Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/10/2022 at 7:31 ΜΜ, tollisth said:

Θα το πω διαφορετικά για να γίνει κατανοητο όταν μια συσκευή ανεξαρτήτως εταιρείας εχει γρηγορη φόρτιση υπάρχουν και κάποια μετρα προστασίας όπως δεν φορτίζει πχ στα 100w συνέχεια τα 100 είναι το μεγιστο και ΟΧΙ το συνεχόμενο επίσης υπαρχουν cooling systems οπως και οι συσκευές που έχουν παρα πολυ γρηγορη φόρτιση τύπου (κινεζιές) όπως αναφέρεις και προφανως δεν το ξερεις έχουν επιπλέον dual-cell battery για αυτο τον λογο την προστασία της μπαταρίας,οποτε οπως καταλαβαινεις οι εταίρες είναι ενημερες για το θέμα και έχουν αντίμετρα 

To προφανώς από που; Το ξέρω αλλά δεν αλλάζει κάτι, 120 ή 150w, σημαίνει 60 και 75 το κάθε cell, πάλι παραπάνω.

Βασικά με τη γρήγορη το s21 fe φορτίζει σε μια ώρα και κάτι από μονοψήφιο. Για στιγμές βιασύνης καλό είναι. Αλλιώς φορτίζεις νορμάλ το βράδυ πχ ή στη δουλειά και είσαι πιο ήσυχος.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, il_tifosi said:

To προφανώς από που; Το ξέρω αλλά δεν αλλάζει κάτι, 120 ή 150w, σημαίνει 60 και 75 το κάθε cell, πάλι παραπάνω.

Βασικά με τη γρήγορη το s21 fe φορτίζει σε μια ώρα και κάτι από μονοψήφιο. Για στιγμές βιασύνης καλό είναι. Αλλιώς φορτίζεις νορμάλ το βράδυ πχ ή στη δουλειά και είσαι πιο ήσυχος.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις π.χ με το 60 και 75 σε καθε cell είπαμε πως είναι το μέγιστο που μπορεί να φθάσει και όχι οτι ισχύει συνέχεια σε κάθε φόρτιση απο το 0-100, όταν κατά την στιγμή της φόρτισης πάει στα 60w και αρχίζει να  ζεσταίνεται  η μπαταρία(σιγουρα το εχουν μετρησει-υπολογισει) εκεί έρχεται το λογισμικό και ρίχνει την απόδοση και παράλληλα ψύχεται  όπως επίσης κάποιες φορες οι χρόνοι φόρτισης που διαφημίζουν ειναι ποιο αργοί στην πραγματικότητα που μπορεί να σημαίνει ότι η μπαταρία δεν δέχεται τοση πίεση,καταλαβαίνεις την διαφορά? 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S21 FE 5G

Μετά τις πρώτες μέρες χρήσης, έχω μερικές απορίες για όποιον γνωρίζει.

Αρχικά, το ποσοστό της μπαταρίας μεταξύ 90-100% εξαντλείται γρήγορα. Ειδικά 99 και 98 έρχονται με το που βγει από τη φόρτιση, σχεδόν χωρίς να το αγγίξεις. Έτσι είναι στα Samsung;

Επίσης, όπου χρειάζεται να βάλεις αποτύπωμα, η οθόνη παίρνει μια θερμή κίτρινη απόχρωση. Έχω κάνει κάποια ρύθμιση άθελά μου ή έτσι είναι σε όλους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση έτσι πάει η μπαταρία, όσον αφορά την δεύτερη λογικά κάτι έχεις πειράξει στις ρυθμίσεις, είναι τόσο γρήγορη η απόκριση του δακτυλικού λευκό φαίνεται το αποτύπωμα. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, konakis said:

Στην πρώτη περίπτωση έτσι πάει η μπαταρία, όσον αφορά την δεύτερη λογικά κάτι έχεις πειράξει στις ρυθμίσεις, είναι τόσο γρήγορη η απόκριση του δακτυλικού λευκό φαίνεται το αποτύπωμα. 

Η απόκριση γρήγορη είναι, αλλά η οθόνη είναι σαν να έχω ενεργοποιήσει την προστασία ματιών, πχ στην οθόνη κλειδώματος. Με το που το ξεκλειδώσω τα χρώματα γίνονται πιο ψυχρά.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, stefan_city said:

Η απόκριση γρήγορη είναι, αλλά η οθόνη είναι σαν να έχω ενεργοποιήσει την προστασία ματιών, πχ στην οθόνη κλειδώματος. Με το που το ξεκλειδώσω τα χρώματα γίνονται πιο ψυχρά.

Αυτό το έκανε και το Α51 και τώρα το S21, είναι για να αναγνωρίζει καλύτερα το δάχτυλο στον αισθητήρα.

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε καθόλου πότε θα πάρουμε την 5 και στο 21 fe;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vastegial_74 said:

Ξέρουμε καθόλου πότε θα πάρουμε την 5 και στο 21 fe;

Λογικά μέσα με τέλη Νοεμβρίου!!

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς τι βγάζει στην κατανάλωση μπαταρίας του Always on Display ?

Εμένα μου βγάζει κάτι 20άρια και μου φαίνεται πολύ και δεν έχω τίποτα μόνο το ρολόι και την μπαταρία.

Είναι βεβαια νωρίς ακόμα, ούτε μια βδομάδα δεν το έχω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kyramas said:

Σε εσάς τι βγάζει στην κατανάλωση μπαταρίας του Always on Display ?

Εμένα μου βγάζει κάτι 20άρια και μου φαίνεται πολύ και δεν έχω τίποτα μόνο το ρολόι και την μπαταρία.

Είναι βεβαια νωρίς ακόμα, ούτε μια βδομάδα δεν το έχω.

Προσωπικά είμαι στην τρίτη φόρτιση και δεν έχω πρόβλημα με την aod, αλλά χρησιμοποιώ το tap για εμφάνισή της.

Με τι χρήση εμφανίζεται τέτοιο ποσοστό; Αν την έχεις συνέχεια ενεργή και είσαι ώρες εκτός φόρτισης, χωρίς ιδιαίτερη χρήση του κινητού, νομίζω πως το ποσοστό κατανάλωσης από την aod θα φαίνεται μεγάλο.

---------------------------

Όσοι αγοράσατε από επίσημο μεταπωλητή αυτή την περίοδο που τρέχει η προσφορά με τα buds, πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία;

Έκανα την αίτηση 21/10, αλλά δεν έχω λάβει νέο email για την εγκυρότητα της συμμετοχής.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stefan_city said:

Προσωπικά είμαι στην τρίτη φόρτιση και δεν έχω πρόβλημα με την aod, αλλά χρησιμοποιώ το tap για εμφάνισή της.

Με τι χρήση εμφανίζεται τέτοιο ποσοστό; Αν την έχεις συνέχεια ενεργή και είσαι ώρες εκτός φόρτισης, χωρίς ιδιαίτερη χρήση του κινητού, νομίζω πως το ποσοστό κατανάλωσης από την aod θα φαίνεται μεγάλο.

---------------------------

Όσοι αγοράσατε από επίσημο μεταπωλητή αυτή την περίοδο που τρέχει η προσφορά με τα buds, πόσες μέρες πήρε η όλη διαδικασία;

Έκανα την αίτηση 21/10, αλλά δεν έχω λάβει νέο email για την εγκυρότητα της συμμετοχής.

Την AOD την έχω ανοιχτή συέχεια

Θα το ψάξω όμως κατι τρέχει από πίσω

 

Φίλε μου μαζί την κάναμε την αίτηση. 21/10 και εγώ. Μόνο το mail επιβεβαίωσης έχω λάβει.

Στο Α52s έκανε 8 μέρες να έρθεί η θετική απάντηση.

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ S22 Plus & Ultra αλλά σκέφτομαι και το S21 FE ως μια πιο value for money εναλλακτική. Ποιά είναι η άποψη σας; Αξίζει να πάω στην σειρά S22 ή να προτιμήσω το S21 FE;  

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 9:57 ΠΜ, gpgalanis said:

Καλημέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ S22 Plus & Ultra αλλά σκέφτομαι και το S21 FE ως μια πιο value for money εναλλακτική. Ποιά είναι η άποψη σας; Αξίζει να πάω στην σειρά S22 ή να προτιμήσω το S21 FE;  

Αν πήγαινες για το απλό S22,θα σου έλεγα να προτιμήσεις το S21 FE για τον snapdragon και μόνο.Όμως αν πας στο Ultra ,δεν έχει κάτι να συζητήσουμε.Καρφί πας για το Ultra.

Εγώ βέβαια το S21 FE θα προτιμούσα λόγω πιο βολικού μεγέθους, βάρους και λιγότερων χρημάτων.

 

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πενάκι κάμερες οθόνη s22U.

Με τα μισά λεφτά αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω ως το απόλυτο hi end κομμάτι τότε s21 fe. Μαζεμένο γρήγορο ίδια ακριβώς υποστήριξη με λιγότερο από τα μισά χρήματα παίζεις δυνατή μπαλα. Η πλούσια χορταστική οθόνη του ουλτρα είναι η κορυφαία έξω αυτή την στιγμή και με android 13 η συσκευή εδώ και μερικές ημέρες επίσημα! 

Εσύ αποφασίζεις...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο τις καταναλώσεις μου

Το aod είναι πολύ πάνω. Έχω το adguard να τρέχει από πίσω και ίσως αυτό φαίνεται.Θα το κλείσω για αυτή τη φόρτιση για να δω αν φταίει αυτό. 924359777_Screenshot_20221028-021847_Devicecare.thumb.jpg.7d5a0c5ccfc788990194d00eb4b1f198.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kάτοχος κι εγω απο χθες της συσκευής, ύστερα απο 20 μήνες συμβίωσης με το S20fe.. είναι εμφανώς ποιοτικότερο απ τον προκάτοχο του και το graphite χρώμα δείχνει πιο bad ass.

Ακόμα το στήνω και όπως είναι λογικό ρουφάει περισσότερη μπαταρία στην αρχή, μόλις στρώσει θα επανέλθω με εντυπώσεις.

το set up κάμερας είναι ίδιο ακριβώς με το 20αρι; βλέπετε καμιά διαφορά όσοι τα ειχατε και τα δυο;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kyramas said:

Για δείτε λίγο τις καταναλώσεις μου

Το aod είναι πολύ πάνω. Έχω το adguard να τρέχει από πίσω και ίσως αυτό φαίνεται.Θα το κλείσω για αυτή τη φόρτιση για να δω αν φταίει αυτό. 924359777_Screenshot_20221028-021847_Devicecare.thumb.jpg.7d5a0c5ccfc788990194d00eb4b1f198.jpg

Η οθόνη είναι στα 60Hz ή 120Hz;

Θεωρώ πως αν αλλάξεις τη ρύθμιση εμφάνισης της always on display θα φτιάξουν οι χρόνοι σου. 

Link to comment
Share on other sites

@punisher24 welcome man να το χαρείς! Η μεγάλη διαφορά του σε σχέση με το s20 fe  είναι στην οθόνη του,την μέρα κάτω από τον ήλιο είναι πολύ πιο φωτεινή στο 21. Το σετάπ λογικά είναι ίδιο όμως θεωρώ ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες όπως καλύτερο είναι και το s22 ultra κι από τα δύο εννοείται.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konakis said:

@punisher24 welcome man να το χαρείς! Η μεγάλη διαφορά του σε σχέση με το s20 fe  είναι στην οθόνη του,την μέρα κάτω από τον ήλιο είναι πολύ πιο φωτεινή στο 21. Το σετάπ λογικά είναι ίδιο όμως θεωρώ ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες όπως καλύτερο είναι και το s22 ultra κι από τα δύο εννοείται.

καλώς σας βρήκα αλάνια.. δοκιμή σήμερα κατευθειαν στα βαθιά να δούμε τι κάνει η κάμερα

manual mode

20221028_210450

 

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

η φωτεινότητα του S22 ultra είναι πιο μεγάλη από του S21fe?

Ναι φυσικά! Έχει εξαιρετικά φωτεινή οθόνη το S21fe όμως το ουλτρα ξεφεύγει χτυπάει στο αυτόματο 1750nits άσε που έχει και την επιλογή για έξτρα φωτεινότητα στις ρυθμίσεις όταν φυσικά είναι απενεργοποιημένη η προσαρμοζόμενη φωτεινότητα δηλαδή το αυτόματο 

Τα έχω και τα δύο δίπλα δίπλα κάτω από τον ήλιο η φωτεινότητα του ουλτρα είναι ασύγκριτη με οποιαδήποτε άλλη συσκευή κυκλοφορεί. Το S21fe παίζει κόπια με το 21 Ultra. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μόλις αγόρασα το τηλ και μου ζητάει να σάρωσω Κωδικό QR.Που τον βρίσκω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, anastasiah said:

Καλησπερα μόλις αγόρασα το τηλ και μου ζητάει να σάρωσω Κωδικό QR.Που τον βρίσκω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλορίζικο!

Πού ακριβώς σου ζητάει να σαρώσεις κωδικό QR; 

Μήπως στη σύνδεση με WiFi;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...