Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 22/8/2023 at 9:17 ΜΜ, MeteorX said:

το φορμα heif ειναι ανωτερο σε ποιοτητα φωτογραφιων και πιανει λιγοτερο χωρο σε σχεση με το jpeg

Έχεις δει κάποιο θέμα με συμβατότητα σε google photos ή windows viewers ή sharing μεσω viber ? Αν όχι τότε θα το βάλω και εγώ. 

Έχει πάρει κανείς ασύρματο φορτιστή; Να μας πει εμπειρία φόρτισης και κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Θα ήθελα ένα για το γραφείο ή κομοδίνο το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yorgos00 said:

Έχεις δει κάποιο θέμα με συμβατότητα σε google photos ή windows viewers ή sharing μεσω viber ? Αν όχι τότε θα το βάλω και εγώ. 

Έχει πάρει κανείς ασύρματο φορτιστή; Να μας πει εμπειρία φόρτισης και κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Θα ήθελα ένα για το γραφείο ή κομοδίνο το βράδυ 

 

Έχω τους παρακάτω ασύρματους φορτιστές:

 

Samsung Ασύρματος Φορτιστής (Qi Pad) με Θύρα USB-C 10W Μαύρος (P1100) | Skroutz.gr

Huawei Ασύρματος Φορτιστής (Qi Pad) 15W Λευκός (CP60) | Skroutz.gr

4 in 1 Wireless Charger Stand Light For iPhone 14 13 12 11 X Apple Watch Airpods Samsung Galaxy Watch Fast Charging Dock Station - AliExpress

 

Ο Samsung αν θυμάμαι καλά δεν υποστηρίζει γρήγορη ασύρματη φόρτιση.

Το κινητό θερμαίνεται λίγο παραπάνω με την ασύρματη φόρτιση οπότε και αποφεύγω να την χρησιμοποιώ τις ημέρες με ζέστη.

Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

https://www.e-shop.gr/samsung-wireless-charger-pad-quick-charge-15w-with-wall-charger-ta-ep-p2400tb-15w-black-p-TEL.200799

Αυτός είναι ο επίσημος,ειναι μεχρι 15W και έχει και ανεμιστηράκι,σκεφτόμουν και εγω να πάρω αλλα δεν ήμουν παλαιότερα ευχαριστημένος με ασύρματες σε κινητά και το χρησιμοποιώ μονο για τα buds και το ρολόι. Ίσως φταίει που έχω πάντα "χοντρες" θήκες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yorgos00 said:

Έχεις δει κάποιο θέμα με συμβατότητα σε google photos ή windows viewers ή sharing μεσω viber ? Αν όχι τότε θα το βάλω και εγώ. 

 

Ξεκινησα να αποθηκευω τις φωτο με αυτο το φορμα με το note 10 + 2019 και μετα.σε οποιους εστειλα φωτος δεν υπηρχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, yorgos00 said:

Έχεις δει κάποιο θέμα με συμβατότητα σε google photos ή windows viewers ή sharing μεσω viber ? Αν όχι τότε θα το βάλω και εγώ. 

Έχει πάρει κανείς ασύρματο φορτιστή; Να μας πει εμπειρία φόρτισης και κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Θα ήθελα ένα για το γραφείο ή κομοδίνο το βράδυ 

Καλησπέρα με τα συγκεκριμένα πρωτόκολλα ίσως να υπάρχουν θέματα με τα windows, στα υπόλοιπα δεν είχα προβλήματα 

Screenshot_20230825-023246.png

Link to comment
Share on other sites

Eπιπλεον, αν επεξεργαστειτε μια φωτογραφια που ειναι τραβηγμενη σε HEIC το τηλεφωνο τη μετατρεπει αυτοματα σε jpg. 

Στην περιπτωση αυτη η απωλεια ποιοτητας ειναι μεγαλυτερη σε σχεση με το αν την ειχατε jpg και την επεξεργαζοσασταν.

 

(περαν του οτι στις περισσοτερες λειτουργίες (πορτρετο, νυχτα κλπ) τραβαει αποκλειστικα jpg)

Οποτε και εγω, ενω το ειχα ανοιχτο στην αρχη μετα απο κανα διμηνο το εκλεισα (μιας και αρκετα συχνα επεξεργαζομαι λιγο της φωτογραφιες που τραβαω απο τη συσκευη)

Εγω αφησει ανοιχτο μονο το HEVC στα βιντεο γιατι δινει καλυτερο αποτελεσμα και μειωνει και το χωρο που καταλαμβανουν (σημαντικο για βιντεο UHD 60fps)

Επισης, εχω κλειστο το υψηλο bitrate και το HDR10+ στα βιντεο και ανοιχτη την αυτοματη ρυθμιση FPS γιατι στα νυχτερινα βιντεο θελω να ριχνει αυτοματα τα frames απο τα 60 για καλυτερη φωτεινοτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα ασχολούμαστε με την αναβάθμιση γιατί είμαστε άρρωστοι.... Νομίζω ότι θα πάρουμε μια αναβάθμιση στο 13 και μετά θα πάρουμε την 14.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, bardull said:

Πρώτα απ όλα ασχολούμαστε με την αναβάθμιση γιατί είμαστε άρρωστοι.... Νομίζω ότι θα πάρουμε μια αναβάθμιση στο 13 και μετά θα πάρουμε την 14.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ πιστεύω θα πάρουμε την καθυστερημένη του Αυγούστου και τουλάχιστον άλλη μία πριν τα Android 14.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, bardull said:

Πρώτα απ όλα ασχολούμαστε με την αναβάθμιση γιατί είμαστε άρρωστοι.... Νομίζω ότι θα πάρουμε μια αναβάθμιση στο 13 και μετά θα πάρουμε την 14.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θεωρητικά την 14 πρέπει να την πάρουμε Φλεβάρη μετα απο ανακοίνωση s24 οπως καθε χρονιά 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 8:03 ΠΜ, lagouko said:

Το βίντεο φέτος στο 23u είναι κορυφαίο,δεν έχει καμμία σχέση με τις προηγούμενες χρονιές .

Συμφωνω αλλα με το 14 Pro max εχει ακομα μεγαλη διαφορα δυστυχως (και ειναι αυτος ενας λογος που ακομα δεν αποφασισα να δωσω το iphone)

Σε προσφατες διακοπες τραβηξα πολυ πραμα και με τις 2 συσκευες. Βλεπεις βιντεο του S23 και λες "ωραια γραφει". Μολις δεις του iphone ομως, τρως ξενερωμα. ΕΙναι πολυ καλυτερο το iphone σε ολα τα βιντεο, δυστυχως... Και μιλαω για συγκριση βλεποντας τα βιντεο και των 2 συσκευων στην ιδια οθονη (macbook)

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giolan said:

Παιδια την επιλογη RAM PLUS την εχετε ενεργη?

Τωρα την προσεξα και ειναι ενεργη by default στα 8 (εχω το μοντελο 12 gb ram)

 

Οχι, κλειστή την έχουμε!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου που έχουμε λίγο κόντρα ξέχασε το φορτιστή του στο σπίτι για το iPhone του. Κτρινισε κοκκινισε έκανε τα πίκρα γλυκά και τώρα του το φορτίζω ασύρματα το κινητό του από το 23..... το τι άκουσε δεν περιγράφεται χεχε

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό; Το αντίθετο δεν έπρεπε να συμβαίνει; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό; Το αντίθετο δεν έπρεπε να συμβαίνει; 
Από τα λίγα που ξέρω μάλλον έχεις δίκιο. Κάποτε είχα δει και βίντεο στο YouTube γι αυτό. Στο 8 είναι πολύ καλά. Η εικονική μνήμη βοηθάει στο άνοιγμα και στη διατήρηση βαριών εφαρμογών μαζί, για να το πούμε χοντρικά. Είναι καλό να είναι ανοιχτή. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα στο βίντεο που είχα δει πάνω από ένα χρόνο τώρα με πάλι τέτοια συζήτηση.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, costsa41 said:

Από τα λίγα που ξέρω μάλλον έχεις δίκιο. Κάποτε είχα δει και βίντεο στο YouTube γι αυτό. Στο 8 είναι πολύ καλά. Η εικονική μνήμη βοηθάει στο άνοιγμα και στη διατήρηση βαριών εφαρμογών μαζί, για να το πούμε χοντρικά. Είναι καλό να είναι ανοιχτή. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα στο βίντεο που είχα δει πάνω από ένα χρόνο τώρα με πάλι τέτοια συζήτηση.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό ακριβώς, αυτή είναι και η λειτουργία της. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την Ram plus την κλείνουμε για να μην χαλάει έξτρα μπαταρία με περισσότερες διεργασίες στο παρασκήνιο και όχι γιατί πάει πιο αργά το κινητό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης και η εγγραφή - διαγραφή των swap files μειώνει τον χρόνο ζωής της εσωτερικής μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, katsiletra said:

Όπως επίσης και η εγγραφή - διαγραφή των swap files μειώνει τον χρόνο ζωής της εσωτερικής μνήμης.

Άρα όντως δεν προσφέρει κάτι σε εμάς το RAM Plus; Να το απενεργοποιήσω εντελώς; 

Link to comment
Share on other sites

Άρα όντως δεν προσφέρει κάτι σε εμάς το RAM Plus; Να το απενεργοποιήσω εντελώς; 
Από 8GB RAM κει πάνω δεν χρειάζεται να είναι ενεργή. Εκτός κι αν κάνεις βαριά χρήση instagram, Tik Tok, δηλαδή να κάνεις rendering στα βίντεο κτλ ή γενικά χρήση βαριών εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, katsiletra said:
12 minutes ago, nasosvasedis said:
Άρα όντως δεν προσφέρει κάτι σε εμάς το RAM Plus; Να το απενεργοποιήσω εντελώς; 

Από 8GB RAM κει πάνω δεν χρειάζεται να είναι ενεργή. Εκτός κι αν κάνεις βαριά χρήση instagram, Tik Tok, δηλαδή να κάνεις rendering στα βίντεο κτλ ή γενικά χρήση βαριών εφαρμογών.

Ναι αυτό με το rendering video είναι από τις ελάχιστες χρήσεις του κινητού που χρειάζεται όση ram μπορεί να έχει διαθέσιμη με κάθε τρόπο.  Τώρα για το πόσες εφαρμογές θες να έχεις ενεργές στο background είναι ανούσιο αφού όλα ποια ανοίγουν σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katsiletra said:
1 ώρα πριν, nasosvasedis said:
Άρα όντως δεν προσφέρει κάτι σε εμάς το RAM Plus; Να το απενεργοποιήσω εντελώς; 

Από 8GB RAM κει πάνω δεν χρειάζεται να είναι ενεργή. Εκτός κι αν κάνεις βαριά χρήση instagram, Tik Tok, δηλαδή να κάνεις rendering στα βίντεο κτλ ή γενικά χρήση βαριών εφαρμογών.

Δεν μπορώ να καταλάβω τότε γιατί σαν προεπιλογή το έχουν στα 8GB ενεργοποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...έκλεισα και εγω RAM PLUS...και την επιλογή που σκαναρει συνέχεια εφαρμογές και κατα την εγκατάσταση ,και στο Google play το protect...και ξαφνικά βλέπω ενα αλλο τηλέφωνο ...πεταει,φυσαει ,μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα...πιστεύω και εγω με την ram plus τραβούσε πολλες διεργασίες στο παρασκήνιο χωρίς λόγο ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ...έκλεισα και εγω RAM PLUS...και την επιλογή που σκαναρει συνέχεια εφαρμογές και κατα την εγκατάσταση ,και στο Google play το protect...και ξαφνικά βλέπω ενα αλλο τηλέφωνο ...πεταει,φυσαει ,μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα...πιστεύω και εγω με την ram plus τραβούσε πολλες διεργασίες στο παρασκήνιο χωρίς λόγο ...
Το ram plus το βρήκα. Τα άλλα πως τα κλείνουμε; δώσε τα φώτα σου φίλε

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...