Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Tablets


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Galaxy S III μπορεί να μην το είδαμε στο MWC, αλλά η Samsung θέλησε να μας αποκαλύψει το νέο της tablet που ανήκει στην οικογένεια των Galaxy Note. Το Samsung Galaxy Note 10.1 έχει παρόμοιο μέγεθος με το Galaxy Tab, όμως το κύριο χαρακτηριστικό του γνώρισμα είναι η γραφίδα S-Pen και το ότι υπάρχουν προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως το Adobe Photoshop Touch και Adobe Ideas, ειδικά βελτιστοποιημένες για την πιο ορθή χρήση της γραφίδας. Θα τρέχει σε λειτουργικό περιβάλλον εργασίας TouchWiz, διαθέτει dual-core επεξεργαστή της σειράς Exynos στα 1.4GHz με μνήμη RAM 1GB και η απάντηση που όλοι περιμένετε για το εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως τηλέφωνο, είναι αρνητική. Δυστυχώς δεν υποστηρίζεται το πρότυπο 3G. Η πρόσβασή σας στο διαδίκτυο μπορεί να γίνει με σύνδεση μέσω HSPA ή Wi-Fi, ενώ το νέο Note επικοινωνεί με άλλες συσκευές και μέσω Bluetooth v3.0. Η οθόνη των 10,1 ιντσών τεχνολογίας PLS TFT WXGA, υποστηρίζει ανάλυση 1280x800pixels και στην εμπρός όψη της συσκευής έχουμε ψηφιακή κάμερα 2MP για να πραγματοποιούνται βιντεοκλήσεις. Η οπίσθια κάμερα έχει αισθητήρα 3MP και συνοδεύεται από LED φλάς για να σας διευκολύνει ακόμη περισσότερο.

 

Εάν εκτός των άλλων σας είναι απαραίτητη η λειτουργία του GPS, να τονίσουμε ότι υποστηρίζει και την τεχνολογία Glonass, οπότε το να χαθείτε έχοντας στα χέρια σας αυτή την συσκευή, φαντάζει ως απίθανο σενάριο. Ο αποθηκευτικός του χώρος ποικίλλει, ανάλογα με την έκδοση μοντέλου που θα επιλέξετε κατά την αρχική σας αγορά, καθώς υπάρχουν διαθέσιμες οι εξής χωρητικότητες: 16GB/32GB/64GB (υπάρχει υποδοχή για εισαγωγή κάρτας microSD). Η μπαταρία του είναι στα 7000mAh και για την ώρα δεν διέρρευσαν στοιχεία για να γνωρίζουμε το πότε θα εμφανιστεί σε διάφορα καταστήματα αλλά και σε ποια τιμή, μόλις έχουμε νεώτερα θα σας ενημερώσουμε καταλλήλως.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329210

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Χμ... Αν αληθεύει ότι σε λίγη ώρα η apple θα ανακοινώσει το νέο ipad με την ανάλυση που ακούγεται, βλέπω απίθανο να επιχειρήσει να πουλά η samsung νέα ταμπλέτα με την 1280 Χ 800 του τρέχοντος μοντέλου...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποτε θα δουμε κανα νεο tablet απο τη Samsung?Εβγαλε το Note 10.1 αλλα για μενα δεν αξιζει...ειναι λιγο πιο γρηγορο απο το Tab 10.1 και εχει το S-pen.Το S-pen ειναι απλα κορυφαιο(το ξερω λογο του Note)αλλα θα δουμε κατι πιο δυνατο σε επεξεργαστη με φοβερη οθονη S-pen και υποστηριξη 3G και κληση?Θελω να αγορασω tablet εχω ηδη το πρωτο p-1000 αλλα θελω κατι κορυφαιο.

 

ΑΝΤΕ ΡΕ SAMMY τρελανε μας ερχετε και καλοκαιρι:p:p:D

Link to comment
Share on other sites

Ανασχεδιασμενο Galaxy TAB ειναι αυτο??καμια διαφορα με τον προκατοχo του....ισα ισα χειροτερο σε καποια σημεια αλλα με καλυτερη οθονη....αρε Samsung ετσι θα χτυπησεις την Apple??Αντι να βγαλει μια LED οθονη και ενα τετραπυρηνο επεξεργαστη,επανασχεδιασε τον προκατοχο και σου το πλασαρει σαν καινουργιο.....tragic....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα μια συμβουλή για την αγορά του Galaxy S WiFi 4,2''

Ήμουν στο Πλαίσιο και η τιμή του είναι στα 111 ευρώ. Θεωρώ ότι είναι καλή, αν και δεν έχω άποψη για τέτοιου είδους συσκευές. Δεν έχω μπει ακόμα στον κόσμο του Android και είπα μήπως η συσκευή αυτή με βάλει με ομαλό τρόπο. Χρήματα για κινητό αντίστοιχων δυνατοτήτων δεν υπάρχουν...

Λογικά έχει τα πάντα, απλά δεν παίρνει τηλέφωνο. Έχω ένα μικρό για να κάνω τη δουλειά μου. Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Να το παρεις. Η τιμη αυτη ειναι πολυ χαμηλη οχι μονο για κινητο αντιστοιχων δυνατοτητων,αλλα ακομη και για media player. Λογικα θα ειναι απροβληματιστο,κρινοντας απο τα αντιστοιχα samsung.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπαίνει κανονικά android market (κατεβάζεις κανονικά εφαρμογές σαν να ήταν κινητό), σερφάρεις ίντερνετ, ακούς μουσική, βλέπεις ταινίες και όλα εκτός από το να πάρεις τηλέφωνο;; :O Συγχωρέστε τον άσχετο αλλά από tablet δεν είχα μέχρι τώρα και δεν ξέρω την τύφλα μου. Αν είναι έτσι συμφέρει παιδιά, έχεις και ένα απλό τηλέφωνο για κλήσεις/μηνύματα και τέλος. Απλά μπορεί να χρειάζεται να κουβαλάς 2 συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως τα λες είναι

φαντάσου κάτι αντίστοιχο με το ipod touch

 

Ακριβώς!! Η τιμή είναι απίστευτα καλή για τέτοια συσκευή και στο λέει κάποιος που έχει πάρει σχεδόν ότι ipod έχει βγει εδώ και 10 χρόνια :p.. Το είχα προσέξει όταν παρουσιαστηκε αλλά τέτοια τιμή???!!!! Με κλειστά τα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω, θα την πάρω την απόφαση!!!

Μια-δυο ερωτήσεις ακόμα... τέτοιες συσκευές μπορούν να γίνουν root;

Σηκώνει αναβάθμιση ICS;

Λογικά, με τέτοια χαρακτηριστικά θα μπορεί να το τρέχει, αρκεί να το αναβαθμίσει η Samsung

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω, θα την πάρω την απόφαση!!!

Μια-δυο ερωτήσεις ακόμα... τέτοιες συσκευές μπορούν να γίνουν root;

Σηκώνει αναβάθμιση ICS;

Λογικά, με τέτοια χαρακτηριστικά θα μπορεί να το τρέχει, αρκεί να το αναβαθμίσει η Samsung

 

να σου πω κάτι με ειλικρίνεια? Τι να το κάνει το ICS? Εγώ πιστεύω ότι θα τρέχει υπέροχα και θα κάνεις την δουλειά σου με το παραπάνω... Ίσως και να πάρει λογικά ICS αλλά και πάλι σίγουρο δεν είναι σε καμία περίπτωση. Για root δεν ξέρω με σιγουριά αλλά κάτι θα υπάρχει αν ψάξεις λιγάκι :happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο... Απλά θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να το πειράξω για να αρχίσω να μαθαίνω τα κόλπα!!! :)
Link to comment
Share on other sites

το πήρε κανείς να μας πει τη γνώμη του;

 

ο cpu είναι dual core;

 

Από ότι βλέπω είναι single core. Ναι αν κάποιος το έχει πάρει ας πει την γνώμη του...

 

http://www.phonearena.com/phones/Samsung-Galaxy-Player-4.2_id6968

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω εδώ και δύο μέρες το εν λόγω pmp (tablet δεν το λες, τα tablet θα έλεγα πως ξεκινάνε από 5 ίντσες και πάνω) και για τα λεφτά που έδωσα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Η οθόνη είναι αρκετά μεγάλη για browsing, αν και ο default browser του gingerbread δεν είναι και ότι καλύτερο οπότε μπήκε άμεσα ο όπερα. Επίσης η οθόνη είναι καλή σε χρωματική απόδοση και φωτεινότητα, αλλά δεν φτάνει τις οθόνες των galaxy s2/s3. Αν εξαιρέσουμε την ανάλυση θα έλεγα πως είναι καλύτερη από την retina του itouch (πριν με φάτε έιχα ένα Ipod touch 4gen, και έχω και ένα iphone 4s, οπότε τις βλέπω δίπλα δίπλα).

 

Η cpu μπορεί να φαίνεται λίγη σε σχέση με τα μεγαθήρια των καινούργιων smartphones (armv7 rev2 1 ghz λέει το android info νομίζω είναι single core) αλλά το λειτουργικό και τα apps που του έβαλα (τα κλασικά, fb, andgry birds, copilot gps - Ναι έχει κανονικό gps!!!) τα τρέχει μια χαρά. Δεν έιναι τόσο γρήγορο όσο το transformer που είχα, αλλά δεν καθυστερεί πουθενά. Αν έχετε δουλέψει κάποιο φτηνό android τηλέφωνο και έχετε δει τι ζόρι τραβάει μέσα στο play store (android market), ε τούτο εδώ δεν έχει κανένα πρόβλημα. BTW ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το Market είναι τόσο βαρύ.

 

Η κάμερα (2 mpx πισω, vga μπροστά) είναι επιεικώς απαράδεκτη, αλλά για skype την δουλειά της θα την κάνει.

 

Έχει 2 στερεοφωνικά ηχέια τα οποία παίζουν άψογα και αρκετά δυνατά.

 

Συμπέρασμα : για 111 €, είναι ότι πρέπει για μια συσκευή που θα αναλάβει το 90% των εργασιών ενός smartphone. Εγώ προσωπικά το πήρα γιατί το Iphone με τη χρήση που του κάνω ήταν μονίμως στη φόρτιση... οπότε πήρα αυτό για να το υποκαθιστά σε χαζοδουλειές πχ facebook, youtube κλπ. Έχω δει να το δίνουν πολυ ακριβότερα, οπότε χωρις αυτή τη προσφορά γίνεται δύσκολη η επιλογή του έναντι ενός itouch...

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγω απο το πλαισιο. Θα συμφωνησω με τον Offroader, το εργαλειο σκιζει.

Εχει μεχρι και μαγνητικη πυξιδα :). Του εβαλα και καποιες ταινειες και τις παιζει μια χαρα.

 

Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει :p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωρίζετε ποια μοντέλα Samsung Galaxy Tab, έχουν την δυνατότητα GSM, GPRS ,EDGE ,3G ,2G bands εκτός απο το Samsung Galaxy Tab 7 SGT-P1000;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω εδώ και δύο μέρες το εν λόγω pmp (tablet δεν το λες, τα tablet θα έλεγα πως ξεκινάνε από 5 ίντσες και πάνω) και για τα λεφτά που έδωσα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Η οθόνη είναι αρκετά μεγάλη για browsing, αν και ο default browser του gingerbread δεν είναι και ότι καλύτερο οπότε μπήκε άμεσα ο όπερα. Επίσης η οθόνη είναι καλή σε χρωματική απόδοση και φωτεινότητα, αλλά δεν φτάνει τις οθόνες των galaxy s2/s3. Αν εξαιρέσουμε την ανάλυση θα έλεγα πως είναι καλύτερη από την retina του itouch (πριν με φάτε έιχα ένα Ipod touch 4gen, και έχω και ένα iphone 4s, οπότε τις βλέπω δίπλα δίπλα).

 

Η cpu μπορεί να φαίνεται λίγη σε σχέση με τα μεγαθήρια των καινούργιων smartphones (armv7 rev2 1 ghz λέει το android info νομίζω είναι single core) αλλά το λειτουργικό και τα apps που του έβαλα (τα κλασικά, fb, andgry birds, copilot gps - Ναι έχει κανονικό gps!!!) τα τρέχει μια χαρά. Δεν έιναι τόσο γρήγορο όσο το transformer που είχα, αλλά δεν καθυστερεί πουθενά. Αν έχετε δουλέψει κάποιο φτηνό android τηλέφωνο και έχετε δει τι ζόρι τραβάει μέσα στο play store (android market), ε τούτο εδώ δεν έχει κανένα πρόβλημα. BTW ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το Market είναι τόσο βαρύ.

 

Η κάμερα (2 mpx πισω, vga μπροστά) είναι επιεικώς απαράδεκτη, αλλά για skype την δουλειά της θα την κάνει.

 

Έχει 2 στερεοφωνικά ηχέια τα οποία παίζουν άψογα και αρκετά δυνατά.

 

Συμπέρασμα : για 111 €, είναι ότι πρέπει για μια συσκευή που θα αναλάβει το 90% των εργασιών ενός smartphone. Εγώ προσωπικά το πήρα γιατί το Iphone με τη χρήση που του κάνω ήταν μονίμως στη φόρτιση... οπότε πήρα αυτό για να το υποκαθιστά σε χαζοδουλειές πχ facebook, youtube κλπ. Έχω δει να το δίνουν πολυ ακριβότερα, οπότε χωρις αυτή τη προσφορά γίνεται δύσκολη η επιλογή του έναντι ενός itouch...

 

Από μπαταρια τι λέει φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι ψιλομέτρια αλλά για τη δουλειά που είναι προορισμένο να κάνει είναι μια χαρά. Εμένα κρατάει μια μέρα πάνω κάτω με χαλαρή χρήση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Tablets
  • The title was changed to Samsung galaxy tab a - 2019 - t510 ανταλλακτικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...