Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, Antwny said:

Πάντως αυτό με τα automations είναι λίγο μούφα, αφού δε γίνεται αυτόματα. Σε ρωτάει "να το κάνω"?? Τα απενεργοποίησα όλα πάνω που χάρηκα 

σε καποια σε ρωταει και σε καποια οχι. Δυστυχως σε αυτα που θεωρω εγω σηματικα, σε ρωταει, αρα μου ειναι σχετικα αχρηστο.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antwny said:

Πάντως αυτό με τα automations είναι λίγο μούφα, αφού δε γίνεται αυτόματα. Σε ρωτάει "να το κάνω"?? Τα απενεργοποίησα όλα πάνω που χάρηκα 

 

1 hour ago, marlboro man said:

σε καποια σε ρωταει και σε καποια οχι. Δυστυχως σε αυτα που θεωρω εγω σηματικα, σε ρωταει, αρα μου ειναι σχετικα αχρηστο.

Έχει διακόπτη που επιλέγεις αν θα σε ρωτάει η όχι.

 

IMG_5206.jpeg

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω, αλλά όπως λέει και ο φίλος παραπάνω όχι σε όλα. Για την ακρίβεια στα πιο χρήσιμα, όπως άνοιξε κλείσε wifi σε τοποθεσίες σε ρωτάει. Πράγμα που δεν καταλαβαίνω τι αυτοματοποίηση είναι αυτή

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, koutsis said:

 

Έχει διακόπτη που επιλέγεις αν θα σε ρωτάει η όχι.

 

IMG_5206.jpeg

ειπα, σε καποια εχει, σε καποια οχι.

πχ, δοκιιμασε να το βαλεις να κλεινει το wifi οταν φευγεις απο το σπιτι.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω κάτι , έβαλα συντόμευση να κλείνει το Bluetooth και το wifi εντελώς όταν θέλω γιατί αλλιώς τα κλείνει για την ημέρα . Απλά η συντόμευση είναι μεγάλη , ένα μεγάλο tile δηλαδή. Γίνεται να είναι πιο μικρό κάπως σαν tile μεγέθους εφαρμογής ας πούμε?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antwny said:

Επίσης να ρωτήσω κάτι , έβαλα συντόμευση να κλείνει το Bluetooth και το wifi εντελώς όταν θέλω γιατί αλλιώς τα κλείνει για την ημέρα . Απλά η συντόμευση είναι μεγάλη , ένα μεγάλο tile δηλαδή. Γίνεται να είναι πιο μικρό κάπως σαν tile μεγέθους εφαρμογής ας πούμε?

Ναι, βάζεις συντομευση στην επιφανεια εργασίας και είναι σαν κανονικό εικονίδιο.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, koutsis said:

Ναι, βάζεις συντομευση στην επιφανεια εργασίας και είναι σαν κανονικό εικονίδιο.

Γίνεται το εικονίδιο να είναι το ίδιο μέγεθος; Πώς γίνεται φίλε μου, δεν μπόρεσα να το βρω! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antwny said:

Γίνεται το εικονίδιο να είναι το ίδιο μέγεθος; Πώς γίνεται φίλε μου, δεν μπόρεσα να το βρω! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Πατάς το βελάκι πάνω στο κέντρο και μετά  ad to home screen. Δες την εικόνα.

 

IMG_5209.jpeg

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koutsis said:

Πατάς το βελάκι πάνω στο κέντρο και μετά  ad to home screen. Δες την εικόνα.

 

IMG_5209.jpeg

Τέλειος! Ευχαριστώ πολύ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά σε iPhone και έχω απορίες. Μια βοήθεια παρακαλώ.
Δεν βρίσκω επιλογή να προσθέσω loyalty cards στο apple pay. Μόνο κάρτες τραπέζης και μεταφορικών μέσων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Έχω προσθέσει το swiftkey σαν πληκτρολόγιο γιατί το χρησιμοποιώ χρόνια και οι προτάσεις του είναι σωστές κατά 90%. Στο iPhone σε πολλά σημεία επαναφέρει το "μαμά" πληκτρολόγο" χωρίς δυνατότητα να επιλέξω το swiftkey.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, freco said:

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά σε iPhone και έχω απορίες. Μια βοήθεια παρακαλώ.
Δεν βρίσκω επιλογή να προσθέσω loyalty cards στο apple pay. Μόνο κάρτες τραπέζης και μεταφορικών μέσων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Έχω προσθέσει το swiftkey σαν πληκτρολόγιο γιατί το χρησιμοποιώ χρόνια και οι προτάσεις του είναι σωστές κατά 90%. Στο iPhone σε πολλά σημεία επαναφέρει το "μαμά" πληκτρολόγο" χωρίς δυνατότητα να επιλέξω το swiftkey.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, το μαμά πληκτρολόγιο γίνεται υποχρεωτικό όταν πρέπει να βάλεις passwords, pins κτλ. για λόγους ασφαλείας. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, freco said:

Καλησπέρα σε όλους.
Πρώτη φορά σε iPhone και έχω απορίες. Μια βοήθεια παρακαλώ.
Δεν βρίσκω επιλογή να προσθέσω loyalty cards στο apple pay. Μόνο κάρτες τραπέζης και μεταφορικών μέσων. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;
Έχω προσθέσει το swiftkey σαν πληκτρολόγιο γιατί το χρησιμοποιώ χρόνια και οι προτάσεις του είναι σωστές κατά 90%. Στο iPhone σε πολλά σημεία επαναφέρει το "μαμά" πληκτρολόγο" χωρίς δυνατότητα να επιλέξω το swiftkey.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Για τις loyalty κάρτες, σου δίνει τη δυνατότητα μέσα από την εκάστοτε εφαρμογή του καταστήματος. Π.χ. Για την IKEA, θα πρέπει να κατεβάσεις την εφαρμογή τους, να συνδεθείς στο λογαριασμό σου, και μέσα εκεί θα βρεις την επιλογή για προσθήκη της loyalty card στο wallet. Είναι λίγο ενοχλητικό, αλλά δυστυχώς μόνο έτσι μπορεί να γίνει. Δε δουλεύει όπως στο android που πρόσθετες όποια ήθελες απευθείας. Εδώ, μόνο μέσω της εφαρμογής της κάθε εταιρίας και μόνο αν υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα.

Tip: Δεν είναι απαραίτητο μετά την προσθήκη να κρατήσεις και την εφαρμογή του καταστήματος. Ακόμη και αν τη διαγράψεις, η κάρτα θα παραμείνει στο wallet.

Edited by kastorakos84

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΤΗΕ.ΝΑ card (metro) περνάει;

 

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

όταν σε λίγο καιρό θα μπορούμε να πληρώνουμε με το κινητό στα λεωφορεία κλπ θα γίνεται με iphone; γιατί τώρα εγώ με Android γεμίζω τις πλαστικές κάρτες της γυναίκας και του γιου. δεν υπάρχει εφαρμογή για iphone. τι θα γίνει τότε;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

όταν σε λίγο καιρό θα μπορούμε να πληρώνουμε με το κινητό στα λεωφορεία κλπ θα γίνεται με iphone; γιατί τώρα εγώ με Android γεμίζω τις πλαστικές κάρτες της γυναίκας και του γιου. δεν υπάρχει εφαρμογή για iphone. τι θα γίνει τότε;

Η πληρωμή θα γίνεται με NFC.
Λογικά θα βγάλουν εφαρμογή και για iOS.
 

11 ώρες πριν, soiramk said:

Η ΑΤΗΕ.ΝΑ card (metro) περνάει;

 

Δεν έχεις λόγο να την περάσεις στο Wallet αφού χρειάζεσαι την ίδια την φυσική κάρτα για να μπεις στο μετρό.
Οι loyalty κάρτες έχουν απλά ένα αριθμό ή barcode για να επιδικνύεις στο κατάστημα. Δεν κάνεις κάποια συναλλαγή με το κινητό.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freco said:

Δεν έχεις λόγο να την περάσεις στο Wallet αφού χρειάζεσαι την ίδια την φυσική κάρτα για να μπεις στο μετρό.
Οι loyalty κάρτες έχουν απλά ένα αριθμό ή barcode για να επιδικνύεις στο κατάστημα. Δεν κάνεις κάποια συναλλαγή με το κινητό.

Να την περάσεις στο wallet και με το NFC να την περνάς από την είσοδο/έξοδο του μετρό για να μη χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα από τσέπη/τσάντα κλπ.
Πιστεύω πως θα γίνει κάποια στιγμή. Ακόμα δεν υπάρχει εφαρμογή σε iOS για ATHE.NA card ενώ σε Android υπάρχει κανονικά για  να την φορτίζεις, ελέγχεις τι έχεις μέσα και τέτοια

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2023 at 12:10 ΜΜ, soiramk said:

Να την περάσεις στο wallet και με το NFC να την περνάς από την είσοδο/έξοδο του μετρό για να μη χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα από τσέπη/τσάντα κλπ.
Πιστεύω πως θα γίνει κάποια στιγμή. Ακόμα δεν υπάρχει εφαρμογή σε iOS για ATHE.NA card ενώ σε Android υπάρχει κανονικά για  να την φορτίζεις, ελέγχεις τι έχεις μέσα και τέτοια

Έχω ακούσει ότι δεν γίνεται με το κινητό. Δεν είναι συμβατά (δεν μπορώ ομολογουμένως να καταλάβω γιατί) τα μηχανήματα (τουρνικέ). Προσεχώς δεν θα χρειάζεται. Θα τα αλλάξουν.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

σας φαινεται κατι παραξενο στην καταναλωση ? ειναι φυσιολογικη ? συκευη 14pro με 100% υγεια μπαταριας και λογισμικο 16,6

(4ο στην καταναλωση που λεει προσφατες διαγραφες ειναι το viβερ που το διεγραψα γιατι μου εβγαζε καταναλωση παρασκηνιου , ενω την ανανεωση παρασκηνιου την εχω off σε ολες τις εφαρμογες )

φορτιση καθε βραδυ μεχρι 85 εως 87 % το πολυ , μπαινει στην πριζα στο 30%

thumbnail.jpg

Edited by lambgeo
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, lambgeo said:

σας φαινεται κατι παραξενο στην καταναλωση ? ειναι φυσιολογικη ? συκευη 14pro με 100% υγεια μπαταριας και λογισμικο 16,6

(4ο στην καταναλωση που λεει προσφατες διαγραφες ειναι το viβερ που το διεγραψα γιατι μου εβγαζε καταναλωση παρασκηνιου , ενω την ανανεωση παρασκηνιου την εχω off σε ολες τις εφαρμογες )

φορτιση καθε βραδυ μεχρι 85 εως 87 % το πολυ , μπαινει στην πριζα στο 30%

thumbnail.jpg

Έτσι δουλεύει το viber 

Σε όλους μας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Έτσι δουλεύει το viber 

Σε όλους μας 

Απο καταναλωση πως σου φαινεται ? ειναι νορμαλ ? (Τα γραφηματα με μπερδευουν )

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, lambgeo said:

Απο καταναλωση πως σου φαινεται ? ειναι νορμαλ ? (Τα γραφηματα με μπερδευουν )

Δεν μπορείς να κανείς τίποτα για το viber 

Δυστυχώς 

Απο τις ρυθμίσεις εκεί μπορεί να δεις τίποτα παράξενο μόνο από αδικαιολόγητη χρήση στο παρασκήνιο αλλά κάποιες εφαρμογές έτσι δουλεύουν 

Πχ μουσική αν ακούς άρα γράφει πολύ παρασκήνιο 

Viber Facebook instagram αυτά όλα γράφουν κάποιο χρόνο παρασκηνίου πάλι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχει 4 χρόνια που πέταξα το viber και σώθηκα από πολλές απόψεις.
Μόνο WhatsApp που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος και η μπαταρία δεν ζορίζεται ποτέ.
Ούτε battery drain ούτε διαφημίσεις messaging ακόμα και με edge.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος ναι χρησιμοποιεί γουατς απ αλλά η Ελλάδα viber, οπότε..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω πολύ battery drain το βράδυ (iPhone 14 Pro). Μου τρώει 14 με 18 τοις εκατό κάθε βράδυ και δεν τρέχει τίποτα καμία εφαρμογή στο backround. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zerokill said:

Εγώ έχει 4 χρόνια που πέταξα το viber και σώθηκα από πολλές απόψεις.
Μόνο WhatsApp που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος και η μπαταρία δεν ζορίζεται ποτέ.
Ούτε battery drain ούτε διαφημίσεις messaging ακόμα και με edge.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το θέμα είναι τι χρησιμοποιούν οι άλλοι όχι εσυ 

Εκει είναι το θέμα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...