Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, customer said:

Αυτοι ομως λενε οτι  φτιαξανε το HyperOS  ειδιακα για την διαχειρηση και εξοικονομηση της μπαταριας.

Ναι καλά, όλοι έτσι λένε !

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2024 at 10:57 ΠΜ, bathan said:

Ναι εβαλα Γαλλία. Το έκανα απλά απο περιέργεια, δεν καιγόμουν άλλωστε

Πάντως μια πρώτη διαπίστωση είναι πως η μπαταρία τελειώνει πιό γρήγορα.
Με το MIUI μετά απο πλήρη φόρτιση έπεφτε απο το 100% σε 2+ ώρες, τωρα με το HyperOS πέφτει στην μισή ώρα

Οταν λες επεφτε σε 2 ωρες εννοεις εχοντας σβηστη την οθόνη
απο το 100 επεφτε στο 99?

 

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, customer said:

Οταν λες επεφτε σε 2 ωρες εννοεις εχοντας σβηστη την οθόνη
απο το 100 επεφτε στο 99?

 

Με το MIUI οταν το φόρτιζα στο 100% η μπαταρια επεφτε στο 99% μετά από 2+ ώρες ασχετα αν ηταν σβηστη η οθονη ή σκρολάριζα στο web

Τωρα στο μισάωρο πέφτει στο 99% ασχέτως τι κάνεις

ΕΙναι το γνωστό θέμα με τα updates, συχνά χαλάνε την απόδοση της μπαταριας

ΟΚ το κινητό δεν έχει καμια τρομερή μπαταρία, αν και 5000mAh, αλλά μετα το update το δικο μου τουλάχιστον χειροτέρεψε σε αυτό το κομμάτι. Anyway

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bathan said:

Με το MIUI οταν το φόρτιζα στο 100% η μπαταρια επεφτε στο 99% μετά από 2+ ώρες ασχετα αν ηταν σβηστη η οθονη ή σκρολάριζα στο web

Τωρα στο μισάωρο πέφτει στο 99% ασχέτως τι κάνεις

ΕΙναι το γνωστό θέμα με τα updates, συχνά χαλάνε την απόδοση της μπαταριας

ΟΚ το κινητό δεν έχει καμια τρομερή μπαταρία, αν και 5000mAh, αλλά μετα το update το δικο μου τουλάχιστον χειροτέρεψε σε αυτό το κομμάτι. Anyway

2 ώρες σκάλισμα συνεχώς εννοείς, χωρίς να πέσει η μπαταρία;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, p_k said:

2 ώρες σκάλισμα συνεχώς εννοείς, χωρίς να πέσει η μπαταρία;

Ναι χωρις καποια βαρια χρηση, πχ video, μόνο browsing

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος μαλλον κανεις φιλε, αφου  περαν πασης αμφιβολιας, ενα κινητο με σβηστη  οθονη καταναλωνει  απο 3 μεχρι 5 φορες λιγοτερη μπαταρια  απο το ιδιο κινητο με ενεργη οθονη. Και δυο ωρες ανοιχτη οθονη δεν ειναι λιγος χρονος

 

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, να μην πέφτει ούτε 1% σε ένα δίωρο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

battery calibration λέγεται και είναι απλό. Με απλά λόγια, όταν διαβάζει τόση τάση και τόση πτώση τάσης ανάλογα το ρεύμα που τραβά, τότε το κινητό υπολογίζει βάση ενός αλγορίθμου & ιστορικού το ποσοστό που βλέπετε εκεί πάνω. Όταν αλλάζει ο αλγόριθμος αυτός (χωρίς καμιά άλλη αλλαγή στο ίδιο ακριβώς λειτουργικό και κινητό του ίδιου χρήστη) τότε θα βλέπετε και άλλο νούμερο εκεί. Δεν κρίνω αν το Α λειτουργικό ή το Β λειτουργικό είναι καλύτερο/χειρότερο αλλά μην δίνεται και τόση βάση στο νούμερο αυτό αλλά στο πόση χρήση κάνετε από την μιά φόρτιση στην άλλη. Σαν τους δείκτες βενζίνης είναι το θέμα αυτό, μια ιδέα σου δίνουν και όχι ακριβώς πόσα λίτρα έχει το ντεπόζιτο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, customer said:

Καποιο λαθος μαλλον κανεις φιλε, αφου  περαν πασης αμφιβολιας, ενα κινητο με σβηστη  οθονη καταναλωνει  απο 3 μεχρι 5 φορες λιγοτερη μπαταρια  απο το ιδιο κινητο με ενεργη οθονη. Και δυο ωρες ανοιχτη οθονη δεν ειναι λιγος χρονος

 

Και όμως δεν κάνω λάθος, το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Οταν πρωτο ειχα πάρει το κινητό πάντα τσέκαρα την μπαταρία για να δω ποσο αντέχει. Με το MIUI έπεφτε απο το 100 στο 99% μετά απο 2 ωρες. Anyway δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί στο τέλος κρατάει το ίδιο, 1,5 μέρα ή 2 το πολύ

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Σε global έκδοση έβαλα χώρα Νιγηρία και μου έβγαλε τελικά την hyperos αφού γύρισα τον μισό πλανήτη 

 

Screenshot_2024-02-14-18-43-35-779_com.android.updater.thumb.jpg.363ad5589d158adbff3634a140874b22.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, admen said:

Σε global έκδοση έβαλα χώρα Νιγηρία και μου έβγαλε τελικά την hyperos αφού γύρισα τον μισό πλανήτη 

 

Screenshot_2024-02-14-18-43-35-779_com.android.updater.thumb.jpg.363ad5589d158adbff3634a140874b22.jpg

Τι εννοείς γύρισες τον μισό πλανήτη ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, μόλις έβαλα κι εγώ Νιγηρία σε έκδοση Global και την βρήκε. 

Την κατεβάζω τώρα... 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Τι εννοείς γύρισες τον μισό πλανήτη ;

Έβαζα διάφορες χώρες και δεν μου την εβγαζε

Link to comment
Share on other sites

Πότε γυρνάμε σε Ελλάδα ξανά; Μόλις την κατεβάσουμε και πριν την εγκατάσταση της; 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο poco m4 pro είχα κατεβάσει την έκδοση από Γαλλία, την πέρασα κανονικά και μετά το γύρισα σε Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στο δικό μας τηλέφωνο τώρα ακόμη θα περιμένω...πού θα πάει; δεν θα ρθει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κι εσύ Νιγηρία και θα βγει. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, topmar said:

Βάλε κι εσύ Νιγηρία και θα βγει. 

Είπα να κάνω υπομονή, παλιά είχα κάνει αυτό το κόλπο σε redmi 5 plus και είχε γεμίσει εφαρμογές της χώρας που είχα που είχα γυρίσει και βαριόμουν να σβήνω. Γι αυτό δεν το θέλω

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2024 at 10:53 ΠΜ, bathan said:

Και όμως δεν κάνω λάθος, το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές. Οταν πρωτο ειχα πάρει το κινητό πάντα τσέκαρα την μπαταρία για να δω ποσο αντέχει. Με το MIUI έπεφτε απο το 100 στο 99% μετά απο 2 ωρες. Anyway δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί στο τέλος κρατάει το ίδιο, 1,5 μέρα ή 2 το πολύ

Εκεί που κάνεις λάθος όπως προειπώθηκε είναι πως το 1% ένδειξης δεν έχει κάποια σχέση με παγκόσμια σταθερά ως μέγεθος, όπως είναι το 1kg. Η ένδειξη μπαταρίας είναι μια ένδειξη του εκάστοτε software που λαμβάνει υπόψη παραμέτρους που καθορίζει ο κατασκευαστής του υλικού και του λογισμικού κατά βούληση και μεταβάλει αυτές όπως νομίζει σε κάθε έκδοση. Δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτήριο κατανάλωσης το πόση ώρα πήρε σε ένα τηλέφωνο να δείξει 99 από 100%

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Don_VitoCorleone said:

Εκεί που κάνεις λάθος όπως προειπώθηκε είναι πως το 1% ένδειξης δεν έχει κάποια σχέση με παγκόσμια σταθερά ως μέγεθος, όπως είναι το 1kg. Η ένδειξη μπαταρίας είναι μια ένδειξη του εκάστοτε software που λαμβάνει υπόψη παραμέτρους που καθορίζει ο κατασκευαστής του υλικού και του λογισμικού κατά βούληση και μεταβάλει αυτές όπως νομίζει σε κάθε έκδοση. Δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτήριο κατανάλωσης το πόση ώρα πήρε σε ένα τηλέφωνο να δείξει 99 από 100%

Με μπέρδεψες τωρα. Δεν είναι κριτήριο κατανάλωσης το πόσο γρηγορα αποφορτίζεται η μπαταρία ;

Μόνο η συνολική απόδοση μετράει, δηλαδή πόσες μέρες ή ώρες κρατάει η μπαταρία ;

Πως αλλιώς θα αξιολογίσεις αν ένα κινητό πληρεί την προϋπόθεση να έχει μεγάλη και άρα ανθεκτική μπαταρια ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το 1% δεν είναι κριτήριο αποφόρτισης. Το 100% σε 0% είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το 1% και 2%, η συνολική αίσθηση είναι ότι είναι καλύτερη η μπαταρία; Χειρότερη; Ή ίδια πάνω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα την νέα HyperOS αλλά δεν έχει VoLTE πλέον.

Το κουμπί έχει εμφανιστεί κανονικά και είναι επιλεγμένο, αλλά δε κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει και δεν λειτουργεί, αν είμαι σε κλήση δεν έχω δεδομένα.

Και εδώ μάλλον είναι θέμα της HyperOS, γιατί πριν δούλευε. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, topmar said:

Καλησπέρα, έβαλα την νέα HyperOS αλλά δεν έχει VoLTE πλέον.

Το κουμπί έχει εμφανιστεί κανονικά και είναι επιλεγμένο, αλλά δε κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει και δεν λειτουργεί, αν είμαι σε κλήση δεν έχω δεδομένα.

Και εδώ μάλλον είναι θέμα της HyperOS, γιατί πριν δούλευε. 

Δηλαδη διπλα απο το σημα δεν εχει το εικονιδιο ?Παντως  Σε Poco X6 Pro  ολα καλως δουλευει κανονικα δεν γινεται να μην εχει στο X5  pro κατι αλλο φταιει...

 

spacer.png

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει η ένδειξη και είναι επιλεγμένο ήδη στις ρυθμίσεις της κάρτας SIM. 

Κι άλλος με το X5 Pro 5G έχει το ίδιο πρόβλημα, μετά το πέρασμα στην HyperOS. 

Έχουμε την Global έκδοση ROM. 

Screenshot_2024-02-16-19-01-01-547_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-02-16-19-00-35-974_com.mi.android.globallauncher-edit.jpg

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, topmar said:

Όχι, δεν υπάρχει η ένδειξη και είναι επιλεγμένο ήδη στις ρυθμίσεις της κάρτας SIM. 

Κι άλλος με το X5 Pro 5G έχει το ίδιο πρόβλημα, μετά το πέρασμα στην HyperOS. 

Έχουμε την Global έκδοση ROM. 

Screenshot_2024-02-16-19-01-01-547_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-02-16-19-00-35-974_com.mi.android.globallauncher-edit.jpg

Χμμμμ περιεργο...Για πηγαινε ρυθμισεις / Δικτυα κινητης τηλεφωνιας/ πατα επανω αριστερα πανω στο ονομα του δικτυου σου μπες και πηγαινε ονοματα σημειου προσβασης / apn   και πατα κατω δεξια επαναφορα.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...