Jump to content

RCS Messages problem


argp74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, από 1 Φεβρουαρίου (περίπου) δεν μπορώ να συνδεθώ στους RCS servers από την κάρτα της Vodafone. Μέχρι εκείνη την μέρα το google messages έπαιζε κανονικά. Στο ίδιο τηλ (dual Sim) με Wind/Nova συνδέομαι κανονικά.

Έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα με Vodafone;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όλοι με voda το ίδιο πρόβλημα έχουμε

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατηρώ προβλήματα στην αποστολή sms και από το iphone σε Android μέσω Vodafone. Δεν πάνε τα μηνύματα. Μου λέει σφάλμα αποστολής. Δεν ξέρω τι παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για τα rcs στη Vodafone? Δεν χρησιμοποιώ viber και με είχε βολέψει πάρα πολύ. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για το αν θα το σταματήσουνε ή απλά έχει βλάβη; Πως γίνεται να μην ασχολούνται να το φτιάξουν;

ΔΙάβασα αυτό, μήπως σχετίζεται με το δικό μας πρόβλημα; Μήπως τελικά μας το σταματάνε και εδώ; 

https://www.mondomobileweb.it/249612-vodafone-servizio-di-messaggistica-rcs-annunciata-la-dismissione-dal-1-febbraio-2023/

Vodafone, υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων RCS: ανακοινώθηκε η διακοπή από την 1η Φεβρουαρίου 2023
Από την 1η Φεβρουαρίου 2023 , για τους πελάτες του δικτύου κινητής τηλεφωνίας Vodafone , η υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων που βασίζεται στην τεχνολογία RCS (Rich Communication Services) θα καταργηθεί σταδιακά , κλείνοντας οριστικά μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα.
Η ανακοίνωση έγινε τις τελευταίες ώρες στην επίσημη ιστοσελίδα του κόκκινου χειριστή, ιδίως με νέα στοιχεία που δημοσιεύτηκαν στη σελίδα «Vodafone Informa» , στην ενότητα «Ενημερώσεις» .

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην παρούσα ανακοίνωση, εκτός οποιωνδήποτε αλλαγών, η διακοπή της υπηρεσίας θα έχει ουσιαστικά ολοκληρωθεί έως τις 31 Μαρτίου 2023 .

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στη Vodafone και μου έλεγαν άλλα αντ' άλλων. Μία ότι φταίει η Google, οταν τους είπα ότι έχω δύο συσκευές και δύο κάρτες Vodafone μου είπαν ότι φταίει η Samsung και η Xiaomi και στο τέλος μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα να το δούν επειδή αυτοί δεν έχουν καμία ενημέρωση ότι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημά τους. Τραγικοί.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μαζική αποχώρηση θα βάλουν μυαλό, τραγικοί

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι γελοίοι.... χάνουν λεφτουδάκια από τα mms φαίνεται ή θελουν να προωθήσουν τα απεριόριστα προγράμματα... ποιος ξέρει ...
Και το έκαναν στα μουλωχτά...
και για ένα Σ/Κ έψαχνα τι τρέχει σαν τον παπάρα και όταν πήρα τηλ την τεχνική υποστήριξη το έπαιζαν "Κινέζοι" ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που κοίταξα έχει κάνει σύνδεση κανονικά

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να φάγανε κράξιμο και να το πάρουνε πίσω αυτό για την κατάργηση;

Link to comment
Share on other sites

Όντως σήμερα παίζει, αλλά το γράφει στην σελίδα τους ότι θα καταργηθεί.
Βέβαια αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνοντας το θέμα όταν είχα πρόβλημα, μπορεί ο εκάστοτε πάροχος να έχει δικούς του rcs servers, εκτος Google. Μπορεί αυτό να καταργηθεί... και το πρόβλημα να είναι η μετάβαση....θα δούμε !!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείτε 2 νέα λαβράκια: 

Λόγω της επέκτασης της υποστήριξης σε όλες τις συσκευές Android απευθείας από την Google, οι πελάτες μεταβαίνουν σταδιακά σε λύσεις από την Google έως τον Απρίλιο του 2023. Εάν αυτό ισχύει για εσάς, θα λάβετε ένα ενημερωτικό μήνυμα από την Google μέσω Chat με λεπτομέρειες. Μόλις η νέα τεχνική λύση είναι έτοιμη για εσάς, θα σας ζητηθεί να συμφωνήσετε με τους νέους όρους υπηρεσίας στην εφαρμογή ανταλλαγής μηνυμάτων και θα μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη συνομιλία RCS ως συνήθως. (Μεταφρασμένο εννοείται δεν ξέρω Τσέχικα) 

 

https://www.vodafone.cz/pece/tarify-sluzby/sms-a-mms-zpravy/rcs-chat/ 

 

Η Vodacom θα σταματήσει να παρέχει την υπηρεσία. Ωστόσο, εάν η υπηρεσία συνεχίσει ως προεπιλογή στο κινητό σας τηλέφωνο (στην εφαρμογή Μηνύματα, ελέγξτε ότι έχετε επιλέξει την επιλογή "Σύνθετο μήνυμα"), θα επικοινωνήσει μαζί σας άλλος πάροχος για να εγγραφείτε ξανά στην υπηρεσία, με νέους όρους χρήσης.

Θα επηρεαστεί η υπηρεσία SMS μου;

Όχι, η υπηρεσία SMS θα συνεχίσει να λειτουργεί ως συνήθως χωρίς καμία ενέργεια από την πλευρά σας

Ποια smartphone επηρεάζονται;

Μόνο τα smartphone Android υποστηρίζουν την υπηρεσία RCS σήμερα. Εάν έχετε άλλο τηλέφωνο ή smartphone, ίσως χρειαστεί να κατεβάσετε μια άλλη εφαρμογή messenger.

Εάν έχω περαιτέρω προβλήματα, ποιος θα παρέχει υποστήριξη;

Μέχρι να διακόψει η Vodacom την υπηρεσία σας, η Vodacom θα μπορεί να σας βοηθήσει. Μετά από αυτό, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον νέο πάροχο RCS για τυχόν προβλήματα.

Μου αρέσουν πολύ το RCS / οι δυνατότητες συνομιλίας μου και θέλω να μάθω τι μπορώ να κάνω για να μην χάσω το RCS/Chat;

Αναμένουμε ότι 2 εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων θα υποστηρίζουν RCS με τον νέο πάροχο:

  • Μπορείτε να λάβετε μηνύματα από την Google από το Google Play Store:
    • Κατεβάστε το (αν δεν υπάρχει ήδη στο τηλέφωνό σας), ενημερώστε το (αν δεν είναι ήδη ενημερωμένο) και ανοίξτε το.
    • Όταν ερωτηθείτε εάν θέλετε να την ορίσετε ως προεπιλεγμένη εφαρμογή SMS, αποδεχτείτε.
    • Αποδεχτείτε Όρους και Προϋποθέσεις από τον νέο πάροχο RCS
  • Μηνύματα Samsung: Για να λειτουργεί το RCS με την εφαρμογή μηνυμάτων Samsung, η συσκευή σας πρέπει να ενημερωθεί σε Android 13. Σε περίπτωση που η συσκευή Samsung είναι άνω των 2 ετών, ενδέχεται να μην λάβει την ενημέρωση. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μόνος τρόπος για να έχετε RCS είναι να κατεβάσετε και να χρησιμοποιήσετε το Android Message/Message από την Google.

Θα προσφέρεται στους χρήστες RCS αμέσως μετά τον τερματισμό της υπηρεσίας της Vodacom ή θα υπάρξει διακοπή της υπηρεσίας;

Στις περισσότερες περιπτώσεις, η μεταβατική περίοδος μεταξύ της ακύρωσης της υπηρεσίας από τη Vodacom και της προσφοράς της Google στον χρήστη να ενεργοποιήσει την υπηρεσία θα είναι γρήγορη (περίπου λιγότερο από μία ημέρα).

 

https://www.vodacom.co.za/vodacom/terms/rich-communication-services

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η επίσημη ανακοίνωση από τη Vodafone Ελλάδας:

Quote

Η VODAFONE ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ ανακοινώνει ότι από τις 15 Μαρτίου 2023 η τεχνολογία RCS της Vodafone θα απενεργοποιηθεί. Ειδικότερα, το RCS (Rich Communication Services) είναι η τεχνολογία που επιτρέπει εξελιγμένα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας μηνυμάτων σε συμβατές συσκευές Android, μέσω χρήσης δεδομένων (κινητής ή WiFi). Εναλλακτική υπηρεσία αποστολής εξελιγμένων μηνυμάτων είναι ήδη διαθέσιμη από την Google μέσω της εφαρμογής Messages.

Ως εκ τούτου, οι συνδρομητές που επιθυμούν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν εξελιγμένα χαρακτηριστικά στην επικοινωνία μέσω μηνυμάτων και μετά την ανωτέρω ημερομηνία, θα πρέπει να εγκαταστήσουν την εφαρμογή Messages (μέσω του Google Play Store) κατόπιν αποδοχής των σχετικών όρων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
4 ώρες πριν, pickup said:

Απο χθες σταμάτησε ξανά. 

Σε μένα προς το παρόν δουλεύει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχουμε κανένα νεότερο? Εμένα δουλεύει κανονικά  στην Samsung εφαρμογή αν και στο site γράφει πως σταματάει σήμερα 31/3

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει καλύτερα από ποτέ...και από ότι διαβάζω σε άλλες χώρες έχει ήδη κοπεί εδώ και κανά 3ήμερο. Τουλάχιστον Ιταλία και Αγγλία έχει κοπεί. Μήπως εμείς μείνουμε έξω ίσως; Μήπως αποφάσισαν στην Ελλάδα να μην το προχωρήσουν και μείνουμε στους servers της Ελληνικής Vodafone ή να μας το κόψουν τελείως;;;;

Στο site της Vodafone αναφέρει πως από τις 15 Μαρτίου και μετά θα κοπεί. Αναφέρει πουθενά για 31 Μαρτίου; 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δουλεύει ακόμα κανονικά. Αλλά έχω πετύχει αρκετές φορές κάποιες στιγμές ναι μην δουλεύει .θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Google Messages και δουλεύει μια χαρά. Μερικές φορές όταν αλλάζω data (dual sim) κολλάει και θέλει force close, αλλά οκ!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dkon84 said:

Εδώ και ώρα δεν δουλεύει 

Κάνε μια επανεκκίνηση την συσκευή.αρκετες φορές μετά την επανεκκίνηση δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...