Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, ParafronGR said:

Απλά ΑΨΟΓΟΣ σε όλα! Οπότε, τα απεριοριστα που δίνει με βολεύουν φουλ!

Οπότε, κατεβαζω την μπάρα για τις 15/3 πχ και τη ρίχνω στα 8€ και αυτά τα 8€θα μπορώ να τα κάνω σουβλάκια? και θα έχω τίποτα παροχές΄η οχι?

Επίσης, ισχύει αυτό με τον +1 μήνα δώρο αν το καταλαβα σωστα που διαβασα στις αρχικές σελίδες? κάτι διαβασα ότι μπαινοβγαινεις και παίρνεις +1 μήνα δωρο ή μία κάρτα καθε δυο μήνες, αλλά πονοκεφαλιασα. 😛

Θέλει 12 ευρω και άνω ανανέωση τις τελευταίες 30 μέρες για να δουλέψει το smart pocket  . Δεν δουλέυει με 8 . Εκτός αν βάλεις 8 και μέσα σε 30 μέρες ξαναβάλεις 8, οπότε θα δουλέψει για λίγο ώστε να βγάλεις τα κουπόνια που θές (διαρκούν ένα μηνα) . Υπάρχει και ενα bug αν βάλεις 8 ευρω  με την αυτόματη μπαρα ανανέωσης και όχι χειροκίνητα , δεν φαίνεται στο ιστορικό ανανεωσεων όπως τα άλλα ποσά και δεν μετράει για το spart pocket.

Αμα κουνήσεις την μπάρα αυτόματης ανανέωσης πριν φτάσει η μέρα πληρωμής η χρέωση θα αναβληθεί για την νέα ημερομηνία  Αυτό θα κατάλαβες λάθος ώς επιπλέον μηνα κλπ δεν έχεις άλλο δώρο.

Μπορείς να απενεργοποιήσεις το liquid όποτε θές, αλλά δεν θα έχεις κάποιο δωρεαν μηνα ξανα ... κέρδος από το απλό cu είναι να αγοράσεις κάποια πακέτα που δεν υπάρχουν στο liquid (αν και δεν ξέρω ποιο μπορεί να αξίζει) η το shake - casheback  θα δουλέυουν όλα με προτεραιότητα οταν ξαναμπείς liquid.

Τωρα έσυ έχεις πόντους BigBang ? αν έχεις μπορείς να αγοράσεις ότι έχει η εφαρμογή με τα 30 ευρω σου πριν τις 33 μέρες που λήγουν ... προλαβαίνεις να βγάλεις και τα πακέτα δεν χάνονται. Υπάρχουν και οι προσφορές που σου είπε ο ppe , ίσως προλάβεις και τα καλοκαιρινά απεριόριστα οριακα.

Τι κατανάλωση κάνεις ? αν είναι αρκετά μεγάλη θέλει λίγο ψάξιμο για το ιντερνετ αλλιώς δεν εχεις θέμα.

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

θεος και υπερ αναλυτικος, σ'ευχαριστώ πολύ!

λοιπόν, τον αριθμό αυτό απλά τον διατηρώ και έβαλα 12ε στις αρχές Απρίλη για να μην μου τον πάρουν. Μπήκα στο liquid μόνο και μόνο για να μ'αφήσει να βγάλω κουπόνι smart pocket και από τότε, τον χρησιμοποιώ όσο έχει ίντερνετ σε mifi. 

Το κύριο νούμερό μου ειναι πλέον το unlimited CU οπότε δεν με πολυενδιαφέρει μόλις λήξει ο δωρέαν μήνας του liquid. 

Αυτό που μ'ενδιαφέρει με το συγκεκριμενο νούμερο είναι το εξής: αν το γυρισω σε απλό CU και τραβάω την ημ. λήξης με pockee και vodafone thank you, αν στο μελλον πάω σε liquid με χρεωση 12ε, θα μπορώ να βγάλω κουπόνι ώστε και να κρατήσω το νούμερο & να επωφεληθώ από efood? Γιατί στο απλό CU σε αναγκαζει να βάλεις πακέτο για να παρεις κουπονι. 

Στην τελική το πάω σε άλλη εταιρεία και το ξαναγυρνάω σε CU για να ξαναπαρω άλλον ένα μηνα δωρέαν liquid.  

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι θες κανεις απο όσα είπες  .... έχει πολλούς συνδιασμούς  😉  απλά μπαίνεις liguid  κάποια στιγμή και δεν θέλει πακέτο. 

Ως δέυτερη κάρτα για wifi internet μια χαρά το έκανες ... βέβαια το "unlimited cu" δεν το καταλαβα , είναι και αργα ¨)  αν είναι liquid με την δωρεάν απεριόριστη ομιλία και τα απεριόριστα data που έχουν τώρα μια χαρά  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

στις επάλξεις βλέπω ακόμα και στις 4.30 το πρωί! 

unlimited cu ειναι νούμερο από την προσφορά που είχε τον προηγουμενο μήνα, όλα απεριόριστα για 9 μήνες.

τέλεια, οπότε βγαίνω από liquid την τελευταία μέρα πριν λήξει, το "ταίζω" με cents από το vodafone thank you (ή όπως λέγεται) και όταν θελήσω, το ξαναβάζω liquid με 12ε και θα μ'αφήσει κατευθειαν να βγάλω πάλι κουπόνι 9,κάτι€, σωστα?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ParafronGR said:

στις επάλξεις βλέπω ακόμα και στις 4.30 το πρωί! 

unlimited cu ειναι νούμερο από την προσφορά που είχε τον προηγουμενο μήνα, όλα απεριόριστα για 9 μήνες.

τέλεια, οπότε βγαίνω από liquid την τελευταία μέρα πριν λήξει, το "ταίζω" με cents από το vodafone thank you (ή όπως λέγεται) και όταν θελήσω, το ξαναβάζω liquid με 12ε και θα μ'αφήσει κατευθειαν να βγάλω πάλι κουπόνι 9,κάτι€, σωστα?

Πες λίγο πιο αναλυτικά το σκεπτικό σου.. αν βάλεις στο κανονικό το CU 12€ θα σου τα φάει και θα σου δώσει unlimited. Με τί λεφτά θα βγάλεις κουπόνι;

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, kalitexnis_g said:

Πες λίγο πιο αναλυτικά το σκεπτικό σου.. αν βάλεις στο κανονικό το CU 12€ θα σου τα φάει και θα σου δώσει unlimited. Με τί λεφτά θα βγάλεις κουπόνι;

Σωστη παρατηρηση. Οποιος εχει την προσφορα απεριοριστα 9 μηνες με 12 ευρω και θελει λικουιντ θα πρεπει να βαζει κατω απο 12 ευρω.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο διαφορετικά νούμερα, το Unlimited είναι το κύριο νούμερό μου και το Liquid αυτό που διατηρώ. Το Liquid θα ταΐζω με 12ε και θα βγάζω κουπόνια ώστε να μην μου λήξει 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ParafronGR said:

Είναι δύο διαφορετικά νούμερα, το Unlimited είναι το κύριο νούμερό μου και το Liquid αυτό που διατηρώ. Το Liquid θα ταΐζω με 12ε και θα βγάζω κουπόνια ώστε να μην μου λήξει 

Εαν χρησιμοποιείς το κύριο νούμερο της προσφοράς, τί το χρειάζεσαι το liquid;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Εαν χρησιμοποιείς το κύριο νούμερο της προσφοράς, τί το χρειάζεσαι το liquid;

1) Γιατί το διατηρώ & θέλω όταν λήξει η προσφορά με τα απεριοριστα, σε 8 μήνες, να το κάνω κύριο νούμερο γιατί θεωρείται πολύ εύκολο. 

2) Σε εποχιακές προσφορές πχ όπως τώρα που δίνει απεριόριστα με 5€, έχω MiFi για να κάνω τη δουλειά μου εντός κ εκτός σπιτιού. Ειδικά σε ταξίδια που κάνω συχνά, το MiFi είναι σωτήριο γιατί δεν σου τραβάει πολλή μπαταρία. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να μου αλλάξει την ημερομηνία συνδρομής και ενώ μου είπε πως έγινε, ήταν η ίδια. Ελπίζω να ήταν τυχαίο και να μην "αρχίσαμε"..

Edit: τελικά με τη δεύτερη άλλαξε. Ίσως ήταν θέμα χρόνου.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θέλει μερικές ώρες

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ParafronGR said:

τέλεια, οπότε βγαίνω από liquid την τελευταία μέρα πριν λήξει, το "ταίζω" με cents από το vodafone thank you (ή όπως λέγεται) και όταν θελήσω, το ξαναβάζω liquid με 12ε και θα μ'αφήσει κατευθειαν να βγάλω πάλι κουπόνι 9,κάτι€, σωστα?

Cashback λέγεται τελικά ΄) ,  και αφου αγοράσεις συγκεκριμένης μάρκας γάλα με 1 ευρω πχ από super market βγάζεις μια φώτο την απόδειξη μέσο της εφαρμογής vodafon και σε 3-4 μέρες σου δίνει 20 cent. Εσύ αποφασίζεις πότε θα τα προσθέσεις στο κινητό σου για να σου ανανεώσει 60 μέρες το υπόλοιπο , αλλά αν δεν το έχεις έτοιμο από πριν μην το αφήσεις τελευταία μέρα .

Οποτε μπείς liquid μετά θα μπορείς να βγάλεις κουπόνι smart pocket φτάνει να έχει μπει και 12 ευρω ανανέωση τις τελευταίες 30 μέρες ... 

Το smart pocket πάντως σε σου μηδενίζει το υπόλοιπο - αφήνει κάπου 2 ευρω να υπάρχουν  - εκτός αν κάνεις ενα cashback ως τελευταία ανανέωση και έτσι για κάποιο λόγο μπορείς και να το μηδενίσεις.... Επίσης υπάρχει και η μεταφορά υπολοίπου (δωρεάν) από την μια σιμ στην αλλη , θέλει 25 ευρω ανανέωση τις τελευταίες 90 μέρες (μια 12 και μια 13 ευρώ πχ) 

Από αγορές  , αν κάνεις κουπόνια 20 ευρω αγοράζεις προιόντα 22.2 από την εστίαση του e-food (σου κανει 10% έκπτωση). Υπάρχει και  το e-fresh σουπερ μαρκετ που τώρα έχει και 5 ευρω έκπτωση με κουπόνι δίνει συχνά) , στα φέρνουν σπίτι και έχει μερικά προιόντα φτηνά , συν μερικά άλλα.

ΥΓ  Γενικά παντως δεν έγινε καμια μεγάλη ζημιά αν βάλεις παραπάνω χρήματα στην  σιμ σου στην vodafone ....  Θα σου δώσει και κάποια δωράκια (shake ή την ομιλία στο liquid) αν της βρείς τελικά χρήση  .Τέλος υπάρχει και η dual sim με 7 ευρω εφάπαξ που εμενα με έχει βολέψει με πολούς τρόπους σε ταξίδια.  

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην μεταφορά υπόλοιπου καθώς δεν ανανεώνει την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου του δέκτη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα

YΠENΘYMIΣH! TA YΠOΛEIΠOMENA EYPΩ ΣTO ΛOΓAPIAΣMO ΣOY ΛHΓOYN 05-05-2023 00:00.BAΛE MIA KAPTA MEXPI TOTE ΓIA NA MH XAΣEIΣ TO XPHMATIKO ΣOY YΠOΛOIΠO.

Η ανανέωση του liquid είναι για τις 5/5, θα πρέπει να την μετακινήσω για τις 4/5 για να μην χαθεί το υπόλοιπο;

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, TypeRS said:

Έλαβα το παρακάτω μήνυμα

YΠENΘYMIΣH! TA YΠOΛEIΠOMENA EYPΩ ΣTO ΛOΓAPIAΣMO ΣOY ΛHΓOYN 05-05-2023 00:00.BAΛE MIA KAPTA MEXPI TOTE ΓIA NA MH XAΣEIΣ TO XPHMATIKO ΣOY YΠOΛOIΠO.

Η ανανέωση του liquid είναι για τις 5/5, θα πρέπει να την μετακινήσω για τις 4/5 για να μην χαθεί το υπόλοιπο;

Ναι.. 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, blizard said:

Το smart pocket πάντως σε σου μηδενίζει το υπόλοιπο - αφήνει κάπου 2 ευρω να υπάρχουν  - εκτός αν κάνεις ενα cashback ως τελευταία ανανέωση και έτσι για κάποιο λόγο μπορείς και να το μηδενίσεις....

 

Αυτό που έχω εμπειρικά διαπιστώσει, είναι ότι το ποσό από το εκτός δώρων υπόλοιπο, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στο smart pocket, αντιστοιχεί στο ΦΠΑ της τελευταίας ανανέωσης. (Συμπεριλαμβανομένης πιθανότατα και αυτής από το cashback.)

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το μυστήριο  😉 μπράβο .... το cashe back δεν έχει πολύ φπα γιατι είναι μικρό . Απλό ήταν αλλά πάνω από χρόνο αναρωτιέμαι και δεν το κατάλαβα !!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johndouk said:

Αυτό που έχω εμπειρικά διαπιστώσει, είναι ότι το ποσό από το εκτός δώρων υπόλοιπο, το οποίο δεν είναι διαθέσιμο στο smart pocket, αντιστοιχεί στο ΦΠΑ της τελευταίας ανανέωσης. (Συμπεριλαμβανομένης πιθανότατα και αυτής από το cashback.)

ΦΠΑ (24%) ή φόρο κινητής (10%) εννοείς; Πχ στο liquid με ανανέωση 12Ε , ποιό ποσό δεν είναι διαθέσιμο για Smart Pocket?

2,32E (για ΦΠΑ) ή 1,09Ε (για φόρο κινητής); Οπότε εάν πχ μες στον μήνα από την κάρτα πας να βγάλεις κουπόνι Smart Pocket και εκείνη την χρονική στιγμή που πας να το βγάλεις έχεις πχ 5Ε, θα σε αφήσει να βγάλεις κουπόνι Smart Pocket αξίας το πολύ 2,68Ε (5-2,32) {αν αναφέρεσαι στον ΦΠΑ όπως έγραψες} ή το πολύ 3,91Ε (5-1,09) {αν αναφέρεσαι στο φόρο κινητής στην πραγματικότητα} ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pppe said:

ΦΠΑ (24%) ή φόρο κινητής (10%) εννοείς; Πχ στο liquid με ανανέωση 12Ε , ποιό ποσό δεν είναι διαθέσιμο για Smart Pocket?

ΦΠΑ δεν έγραψα; 😎

Μήπως εννοείς ότι άλλα γράφω κι άλλα εννοώ;... 🤣😉 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λογικό είναι, καθώς το ΦΠΑ κάθε κάρτας ανανέωσης το αποδίδουν στο κράτος ως φόρο επί των εσόδων τους , παρότι εμπεριέχεται στο εναπομείναν ποσό του υπολοίπου ευρώ του κάθε καταναλωτή/χρήστη καρτοκινητού , και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δημιουργία κουπονιού Smart Pocket καθώς έχει πάει στο κράτος άπαξ με την συναλλαγή κάρτας ανανέωσης.

Γι'αυτό το λόγο και η διάρκεια της δυνατότητας δημιουργίας κουπονιού για αγορές από τα συνεργαζόμενα καταστήματα είναι στις 30 μέρες, καθώς ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ οι χρήστες καρτοκινητού συναλλάσσονται με την εταιρία κάθε μήνα ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ προκειμένου να βάλουν πακέτο. Και θα έπρεπε να τεθεί ένα χρονικό όριο, άσχετα με το εάν δεν ισχύει για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές ΟΛΩΝ των χρηστών καρτοκινητής.

Επιπλέον στο κανονικό CU απαιτείται ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΠΑΚΕΤΟΥ ώστε να "πληρωθεί" το ΦΠΑ της τελευταίας κάρτας, κάτι που δεν ισχύει στο liquid όπου δεν υπάρχουν πακέτα: Στο κανονικό CU συνεπώς δεν θα έπρεπε να έχει όριο που "κόβει" ένα ποσό (της τάξης των 2Ε και κάτι ανά 12 ευρώ τελευταία κάρτα) προκειμένου να εκδοθεί κουπόνι Smart Pocket: 

Όμως ισχύει ΚΑΙ στο κανονικό CU το όριο ποσού ευρώ που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κουπόνι!!!!

 

Υ.Γ.: Βέβαια, "κάποιου του χάριζαν γάϊδαρο, κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια", εάν είναι 10,9Ε ή 8,6Ε: Σωστό....

Βέβαια. ο blizard θα πει ότι είναι 9,46Ε (8,6Ε +10%): Εξαρτάται "τι" αγοράζεις και κόστος συνολικά (μαζί με κέρδη συνεργαζόμενης επιχείρησης).

Link to comment
Share on other sites

Στο cu αγοράζεις πακέτο αλλά και στο  liquid πληρώνεις κάτι ανάλογο δεν έχει διαφορά εκει ...  είναι πάντως μπέρδεμα γιατι κάθε φορά το ποσό που δεν μπορείς να κάνεις κουπόνια είναι διαφορετικό , αλλά τουλάχιστον βρήκα μια άκρη γιατι όντος πρέπει να έχει σχέση με το ποσό που έβαλες τελευταία 

Ως ποσοστό , αυτό που μένει και δεν γίνεται κουπόνι είναι από 16% ώς 19% του ποσού που έβαλες είδα σε 3 σιμ ... θα έχουν κάποια λογική για αυτό (ίσως κατανάλωση που έχεις κάνει τον τελευταίο μήνα) και πέφτει από το 24% . Τέσπα δεν έχει και πολύ σημασία αφου στο τέλος όλα τα κάνεις κουπόνια τελικά απλά δεν μπορούσα να βρω κάποια λογική.

 

Με την ευκαιρία , έβαλαν και ένα ερωτηματολόγιο όταν βγαίνεις από το liquid (αν θές απαντάς) , και κάπου ρωτάει τι θέλουμε να αλλάξει στο liquid....  αν έχει κάποιος καμαι καλή ιδεά να το πει να την βάλουμε 😉

Screenshot_20230429-232108.png

Link to comment
Share on other sites

Στη "θεωρία της αξίας" (googlάρετε) πάντως, η τιμή ενός προϊόντος καθορίζεται από το χρόνο που απαιτείται για την παρασκευή του (υλικά , εργασία, πάγια έξοδα), βάλε και φόρο. Ποιός ο (πραγματικός??) χρόνος για σουβλάκια, καφέ ή προϊόντα supermarket σε μαζική διανομή από τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις άλλο "καπέλο". Στην εποχή μας συνυπολογίζονται και άλλοι παράγοντες όπως διαφήμιση και επένδυση στο όνομα της επιχείρησης για την "κατάλληλη" χρήση του ως υπεραξία στο μέλλον ώστε ο επιχειρηματίας που ρισκάρει σε όλα "αυτά" (ή οι κληρονόμοι του) να κάαααθονται και να πληρώνονται.

 

Υ.Γ.: Και ποιός ο "χρόνος" για όλες αυτές τις υπηρεσίες (τηλεφωνίας, δυνατότητα Smart Pocket) θα φανεί στο μέλλον: ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ, πάντα: Μάλλον όσοι "σκέφτονται" όλα τα παραπάνω θα τους "κοστίσει" παρά κάτω από τον Μ.Ο........

Αφού "δαπανούν χρόνο" να κατανοήσουν τα παραπάνω, άρα και "αξία" μείον επί του Μ.Ο. τιμής από τους περισσότερους καταναλωτές (%).

Link to comment
Share on other sites

@HEO ρίξε μία ματιά, κάνε τους υπολογισμούς και τις αναγωγές.. και βγάλε τα συμπεράσματά σου..
Screenshot_2023-04-30-21-13-08-29_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.thumb.jpg.a8b50fb0ac2e221f81737461e2bd1076.jpg
Αν και μου απάντησες σε άλλο θέμα το είδα :)

Ναι φίλε μου αυτό είναι όμως μια άλλη περίπτωση, δεν μιλάμε για πακέτα τριλεπτα

Ασφαλώς και είναι καλύτερο και το έχω πει αλλά υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να γυρίζουν την μπαρα ούτε να δίνουν κάρτες

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, HEO said:

Αν και μου απάντησες σε άλλο θέμα το είδα :)

Ναι φίλε μου αυτό είναι όμως μια άλλη περίπτωση, δεν μιλάμε για πακέτα τριλεπτα

Ασφαλώς και είναι καλύτερο και το έχω πει αλλά υπάρχουν άτομα που δεν θέλουν να γυρίζουν την μπαρα ούτε να δίνουν κάρτες

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk
 

 

Αυτό με τη μπάρα που λες.. είναι μία τεχνιτή παράταση των χρημάτων για άλλο έναν μήνα η οποία γίνεται από εμάς. Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει κανείς. Οι χρεώσεις είναι αυτές που σου έστειλα στο προηγούμενο ποστ.. 

Αυτό με το "να δίνουν κάρτες" δεν κατάλαβα στο τέλος που γράφεις.

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...