Jump to content

[Οδηγός] Ενεργοποίηση Volte/5G, Face Unlock & DT2S στα Google Pixel 6 / 7


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 minutes ago, Nos1453 said:

@Nikos2k5

Ποια modules δουλεύεις έξτρα;;

 

Εγώ αυτά έχω.

Screenshot_20230529-142955.png

Έχω μόνο τα παραπάνω που έβαλα στο Screenshot, συν αυτά για το YOUTUBE/YT MUSIC
(για να μην έχει διαφημίσεις κλπ)

https://github.com/j-hc/revanced-magisk-module/releases

Το μονο που μένει είναι να φτιάξω το VOLTE

Screenshot 2023-05-29 144137.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@Nikos2k5Το πρώτο τι ειναι;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Nikos2k5 said:

Το 5G παίζει ήδη, μάλλον επειδή έχω βάλει αυτό το module του universal modem fix

Επιλογή για volte δεν έχω

Οπότε να προσθέσω το module που είναι συνημμένο στο post που έδειξες ?

c76f736827ada2e9a3f628b797724973.jpg

Ναι και κάνε μια επανεκκίνηση. 

Φαντάζομαι θα έχει ενεργή την υπηρεσία στον πάροχο σου.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nos1453 said:

@Nikos2k5Το πρώτο τι ειναι;;;

Είναι για να αποσυνδέσει το YOUTUBE από το PLAY ώστε να μην το ενημερώνει όταν βγαίνει ενημέρωση του youtube app στο Play

Ναι και κάνε μια επανεκκίνηση. 
Φαντάζομαι θα έχει ενεργή την υπηρεσία στον πάροχο σου.
Έβαλα το volte.zip module στο magisk, και είμαι στο Network signal guru. Τι πατάω?87277e19d341efe6be4c5fe2b1c6fbe1.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω οτι με το παρακάτω module, δουλεύει το 5G σε όλους τους παρόχους, χωρίς κόλπα με το network guru

https://github.com/Displax/modem-fix

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω οτι με το παρακάτω module, δουλεύει το 5G σε όλους τους παρόχους, χωρίς κόλπα με το network guru
https://github.com/Displax/modem-fix
Ναι δούλεψε και σε μένα το 5G με αυτό, αλλά δεν εμφανίζεται κάποια ρύθμιση για ενεργοποίηση του VOLTE
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos2k5 said:
41 minutes ago, tasosathan said:
Να υπενθυμίσω οτι με το παρακάτω module, δουλεύει το 5G σε όλους τους παρόχους, χωρίς κόλπα με το network guru
https://github.com/Displax/modem-fix

Ναι δούλεψε και σε μένα το 5G με αυτό, αλλά δεν εμφανίζεται κάποια ρύθμιση για ενεργοποίηση του VOLTE

Αυτο το module θα ειναι υπερ-αρκετο για το volte/vowifi
https://forum.xda-developers.com/attachments/volte-zip.5478311/

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tasosathan said:

Αυτο το module θα ειναι υπερ-αρκετο για το volte/vowifi
https://forum.xda-developers.com/attachments/volte-zip.5478311/

Το έβαλα, αλλά οι οδηγίες λένε για κάποια ενεργοποίηση μέσω του app NETWORK SIGNAL GURU

STEP 1 : Install the module on magisk to activate VOLTE and reboot.
STEP 2 : Install Network Signal Guru on the Play Store.
STEP 3 : Click on the 3 dots, Forcing control, select your sim card.
STEP 4 : Click on NR SETTING, and select on Opt2(0x10) and Opt3(0x01) on the ENDC menu.
STEP 5 : Restart the phone, if you are on 5G coverage, it should be working for you.

Αυτά που λέει στο Βήμα 4 για να επιλέξουμε (μενού ENDC), εμένα δεν μου τα δείχνει

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikos2k5 said:

Το έβαλα, αλλά οι οδηγίες λένε για κάποια ενεργοποίηση μέσω του app NETWORK SIGNAL GURU

STEP 1 : Install the module on magisk to activate VOLTE and reboot.
STEP 2 : Install Network Signal Guru on the Play Store.
STEP 3 : Click on the 3 dots, Forcing control, select your sim card.
STEP 4 : Click on NR SETTING, and select on Opt2(0x10) and Opt3(0x01) on the ENDC menu.
STEP 5 : Restart the phone, if you are on 5G coverage, it should be working for you.

Αυτά που λέει στο Βήμα 4 για να επιλέξουμε (μενού ENDC), εμένα δεν μου τα δείχνει

Αυτα τα βήματα ειναι για το 5G. Το magisk module αρκει για το volte. Αν δεν σου εμφανιζει την επιλογη στις ρυθμίσεις, κατι έχεις κάνει λάθος

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tasosathan said:

Αυτα τα βήματα ειναι για το 5G. Το magisk module αρκει για το volte. Αν δεν σου εμφανιζει την επιλογη στις ρυθμίσεις, κατι έχεις κάνει λάθος

Α δίκιο έχεις, τώρα το είδα ότι το έχει εμφανίσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Pixel 7 pro rooted με τελευταία beta 13 δεν μου περνάει το universal modem fix, βγάζει fail.

 

Screenshot_20230604-102044.png

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ampelift said:

Καλημέρα σε όλους.

Pixel 7 pro rooted με τελευταία beta 13 δεν μου περνάει το universal modem fix, βγάζει fail.

 

Screenshot_20230604-102044.png

Μου το έβγαζε κι εμένα παλιότερα, το είχα αναφέρει, καμμία απάντηση... Είναι λίγο random νομίζω. Στην τελευταία beta εμένα μένει εγκατεστημένο (το είχα από πριν), αλλά αν το ενεργοποιήσω δεν έχω καθόλου δίκτυο - σαν να μη βλέπει τη SIM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω root το google pixel 7 Pro; Αν γίνεται σε ελληνικά και σε βήματα για χαζούς (όπως πλέον νιώθω εγώ για τις συσκευές) ; 

Η ερώτηση μου αν ναι, το θέμα με το volte στην cosmote που δε δέχεται κλήσεις από παλιά forthnet υπάρχει ή με το ρουτ φτιάχνει; 

Ερώτηση δεύτερη, συναλλαγές κτλ θεωρητικά γίνονται με κάποιο safe patch απ ότι διάβασα. 

Ερώτηση τρία, θα πρέπει να κάνω erase ή θα γίνει root χωρίς να ξαναστησω την συσκευή. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, _NikitaS_ said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω root το google pixel 7 Pro; Αν γίνεται σε ελληνικά και σε βήματα για χαζούς (όπως πλέον νιώθω εγώ για τις συσκευές) ; 

Η ερώτηση μου αν ναι, το θέμα με το volte στην cosmote που δε δέχεται κλήσεις από παλιά forthnet υπάρχει ή με το ρουτ φτιάχνει; 

Ερώτηση δεύτερη, συναλλαγές κτλ θεωρητικά γίνονται με κάποιο safe patch απ ότι διάβασα. 

Ερώτηση τρία, θα πρέπει να κάνω erase ή θα γίνει root χωρίς να ξαναστησω την συσκευή. 

Ευχαριστώ 

Όχι. Παραμένει το θέμα από πρώην Forthnet σταθερή ακόμα και με root. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να λύσουν μεταξύ τους οι δύο πάροχοι. Το root δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Mε ένα συγκεκριμένο Magisk module (SafetyNet fix) δουλεύουν όλα κανονικά από τράπεζες κι ανέπαφες.

Ναι. Θα πρέπει πρώτα απ'όλα να ξεκλειδώσεις τον bootloader πριν προχωρήσεις στο root. Πράγμα που σημαίνει ότι με το ξεκλείδωμα θα διαγραφούν όλα. Το ίδιο κι όταν τον κλειδώσεις πάλι.

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιστροφή στο Android μετά από σερί iPhone από το 2016 και θέλω τα φώτα σας. 

Ποιος είναι ο πιο up-to-date οδηγός για 5G & face unlock σε Nexus 6?

Έχω να ασχοληθώ με bootloader/custom ROM etc από το 2015 με το LG Optimus G, οπότε σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος οδηγος του στυλ "να, λόλα, ένα μήλο", θα το εκτιμούσα.

Επίσης, κάνω το 99% των συναλλαγων μου μέσω wallet, παίζει πρόβλημα με το root? Ένας φίλος μου χε πει πιο παλιά (γυρω στο 19) ότι με root στο Android δεν παίζουν εφαρμογές τραπεζών και κάποιες εφαρμογές για τηλεόραση πχ OTE TV, ισχύει?

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 2/1/2023 at 1:29 ΜΜ, Antretng said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω γράψει έναν noob friendly οδηγό στα ελληνικά όπου ουσιαστικά έχω μαζεμένα όλα τα βήματα από το μηδέν για volte/5g. Δηλαδή ξεκλείδωμα, ρουτ, ενεργοποίηση volte/5g και μπόνους face unlock και double tap to sleep

Λόγω των αρχείων, θα χρειαστεί να έχετε την εφαρμογή telegram από το playstore.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΛΙΝΚΣ. Θα ανεβουν αυριο λογικα καινούργια. Ευχαριστώ.

Επειδή μόλις χθες τον έγραψα, για όποιες παρατηρήσεις για βελτιώσεις ευχαρίστως να τις ακούσω :) .

Προς admins: Τον είχα και στη συζήτηση του "5G & VoLTE / VoWiFi δεν είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα" αλλα σκέφτηκα ότι δεν ήταν ακριβώς ontopic. Αν πάλι ενοχλεί όπως το έκανα ας σβηστεί 🙂 . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το universal modem fix του Displax σταματησε να δουλευει μετα το android update στην αρχη της χρονιας..

το θεμα μου ειναι οτι πηγα προσφατα σε cosmote μετα απο φορητοτητα απο nova και πρεπει να ενεργοποιησω παλι απο τον παροχο τωρα το 5g,μονο που η συσκευη δεν υποστηριζεται.

εχει κανεις υποψη κανεναν τροπο περα απο το να βρω υποστηριζομενη συσκευη και να βαλω την sim μου μεσα για να στειλω απο κει το μηνυμα?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, azuli said:

το universal modem fix του Displax σταματησε να δουλευει μετα το android update στην αρχη της χρονιας..

το θεμα μου ειναι οτι πηγα προσφατα σε cosmote μετα απο φορητοτητα απο nova και πρεπει να ενεργοποιησω παλι απο τον παροχο τωρα το 5g,μονο που η συσκευη δεν υποστηριζεται.

εχει κανεις υποψη κανεναν τροπο περα απο το να βρω υποστηριζομενη συσκευη και να βαλω την sim μου μεσα για να στειλω απο κει το μηνυμα?

Κάλεσε εξυπηρέτηση, ίσως στο ενεργοποιήσουν αυτοί 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, azuli said:

το universal modem fix του Displax σταματησε να δουλευει μετα το android update στην αρχη της χρονιας..

το θεμα μου ειναι οτι πηγα προσφατα σε cosmote μετα απο φορητοτητα απο nova και πρεπει να ενεργοποιησω παλι απο τον παροχο τωρα το 5g,μονο που η συσκευη δεν υποστηριζεται.

εχει κανεις υποψη κανεναν τροπο περα απο το να βρω υποστηριζομενη συσκευη και να βαλω την sim μου μεσα για να στειλω απο κει το μηνυμα?

Κάτσε, σταμάτησε να δουλεύει για λίγο, ένας χρήστης πόσταρε μια patched έκδοση στα GitHub issues και λίγο αργότερα ενσωμάτωσε τις αλλαγές στο official... 

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2024 at 7:04 ΜΜ, exolon said:

Κάτσε, σταμάτησε να δουλεύει για λίγο, ένας χρήστης πόσταρε μια patched έκδοση στα GitHub issues και λίγο αργότερα ενσωμάτωσε τις αλλαγές στο official... 

Το universal modem fix του Displax εχει να παρει ανανεωση απο τον Οκτωβριο,πριν δηλαδη αλλαξει η google πραγματα στο update Δεκεμβριου/Ιανουαριου που εκαναν το module να μη δουλευει.

Δεν εχει γινει καποιο update/commit σε files απο τον Οκτωβρη απ οτι βλεπω.

Αυτη τη στιγμη (η μαλλον προχθες για την ακριβεια) αν βαλεις το module σταματανε να δουλευoυν τα data.Μπορει και η sim εντελως,δεν δοκιμασα κλησεις.

Αυτη την patched εκδοση δεν την ειδα καπου,στη σελιδα του module τουλαχιστον

Τελικα εκανα ενεργοποιηση 5g βαζοντας την sim σε συμβατη συσκευη οποτε δεν χρειαζομαι πια το module

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, azuli said:

Το universal modem fix του Displax εχει να παρει ανανεωση απο τον Οκτωβριο,πριν δηλαδη αλλαξει η google πραγματα στο update Δεκεμβριου/Ιανουαριου που εκαναν το module να μη δουλευει.

Δεν εχει γινει καποιο update/commit σε files απο τον Οκτωβρη απ οτι βλεπω.

Αυτη τη στιγμη (η μαλλον προχθες για την ακριβεια) αν βαλεις το module σταματαει να δουλευoυν τα data.Μπορει και η sim εντελως,δεν δοκιμασα κλησεις.

Αυτη την patched εκδοση δεν την ειδα καπου,στη σελιδα του module τουλαχιστον

Τελικα εκανα ενεργοποιηση 5g βαζοντας την sim σε συμβατη συσκευη οποτε δεν χρειαζομαι πια το module

Πω πω συγνώμη διάβασα λάθος, νόμιζα ότι έγραφες για το IMS... Χίλια συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...