Δεν έχω ελπίδα ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα όμως... 

Εχω μια ελπιδα πως κατι καλο θα γινει:classic_blink:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, topmar said:

Οπότε η μ@λακία είναι της Nova λοιπόν! 😡

Δεν ειναι σιγουρο αυτο,  γιατι δεν ξερουμε  αν με το ελληνικο update θα λειτουργησει το volte  της νοβα. Η  ρομ βεβαια ειναι παντου η  ιδια αλλα πολυ πιθανον να αλλαζει ο τροπος εγκαταστασης αναλογα με την χωρα και τους παροχους
Για να ειμαστε σιγουροι  θα πρεπει να δουμε τι θα γινει οταν επιτελους στειλουν  το Hyperos   στην Ελλαδα.  Και για να  μην το στελνουν καποιο λογο μου φαινεται θα εχουν  που πιθανως να ειναι κατι σε σχεση με τα συστηματα μεταδοσης των εταιριων.
Πολυ πιθανον να μην στειλουν καν αυτη την εκδοση και να παρουμε κατ' ευθειαν καποια επομενη οποτε θα λυθουν μαλλον και τα προβληματα με το Volte.
 

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, topmar said:

Γιατί δουλεύει σε Vodafone ή Cosmote, γιαυτό. 

Παρεπιμπτόντως, κατεβάζω την ROM ξανά από τον update του κινητού (Λήψη τελευταίου πακέτου εγκατάστασης) ενώ είμαι Ελλάδα ως Region. Δεν έχω ελπίδα ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα όμως... 

Για δοκίμασε φίλε και πες μας, μην το κάνουμε τσάμπα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με Δεν σβήνει τίποτα με το Λήψη τελευταίου πακέτου εγκατάστασης. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Just now, s_nova said:

Εχω μια ελπιδα πως κατι καλο θα γινει:classic_blink:

Μακάρι φίλε μου!

Just now, chios said:

Με Δεν σβήνει τίποτα με το Λήψη τελευταίου πακέτου εγκατάστασης. 

Δεν σβήνει, δεν είναι επαναφορά δεδομένων 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...