Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η global έχουν πολλές φορές προβλήματα με volte, καλύτερα να περάσετε EU rom .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σε eu rom όλα κομπλέ δουλεύουν 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_nova said:

 

Χμμμμ περιεργο...Για πηγαινε ρυθμισεις / Δικτυα κινητης τηλεφωνιας/ πατα επανω αριστερα πανω στο ονομα του δικτυου σου μπες και πηγαινε ονοματα σημειου προσβασης / apn   και πατα κατω δεξια επαναφορα.

Το έκανα μόλις τώρα, τίποτα ξανά.... 

1 hour ago, chios said:

Η global έχουν πολλές φορές προβλήματα με volte, καλύτερα να περάσετε EU rom .

Έτσι το πήρα φίλε, δεν θέλω να το πειράξω... Δούλευε κανονικά με την προηγούμενη ROM 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, furious_n-gage said:

Eu rom έχουμε οταν έχουμε επελεγμενη ευροπαικη χώρα? 

Όχι 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος,  το Volte χρειαζεται για να εχεις ταυτοχρονα και δεδομενα οταν μιλας στο κινητο? 
Και ενα δευτερο.  Το Wifi calling  τι ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη περνάτε Ρομ άλλων χωρών .Όχι ότι θα συμβεί κατι κακό απλά υπάρχει ενδεχόμενο να λείπουν οι εκτεταμένες ρυθμίσεις δικτύων κινητής Ελλάδας και να έχει μόνο τις τυπικές.Αυτες είναι γραμμένες σε ένα πολύ μικρό κομμάτι του κάθε Ρομ και λέγεται csc.Δεν ξέρω τι έχει κάνει ο καθένας και δεν  μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά είναι σοβαρό να μην είναι ενεργό το voLte  για να μη σου σπάει τα νεύρα και μένεις χωρίς iντερνετ όταν μιλάς σε κλήση...Εννοείται ότι δεν χρειάζεται πανικός γιατί δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά πολλές φορες είναι ενοχλητικό.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι πρόβλημα αυτό, δεν ξέρω πως θα το λύσω κιόλας. 

Χίλιες φορές να μην την έβαζα την HyperOS! 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Just now, topmar said:

Εννοείται ότι είναι πρόβλημα αυτό, δεν ξέρω πως θα το λύσω κιόλας. 

Χίλιες φορές να μην την έβαζα την HyperOS! 

Κάτσε ρε  φίλε θα βρεθεί η λύση η huper os άλλωστε  είναι πολύ βελτιστοποιημένη σε σχέση με την παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο... δηλαδή αν μας έρθει το update να το κάνουμε ή να μην το κάνουμε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, s_nova said:

Κάτσε ρε  φίλε θα βρεθεί η λύση η huper os άλλωστε  είναι πολύ βελτιστοποιημένη σε σχέση με την παλιά.

Το ζήτημα είναι μέχρι να βρεθεί τι κάνουμε; Συμβιβασμό, όταν έχω κλήση δεν θα έχω δεδομένα. 😔

44 minutes ago, p_k said:

Άλλο πάλι και τούτο... δηλαδή αν μας έρθει το update να το κάνουμε ή να μην το κάνουμε;

Εάν έχεις EU ROM, μια χαρά δουλεύει, με τις Global είναι το ζήτημα. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Just now, topmar said:

Το ζήτημα είναι μέχρι να βρεθεί τι κάνουμε; Συμβιβασμό, όταν έχω κλήση δεν θα έχω δεδομένα. 😔

Εάν έχεις EU ROM, μια χαρά δουλεύει, με τις Global είναι το ζήτημα. 

EU έχω, αλλά ακόμη περιμένω...

 

Screenshot_2024-02-16-21-35-23-383_com.android.updater.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

EU έχω, αλλά ακόμη περιμένω...

 

Screenshot_2024-02-16-21-35-23-383_com.android.updater.jpg

Ε τότε να περιμένεις να έρθει και νασαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, s_nova said:

Ε τότε να περιμένεις να έρθει και νασαι κομπλέ.

Μέχρι τώρα είχα το δίλημμα να βάλω καμιά Πολωνία και να τελειώνουμε, αλλά αποφάσισα να περιμένω.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, topmar said:

Το ζήτημα είναι μέχρι να βρεθεί τι κάνουμε; Συμβιβασμό, όταν έχω κλήση δεν θα έχω δεδομένα. 😔

Εάν έχεις EU ROM, μια χαρά δουλεύει, με τις Global είναι το ζήτημα. 

Εάν αλλάξεις θεση Sim την βάλεις στην θέση 2 στην υποδοχη θα ξαναδιαβάσει τα csc  που περιέχονται οι ρυθμίσεις  δικτύων .Εάν παραμένει όπως πριν σημαίνει ότι το Ρομ δεν περιέχει τις αναλογες  ρυθμίσεις .Πρέπει να μπει ευρωπαϊκό Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Για να το δοκιμάσω κι αυτό... Το δοκίμασα, τα ίδια. 

Μιλώντας με 2 άλλους χρήστες του X5 Pro 5G, που πέρασαν κι αυτοί την HyperOS 1.0.2.0 UMSMIXM, δουλεύει μια χαρά σε αυτούς το VoLTE.

Όμως, και οι δύο έχουν Cosmote, ενώ εγώ Nova. Οπότε κάτι με την Nova γίνεται.

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών προ ολίγου, σε αυτούς είναι ενεργοποιημένο, έκαναν επανεκκίνηση και δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο.

Οπότε τώρα θέλω να βρω κι άλλον χρήστη με Global HyperOS 1.0.2.0 UMSMIXM και πάροχο Nova, για να διαπιστώσω εάν δουλεύει σε αυτόν το VoLTE. 

Screenshot_2024-02-16-23-59-11-136_com.opera.browser-edit.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο που παρατήρησα, στο Xiaomi Account δεν βγάζει αριθμό τηλεφώνου και δείχνει μη συνδεδεμένο. 

Μήπως από εδώ βγαίνει το πρόβλημα με το VoLTE; 

Screenshot_2024-02-17-03-25-48-919_com.xiaomi.account-edit.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, topmar said:

Καλησπέρα, έβαλα την νέα HyperOS αλλά δεν έχει VoLTE πλέον.

Το κουμπί έχει εμφανιστεί κανονικά και είναι επιλεγμένο, αλλά δε κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει και δεν λειτουργεί, αν είμαι σε κλήση δεν έχω δεδομένα.

Και εδώ μάλλον είναι θέμα της HyperOS, γιατί πριν δούλευε. 

Πήγαινε στον dialer και πληκτρολογησε *#*#86583#*#* αν σου γράψει disabled έχει ενεργοποιηθεί το VoLTE και είσαι έτοιμος αν σου γράψει enabled έχει απενεργοποιηθει  και πρέπει να ξανακάνεις την ίδια κίνηση για να σου δείξει disabled και να ενεργοποιηθεί 

Αν δεν πετύχει κι αυτό τότε κάποιο άλλο θέμα έχεις και θέλει ψάξιμο 

Για vowifi αντίστοιχα είναι *#*#869434#*#

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εννοείται ότι το έχω δοκιμάσει αυτό, δεν φτιάχνει πάλι! 

Άλλοι με Cosmote δεν έχουν πρόβλημα, ψάχνω για άλλον με NOVA που την έβαλε αν έχει κι αυτός πρόβλημα. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και βρες μια σιμ cosmote και δοκίμασε την για να δεις για αρχή αν έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή η εταιρία 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι όλα οφείλονται στην global rom της συσκευής και ότι με κάποιο επόμενο update θα διορθωθεί, δεν υπάρχει περίπτωση.

Επομένως υπομονή.

Τώρα θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα του να περιμένω ή όχι για το hyper os update.

Να δοκιμάσω δηλαδή με αλλαγή χώρας ή να περιμένω.

@s_nova εσύ θύμισε μου λίγο, με ποια ρομ είσαι και τι έκανες με το update;

Όπως έχω ξαναγράψει είμαι με update Νοεμβρίου και έχουμε Φεβρουάριο, γιατί το αργούν τόσο πολύ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ global rom έχω και μια ζωή global είχα σε σχεδόν όλα τα κινητά τηλέφωνα μου και δεν αντιμετώπισα θέματα 

Και τώρα σε hyperos είμαι με global χωρίς κανένα πρόβλημα 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα ότι φταίει η global

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, admen said:

Και εγώ global rom έχω και μια ζωή global είχα σε σχεδόν όλα τα κινητά τηλέφωνα μου και δεν αντιμετώπισα θέματα 

Και τώρα σε hyperos είμαι με global χωρίς κανένα πρόβλημα 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα ότι φταίει η global

Από αυτά που γράψαν οι φίλοι εδώ μέσα έβγαλα το συμπέρασμα.

Από τη στιγμή όμως που δεν έχεις εσύ πρόβλημα και έχεις κανονικά volte, κάτι άλλο συμβαίνει.

Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να κάνει μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ας κάνει τον κόπο, ας δαπανήσει λίγο χρόνο να δούμε τι γίνεται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Global ROM, έγραψα πιο πάνω ότι δουλεύει μια χαρά σε Cosmote. 

Δεν βλέπω να τη γλιτώνω την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. 

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...