Jump to content

alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον. Προσοχή μόνο στο ότι πληρωμές λογαριασμών μέσα από το payzy app με χρήση RF επιβαρύνονται με €0,40 ανά πληρωμή. Για μικρούς λογαριασμούς μπορεί και να μη συμφέρει μέσα από την εφαρμογή.
https://support.payzy.gr/hc/el-gr/articles/7839559420817-Υπάρχει-κάποια-προμήθεια-στις-πληρωμές-λογαριασμών-RF-
Λίγο πολυ ολοι οι λογαριασμοί έχουν προμήθειες αν πληρώσεις μέσω τραπέζης δεν έχουν ολοι οι λογαριασμοί πληρωμή μέσω του site τους

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, geoponer said:

Ενδιαφέρον. Προσοχή μόνο στο ότι πληρωμές λογαριασμών μέσα από το payzy app με χρήση RF επιβαρύνονται με €0,40 ανά πληρωμή. Για μικρούς λογαριασμούς μπορεί και να μη συμφέρει μέσα από την εφαρμογή.

https://support.payzy.gr/hc/el-gr/articles/7839559420817-Υπάρχει-κάποια-προμήθεια-στις-πληρωμές-λογαριασμών-RF-

 

@p_kτι από αυτά που γράφω είναι not helpful;

Ουσιαστικά συμφέρει. Στα 20€ μηδενίζει η προμήθεια και από κει και πάνω κερδίζεις. Άλλωστε πόσοι λογαριασμοί είναι μέχρι 20€; 🙂

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, geoponer said:

Το ξέρω ότι δεν γίνεται (δοκιμάζω κάθε φορά με την payzy). Το ερώτημά μου είναι γιατί να μην μπορεί να γίνει (ακόμη) πληρωμή οφειλων προς το δημόσιο με payzy, αφού έχει πάρει άδεια στην Ελλάδα.

Το ερώτημά μου πήγαινε προς τον Pppe παραπάνω, που αναφέρει για κορόϊδα και επιστροφές, όταν η payzy έχει καλύτερο πρόγραμμα επιστροφών/επιβράβευσης από πολλές συστημικές κάρτες.

Το "κουμπί" που >99% των κορόϊδων ΔΕ μπορούν να πατήσουν, είναι εκείνο που ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ να αντιληφθούν ότι υπάρχει, αλλά οι παραπάνω αναφερόμενοι πειζίτες εργοδότες και το συνάφι τους έχουν ήδη ενεργοποιήσει μαζί το "κλειδί" του.

ΔΕ πειράζει: Ίσως τα τετρασέγγονά μας (>20% έστω και αν είναι όσων θα ζούνε τότες) το "δουν" έστω και αχνά. Ποιός θα νοιαστεί για τους πεθαμένους τότες; ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ. Άλλωστε δε θα υπάρχουν αφού ποτέ δε "πάτησαν το κουμπί" να ξεφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Matrix

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

16 ώρες πριν, leotzian said:

Λίγο πολυ ολοι οι λογαριασμοί έχουν προμήθειες αν πληρώσεις μέσω τραπέζης δεν έχουν ολοι οι λογαριασμοί πληρωμή μέσω του site τους

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το θέμα είναι να αποφεύγεις να πληρώνεις λογαριασμούς μέσω τραπέζης όπου μπορείς - και στις περισσότερες περιπτώσεις μπορείς. Αν θες να το τερματίσεις, ψάχνεις και από ποια τράπεζα συμφέρει να πληρώσεις κάθε οφειλή/λογαριασμό γιατί δεν έχουν όλες τις ίδιες χρεώσεις.

Κι εγώ έχω οφειλές στον Δήμο που δεν μπορώ να κάνω με κάρτα (π.χ. payzy) και αναγκαστικά γίνεται με έμβασμα. Με την payzy έχω καταφέρει όμως να βγάζω ψιλά από κάθε πληρωμή λογαριασμού, αντί να πληρώνω κερατιάτικα στις τράπεζες.

13 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Ουσιαστικά συμφέρει. Στα 20€ μηδενίζει η προμήθεια και από κει και πάνω κερδίζεις. Άλλωστε πόσοι λογαριασμοί είναι μέχρι 20€; 🙂

Δεν ξέρω πώς το υπολόγισες, αλλά σε ευχαριστώ. Αν έχω λογαριασμό μέσα στον Ιούνιο (που σίγουρα είναι πάνω από €20) θα τον πληρώσω μέσα από την εφαρμογή με το RF 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, geoponer said:

 

Δεν ξέρω πώς το υπολόγισες, αλλά σε ευχαριστώ. Αν έχω λογαριασμό μέσα στον Ιούνιο (που σίγουρα είναι πάνω από €20) θα τον πληρώσω μέσα από την εφαρμογή με το RF 🙂

Η πληρωμή λογαριασμού μέσω RF κοστίζει 0,40€. Με την νέα προσφορά επιστροφής 2% αν πληρώσεις λογαριασμό 20€, σου επιστρέφονται 0,40€.. άρα μηδενίζει ουσιαστικά η χρέωση της προμήθειας. Από κει και πέρα όσο μεγαλύτερος ο λογαριασμός, τόσο μεγαλύτερη η επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι έχει τσεκάρει κανείς στην φορολογική δήλωση αν φαίνονται οι αγορές μέσω Payzy για το χτίσιμο του αφορόλογητου? ξέρω οτι στην εφαρμογή εμφανίζονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/6/2023 at 3:47 ΜΜ, leotzian said:

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι έχει τσεκάρει κανείς στην φορολογική δήλωση αν φαίνονται οι αγορές μέσω Payzy για το χτίσιμο του αφορόλογητου? ξέρω οτι στην εφαρμογή εμφανίζονται.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν εμφανίζονται αυτόματα. Το κοίταξα χθες. Επίσης στην εφαρμογή δεν κατηγοριοποιεί τα έξοδα. Όποτε τζίφος 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζονται αυτόματα. Το κοίταξα χθες. Επίσης στην εφαρμογή δεν κατηγοριοποιεί τα έξοδα. Όποτε τζίφος 
Άλλος φίλος σε άλλο forum μου είπε ότι εμφανίζονται κανονικά αλλά δεν γράφει το ίδρυμα πχ cosmote payments τι να πω δεν ξέρω είμαι νέος στην payzy του χρόνου θά δείξει είναι όμως θέμα αν δεν εμφανίζεται στο αφορολογητο

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στη λογίστρια και κοιτάζαμε λίγο τις ιατρικές δαπάνες για τη δήλωση. Ό,τι είχα πληρώσει με payzy (π.χ. κλινική) δεν φαινόταν στις δαπάνες, αλλά δεν σκέφτηκα να δω αν τουλάχιστον φαίνονται οι υπόλοιπες πληρωμές με payzy στο αφορολόγητο!

Ήμουν βέβαιος ότι θα περνάνε αυτόματα, αλλά μάλλον θα πρέπει να το δω προσεκτικά....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και αυτοματα να μην περνανε τι πειραζει, το δηλωνετε στο αντιστοιχο πεδιο.
ο μετρητης αφορλογητου μπηκε φετος, οποτε του χρονου θα ειμαστε σιγουροι αν θα περνανε αυτοματα.

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stathis123 said:

Και αυτοματα να μην περνανε τι πειραζει, το δηλωνετε στο αντιστοιχο πεδιο.
ο μετρητης αφορλογητου μπηκε φετος, οποτε του χρονου θα ειμαστε σιγουροι αν θα περνανε αυτοματα.

Και πώς γίνεται να περνάνε τα ποσά στις κληρώσεις και να μην περάσουν τελικά στη δήλωση για το αφορολόγητο;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Και πώς γίνεται να περνάνε τα ποσά στις κληρώσεις και να μην περάσουν τελικά στη δήλωση για το αφορολόγητο;

η Cosmote Payments το ξερει μονο αυτο 
απο τη στιγμη παντως που τα περσινα δεν ηρθαν, δεν θα ερθουν 🙃 next year

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stathis123 said:

Και αυτοματα να μην περνανε τι πειραζει, το δηλωνετε στο αντιστοιχο πεδιο.
ο μετρητης αφορλογητου μπηκε φετος, οποτε του χρονου θα ειμαστε σιγουροι αν θα περνανε αυτοματα.

Καταρχάς στην payzy σου έχει το γενικό ποσο χωρίς κατηγοριοποίηση . Όποτε θα τα περάσουμε όλα γενικά έξοδα;;

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει διαδικασία εγγραφής πριν λίγο καιρό αλλά δε την ολοκλήρωσα. 

Αν ξανακάνω θα πάρω τα 10 ευρω της προσφοράς που τρέχει?

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2023 at 9:57 ΠΜ, kalitexnis_g said:

Η πληρωμή λογαριασμού μέσω RF κοστίζει 0,40€. Με την νέα προσφορά επιστροφής 2% αν πληρώσεις λογαριασμό 20€, σου επιστρέφονται 0,40€.. άρα μηδενίζει ουσιαστικά η χρέωση της προμήθειας. Από κει και πέρα όσο μεγαλύτερος ο λογαριασμός, τόσο μεγαλύτερη η επιστροφή.

Δεν ισχύει αυτό τελικά, πρέπει ο λογαριασμός να είναι πάνω από €40. Πήγα π.χ. να πληρώσω λογαριασμό Nova €26,00.

- Με το κλασικό 1% επιστροφή παίρνω επιστροφή €26 Χ 1% = €0,26

- Αν πάω να πληρώσω με RF θα πάρω €26 Χ 2% -€0,40 = €0,12

Αν ήταν €40, τότε και στις δύο περιπτώσεις παίρνω €0,40 και όσο αυξάνει ο λογαριασμός τόσο μεγαλύτερο είναι το όφελος.

Άρα προχωράω κανονικά με τον κλασικό τρόπο, μέσα από την ιστοσελίδα της Nova 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, geoponer said:

Δεν ισχύει αυτό τελικά, πρέπει ο λογαριασμός να είναι πάνω από €40. Πήγα π.χ. να πληρώσω λογαριασμό Nova €26,00.

- Με το κλασικό 1% επιστροφή παίρνω επιστροφή €26 Χ 1% = €0,26

- Αν πάω να πληρώσω με RF θα πάρω €26 Χ 2% -€0,40 = €0,12

Αν ήταν €40, τότε και στις δύο περιπτώσεις παίρνω €0,40 και όσο αυξάνει ο λογαριασμός τόσο μεγαλύτερο είναι το όφελος.

Άρα προχωράω κανονικά με τον κλασικό τρόπο, μέσα από την ιστοσελίδα της Nova 🙂

Ισχύει απλώς και αυτό που λες.. αλλά ισχύει και ό,τι είπα.

Απλώς από τα 20 μέχρι τα 40€ υπάρχει μεγαλύτερο όφελος με την κλασική πληρωμή αντί με την rf. Για κάτω των 20€ χρεώνεται κιόλας αν πληρώσεις με rf.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2023 at 2:44 ΜΜ, akis8607 said:

Καταρχάς στην payzy σου έχει το γενικό ποσο χωρίς κατηγοριοποίηση . Όποτε θα τα περάσουμε όλα γενικά έξοδα;;

 

Τι αλλο να κανεις; Ρωτα και το λογιστη σου αν εχεις, αλλα ναι στα γενικα.

Επισης κατι ερχεται στο payzy: Payzy Pro
 

084db93f-2a80-48da-8eff-27104ecf7324.jfif

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2023 at 2:49 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Ισχύει απλώς και αυτό που λες.. αλλά ισχύει και ό,τι είπα.

Απλώς από τα 20 μέχρι τα 40€ υπάρχει μεγαλύτερο όφελος με την κλασική πληρωμή αντί με την rf. Για κάτω των 20€ χρεώνεται κιόλας αν πληρώσεις με rf.

Να συμπληρώσω ότι με την προσφορά του 2% η πληρωμή με RF συμφέρει επίσης για πληρωμές λογαριασμών σε Δήμους κλπ., που δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα (εκτός αν πας στο ταμείο του Δήμου και περιμένεις στην ουρά...).

Αυτές οι συναλλαγές μέσω τραπεζών χρεώνονται από €0,40 και πάνω, ενώ με την payzy βγάζεις και ψιλά 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Να συμπληρώσω ότι με την προσφορά του 2% η πληρωμή με RF συμφέρει επίσης για πληρωμές λογαριασμών σε Δήμους κλπ., που δεν μπορείς να πληρώσεις με κάρτα (εκτός αν πας στο ταμείο του Δήμου και περιμένεις στην ουρά...).

Αυτές οι συναλλαγές μέσω τραπεζών χρεώνονται από €0,40 και πάνω, ενώ με την payzy βγάζεις και ψιλά 🙂

Έτσι.. 😉

Link to comment
Share on other sites

...και μόλις πλήρωσα την ασφάλεια του αυτοκινήτου (Hellas Direct) με χρήση RF και γλύτωσα κάτι πάνω από €3 🙂

Δεν βγάζει RF barcode αλλά πέρασα χειροκίνητα τον κωδικό RF, πέρασε κανονικά η συναλλαγή και πιστώθηκαν αμέσως τα coins!

Καλά πάει αυτή η προφορά της payzy!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λίγο άσχετο αλλά κάπου πρέπει να ρωτήσω. Έχει καταφέρει κανείς να κάνει jailbreak detection bypass στο payzy στο iOS 15+; Όλα τα bypass tweaks είναι διαθέσιμα για iOS 14. Για iOS 15 δουλεύει μόνο το Shadow το οποίο δεν κάνει τίποτα στο payzy. Η εφαρμογή ανοίγει μόνο με κλειστό το Jailbreak.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2023 at 9:17 ΜΜ, leotzian said:

Άλλος φίλος σε άλλο forum μου είπε ότι εμφανίζονται κανονικά αλλά δεν γράφει το ίδρυμα πχ cosmote payments τι να πω δεν ξέρω είμαι νέος στην payzy του χρόνου θά δείξει είναι όμως θέμα αν δεν εμφανίζεται στο αφορολογητο

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πρώτη μέρα στο φορουμ και βλεπω αυτό... είμαι ο άλλος φίλος😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...