Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι κακή μπαταρία λέτε? Εγώ έχω το κινητό στα χέρια μου από 3 Ιανουαρίου και μέχρι τώρα η μπαταρία του είναι σκυλί σου βγάζει άνετα μια μέρα πολύ βαριάς χρήσης, ακόμη και στο gaming που το δοκίμασα μια μέρα έβγαλε 3.5 ώρες sot στο genshin impact με γραφικά στο φουλ refresh rate στο maximum Και 2k ανάλυση, επίσης average sot στην καθημερινότητα μου που δεν παίζω παιχνίδια μου βγάζει 9.30 ώρες θα βάλω και screenshot από κάτω από την εφαρμογή που μου μετράει διάρκεια μπαταρίας, εγώ αυτά που έχω παρατηρήσει να τρώνε την μπαταρία γρήγορα είναι 1 η κάμερες και φωτογραφία και βίντεο 2 το καλό σήμα, ειδικά όσες φορές πάω στο σπίτι του πατέρα μου που είναι μονοκατοικία και έχει μόνο πολύ κατοικίες τριγύρω τρώει την μπαταρία πολύ γρήγορα γιατί με το ζόρι βγάζει 2 γραμμές 4g οπότε μόνιμα θα ψαχνει για 4g+ 5g, στο σπίτι μου πάλι που μόνιμα πιάνει 5g στο 90% τον περιπτώσεων η κατανάλωση είναι φουλ νορμάλ. Επίσης να αναφέρω πως η χρήση που κάνω είναι browsing sosial media apps αρκετά βίντεο ειτε Netflix stremio youtube τοποθεσία μόνιμα ανοιχτή Bluetooth στο 70% της χρήσης που κάνω είναι ανοιχτό, φωτεινότητα μόνιμα στο 50%, refresh rate στο adaptive ανάλυση οθόνης 2k, 2email να συγχρονιζουν, και το aod να δουλεύει μόνο με ειδοποιήσεις καθώς το χειρίζεται αυτόματα το app aod notify, πάντως το Μαξίμουμ sot όπως θα δείτε που μου έχει δώσει σε μέρες που του έκανα πολύ βαριά χρήση ήταν 11μιση ώρες,εγω πάντως σε σχέση με το s10+ που είχα πριν είμαι υπέρ ευχαριστημένος και δεν έχω πραγματικά κανένα παράπονο ειδικά στο θέμα της μπαταρίας! 

Screenshot_20240211_010906_GSam Battery Monitor.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει το παλικάρι.  Θα μιλήσω για το 21ultra  κ όχι για το 24 ultra γιατί πιστεύω ότι ακόμα θέλει δουλειά και δεν έχουμε πάρει ούτε το 1update . Λοιπόν το s21u με την μαμά μπαταρία, πάνω από 2χρονια συσκευή μέχρι τώρα, εκτός από μια φορά που έκαναν πατάτα σε μια ενημέρωση ui5 μέχρι τώρα η μπαταρία του σκυλί μέσος όρος κάτω από 6ωρες οθόνης ποτέ δεν έπεφτα. Προσεχτε τι εφαρμογές κατεβάζετε κ να κάνετε κ κανένα clear cache όπως αναφέρθηκε.  Η συσκευή που έχετε είναι τρομερά πολύ καλή χωρίς bugs. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα μπορεί να εμφανίζεται σε κάποιους με την μπαταρία. Ίσως να υπάρχει κάποια εφαρμογή ή εφαρμογές που να δημιουργούν κάποιο θέμα. Στη δικιά μου περίπτωση πάντα ήταν εξαιρετική η μπαταρία και συνεχίζει και είναι με όλες τις τελευταίες αναβαθμίσεις... Και στην έκδοση one ui 6.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Βγάζω το πρωί το κινητό απ' τη φόρτιση κατά τις 7:30. Τσεκάρω λίγο ειδοποιήσεις mail κτλ πάει στο 99%. Μέχρι εδώ as usual. Μετά τσεκάρω για ενημερώσεις, βρίσκει την ενημέρωση ασφαλείας, την κατεβάζω και την βάζω για εγκατάσταση κατευθείαν. Κάνει τις επανεκκινήσεις το τηλέφωνο και ανοίγει με μπαταρία 95%. Όπα λέω, κάτι δε μ' αρέσει εδώ... Έχουμε πάρει κι άλλες ενημερώσεις και η εγκατάστασή τους δε ξόδεψε πάνω από 2% μπαταρία. Ας το θεωρήσω τυχαίο λέω... Συνεχίζω και τσεκάρω για ενημέρωση συστήματος Google Play, βρίσκει επίσης μια, την βάζω κι αυτήν για εγκατάσταση. Κάνει επανεκκίνηση το κινητό και ανοίγει με 93%. Όπα λέω εδώ έχουμε σίγουρα θέμα. Μετά από λίγες ενημερώσεις στο Play Store και Galaxy Store είμαι στις 9:00 με 90%, ποσοστό που κανονικά σε μια συνηθισμένη μέρα είμαι στις 12:00.

 

Κάτι δε μου αρέσει εδώ πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό από 20/2/23 και ποτέ δεν είχα θέμα με την αυτονομία.

Με καμία ενημέρωση δεν είδα αλλαγή,πάντα ήταν υπερβολικά καλό στην αυτονομία του.

Η χρήση μου σχεδόν κάθε βδομάδα η ίδια.

Κάτι άλλο σας φταίει πιστεύω κι όχι οι ενημερώσεις 

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, super_f said:

Καλημέρα...

 

Βγάζω το πρωί το κινητό απ' τη φόρτιση κατά τις 7:30. Τσεκάρω λίγο ειδοποιήσεις mail κτλ πάει στο 99%. Μέχρι εδώ as usual. Μετά τσεκάρω για ενημερώσεις, βρίσκει την ενημέρωση ασφαλείας, την κατεβάζω και την βάζω για εγκατάσταση κατευθείαν. Κάνει τις επανεκκινήσεις το τηλέφωνο και ανοίγει με μπαταρία 95%. Όπα λέω, κάτι δε μ' αρέσει εδώ... Έχουμε πάρει κι άλλες ενημερώσεις και η εγκατάστασή τους δε ξόδεψε πάνω από 2% μπαταρία. Ας το θεωρήσω τυχαίο λέω... Συνεχίζω και τσεκάρω για ενημέρωση συστήματος Google Play, βρίσκει επίσης μια, την βάζω κι αυτήν για εγκατάσταση. Κάνει επανεκκίνηση το κινητό και ανοίγει με 93%. Όπα λέω εδώ έχουμε σίγουρα θέμα. Μετά από λίγες ενημερώσεις στο Play Store και Galaxy Store είμαι στις 9:00 με 90%, ποσοστό που κανονικά σε μια συνηθισμένη μέρα είμαι στις 12:00.

 

Κάτι δε μου αρέσει εδώ πέρα...

Εγώ όπως τα γράφεις τα βρίσκω όλα φυσιολογικά! Δύο ενημερώσεις με επανεκκίνηση ταυτόχρονα και στις δύο θεωρώ ότι είναι εντάξει εφόσον η συσκευή έχει "συνηθίσει" να φορτίζεται μέχρι αυτό το ποσοστό κοντά δηλαδή στο 100%  ...αν το έχεις και ένα εύλογο χρονικό διάστημα δηλαδή πάνω από έξι μήνες τότε ακόμη πιο φυσιολογικό το βρίσκω κατά την άποψη μου 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, super_f said:

Καλημέρα...

 

Βγάζω το πρωί το κινητό απ' τη φόρτιση κατά τις 7:30. Τσεκάρω λίγο ειδοποιήσεις mail κτλ πάει στο 99%. Μέχρι εδώ as usual. Μετά τσεκάρω για ενημερώσεις, βρίσκει την ενημέρωση ασφαλείας, την κατεβάζω και την βάζω για εγκατάσταση κατευθείαν. Κάνει τις επανεκκινήσεις το τηλέφωνο και ανοίγει με μπαταρία 95%. Όπα λέω, κάτι δε μ' αρέσει εδώ... Έχουμε πάρει κι άλλες ενημερώσεις και η εγκατάστασή τους δε ξόδεψε πάνω από 2% μπαταρία. Ας το θεωρήσω τυχαίο λέω... Συνεχίζω και τσεκάρω για ενημέρωση συστήματος Google Play, βρίσκει επίσης μια, την βάζω κι αυτήν για εγκατάσταση. Κάνει επανεκκίνηση το κινητό και ανοίγει με 93%. Όπα λέω εδώ έχουμε σίγουρα θέμα. Μετά από λίγες ενημερώσεις στο Play Store και Galaxy Store είμαι στις 9:00 με 90%, ποσοστό που κανονικά σε μια συνηθισμένη μέρα είμαι στις 12:00.

 

Κάτι δε μου αρέσει εδώ πέρα...

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά , έκανες δυο ενημερώσεις εκ των οποίων η μια ξαναχτίζει τηνcache του λειτουργικού . Τι περίμενες 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, konakis said:

Την πέρασα κι εγώ κάνοντας μετά κι ένα wipe cache...έχω κι εγώ την εντύπωση πως έγινε ακόμα πιο γρήγορη η συσκευή στα ανοίγματα των διαφόρων εφαρμογών. Για μπαταρία είναι νωρίς πιστεύω, δύο τρεις μέρες και θα έχουμε τα κατάλληλα συμπεράσματα. 

Πώς γίνεται το wipe cache?

Link to comment
Share on other sites

εκανα κι εγω το update φεβρουαριου..αλλα εμενα ανυτη η αναβαθμιση δεν μου εκατσε καλα..

σημερα παρατηρησα σε περιβαλον καμερας ενω εχεις κανει ζοομ..προσπαθεις να γυρισεις πισω..σε μικροτερη εστιαση.πατας πανω στην οθονη δεν αποκρινετε..πατας πανω στα νουμερα 1,2,3,10 και παλι δεν εκανε τιποτα.αναγκαστικα να κελισω την εφαρμογη.

επισης εχω παρατηρησει στο instagram  οταν μιλας με καποιον..και προσπαθησεις να πατησεις πισω για να σε βγαλει στο home στην σελιδα σου και τις ροες..δεν κανει τιποτα.μενει παγωμενο.πρεπει να ξλησεις εφαρμογη και να την ξανα ανοιξεις.

και ενα τελευταιο που ειδα ειναι στο messenger οταν ανοιγεις να γραψεις φωνητικα..απλα δεν ανοιγει.μονο ηχητικο μηνυμα μπορεις να αφησεις.

κακογραμμενες εφαρμογες με γεματo bug ,αλλα αυτο με την καμερα..πρωτη φορα μου συμβαινει

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγω 1 2 3 10 για ζουμ και πίσω τρώει μεγάλα κολλήματα. Με προηγούμενες αναβαθμίσεις δεν είχα θέμα 

Ενημέρωση Φεβρουαρίου περασμένη 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, giorgos_dinamik said:

Όταν επιλέγω 1 2 3 10 για ζουμ και πίσω τρώει μεγάλα κολλήματα. Με προηγούμενες αναβαθμίσεις δεν είχα θέμα 

Ενημέρωση Φεβρουαρίου περασμένη 

 

ιδιο κολλημα και εμενα.αυτο εγραψα και παραπανω.

για δες και λιγο τις εφαρμογες αν γινετε το ιδιο.

 

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ktikti said:

ιδιο κολλημα και εμενα.αυτο εγραψα και παραπανω.

για δες και λιγο τις εφαρμογες αν γινετε το ιδιο.

 

Δεν το δουλεύω άλλο το ultra. Έκανα αποσυνδεση από αυτές τις εφαρμογές. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου έκατσε και το τελευταίο update με patches Φεβρουαρίου. Στην κάμερα εγώ δεν έχω κολλήματα. Όλες τις συσκευές μου τις δουλεύω με full gestures λειτουργία δίχως μπάρα κάτω. Έκανα τις δοκιμές σε όλες χ1 χ3 χ10 δεν κολλάει πουθενά. Απλά την πρώτη φορά που θα ενεργοποιήσω την κάμερα και αφού την χρησιμοποιήσω όταν θέλω να βγω με πλαϊνό swipe θέλει δύο φορές την πρώτη παραμένει ως έχει με την δεύτερη γίνεται έξοδος από την κάμερα. Αν επιλέξω swipe από κάτω στην βάση κλείνει με την μία όπως επίσης και με πλαϊνό swipe με την μία εφόσον έχεις ενεργοποιήσει τουλάχιστον μια φορά την κάμερα λογικά κρατά στην μνήμη ή cache. Αυτό πριν το τελευταίο update δεν μου το παρουσίαζε έβγαινε με την μία με πλαϊνό, swipe όπως από κάτω. Κατά τα άλλα η συσκευή παραμένει το ίδιο εξαιρετική απροβλημάτιστη γρήγορη σε όλα της με πολύ σμουθ λειτουργία παντού! Μπαταρία μου φαίνεται εμένα προσωπικά η ίδια. Αυτά από μένα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειμαι κάτοχος ενος S21 Ultra και σκέφτομαι να παω σε μεταχειρισμένο S23 Ultra. Το ερώτημα ειναι αν αξιζει να το κανω;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Epicouros said:

Καλησπέρα! Ειμαι κάτοχος ενος S21 Ultra και σκέφτομαι να παω σε μεταχειρισμένο S23 Ultra. Το ερώτημα ειναι αν αξιζει να το κανω;

η αποψη μου ειναι πως ναι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Epicouros said:

Καλησπέρα! Ειμαι κάτοχος ενος S21 Ultra και σκέφτομαι να παω σε μεταχειρισμένο S23 Ultra. Το ερώτημα ειναι αν αξιζει να το κανω;

100% ακομα και απο το 22 στο 23 ειδα τεραστια διαφορα στη μπαταρια επιτελους ενα ultra χωρις θεμα στην μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostas197 said:

100% ακομα και απο το 22 στο 23 ειδα τεραστια διαφορα στη μπαταρια επιτελους ενα ultra χωρις θεμα στην μπαταρια

Το δικό μου s22 ultra ήταν χάλια στο σήμα, πολύ χειρότερο από το s21 ultra που είχα. Στο s23 ultra η μεγάλη διαφορά είναι ο επεξεργαστής. Snapdragon. Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπάω σε Samsung με Exynos.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Epicouros said:

Καλησπέρα! Ειμαι κάτοχος ενος S21 Ultra και σκέφτομαι να παω σε μεταχειρισμένο S23 Ultra. Το ερώτημα ειναι αν αξιζει να το κανω;

Φίλε καλημέρα, και εγώ είχα το S21ultra και το σκεφτόμουν αλλά μη το σκέφτεσαι, όταν θα το πάρεις και θα το δουλέψεις θα δεις τη διαφορά, ο SD είναι σίγουρα ένα μεγάλο +

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2024 at 2:33 ΜΜ, Andreaszel said:

Δεν αλλάζω συχνά αλλά όπως κ ο φίλος πιο πάνω κάνουν μάλλον ζημιά...στην επόμενη αλλαγή που θ κάνω θα ρίξω μια ματιά...άσχετο...μιας κ ήμουν έξω Χτες στη βονταφον μπήκα να δω το 24...μου άρεσε που ήταν πιο πλατύ...το ζουμ με τις κάμερες το είχε κ αυτό...τα χρώματα κάνανε μπαμ ..Έχει διαφορά με το 23 αλλά όχι κάτι που εμένα θα ενοχλούσε κ γρήγορα κανεις συνηθίζει πιστεύω...δεν έκατσα πολύ...2 λεπτά κ βγήκα μη μου μπαίνουν κ ιδέες 😆😆

Έβγαλα αυτή που φόραγα τελευταία https://www.skroutz.gr/s/40876020/Spigen-Ultra-Hybrid-Zero-One-Back-Cover-Silikonis-Mayro-Galaxy-S23-Ultra.html να την αλλάξω κ να κάνω και έναν έλεγχο στο κινητό για τυχόν σημάδια....γρατζουνιά στο πάνω πλαίσιο αριστερά...μικρη βεβαια αλλα εγινε...δε ξέρω όμως αν ήταν από αυτή η τις άλλες θηκες....είναι μικρό αλλά κ μόνο που ξέρω ότι υπάρχει φτάνει 😆😆πας να το προστατέψεις κ του κάνεις ζημιά τελικά 😔μουδιασε ο αντίχειρας για να τη βγαλω τη τελευταία από το σπρώξε...πολύ σκληρή 

20240216_092651.jpg

20240216_092640.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα προτιμω να ειναι μαλακες οι θηκες για να αποφυγω κατι τετοια,για το ultra μου πηρα τις μαμα σιλικονης σε 3 χρωματα για την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, lagoudakis said:

προσωπικα προτιμω να ειναι μαλακες οι θηκες για να αποφυγω κατι τετοια,για το ultra μου πηρα τις μαμα σιλικονης σε 3 χρωματα για την αλλαγη

Οι μαμά σιλικόνης και οι δερμάτινες έχουν την καλύτερη προστασία για το κινητό μιας και έχουν την επένδυση από μέσα για να μην κάνουν γρατζουνιές στο τζάμι και το σασί.

 

Στο 24 δυστυχώς οι Σιλικόνης δεν έχουν πλέον την επένδυση παρα μόνο οι δερμάτινες.

 

 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, OverClocker said:

Οι μαμά σιλικόνης και οι δερμάτινες έχουν την καλύτερη προστασία για το κινητό μιας και έχουν την επένδυση από μέσα για να μην κάνουν γρατζουνιές στο τζάμι και το σασί.

 

 

Μαμά σιλικόνης όμως δεν έχει σε διάφανο. Σωστά;

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, thabull said:

Μαμά σιλικόνης όμως δεν έχει σε διάφανο. Σωστά;

Σωστά.

Ούτε σε μαύρο έχουν.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...